تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
پنجشنبه ,۱ آبان ۱۳۹۹
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاره‌ای از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران که ممکن است، مورد نیاز دانشجویان خارج از کشور باشد، در زیر ارائه شده است:

**   آیین‌نامه انتقال دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی

**   ممنوعیت انتقال دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل و امکان انتقال به شعب بین‌الملل

**  اعلام شرایط عمومی افرادی که می‌توانند انتقال پیدا کنند

**  ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل

**  ارزشیابی مدارک دانشجویان پزشکی دانشگاه‌های غیر معتبر

**  ارزشیابی مقاطع دکترای گروه پزشکی

**  ضوابط تعیین نوع مقطع دکترا

**  دستورالعمل نحوه‌ی راهنمایی و ارائه اطلاعات به متقاضیان ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور
**  ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه‌ی سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

**  معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور

**  ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره‌های فوق تخصصی خارج از کشور
**  سمت متقاضی در طی دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ

**  ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌ تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور

**  ضوابط ‌و مراحل‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌ رشته‌های‌ مختلف ‌تخصصی ‌دندانپزشکی‌ دانشگاه‌های‌ خارج ‌از کشور

**  شرایط ورود به دوره‌ی تخصص دندانپزشکی

آیین‌نامه انتقال دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت از ابلاغ آیین‌نامه انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارج به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور خبر داد.
وی گفت: این آیین‌نامه برای دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ تحصیل خود را در خارج کشور آغاز کنند، لازم‌الاجرا است.
غلامرضا حسن زاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آیین‌نامه انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی داخل کشور و شعب بین‌الملل آنها در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت به تصویب نهایی رسیده و هفته گذشته ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: این آیین‌نامه برای تمام دانشجویان ایرانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی تحصیل خود را در دانشگاه‌های خارج از کشور آغاز کنند، لازم‌الاجرا است و با ابلاغ آن، تمام آیین‌نامه‌های قبلی، ملغی محسوب می‌شود.

حسن زاده با اشاره به شرایط انتقال به داخل کشور گفت: دانشجویان ایرانی می‌توانند به دانشگاه‌های داخل و یا شعب بین‌الملل انتقال پیدا کنند که شرایط عمومی و اختصاصی موجود در آیین‌نامه را کسب کنند.

وی افزود: ارائه‌ی مدرک مورد تایید سفارت و یا نمایندگی‌های علمی ایران در کشور مبداء و موافقت شورای انتقال وزارت بهداشت، جزئی از شرایط یاد شده، است.

ممنوعیت انتقال دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل و امکان انتقال به شعب بین‌الملل

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، با اشاره به مصوبه‌ی قبلی شورای ارزشیابی مدارک تحصیلی در خصوص ممنوعیت انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های داخل که از سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز کرده‌اند، به مهر گفت: انتقال این دسته از دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل، همچنان ممنوع و تنها به شعب بین‌الملل امکان انتقال وجود دارد.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشجویان در صورت دارا بودن شرایط انتقال، در همان مقطعی که در خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند و یا مقطع پایین‌تر مجاز به ادامه تحصیل در داخل کشور هستند.

اعلام شرایط عمومی افرادی که می‌توانند انتقال پیدا کنند

حسن زاده با اشاره به شرایط عمومی افرادی که می‌توانند انتقال پیدا کنند، گفت:
*  خروج قانونی از کشور
معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل با توجه به آخرین مصوبات وزارت بهداشت
*  نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل
*  دارا بودن دیپلم کامل
و دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر برای ورود به دوره بعدی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت از جمله این شرایط است.

وی شرایط اختصاصی انتقال دانشجویان را در هر مقطع تحصیلی، متفاوت ذکر کرد.
رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت گفت: مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکترای عمومی، دکترای تخصصی و دستیاری شرایط متفاوتی دارند که هر کدام به تفصیل در آیین‌نامه یاد شده به آن اشاره شده است.

وی تاکید کرد: انتقال و مهمانی دستیارانی که از شروع سال ۲۰۰۸ میلادی، تحصیل خود را در خارج از کشور در دوره تخصصی آغاز کرده‌اند، به دانشگاه‌های داخل کشور ممنوع است.

ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت افزود: ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی از دانشگاه‌های خارج از کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور، طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل است.

وی ادامه داد: تطبیق دروس گذرانده شده این افراد بر عهده شورایی قرار دارد که در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.
حسن‌زاده خاطرنشان کرد: شورای انتقال، به ریاست معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیری ریاست مرکز خدمات آموزشی وزارتخانه و ۸ عضو حقوقی دیگر تشکیل می‌شود و در مورد موارد خاص که به این شورا ارجاع می‌شود، تصمیم‌گیری می‌کند.

ارزشیابی مدارک دانشجویان پزشکی دانشگاه‌های غیر معتبر

به اطلاع می‌رساند؛ بر اساس مصوبه شورای عالی ارزشیابی دانش‌آموختگان، تمام رشته‌های پزشکی و علوم پایه پزشکی که تا پایان سال ۲۰۰۹ از دانشگاه‌هایی که در لیست دانشگاه‌های معنبر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نمی‌باشد فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند نسبت به ارزشیابی مدارک خود براساس ضوابط اقدام نمایند.
بر همین اساس فارغ‌التحصیلان یاد شده، برای تائید مدارک خود می‌توانند با در دست داشتن اصل مدارک به دفتر رایزنی علمی مراجعه نمایند.
بدیهی است موضوع یاد شده، افرادی را که پس از تاریخ اعلام شده  ۲۰۰۹ فارغ‌التحصیل شوند را شامل نمی‌گردد.

ارزشیابی مقاطع دکترای گروه پزشکی

اداره امور دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به مطالعات انجام شده در خصوص پذیرش مدارک دانشجویان دوره‌های دکترا و الزام آنان برای گذراندن دروس آموزشی اعلام نمود؛ از نظر آن اداره، گذراندن این دوره‌ها اجباری نبوده و شرط لازم برای اخذ پذیرش و تایید آن نمی‌باشد.

لازم به ذکر است؛ با توجه به قوانین موجود که پیوست می‌باشد، ارزشیابی مدارک آنها در قالب این قوانین صورت می‌پذیرد.
ناگفته نماند؛ توصیه می‌گردد، چنانچه فرد مایل است دوره‌های آموزشی را سپری نماید، با توافق استاد و دپارتمان در دروس مربوط به رشته تحصیلی شرکت و گواهی لازم را اخذ نماید تا در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی مد نظر قرار گیرد.
خاطرنشان می‌شود؛ مسئولیت عدم ارائه گواهی‌های معتبر در خصوص دروس آموزشی در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی بر عهده دانش‌آموخته می‌باشد.

 چگونگی ارزشیابی مدارک

چگونگی ارزشیابی مدارک بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

*   همگن و مرتبط بودن و نبودن عنوان و محتوای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا

*   معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع و کشور صادرکننده

*   طول مدت دوره تحصیل و واحدهای درسی گذرانده شده در دوره دکترا

*   محتوی کار پژوهشی مندرج در پایان‌نامه دکترا

ضوابط تعیین نوع مقطع دکترا PhD

***  در صورت همگن و مرتبط بودن عنوان و محتوای دوره کارشناسی ارشد و دکترا PhD و وجود ارتباط منسجم بین این ۲ دوره تحصیلی، ارزشیابی مقطع دوره دکترا به صورت‌های زیر انجام می‌پذیرند.

*  مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترا که در طی دوره کارشناسی ارشد و دکترا واحد درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند نیز به ماخذ دکترای تخصصی PhD تعیین ارزش می‌گردند.

*  مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترا که در هیچ یک از مقاطع کارشناسی ارشد پژوهشی و دکترا واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند به ماخذ دکترای پژوهشی PhD تعیین ارزش می‌گردند.

***  در صورت همگن و مرتبط نبودن عنوان و محتوای دوره کارشناسی ارشد و دکترا و عدم وجود ارتباط منسجم و هماهنگ میان این ۲ دوره تحصیلی، ارزشیابی مقطع دوره دکترا به صورت‌های زیر انجام می پذیرد.

*  مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترا که در مقطع دکترا واحدهای درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند به ماخذ دکتری تخصصی PhD تعیین ارزش می‌گردند.

* مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترا که در مقطع دکترا واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند، با وجود گذراندن واحدهای درسی رسمی در مقطع کارشناسی ارشد به ماخذ دکترای پژوهشی PhD ارزشیابی می‌گردند.

* مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترا که در مقطع قبلی دارای مدرک دکترای گروه پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی باشند و در مقطع دکترا PhD واحدهای درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند به ماخذ دکتری تخصصی PhD ارزشیابی می‌گردد.

* مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکترا که در مقطع قبلی دارای مدرک دکترای گروه پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی باشند و در مقطع دکترا PhD واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند به ماخذ دکتری پژوهشی PhD ارزشیابی می‌گردد.

تبصره: ملاک ارزشیابی واحدهای درسی رسمی گذرانده شده، ارائه رسمی ریزنمرات از واحد آموزشی دانشگاه محل تحصیل بوده و حداقل واحدهای درسی مورد قبول طی شده در هر یک از مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب ۲۰ و ۳۰ می باشد.

* مدارک تحصیلی تمام افرادی که از تاریخ یکم فروردین ماه  1378 به بعد، مقطع PhD را در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور گذرانده‌اند، چنانچه رشته تحصیلی فرد در هر ۳ مقطع لیسانس، فوق لیسانس و PhD همگون باشد، در صورت گذراندن کورس در دوره فوق لیسانس و نداشتن کورس در مقطع PhD با نظر کمیسیون به عنوان دکترای تخصصی ارزشیابی می‌گردد.

* در صورت غیرهمگون بودن مقطع قبلی با رشته تحصیلی و عدم گذراندن کورس در طول تحصیل در مقطع PhD مدرک به عنوان دکترای PhD پژوهشی تعیین ارزش می‌گردد.

ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی

ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی به شرح زیر می‌باشد:

* ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترا بر اساس عنوان رشته ذکر شده در مدرک تحصیلی رسمی ارائه شده توسط دانشگاه محل تحصیل می‌باشد.

* در صورتی که عنوان رشته تحصیلی به طور صحیح در مدرک تحصیلی ارائه شده ذکر نگردیده باشد، تعیین رشته و گرایش آن بر اساس محتوای کار پژوهشی در پایان‌نامه و واحدهای درسی رسمی و متعارف گذرانده شده در دوره دکترا صورت می‌گیرد.

دستورالعمل نحوه راهنمایی و ارائه اطلاعات به متقاضیان ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور

در موارد متعددی که دانش‌آموختگان خارج از کشور در راستای ارزشیابی مدارک خود مراجعه می‌نمایند، به لحاظ عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص دانشگاه‌های معتبر و شرایط اعلام شده برای ارزشیابی مدارک و .. با مشکل جدی مواجه می‌شوند.
با توجه به مورد یادشده، بدیهی است با توجه به روند تصاعدی عزیمت متقاضیان تحصیل به خارج از کشور و متعاقباً بازگشت و مراجعه این قشر برای  ارزشیابی مدارک، وقفه در ارزشیابی مدارک آنان  ایجاد می‌شود.

گفتنی است؛ وقفه در ارزشیابی مدارک افراد موجب نارضایتی و به وجود آمدن جو منفی و فشار به وزارت متبوع می‌گردد.
لازم به ذکر است؛ افزایش فشارهای یاد شده، اغماض در بررسی میزان دانش و توانائی علمی دانش‌آموختگان خارج را در آینده در بر دارد که در این صورت افت سطح علمی دانش‌آموختگان خارج از کشور که در وزارت متبوع ارزشیابی می‌شوند را به دنبال خواهد داشت.
ناگفته نماند؛ این امر در تناقض کامل با اهداف معاونت آموزشی و امور دانشجویی که ارتقاء سطح علمی تمام دانش‌آموختگان رشته‌های علوم پزشکی می‌باشد، خواهد بود.

لذا ضرورت دارد، تمام افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور را دارند، قبل از عزیمت و یا شروع به تحصیل در خارج از کشور نسبت به اخذ اطلاعات لازم از مبادی و مراجع ذی‌ربط اقدام نمایند.

ماده ۱: ضرورت دارد، تمام افرادی که از ابتدای شهریور ماه سال ۱۳۸۴ برای ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های علوم پزشکی به خارج از کشور عزیمت می‌نمایند و یا قصد شروع تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در خارج از کشور را دارند، نسبت به اخذ اطلاعات لازم و کسب اطلاع از آخرین مصوبات و ضوابط مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور در گروه علوم پزشکی اقدام نمایند.

این دسته از افراد می‌توانند با مراجعه به مراجع و مراکز رسمی که دارای مجوز از کارگروه نظارت بر اعزام دانشجو به خارج از کشور بر اساس آئین‌نامه تاسیس موسسات و شرکت‌های خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب جلسه مورخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۸۳ هیئت محترم وزیران می‌باشند و ارائه گواهی مبنی بر اخذ اطلاعات و آخرین ضوابط مصوب وزارت متبوع بر اساس فرم تهیه شده برای تشکیل پرونده در وزارت متبوع اقدام نمایند.

بدیهی است؛ در صورتی که این افراد نسبت به ارائه گواهی یاد شده و تشکیل پرونده در حوزه ارزشیابی مدارک اقدام ننمایند، تبعات ناشی از مشکلاتی که در روند ارزشیابی مدارک ایشان به وجود خواهد آمد، بر عهده ایشان خواهد بود.

ماده ۲: موسساتی که دارای مجوز رسمی برای راهنمایی اینگونه متقاضیان می‌باشند، ملزم هستند، ضمن تشکیل پرونده رایانه‌ای برای تمام مراجعین نسبت به ارائه گزارش ماهانه به وزارت متبوع بر اساس فرمت مورد تایید وزارت متبوع اقدام نمایند.

ماده۳: اینگونه موسسات، ملزم به اخذ آخرین اطلاعات و مصوبات مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان گروه علوم پزشکی خارج از کشور و نیز لیست دانشگاه‌های معتبر اعلام شده بوده و باید به صورت منظم و حداقل هر ۳ ماه یک بار، اطلاعاتی را که در اختیار متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار می‌دهند، به صورت مکتوب به وزارت متبوع نیز ارائه نمایند.

ماده ۴: مرکز امور دانشجویی نسبت به برگزاری جلسات ماهانه با مسئولین موسسات یادشده و توجیه ایشان نسبت به آخرین مصوبات مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک خارج از کشور و لیست دانشگاه‌های معتبر اعلام شده اقدام خواهد نمود.

ماده ۵: در صورتی که هر کدام از این موسسات نسبت به راهنمایی کامل متقاضیان، کوتاهی و یا تخلف کنند و یا نسبت به صدور گواهی، خلاف واقع اقدام نمایند، موظف به پرداخت خسارات وارده به متقاضی بوده و با هماهنگی با کار گروه نظارت بر اعزام دانشجو به خارج از کشور نسبت به برخورد با آنها بر اساس آئین‌نامه مربوطه اقدام خواهد شد.

ماده ۶: تمام افردای که تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های معتبر اعلام شده درخارج از کشور شروع نموده‌اند، ملزم به ارسال گواهی تحصیل خود حداکثر تا یک سال پس از ابلاغ این دستورالعمل برای تشکیل پرونده در واحد ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور می‌باشند.

ماده ۷: مرکز امور دانشجویی نسبت به تشکیل پرونده رایانه‌ای و اعلام شماره پرونده به متقاضی پس از ارائه گواهی از موسسات مورد تایید، اقدام خواهد نمود.

ماده ۸: تمام افرادی که پس از تشکیل پرونده در وزارت متبوع، تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز می‌نمایند، ملزم به ارائه گواهی تحصیلی سالانه از دانشگاه محل تحصیل خود به همراه فرم مورد نظر پیوست برای قرار گرفتن گواهی یاد شده در پرونده خود در وزارت متبوع هستند.

ماده ۹: ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان بر اساس ضوابطی که در هنگام شروع تحصیل ایشان اعلام گردیده صورت خواهد گرفت و طی مراحل مندرج در این دستورالعمل صرفاً برای اطمینان از راهنمایی صحیح و کسب اطلاعات لازم توسط متقاضیان بوده و هیچ‌گونه حق اضافه‌ای را برای متقاضیان ایجاد نخواهد نمود.

ماده۱۰: این دستورالعمل در جلسه مورخ  14 تیر ماه ۱۳۸۳ شورای عالی ارزشیابی مدارک خارج از کشور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب رسید.

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

همه ساله تعداد زیادی از علاقمندان ادامه تحصیلات عالیه رهسپار خارج از کشور می‌گردند و در دانشگاه‌های مختلف با سطوح علمی و درجه اعتبار متفاوت مشغول به تحصیل می‌شوند.

از آنجا که در سایه انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ضوابط و مقررات نظام آموزشی در رشته‌های گروه پزشکی مورد توجه قرار گرفته و شکل و ساماندهی اصولی به خود گرفته است و به لحاظ حیاتی بودن موضوع خدمات پزشکی، ضرورت دارد؛ مدارک تحصیلی و سطح علمی دانش‌آموختگان رشته‌های گروه پزشکی خارج از کشور در بدو ورود به کشور بر اساس معیارهای ضروری تدوین شده و مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

گفتنی است؛ پس از ارزیابی، هدف این است تا در صورت مشاهده نقص یا کاستی در تجربیات دانش‌آموختگان یاد شده نسبت به معرفی دانش‌آموختگان برای دوره‌های تکمیلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور اقدام گردد.
لازم به ذکر است؛ با توجه به اینکه شناخت ملاک‌ها و معیارهای ارزشیابی برای دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در خارج از کشور امری ضروری است، امید است مجموعه حاضر که مشتمل بر مقررات ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان گروه پزشکی خارج از کشور می‌باشد، در انتخاب دانشگاه محل تحصیل و تسهیل در ارزشیابی پس از بازگشت به کشور برای دانشجویان، مفید و موثر واقع گردد.

معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور

معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های گروه پزشکی خارج از کشور بر اساس محورهای زیر انجام می‌پذیرد:

*  معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع

* طول مدت دوره تحصیلی در مقاطع رشته‌های مختلف

* محتوای برنامه دوره‌های آموزشی و میزان واحدها و دروس علوم پایه و بالینی گذرانده شده

* نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

* اظهار نظر سرپرستی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل به کشور مربوطه

* کاتالوگ و سایر مستندات مربوط به رشته و دانشگاه

بدیهی است؛ تعیین اعتبار دانشگاه می‌تواند مختص به تعیین اعتبار تمام یا تعدادی از رشته‌های تحصیلی و یا مقاطع خاصی از یک رشته تحصیلی در دانشگاه مورد نظر باشد.

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور

ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترای پزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌گردد:

* معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع

* طول مدت دوره تحصیلی و محتوای برنامه دوره‌های آموزشی

* نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

* قبولی در امتحانات داخلی مورد نظر در ایران

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف تخصصی پزشکی خارج از کشور

ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته‌های تخصصی خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌گردد:

* اعتبار دانشگاه محل تحصیل دوره دکترای پزشکی عمومی و دوره تخصصی در خارج از کشور بر اساس ضوابط وزارت متبوع

* طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه‌های دوره آموزشی و سمت متقاضی در طی دوره تخصصی

* مشخصات و نحوه اخذ مدرک تخصصی و نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته‌های تخصصی پزشکی، منوط به انجام ارزشیابی و تائید مقطع دوره دکترای پزشکی عمومی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع دکترای حرفه‌ای پزشکی می‌باشد.

ملاک‌های ارزشیابی از نظر طول دوره تحصیلی

ملاک‌های ارزشیابی از نظر طول دوره تحصیلی به شرح زیر می‌باشد:

*  حداقل طول دوره تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی عمومی ۶ سال؛  ۲ سال علوم پایه و ۴ سال بالینی

*  حداقل طول دوره کارورزی در مقطع دکترای پزشکی عمومی به مدت ۱۸ ماه

 مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره دکترای پزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور

مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان متقاضی ارزشیابی، در ابتدا توسط کارشناسان اداره کل دانش‌آموختگان از نظر صحت صدور مدارک، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل و مدت تحصیل بررسی و در صورت تایید برای اخذ تصمیم به کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی پزشکی عمومی ارجاع و به شرح ذیل اتخاد تصمیم می‌گردد:

*  مدارک تحصیلی متقاضیان در کمیسیون ارزشیابی پزشکی مجدداً از نظر معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل، طول دوره تحصیل، (حداقل ۶ سال طول دوره تحصیلی) بررسی و در صورتی که مورد تایید قرار گیرد، متقاضی به صورت واجد شرایط شرکت در امتحان پیش‌کارورزی پره‌انترنی شناخته شده و توسط اداره کل دانش‌آموختگان برای شرکت در امتحان پیش‌کارورزی به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی معرفی می‌شود.

تبصره ۱: حداقل طول دوره تحصیلی گذرانده شده مورد قبول، پس از کسر دوره کارورزی طی شده در خارج از کشور برای شرکت متقاضیان در امتحان پیش‌کارورزی ۶ سال می‌باشد.

تبصره ۲: متقاضیانی که طول دوره تحصیلی آنان (علوم پایه و بالینی) کمتر از ۶ سال باشد، برای شرکت در امتحان پیش‌کارورزی، ملزم به طی کسر دوره تحصیلی محاسبه شده می‌باشند.
تعیین بخش‌های آموزشی دوره تحصیلی نیز به عهده کمیسیون ارزشیابی پزشکی است.
بدیهی است؛ طول مدت دوره یاد شده از مدت کارورزی متقاضی کسر نخواهد شد.

تبصره ۳: دانش‌آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور که دارای گواهی قبولی در امتحانات زیر باشند، از شرکت در امتحان پیش‌کارورزی معاف می‌باشند.

*   تمام مراحل ECFMG و یا USMLE آمریکا و کانادا

  تمام مراحل امتحان PLAB رشته پزشکی انگلستان

*   کنکور انترنی فرانسه

*   امتحان نهایی سایر دانشگاه‌های خارج از کشور که به تایید شورای عالی ارزشیابی رسیده باشد.

گفتنی است؛ مدارک تحصیلی متقاضیانی که پس از شرکت در امتحان پیش‌کارورزی، موفق به دریافت نمره قبولی شوند، برای  تعیین طول مدت کارورزی مجدداً در کمیسیون ارزشیابی پزشکی مطرح می‌گردد.

همچنین بر اساس دانشگاه محل تحصیلی و طول دوره کارورزی گذرانده شده در دانشگاه محل تحصیل خارج از کشور، مدت دوره کارورزی متقاضی تعیین و برای گذراندن دوره یاد شده به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور معرفی می‌شود.

تبصره ۱: حداقل طول دوره کارورزی لازم در مقطع پزشکی عمومی ۱۸ ماه می‌باشد.

تبصره ۲: در مورد متقاضیانی که پس از اتمام دوره دانشجوئی علوم پایه و بالینی، دوره کارورزی را در مراکز آموزشی معتبر دانشگاه‌های خارج از کشور نگذرانده باشند، در صورت قبولی در امتحان پیش‌کارورزی، ملزم به طی ۱۸ ماه دوره کارورزی در یکی از مراکز آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور هستند.

تبصره ۳: دانش‌آموختگان رشته پزشکی دانشگاه‌های خارج از کشور که دارای یکی از شرایط زیر باشند، از گذراندن دوره کارورزی مدت ۱۸ ماه معاف بوده و صرفاً جهت آشنائی با نظام آموزشی بهداشتی درمانی کشور ایران ملزم به طی ۳ ماه دوره کارورزی در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران هستند.

*   دارندگان گواهی‌نامه پزشکی عمومی آمریکا و کانادا

*   افرادی که دوره یک ساله HOUSE JOB  و دوره ۲ ساله Senior House Officer و یک سال کار عملی به عنوان REGISTRAR را در مراکز آموزش پزشکی انگلستان انجام داده باشند.

*   افرادی که دوره ۱۸ ماهه ARZT IN PRAKTIKUM AIP را در آلمان بیمارستان‌های رسمی دانشگاهی طی نموده باشند.

*   داشتن گواهینامه Doctorat En Medicine فرانسه

*   داشتن گواهی‌نامه‌های پزشکی عمومی سایر کشورهایی که اعتبار گواهی‌نامه به تائید شورای عالی ارزشیابی رسیده باشد.

تبصره ۴: افرادی که نتوانند در امتحان پیش‌کارورزی قبول شوند در صورت درخواست ارزشیابی در یکی از مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس بر اساس ضوابط و شرایط انتقال در هر یک از  2 مقطع، همانند دانشجویان مردودی داخل کشور در مورد آنان عمل خواهد شد.

تبصره ۵: ضوابط ارزشیابی یاد شده، برای دانش‌آموختگان رشته پزشکی عمومی که از تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۷۷ شروع به تحصیل نموده‌اند، قابل اجرا می‌باشد.

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره‌های فوق تخصصی خارج از کشور

چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره‌های فوق تخصصی دانشگاه‌های خارج از کشور بر اساس معیارهای ارزشیابی زیر انجام می‌پذیرد.

معتبر بودن دانشگاه و مرکز آموزشی محل تحصیل دوره فوق تخصصی بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

مرتبط بودن عنوان رشته فوق تخصصی طی شده با عنوان مقطع تحصیلی بورد تخصصی قبلی متقاضی بر اساس ضوابط و مقررات آموزشی داخل کشور

*  طول و محتوای برنامه آموزشی رشته فوق تخصصی و سمت متقاضی در طی دوره فوق تخصصی در خارج از کشور

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته‌های فوق تخصصی خارج از کشور منوط به انجام ارزشیابی و تائید مقطع تخصصی دانش‌نامه تخصصی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع تخصصی بورد رشته گذرانده شده می‌باشد.

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره‌های تکمیلی تخصصص پزشکی فلوشیپ خارج از کشور

چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره‌های تکمیلی تخصصی فلوشیپ پزشکی دانشگاه‌ها ی خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌پذیرد:

*   معتبر بودن دانشگاه و مرکز آموزشی محل تحصیل دوره آموزش تکمیلی تخصصی پزشکی فلوشیپ بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

*    مرتبط بودن عنوان رشته تکمیلی تخصص پزشکی فلوشیپ طی شده با عنوان مقطع تحصیلی رشته تخصصی – بورد قبلی متقاضی، طبق ضوابط و مقررات دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی

   طول و محتوای برنامه‌های آموزشی رشته تحصیلی

*    سمت متقاضی در طی دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دوره‌های تکمیلی تخصصی پزشکی فلوشیپ منوط به انجام ارزشیابی مقطع دوره تخصصی پزشکی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع تخصصی بورد به عنوان پیش‌نیاز رشته مربوطه می باشد.
طول مدت دوره تکمیلی مورد قبول حداقل ۱۲ ماه آموزش تمام وقت می‌باشد.

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاه‌های خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌پذیرد:

  معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

*   داشتن دیپلم کامل متوسطه

*   شرایط ورود به دوره دندانپزشکی عمومی

*   طول و محتوای برنامه تحصیلی

*   مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان متقاضی ارزشیابی ابتدا توسط کارشناسان اداره کل امور دانش‌آموختگان از نظر صحت صدور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل، بررسی و در صورت تایید برای تعیین ارزش، به کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی اداره کل امور دانش‌آموختگان ارجاع می‌گردد.

*   مدارک تحصیلی متقاضیان در کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی از نظر معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل و طول دوره تحصیلی بررسی شده و در صورت تایید تحصیلات گذرانده شده ارزشیابی لازم به عمل آمده و متقاضیان واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی شناخته می‌گردند.

تبصره ۱: تعیین تعداد واحدهای درسی ضروری در دوره تکمیلی و لزوم تدوین پایان‌نامه بر اساس دانشگاه محل تحصیل، طول دوره آموزشی و واحدهای درسی گذرانده شده، توسط کمیسیون دندانپزشکی صورت می‌گیرد.

*   پس از ارزشیابی اولیه، چنانچه متقاضی واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی گردد، برای گذراندن دوره تکمیلی با ذکر تعداد و نوع واحدهای ضروری به دبیرخانه شورای آموزشی دندانپزشکی و تخصصی معرفی می‌گردد.

*   تمام  افراد معرفی شده به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی بر اساس ضوابط آن دبیرخانه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور معرفی می‌شوند.

*   مدارک تحصیلی متقاضیانی که با موفقیت دوره تکمیلی تعیین شده را گذرانده‌اند، همراه با گواهی و ریزنمرات رسمی طی دوره تکمیلی توسط دانشگاه محل تحصیل که به تایید دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی رسیده است، در کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی مطرح و تعیین ارزش می‌گردد.

تبصره ۲: تمام دانش‌آموختگان رشته دندانپزشکی پس از قبولی در امتحانات مربوطه و طی دوره‌های تکمیلی و اخذ عنوان دکترای دندانپزشکی می‌توانند خدمات درمانی خود را ارائه نمایند.

ضوابط ‌و مراحل‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌ رشته‌های‌ مختلف‌ تخصصی‌ دندانپزشکی‌ دانشگاه‌های‌ خارج‌ از کشور

ضوابط ‌و مراحل‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌ رشته‌های‌ مختلف‌ تخصصی‌ دندانپزشکی‌ دانشگاه‌های‌ خارج‌ از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌پذیرد:

  معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل دوره تخصصی در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

*    طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه‌های آموزشی و عنوان یا سمت متقاضی در طی دوره تخصصی

شرایط ورود به دوره تخصص دندانپزشکی

بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته‌های تخصصی دندانپزشکی منوط به انجام ارزشیابی و تایید مقطع دوره دکترای دندانپزشکی عمومی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده دانش‌آموختگان رشته دندانپزشکی در مقطع تخصصی خارج از کشور که مدارک آنان از یکی از دانشگاه‌های معتبر مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر گردیده باشد، عبارتند از:

*   اصل آخرین مدرک تحصیلی خارجی که صحت صدور و تعلق آن به شخص به تصدیق و تایید مهر و امضاء نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

*   فتوکپی از پشت و روی اصل آخرین مدرک تحصیلی تخصصی

*   اصل ریزنمرات تحصیلی برای کشورهایی که از طرف دانشگاه ریزنمره صادر می‌نمایند که به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

  فتوکپی از ریزنمرات

*   اصل گواهی و فتوکپی طول دوره با ذکر برنامه آموزشی که از طرف دانشگاه محل تحصیل صادر شده باشد و به تایید نمایندگی ج . ا. ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

*   ارائه اصل گواهی و فتوکپی آن در صورت داشتن عنوان یا پست در حین تحصیل در کشور مربوطه که از مراکز معتبر آموزشی دانشگاه یا سازمان نظام پزشکی صادر و به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

*   اصل پایان‌نامه تحصیلی تز و خلاصه‌ای از آن، حداکثر در ۲ برگ و فتوکپی آن

*   اصل و فتوکپی گواهی و شرط ورود به دوره تخصصی صادر از دانشگاه محل تحصیل که به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

*   کاتالوگ دانشکاه محل تحصیل

*   فتوکپی تمام صفحات شناسنامه و کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم در مورد آقایان در صورت دارا بودن

  اصل و فتوکپی مدرک قبلی دکترای دندانپزشکی در ایران یا خارج

تبصره: دانش‌آموختگان خارج از کشور رشته دندانپزشکی مقطع تخصص در صورتی که مدرک قبلی آنان صادره از یکی از دانشگاه‌های معتبر در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد، ملزم به ارائه تمام مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی رشته دندانپزشکی در مقطع عمومی هستند.

ناگفته نماند؛ پس از ارزشیابی مقطع عمومی برابر نظر کمیسیون‌های مربوطه بررسی مدرک تخصصی امکان‌پذیر می‌باشد.

  ترجمه رسمی تمام مدارک برای کشورهای غیر انگلیسی زبان

تبصره: تمام مدارک تحصیلی خارجی پس از تایید مهر و امضاء نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه باید به تایید مهر و امضاء وزارت امور خارجه ایران نیز رسیده باشد.

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته‌های علوم پایه پزشکی مقاطع B.S، M.S و Ph.D

شرایط لازم : سنوات تحصیلی، تعداد واحداهای گذرانده شده، معدل، در صورت داشتن پایان‌نامه، تحقیقاتی بودن آن می‌باشد.

خاطرنشان می‌شود؛ سایر مدارک دانشگاهی دریافتی با نظر کمیسیون‌های ارزشیابی و بر اساس مصوبات شورای عالی ارزشیابی، تعیین ارزش می‌گردد.

تبصره: افرادی که از تاریخ یکم فروردین ماه ۱۳۸۱ به بعد، مقطع Ph.D را در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور شروع نموده‌اند، ملزم به گذراندن Course بر اساس سیستم آموزشی داخل کشور هستند، در غیر این صورت مدارک آنان به عنوان دکترای Ph.D پژوهشی، تعیین ارزش می‌شود.

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته روان‌شناسی بالینی

تعریف: دکترای تخصصی روان‌شناسی به درجه Ph.D و Psy.D رشته روان‌شناسی اطلاق می‌شود.

الف ـ  معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان مقطع دکترای روان‌شناسی ار نقطه نظر دکترا عبارتند از:

  اعتبار دانشگاه محل تحصیل، بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کشور محل تحصیل

*   میزان همگن و مرتبط بودن عنوان و محتوای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا

*   دروس و واحدهای درسی گذرانده شده

*   دوره‌های آموزشی نظری و عملی در زمینه‌های مختلف روان‌شناسی

*    پایان‌نامه دوره دکترا

ب ـ   معیارهای بالینی بودن رشته تحصیلی دانش‌آموختگان دکترای روان‌شناسی:

دارا بودن دکترای تخصصی Ph.D روان‌شناسی همراه با شرایط مندرج در بند الف و ب به شرح ذیل:

*   گذراندن دروس نظری و بالینی در زمینه آزمون‌های روانی تشخیص، آسیب‌شناسی روانی و درمان‌های غیر دارویی روان‌درمانی‌ها، شناخت‌درمانی، رفتاردرمانی

*    گذراندن دوره‌های عملی کارورزی در بخش‌های مختلف بالینی شامل: درمانگاه و یا بیمارستان حداقل به میزان یک هزار و ۸۰۰ ساعت

 *     دارا بودن دکترای تخصصی Psy.D روان‌شناسی

تبصره: دانش‌آموختگانی که بر اساس دوره تحصیلی و پایان‌نامه تدوین شده با توجه به ضوابط تعیین شده شورای عالی ارزشیابی، زمینه و قابلیت بالینی شدن را داشته باشند، می‌توانند پس از طی دوره ضروری تکمیلی به تشخیص کمیسیون ارزشیابی،‌ ارزش‌نامه دکترای روان‌شناسی بالینی دریافت نمایند.

لازم به ذکر است؛ مدارک تحصیلی افراد یاد شده، قبل از طی دوره‌های تکمیلی با عنوان دکترای تخصصی روان‌شناسی ارزشیابی می‌گردد.
در پرونده ارزشیابی نامبردگان، عبارت نامبرده واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی ضروری برای عنوان بالینی بودن است، قید می‌شود.

ج ـ   شرایط لازم برای احراز عنوان دکترای تخصصی روان‌شناسی

مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دکترای رشته روان‌شناسی دانشگاه‌های خارج از کشور که دارای شرایط ذیل باشند، به ماخذ دکترای تخصصی روان‌شناسی تعیین ارزش می‌گردد.

*    دانش‌آموختگان دوره دکترای روان‌شناسی که در مقطع تحصیلی قبلی کارشناسی ارشد در رشته روان‌شناسی با گذراندن واحدهای درسی متعارف رشته روان‌شناسی تحصیل کرده باشند.

*    دانش‌آموختگان دوره دکترای روان‌شناسی که مقطع تحصیلی قبلی کارشناس ارشد ناهمگن و غیر مرتبط داشته باشند اما در دوره دکترا موفق به گذراندن واحدهای درسی متعارف رشته روان‌شناسی گردیده باشند.

    دانش‌آموختگان دوره دکترا Psy.D رشته روان‌شناسی

تبصره ۱: ملاک معتبر بودن واحدهای درسی رسمی گذرانده شده، ارائه ریزنمرات و گواهی‌های رسمی و تایید شده مبنی بر طی دوره نظری و عملی از اداره آموزش دانشگاه یا موسسه محل تحصیل می‌باشد.

همچنین حداقل واحدهای درسی رشته روان‌شناسی مورد قبول طی شده در هر یک از مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب ۲۰ و ۳۰ واحد بر مبنای نیم‌سال تحصیلی به جز پایان‌نامه می‌باشد.

تبصره ۲: مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای روان‌شناسی بالینی و نیز دانش‌آموختگانی که مشمول طی دوره‌های تکمیلی ضروری برای بالینی شدن هستند در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارزشیابی شده و سایر موارد برای ارزشیابی به وزارت فرهنگ و آموزش عالی ارجاع می‌شود.

تبصره ۳: آن دسته از دانش‌آموختگانی که مشمول گذرانیدن دوره‌های تکمیلی برای اخذ مدرک بالینی باشند، تا زمان طی این دوره‌ها حداکثر تا ۲ سال مدرک آنان به ماخذ دکترای تخصصی روان‌شناسی با گرایش پژوهش بالینی ارزشیابی می‌شود.

چگونگی ارزشیابی رشته‌های تحصیلی که بر اساس نظام مصوب آموزشی داخل کشور جزء رشته های موجود در ایران نمی‌باشند

  مدرک تحصیلی رشته دکترای کایروپراکتیک D.C صادره از دانشگاه‌های مورد تایید Chiropractic Council on USA Education C.C.E و با ارائه State Board و National Board به عنوان دکترای حرفه‌ای کایروپراکتیک تایید می‌گردد.

*   مدرک تحصیلی رشته طب سوزنی در مقاطع B..S و M.S و Ph.D صادره از دانشگاه‌های معتبر پس از ارزشیابی تطبیقی بر اساس سیستم آموزشی داخل کشور و نظر کمیسیون‌های ارزشیابی تعیین ارزش می‌شود.

الف:  این رشته‌ها برای پزشکان و متخصصین بالینی به عنوان مقطع تخصصی محسوب نشده و صرفاً می‌توانند به عنوان روش درمانی با اخذ گواهی صحت صدور برابر مقررات درمانی کشور فعالیت نمایند.

ب: دوره‌های کوتاه مدت این رشته قابل ارزشیابی نمی‌باشد کمتر از ۶ ماه.

یادآور می‌شود؛ مدرک تحصیلی رشته طب یونانی صادره از دانشگاه‌های معتبر در مقاطع مختلف پس از ارزشیابی تطبیقی به عنوان مقطع مربوطه گیاه‌درمانی یونانی ارزشیابی می‌گردد.

همچنین تمام رشته‌های یاد شده به جز کایروپراکتیک جزء رشته‌های گروه پیراپزشکی محسوب و محدوده وظایف کاری دارندگان این مدارک تابع ضوابط و مقررات گروه پیراپزشکی می‌باشد.

پیشنهاد می‌شود؛ افراد قبل از شروع به تحصیل در رشته‌هایی که در سیستم آموزشی مصوب داخل کشور وجود ندارند، مانند: استئوپاتی یا هموپاتی از نظر ارزشیابی رشته، مقطع و محل تحصیل ضمن ارسال یک نسخه از کاتالوگ محل تحصیل و سرفصل‌های آموزشی مورد نظر یا اداره کل دانش‌آموختگان مشاوره نمایند.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

دانشگاه‌های مورد تایید درکشور فیلیپین برای رشته پزشکی :

*     دانشگاه فیلییپن    University of the Philippines

*     دانشگاه سنتوتوماس    University of Santo Tomas

*     دانشگاه فارایسترن    Far Eastern University

*     دانشگاه ویزایاس    University of Visayas

*     دانشگاه سنترواسکولار    Centro Escolar University

*     دانشگاه ایست     University of the East

*     انستیتو پزشکی سیبو     Cebu Institute of Medicine Inc

*     دانشکده پزشکی سیبو      Cebu Doctor’s College

برای رشته دندانپزشکی :

گروه ۱ :

*      دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دولتی فیلیپین     University of the Philippines

گروه ۲ :

    دانشگاه سنتر و اسکولار     Centro Escolar University

*     دانشگاه ایست     University of East

گروه ۳ :

*    دانشگاه فار ایسترن     Far Eastern University

*     دانشگاه مرکزی مانیل     Manil Central University

*     دانشگاه بگیو     University of Baguio

برای رشته داروسازی:

*     دانشگاه سنت توماس     University of Santo Tomas

*      دانشگاه سنتر و اسکولار    Centro Escolar University

*     دانشگاه مورد تایید در کشور کره جنوبی

*    دانشگاه ملی سئول     Seoul National University

*    دانشگاه مورد تایید کشور مالزی

*        UPM University Putra Malaysia

*      UKM University Kebangsaan Malaysia

*      UM University Of Malaya

*      USM University Sains Malaysia

*     دانشگاه مورد تایید در کشور سنگاپور

*    دانشگاه ملی سنگاپور     National University of Singapore

*    دانشگاه مورد تایید در کشور هنگ کنگ

*    دانشگاه هنگ کنگ    Hong Kong University

بدیهی است؛ تعیین اعتبار دانشگاه، می‌تواند مختص به تعیین اعتبار تمام یا تعدادی از رشته‌های تحصیلی و یا مقاطع خاصی از یک رشته تحصیلی در دانشگاه مورد نظر باشد.

در پایان به دانشجویان توصیه می‌شود؛ به دلیل تغییر و تحولاتی که ممکن است در این قوانین ایجاد شود و برای به‌روزرسانی و کسب اطلاعات بیشتر به آدرس وب سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند:

http://www.irsr.com/

مقاله مفید بود؟ با دوستانتون به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *