تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
تحصیل پسا دکتری در مالزی

تحصیل پست دکتری در مالزی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
4.2/5 - (362 امتیاز)

تحصیل پسا دکتری در مالزی چتر حمایتگری است که در سایه آن می‌توانید به فعالیت‌های عمیق علمی و پژوهشی بپردازید. پست دکتری تعهدی است برای مسلح شدن شما به اطلاعاتی وسیع در کنار تجهیزاتی فراتر از حد انتظار! اگر شوق تحقیق و اشتیاق کشف کردن دارید، همین امروز با کارشناسان مشاوره شریف تماس بگیرید و نام‌تان را به عنوان یکی از محققان برتر در بهترین دانشگاه‌های مالزی ثبت کنید. 

می‌خوای تو مالزی پسا دکتری بخونی؟

اینجا رو کلیک کن

دوره پست دکتری چیست؟

دوره پست دکتری یک مقطع تحصیلی بسیار بالا است که فارغ التحصیلان دکتری در مالزی می‌توانید برای تحصیل در این مقطع اقدام کنند. این مقطع تحصیلی را پسا دکتری یا فوق دکتری نیز می‌نامند؛ یعنی دوره ای که پس از مقطع دکتری در مالزی ارائه می‌شود.

در واقع تحصیل پست دکتری از شما یک انسان فرهیخته و ممتاز می‌سازد. دلیل افزایش تقاضا برای تحصیل پسا دکتری در مالزی، تحقیق محور بودن آن است. در واقع پست دکتری یک مقطع تحصیلی نیست، بلکه دوره‌ای برای افزایش مهارت‌های پژوهشی است. این دوره مناسب کسانی است که دوست دارند بدون هیچ حاشیه‌ای در یک کشور خوش و آب و هوا و آرام، فعالیت‌های علمی و مطالعاتی داشته باشند. 

بر اساس تحلیلی که در سال 2019 انجام شد، تعداد دارندگان مدرک دکتری از سال 2000 تا امروز بیش از دو برابر شده است. باورتان می‌شود که در حال حاضر 4.5 میلیون نفر در دنیا مشغول تکمیل تحصیلات خود در پسا دکتری هستند؟!

5 دلیل برای تحصیل پست دکتری در مالزی 

پسا دکتری در مالزی

اگر برای گذراندن دوره پست دکتری، به دنبال یک جای دنج با کلی مزیت و برتری می‌گردی، تحصیل در مالزی را امتحان کن!

دلایل زیادی برای تحصیل پسا دکتری در مالزی وجود دارد که اینجا به 5 مورد مهم آن اشاره می‌کنیم:

 1. از دلایل افزایش تقاضا برای پست دکتری دریافت گواهی رسمی، تأمین هزینه و دریافت حقوق در طول دوران تحقیق است. البته باید بدانید برخی از کشورها از دادن گواهی رسمی به متقاضیان اجتناب می‌کنند. 
 2. عشق به یادگیری مادام العمر و اشتیاق به مطالعه در حرفه انتخابی، دلیل دیگر افزایش تقاضای تحصیل در مقطع پست دکترا است.
 3. محققین پسا دکتری معمولاً با قراردادی رسمی یا با بورس تحصیلی حمایت مالی می‌شوند.
 4. در دوره پسادکتری معمولاً محقق به صورت مستقل و بر روی موضوعی جداگانه کار می‌کند.
 5. افزایش مهارت و مدرک علاوه بر تمام مزایایی که دارد به افزایش درآمد و حقوق متقاضی منجر می‌شود.   
 6. تحصیل پست دکتری در مالزی از شما یک انسان موفق و فوق حرفه‌ای می‌سازد. 

آشنایی با وظایف محققان پسا دکتری

 1. کسی که در حال تحصیل پست دکتری در مالزی است، تحت نظارت مربی یا استاد به عنوان بخشی از یک گروه تحقیقاتی بزرگتر کار می‌کند. به این ترتیب که تیم تحقیقاتی بر روی یک پروژه از پیش مشخص شده یا یکی از طرح‌های خودشان کار کرده و نتیجه تحقیق را منتشر می‌کنند.
 2. وظیفه دیگر یک محقق فوق دکتری در مالزی، آماده کردن دانشجویان جوان برای تبدیل شدن به محققین اصلی یا اعضای هیئت علمی  است. به عبارت دیگر متقاضیان تحصیل پست دکتری، نخبگانی هستند که مسئولیت‌های ارشد مانند مربیگری، نوشتن طرح‌، کمک هزینه و تدریس را بر عهده دارند. 

مزایای تحصیل در مالزی!

اینجا رو کلیک کن

طول دوران تحصیل پست دکتری در مالزی

هیچ مدت زمان مشخصی برای تحصیل دوره فوق دکتری وجود ندارد. همه چیز به عوامل متعددی مانند دانشگاه، کشور تحقیق، PI یا بودجه بستگی دارد. شما باید با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظرتان، تحت نظر استاد راهنما به کارهای تحقیقی و پژوهشی بپردازید. 

به عبارت بهتر، مقطع پسا دکتری در مالزی، دوره‌ای موقت و معين است که حداقل يك سال و حداكثر دو سال برای اشتغال به فعاليت‌های پژوهشی زمان می‌برد. لازم است بدانید دوره تحقيق به صورت تمـام وقت برگزار می‌شود. اما گاهی موقعیت‌های تحصیل پسا دکتری دو تا سه سال طول می‌کشد و این مدت قابل تمدید است. از این دوره برای ارتقای مهارت‌های تخصصی و تبدیل شدن به یک پژوهشگر مستقل در حوزه تخصصی‌تان نهایت بهره را ببرید. 

برخی از کشورها تعداد کل سال‌هایی را که یک فرد می‌تواند به عنوان فوق دکترا کار کند محدود می‌کند. به عنوان مثال در کانادا و سوئد شخص فقط تا 5 سال اجازه انجام تحقیقات در دوره فوق دکتری را دارد در حالی که در ایالات متحده محدودیتی برای سال‌های فوق دکتری وجود ندارد.

شرایط تحصیل پست دکتری در مالزی

هزینه تحصیل پسا دکتری در مالزی

شرایط لازم برای تحصیل پست دکتری در مالزی را با هم بخوانیم:

 • دانشجوی متقاضی برای تحصیل پست دکتری در مالزی باید ظرف 5 سال اخیر مدرک دکترا یا معادل آن را دریافت کرده باشد.
 • یک دپارتمان یا واحد دانشگاهی باید به فرد متقاضی قرار تحقیقاتی موقت حداقل شش ماهه، پیشنهاد داده باشد. این انتصاب شامل فعالیت‌های تحقیقاتی به صورت تمام وقت خواهد بود. 
 • انتصاب فرد باید برای یک شغل علمی یا تحقیقاتی مقدماتی باشد.
 • فرد باید تحت نظارت یک استاد که جزو اعضای هیات علمی دانشگاه است کار کند. 
 • شخص متقاضی باید تحت حمایت مالی مؤسسه یا مرکز علمی باشد. در واقع فرد باید در طول مدت قرارداد شرایط دریافت حداقل کمک هزینه توسط دانشگاه را داشته باشد. 
 • دانشجو باید توسط واحد یا گروه دانشگاهی تضمین شود که توانایی تأمین منابع لازم برای انجام پروژه تحصیل فوق دکتری را داشته باشد.
 • دانشجوی متقاضی باید به زبان انگلیسی مسلط باشد.

چطور استاد راهنمای پسادکتری پیدا کنیم؟

از اولین شروط پذیرفته شدن فرد برای گذراندن دوره پسادکتری تأیید توسط یک استاد است. صاف و پوست کنده بگوییم، تا وقتی که تأیید استاد را نداشته باشید، هیچ مؤسسه مالی و علمی از شما حمایت نمی‌کند. ضمن آن که باید بدانید تأیید به معنای استخدام شما در سازمان، موسسه و دانشگاه نیست. شرايط پیدا کردن استاد پذيرش دهنده دوره فوق دکتری:

 • استاد باید حداقل داراي مرتبه دانشياری باشد.
 • حداقل 5 مقاله در سه سال آخر در مجلات معتبر علمي پژوهشي منتشر كرده باشد.
 • حداقل سه طرح تحقيقاتي مصوب در دانشگاه را با موفقيت به پايان رسانده باشد.
 • راهنمايي حداقل سه نفر دانشجوي دوره دكتري كه از رساله خود دفاع كرده و فارغ التحصيل شده باشند را به عهده
  گرفته باشد.
 • يك طرح پژوهشي كاربردي در دست اقدام داشته باشد.
 • قابليت تامين سهم حقوق قابل پرداخت حاصل از طرح هاي پژوهشي و يا اعتبار ويژه خود به كانديداي پسادكتري را
  اثبات نمايد.

تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

کلیک کنید

5 شیوه تأمین هزینه تحصیل پسا دکتری در مالزی

پست دکتری در مالزی

میزان و شیوه پرداخت هزینه‌های مربوط به دوره پست دکتری، توسط مؤسسه یا دانشگاه میزبان تعیین می‌شود. موضوع و گرنت‌ هایی هم به پژوهشگر برای کارهای تحقیقی ارائه داده می‌شود بر اساس نیاز ارگان‌ها و مؤسسات و با همکاری آنها مشخص می‌شود.

 1. در برخی دانشگاه‌ های مالزی مسئوليت تأمین حقوق محقق پسا دكتری به عهده استاد پذيرش دهنده است. در صورت تأمین بخشی از هزینه توسط توافق نامه های دانشگاه، حقوق محقق از طریق سایر منابع تامین می‌شود. 
 2. برخی از محققان خودشان تمامی هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و علاوه بر پژوهش‌های مربوطه از راه تدریس دروس مختلف به دانشجو‌یان دکترا یا سایر مقاطع، هزینه‌ها را تأمین می‌کنند. 
 3. برخی از دانشجویان فوق دکتری کارمندان حقوق بگیر یک دانشگاه، موسسه یا شرکت هستند.
 4. در برخی پروژه‌ها به متقاضیان کمک هزینه‌ تحصیلی یا بورسیه پرداخت می‌شود.
 5. تحقیقات پست دکتری ممکن است از طریق قرار ملاقات با حقوق یا قرار ملاقات با کمک هزینه یا جایزه حمایت مالی تامین شود. انتصاب ها برای چنین موقعیت تحقیقاتی ممکن است به عنوان همکار پژوهشی پسادکتری، همکار پژوهشی فوق دکتری یا دستیار پژوهشی فوق دکتری نامیده شوند.

تحقیقات دوره فوق دکتری از دریچه آمار و ارقام

دقت داشته باشید که کار پژوهشی عرصه‌ای رقابتی و تنگاتنگ دارد. در تحقیقات انجام شده از طرف Virae اعلام شده که فقط ۲۳ درصد از فارغ التحصیلان مقطع دکتری به عنوان کارکنان تحقیقاتی در مراکز آموزش عالی استخدام شده‌اند. و تنها ۱۴ درصد از این افراد به عنوان مدرس فعالیت می‌کنند.

جالب است بدانید در حوزه هنر و علوم انسانی رقابت بسیار شدیدتر است و فقط ۱۴ درصد از افراد موفق به اخذ موقعیت تحقیقاتی می‌شوند.

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

مدارک لازم برای دریافت پذیرش پست دکتری در مالزی

مدارک لازم برای پذیرش پست دکتری در مالزی را با هم بخوانیم:

 • دریافت پذیرش نامه از یک استاد معتبر 
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • توصیه‌نامه از یک استاد معتبر که به خوبی دانشجو، توانایی‌ها و قابلیت‌هایش را بشناسد. 
 • انگیزه‌نامه که هدف فرد از تحصیل را به وضوح اعلام می‌کند. 
 • ارائه پروپزال تحقیقاتی
 • آماده سازی رزومه قوی تحصیلی شامل مقالات چاپ شده، گواهی نامه‌ها، موفقیت‌های علمی و تحصیلی
 • پاسپورت و سایر مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

اینجا رو کلیک کن

دریافت بورسیه برای تحصیل پست دکتری در مالزی

شرایط دریافت بورسیه برای تحصیل پست دکتری در مالزی بسیار متفاوت از آن چیزی است که تا به حال دیده و شنیده‌اید. جالب است بدانید بورسیه‌ تحصیلی در مالزی به افراد متقاضی مقطع پست دکتری در مالزی (دارندگان مدرک Phd) اجازه می‌دهد که اولین مقاله یا مونوگراف خود را به نشریات تخصصی مقاله یا مونوگراف ارائه دهند. این کار ضمن کسب شهرت و اعتبار برای دانشجو، اجازه ورود و شناخته شدن به محیط‌های دانشگاهی را می‌دهد.  

تحصیل پست دکتری در مالزی با مشاوره شریف!

مشاوره شریف؛ باسابقه‌ترین و تخصصی‌ترین مرجع تحصیل در خارج از کشور است که به صورت تخصصی تنها در کشور مالزی فعالیت دارد. ما بزرگترین مجری خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی هستیم. 

 • اخذ ویزای تحصیلی
 • دریافت اقامت MM2H 
 • پذیرش بهترین دانشگاه‌های مالزی در مقاطع مختلف تحصیلی
 • ثبت‌نام در مدارس و کالج‌های زبان مالزی

از جمله اقدامات مشاوره شریف به متقاضیان است. با تماس با کارشناسان باتجربه ما اطلاعات کامل و جامعی از مراکز تحصیلی مالزی به دست می‌آورید.

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *