تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی تحصیل و زندگی در مالزی کلیک کنید
ساختار آموزشي دانشگاه USM

ساختار آموزشي دانشگاه USM

دانشگاه علوم مالزی (USM) دانشگاهی با اعتبار جهانی دارای برترین رشته‌های تحصیلات تکمیلی و پروژه‌های تحقیقاتی می‌باشد که در جایگاه یکی از سه دانشگاه مالزی با عنوان ”مرکز تحقیقاتی پژوهشی” شناخته شده است. اطلاعات بیشتر را در این مقاله بخوانید.

5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه USM در كليه‌ی مقاطع (كارشناسي، ارشد، دكتری) جز رشته‌های پزشکی مورد تأیيد وزارت علوم تحقيقات و فناوری جمهوری اسلامی ايران می‌باشد.

دانشگاه علوم مالزی در گذر زمان

دانشگاه USM؛ سال ۱۹۶۲

دانشگاه USM مالزی بعد از اخذ موافقت نامه از مجلس قانونگذاری پیننگ که مجوز ساخت یک کالج دانشگاهی را در ایالت می داد، در سال ۱۹۶۲ طرح اولیه آن پایه گذاری شد. پس از آن در ناحیه ای در سونگای آرا (Sungai Ara) به وسیله نخست وزیر وقت تونکو عبدالرحمان پوترالحاجی (Y.T.M Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj) در ۷ آگوست ۱۹۶۷ سنگ بنای آن گذاشته شد.

دانشگاه USM؛ سال ۱۹69

سرانجام به منظور ایجاد یک محیط علمی بزرگ‌تر و مناسب‌تر و برطرف نمودن احتیاجات علمی و پژوهشی آینده کشور دانشگاه علوم مالزی (USM) در ژوئن سال ۱۹۶۹ تأسیس شد.

در آوریل ۱۹۶۹پروفسور حمزه سندوت (Hamzah Sendut) به عنوان قائم مقام دانشگاه انتخاب شد. دو ماه بعد یک گروه ۵۷ نفری از دانشجویان پذیرفته شدند و تحصیل خود را در دانشگاه آغاز کردند که می‌توان گفت نقطه پیشرفت و توسعه‌ی دانشگاه USM از همین زمان آغاز شد.

از آنجایی که منطقه‌‌ی سونگای آرا (Sungai Ara) نمی‌توانست به سرعت توسعه پیدا کند، گروه ایجاد شده در کالج آموزشی معلمان مالایا درخواست وام از وزارت آموزش نمودند.

دانشگاه USM؛ سال ۱۹71

در۱۹۷۱، پردیس دانشگاه علوم مالزی(یکی از برترین دانشگاه های مالزی) با یک ساختار زیربنایی و جامع طراحی شده و با موقعیتی بسیار زیبا در منطقه ای با وسعت حدود 20 هکتار، جایگزین کمپ قدیمی در سونگای آرا ((Sungai Ara شد. چشم انداز تپه‌ها و سرسبزی که به ساحل زیبای دریا منتهی می‌شود از جذابیت‌های تحصیل در دانشگاه بین‌المللی USM است.

هویت ساختار آموزشی دانشگاه USM

دانشگاه USM با به‌کارگیری برنامه‌های استراتژیک و پیاده سازی مکانیزم‌های R&D و کمک کارکنان آموزشی متخصص و شایسته و همچنین پشتیبانی منابع انسانی کارآمد، در دهه‌ی اخیر موفق به اخذ چندین تندیس بین‌المللی شده است.

از همان ابتدا، دانشگاه USM سیستم آموزشی نوینی را برخلاف سیستم‌های سنتی کالج‌ها اجرا کرد. آنچه که این سیستم را متمایز می‌سازد این است که هر مرکز می‌تواند نیازهایی را که در هر بخش از تحصیل مورد توجه است را کاملاً تحت پوشش قرار دهد.

همچنین به‌طور همزمان به دانشجویان این فرصت داده می‌شود که بتوانند مطالب آموزشی که توسط دیگر دانشکده‌ها ارائه می‌شود را مورد بررسی قرار دهند.

در حال حاضر دانشگاه USM میزبان بیش از ۲۰٫۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری می‌باشد و این پتانسیل بالا دانشگاه USM را تبدیل به یک دانشگاه معتبر و مشهور در سطح بین المللی و جهانی  کرده است.

دانشگاه علوم مالزی در مقطع تحصیلات تکمیلی، با 20 دانشکده و 4 مرکز آموزشی در در رشته‌های پزشکی، علوم پایه و تکنولوژی، فنی و مهندسی و هنر میزبان دانشجویان بومی و بین‌المللی است.

اخیراً جمعیت دانشجویی فارغ‌التحصیل دانشگاه USM شامل ۶٫۶۸۷ دانشجو است که بیش از 20 درصد کل دانشجویان را تشکیل می دهند. این درحالی است که حدود ۱٫۴۲۴ نفر از آن‌ها دانشجوی خارجی می‌باشند.

در خصوص عوامل جذب دانشجویان فارغ‌التحصیل به دانشگاه USM می‌توان به وجود امکانات بی‌نظیر دانشگاه USM برای تحقیقات و داشتن کارکنان متخصص و ماهر اشاره کرد.

نقش مرکز دانشجویی تحصیلات تکمیلی(IGS)

“مرکز دانشجویی تحصیلات تکمیلی” (Board Graduate Studies) یا IGS دانشگاه USM  در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۹۱ تأسیس شد.

این مرکز به عنوان یک رهبر و ناظر امور دانشجویی با هدف افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اطمینان از کیفیت سطوح آموزشی دانشگاه‌ها پایه گذاری شد.

عملکرد مستقل IGS در دانشگاه علوم مالزی بسیار قابل توجه است.

به‌طور کلی می‌توان فعالیت‌های هیئت تحصیلات تکمیلی را در دو بخش تقسیم‌بندی کرد:

 • نظارت بر تمام رشته‌های موجود در دانشگاه
 • نظارت بر امور دانشگاهی دانشجویان دانشکده‌ی مربوطه

این اداره اطمینان می‌دهد دانشجویان تحصیلات تکمیلی با بهترین امکانات تحقیقاتی تحت نظر اساتید متخصص و شایسته با پشتوانه‌ای محکم در رشته‌های تحقیقاتی خود مشغول به تحصیل باشند.

USM؛ تلفیقی از 3 مجموعه‌ی دانشگاهی

دانشگاه USM  شامل سه مجموعه‌ی دانشگاهی مجزا است.

 1. دانشکده‌ی علوم درجزیره‌ی پیننگ (Penang).
 2. دانشکده‌ی مهندسی در 30 کیلومتری دانشکده‌ی علوم.
 3. دانشکده‌ی پزشکی و دندانپزشکی در کلانتان(Kelantan) در ۳۰۰ کیلومتری دانشکده‌ی علوم و در سواحل شرقی مالزی.

پیننگ، میزبان دانشجویان دانشکده‌ی علوم USM

همانطور که قبلاً اشاره کردیم؛ دانشکده‌ی علوم یکی از سه مجموعه‌ی دانشگاهی مجزا در دانشگاه USM می‌بشد که در جزیره‌ی پیننگ واقع شده است. متقاضیان تحصیل در دانشکده‌ی علوم باید خود را برای زندگی در جزیره آماده کنند.

پیننگ یکی از بهترین شهرها برای سکونت در مالزی می‌باشد. جزیره‌ی پیننگ در قسمت غربی مالزی واقع شده و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر را اسکان می‌دهد.

مالزی به کشوری چند ملیتی معروف است؛ مصداق این را می‌توان در جزیره‌ی پننگ مشاهده کرد. در این جزیره اجتماعی متشکل از چندین نژاد توجه توریست‌های خارجی را به خود جلب کرده است.

پننگ؛ شهری توریستی صنعتی با نیروی کار ماهر و کار آمد می‌باشد که از لحاظ زیر ساختی، اقتصادی و تحصیلی از بهترین‌ها در کشور مالزیست.

همراه با شهرهای دیگر در دنیا هزینه‌های زندگی در یک ساله‌ اخیر کمی افزایش یافته؛ با این وجود هنوز هم زندگی در پیننگ در مقایسه با شهرهای دیگری چون سنگاپور، بانکوک، هنگ کنگ و کوالالامپور به مراتب ارزان‌تر است.

ایالت کلانتان، مقر دانشکده‌ی مهندسی USM

دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه USM در ایالت کلانتان واقع شده است.

ایالت کلانتان را مهد فرهنگ مالزی می‌نامند و پایتخت آن کوتا بارو (Kota Bharu) است.

کلانتان در شمال شرقی پنینسولوا (Peninsulva) واقع شده و جمعیتی در حدود یک و نیم میلیون نفر دارد که بخش اصلی آن را مردم مالایی و ۷ درصد آن را مردم تایلندی، هندی و چینی تشکیل می‌دهند.

داشتن فرهنگ‌ها و سنت‌های غنی در کنار مهارت‌های صنعتی از عواملی است که این منطقه را مورد توجه قرار می‌دهد.

کلانتان به‌خاطر تولید لباس‌هایی از پارچه‌های طراحی شده، به‌عنوان یک مرکز پیشرفته در هنرهای سنتی مانند Wayang Kulit ،Dikir Barat ،Mak Yong و شناخته شده است.

ایالت کلانتان همچنین به خاطر داشتن ورزش‌های سنتی Kite-Flying  و Top-Spinning بسیار مشهور است.

اقتصاد این شهر بر پایه‌ی کشاورزی است، پس به طبع دیدن شالیزارهای فرواون در این منطقه تعجب آور نخواهد بود. پرورش ماهی یکی دیگر از فعالیت‌های اقتصادی مردم این شهر است. کلانتان سواحل شنی زیبایی دارد که باعث جذب توریست‌های فروانی به خود شده است.

اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه USM

صرف نظر از کشور محل اقامتتان، پاسپورت شما مجددا کنترل می‌شود. بنابراین از اعتبار تاریخ پاسپورتتان اطمینان داشته باشید و نامه‌ی پذیرش دانشگاه USM را حتماً همراه داشته باشید. ویزای شما بسته به کشورتان از دوهفته تا دو ماه تمدید می‌شود.

اخذ ویزای همراه برای دانشجویان USM

در دانشگاه USM علوم مالزی یک دانشجو می‌تواند به سازمان مهاجرت مراجعه و برای همسر و فرزندانش درخواست ویزای همراه کند.

اگر شما متقاضی ویزای همراه برای همسر و فرزندانتان هستید نیازمند به تهیه‌ی کپی از سند ازدواج و شناسنامه‌ی فرزندان و گذرنامه ایشان می‌باشید.

راه‌های رسیدن به کمپ اصلی دانشگاه USM در پیننگ:

1- سفر با هواپیما

پیننگ ((Penang دارای پروازهای مستقیم زیادی از سنگاپور، بانکوک و چین است که به صورت روزانه انجام می‌شوند. اگر چه پروازهای بین المللی زیادی به فرودگاه این شهر انجام می‌شود، بهتر است ابتدا با پروازهای کوالالامپور به مالزی و سپس با پروازهای داخلی به پیننگ (Penang) سفر کنید.

فرودگاه بین المللی پیننگ در فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری از دانشگاه USM  قراردارد. در فرودگاه می‌توانید به غرفه های ویژه تاکسیرانی مراجعه و با پرداخت کرایه تاکسی، کوپن دریافت کنید. با اینکه قیمت‌ها ثابت است اما کرایه‌ی تاکسی‌های لیموزین کمی از بقیه اتومبیل‌ها بالاتر است. به طور کلی کرایه تاکسی تا دانشگاه USM حدود  ۸ دلار در  روز  و ۱۰ دلار در شب می‌باشد.

2- مسافرت با قایق

شما می‌توانید بوسیله‌ی قایق از باتر ورث Butterworth در سواحل غربی مالزی به جزیره‌ی پیننگ بروید. این سرویس‌ها برای جابجایی مسافران و وسایل نقلیه‌ی آنها در دسترس هستند.

 بلیط این نوع سرویس‌ها به صورت رفت و برگشت خریداری می‌شود و کرایه‌‌ی آن برای بزرگسالان ۱۰ دلار و برای کودکان ۵ دلار است. در نظر داشته باشید که هزینه‌ی حمل وسایل نقلیه جداست و به ظرفیت موتور آن ماشین و تعداد مسافران بستگی دارد.

زمانی‌که وارد جزیره شدید می‌توانید با تاکسی و یا اتوبوس به دانشگاه USM بروید. کرایه تاکسی از محل قایق‌ها تا دانشگاه در حدود ۵ دلار است.

3- سفر از طریق پل پیننگ Penang

پل پیننگ رسماً در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۱۹۸۵ افتتاح شد. این پل ۱۳٫۵ کیلومتری که در زمره‌ی طولانی‌ترین پل‌های جهان قرار می‌گیرد به‌عنوان نماد شکوفایی مالزی نوین شناخته می‌شود.

این پل امکان رانندگی از سواحل غربی مالزی تا جزیره را فراهم می‌کند. هزینه‌ی عوارض برای تمامی ماشین‌ها یکسان و در حدود ۲ دلار است و تا جزیره و دانشگاه USM هیچ هزینه‌ی دیگری گرفته نمی‌شود.

اگر قصد دارید با اتوبوس به جزیره سفر ‌کنید، شما از کمپ اصلی خواهید گذشت و باید در نزدیکی شهر کوچکی به نام گلوگر(Gelugor) پیاده ‌شوید. یک فاصله پیاده روی از این منطقه تا دانشگاه USM وجود دارد که شما می‌توانید آن را با تاکسی‌هایی که در دسترس است طی کنید.

راه‌های رسیدن به کمپ اصلی دانشگاه USM در کلانتان:

1- سفر با هواپیما

فرودگاه مالزی روزانه پروازهایی از پیننگ و کوالالامپور به کوتا بارو (Kota Bharu) انجام می دهد. پلانگی ایر (Pelangi Air) نیز روزانه از کوالالامپور به کوتا بارو(Kota Bharu) پرواز انجام می دهد.

2- سفر با قطار

مسیر قطار سریع السیر از کوالالامپور به کلانتان شما را به دانشگاه USM می‌رساند. ایستگاه‌های توقف قطار در این مسیر شامل :Pasir mas, Tanah Merah, Kuala Krai, Gua Musang می باشند. ایستگاه پایانی مسیر قطار سریع السیر واکاف بارو(Wakaf Bahru) و تومپت (Tumpat) می‌باشد. از این دو نقطه شما می توانید به وسیله تاکسی و یا اتوبوس به کلانتان بروید.

3- مسیرهای جاده‌ای

یک شبکه بی نظیر جاده‌ای شهر اصلی پنینسولار (Peninsular) را به کلانتان (Kelantan) متصل می‌کند.

 1. از کوالالاکپور جاده‌های زمینی به طرف شرق، در طول بزرگراه کاراک (Karak) شما را به کوآنتان (Kuantan) در پیننگ می‌رساند، طی کردن این مسیر در حدود ۳ ساعت طول می‌کشد.
 2. بقیه سفر از کوآنتان (Kuantan) به کوتا بارو (Kota Bharu) در حدود۴ ساعت و نیم به طول می‌انجامد.
 3. جاده‌ی اصلی به سمت شمال در طول جزیره از میان دهکده‌هایی با چشم اندازهای زیبا عبور می‌کند و امکان دیدن مناظر زیبای ساحلی مشرف به دریای چین جنوبی را فراهم می‌سازد.
 4. جاده‌ی داخلی به سمت کوتا بارو (Kota Bharu) از بزرگراه کاراک (Karak) در Bentong منحرف شده و با حرکت در طول جاده شمالی ادامه یافته و به رائوب (Raub) و سپس به گوآموسانگ (Gua Musang) و بعد به کوتا بارو (Kota Bharu) می‌رسد.
 5. یک مسیر دیگر در بزرگراه کاراک (Karak) در تمرلو (Temerloh) برای انتخاب وجود دارد که پس از گذشتن از میان جرانتوت (Jerantut)، بنتا (Benta) و گوآموسانگ (Gua Musang) به کوتا بارو (Kota Bharu) می‌رسد.
 6. برای سفر از مسیر پیننگ، شما ابتدا به گریک ویا سونگای (Grik via Sungai) در کده آ (Kedah) می‌رسید و سپس با سفر در طول بزرگراه جنوبی- شرقی به جلی (Jeli) در کلانتان ((Kelantan و بعد از آن با ادامه دادن سفر به کوتا بارو (Kota Bharu) می‌رسید. طی کردن این مسیر از پیننگ ۷ ساعت طول می کشد.

T022220062039

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *