تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
پنج شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۹
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

صفحه اصلی / ضوابط و آئین نامه های ضروری / وزارت علوم ,تحقیقات و فناوری / لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

ضوابط و مقررات در ارزشیابی مدارک دانشگاه های خارج از کشور

)به‌روز رسانی سطح‌بندی دانشگاه‌‌های خارج از کشور برای ادامه تحصیل بعد از سپتامبر ۲۰۱۷(

اعتبارسنجی دانشگاه‌های معتبر جهان و هدایت دانشجویان مایل به تحصیل در خارج از کشور به سمت دانشگاه‌های خوب یکی از اصلی‏‌ترین وظایف اداره کل دانش‏ آموختگان است.

در این راستا اداره کل دانش‌‏آموختگان با توجه به بازخورد‏های دریافتی از دانشجویان درباره لیست موجود در سایت {سطح‌‏بندی دانشگاه‏‌های خارج از کشور برای ادامه تحصیل درسالهای گذشته ( بعد از سپتامبر۲۰۱۳ و بعد از سپتامبر۲۰۱۶)، رتبه‌بندی‏‌های بین‌المللی (نظیر Shanghai, QS, Times و….}، اخذ نظرات رایزن‌های محترم علمی، و نهایتاً نظرات اعضای محترم کمیسیون‏‌های ارزشیابی، به سطح‏ بندی جدید دانشگاه‌ها و به‌روزرسانی آن اقدام نموده است. لذا در این رابطه توجه دانشجویان عزیز را به موارد زیر جلب می‌‏نماید:

۱ـ لیست قرارگرفته روی سایت، برای افرادی که پس از اول سپتامبر۲۰۱۷ شروع به تحصیل می‏‌نمایند، مؤثر است. بنابراین چنانچه نام برخی از دانشگاه‏‌ها در لیست موجود حذف شده یا سطح‏‌بندی آنها نسبت به لیست قبل تغییر کرده باشد، برای دانشجویان فعلی آن دانشگاه‌ها یا دانشجویانی که هم اکنون در فرایند اخذ پذیرش می باشند و قبل از سپتامبر ۲۰۱۷ دانشجو خواهند شد، محل اثر نبوده و مدارک آنها طبق لیست قبلی مورد ارزشیابی قرار خواهد گرفت.

۲ـ طبق بند ۱۰ از ماده ۴ آیین‌‏نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور، ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، حتی چنانچه از دانشگاه‌‏ها و مؤسسات معبتر (ممتاز، خوب و متوسط) صادر شده باشد، می‏‌تواند به تشخیص شورای ارزشیابی، کمیسیون‏‌های ارزشیابی و یا مدیرکل دانش‌‏آموختگان پس از ارزیابی توانمندی‏‌های علمی و پژوهشی و حرفه ای متقاضی (انجام مصاحبه، اخذ آزمون، برگزاری جلسه دفاعیه، بررسی پایان‌نامه و رساله، درخواست مقاله و یا بررسی نتایج عملی و قابلیت حرفه‌ای) صورت پذیرد.

بنابراین به عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، موکداً توصیه می‌شود که صرفاً دانشگاه‏‌های ممتاز و خوب را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

۳ـ چنانچه دانشگاه یا مؤسسه‏ های را می‌شناسید که در لیست موجود در سایت قرار ندارد و از نظر شما باید در لیست مزبور قرار گیرد، یا رتبه آن باید بالاتر از رتبه‌ای باشد که در این لیست منظور شده است، خواهشمند است مستندات خود را به آدرس ایمیل این اداره کل office_grad@saorg.ir ارسال فرمائید تا مورد بررسی قرارگیرد.

گروه الف )ممتاز(

مالزی

۱٫ Malaya university

فقط دانشکده های اصلی دانشگاه مالایا مورد تایید است. سایر کالج ها، دانشگاه های وابسته یا مشترک همچون ای.یو.ام.ولز (IUMW)مورد تایید نیست.

۲٫ Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)

به استثنای دانشکده آموزش (Faculty of Education) ودانشکده اقتصاد و مدیریت (Faculty of Economics and Management )

۳٫ Universiti Putra Malaysia (UPM )

به استثنای (Faculty of Human Ecology)

گروه ب (خوب(

Universiti Sains Malaysia (USM)

Universiti Teknologi Malaysia (UTM)

Universiti Teknologi Petronas (UTP)

صرفاً در رشته های مهندسی نفت و مهندسی شیمی

گروه ج (متوسط(

۱٫ Monash University

در مقطع کارشناسی در تمامی رشته ها و در مقطع کارشناسی ارشد صرفاً در رشته های International Business, Communication and Media Studies, MBA

۲٫ Nottingham

شعبه دانشگاه ناتینگهام انگلستان در مالزی

۳٫ Taylor’s University

صرفاً در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در رشته های توریسم وهتلداری

۴٫ Universiti Telekom Malaysia (MMU)

در مفاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صرفاً در رشته های

Multimedia, IT,Computer Science,Computing Science

۵٫ Universiti Tenaga Nasional (Uniten)

در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صرفاً در رشته های Mechanical Engineering, Electrical Engineering

(برای ارزشیابی مدارکی که شروع دوره تحصیلی مربوط به آنها، بعد از اول س‍پتامبر ۲۰۱۶ باشد)

اداره کل دانش‌‏آموختگان با توجه به بازخورد‏های دریافتی از دانشجویان درباره لیست موجود در سایت (سطح‌‏بندی دانشگاه‏‌های خارج از کشور برای ادامه تحصیل بعد از سپتامبر ۲۰۱۳)، رتبه‌بندی‏‌های بین‌المللی (نظیر Shanghai, QS, Times و….)، اخذ نظرات رایزن‌های محترم علمی، و نهایتاً نظرات اعضای محترم کمیسیون‏‌های ارزشیابی، به سطح‏‌بندی جدید دانشگاه‌ها و به‌روزرسانی آن اقدام نموده است (لیست فعلی قرارگرفته روی سایت کماکان درحال بروز رسانی می‌باشد و تا پایان شهریور ماه تکمیل می‌گردد). لذا در این رابطه توجه دانشجویان عزیز را به موارد زیر جلب می‌‏نماید:

۱ـ لیست قرارگرفته روی سایت درمواردی که رتبه دانشگاه تنزل یافته است صرفاً برای افرادی که پس از اول سپتامبر۲۰۱۶ شروع به تحصیل می‏‌نمایند مؤثر است. بنابراین چنانچه نام برخی از دانشگاه‏‌ها در لیست موجود حذف شده یا سطح‏‌بندی آنها نسبت به لیست قبل تغییر کرده باشد، برای دانشجویان فعلی آن دانشگاه‌ها یا دانشجویانی که هم اکنون در فرایند اخذ پذیرش می‌باشند و قبل از سپتامبر ۲۰۱۶ دانشجو خواهند شد، محل اثر نبوده و مدارک آنها طبق لیست قبلی مورد ارزشیابی قرار خواهد گرفت. بدیهی است شروع به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های لیست به‌روزرسانی شده پیش از سپتامبر۲۰۱۶ بلامانع بوده و به طور کلی توصیه می‌گردد دانشجویانی که درفرایند اخذ پذیرش می‌باشند نیز تلاش نمایند تا دانشگاه محل تحصیل خود را ازاین لیست انتخاب نمایند.

۲ـ طبق بند ۱۰ از ماده ۴ آیین‌‏نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور، ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، حتی چنانچه از دانشگاه‌‏ها و مؤسسات معتبر (ممتاز، خوب و متوسط) صادر شده باشد، می‏‌تواند به تشخیص شورای ارزشیابی، کمیسیون‏‌های ارزشیابی و یا مدیرکل دانش‌‏آموختگان پس از ارزیابی توانمندی‏‌های علمی و پژوهشی و حرفه‌ای متقاضی (انجام مصاحبه، اخذ آزمون، برگزاری جلسه دفاعیه، بررسی پایان‌نامه و رساله، درخواست مقاله و یا بررسی نتایج عملی و قابلیت حرفه‌ای) صورت پذیرد.

بنابراین به عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، موکداً توصیه می‌شود که صرفاً دانشگاه‏‌های ممتاز و خوب را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

۳ـ چنانچه دانشگاه یا مؤسسه‏ای را می‌شناسید که در لیست موجود در سایت قرار ندارد و از نظر شما باید در لیست مزبور قرار گیرد، یا رتبه آن باید بالاتر از رتبه‌ای باشد که در این لیست منظور شده است، خواهشمند است مستندات خود را به آدرس ایمیل این اداره کل office_grad@saorg.ir ارسال فرمائید تا مورد بررسی قرارگیرد.

گروه عالی
Malaya university

Universiti Kebangsaan Malaysia UKM
(Faculty of Economy) بهاستثنای دانشکده اقتصاد
(Faculty of Education) و دانشکده آموزش

Universiti Putra Malaysia UPM
Faculty of Ecologyبه استثنای دانشکده آموزش

گروه خوب

Universiti Sains Malaysia USM

Universiti Teknologi Malaysia UTM

Universiti Teknologi Petronas UTP
صرفاً در رشته های مهندسی نفت و مهندسی شیمی

گروه متوسط

Nottingham
شعبه دانشگاه ناتینگهام انگلستان در مالزی

Taylor’s University
صرفاً در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در رشته های توریسم وهتلداری

Universiti Telekom Malaysia MMU
Multimedia-ICT در رشته های علوم و مهندسی کامپیوتر

Universiti Tenaga Nasional UTN
مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق،الکترونیک ومکانیک

(برای ارزشیابی مدارکی که شروع دوره تحصیلی مربوط به آنها، بعد از اول س‍پتامبر ۲۰۱۳ باشد)
ماده ۱: تعاریف
۱ـ۱ وزارت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
۱-۲ سازمان: سازمان امور دانشجویان
۳ـ۱ اداره کل: اداره کل اموردانش آموختگان در سازمان
۴ـ۱ مؤسسه/ مؤسسات: هر یک/ همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی خارج از کشور.
۵ـ۱ مدرک تحصیلی: مدرک صادره از مؤسسه/ مؤسسات است که در ارتباط با رشته های تحصیلی وزارت متبوع بوده و از طرف مؤسسه/ مؤسسات به دانش آموختگان مربوط اعطا می شود.
۱-۶ دانش آموختگان: کسانی که در یکی از مؤسسات تحصیل کرده و موفق به دریافت مدرک تحصیلی شده اند.
۱-۷ ارزشیابی: تعیین ارزش علمی مدارک تحصیلی صادره از مؤسسات خارجی به مأخـذ یکـــی از مقاطع رسمی مورد تایید وزارت
۸ـ۱ اعتبارسنجی: تعیین اعتبار علمی مؤسسه/ مؤسسات بر اساس موازین این آئین نامه
۱-۹ ارزشنامه: مدرکی است که بر اساس مفاد این آئین نامه و به تصویب هریک از کمیسیون های ارزشیابی مدارک، به عنوان همطرازی تحصیل در مؤسسه/ مؤسسات توسط اداره کل صادر و به امضای رئیس سازمان می رسد.
۱۰ـ۱ شیوه آموزشی : تحصیل دانش آموخته بر اساس مفاد این آئین نامه، حضوری، نیمه حضوری و یا غیر حضوری تعیین می شود، حتی اگر در مؤسسه ذی ربط به عنوان حضوری ثبت‌نام کرده باشد. تحصیلات مکاتبه‌ای، از راه دور، مجازی، الکترونیکی، مبتنی بر اینترنت و مانند آنها نیز فقط غیر حضوری شناسائی می شوند

ماده ۲: طول دوره تحصیل و اقامت
مدت زمان رسمی دوره های آموزش عالی هر مؤسسه به استناد تقویم آموزشی رسمی مربوط بررسی و مطابق با جدول ۱ همطراز می شود و همچنین حداقل مدت زمان اقامت الزامی دانشجوئی دانش آموخته در کشور محل تحصیل برای تطبیق به انواع تحصیلات حضوری و نیمه حضوری، به استناد گذرنامه ارائه شده به اداره کل، به شرح همان جدول تعیین می شود.
جدول ۱: طول دوره های تحصیلی و حداقل مدت (ماه) اقامت دانشجویی برای انواع تحصیلات حضوری و نیمه حضوری

دوره تحصیلی
طول دوره
تحصیل
حداقل مدت اقامت دانشجویی لازم برای تحصیلات حضوری
حداقل مدت اقامت دانشجویی لازم برای تحصیلات نیمه حضوری
کاردانی
۲۴ ماه
۱۶ ماه
ـــــ
کارشناسی سه ساله
۳۶ ماه
۲۴ ماه
ـــــ
کارشناسی چهارساله
۴۸ ماه
۳۲ ماه
ـــــ
کارشناسی ارشد ناپیوسته
 24 ماه
۱۶ ماه
ـــــ
کارشناسی ارشد پیوسته
۶۰ ماه
۴۰ ماه
ـــــ
دکترای سه ساله
۳۶ ماه
۲۴ ماه
۱۸ ماه
دکترای چهارساله
۴۸ ماه
۳۲ ماه
۲۴ ماه
سایر دوره ها
شخیص اداره کل

ماده ۳: مبانی
۳-۱ برای ارزشیابی مدارک تحصیلی، علاوه بر مفاد این آئین نامه، ضوابط و مقررات عمومی و ضوابط خاص آموزشی هر کشور که به پیشنهاد اداره کل و تصویب شورای ارزشیابی اطلاع رسانی می شود و در سایت سازمان درج می گردد، مورد بررسی و توجه قرار می‌گیرد و رعایت مفاد آنها از طرف دانش آموخته در طی دوره تحصیل، الزامی است.
۳-۲ مدارک تحصیلی دانش آموختگان پس از وصول به اداره کل، به لحاظ تطبیق با مدت اقامت دانشجویی برابر جدول ۱ مورد بررسی قرار گرفته و به شرح زیر اقدام می شود.
الف- مدارک تحصیلی حضوری در همه مقاطع قابل ارزشیابی می باشند.
ب- مدارک تحصیلی ناشی از تحصیلات نیمه حضوری و غیر حضوری در هیچ‌یک از انواع دوره‌های تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد، قابل ارزشیابی نیست.
تبصره: درج عبارت “نیمه حضوری” و “غیر حضوری” در ارزشنامه های دوره های دکتری که صادر می شود، ضروری است.
یادآوری: اداره کل از دریافت مدارک تحصیلی ناقص معذور است. تشکیل پرونده برای تعیین مراحل ارزشیابی صرفاً برای مدارک تحصیلی کامل امکانپذیر است.
۳-۳ مدارک تحصیلی در چارچوب مقاطع رسمی داخل کشور و شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارزشـیابی می‌شود. کمیسیون های ارزشیابی مدارک برای تعیین عنوان رشته تحصیلی، رشته و گرایش تحصیلات پیشین را نیز مورد توجه قــرار می دهند.
۳-۴ مدارک تحصیلی رشته های مرتبط با “زبان و ادبیات فارسی” از کلیه مؤسسات معتبر مورد تایید وزارت، در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، با بررسی کیفی جامع و دقیق قابل بررسی و ارزشیابی می باشد، اما مدارک رشته زبان و ادبیات فارسی دوره دکتری کشورهای خارجی، حتی از شبه قاره، تاجیکستان و افغانستان قابل بررسی و ارزشیابی نمی باشد.
۳-۵ ارزشیابی مدارک “زبان خارجی ثالث” بنا به تشخیص کمیسیون ارزشیابی مدارک و با بررسی کیفی انجام می‌گردد.
۳-۶ مدارک تحصیلی دوره های شش ساله دامپزشکی(MVM6 ) در صورت ارایه پایان نامه و گذراندن حداقل ۲۲۰ واحد در مقطع “دکـترای عمومی حرفه ای دامپزشکی” و بدون نیاز به ارایه پایان نامه و دوره های پنج ساله دامپزشکی با ارایه پایان نامه، ” کارشناسی ارشد دامپزشکی” ارزشیابی می گردد.

ماده ۴ : اعتبار سنجی:
یکایک مؤسسات و شعب آنان در کشورهای مختلف، بر اساس ویژگی‌های عمومی، آموزشی، پژوهشی و فناوری، اداری ـ مالی و رفاهی بررسی، به یکی از گروههای زیر سطح بندی می‌شوند و به نحو مقتضی از طریق اداره کل اطلاع رسانی می گردد.
۱٫ گروه الف: مؤسسات ممتاز
۲٫ گروه ب: مؤسسات خوب
۳٫ گروه ج: مؤسسات متوسط
۴٫ گروه د: مؤسسات ضعیف
۵٫ گروه هـ‌ : مؤسسات غیر قابل قبول
تبصره: مدارک تحصیلی مؤسسات غیر قابل قبول، به هیچ عنوان ارزشیابی نمی شود.

ماده ۵: ارزشیابی مدارک تحصیلی کاردانی
مدارک تحصیلی کاردانی کلیه مؤسسات چهار گروه اول شامل ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف، پس از بررسی و اطمینان از صحت صدور و تعلق آن، ارزشیابی و ارزشنامه مربوط صادر می شود.

ماده ۶: ارزشیابی مدارک تحصیلی کارشناسی
متناسب با سطحی که هر یک از مؤسسات، اعتبار سنجی شده اند، مدارک تحصیلی کارشناسی مربوط، به شرح زیر ارزشیابی می شود:
۶-۱ برای مؤسسات ممتاز و خوب، در صورت داشتن مدرک دیپلم دوازده (۱۲) ساله یا پیش دانشگاهی معتبر
۶-۲ برای مؤسسات متوسط و ضعیف، علاوه بر شرط مندرج در بند ۶-۱ لازم است:
الف- معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی دانش آموخته، حداقل ۱۴به بالا یا همطراز آن باشد
ب- رشته تحصیلی دانش آموخته با رشته تحصیلی دبیرستانی و پیش دانشگاهی وی سازگار باشد
ج- در صورت نداشتن شرائط بندهای الف و یا ب، مشروط به شرکت در آزمون کتبی و مصاحبه علمی و احراز توانمندی های علمی تخصصی و حرفه ای متقاضی

ماده ۷: ارزشیابی مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد
متناسب با سطحی که هر یک از مؤسسات، اعتبار سنجی شده اند، مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد مربوط، به شرح زیر ارزشیابی می شود:
۷-۱ مدارک تحصیلی صادره از مؤسسات ممتاز و خوب، به شرط داشتن مدرک کارشناسی معتبر
۷-۲ مدارک تحصیلی صادره از مؤسسات متوسط، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی معتبر،
لازم است:
الف- رشته تحصیلی کارشناسی ارشد با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی هم راستا باشد
ب- معدل کل مدرک کارشناسی حداقل ۱۴ به بالا یا معادل آن باشد
ج- در صورت نداشتن هر یک از شروط الف و یا ب، به شرط بررسی کیفی و احراز توانمندی‌های علمی ـ پژوهشی و حرفه‌ای متقاضی از طریق اخذ آزمون، مصاحبه علمی، ارائه مقاله علمی ـ پژوهشی، حسب مورد یک یا همه آنها به تشخیص کمیسیون‌های ارزشیابی مدارک تحصیلی.
تبصره: مدارک تحصیلی دوره کارشناسی ارشد صادره از موسسات ضعیف غیر قابل بررسی و ارزشیابی می باشد.

ماده ۸: ارزشیابی مدارک اعتبار تحصیلی دکتری
متناسب با سطحی که هر یک از مؤسسات، اعتبار سنجی شده اند، مدارک تحصیلی دکتری مربوط، به شرح زیر ارزشیابی می شود:
۸-۱ مدارک تحصیلی صادره از مؤسسات ممتاز، مشروط به داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر
۸-۲ مدارک تحصیلی صادره از مؤسسات خوب، علاوه بر شرط مندرج در بند ۸-۱، لازم است:
الف- داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد معتبر از دانشگاههای داخل و یا مؤسسات گروه‌های ممتاز یا خوب
ب- داشتن رساله کیفی به تشخیص متخصصین مرتبط منتخب کمیسیون ذی ربط ارزشیابی مدارک
ج- در صورت نداشتن شرط الف، ضمن دارا بودن مدارک تحصیلی معتبر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و پایان نامه کیفی، مشروط به بررسی کیفی و احراز توانمندی‌های علمی ـ پژوهشی و حرفه‌ای متقاضی و برگزاری جلسه دفاعیه، درخواست مقاله (یا مقالات) علمی ـ پژوهشی به تشخیص کمیسیون.
۸-۳ مدارک تحصیلی مربوط به مؤسسات متوسط، به شرط داشتن معیارهای زیر:
الف- داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر با معدل حداقل ۱۵ به بالا و همچنین مدرک کارشناسی معتبر
ب- ارتباط مستقیم رشته تحصیلی دکتری با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد
ج- داشتن رساله کیفی به تشخیص صاحب‌نظران متخصص منتخب کمیسیون ارزشیابی مدارک ذی ربط
د- چاپ حداقل ۲ مقاله علمی ـ پژوهشی مستخرج از رساله
تبصره: مدارک تحصیلی دوره دکتری صادره از موسسات ضعیف غیر قابل بررسی و ارزشیابی می باشد.

ماده ۹: سایر مقررات
۹-۱ مدارک تحصیلی مربوط به دوره های نیمه حضوری و غیر حضوری در مقطع دکتری صرفاً برای مؤسسات ممتاز و خوب با رعایت شاخصهای مربوط و محدودیت های زیر(برایکسانی که از تاریخ تصویب این آئین نامه، شروع به تحصیل در دوره‌های نیمه حضوری و غیر حضوری نمایند، ) قابل بررسی و ارزشیابی می باشند،
الف- مدارک تحصیلی ناشی از تحصیلات نیمه‌حضوری و غیر حضوری مؤسسات ممتاز و خوب، حسب مورد همانند مقررات مربوط به مدارک تحصیلی صادره از مؤسسات متوسط (۸-۳).
ب- داشتن استاد راهنمای دوم داخلی، از اعضای هیأت علمی دانشگاهها که مجاز به داشتن دانشجوی دکتری می باشند و مبتنی بر اخذ موافقت رسمی از معاونت آموزشی دانشگاه و پرداخت هزینه های مربوط به تشخیص دانشگاه
ج- رعایت مفاد مندرجات ماده ۸ در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی توسط اداره کل

۹-۲ مدارک تحصیلی ناشی از تحصیلات نیمه حضوری و غیر حضوری مؤسسات متوسط و ضعیف غیرقابل ارزشیابی می باشند.
۹-۳ پرداخت تمامی هزینه های مربوط به ارزشیابی مدارک تحصیلی بر عهده متقاضی می باشد
۹-۴ مقالات علمی پژوهشی مندرج در مواد ۷ و ۸ لازم است واجد شرائط زیر باشند:
الف- دانش آموخته مؤلف اصلی آنها باشد
ب- موضوع و محتوای آنها، هم راستا با پایان نامه تحصیلی یا رساله دکتری باشد.
ج- به تشخیص کمیسیون ذی ربط ارزشیابی مدارک در نشریات علمی ‌پژوهشی دارای نمایه بین‌المللی معتبر منتشر شده باشد
۹-۵ برای ارزشیابی مدارک تحصیلی، ارائه اصل و فتوکپی کلیه مستندات مورد اشاره در این آئین نامه با داشتن مهرهای معتبر مراکز صادر کننده الزامی است.
تبصره: مدارک خارج از کشور علاوه بر این باید به مهر و تأیید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور رسیده باشد.
۹-۶ مدارک تحصیلی مقطع دکتری کشور انگلستان که بدون گذراندن دوره کارشناسی ارشد و پس از اتمام دوره کارشناسی اخذ شده باشد، قابل بررسی و ارزشیابی نمی باشد.
تبصره: کسانی که دارای مدرک کارشناسی با درجه ممتاز ‌باشند، در صورتی که به علت ممتاز بودن به صورت مستقیم و بدون گذراندن دوره کارشناسی ارشد، به دوره دکترای موسسات ممتاز و خوب وارد شده باشند، مدرک تحصیلی دکتری آنان، مشروط به بررسی و تأیید کیفیت رساله و ارزیابی توانمندی‌های علمی پژوهشی متقاضی از طریق انجام مصاحبه تخصصی و یا درخواست مقاله و رعایت کلیه ضوابط و مقررات، به ماخذ دکتری قابل بررسی و ارزشیابی است.
۹ـ۷ در هنگام ارزشیابی همزمان مدارک تحصیلی دو مقطع متوالی تحصیلی، چنانچه مدرک تحصیلی مقطع قبلی از مؤسسه ای اخذ شده باشد، که آن موسسه از نظر مرجع قانونی ذیربط معتبر ولی ازنظر وزارت معتبر نباشد، اما مدرک تحصیلی مقطع بالاتر از مؤسسه معتبر گروههای ممتاز و خوب باشد، مدرک تحصیلی مقطع بالاتر به ترتیب با ضوابط مربوط به مؤسسات متوسط و ضعیف ارزشیابی خواهد شد. درصورتی که مدرک تحصیلی مقطع بالاتر از موسسه معتبر گروه‌های متوسط و ضعیف باشد، مدرک مقطع مورد نظر غیرقابل ارزشیابی است.
۹ـ۸ مدارک تحصیلی دانش آموختگانی که با مدرک دارای ارزش استخدامی و یا معادل، در یکی از مؤسسات معتبرادامه تحصیل داده و مدرک بالاتر اخذ نموده باشند، مدارک آنان غیرقابل بررسی و ارزشیابی است.
۹-۹ انتخاب پایان نامه یا رساله در ارتباط با نیازهای داخل کشور، منوط به داشتن یک استاد راهنمای دوم از میان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و طی مراحل مندرج در بند ب ماده ۹-۱ می باشد.
۹-۱۰ مدارک تحصیلی مربوط به رشته های تحصیلی هنری، صنعتی و مانند آنها که علاوه بر دروس نظری، مهارتهای حرفه ای خاصی نیز از سوی مؤسسه محل تحصیل به دانشجویان ارائه می شود، مشروط به اعتبار مؤسسه، بر اساس ضوابطی که به تصویب شورای ارزشیابی مدارک تحصیلی خواهد رسید می باشد و در ارزشنامه صادره در کنار ذکر مقطع تحصیلی، کلمه “حرفه ای” نیز درج می شود.
۹-۱۱ حذف واژه “معادل ” از ارزشنامه های صادره قبلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، منوط به تکمیل و دریافت مدرک تحصیلی مقطع تحصیلی بالاتر از دانشگاه یا مؤسسه معتبر گروههای ممتاز و خوب و یا کسب حداقل هشتاد درصد نـمـره آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون ورودی مقطع بالاتر سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.
۹-۱۲ مدارک دوره (Doctor of Business Administration) DBA چنانچه متضمن تهیه و دفاع از رساله بوده باشد، به ماخذ دکتری و درغیر اینصورت با ارائه حداقل یک مقاله علمی ـ پژوهشی با رعایت مفاد ۹-۴ و مندرجات ماده ۸ به ماخذ دکتری قابل بررسی و ارزشیابی می تواند باشد.
۹-۱۳ بررسی و ارزشیابی مدارک مقطع دکتری رشته‌های مربوط به زبان و ادبیات (عربی، روسیه و …) که بنا به مندرجات ماده ۸ و ضوابط خاص ارزشیابی مدارک کشورهای مربوط، نیازمند انتشار مقاله در نشریات دارای نمایه بین‌المللی است، می‌تواند در قبال ارائه مقالات چاپ شده در نشریات علمی ـ‌ پژوهشی معتبر در کشورهای مربوط (کشورهای عربی، روسیه و …) انجام پذیرد.
۹-۱۴ صدور اصل ارزشنامه، منوط به امضای تعهدنامه دانش آموخته، مبنی بر اعلام موافقت کتبی با رأی صادره کمیسیون‌های ارزشیابی مدارک و نیز پرداخت وجه تمبر الصاقی و سایر هزینه‌های مربوط در صورت نیاز خواهد بود.

دانشگاه های ممتاز

Malaya university (UM)

Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)

Universiti Putra Malaysia (UPM)

Universiti Teknologi Malaysia (UTM)

Universiti Sains Malaysia (USM)

دانشگاههای خوب

Nottingham

(شعبه دانشگاه ناتینگهام انگلستان در مالزی)

Universiti Teknologi Petronas (UTP)

مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کلیه رشته ها و مقطع دکتری صرفاً در رشته های مهندسی شیمی، نفت، مکانیک و عمران

Universiti Teknologi Mara (UITM)

(صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در شعبه کوالالامپور)

Universiti Utara Malaysia (Northen University of Malaysia)

(Universiti Telekom Malaysia (MMU

در رشته های علوم و مهندسی کامپیوتر،ICT و Multimedia

International Islamic University of Malaysia (IIUM)

صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

گروه ج (متوسط)

Universiti Malaysia Sabah (University of Malaysia Sabah)

صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

Universiti Malaysia Sarawak (University of Malaysia Sarawak)

Engineering, Resource science and Technology Economic and Business

صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های

Universiti Pendidikan Sultan Idris (UPSI)

(Universiti Tenaga Nasional (UTN

مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مهندسی برق، الکترونیک و مکانیک

Taylor’s University

صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های توریسم و هتلداری

Monash University

(شعبه دانشگاه موناش در مالزی)

صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر

گروه د (ضعیف(

Asia Pacific University – College of Technology& Innovation (U.C.T.I)

صرفاً در رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

Universiti Tun Abdul Razak

صرفاً در رشته های مدیریت و کارآفرینی

Limkokwing University

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *