تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی تحصیل و زندگی در مالزی کلیک کنید
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

بورسیه تحصیلی در مالزی | چگونگی اخذ بورسیه های تحصیلی دانشگاه های مالزی

5/5 - (1 امتیاز)

بورسیه تحصیلی در مالزی شهد و شکری است که درس خواندن در این کشور را برای پادشاه قدرتمندی چون شما، شیرین و دلچسب می‌کند. با انتخاب دانشگاه های مالزی که اعطا کننده بورسیه های ممتاز تحصیلی هستند، امپراطوری قدرتمند خود را برای تحصیل مقرون به صرفه در این کشور مستحکم بنا کنید.  

مشاوره شریف، بیست سال تجربه زندگی و تحصیل در مالزی را به شما به اشتراک می‌گذارد. برای دریافت سؤالات خود با ما تماس بگیرید.

دلت می خواد از بورسیه تحصیلی مالزی بیشتر بدونی؟

اینجا رو کلیک کن

بورسیه تحصیلی در مالزی 

هر چقدر هم که وضعیت مالی خوبی داشته باشید، باز هم دریافت جایزه‌ و کمک هزینه حس خوبی است که با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. حتی اگر نیاز مالی هم نداشته باشید، باز هم دریافت بورسیه تحصیلی در مالزی، لذتی است که با دریافت جایزه نوبل برابری می‌کند!

دلیلش هم کاملاً روشن و آشکار است. تلاش برای به دست آوردن است که لذت رسیدن را شیرین و دلچسب می‌کند. دلایل دیگر دانشجویان برای اشتیاق دریافت کمک هزینه تحصیلی را با هم بخوانیم:  

 • دلیل علاقه مندی دانشجویان به اخذ بورسیه تحصیلی مالزی، رسیدن به اهداف عالی است. این بخش را دانشجویان نخبه‌ای که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند بهتر از بقیه می‌فهمند. 
 • افزایش قیمت دلار و نوسانات دنیای اقتصاد در دنیا، دلیل دیگر افزایش تقاضای دانشجویان برای اخذ بورسیه های تحصیلی مالزی است.  
 • علاوه بر تمام موارد بالا، دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی، نوعی کمک به دانشجویان کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل در این کشور و فراهم آوردن شرایط آموزشی یکسان است. 
 • دانشجویان کشورهای محروم با دریافت بورسیه، امکان تحصیل در مالزی برایشان فراهم می‌شود.
 • جذاب‌ترین قسمت دریافت کمک هزینه درس خواندن، دستیابی به شغل مناسب پس از پایان تحصیلات است. 
 • تحصیل در رشته‌ های بورسیه دار مالزی به دانشجویان امکان رشد شخصیتی می‌دهد و دانشجویان برتر را به طور شاخص به دیگران معرفی می‌کند.
 • بورسیه‌ های تحصیلی مالزی به دانشجویان کمک می‌کند که امکان درس خواندن در دانشگاه‌های برگزیده و دلخواه خود را داشته باشند. 

به نظرتان اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی برای درس خواندن در دانشگاه های دولتی، خصوصی یا پردیس‌های بین المللی یک معامله ارزشمند و دوسربُرد نیست؟

اصلاً بورسیه چیست؟

بورسیه Scholarship کمک هزینه‌ای است که به دانشجویان داده می‌شود تا هزینه‌های کمتری برای درس خواندن داشته باشند. از مهم‌ترین مزایای اخذ بورسیه این است که این کمک بلاعوض بوده و پس از پایان تحصیلات، از دانشجویان باز پس گرفته نمی‌شود.

بورسیه عموماً از سوی دانشگاه های معتبر خصوصی و دولتی به دانشجویان اعطا می‌شود.

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی بستگی به خودتان دارد، بگذارید یک نکته درگوشی برایتان بگوییم، درخواست برای بورسیه‌ای که واجد شرایط آن نیستید، فایده‌ای ندارد!

پس تنها به دنبال کمک هزینه‌ای باشید که نه تنها مناسب شما است، بلکه واجد شرایط دریافت آن باشید. برای انتخاب کمک هزینه تحصیلی باید به این نکات توجه کنید:

 • بسیاری از بورسیه های تحصیلی کشور مالزی به صورت سالانه تکرار می‌شوند و شما باید مثل یک شکارچی با دقت شرایط لازم برای اخذ کمک هزینه رصد کنید تا در زمان لازم آن را صید کرده و در تور خود بیندازید. 
 • برای دریافت بورسیه تحصیلی مالزی ، باید اقدامات اولیه‌ای را انجام دهید، انجام برخی از تکالیف در مورد انواع بورسیه ها به شما کمک می‌کند تا برای انتخاب رشته مورد علاقه خود اولویت بندی کنید.
 • به دنبال طیف گسترده‌ای از بورسیه‌ های تحصیلی مالزی باشید، تا دامنه انتخاب بزرگتری در اختیار داشته باشید. 
 • هنگام انجام تحقیقات، هوشمندانه‌ترین کار این است که مهلت درخواست‌ برای تحصیل رشته‌ های بورسیه دار مالزی را یادداشت کنید. اکثر دانشگاه‌های ددلاینی دارند که در صورت تأخیر و از دست دادن‌شان خسارت بزرگی دامنگیرتان می‌شود.

درخواست برای اخذ بورسیه تحصیلی کشور مالزی، مشابه درخواست پذیرش کالج یا دانشگاه های مالزی است. برای این کار فرم هایی وجود دارد که باید در زمان لازم آن را پر کرده و اطلاعات خواسته شده را با دقت تکمیل کنید. 

بهترین و پردرآمدترین رشته های تحصیلی در مالزی

کلیک کنید

انواع بورسیه تحصیلی مالزی 

به طور کلی 4 نوع بورسیه تحصیلی مالزی برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

 1. بورس تحصیلی برجسته
  این نوع بورس تحصیلی می‌تواند به نام‌های زیادی مانند بورسیه رهبری یا جایزه تعالی ارائه شود، اما زمانی که درخواست برای پیشرفت تحصیلی ، ویژگی‌های رهبری و مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه درخواست می‌کند، می‌توانید آن را تشخیص دهید. این بورسیه با وجود اعتبار بالا، از نظر تعداد محدود است. اگر بتوانید از بورسیه تحصیلی برجسته استفاده کنید که بلیط شانس‌تان برده است. چون این بورسیه  معمولاً تمام هزینه های تحصیل شما را به اضافه خوابگاه، کمک هزینه ماهانه و گاهی اوقات حتی کتاب و لپ تاپ را هم پوشش می‌دهد. شرایط درخواست این بورسیه کمی سختگیرانه است و اغلب به یک برنامه جامع کامل با مقالات و همچنین یک یا چند مصاحبه نیاز دارد.
 2. بورسیه تحصیلی شایستگی
  این بورسیه که به آن بورسیه شایستگی نیز می‌گویند ویژه کسانی است که دارای شایستگی ها و جوایز برتر هستند. برای دریافت این بورسیه باید نتایج علمی قابل توجهی در کارنامه خود داشته باشید. به طور مثال حداقل 5A در SPM یا معادل آن یکی از شذایط اخذ بورسیه تحصیلی شایستگی مالزی است. محدوده این بورسیه اکثراً شمامل معافیت‌های جزئی از هزینه‌های تحصیل میشود.  اما برخی نیز معافیت‌های کامل از هزینه‌های تحصیل را ارائه می‌کنند. باید در جریان باشید که بورسیه شایستگی مالزی شامل برخی از هزینه های اضافی مانند هزینه های ثبت نام، هزینه های آزمون، سپرده ها و هزینه های منابع نمی‌شود. روند درخواست برای این نوع بورس تحصیلی ساده است، فقط کافی است مدارک لازم که نشان دهنده شایستگی های شما است نشان دهید. ضمن آن که دانشگاه باید مطمون شود که شما واجد شرایط هستید در این صورت بدون نیاز به مصاحبه صاحب یک بورسیه طلایی خواهید شد.
 3. بورسیه استعدادهای ویژه
  برای دریافت بسیاری از بورسیه های تحصیلی مالزی نیازی نیست دانشجوی ممتازی باشید. اگر شما در زمینه‌های غیردرسی هم فعال باشید مثلاً آنهابی که به عنوان ورزشکار، موسیقیدان یا هنرمند برتری خود را نشان داده‌اند یا از نمونه کارهای برجسته ای در طراحی گرافیک برخوردار هستند، این فرصت برایشان وجود دارد که تخفیف خوبی در هزینه های تحصیل خود دریافت کنند. برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها نیز ممکن است به افرادی که در خدمات اجتماعی فعال هستند ، کمک هزینه‌های تحصیلی اعطا کنند. برای دریافت این بورسیه باید مدرکی که شنان دهنده شایستگی شما باشد را ارائه کنید.  
 4. بورس تحصیلی مبتنی بر نیاز
  اگر در شرایط دشواری هستید، معلولیت دارید، از خانواده کم درآمد یا اهل مناطق روستایی در مالزی هستید، ناامید نباشید، بسیاری از دانشگاه های مالزی با درک شرایط دانشجویان خاص به آنها بورسیه های تحصیلی اعطا می‌کنند تا از درس خواندن بازنمانند. برای دریافت این بورسیه باید مدارک پشتیبان مشکلات خود را ارائه دهید، مانند فیش حقوق والدین یا فرم های EA. مقدار این بورسیه ها بر اساس مورد به مورد متفاوت خواهد بود و ممکن است لازم باشد در مصاحبه شرکت کنید.

نهادهای ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در مالزی

برای دریافت انواع بورسیه های تحصیلی مالزی مهم است که بدانید ارائه دهندگان بورس تحصیلی کدام نهاد یا سازمان هستند و چه نوع بورسیه هایی را ارائه می دهند. 3 نهاد ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در مالزی: 

 1. بورسیه های تحصیلی ارائه شده از سوی دولت مالزی 
  بورسیه های دولتی، به ویژه بورسیه های JPA و JPA-MARA ، بیشترین تقاضای دانشجویان را دارند. این بورسیه ها از نوع بورسیه های برجسته هستند و به مراتب رقابتی ترین بورسیه های کشور مالزی به شمار می‌روند. 
 2. بورسیه ارائه شده از سوی شرکت ها
  برخی از شرکت‌های مرتبط با دولت (GLC)، بنیادهای خصوصی و شرکت‌های خصوصی نیز سخاوتمندانه بورسیه‌های برجسته‌ای به دانشجویان اعطا می‌کنند. شرکت های برجسته ای که چنین بورسیه هایی را ارائه می دهند عبارتند از PETRONAS ، Bank Negara مالزی ، بنیاد خزانه ، بنیاد Maybank ، گروه UEM ، بنیاد Sime Darby ، بنیاد Telekom مالزی ، بنیاد Hong Leong و The Star .
 3. کالج ها و دانشگاه های خصوصی
  بسیاری از کالج ها و دانشگاه های خصوصی نیز بورسیه های تحصیلی خوبی به دانشجویان ارائه می دهند. اکثر بورسیه های ارائه شده در کالج ها و دانشگاه های مالزی، با معافیت کامل یا جزئی از هزینه تحصیل همراه هستند.

انواع بورسیه های دولت مالزی برای دانشجویان بین المللی 2023

زندگی سراسر بازیچه است که همه ما به قصد بُردن در آن بازی می کنیم. دریافت بورسیه تحصیلی دولت مالزی یکی از ایستگاه هایی است که دارندگان آن پیروز میدان خواهند بود. انواع بورسیه های دولت مالزی برای دانشجویان بین المللی که طعم پیروزی دارند از این قرار است:

 1. بورسیه دانشگاه های مالزی (MIS)
 2. برنامه همکاری فنی مالزی (MTCP)

1) بورسیه تحصیلی بین المللی مالزی (MIS)

دولت مالزی هم برای برندگان ایستگاه بورسیه تحصیلی، جوایز مختلفی قرار داده تا هر کس زودتر به این منزل برسد، علاوه بر پیروزی جوایز و امتیازات بزرگی نصیبش شود. 

برنامه بورسیه بین المللی مالزی (MIS) امتیازی است که دولت مالزی برای گردآوری ذهن های بزرگ از سراسر جهان در دانشگاه های این کشور ترتیب داده است. برنامه بورسیه بین المللی (MIS) میانبری است که دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در مالزی ترغیب می‌کند. دولت مالزی با این کار قصد دارد سرمایه‌های انسانی و افراد مستعد و استثنایی را به این کشور منتقل کرده و با پاسداری و حفاظت از اندیشه های نوآورانه کشور مالزی را تبدیل به مرکز جهانی اندیشه و دستاوردهای فکری کند. مهمان نوازی دانشگاه های مالزی برای جذب افراد مستعد و خلاق اعطای بورسیه (MIS) به دامشجویان بین المللی است. 

بورسیه تحصیلی بین المللی (MIS) از 15 می تا 15 ژوئن 2022 برای سال تحصیلی 2022-2023 در دسترس است. 

مزایای بورسیه بین المللی MIS

می‌دانید مزایای بورسیه تحصیلی بین المللی MIS در مالزی چیست؟

 1. این بورسیه برای تمام هزینه های تحصیل است.
 2. علاوه بر شهریه، ماهیانه 1500 رینگیت برای تأمین هزینه ی زندگی پرداخت می شود.
بورسیه تحصیلی MIS تنها شامل هزینه های تحصیل می شود و هزینه های سفر را پوشش نخواهد داد.

کسانی که واجد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بین المللی (MIS) 2023 هستند

 اگر می‌خواهید بدانید چه کسانی واجد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بین المللی MIS هستند، با بررسی این موارد می‌توانید دانشجویان خوش آتیه کاندیدای دریافت این بورسیه تحصیلی مالزی را از بقیه جدا کنید.  

 • در زمان درخواست بورسیه، دانشجوی کارشناسی ارشد بیشتر از 40 سال و دانشجوی دکتری نباید بیشتر از 45 سال داشته باشد.
 • متقاضیان کارشناسی ارشد: CGPA 3.0 جزو 2 معدل برتر کلاس باشند.
 • متقاضیان دکترا: CGPA 3.0 عملکرد استثنایی در سطح کارشناسی ارشد مرتبط با برنامه مطالعاتی برنامه ریزی شده داشته باشند.
 • مهارت زبان انگلیسی، آیلتس 6.0 یا بالاتر تافل مجموع نمره 550 یا بالاتر
 • ارائه پروپوزال پژوهشی کتبی حداقل 1000 کلمه ای مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر باشد.

مقاطع تحصیلی که واجد دریافت بورسیه MIS هستند

افراد متقاضی تحصیل در مقاطع تکمیلی تمام وقت کارشناسی ارشد یا دکترا در مالزی، جزو آدم های خوش شانس کاندیدای دریافت بورسیه خواهند بود. به عبارت بهتر شما باید در حال تحصیل در دوره های تکمیلی و تمام وقت دانشگاه های دولتی و خصوصی مالزی باشید تا بتوانید از این بورسیه بهره مند شوید. پس اگر دانشجوی یکی از این مقاطع تحصیلی هستید برای دریافت بورسیه MIS آماده شوید:

 1. کارشناسی ارشد
 2. دکتری فلسفه
 3. PHD
معیار های ارزیابی برنامه های تحصیلی:
 1. عملکرد تحصیلی برجسته
 2. پرپوزال تحصیلی برجسته و اثرگذار بر پیشرفت فناوری و کیفیت زندگی
 3. توانایی های برجسته زبان انگلیسی مکالمه، نوشتن و خواندن

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی بین المللی (MIS)

تهیه مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی بین المللی MIS یکی از کارهای اساسی در مسیر موفقیت است. اگر تا اینجای کار شرایط گفته شده را داشتید بدون فوت وقت سراغ تهیه این مدارک بروید:

 •  تکمیل فرم درخواست
 • کپی تایید شده گذرنامه به عنوان مدرک ملیت با حداقل اعتبار 6 ماه
 • کپی تایید شده کارنامه‌های تحصیلی
 • کپی تایید شده از مدرک زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL
 • توصیه نامه از دو منبع
 • فرم تاییدیه
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مالزی (در صورت وجود)
 • رزومه تحصیلی
 • پروپوزال پژوهشی

دانشگاه های مالزی که بورسیه تحصیلی بین المللی می‌دهند

آرنولد شوارتزنگر می‌گوید: قدرت از برنده شدن نمی‌آید، چالش‌ها هستند که شما را قدرتمند می‌کنند. افراد قدرتمند و واجد دریافت بورسیه تحصیلی در مالزی یکی از این دانشگاه ها را باید برای تحصیل انتخاب کنند:

 1. دانشگاه تکنولوژی مالزیUniversiti Teknologi Malaysia (UTM)
 2. دانشگاه ساینا Universiti Sains Malaysia (USM)
 3. دانشگاه پوترا Universiti Putra Malaysia (UPM)
 4. دانشگاه مالایا Universiti Malaya (UM)
 5. دانشگاه تکنولوژی مارا Universiti Teknologi Mara (UiTM)
 6. دانشگاه بین المللی مالزی (UIAM/IIUM)
 7. دانشگاه اوتارا Universiti Utara Malaysia (UUM)
 8. دانشگاه کبانگ سان Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)
 9. دانشگاه Universiti Tun Hussein Onn Malaysia (UTHM)
 10. دانشگاه تکنولوژی ملاکا Universiti Teknikal Malaysia Melaka (UTEM)
 11. دانشگاه ساینس اسلامی Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)
 12. دانشگاه Universiti Pendidikan Sultan Idris (UPSI)
 13. دانشگاه ترنگانو Universiti Malaysia Terengganu (UMT)
 14. دانشگاه صباح Universiti Malaysia Sabah (UMS)
 15. دانشگاه پاهانگ Universiti Malaysia Pahang (UMP)
 16. دانشگاه Universiti Malaysia Sarawak (UNIMAS)
 17. دانشگاه Universiti Malaysia Perlis (UNIMAP)
 18. دانشگاه Universiti Sultan Zainal Abidin (UNISZA)
 19. دانشگاه Universiti Pertahanan Nasional Malaysia (UPNM)
 20. دانشگاه Universiti Malaysia Kelantan (UMK)
 21. دانشگاه Universiti Teknologi Petronas (UTP)
 22. دانشگاه Universiti Tenaga Nasional (UNITEN)
 23. دانشگاه Multimedia University (MMU)
 24. دانشگاه International Centre for Education in Islamic Finance (INCEIF)

لیست کشورهای مورد قبول:

دانشگاه MIS از فارغ التحصیلان و متقاضیان مستعد از کشورهای زیر استقبال می کند:

 1. افغانستان
 2. میانمار
 3. الجزایر
 4. پاکستان
 5. استرالیا
 6. فلسطین
 7. برنوی
 8. فلیپین
 9. فلسطین
 10. کامبوج
 11. قطر
 12. چین
 13. عربستان سعودی
 14. مصر
 15. سنگال
 16. فرانسه
 17. سنگاپور
 18. گرجستان
 19. کره جنوبی
 20. هنگ کنگ
 21. تاجیکستان
 22. اندونزی
 23. تایلند
 24. عراق
 25. التیمور
 26. اردن
 27. تونس
 28. قزاقستان
 29. ترکیه
 30. لائوس
 31. ترکمنستان
 32. مالدیو
 33. امارات متحده عربی
 34. مراکش
 35. ویتنام
 36. کشورهای مشترک المنافع

2) بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP)

صحبت کردن از دردهای زندگی بهانه‌ای است برای تسلیم شدن! پس همه مشکلات و چالش های زندگی را کنار بگذارید و با برنامه بورسیه همکاری فنی مالزی MTCP به عنوان یکی از بخض‌های شیرین دوران تحصیلی آشنا شوید. راستش را بخواهید MTCP یکی از بورسیه های تحصیلی در مالزی است که در سال 1980 به عنوان تعهد کشور مالزی راه اندازی شد.

بورسیه MTCP نشان از همکاری دولت مالزی برای ارائه تجربیات و تخصص هایی است که تاکنون برای توسعه مالزی انجام داده است. مالزی با اشتراک گذاری سخاوتمندانه  این تجارب با سایر کشورهای در حال توسعه، مسیر رشد و پیشرفت را برای آنها هم فراهم می‌کند. خوب است بدانید این کار برای تقویت روابط دوجانبه میان کشورهای در حال توسعه جنوب و جنوب شرق آسیا است. 

آخرین مهلت ثبت درخواست برای بورسیه MTCP تاریخ 16 جولای 2022 برای سال تحصیلی 2022-2023 است.

مزایای بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی MTCP 

وقتی می‌خواهید بهترین باشید باید کارهایی انجام دهید که دیگران از آن حذر می‌کنند. شاید خیلی‌ها دنبال راه‌های ساده‌تری برای مدیریت هزینه تحصیل در مالزی باشند، ولی شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی بهترین اقدام برای مدیریت هزینه‌ها را انجام دهید. این بورسیه که در نوع خود جزء بهترین بورسیه های تحصیلی دولت مالزی است مزایای فراوانی برای دریافت کنندگان به دنبال دارد: 

 1. پرداخت شهریه دانشگاه
 2. پرداخت ماهیانه مبلغ 3،500 رینگت برای تأمین هزینه‌های زیر:
 • کمک هزینه زندگی
 • کمک هزینه خرید کتاب
 • کمک هزینه خرید ابزار
 • کمک هزینه اجاره مسکن
 • کمک هزینه جایابی
 • کمک هزینه پایان نامه
 • کمک هزینه سفر
 • کمک هزینه آموزش عملی
 • کمک هزینه پایان تحصیل
 • کمک هزینه درمانی
 • کمک هزینه بیمه

مقاطع تحصیلی که مجاز به اخذبورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی MTCP 2023 هستند

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تمام وقت مالزی در سال تحصیلی 2023-2022 

شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP)

اگر در حال تحصیل در مالزی هستید و این شرایط را هم دارید، تردید را کنار بگذارید و همین حالا برای دریافت بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی پیشقدم شوید:

 1. در زمان درخواست، نباید بیشتر از 45 سال داشته باشید.
 2. داوطلبان برای برنامه کارشناسی ارشد باید حداقل جزو 2نفر برتر کلاس باشند یا حداقل نمره 3.5 بر اساس GPA را دارا باشند
 3. متقاضیان طبق تشخیص پزشکی در سلامت کامل باشند.
 4. پرداخت هزینه معاینه پزشکی بر عهده متقاضی می باشد.
 5. متقاضیان باید در برنامه های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های منتخب مالزی به صورت تمام وقت ثبت نام کرده باشند. 
 6. فقط داوطلبانی که حداقل از یک دانشگاه مالزی پذیرش قانونی دارند و هنوز در دوره‌های تحصیلات تکمیلی ثبت نام نکرده‌اند یا بیش از یک ترم در دوره کارشناسی ارشد نگذرانده اند، واجد شرایط درخواست هستند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP)

تهیه مدارک لازم را همیشه بگذارید برای وقتی که بررسی های لازم برای واجد شرایط بودن را انجام داده‌اید. پس اگر واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP) هستید، به سرعت این مدارک را تهیه کنید:

 • تکمیل فرم درخواست در سامانه آنلاین 
 • آخرین نامه پیشنهاد پذیرش از دانشگاه های مالزی برای پذیرش تحصیلی 2022-2023
 • توصیه نامه از دو مرجع
 • کپی تایید شده از کارنامه تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
   کپی تایید شده از یک آزمون مهارت زبان انگلیسی TOEFL ،IELTS ،PTE ،CAE  ،CPE،  MUET یا معادل
 • کپی تایید شده از پاسپورت به عنوان مدرک شناسایی ملی با حداقل 18 ماه اعتبار
 • گزارش معاینه پزشکی و مدارک واکسیناسیون  کوید 19
سه نکته مهم درباره مدارک تحصیلی اخذ بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP)

1)متقاضیان باید یک مدرک رسمی صادر شده توسط دانشگاه محل تحصیل ارائه دهند که سیستم نمرات دانشگاه را توصیف کند.

2)اگر کارنامه متقاضی شامل اطلاعات مربوط به CGPA، نمرات یا درصد امتیاز نباشد، مدارک باید تایید شوند.

3)سوابق تمام دروس گذرانده شده در مدرک تحصیلی باید در ریز نمرات دانشگاهی منعکس شود، متقاضیان باید ریز نمرات تحصیلات کارشناسی خود را ارسال کنند.

دانشگاه هایی اعطا کننده بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP)


 1. Universiti Malaya (UM)
  2. Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)
  3. Universiti Sains Malaysia (USM)
  4. Universiti Putra Malaysia (UPM)
  5. Universiti Teknologi Malaysia (UTM)
  6. Universiti Teknologi Petronas (UTP)
  7. Universiti Islam Antarabangsa Malaysia (UIAM/IIUM)
  8. Universiti Malaysia Perlis (UNIMAP)
  9. Universiti Malaysia Sarawak (UNIMAS)
  10. Universiti Teknologi MARA (UiTM)
  11. Universiti Tenaga Malaysia (UNITEN)
  12. Universiti Utara Malaysia (UUM)
  13. Universiti Malaysia Pahang (UMP)
  14. Universiti Malaysia Terengganu (UMT)
  15. Universiti Pertahanan Nasional Malaysia (UPNM)
  16. Universiti Malaysia Sabah (UMS)
  17. Universiti Pendidikan Sultan Idris (UPSI)
  18. Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)
  19. Universiti Teknikal Malaysia Melaka (UTEM)
  20. Universiti Tun Hussein Onn Malaysia (UTHM)
  21. Universiti Malaysia Kelantan (UMK)
  22. Universiti Sultan Zainal Abidin (UNISZA)
  23. International Centre For Education In Islamic Finance
  (INCEIF)

لیست کشور های واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی همکاری فنی مالزی (MTCP)

 1. افغانستان
 2. آلبانی
 3. الجزایر
 4. آنگولا
 5. سبک قدیمی
 6. آرژانتین
 7. آذرباییجان
 8. بااهاما
 9. بحرین
 10. بنگلادش
 11. باربادوس
 12. بلیز
 13. بنین
 14. بوتان
 15. بولیوی
 16. بوسنی و هرزگوین
 17. بوتسوانا
 18. برزیل
 19. جزایر ویرجین بریتانیا
 20. برونئی
 21. بورکینافاسو
 22. کیپ ورد
 23. کامبوج
 24. کامرون
 25. جزایر کیمن
 26. جمهوری آفریقای مرکزی
 27. شیلی
 28. چین
 29. کلمبیا
 30. کومور
 31. جزایر کوک
 32. ساحل عاج
 33. کرواسی
 34. کوبا
 35. کشور کره
 36. دارالسلام
 37. جمهوری دموکراتیک کنگو
 38. جیبوتی
 39. دومینیکا
 40. جمهوری دومینیکن
 41. اکوادور
 42. مصر
 43. استوایی
 44. ارتریت
 45. سوازیلند
 46. اتیوپی
 47. فیجی
 48. گینه
 49. گابن
 50. گامبیا
 51. گرجستان
 52. گرنادین ها
 53. غنا
 54. گرانادا
 55. گینه
 56. گینه بیسائو
 57. گویان
 58. هائیتی
 59. هند
 60. اندونزی
 61. ایران
 62. عراق
 63. جامائیکا
 64. اردن
 65. قزاقستان
 66. وارد
 67. کیریباتی
 68. کویت
 69. جمهوری قرقیزستان
 70. لائوس
 71. لبنان
 72. لسوتو
 73. لیبریا
 74. لیبی
 75. ماداگاسکار
 76. مالاوی
 77. مالدیو
 78. مالی
 79. جزایر مارشال
 80. موریتانی
 81. موریس
 82. مکزیک
 83. میکرونزی
 84. مغولستان
 85. مونتسرات
 86. مراکش
 87. موزامبیک
 88. میانمار
 89. نامیبیا
 90. نائورو
 91. نپال
 92. نیجر
 93. نیجریه
 94. نیوئه
 95. عمان
 96. پاکستان
 97. پالائو
 98. فلسطین
 99. پاناما
 100. پاپوآ گینه نو
 101. پاراگوئه
 102. پرو
 103. فیلیپین
 104. قطر
 105. جمهوری کاستاریکا
 106. جمهوری کنگو
 107. رواندا
 108. ساموآ
 109. سائوتومه و پرنسیپ
 110. عربستان سعودی
 111. سنگال
 112. سیشل
 113. سیرا لئون
 114. سنگاپور
 115. جزایر سلیمان
 116. سومالی
 117. آفریقای جنوبی
 118. سودان جنوبی
 119. سریلانکا
 120. سنت لوئیس کیتس و نویس
 121. سنت لوئیس لوسیا
 122. سنت لوئیس وینسنت گرنادین
 123. سودان
 124. سورینام
 125. سوریه
 126. تاجیکستان
 127. تانزانیا
 128. تایلند
 129. تیمور شرقی
 130. ترینیداد و توباگو
 131. تونس
 132. ترکیه
 133. ترکمنستان
 134. جزایر ترکز کایکوس
 135. تووالو
 136. امارات متحده عربی
 137. اوگاندا
 138. اوکراین
 139. اروگوئه
 140. ازبکستان
 141. وانواتو
 142. ونزوئلا
 143. ویتنام
 144. یمن
 145. زامبیا
 146. زیمبابوه

بورسیه تحصیلی کالج و دانشگاه های مالزی 

از بورسیه های دولت مالزی که بگذریم نوبت بورسیه هایی است که برای دریافت آن باید شایستگی هایتان را رو کنید، از اینجا به بعد دیگر طرف شما دانشگاه های مالزی هستند. بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی برای دانشجویان بین المللی از این قرار است:

 1. کمک هزینه تحصیلی
 2. وام تحصیلی

1- کمک هزینه تحصیلی 

در سبد بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی، برنامه‌هایی مانند کمک هزینه و وام وجود دارد.

بسیاری از دانش‌جویان وام OS-HELP می‌گیرند تا به تأمین مالی هزینه‌ تحصیل در مالزی کمک کنند. این وام دقیقاً مانند وام بانکی کار می‌کند، اما بدون هیچ کارمزد یا بهره، و بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

یکی دیگر از کمک‌ هزینه تحصیلی، مربوط به دانشجویان دانشگاه موناش مالزی است که وام‌های بدون بهره، تا سقف 3000 دلار، با برنامه بازپرداخت انعطاف پذیر به دانشجویان ارائه می‌دهد.

2- وام تحصیلی 

دریافت وام تحصیلی در مالزی نوعی جایگزین بورسیه است. وام‌ تحصیلی در مالزی به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه‌های کمتری برای درس خواندن، تهیه بلیط هواپیما، هزینه‌های اقامت و سایر هزینه‌های زندگی خود در مالزی بپردازند. 

وام تحصیلی در صورتی به دانشجویانی که در حال درس خواندن در مالزی هستند، اعطا می‌شود که ضامن معتبری داشته باشند. یعنی کسی باشد که از جانب شما اطمینان دهد که وام گرفته شده را بازپرداخت می‌کنید. 

بزرگترین دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

شرایط دریافت کمک هزینه دانشگاه های مالزی

دانشجویان بین المللی متقاضی دریافت کمک هزینه دانشگاه های مالزی در صورت داشتن شرایط زیر مجاز به دریافت کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی هستند. شرایط دریافت بورسیه دانشگاه های مالزی را با هم بخوانیم: 

 1. بورسیه تحصیلی با توجه به فعالیت دانشجویان
 2. بورسیه تحصیلی با توجه با شایستگی دانشجویان

1- بورسیه تحصیلی با توجه به فعالیت دانشجویان

انواع بورسیه با توجه به فعالیت‌ دانشجویان را می‌توان به 2 دسته زیر تقسیم کرد: 

 • بورسیه بدون انجام فعالیت جانبی
 • بورسیه به همراه فعالیت جانبی 
 • بورس تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی

بورسیه تحصیلی مالزی، بدون انجام فعالیت جانبی Full Fund نام دارد، این نوع بورسیه متقاضیان زیادی دارد و طبیعی است که رقابت بر سر دریافت آن هم بالا باشد. این بورسیه زندگی بی‌دغدغه‌ای برای دانشجویان فراهم می‌کند. 

نوع دیگری بورسیه بدون انجام فعالیت جانبی است که به Porital fund مشهور است. این بورسیه تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل در مالزی را پوشش می‌دهد.شاید این بورسیه شاید مانند Full Fund همه هزینه‌ها را پوشش ندهد ولی کمک بزرگی برای تأمین هزینه‌های زندگی است. 

 • بورس تحصیلی با فعالیت جانبی

مشاوره شریف انواع بورسیه تحصیلی با انجام فعالیت جانبی را به شما معرفی می‌کند؛ انواع بورسیه‌های تحصیلی مالزی با فعالیت جانبی را با هم بخوانیم:

دستیار استاد یا TA، دستیاران اساتید باید وظایف خاصی را انجام بدهند، از جمله این کارها می‌توان به تصحیح برگه‌های امتحانی، رفع اشکالات درسی دانشجویان و … اشاره کرد. برای استفاده از بورسیه TA دانشجویان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند و توانایی تدریس و تسلط بر محتوای درس مورد نظر را داشته باشند. جالب است بدانید در این شیوه دانشگاه یا استاد درس در قبال خدمات دانشجو هزینه‌ای به او پرداخت می‌کند یا او را از پرداخت بخشی از هزینه‌های تحصیل، معاف می‌کنند.

دستیار تحقیق یا RA، به دستیار آزمایشگاه معروف است. دانشجو باید در این شیوه به استاد اصلی در انجام تحقیقات، نگارش مقالات علمی و غیره کمک کند. 

کارآموزی، (Internship ) یا کار پاره وقت نامیده می‌شود که دانشجو می‌تواند در حین تحصیل در شرکت یا مؤسسه ای خارج از دانشگاه کار پاره وقت انجام دهد. 

2) اخذ کمک هزینه تحصیلی شایستگی دانشجویان

بورسیه‌ای که با توجه به شایستگی به دانشجویان اعطا می‌شود تنوع زیادی دارد. بیشترین و رایج‌ترین بورسیه‌ تحصیلی مالزی با توجه به شایستگی دانشجویان (Merit based) متعلق به دانشگاه‌های خصوصی مالزی است. کمک هزینه تحصیلی شایستگی دانشجویان مالزی براساس توانایی‌های علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان به آنها داده می‌شود. دانشگاه تیلورز (TAYLOR’S) یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی است که بورسیه‌های رنگارنگی را تقدیم دانشجویان فرهیخته می‌کند.

انواع بورسیه‌ های شایستگی دانشگاه‌های مالزی

بورسیه های شایستگی دانشگاه های مالزی انواع متفاوتی دارد، نگران نباشید، تنوع و تعداد بورسیه شایستگی در مالزی آن قدر زیاد است که اگر خوب پرس و جو کنید، شاید بتوانید یکی را شکار کنید:

 • بورسیه Scholarship Scholarship، شناخته‌شده‌ترین کمک هزینه‌ تحصیلی مالزی است. این نوع کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی بیشتر بر پایه شایستگی‌های تحصیلی به واجدین شرایط اعطا می‌شود. 
 • بورسیه (Merit-based)، این بورسیه با توجه به شایستگی‌های علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های مالزی به آنها اعطا می‌شود.  
 • بورسیه تحصیلی بر پایه نیاز (Need-based) این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند. 
 • بورسیه دانشجویان ویژه (Student-specific)، این بورسیه نوعی از کمک هزینه‌های تحصیلی است. بورسیه دانشجویان ویژه به کسانی داده می‌شود که از نظر جنسیت، نژاد، مذهب، خانواده، و تاریخچه پزشکی یا بسیاری از عوامل خاص دیگر، واجد شرایط دریافت بورسیه در مالزی هستند.
 • بورسیه مشاغل خاص (Career-specific)، این بورسیه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که قصد تحصیل در یک رشته یا دوره خاص را دارند. 
 • بورسیه ویژه کالج (College-specific)، بورسیه‌های تحصیلی ویژه کالج توسط دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها به متقاضیان دارای مهارت بالا پیشنهاد می‌شود. این بورسیه‌ کشور مالزی، بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی به دانشجویان اعطاء می‌شود. 
 • بورسیه ورزشی (Athletic)، نوعی کمک هزینه تحصیلی یا جایزه مالی است که هزینه‌های کالج یا دانشگاه یا یک مدرسه خصوصی را به ورزشکاران با استعداد اهدا می‌کند. 
 • بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه (Creative Contest Scholarships)، این بورسیه‌ به دانشجویان خلاق که دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند داده می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی دبیرستان های مالزی

شما برنده می‌شوید شاید امروز نه، ولی فردا روز موفقیت شما است. تحصیل دبیرستان در مالزی گامی است که برای برنده شدن در دانشگاه های مالزی برمی‌دارید. قرار نیست همه شرایط مطلوب فقط مخصوص دانشگاه های مالزی باشد، شما می‌توانید در مسیر موفقیت‌تان و تحصصیل در مقطع دبیرستان هم از بورسیه های تحصیلی استفاده کنید. البته برای استفاده از بورسیه تحصیلی دبیرستان در مالزی باید شرایطی را داشته باشید، هرچند این شرایط برای هر کدام از مدارس مالزی ممکن است تغییر کند ولی با این وجود با شرایط عمومی دریافت بورسیه تحصیلی دبیرستان در مالزی آشنا شوید:

 1. تسلط به زبان انگلیس 
 2. موفقیت در آزمونها و امتحانات مدرسه
 3. مشارکت در فعالیت های علمی، ورزشی و فرهنگی

تحصیل تضمینی در مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف، تنها ایجنت رسمی دانشگاه و مدارس معتبر مالزی در ایران است.

با مشاوره شریف از بهترین مدارس و دانشگاه های مالزی پذیرش بگیرید. برای دریافت پاسخ سؤالات خود در هر کدام از موارد زیر با ما در تماس باشید:

 • اطلاع از ساختار آموزشی مدارس مالزی
 • اطلاع از رنکینگ دانشگاه‌های مالزی
 • آشنایی با شرایط پذیرش 
 • آشنایی با بهترین مدارس مالزی برای تحصیل ابتدایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • معرفی کالج های زبان مالزی

همین حالا برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

منبع:

https://ascholarship.com/malaysian-government-scholarships-2023-2024-by-ministry-of-education/

https://biasiswa.mohe.gov.my/INTER/index.php

https://eduadvisor.my/articles/ultimate-guide-scholarships-malaysia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *