تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی تحصیل و زندگی در مالزی کلیک کنید
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.
تحصیل رایگان در مالزی
تحصیل رایگان در مالزی

تحصیل رایگان در مالزی

3.6/5 - (287 امتیاز)

آیا تحصیل رایگان در مالزی امکان پذیر است؟ تحصیل در یازدهمین مقصد تحصیلی محبوب دنیا فرصتی برای حضور پررنگ شما در سطوح بین‌الملل است. اگر متقاضی تحصیل رایگان در مالزی هستید، این مطلب برای شما است! در این نوشتار به راهکارهای تحصیل رایگان در مالزی، شرایط دریافت بورسیه‌های متنوع دانشگاه‌های مالزی و شیوه‌های کاهش هزینه زندگی در مالزی پرداخته‌ایم. 

مشاوره شریف همراه شما در مسیر رسیدن به آرزوهایتان در مالزی است، با ما در مالزی تنها نیستید، چون مالزی تخصص ماست. 

می‌خوای تو مالزی رایگان درس بخونی؟

اینجا رو کلیک کن

آیا تحصیل رایگان در مالزی امکان پذیر است؟

اگر به تحصیل رایگان فکر می‌کنید و به دنبال یافتن شرایط لازم برای تحصیل رایگان در مالزی هستید، باید برایتان بگوییم این کار در مالزی امکان پذیر است ولی شرایط خاصی دارد. می‌توانید از راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها و تحصیل ارزان در مالزی استفاده کنید و طعم تحصیل ارزان در مالزی بچشید. 

6 راهکار برای تحصیل رایگان در مالزی

تحصیل رایگان در مالزی

برای تحصیل رایگان در مالزی مسیرهای مختلفی وجود دارد. خودتان باید بسنجید و بینید در ردیف کدام دسته از دانشجویان خوش‌شانسی هستید که می‌توانید تحصیل رایگان در مالزی را تجربه کنید. روش‌های تحصیل ارزان یا مقرون به صرفه در مالزی:

 1. وام تحصیلی Loan
 2. جایزه تحصیلی (Awards)
 3. کمک هزینه Grant
 4. حذف شهریه Tuition Waiver
 5. استفاده از بورسیه تحصیلی در مالزی
 6. استفاده از وام بانکی 

1) دریافت وام دانشجویی یا وام تحصیلی (Student loan)

وام دانشجویی یا وام تحصیلی (Student loan)، نوعی کمک هزینه است که به دانشجویان برای کمک به پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه کتاب‌ها و مخارج دیگر اختصاص داده می‌شود. 

 • لازم است بدانید وام تحصیلی تنها در اختیار شهروندان کشور ارائه دهنده وام قرار می‌گیرد و به دانشجویان بین‌‌المللی تعلق نمی‌گیرد.
 • بازپرداخت وام‌های تحصیلی بعد از اتمام دوره دانشگاه شروع می شود و البته نرخ سود این وام‌ها پایین تر و بازپرداخت آن‌ها نیز انعطاف‌پذیرتر از وام‌های دیگر است.
 • برای دریافت وام دانشجویی می‌بایست فردی که دارای سابقه و اعتبار خوبی است به عنوان ضامن معرفی کنید.

2) تحصیل رایگان با دریافت جایزه تحصیلی (Award) 

دریافت جایزه تحصیلی

دریافت جایزه همیشه حس خوب برنده شدن دارد. جایزه تحصیلی برای درس خواندن رایگان در مالزی که  حس خوشایند پیروزی را در وجودتان بیدار می‌کند و باعث تقویت موتور شما برای حرکت در مسیر پیشرفت می‌شود. 2 شرط دریافت جایزه تحصیلی در مالزی:

 •  کسب رتبه برتر در ترمی خاص
 • تأییدیه هیئت علمی و صلاحیت برتر علمی دانشجو

اجازه دهید واقعیتی را برایتان بگوییم، این پاداش‌‌ها ممکن است در طول چند ترم به شما تعلق بگیرد و از آنجا که نوعی جایزه محسوب می‌شود، نیازی به بازگشت آن نیست.

البته میزان مبلغ پاداش به اندازه‌ای نیست که از پس کل مخارج تحصیل‌تان برآید، ولی قادر به تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل است.

این را هم برایتان بگوییم که جایزه تحصیلی همیشه نقدی نیست و ممکن است گاهی به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی باشد.

آشنایی با دانشگاه‌های مالزی

اینجا رو کلیک کن

3) تحصیل ارزان تر و دریافت کمک هزینه Grant

کمک هزینه تحصیلی همان طور که از نامش پیدا است، کمکی از سوی دانشگاه برای تأمین یا کاهش بخشی از هزینه‌های تحصیل در مالزی است.  

 • کمک هزینه Grant بر اساس وضعیت مالی دانشجو یا خانواده او اعطا می‌شود.
 • Grant کمک هزینه‌ای بلاعوض است و انواع مختلفی دارد. این کمک هزینه تحصیلی از سوی نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های خیریه برای هر سال تحصیلی جدید ارائه می‌شود.
 • میزان این کمک هزینه‌ها نیز متغیر است و شرایط دریافت آن نیز از سوی سازمان و یا نهاد ارائه‌دهنده مشخص می‌شود. 

4)حذف شهریه Tuition Waiver و تحصیل مقرون صرفه در مالزی

حذف شهریه (Tuition Waiver ) دو حالت دارد:

 • معاف از پرداخت شهریه به صورت کامل (Full Fund)، در این در حالت تمام هزینه‌های دانشگاه، محل زندگی یا خوابگاه، خوراک، کتاب‌های درسی و غیره برای کل مدت تحصیل (یا زمان مشخصی مثلا ۱ سال) توسط دانشگاه پرداخت می‌شود.
 • معاف از پرداخت شهریه به صورت جزئی (Partial Fund)، در حالت جزئی تنها بخشی از هزینه‌های دانشگاه (حدود ۵۰ درصد) را دربرمی‌گیرد.
 • این کمک هزینه تحصیلی می‌تواند شامل هزینه خوابگاه یا هزینه یک بازدید علمی باشد.

5) تحصیل ارزان با دریافت بورسیه تحصیلی در مالزی 

برای تحصیل ارزان در مالزی گزینه‌های مختلفی در بقچه پیشنهادات دانشگاه‌ها و مراکز علمی مالزی وجود دارد. کافی است خوب چشمانتان را باز کنید تا یکی از چشم‌گیرترین بورسیه‌ها را برای تحصیل رایگان در مالزی شکار کنید. با دیدن لیست بورسیه دانشگاه‌ها و مدارس مالزی نوبت سوا کردن بهترین و درشت‌ترین آنها است. در سبد دانشگاه سان‌وی مالزی که جزو بهترین دانشگاه‌های خصوصی مالزی برای ایرانیان است، بورسیه‌های زیادی وجود دارد که چشم‌انتظار دانشجویان ممتاز و نخبه است.

جزئیات تحصیل در مالزی

اینجا رو کلیلک کن

انواع بورسیه‌های مالزی برای تحصیل ارزان

بورسیه‌های تحصیلی مالزی

مشاوره شریف انواع بورسیه تحصیلی مالزی برای تحصیل مقرون به صرفه و بر اساس فعالیت‌های دانشجویان را به شما معرفی می‌کند:

 • دریافت بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی

بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی Full Fund نام دارد، این نوع بورسیه متقاضیان زیادی دارد و طبیعی است که رقابت بر سر دریافت آن هم بالا باشد. این بورسیه زندگی بی‌دغدغه‌ای برای دانشجویان فراهم می‌کند. 

نوع دیگری بورسیه بدون انجام فعالیت جانبی است که به Porital fund مشهور است. این بورسیه تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل در مالزی را پوشش می‌دهد.شاید این بورسیه شاید مانند Full Fund همه هزینه‌ها را پوشش ندهد ولی کمک بزرگی برای تأمین هزینه‌های زندگی است.  

 •  بورسیه تحصیلی با فعالیت جانبی 

برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی، دانشجو باید فعالیت جانبی را انجام دهد تا واجد دریافت بورسیه شود.

بورسیه‌های تحصیلی با فعالیت جانبی

مشاوره شریف انواع بورسیه تحصیلی با انجام فعالیت را به شما معرفی می‌کند:

انواع بورسیه‌های تحصیلی با فعالیت جانبی را با هم بخوانیم:

دستیار استاد یا TA، دستیاران اساتید باید وظایف خاصی را انجام بدهند، از جمله این کارها می‌توان به تصحیح برگه‌های امتحانی، رفع اشکالات درسی دانشجویان و … اشاره کرد. برای استفاده از بورسیه TA دانشجویان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند و توانایی تدریس و تسلط بر محتوای درس مورد نظر را داشته باشند. جالب است بدانید در این شیوه دانشگاه یا استاد درس در قبال خدمات دانشجو هزینه‌ای به او پرداخت می‌کند یا او را از پرداخت بخشی از هزینه‌های تحصیل، معاف می‌کنند.

دستیار تحقیق یا RA، به دستیار آزمایشگاه معروف است. دانشجو باید در این شیوه به استاد اصلی در انجام تحقیقات، نگارش مقالات علمی و غیره کمک کند. 

کارآموزی، (Internship ) یا کار پاره وقت نامیده می‌شود که دانشجو می‌تواند در حین تحصیل در شرکت یا مؤسسه ای خارج از دانشگاه کار پاره وقت انجام دهد

 • بورسیه تحصیلی با توجه به شایستگی

بورسیه‌ای که با توجه به شایستگی به دانشجویان اعطا می‌شود تنوع زیادی دارد. بیشترین و رایج‌ترین بورسیه‌های بر پایه شایستگی (Merit-based) متعلق به دانشگاه‌های خصوصی مالزی است که براساس توانایی‌های علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان به آنها داده می‌شود. دانشگاه تیلورز (TAYLOR’S) یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی است که بورسیه‌های رنگارنگی را تقدیم دانشجویان فرهیخته می‌کند.

بورسیه‌های شایستگی دانشگاه‌های مالزی

 • بورسیه Scholarship Scholarship، شناخته‌شده‌ترین کمک هزینه‌ تحصیلی است. این نوع کمک هزینه تحصیلی بیشتر بر پایه شایستگی‌های تحصیلی به واجدین شرایط اعطا می‌شود. 
 • بورسیه (Merit-based)، این بورسیه با توجه به شایستگی‌های علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان به آنها ارائه می‌شود.  
 • بورسیه تحصیلی بر پایه نیاز (Need-based) این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند. 
 • بورسیه دانشجویان ویژه (Student-specific)، این بورسیه نوعی از کمک هزینه‌های تحصیلی است. این بورسیه به دانشجویانی اعطاء می‌شود که بر اساس جنسیت، نژاد، مذهب، خانواده، و تاریخچه پزشکی یا بسیاری از عوامل خاص دیگر واجد شرایط هستند.
 • بورسیه مشاغل خاص (Career-specific)، این بورسیه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که قصد تحصیل در یک رشته یا دوره خاص را دارند. 
 • بورسیه ویژه کالج (College-specific)، بورسیه‌های تحصیلی ویژه کالج توسط دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها به متقاضیان دارای مهارت بالا پیشنهاد می‌شود. این بورسیه‌ها بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی اعطاء می‌شود. 
 • بورسیه ورزشی (Athletic)، نوعی کمک هزینه تحصیلی یا جایزه مالی است که هزینه‌های کالج یا دانشگاه یا یک مدرسه خصوصی را به ورزشکاران با استعداد اهدا می‌کند. 
 • بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه (Creative Contest Scholarships)، این بورسیه‌ به دانشجویان خلاق که دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند داده می‌شود.

مزایای تحصیل رایگان در مالزی

مالزی مقصدی محبوب ایرانیان و مردم سایر نقاط دنیا برای تحصیل است، حالا تصور کنید در کشوری که یازدهیمن مقصد تحصیلی محبوب دنیا است، امکان تحصیل به صورت رایگان هم وجود داشته باشد. از این بهتر هم می‌شود؟

مزایای تحصیل رایگان در مالزی را با هم بخوانیم:

 1. امکان تحصیل در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌هایی شناخته شده جهانی
 2. امکان تحصیل رایگان پزشکی در مالزی
 3.  تحصیل مقرون به صرفه همراه با دریافت مدارک بین‌المللی
 4. تحصیل با هزینه‌هایی مقرون به صرفه
 5. تحصیل رایگان بدون نیاز به مدرک زبان 
 6. تحصیل مجانی و کسب جایگاه‌های شغلی ممتاز

چند توصیه برای تحصیل رایگان در مالزی

تا اینجا هر چه در چنته داشتیم برایتان رو کردیم تا تجربه شیرین تحصیل رایگان در مالزی را به شما هم بچشانیم. از اینجا به بعد می‌خواهیم توصیه‌های درگوشی داشته باشیم و از راهکارهایی بگوییم که به کاهش هزینه تحصیل در مالزی منجر می‌شود.

i)پذیرش دانشگاه‌های دولتی مالزی برای تحصیل رایگان مالزی

دانشگاه‌های دولتی مالزی برای تحصیل رایگان مالزی

رشد چشمگیر رنکینگ دانشگاه‌های مالزی در سال‌های اخیر و هزینه ناچیز و بسیار کم تحصیل در مالزی یک معامله دو سر بُرد است. با معرفی 5 دانشگاه برتر دولتی در مالزی، پنجره‌ای رو به تحصیل ارزان و حتی رایگان برایتان باز می‌کنیم: 

 • دانشگاه UM مالزی(دانشگاه مالایا مالزی)
 • دانشگاه USM مالزی(دانشگاه علوم مالزی)
 • دانشگاه مالزی پاهانگ
 • دانشگاه مالزی پرلیس 
 • دانشگاه صباح مالزی 
 • دانشگاه تون حسین اون مالزی
 • دانشگاه فنی مالزی، ملاکا

ii)تحصیل رایگان در مالزی همراه با کار دانشجویی

یک راهکار دیگر که مخصوص دانشجویان سخت‌کوش است، انجام کار دانشجویی در حین تحصیل در دانشگاه‌های مالزی است. البته کار دانشجویی در مالزی هم پیچ و خم‌های خودش را دارد،:

 • برای انجام کار پاره وقت برای دانشجویان بین المللی اولین کار دریافت ویزای دانشجویی است. 
 • دانشجویان بین المللی اجازه کار کردن تا سقف 20 ساعت در هفته در طول تعطیلات ترم یا تعطیلات پایان ترم را دارند. 
 • دانشجویان بین المللی محدود به مشاغل خاصی هستند و اجازه ندارند به عنوان صندوقدار، خواننده، ماساژور، نوازنده یا افسر روابط مهمان کار کنند

iii)تحصیل ارزان در مالزی با کاهش هزینه‌های زندگی 

تحصیل ارزان در مالزی

به منظور کاهش هزینه‌های تحصیل در مالزی، بدون هیچ گونه کمک هزینه یا بورس تحصیلی باید به دنبال جایگزین موثری باشید. برای تحصیل رایگان در مالزی می‌توانید هزینه‌های زندگی را مدیریت کنید. کاهش هزینه زندگی در مالزی با حذف هزینه های‌گردشگری، تفریحی، غذا و پوشاک گران قیمت امکان‌پذیر است.

هزینه تحصیل در مالزی

 • شهریه در دانشگاه های بین المللی مالزی: 6 تا 8 هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل پزشکی در هر سال تحصیلی به 25 تا 30 هزار دلار در سال می‌رسد.

 

 • برای هزینه خوابگاه‌های دانشجویی باید چیزی حدود 65 تا 255 دلار در ماه هزینه کنید.البته این مبلغ ارزان‌ترین گزینه است. 
 • برای اجاره آپارتمان باید مبلغی بین 85 تا 680 دلار در ماه را کنار بگذارید.
 • اگر می‌خواهید در مرکز شهر زندگی کنید باید مبلغ بیشتری صرف زندگی روزمره کنید. 
 • می‌توانید با به اشتراک گذاشتن یک آپارتمان با دانشجویان دیگر، هزینه‌های خود را کاهش دهید.
 • هزینه آب و برق ماهانه حدود 40 تا 70 دلار است.

 
دانشجویان باید چیزی بین 200 تا 350 دلار در ماه برای غذا و مواد غذایی پرداخت کنند. البته اگر اهل آشپزی و خرید هوشمندانه باشید، صرفه جویی زیادی در هزینه‌ها خواهید داشت. برخی از قیمت های متوسط ​​محصولات غذایی در مالزی عبارتند از:

1 قرص نان: 0.70  دلار
1 لیتر شیر: 1.40 دلار
12 تخم مرغ: 1.15 دلار
1 کیلوگرم پنیر سفید: 9.50 دلار
1 کیلوگرم سیب: 2.10 دلار
1 کیلوگرم موز: 1.15 دلار
1 وعده غذایی در رستوران های مقرون به صرفه: 2 دلار

 

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در مالزی مانند اتوبوس شهری، مترو و ترولی‌بوس، تراموا یا قطار سبک، قطارهای مسافربری، حمل‌ونقل سریع، کشتی‌ها و غیره بسیار راحت و ارزان هستند. 

کرایه‌ها معمولاً بین 1.00 تا 3.00 رینگیت است، بسته به جایی که می‌خواهید بروید مباغ هزینه پرداختی متغیر است. مسافران می‌توانند کرایه را با استفاده از کارت پیش پرداختی به نام Touch n’ Go پرداخت کنند. 

 تحصیل رایگان در مالزی همراه با مشاوره شریف!

مشاوره شریف؛ بزرگترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی می‌باشد. توانایی‌های منحصر به فردی که مشاوره شریف را یکه تاز عرصه تحصیل و اقامت در مالزی کرده است:

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از باتجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *