تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی مدارس بین‌المللی در مالزی کلیک کنید
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.
آشنایی با مالزی

آشنایی با مالزی

4.9/5 - (242 امتیاز)

برای آشنایی با مالزی تنها خواندن این مقاله کافی نیست، باید خودتان شال و کلاه کنید و از نزدیک شاهد نقاشی زیبای خالق طبیعت بر دفتر رؤیایی‌ مالزی باشید. جنگل‌های سرسبز، باران‌های دل‌انگیز، ساختمان‌های لاکچری، امکانات پیشرفته و جزایری حیرت‌انگیز! پس از آشنایی با مالزی نگاه‌تان به دنیا تغییر خواهد کرد و مالزی جزو کشورهای محبوب‌تان خواهد شد. مالزی بهشت زیبایی است که با آغوش باز پذیرای شماست، پس هر چه زودتر برای اقامت یا تحصیل در این کشور اقدام کنید!

دلت می خواد به مالزی مهاجرت کنی

اینجا رو کلیک کن

video

 

اطلاعات کلی درباره مالزی 

پرچم کشور مالزی
رئیس دولتنخست وزیر: اسماعیل صبری یعقوب 
پایتختکوالالامپور
جمعیت مالزی در سال 202233,800,000
مرکز اداریپوتراجایا
نرخ تبادل ارز مالزی به دلار1 دلار= 4.4 رینگیت مالزی 
پادشاهحاکم عالی: سلطان عبدالله پاهنگ 
نوع حکومتسلطنتی فدرالی با دو مجلس قانونگذاری
زبان رسمیمالایی
مساحت کل (کیلومتر مربع)330,241
واحد پولرینگیت
نسبت جمعیت شهری و روستایی76% شهری و 24% روستایی
تراکم جمعیت در کیلومتر مربع99.3 نفر
امید به زندگی مردان: 72.6 سال، زنان: 77.6 سال

کشور مالزی جایی شبیه هیچ جا 

مالزی نمونه‌ای از یک کشور  پیشرفته، مدرن و در حال توسعه است. مالزی جزو کشورهای ثروتمند جنوب شرقی آسیا است؛ کشوری آمیخته از فرهنگ‌های مختلف، قومیت‌های گوناگون و انسان‌های متمدنی که زیر یک پرچم در صلح و آرامش و صفا زندگی می‌کنند.

مالزی کشور تضادها است، ترکیبی التقاطی از معماری استعماری، پارک‌ها و سواحل خیره‌کننده ، آسمان‌خراش‌های معاصر، و منظره‌ای بی‌نظیر پوشیده از مزارع چای! از برج‌های مشهور جهانی پتروناس گرفته تا تنوع فرهنگی و مذهبی که این مکان را به مقصدی شبیه به هیچ‌جا نکرده است. 

به اذعان بسیاری از کسانی که این کشور را دیده‌ و زندگی در مالزی را تجربه کرده‌اند، مالزی یک کشور مدرن و پیشرفته است که استاندارد زندگی و سطح رفاه در آن از بسیای از کشورهای اروپایی بالاتر است.

5 دلیل برای اثبات مدرن بودن مالزی

هر چند مالزی یک کشور آسیایی است، ولی باید بدانید اگر در بسیاری جهات از کشورهای اروپایی بهتر نباشد کمتر هم نیست! دلایل زیادی برای اثبات این گفته‌ داریم:

 1. مالزی در 50 سال گذشته سرمایه گذاری زیادی برای توسعه داشته و بسیاری از گردشگران هنگام بازدید از این کشور رشد و توسعه آن را به خوبی مشاهده می‌کنند.
 2. در پایتخت مالزی، کوالالامپور ساختمان‌های مدرن، سیستم حمل و نقل ریلی سبک مدرن، مراکز خرید مجلل و غیره وجود دارد که نظیر برخی از آنها را در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌کنید.
 3. زیرساخت‌های جاده‌ای و بزرگراه‌هایی که در این کشور پیشرفته می‌بینید، مایه حیرت و شگفتی‌تان خواهد شد.
 4. در جاده‌های مالزی ماشین های گران قیمت بی‌شماری می‌بینید که در خدمت مردم است.
 5. مالزی قطب برتر تحصیلی دنیا است و مفتخر به میزبانی 11 هزار دانشجو از سراسر دنیا است.

حالا دیگر خودتان کلاهتان را قاضی کنید و بگویید کدام یکی از صحنه‌ها را در کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم دیده‌اید؟ 

از تاریخچه کشور مالزی بیشتر بدانید!

تاریخچه کشور مالزی

و اما ماجرای این سرزمین زیبا از کجا شروع شد! تاریخچه مالزی به قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. تقریباً از 40 هزار سال پیش انسان‌هایی در غارهای این منطقه زندگی می‌کردند؛ غارهایی در ساراواک مالزی که ساکنانش چینی و مغولی بودند. 

ملاکا نیز در قرن پانزدهم توسط پارامسوارا شاهزاده سوماترایی بنیان‌گذاری شد؛ با این حال طولی نکشید که پرتغالی‌ها این منطقه را تحت تصرف خود درآوردند. ملاکا رویدادهای متعددی را پشت سر گذاشت و در قرن نوزدهم به انگلیسی‌ها واگذار شد. 

و از آنجا که بالاخره عمر ظلم ناپایدار است، مناطقی مانند صباح، ساراواک، سنگاپور و مالزی متحد شدند و مالزی برای اولین بار رنگ استقلال را به خود دید.

سال 1965 بود که سنگاپور از مالزی جدا شد؛ ولی دیگر شهرهای مالزی همچنان به اتحاد ادامه دادند و این کشور زیبا و مستقل را ساختند. 

حکومت و سیاست مالزی گام‌های بلندی برای رشد و توسعه این کشور برداشته و دنیا در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیر، علی الخصوص در زمینه تحصیل در مالزی بوده است.

امروزه مالزی با چنان شتاب صعودی راه پیشرفت را می‌پیماید که حتی برخی از کشورهای اروپایی هم به گرد پایش نمی‌رسند. مالزی به سوی فرداهای روشن می‌تازد؛ تا محیطی ایده‌آل برای زندگی فراهم کند.

روش های مهاجرت به مالزی

کلیک کنید

موقعیت جغرافیایی مالزی

اگر می‌خواهید از موقعیت جغرافیایی مالزی بیشتر بدانید، بد نیست نگاهی به نقشه مالزی بیندازید تا آن  را در شمال خط استوا پیدا کنید.

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا جاخوش کرده و دریای چین نیز مثل صدفی، مروارید مالزی را در آغوش گرفته است. به لطف دریای چین مالزی به دو قسمت هم اندازه تقسیم شده است. این دو منطقه غیر پیوسته شامل:

 1. شبه جزیره مالزی (Semenanjung Malaysia) که مالزی غربی نامیده می‌شود. 
 2. مالزی شرقی یا بورنئو  که در جزیره بورنئو واقع شده است.

آشنایی با همسایگان مالزی

برای دیدن کشورهای همسایه مالزی باید سری به سنگاپور، تایلند و اندونزی بزنید. مرزهای مشترک مالزی با همسایگانش به این شرح است:

 • جزیره بزرگ بورنئو با برونئی با اندونزی مرز خشکی و دریایی مشترک دارد.
 • مالزی از شمال با فیلیپین مرز دریایی داشته و با کشور تایلند مرز خشکی و دریایی دارد.
 • مالزی با کشورهای سنگاپور ویتنام و اندونزی نیز مرز دریایی دارد .

نقشه مالزی در جهان

اگر نگاهی به نقشه مالزی در جهان بیندازید جزایری را خواهید دید که در بخش جنوب شرقی قاره آسیا خودنمایی می‌کنند. با مشاهده نقشه مالزی در جهان متوجه نزدیکی این کشور به خط استوا می‌شوید، مالزی دقیقا در شمال خط استوا قرا دارد. این‌طور که معلوم است باید انتظار آب و هوایی مطلوب، جنگل‌های انبوه و زیبا، میوه‌ها و خوراکی‌های کم‌یاب استوایی را از مالزی داشته باشید!

ویزای سوشیال دو ماهه مالزی

کلیک کنید

شهرهای مالزی

از جمله شهرهای مهم کشور مالزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شهرهای مهم مالزینام ایالت
 سوبنگ جایا Subang-nigh سلانگور 
کوالالامپور  Kuala Lumpurکوالالامپور
کلانگ Sultan-klangسلانگور
 جوهور بهرو Johorbahrub جوهور 
 آمپانگ  Ampangسلانگور 
ایپوه Ipoh پراک 
 شاه عالم  Shah Alamسلانگور 
کوچینگKuchingساراواک 
کوتا کینابالوKota Kinabaluصباح
 پتالینگ جایا Kota Darul Ehsanسلانگور 

رمزگشایی پرچم کشور مالزی

پرچم کشور مالزی

پرچم هر کشور نمادی از آداب و رسوم، سبک و خلق و خوی مردم آن کشور است. پرچم کشور مالزی اولین بار در ۱۶ سپتامبر ۱۹۶۳ به رسمیت شناخته شد. پرچم مالزی دارای ۱۴ راه قرمز و سفید دارد که یک هلال و ستاره با ۱۴ پر  در دل آن نشسته است. خطوط و نقوش این پرچم این‌طور ارزیابی می‌شود:

 • ۱۴ خط قرمزی که در عرض پرچم مالزی دیده می‌شود، نشان دهنده سرزمین‌های فدرال است.
 • ۱۴ نقطه ستاره نشان دهنده وحدت بین سرزمین‌های فدرال است.
 • هلال ماه زرد رنگ نماد دین اسلام یعنی دین مردم کشور مالزی است.
 • رنگ آبی نشان اعضای وابسته به کشور انگلستان است.
 • رنگ‌های سفید و قرمز از رنگ‌های سنتی مورد استفاده مردم جنوب شرق آسیا است.
 • رنگ زرد به معنای حکومت پادشاهی این کشور است.

مساحت کشور مالزی + فاصله دو ایالت مالزی

اگر جویای مساحت کشور مالزی هستید، باید بدانید این کشور با وسعت 330,434 کیلومتر مربع در جنوب شرقی آسیا، سال‌ها است که مقتدر و استوار ایستاده است.

همان طور که می‌دانید این کشور از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. بخش غربی آن ادامه خاک آسیا به طرف جنوب است و به شبه جزیره مالزی معروف است، بخش شرقی آن ایالات ساراواک و صباح است که در قسمت جنوبی جزیره برونئو واقع شده است.

جالب‌تر از همه فاصله میان دو بخش مالزی است. به لطف دریای چین برای رسیدن فاصله میان مالزی و شرقی۶۴۰ کیلومتر است. 

جمعیت مالزی 2022

مطابق آمار جمعیت مالزی در سال 2022 حدود 33/78 میلیون نفر اعلام شده است. می‌دانید سهم جمعیتی مالزی از کل جهان چند درصد است؟

سهم جمعیت مالزی معادل 0.42% از جمعیت کره زمین است.

جایگاه مالزی در جهان از نظر جمعیتی رتبه 45 است. 78.4% از جمعیت مالزی ساکن شهرها هستند و متوسط سن مردم این کشور 30.3 سال اعلام شده است. سلانگور عنوان پرجمعیت‌ترین شهر مالزی را به دوش می‌کشد.

تراکم جمعیتی مالزی

مردم مالزی به طور نابرابر بین شبه جزیره و شرق پخش شده‌اند، بیشتر مردم در شبه جزیره مالزی زندگی می‌کنند. بخش عمده ای از جمعیت مراکز شهری شبه جزیره مالزی از قومیت‌های چینی و مالایی هستند و هندی‌ها و پاکستانی‌ها هم اقلیت کوچک اما برجسته‌ای از جمعیت را تشکیل می‌دهند. در برخی مناطق، اندونزیایی هم جزو اکثریت قریب به اتفاق جمعیت شهری را تشکیل می‌دهند. از نظر تراکم جمعیتی وضعیت مالزی را این طور ارزیابی می‌کنند:

 • بخش کمتری از مردم در دلتای رودخانه کلانتان و ترنگانو در شمال شرقی زندگی می‌کنند، که آن‌ها هم بیشتر در امتداد سواحل و رودخانه‌ها متمرکز هستند.
 • جالب است بدانید ارتفاعات داخلی و قسمت‌های شرقی مالزی جمعیت کمتری دارد.
 • در ساراواک تراکم مردم در جنوب غربی منطقه آن را به مهم ترین منطقه در شرق مالزی تبدیل کرده است.
 • در صباح بیشتر جمعیت در سواحل متمرکز هستند.

مدارک مورد نیاز برای اقامت کشور مالزی

کلیک کنید

آشنایی با کوالالامپور پایتخت و قلب تپنده مالزی

آشنایی با کوالالامپور پایتخت و قلب تپنده مالزی

کوالالامپور بزرگ‌ترین، زیباترین و  جذاب‌ترین شهر و پایتخت مالزی است که در فهرست 10 شهر پربازدید جهان قرار دارد.

ترکیبی از معماری استعماری، مدرن، آسیایی و مالایی در این شهر ظاهری منحصربه‌فرد و خیره کننده به آن داده است. کوالالامپور بهترین مقصد خرید در آسیای جنوب شرقی است که 70 مرکز خرید به اضافه بازارهای غول پیکر مرکزی، بازار سرپوشیده و غیره در آن می‌بینید.

جالب است بدانید شهر کوالالامپور در سال 1972 میلادی نام پایتخت مالزی را خود گرفت. کوالالامپور با مساحت کوالالامپور حدود 243 کیلومتر مربع حدود 1.89 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. این شهر رؤیایی در محل تلاقی دو رودخانه کلانگ و گومبک واقع شده و از سواحل دریا 35 کیلومتر فاصله دارد.

این شهر در سلانگور و غرب شبه جزیره مرکزی مالزی، واقع شده و جزو سرزمین‌های فدرال به شمار می‌رود. از جذابیت‌های کوالالامپور، آسمان‌خراش‌های بسیار مدرنی است که در کنار ساختمان‌های قدیمی، قد علم کرده و تضاد شگفت‌انگیزی میان سنت و مدرنیته ایجاد کرده است. 

جذابیت‌های شهر کوالالامپور

جاذبه‌های معماری و تاریخی که در کوالالامپور بیشتر از بقیه جلب توجه می‌کند شامل:

 • برج‌های دوقلوی پتروناس
 • مناره کوالالامپور
 • میدان استقلال Dataran Merdeka
 • مسجد نگارا
 • مسجد جامع کوالالامپور
 • مرکز تجارت جهانی پوترا

می‌دانستید مالزی کشوری با دو پایتخت است؟

از آنجا که مالزی کشوری شگفتی‌ها است، پایتخت این کشور نیز جزو عجایب آن است. می‌دانستید مالزی کشوری با دو پایتخت است؟

 1. اگر به دنبال گردش و تفریح و خرید در مالزی هستید مقصد شما پایتخت گردشگری و معماری مالزی، یعنی کوالالامپور است. کوالالامپور خانه مجلس، محل اقامت رسمی پادشاه مالزی، مرکز اقتصادی، حمل و نقل، فرهنگی و غیره در مالزی است. کوالالامپور در بخش غربی شبه جزیره و حدود 25 مایل (40 کیلومتر) از ساحل واقع شده است.
 2. اگر به قصد تجارت و بیزنس وارد مالزی شده‌اید، باید بدانید پوتراجایا پایتخت اداری مالزی است که بسیاری از مراکز اداری و نهادهای دولتی و وزارتخانه‌های مالزی در این شهر واقع شده است. پوتراجایا حدود 16 مایلی (25 کیلومتری) جنوب کوالالامپور واقع شده است.

قومیت‌های مختلف مالزی

 جمعیت مالزی، پیچیدگی قومی، زبانی، فرهنگی و مذهبی زیادی دارد. دلیل اصلی این تنوع ورود مهاجران از چین و جنوب آسیا در دوره استعمار بریتانیا بود. به اهالی مالزی بومی پوترا و جمعیت مهاجر را غیر بومی پوترا می‌گویند. 

بومی غیر پوترا شامل این دسته اقوام می‌شود:

 1. چینی‌ها، به افراد چینی تبار بدون توجه به کشور محل تولد یا شهروندی آنها گفته می‌شود.
 2. منظور از هندی‌ها افرادی از شبه قاره هند مانند هندی‌ها، پاکستانی‌ها، بنگلادشی‌ها و سریلانکاهایی هستند. 

فرهنگ و رسوم مردم مالزی

مردم مالزی مثل همه شرقی‌ها خونگرم و مهمان‌نواز هستند. مالزیایی‌ها رفتار انسان‌دوستانه‌ای با خارجی‌ها دارند.

کشور مالزی با وجود این مردم مهربان برای زندگی عالی‌ است؛ آداب و رسوم مردم مالزی شرقی و آسیایی است و سازگاری زیادی با فرهنگ ایرانیان دارد. مردم مالزی را در دنیا با این خصوصیات می‌شناسند:

 • مالزیایی‌ها بسیار منظم هستند و یکی از دلایل پیشرفت آنها، همین موضوع است.
 • مردم مالزی انسان‌های پرتلاش و سخت‌کوشی هستند.
 • به تفریح و نشاط علاقه بسیاری نشان می‌دهند.
 • در کشور مالزی به هر بهانه‌ای یک مراسم جشن برپا می‌شود! بجز فستیوال‌ها و جشن‌ها، مراسم مذهبی فراوانی در مالزی برگزار می‌شود.

دین و مذهب مردم مالزی

دین و مذهب مردم مالزی

مردم مالزی مسلمان هستند، با این وجود این کشور یک جامعه چند دینی است. اسلام دین مردم مالزی است و سه پنجم جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند. مطابق آمار چهار دین اصلی این کشور عبارت است:

 1. اسلام
 2. بودائیسم 
 3. مسیحیت
 4. هندوئیسم 

جالب است بدانید مردم مالزی شخصاً به اعتقادات مذهبی یکدیگر احترام می‌گذارند و همین راز زندگی توأم با آرامش در مالزی است.

اقامت مالزی با خرید ملک

کلیک کنید

تقویم و تعطیلات رسمی مالزی

اگر عاشق تعطیلات هستید باید بدانید مالزی یکی از کشورهایی است که تعطیلات زیادی در تقویمش ثبت شده است. زندگی اقوام و ملیت‌های مختلف در این کشور، آمار تعطیلات آن را بالا برده است. تعطیلات تاریخی یا مذهبی، یادبود، زادروز پادشاهان، سلطان یا یکی از دولتمردان جزو تعطیلات مالزی است. 

جالب است بدانید برخی تعطیلات مالزی استانی هستند و در برخی استان‌ها یا تنها یک استان اعمال می‌شود.

در میان تقویم تعطیلات رسمی مالزی 14 تعطیل ملی می‌بینید که به صورت سراسری است. 
جدیدترین تعطیل رسمی که به تقویم مالزی اضافه شده، روز مالزی است. روز مالزی به مناسبت شکل گرفتن فدراسیون مالزی نامگذاری شده است. ازسال 2010 روز 16 سپتامبر به نام روز مالزی انتخاب شده است.

بهداشت و سلامت در مالزی

وقتی می‌گوییم مالزی کشور توسعه یافته است؛ یکی از دلایل‌مان وضعیت بهداشت و سلامت در مالزی است. بهداشت و سلامت مالزی در میان کشورهای منطقه حرف اول را می‌زند، امکانات بهداشتی مالزی هم در آسیا حرفی برای گفتن دارد. تجهیزات پزشکی مالزی در سطح استاندارد جهانی است و مالزی در شمار صادرکننده خدمات بهداشتی است.

 • باید بدانید مالزی جزو بهترین کشورها در خدمات جراحی پلاستیک است!
 • کشور مالزی در طب سوزنی، انعطاف‌پذیری و ماساژ درمانی هم حرفی برای گفتن دارد. 
 • علاوه بر موارد گفته شده فراموش نکنید که هزینه درمان در مالزی هم بسیار پایین است و بیماران در مالزی رنجی جز درمان ندارند و نگران تأمین هزینه‌های آن نیستند. 

آشنایی با زبان مردم مالزی

زبان کشور مالزی، مالایی است که بومیان آن را باهاسا مالایو می‌خوانند؛ البته بجز Bahasa Melau زبان انگلیسی هم در مالزی کاربرد بسیاری دارد و به عنوان زبان دوم این سرزمین شناخته می‌شود.

در مالزی همه به زبان انگلیسی مسلطند؛ از راننده تاکسی گرفته تا دست فروش‌ها و کارمند ادارات. دلیل اصلی مهاجرت به مالزی و پرگردشگر بودن این کشور هم مسلط بودن مردم به زبان انگلیسی است.

در مالزی یاد گرفتن زبان انگلیسی و زبان‌های بین‌المللی کار سختی نیست؛ خوشبختانه دولت مالزی اهمیت زیادی به یادگیری زبان‌‌های بین‌المللی می‌دهد و به همین خاطر بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. حتی کودکان نیز از دبستان، زبان انگلیسی را می‌آموزند.

اگر سری به مقاله هرآنچه از مزیت های اقامت در کشور مالزی که باید بدانید!  بزنید متوجه خواهید شد که در کوچه و بازارهای این کشور، مردم به زبان هندی و چینی صحبت می‌کنند؛ ولی همه به زبان انگلیسی تسلط داشته و به راحتی می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. 

سایر زبان‌هایی که نژادهای دیگر در مالزی استفاده می‌کنند، مانند ماندارین توسط چینی‌ها و تامیل توسط هندی‌ها آزاد است. دولت مالزی همچنین مردم خود را به تسلط بر سایر زبان های بین المللی به ویژه در گردشگری و تجارت بین المللی تشویق می کند.

واحد پول مالزی + تبدیل به ریال ایران

واحد پول مالزی + تبدیل به ریال ایران

واحد پول رایج کشور مالزی رینگیت است که با کد MYR شناخته می‌شود. رینگیت اسکناس‌هایی به ارزش 100 رینگیت، 50 رینگیت، 20 رینگیت، 10 رینگیت، 5 رینگیت، 1 RM1 و سکه های 50 سنت و  سکه‌های 20 سن، 10 سن و 5 سن است.
نام رینگیت برگرفته از پول نقره اسپانیایی است که در دوران باستان بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.
از آگوست 1975، نام “رینگیت” به طور رسمی به عنوان نام مناسب برای واحد پول مالزی پذیرفته شد. پیش از این، پول در انگلیسی به دلار و در مالایی رینگیت شناخته می شد. با این حال، نماد “$” تا زمانی که در سال 1993 به “RM” تغییر یافت همچنان استفاده می شود و تا امروز استفاده می شود.  

یک رینگیت مالزی مساوی با 10٬093٫17ریال ایران استالبته فراموش نکنید که این مبلغ متفاوت است و وابسته به نرخ دلار تغییر می‌کند.

اخذ ویزای مالزی

اینجا کلیک کن

توسعه اقتصادی کشور مالزی

پس از استقلال مالزی در سال 1957 اقتصاد کشور مالزی نیز مانند سیاست آن دگرگون شد. مالزی با موفقیت اقتصاد خود را از کشاورزی به بخش‌های تولید و خدمات تغییر داد. این کشور به سرعت تبدیل به یک صادرکننده پیشرو در لوازم الکتریکی شد. 

امروزه مالزی یکی از پویاترین اقتصادهای جهان را دارا است که نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی به طور متوسط ​​از سال 2010 به بیش از 130 درصد رسیده است.

اقتصاد مالزی از سال 2010 به طور متوسط ​​رشد 5.4 درصدی داشته است و انتظار می‌رود تا سال 2024 از یک اقتصاد با درآمد متوسط ​​بالا به یک اقتصاد با درآمد بالا تبدیل شود.

بر اساس شاخص سرمایه انسانی بانک جهانی، مالزی در بین 157 کشور در رتبه 55 قرار دارد.

آشنایی با آب و هوای مطبوع مالزی

آب و هوای مالزی

آب و هوای مالزی با اقلیم استوایی هم حال و هوای خودش را دارد! رطوبت در این اقلیم نه تنها باعث باطراوت ماندن پوست؛ بلکه سبب جلا یافتن روح می‌شود. مالزی هم دارای چنین آب و هوایی است! در حقیقت همین آب و هواست که جنگل‌های انبوه مالزی را می‌سازد. جنگل‌هایی که از دیدنشان سیر نمی‌شوید. به هر طرف که نگاه می‎‌کنید سبز سبز است! این حس زیبا را فقط عاشقان طبیعت درک می‌کنند.

چهار فصل‌ طبیعت در مالزی

 • بهار مالزی جان می‌دهد برای آبتنی و ساحل‌گردی! هوا کمی گرم شده و دیگر از باران‌های شدید خبری نیست. در این فصل باید نهایت لذت را از تفریحات آبی ببرید؛ چون نه آنقدر گرم است که آزرده‌خاطر شوید و نه آنقدر بارانی که بخواهید به دنبال چتر باشید!
 • تابستان فصل خوبی برای جزیره‌گردی است! اگر در شهرهای بزرگ مالزی مانند کوالالامپور و ملاکا ساکن شوید، گرمای هوا اذیتتان می‌کند. پس بار و بندیل را ببنید و راهی جزایر ناب و هیجان‌انگیز مالزی شوید. جزایر مالزی آنقدر جذابند که تابستان مثل برق و باد تمام می‌شود. 
 • پاییز هم که فصل جنون و عاشقی است. برگ‌های زرد، قرمز و نارنجی تمام شهر را پر می‌کند و باید آماده پیاده‌روی در خیابان‌های باران‌زده مالزی شوید. البته بهتر است صبر کنید تا باران کمی ملایم شود. برخی از باران‌های مالزی بسیار شدید بوده و با سیل همراه هستند.
 • خبری خوش اینجاست که در مالزی زمستان‌ها خانه‌نشین نخواهید بود! در واقع اکثر جشن‌ها و فستیوال‌ها در این فصل برگزار می‌شود. پس لباس‌ برای مهمانی کنار بگذارید و آماده رسیدن فصل زمستان شوید. باران در این فصل هم مهمان شماست؛ ولی آب و هوا بسیار مطبوع و دلپذیر است و از سرما و کولاک خبری نیست!
video

سفر برای آشنایی با مالزی

در چند سال اخیر مالزی برای گردشگران محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. مالزی کشوری مناسب برای همه گردشگران است. این کشور مقصدی عالی برای سفرهای های دوستانه، عاشقانه، خانوادگی، کاری و غیره است.

دیدنی‌های مالزی تمام نشدنی است، گردش در شهرهای مالزی، جزایر، طبیعت شگفت‌انگیز سفر، اقامت، تفریح و حتی تحصیل در مالزی را دوست داشتنی و جذاب کرده است. 

با جزایر رویایی مالزی آشنا شوید

با جزایر رویایی مالزی آشنا شوید

در کشوری که از چهارطرف با آب احاطه شده است، انتظاری جز این نمی‌رود که جزایر رؤیایی با چشم‌اندازی باورنکردنی ببینید. زیبایی‌های جزایر مالزی، جهانی از شگفتی و زیبایی است که فقط باید از نزدیک زیبایی‌های آن را دید، لمس کرد و لذت برد. 

کشور مالزی

بهترین جزایر مالزی که باید بشناسید

مالزی کشور شگفتی‌ها است، جزایر مالزی نگین زیبایی‌های این کشور است. نام جزایر زیبای مالزی را به خاطر بسپارید تا هر چه زودتر فرصتی طلایی گردش و تفریح در این جزایر برایتان فراهم شود.

 • جزیره لنکاوی، سرزمین آب‌های لاجوردی
 • جزیره پرهنتیان، مرجان‌های رنگارنگ
 • جزیره پنانگ؛ مروارید شرق در مالزی، بهترین از همه
 • Kinabatangan، خانه‌ای عجیب و غریب وحشی
 • کوه کینابالو، بهشت ​​کوهنوردان
 • جزایر صباح و ساراواک، جزایری شگفت انگیز برای تعطیلاتی پرهیجان
 • جزیره پانگکور، تجربه تکرار نشدنی آرامش 
 • جزیره سیپادان، سایت برتر غواصی
 • Mantanani، زندگی دریایی عجیب و غریب
 • جزیره ردانگ، خانه‌ای به یک پارک دریایی
 • جزیره مانوکان، ورزش‌های آبی هیجان انگیز
 • پولائو تیومن، مسیر کمتر دیده شده 

آشنایی با جاذبه های گردشگری مالزی

جاذبه‌های توریستی مالزی بسیار شگفت‌انگیز و متفاوت با سایر نقاط دنیا است. تفاوت جاهای دیدنی مالزی در ترکیب آداب و رسوم، سنت‌ها، فرهنگ باستانی همراه با مدرنیته است. تماشای انعکاس این تضاد در شهرهای مختلف مالزی تصویری است که هرگز از ذهن‌تان پاک نخواهد شد. 

از این جاذبه‌های گردشگری مالزی غافل نشوید

جاذبه‌های گردشگری مالزی که حتماً باید ببینید:

 • برج‌های دوقلوی پتروناس نماد ممتاز مالزی
 • پارک ملی Gunung Mulu،  طولانی‌ترین غار آسیای جنوب شرقی
 • جنگل بارانی بورنئو، قدیمی‌ترین جنگل‌های بارانی جهان
 • کامرون هایلندز، قدم زدن در دامنه کوه شیب دار، جنگل خزه و مزارع چای 
 • تمن نگارا، جنگل‌پیمایی، تماشای غارهای آهکی و پرندگان خوش آواز
 • باتو فرینگی، یک تعطیلات فراموش نشدنی زیر نور خورشید 
 • معبد کک لوک سی، معبد عالی سعادت با تصاویر بی‌شماری از بودا
 • جورج تاون، پایتخت غذای مالزی

هتل های مالزی

هتل های مالزی

اگر در فکر و خیال سفر به مالزی غرق شدید، باید جایی برای اقامت و اسکان هم در نظر بگیرید. خوشبختانه مالزی جا برای ماندن به اندازه موهای سرتان دارد. هتل های لاکچری و لوکسی که تا به حال فقط عکس آنها را می‌دیدید، در مالزی قابل رزرو است. فقط باید ویزای توریستی مالزی را در دست داشته باشید تا بتوانید در یکی از هتل های زیبای مالزی اقامت کنید. از جمله زیباترین هتل های مالزی:

هتل مجلل 5 ستاره Grand Hyatt Kuala Lumpur مالزی

درست در کنار مرکز همایش‌های کوالالامپور (KLCC) می‌توانید این هتل را ببینید. هتلی با امکانات مدرن و لوکس که از اقامت در آن سیر نمی‌شوید! این هتل دارای یک استخر روباز، مرکز اسپا و ماساژ وان در اتاق‌ها بوده و میهمانان می‌توانند از وعده‌های غذایی خود در 3 رستوران داخلی موجود لذت ببرند یا در بار مشرف به برج‌های دوقلوی پتروناس نوشیدنی بنوشند. وای فای رایگان نیز در سرتاسر هتل گرند حیات کوالالامپور مالزی موجود است. این هتل تا مرکز خرید پاویلیون 400 متر و تا برج‌های دوقلوی پتروناس 500 متر فاصله دارد. 

هتل کاپری فریزر جوهور بارو مالزی

هتل کاپری فریزر جوهور بارو در شهر جوهور بهرو مالزی قرار دارد. این هتل دارای پذیرش 24 ساعته، سرویس رفت و برگشت، سرویس اتاق و وای فای رایگان است. هتل Capri by Fraser Johor Bahru اتاق‌هایی با تهویه مطبوع، میز، چایساز، مایکروویو، صندوق امانات، تلویزیون صفحه تخت و حمام اختصاصی دارد. برخی از اتاق‌های هتل نیز یک آشپزخانه کوچک با یخچال، مینی‌بار و اجاق گاز دارند.

هتل Le Méridien Kuala Lumpur مالزی

از محبوب‌ترین امکانات این هتل مدرن و زیبا استخر، وای فای رایگان، پارکینگ رایگان، مرکز تناسب اندام و… است. هتل Le Méridien Kuala Lumpur تنها 10 دقیقه با ماشین از مرکز شهر مثلث طلایی کوالالامپور فاصله دارد. این هتل دارای یک استخر در فضای باز بوده و شما می‌توانید از 4 رستوران متنوع در این هتل لذت ببرید. همه اتاق‌های هتل دارای منظره پانوراما از شهر، باغ و دریاچه هستند و مجهز به تلویزیون ماهواره‌ای، گاوصندوق، ایستگاه کاری و حمام. ناگفته نماند هتل Le Méridien Kuala Lumpur دارای پذیرش 24 ساعته و خدمات نگهبانی 24 ساعته می‌باشد. خدمات نگهداری چمدان، صرافی و خدمات خشکشویی از دیگر امکانات این هتل است.

طعم بهترین غذاهای کشور مالزی

طعم بهترین غذاهای کشور مالزی

بهترین غذاهای کشور مالزی را نمی‌توان نام برد؛ چون غذا در مالزی آنقدر متنوع بوده که در انتخاب آن، هاج و واج می‌مانید! تنوع غذا در مالزی بسیار بالا بوده و خوشبختانه بیشتر غذاهای این کشور حلال است؛ پس با خیال راحت به اقامت در مالزی فکر کنید و لیستی از خوشمزه‌ترین غذاهای مالزی را باید امتحان کنید به همراه داشته باشید.

لیستی از غذاهای خوشمزه‌ای که باید در مالزی امتحان کنید

 

وقتی صحبت از غذا می‌شود، یعنی پای طعم و مزه‌هایی در میان است که فقط باید آنها را امتحان کنید، چون با حلوا حلوا کردن دهن‌تان شیرین نمی‌شود. گفتن و تعریف کردن از ما، چشیدن و امتحان کردن از شما!

 • ناسی کرابو، غذای معروف و برنج مالزیایی 
 • کاری لاکسا، برای کسانی است که عاشق سوپ‌های خامه‌ای هستند
 • آپام بالیک، بهترین پنکیک مالزیایی
 • ایام پریک، مرغی خوشمزه با سس پریک
 • ناسی لمک، غذای یک ملت
 • رندانگ، غذایی با گوشت گاو، مرغ یا بره

تحصیل در مالزی

درباره کشور مالزی هر آنچه دوست داشتید بدانید را گفتیم؛ ولی تحصیل در مالزی نیز یکی از گزینه‌های روی میز است که نباید از آن غافل شوید. این کشور زیبا علاوه بر زیرساخت‌های پیشرفته و مدرنش دارای بهترین مدارس و دانشگاه‌ها است.

مراکزی که توسط تیم‌های مجرب علمی اداره می‌شوند! برای مثال در اکثر دانشگاه‌ های مالزی اساتیدی مشغول به کارند که مدرکشان را از بهترین دانشگاه‌های جهان دریافت کرده‌اند.

مدرکی که از دانشگاه های مالزی دریافت می‌کنید اعتبار جهانی داشته و بعد از فارق التحصیلی می‌توانید در هر کشوری که دوست دارید مشغول به کار شوید. خبر خوش دیگر این است که زمینه‌ی تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان نیز فراهم می‌باشد.

همیشه برای همه افراد بخصوص افرادی که مدیریت مالی خوبی روی داراییشان دارند، بحث هزینه‌ها بسیار مهم است. اگر یکی از این افراد هستید، مالزی کشور خوبی برای تحصیل است. هزینه تحصیل در مالزی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر کشورها بوده و در حال حاضر از نظر کیفیت آموزشی با کشورهای پیشرفته دنیا رقابت می‌کند.

در واقع مالزی به عنوان یازدهمین مقصد محبوب تحصیلی شناخته شده و به خود می‌بالد که در لیست بلندبالای مدارس و دانشگاه‌های جهان، حرفی برای گفتن دارد. حتی اگر قصد مهاجرت کوتاه مدت به مالزی را دارید، یکی از بهترین راه‌ها برای اینکار تحصیل در کشور زیبای مالزی است. از قلم نیفتد که تحصیل ابتدایی در مالزی با گرفتن ویزای دانش آموزی برای کودک شما امکان پذیر است.

پوشش مردم مالزی

پوشش مردم مالزی

حتما سوالی برایتان ایجاد می‌شود و دوست دارید بدانید که مردم مالزی با وجود دین‌های متفاوت در کشورشان چه نوع پوششی دارند! اول از همه بگذارید بگوییم که هیچ اجباری برای پوشش کامل اسلامی در این کشور وجود ندارد؛ ولی به دلیل مسلمان بودن اکثر مردم مالزی، پوشش خانم‌ها کامل است.

یعنی با سفر به مالزی و یا دیدن تصاویر این کشور به خوبی متوجه می‌شوید که حجاب یک اصل اختیاری بوده و هر فردی با هر حجابی که دوست دارد از منزل خارج می‌شود. البته باید بدانید برای ورود به برخی از موسسات و شرکت‌های مالزی باید یک حجاب نسبی داشته باشید.

به طور کل اگر بخواهید در این کشور راحت به گشت و گذار بروید بهتر است به دلیل جو آب و هوایی از لباس‌های نخی استفاده کنید تا کمتر از رطوبت و گرمای هوا آسیب ببینید! پوشیدن یک بلوز و شلوار برای گشتن در شهر، کفایت می‌کند. برای راحتی بیشتر می‌توانید به جای کفش از صندل و دمپایی کمک بگیرید.

نکته قابل توجه دیگر در مورد پوشش مردم در مالزی، حفظ کردن حجاب برای ورود به مساجد است. در کل برای ورود به جاهای مقدس حتما باید روسری داشته و پوشش مناسب را رعایت کنید. در ضمن یادتان نرود قبل از ورود به مسجد بخصوص مساجد بزرگی مانند مسجد جامع و مسجد پوترا جایا دمپایی و کفش خود را قبل از ورود دربیاورید.

همچنین به همراه داشتن چتر، کلاه و عینک آفتابی می‌تواند از شما در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کند. اگر دوست دارید آزادانه‌تر در کشور مالزی بگردید و تفریح کنید شهرهای کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی را مقصد قرار دهید؛ چراکه نوع پوشش در این شهرها آزادتر است.

قوانین مالزی

قبل از ورود به هر کشور یکی از معقولانه‌ترین کارها، خواندن قوانین آن کشور است. مالزی هم برای خود قوانینی دارد. در ادامه به مهم‌ترین قوانین کشور مالزی اشاره می‌کنیم:

 • در هنگام عکاسی از مناظر زیبای مالزی حواستان را جمع کنید و از ساختمان‌های خاص تصویربرداری نکنید.
 • برای سوار شدن حیوانات از پلیس اجازه بگیرید تا در دردسر نیفتید.
 • غذا خوردن در مالزی با دست راست بسیار مرسوم است؛ اگر می‌خواهید همرنگ جماعت باشید باید با دست راست غذا بخورید؛ حتی اگر چپ دست هستید!
 • از جمع آوری گیاه در مالزی خودداری کنید، این کار بدون اطلاع و مجوز دولت این کشور، غیرقانونی است.
 • از دیگر قوانین کشور مالزی پرهیز از لمس سر یا عبور دادن اجسام روی سر اشخاص است.
 • در این کشور به هیچ وجه وارد دعوا یا درگیری نشوید!
 • به همراه داشتن سلاح سرد و گرم مجاز نیست.
 • به بانوان مالزیایی احترام بگذارید و حریم شخصی آنها را حفظ کنید.
 • ورود هر گونه مواد مخدر به کشور مالزی ممنوع بوده و مجازات سختی در پی دارد.
 • برای ورود به مالزی می‌بایست ویزای شما حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ورود نوشیدنی‌های الکلی و تنباکو مقدار مشخصی داشته و بیشتر از آن مجاز نیست.
 • برای توریست‌ها به همراه داشتن 1000 دلار وجه نقد برای ورود به مالزی الزامی است.
 • از دیگر قانون های مالزی، عدم به همراه داشتن داروهای مسکن مانند مورفین، متادون، ترامادول و… است. 

اخذ ویزای مالزی با مشاوره شریف

‌مشاوره شریف بهترین انتخاب برای پرواز به سوی مالزی است. مشاوره شریف؛ پس از دو دهه تجربه‌ی فعالیت و ارائه‌ی خدمات در خصوص اخذ ویزای مالزی، بی‌شک به عنوان قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین شرکت ایرانی ارائه‌دهنده‌ی خدمات اقامتی در این حوزه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture