تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
جمعه ,۲ آبان ۱۳۹۹
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل در مالزی

۱- آیا دانشجویان در مالزی ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند؟

بله،  دانشجویان در پروسه اخذ ویزای دانشجویی با هماهنگی اداره بیمه و اداره مهاجرت مشمول بیمه هم می شوند و نیازی به پیگیری خاصی از طرف دانشجو نیست.

۲- در هنگام عقد قرارداد اجاره ی خانه در مالزی، چه هزینه هایی باید پرداخت شود؟

مبلغ ودیعه رهن معادل ۲٫۵ برابر مبلغ اجاره است. مستاجر ملزم به پرداخت اجاره ماه اول در زمان قرارداد خواهد بود. یعنی مجموعا در هنگام قرارداد می بایست ۳٫۵ برابر مبلغ اجاره را پرداخت کرد که در انتهای قرار داد و بعد از تسویه قبوض آب و برق و اینترنت، مبلغ ودیعه رهن برگشت داده می شود

۳- نرخ معمول اجاره خانه در مالزی چقدر است؟

نرخ اجاره مسکن در مالزی نسبت به مکان و نزدیکی به قطار های درون شهری و امکانات آن بسیار متفاوت است. علاوه بر این به مواردی مانند امنیت خانه باید دقت کرد مثلاً از اجاره خانه های ویلایی که هیچگونه نگاهبانی ندارند صرفه نظر کنید. ولی به طور معمول در شهر کوالالامپور قیمت آپارتمان مبله نزدیک به قطار های درون شهری ماهانه حدود ۲۵۰۰ رینگیت به بالا و مبله نشده آن ۲۰۰۰ به بالا هست. قیمت استودیو مبله شده و در مکان های  نزدیک ایستگاه های قطار ماهانه ۱۸۰۰ به بالا و بدون مبله ۱۳۰۰ به بالا. در مالزی چون سیستم حمل و نقل خیلی مناسبی وجود ندارد بسیاری از ایرانیان ماشین خریداری میکنند تا خانه ای دورتر از ایستگاه های قطار خرید و با ماشین رفت و آمد کرد که این خانه ها قیمت های اجاره ۱۲۰۰ رینگیت به بالا دارند که نسبت به امکانات خانه این قیمت متقاوت است. البته قیمت های ذکر شده مربوط به قراردادهای یکساله می باشد و در صورت عقد قرارداد ۶ ماهه ۳۰ تا ۴۰ درصد به مبلغ قرارداد اضافه می گردد. خانه های بیرون از شهر کوالالامپور قیمت ارزان تری دارند،برای مثال در اطراف دانشگاه پوترا قیمت آپارتمان مبله از ۱۲۰۰ رینگیت و بدون مبله از ۵۰۰ رینگیت شروع می شود، در اطراف دانشگاه UKM هم خانه های مبله ماهانه از ۸۰۰ رینگت  و بدون مبله از ۵۰۰ رینگتموجود می باشد.

۴- هزینه زندگی برای دانشجویان در مالزی ماهیانه چند رینگیت میشود؟

حداقل هزینه یک نفر به شرط زندگی در خوابگاه ۱۰۰۰ رینگت است و در صورت اجاره یک اتاق در آپارتمان مشترک ۱۸۰۰ رینگت خواهد بود و هزینه زندگی یه خانواده سه نفره ۴۰۰۰ رینگت می باشد.

۵- من از دانشگاه پذیرش گرفتم آیا میتوانم والدینم رو با خودم به مالزی ببرم؟

بله، شما میتوانید درخواست ویزای همراه دهید و والدین خود (هم پدر و هم مادر) را به مالزی ببرید.

۶-من متاهل هستم و دو بچه دارم آیا میتوانم خانواده خودم رو به مالزی ببرم؟

بله، شما میتوانید برای خانواده خود تقاضای ویزای همراه کنید و خانواده و فرزندانتان را با خود به مالزی ببرید

۷- آیا میتوانم علاوه بر فرزندان و همسرم، والدینم را نیز به مالزی ببرم؟

اگر مجرد هستید، میتوانید والدین خود را (پدر و مادر هر دو با هم) همراه خود به مالزی ببرید، و اگر متاهل هستید میتوانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه خود ببرید.در صورتی که متاهل هستید امکان بردن همزمان والدین همراه با فرزندان و همسر میسر نیست.به عبارت دیگر یا باید برای والدینتان ویزای همراه بگیرید یا برای همسر و فرزندانتان

۸- شروع سال تحصیلی مدارس در مالزی چه وقت هست؟ آیا برای ادامه تحصیل بچه ها در مقطع ابتدایی باید در مدارس ایرانی ادامه تحصیل دهند یا مدارس مدارس بین المللی  و اینکه کدام مدارس بهتره ؟

شروع سال تحصیلی در مدارس ایرانیان مانند ایران از اول مهر  تا خرداد می باشد و هزینه تحصیل در مدارس بین المللی بیشتر از مدارس ایرانی است

۹-آیا دولت مالزی تسهیلاتی  برای ادامه تحصیل فرزندان دانشجویان متاهل در نظر گرفته است؟

خیر، دولت حمایتی از نظر مادی انجام نمیدهد ولیکن مدارس ایرانیان به دانشجویان برای ۱ فرزند ۵۰ درصد و برای ۲ فرزند ۶۰ درصد تخفیف قائل میشوند

۱۰-پس از اتمام دانشگاه، با ویزای دانشجویی تا چه مدت می توان در مالزی اقامت داشت؟

نهایتا دو ماه

۱۱-آیا در مالزی امکان انجام کار اینترنتی وجود دارد؟

بله، و به این نوع درآمد مالیات تعلق می‌گیرد

۱۲-آیا دانشجویان خارجی در مالزی امکان کار کردن دارند؟

بله، تمامی دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، تا زمانی که ویزای دانشجویی ایشان دارای اعتبار است، مجاز هستند به صورت پاره‌وقت و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و انحصاراً درطول تعطیلات میان‌ترم یا تعطیلات بیشتر از ۷ روز در رستوران‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، سوپرمارکت‌ها و هتل‌ها کار کنند. لطفاً توجه داشته باشید که ابتدا لازم است از ادارۀ مهاجرت اجازۀ کار دریافت گردد.

دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در شغل صندوق‌داری نمی‌باشند. علاوه بر این، در بخش مشاغل هتل نیز دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در موقعیت‌هایی نظیر خواننده، ماساژور، نوازنده یا GRO (مهماندار هتل) نمی‌باشند. دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در مشاغل یا فعالیت‌هایی که غیراخلاقی محسوب می‌شوند نمی‌باشند.

درخواست اجازۀ کار پاره‌قت بایستی از طریق موسسه‌ای که دانشجوی بین‌المللی در آن مشغول به تحصیل است ارائه گردد. جهت ثبت درخواست اجازۀ کار پاره‌وقت در ادارۀ مهاجرت کشور مالزی، لازم است دانشجوی بین‌المللی توسط نمایندۀ رسمی موسسه آموزشی معرفی شود.

۱۳-آیا داشتن مدرک زبان برای تحصیل در مالزی الزامیست؟

خیر، برای مقطع ارشد و دکتری داشتن  نمره آیلتس ۵٫۵ یا ۶ الزامیست ولی برای دوره کارشناسی نیاز به مدرک زبان نیست