تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی مدارس بین‌المللی در مالزی کلیک کنید
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.
تحصیل در مالزی

هر آنچه برای تحصیل در مالزی باید بدانید! (راهنمای جامع ۲۰۲۲)

4.9/5 - (293 امتیاز)

تحصیل در مالزی، فرصتی است برای بازسازی آینده! هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل، ارتباطات گسترده با دانشگاه‌های تاپ دنیا، امکان آموزش به زبان انگلیسی و ارائه‌ی مدارکی با اعتبار جهانی، مالزی را به یازدهمین مقصد محبوب تحصیلی دنیا برای دانشجویان تبدیل کرده است. مالزی همچنین پیشرو در تکنولوژی فایو جی و البته مکانی برای لذت بردن است؛ پس فرصت را از دست ندهید…

می‌خواهیم به دل مالزی بزنیم و قدرت مدارس، دانشگاه‌ها و حتی کالج‌های زبان مالزی را به نمایش بگذاریم. اگر متقاضی تحصیل در مالزی هستید، این مقاله برای شماست!

میخوای تو مالزی تحصیل کنی؟

اینجا رو کلیک کن

آیا تحصیل در مالزی بهترین گزینه است؟!

تحصیل در مالزی

تمام آنچه از سال‌های طلایی عمرتان رقم می‌خورد، مربوط به دوران تحصیلی شماست؛ از ابتدایی تا فارغ‌التحصیلی و بعد هم ورود به بازار کار!

تحصیل در مالزی، انتخابی شایسته و مقرون‌به صرفه‌ است. در تمام مدت تحصیل در مالزی، فرصت‌ها یکی پس از دیگری در اختیارتان قرار می‌گیرند؛ پس اگر کمی زرنگ باشید، از تک تک فرصت‌ها و مزیت‌های تحصیل در مالزی، نردبانی می‌سازید برای رسیدن به آرمان‌هایتان!

مالزی از کشورهایی است که با داشتن مدارس بین‌المللی عالی و دانشگاه‌های معتبر با رنکینگ جهانی، بهترین مقصد تحصیلی‌تان خواهد بود. کافی است اطلاعات خود را از طریق مشاوره شریف به‌روز رسانی کنید تا چشم‌اندازی از دانشگاه‌های مطرح جهانی، مدارس بین‌المللی و کالج‌های زبان فوق‌حرفه‌ای را یکجا در مالزی ببینید.

مزایای تحصیل در مالزی را از دست ندهید!

مزیت های تحصیل درمالزی

افرادی که تجربه زندگی در مالزی را دارند، سبک زندگی در کوالالامپور را با کشورهای جهان اول همتراز می‌دانند. سطح بالای رفاه با هزینه پایین زندگی و از همه مهم‌تر امنیت بالا، بسیاری از افراد را برای زندگی و تحصیل در مالزی ترغیب می‌کند.

مزیت‌های تحصیل در مالزی نیز بیشمارند؛ باید بروید و خودتان در دنیای واقعی تجربه کنید! مشاوره شریف به عنوان خانواده‌ی دوم شما در مالزی، چند مورد از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در مالزی که شامل حال شما نیز می‌شود را معرفی می‌کند:

 • تحصیل در دانشگاه‌های مجهز و رتبه‌دار در سطح جهانی؛
 • آموزش تحت به‌روز‌ترین و معروف‌ترین برنامه‌های درسی دنیا؛
 • کسب مدارک بین‌المللی با اعتبار جهانی؛
 • تحصیل به زبان انگلیسی؛
 • پیوند با ریشه‌داران صنعت روز دنیا و فراهم بود شرایط اشتغال؛
 • هزینه پایین زندگی و شهریه مناسب؛
 • امکان تحصیل در کنار دانشجویانی از سراسر دنیا؛
 • تجربه‌ی خوشایند زندگی در کشوری چندفرهنگی؛
 • و …

تحصیل در مدارس بین‌المللی مالزی در سال ۲۰۲۲

اگر برای تحصیل در مالزی به‌دنبال مقایسه‌ی مدارس بین‌المللی مالزی با مدارس ایران هستید، درست آمدید! اینجا لپ کلام را در مورد جزئیات تحصیل در مدارس بین‌المللی مالزی در سال ۲۰۲۲، خواهیم گفت…

در مدارس بین‌المللی مالزی یک آموزش همه جانبه را در فضایی کاملاً استاندارد تجربه خواهید کرد! از تحصیل ابتدایی در مالزی گرفته تا آموزش دبیرستان و پیش‌دانشگاهی در مالزی، تحت نظر بهترین و مجرب‌ترین مربی‌ها و اساتید بین‌المللی خواهید بود. نوع برنامه‌های آموزشی در مدارس بین‌المللی مالزی بسته به اینکه هر مدرسه از کدام سیستم آموزشی پیروی می‌کند، فرق دارد. به طور مثال مدرسه بین‌المللی سان‌وی، تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش ایالت اونتاریو کانادا می‌باشد؛ بنابراین طبیعی است که برنامه درسی اونتاریو کانادا را تدریس کنند.

این شرایط در سایر مدارس بین‌المللی مالزی نیز صدق می‌کنند. با توجه به اینکه مالزی میزبان بسیاری از شعب آموزشگاه‌های تاپ دنیا است، دایره انتخاب گسترده‌تری برای تحصیل در مالزی خواهید داشت.

حال مدرسه‌ی کانادایی مد نظرتان است یا مدرسه‌ی انگلیسی؟ شاید هم آمریکایی و استرالیایی!

۷ مدرسه منتخب برای تحصیل در مالزی

اینجا رو کلیک کن

تحصیل در مقطع دبیرستان در مالزی

در کشور مالزی، 13 ساله که بشوید باید خودتان را برای تحصیل در مقطع دبیرستان در مالزی آماده کنید! در این دوران، تحصیل در مالزی سراسر شور و هیجان است که با آغاز بلوغ نوجوانان به زندگی‌شان تزریق می‌شود؛ پس اهمیت آن دست کمی از تحصیل پیش‌دانشگاهی در مالزی ندارد.

تحصیل در مقطع دبیرستان در مالزی برای دانش‌آموزان دبیرستانی شامل یک دوره مقدماتی یک تا سه ساله است که برای دانش‌آموزان 13 تا 15 ساله ارائه می‌شود. بعد از این دوره، تحصیل در مالزی برای دبیرستانی‌ها تازه شروع می‌شود و باید خودتان را برای گذراندن یک دوره‌ی تکمیلی 3 ساله برای تحصیل مقطع دبیرستان در مالزی آماده کنید. دانش‌آموزان سنین 16 تا 17 سال می‌توانند در دوره تکمیلی دبیرستان‌های مالزی شرکت کنند.

تحصیل پیش‌دانشگاهی در مالزی

تحصیل پیش‌دانشگاهی در مالزی

دوران دبیرستان در مالزی 11 ساله است؛ بنابراین سال 12 باید خودتان را برای تحصیل مقطع پیش‌دانشگاهی در مالزی آماده کنید. اما اگر هنوز نمی‌دانید که پیش‌دانشگاهی را در ایران بخوانید یا برای تحصیل در مالزی آماده شوید، این بخش از مقاله مختص شماست!

با توجه به اینکه گرفتن دیپلم در ایران 12 ساله شده است؛ دانش‌آموزان پسر که در سن هجده سالگی مشمول نظام وظیفه می‌شوند با مشکل خروج از کشور مواجه می‌شوند. مشاوره شریف با در نظر گرفتن تمام جزئیات پیشنهاد می‌کند تا پس از تحصیل سال یازدهم در ایران، ویزای تحصیلی مالزی بگیرید و سال دوازهم (پیش‌دانشگاهی) را در دوره CIMP کالج سان‌وی مالزی تحصیل کنید.

 CIMP در کالج سان‌وی، دوره یکساله کانادایی بوده و به منزله سال دوازدهم (پیش‌دانشگاهی) است. به فارغ‌التحصیلان دوره پیش دانشگاهی در مالزی (CIMP)، مدرک دیپلم کانادایی ارائه می‌شود. این مدرک از اعتبار بالایی برخوردار بوده و دارندگان آن می‌توانند برای تحصیل کارشناسی از تمام دانشگاه‌های دنیا پذیرش بگیرند.

هزینه تحصیل در مدارس مالزی

هزینه تحصیل در مدارس مالزی

هزینه تحصیل در مدارس مالزی از آنچه شما به نسب خدمات، امکانات و آموزش دریافت می‌کنید؛ منصفانه‌تر است. اگر به دنبال تحصیل رایگان و ثبت‌نام دلبندتان در مدارس دولتی هستید؛ تجدید نظر کنید! چرا که در مدارس دولتی مالزی، آموزش‌ها به زبان مالایی است. حال اینکه پیشنهاد می‌کنیم با راه‌کارهای کاهش هزینه تحصیل در مالزی، تا حد زیادی هزینه‌ها را کنترل کنید و در مقابل فرصت تحصیل در مدارس تاپ بین‌المللی مالزی را به فرزندتان هدیه دهید! این همان آینده‌نگری هوشمندانه‌ای است که از والدین گرامی و شما نیز انتظار می‌رود.

هزینه تحصیل در مدارس مالزی (سال اول تا ششم)

 

سال تحصیلیمیانگین هزینه تحصیل
سال اول

19,280 رینگت

سال دوم

19,280 رینگت

سال سوم

23,900 رینگت

سال چهارم

24,300 رینگت

سال پنجم

24،300 رینگت

سال ششم

24،300 رینگت

هزینه تحصیل در مدارس مالزی (سال‌ هفتم تا یازدهم)

 

سال تحصیلیمیانگین هزینه تحصیل
سال هفتم

29,240 رینگت

سال هشتم

29,240 رینگت

سال نهم

29,240 رینگت

سال دهم

33,010 رینگت

سال یازدهم

33,010 رینگت

هزینه تحصیل در مدارس مالزی

اینجا رو کلیک کن

تحصیل در دانشگاه‌های مالزی در سال ۲۰۲۲

مشاوره شریف، با اشراف کامل بر جزئیات تحصیل در دانشگاه‌های مالزی در سال ۲۰۲۲، با مقیاس‌پذیری دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی و دانشگاه‌های بین‌المللی مالزی، بهترین گزینه‌های تحصیل در مالزی را به شما معرفی می‌کند.

طبق آمار یونسکو، کشور مالزی یازدهمین مقصد محبوب تحصیلی است. مقصدی که اهداف بزرگتری در سر می‌پروراند و در تلاش است تا سال ۲۰۲۵ با جذب ۲۵۰٫۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی، به رتبه‌ی ششم برسد.

بیشتر دانشجویان معمولاً تصمیم برای تحصیل در مالزی را زیر سؤال می‌برند، اما قدرت مالزی در این واقعیت نهفته است که آن‌ها بخش عظیمی از درآمد خود را صرف تقویت روابط با دانشگاه‌های بین‌المللی دنیا می‌کنند. این روابط منجر به تأسیس شعب دانشگاه‌های مطرح دنیا در مالزی شده است؛ مسیری که همچنان ادامه دارد…

این روزها خبر رشد چشمگیر رنکینگ دانشگاه‌های مالزی در سال ۲۰۲۲ در رسانه‌های مالزی غوغا کرده است. موفقیتی که نه تنها در سطح آسیا، بلکه در عرصه‌ی جهانی، دانشگاه‌های مالزی را ستاره‌دار کرده است.  این دانشگاه‌ها در دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های خصوصی نیز شامل پردیس‌های محلی و شعب دانشگاه‌های مطرح دنیا می‌باشند.

فقط کافیست کمی فرصت‌طلب باشید! دانشگاه‌های مالزی، شما را به دنیای بزرگتری معرفی می‌کنند و برای جهانی‌شدن کسب‌وکارتان، پشتیبان شما خواهند بود.

رنکینگ جهانی دانشگاه‌های مالزی (۲۰۲۲):

    نام دانشگاهرنکینگ جهانی
    دانشگاه um رتبه ۵۶ جهانی

دانشگاه upm

رتبه ۱۴۳ جهانی

دانشگاه ukm

رتبه ۱۴۴ جهانی

دانشگاه usm

رتبه ۱۴۷ جهانی

دانشگاه utm

رتبه ۱۸۷ جهانی
   دانشگاه تیلورزرتبه ۳۳۲ جهانی
    دانشگاه UCSI
رتبه ۳۴۷ جهانی  

دانشگاه UTP

رتبه ۴۱۴ جهانی

دانشگاه UUM

رتبه ۵۲۰-۵۱۱ جهانی

دانشگاه UiTM

رتبه ۷۰۰ – ۶۵۱ جهانی

    دانشگاه Sunway

رتبه ۷۰۰ – ۶۵۱ جهانی
university uniten-1

    دانشگاه UNITEN

رتبه ۸۰۰ – ۷۵۱ جهانی
university pahang-1

  دانشگاه UMP

رتبه ۱۰۰۰ – ۸۰۱ جهانی
university utar-1

 دانشگاه UTAR

رتبه ۱۰۰۰ – ۸۰۱ جهانی

   دانشگاه UNIMAS

رتبه ۰۰۲۱ – ۱۰۰۱ جهانی

***مدارک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های مالزی در کشورهای اروپایی و آمریکا از اعتبار بالایی برخوردارند؛ همچنین این مدارک توسط وزارت علوم ایران نیز مورد تأیید است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

تحصیل کارشناسی در مالزی، آغاز نبوغ و دگرگونی سیر تکاملی شماست! در دانشگاه‌های مالزی به اصطلاح پوست کلفت می‌شوید و یاد می‌گیرید که چطور به معنای واقعی دانشجو باشید. به دنبال کسب علم بروید و تحقیقات میدانی انجام دهید.

دوره کارشناسی در مالزی بسته به رشته‌ای که انتخاب می‌کنید بین 3 تا 4 سال است. دانشگاه‌های مالزی نیز مانند سایر مراکز آموزشی دنیا شرط معدل دارند؛ پس اگر خوب درس بخوانید و با معدل بالای 17 از دبیرستان و پیش‌دانشگاهی فارغ‌التحصیل شوید، می‌توانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی مالزی اقدام کنید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی، هرچقدر رزومه‌ی درخشان‌تری داشته باشید، انتخاب‌های بیشتری برای تحصیل در مالزی خواهید داشت؛ چه به لحاظ انتخاب دانشگاه و چه انتخاب رشته! حتی می‌توانید برای تحصیل کارشناسی در مالزی؛ خودتان را برای اخذ بورسیه تحصیلی مالزی آماده کنید. پس قبل از هر چیزی بهتر است بدانید؛ این شمایید که آینده را می‌سازید.

با تحصیل کارشناسی در مالزی؛ امکان تحصیل به زبان انگلیسی برایتان فراهم است. همچنین؛ دریافت مدارک معتبر بین‌المللی از بهترین‌ دانشگاه‌های دنیا با هزینه‌ای باورنکردنی!

اغلب دانشگاه‌های مطرح انگلیس و استرالیا در این کشور شعب خود را افتتاح کرده‌اند. بنابراین گزینه‌های متعددی برای تحصیل در مالزی خواهید داشت.

هزینه تحصیل کارشناسی در مالزی:

هزینه تحصیل در مالزی

مقطع کارشناسی (دانشگاه دولتی)

برنامه تحصیلیطول دورهدانشگاه مالایا (UM)دانشگاه تکنولوژی (UTM)دانشگاه علوم مالزی (USM)

لیسانس هنر

3.5 ساله$11,800$9,600

لیسانس مهندسی الکترونیک

4 ساله$21,500$19,700$18,000

لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS)

5 ساله$160,300$137,500

لیسانس حسابداری

4 ساله$19,200$17,700$15,000

لیسانس علوم کامپیوتر

3.5 ساله$15,800$19,700$14,000

 

هزینه تحصیل در مالزی؛

مقطع کارشناسی (دانشگاه خصوصی)

برنامه تحصیلیطول دورهدانشگاه SUNWAYدانشگاه
HELP 
دانشگاه APUدانشگاه
Taylor’s 
دانشگاه MSUدانشگاه
UCSI 

لیسانس هنر

3.5 ساله$14,000 – $16,000$6,200$31,000
لیسانس مهندسی الکترونیک

4 ساله

$28,900$44,100$15,000 – $17,00019,400
لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS)5 ساله118,900$90,000 – $100,00077,300

لیسانس حسابداری

4 ساله$17,000 -$20,000$5,800$21,60033,400$15,000 – $17,00013,000

لیسانس علوم کامپیوتر
(مهندسی نرم‌افزار)

3.5 ساله$15,000 – $17,000$5,60021,60031,800$14,000 – 16,00013,300

هزینه تحصیل در مالزی؛

مقطع کارشناسی (دانشگاه‌های بین‌المللی)

برنامه تحصیلیدانشگاه  Nottingham دانشگاه Curtin دانشگاه Monash دانشگاه Newcastle میانگین هزینه در کشور میزبان
لیسانس هنر $23,400$29,200انگلستان

$50,000 – $60,000

استرالیا

$30,000 – 60,000

لیسانس مهندسی الکترونیک$40,000$40,900$50,300انگلستان

$80,000 – 150,000

استرالیا

$90,000 – $150,000

لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS)$134,600$131,800انگلستان

$200,000 – 300,000

استرالیا

$200,000 – $300,000

لیسانس حسابداری$32,800$30,000انگلستان

$80,000 – $150,000

استرالیا

$90,000 – $120,000

لیسانس علوم کامپیوتر
(مهندسی نرم‌افزار)
$33,000$28,800$32,000انگلستان

$80,000 – $150,000

استرالیا

$80,000 – 150,000

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

اگر معدل کارشناسی شما بالای 14 و 15 باشد، با خیال راحت می‌توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی اقدام کنید.

لازم است بدانید؛ برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی، یک دوره 3 تا 4 ساله پیش رو دارید که برای تمام برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مالزی ارائه می‌شود.

اکنون به این مرحله می‌رسیم که برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی، سراغ دانشگاه‌های دولتی برویم یا خصوصی؟!

اول اینکه شرایط پذیرش در دانشگاه‌های مالزی کمی با هم تفاوت دارد؛ مثل همین شرط معدل، مدرک زبان، شهریه و …؛ پس قبل از هر چیزی باید علاوه بر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مالزی، شرایط دانشگاه مورد نظرتان را نیز داشته باشید!

نکته دوم برای تحصیل در مالزی نیز قابل تأمل است: در مالزی تنها وجه تمایز دانشگاه‌های دولتی با دانشگاه‌های خصوصی، در منبع تأمین مالی است. دانشگاه‌های دولتی تحت حمایت دولت مالزی، پروژه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای را به سرانجام می‌رساند؛ این درحالی است که دانشگاه‌های خصوصی تحت حمایت مؤسسات خصوصی این روال را پیش می‌برند.

دانشگاه‌های خصوصی به واسطه همکاری گسترده با دانشگاه‌های معتبر و البته شهریه‌ای که از دانشجویان دریافت می‌کنند، از کیفیت آموزشی و رفاهی مطلوبی بخوردارند. پس برای تحصیل در مالزی می‌توانید روی گزینه‌های بیشتری تمرکز کنید!

گفتنی است؛ دانشگاه سان‌وی و دانشگاه تیلورز از محبوب‌ترین دانشگاه‌های بین‌المللی مالزی برای تحصیل ایرانیان است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی:

هزینه تحصیل در مالزی

مقطع کارشناسی ارشد (دانشگاه دولتی)

برنامه تحصیلیدانشگاه مالایا
(UM)
 دانشگاه تکنولوژی
(UTM)
دانشگاه علوم مالزی
 (USM)
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی$12,700$7,500$10,332.5

مقطع کارشناسی ارشد (دانشگاه خصوصی)

برنامه تحصیلیدانشگاه
SUNWAY
دانشگاه 
HELP
دانشگاه
APU
دانشگاه
Taylor’s 
دانشگاه MSUUCSI دانشگاه
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی$4,000 – $5,500$4,911$9,200$17,597$5,000 – $7,000$8,373

تحصیل در مقطع دکتری در مالزی

با تحصیل دکتری در  مالزی، عضوی از حرفه‌ای‌ترین تیم‌های تحقیقاتی دنیا می‌شوید. تحصیل در مقطع دکتری در مالزی یک دوره‌ی 5 ساله است که در محیطی مملؤ از پروسه‌های تحقیقاتی و اکتشافی سپری می‌شود. برای تحصیل دکتری در مالزی به معدل بالای 15، ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد و سایر مدارک مورد نیاز  برای تحصیل دکتری در مالزی نیاز خواهید داشت.

با توجه به مدت برنامه تحصیلی، خیال‌تان از بابت اقامت در مالزی راحت باشد. اکثر دانشگاه‌های بین‌المللی در مالزی، دارای خوابگاه‌هایی در محوطه و بیرون از دانشگاه می‌باشند که طبق سلیقه زندگی دانشجویی، تجهیز شده‌اند. اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه، علاوه بر کاهش هزینه زندگی در مالزی، آلبوم خاطرات شیرین زندگی دانشجویی شما در مالزی را تکمیل می‌کند.

تحصیل در مقطع دکتری در مالزی، آینده شغلی شما را تضمین می‌کند! پس وقت آن رسیده از قابلیت‌های دانشگاه‌های مالزی بهره‌مند شوید و بهترین مشاغل دنیا را پس از فارغ‌التحصیلی از آن خود کنید.

می‌خوای مشاوره تحصیلی بگیری؟

اینجا رو کلیک کن

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مالزی

بررسی وضعیت زبان انگلیسی دانشجویان برای تحصیل در مالزی از اولویت‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در مالزی است. گفتنی است؛ قوانین مدرک مورد تأیید زبان در بیشتر دانشگاه‌ها مشابه و طبق قوانین اداره مهاجرت می‌باشد. 

طبق قوانین اداره مهاجرت، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مالزی به‌صورت زیر می‌باشد:

 • کاردانی: نمره 5 آکادمیک آیلتس
 • کارشناسی: نمره 5.5 آکادمیک آیلتس
 • کارشناسی ارشد: نمره 6 آکادمیک آیلتس

حال اینکه سختگیری‌ها و شرایط هر دانشگاه مبنی بر ارائه‌ی مدرک زبان جهت پذیرش دانشجویان تفاوت‌هایی دارد. پس از این لحاظ می‌توانیم تحصیل در مالزی را به دو دسته تقسیم کنیم:

 • تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان
 • تحصیل در مالزی با مدرک زبان

۱- تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان

برای وضعیت زبان دانشجویان همه‌ی حالت‌های مختلف را در دانشگاه‌های مختلف داریم. شرایط تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان نیز در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال اگر دانشجویی مدرک زبان نداشته باشد و متقاضی پذیرش در دانشگاه UPM برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باشد، باید ابتدا تست تأیین سطح زبان بدهد. بر این اساس، دانشجو در کلاس‌های زبان دانشگاه به عنوان سطح پیش‌نیاز شرکت می‌کند و بعد از اتمام این دوره می‌تواند تحصیلات دانشگاهی خود را شروع کند.

دانشگاه UPM مالزی، تنها دانشگاهی است که نیازی نیست بعد از گذراندن دوره‌های زبان، دانشجو مدرک آیلتس یا تافل بگیرد. چراکه دوره آموزش زبان دانشگاه UPM با همکاری کالج زبان ELS برگزار می‌شود و دانشجو بعد از گذراندن همین دوره‌ها می‌تواند مرحله دانشگاه را شروع کند.

برخی دیگر مثل دانشگاه سان‌وی (SUNWAY) برای مقطع کارشناسی، به دانشجویان بدون مدرک زبان پذیرش می‌دهند. دانشجو ابتدا باید در دوره زبان شرکت کند و پس از اتمام دوره آزمون آیلتس یا تافل بدهد. در این آزمون دانشجو باید نمره حد نصاب مدرک مورد نیاز زبان برای تحصیل در سان‌وی که برای مقطع کارشناسی 5.5 هست را دریافت کند؛ سپس می‌تواند برنامه‌های تحصیلی دانشگاه را شروع کند. در صورت عدم قبولی در آزمون فوق، دانشجو باید این دوره را تمدید کند. در نظر داشته باشید که سان وی یک سال مهلت برای تحصیل زبان و کسب نمره حدنصاب آیلتس یا تافل را می‌دهد.

دانشگاه سان وی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، تحت قوانین دانشگاه لنکستر انگلستان عمل می‌کند. بنابراین، دانشجو باید برای تحصیل در این مقاطع تحصیلی حتما مدرک آیلتس و تافل را ارائه دهد. 

امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه سان وی مالزی وجود ندارد.

دانشگاه تیلورز مالزی نیز در تمام مقاطع تحصیلی مختلف دوره آموزش زبان را ارائه می‌دهد. بنابراین دانشجویانی که هیچ مدرک زبانی ندارند، می‌توانند برای تحصیل بدون مدرک زبان روی این دانشگاه حساب کنند. مشروط بر اینکه ابتدا تست تأیین سطح بدهند و در دوره‌های زبان دانشگاه شرکت کنند. بعد از اتمام دوره و قبولی در آزمون آیلتس و تافل؛ می‌توانند وارد تحصیلات دانشگاهی شوند.

توجه! در نظر داشته باشید که دانشگاه‌های مالزی، دانشجویی که سطح زبان خیلی پایینی داشته باشد را حتی در دوره آموزش زبان نمی‌پذیرند.

ثبت نام آزمون آیلتس در مالزی

اینجا رو کلیک کن

۲- تحصیل در مالزی با مدرک زبان

تحصیل در دانشگاه UPM برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مثال روشنی است برای تحصیل در مالزی با مدرک زبان! در این مقطع اگر مدرک زبان آیلتس یا تافل 6 داشته باشید، نیازی به گذراندن دوره پیش‌نیاز زبان ندارید و مستقیم وارد دانشگاه می‌شوید. اگر آیلتس 5.5 داشته باشید می‌توانید همزمان با تحصیلات دانشگاهی، دوره زبان را نیز بگذرانید. این درحالی است که اگر آیلتس 5 داشته باشید ابتدا باید پیش‌نیاز زبان را بخوانید و بعد دانشگاه را شروع کنید.

با این اوصاف داشتن مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های مالزی الزامی است؛ پس اگر هنوز برای فراگیری زبان و شرکت در آزمون آیلتس یا تافل اقدام نکردید، می‌توانید این پروسه را در کوتاه‌ترین زمان در بهترین کالج‌های زبان مالزی بگذرانید و دست پر برای پذیرش در دانشگاه‌های مالزی اقدام کنید.

تحصیل در بهترین کالج‌های زبان مالزی در سال ۲۰۲۲ 

از دلایلی که تحصیل در مالزی را پیشنهاد می‌کنیم، تسلط کافی مردمانش به زبان انگلیسی است. در مالزی حتی یک کارگر معمولی هم با زبان انگلیسی آشناست! با چنین رویکردی که دولت مالزی در جهت آموزش زبان انگلیسی پیش گرفته، شاهد حضور پر رنگ کالج‌های زبان مالزی نیز هستیم.

شرایط تحصیل در کالج‌های زبان مالزی در سال ۲۰۲۲، توفیق چندانی با سال‌های گذشته ندارد؛ مگر اندکی تغییر در مبلغ شهریه‌ها!

با تحصیل در کالج‌های زبان مالزی در سال ۲۰۲۲، بر چهار عنصر مهارت زبان انگلیسی، اعم از خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری مسلط خواهید شد.

در بهترین کالج‌های زبان در مالزی، شاهد بالاترین استانداردهای آموزشی زبان انگلیسی در سطح جهانی خواهید بود. شما همچنین می‌توانید برای ثبت‌نام آزمون آیلتس (IELTS) و آزمون تافل (TAFEL) روی کالج‌های زبان مالزی حساب کنید.

گفتنی است؛ با توجه به اینکه داشتن مدرک زبان برای تحصیل در مالزی الزامی است، می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان در بهترین کالج‌های زبان در مالزی شرکت کنید و مدرک بگیرید.

بهترین کالج‌های زبان انگلیسی در مالزی

اینجا رو کلیک کن

برآورد هزینه‌ تحصیل در مالزی (۲۰۲۲)

 هزینه های تحصیل در مالزی

برای تحصیل در مالزی ابتدا باید به جیب‌تان نگاه کنید! آیا هزینه‌ تحصیل در مالزی را کنار گذاشته‌اید؟ یا اینکه برای تحصیل رایگان در مالزی برنامه‌ریزی می‌کنید؟!

شرط پایه تحصیل در مالزی یا بهتر است بگوییم هزینه‌ی روتین پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های مالزی، مانند هر کشور دیگری شامل: شهریه ثابت، شهریه متغییر، هزینه خوابگاه، هزینه کتاب، هزینه خورد و خوراک و … می‌باشد.

هزینه‌ی شهریه در دانشگاه‌های مختلف بسته به دولتی یا خصوصی بودن آن و در رشته‌های مختلف، متفاوت است. البته در سال ۲۰۲۲ با گسترش پردیس‌های شعب بین‌الملل و مؤسسات خصوصی در مالزی، میانگین مبلغ شهریه بالا رفته‌ است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم همواره از طریق وب‌سایت‌های اصلی مدارس و دانشگاه‌های مالزی، هزینه‌ی تحصیل در مالزی را برآورد کنید.

هزینه تحصیل در مالزی با میانگین شهریه تقریباً 3.950 دلار آمریکا برای هر سال، همچنان ارزان‌تر از سایر کشورها است.

جالب است بدانید که بهترین دانشگاه مالزی یعنی دانشگاه مالایا به‌عنوان یک مؤسسه دولتی با شهریه‌ای حدود 2.534 دلار آمریکا برای هر سال برای دانشجویان کارشناسی پایین‌ترین میانگین شهریه را دارد.

اگر چه هزینه‌ی دوره‌های تحصیلی در پردیس‌های بین‌الملل مالزی بالاتر است، اما همچنان از همتایان بین‌المللی خود ارزان‌تر هستند. به‌ عنوان مثال، اگر بخواهید در شعبه‌ی بین‌المللی دانشگاه موناش در مالزی لیسانس کامپیوتر بگیرید، تقریباً 41.900 رینگت (10.000 دلار آمریکا) هزینه خواهد داشت، این در حالی است که همین رشته و مقطع در دانشگاه اصلی در استرالیا دو برابر هزینه دارد، چیزی حدود 32.500 دلار استرالیا (23.400 دلار آمریکا).

بیا تا بهت بگم هزینه‌هات چقدر میشه؟

اینجا رو کلیک کن

تحصیل رایگان در مالزی

برای تحصیل رایگان در مالزی یا باید برای دانشگاه‌های دولتی پذیرش بگیرید یا اینکه بورسیه شوید. البته تعداد دانشگاه‌هایی با شهریه و هزینه‌ی مقرون‌به صرفه در مالزی کم نیست! پس شانس شما برای تحصیل ارزان در مالزی قابل ملاحضه است. 

اگر متقاضی تحصیل در مالزی هستید، می‌توانید برای تحصیل رایگان در مالزی با مشاوره شریف در تماس باشید؛ ما راه‌های مختلفی را به شما نشان می‎‌دهیم.

چند راهکار ساده برای تحصیل رایگان در مالزی:

 • وام تحصیلی Loan
 • جایزه تحصیلی (Awards)
 • کمک هزینه Grant
 • حذف شهریه Tuition Waiver
 • استفاده از بورسیه تحصیلی در مالزی
 • استفاده از وام بانکی 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مالزی

امکان اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در مالزی از دیگر محاسن تحصیل در این کشور جنوب شرقی آسیاست که البته بیشتر برای مقطع دکتری در نظر گرفته می‌شود. البته دانشجویان مقطع فوق لیسانس (Masters Degree) که به صورت تحقیقات محور به تحصیل می‌پردازند نیز شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مالزی دارند.
هر یک از کالج‌ها و دانشگاه‌های مالزی، بنیادهای خیریه و شرکت‌های صنعتی این کشور به ارائه بورسیه‌های تحصیلی می‌پردازند. اگر متقاضی تحصیل دکتری در مالزی هستید، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های مالزی دارید؛ پس فرصت را از دست ندهید.

بورسیه تحصیلی دکتری در مالزی

بورسیه تحصیلی دکتری در مالزی

 

اگر بتوانید بورسیه شوید، تحصیل در مالزی برای‌تان رایگان می‌شود! البته بیشترین میزان اخذ بورسیه تحصیل در مالزی متعلق به دانشجویان دکتری خواهد بود. همچنین؛ آن دسته از دانشجویانی که تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی را با ساختار تحقیقاتی شروع کرده اند، شانس دریافت بورسیه تحصیلی در کشور مالزی را دارند. البته برای تعداد محدودی این پذیرش صورت می‌گیرد.

در نظر داشته باشید که برای گرفتن بورسیه تحصیلی مالزی باید دو شرط زیر را داشته باشید:

1- داشتن گواهی سلامت پزشکی.
2- اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری از یکی از دانشگاه‌های کشور مالزی.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی دکتری مالزی می‌شوند، علاوه بر امکان تحصیل رایگان در مالزی از مزایای دیگری نیز برخوردار می‌شوند که شامل:

 • حقوق ماهانه
 • دریافت بورس تحصیلی در مالزی
 • هزینه تأیید شده‌ی مخارج تحصیل
 • کمک‌های بلا عوض نصب و پایان بخشی
 • کمک هزینه‌ی سالانه برای کتاب‌ها و سفرهای داخلی
 • مجوز تز
 • بلیط هواپیمای دریافت کننده از پایتخت محل اقامت تا مالزی
 • بیمه درمانی رایگان
 • ویزا

حتی اگر موفق به کسب بورسیه نشدید، نگران نباشید! مزایای تحصیل در مالزی به اندازه‌ی کافی می‌تواند دل‌تان را قُرص کند.

میخوای بورسیه تحصیلی مالزی بگیری؟

اینجا رو کلیک کن

تحصیل رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌های مالزی

تحصیل پزشکی در مالزی

تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی از دیگر انتخاب‌های اکثر متقاضیان تحصیل در مالزی است. البته تحصیل علوم پزشکی در مالزی مانند تحصیل در رشته‌های پرطرفدار دیگر، بسته به نوع دانشگاه و اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی از درجه اهمیت متفاوتی برخوردار است. با این حال ابتدا باید شرایط اخذ پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی مالزی را داشته باشید تا بتوانیم در این خصوص برای تحصیل در مالزی کمک‌تان کنیم.

شرایط اخذ پذیرش رشته‌های علوم پزشکی در مالزی:

 • تسلط کامل به زبان انگلیسی.
 • دارا بودن تمکن مالی با گواهی صورتحساب بانکی به مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار در یکی از بانک‌های معتبر.
 • ارائه‌ی مدرک فارغ‌التحصیلی در مقطع قبلی با معدل مناسب.

دانشگاه‌های مالزی مورد تأیید وزارت بهداشت:

1. National University of  Malaysia
2. University of Science, Malaysia
3. University Kebangsaan Malaysia (UKM)
4. University Malaysia (UM)
5. University Putra Malaysia (UPM)
6. University Sains Malaysia (USM)
7. University Teknologi MARA

نکته: لازم است بدانید کالج‌ها و شعب وابسته به دانشگاه اصلی در سایر کشورها که در فهرست بالا گفته شد، مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نخواهد بود.

تحصیل پزشکی در مالزی

تحصیل پزشکی در مالزی

تحصیل پزشکی در مالزی از دیگر موقعیت‌های حساس زندگی شما است که نیاز به مشاوره و بررسی همه‌جانبه دارد! مالزی کشوری امن و با ثبات است که از نظر دانشکده‌های پزشکی، چیزی از همتایانش کم ندارد. با این حال به دلیل قوانین و شرایط تحصیل پزشکی در مالزی، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر تصمیمی برای تحصیل در مالزی، با مشاوره شریف در ارتباط باشید.

یه چیزهایی رو برای تحصیل پزشکی باید بدونی!

مشاوره رایگان

تحصیل پرستاری در مالزی

تحصیل پرستاری در مالزی

پرستاری دل شیر می‌خواهد و قلبی بزرگ! سر و کله زدن با کلی بیمار بدخلق و تیمار روحی و جسمی آنها، از روزمرگی‌های پرستاری است. پس اگر برای تحصیل پرستاری در مالزی آماده‌اید؛ ما راه را به شما نشان می‌دهیم.

تحصیل پرستاری کار آسانی نیست، چرا که یک پرستار حرفه‌ای نیاز به دانش زیادی در زمینه پزشکی دارد، ضمن آن که باید روابط حسنه و برخورد مناسبی با بیماران و خانواده‌های آنها داشته باشد.

این شرایط به خصوص برای تحصیل پرستاری در مالزی، پیچیده‌تر است. در مالزی قرار نیست در یک بیمارستان ایرانی کارآموزی کنید. با تحصیل در مالزی از هکلاسی‌هایتان گرفته تا بیمارانی که ویزیت می‌کنید از اقوام و ملل مختلف هستند؛ پس باید آدم صبور، پرحوصله و مهربانی باشید!

رشته‌های پرطرفدار پرستاری در مالزی:

 •  پرستار کودکان 
 • پرستار مراقبت‌های ویژه
 •  پرستار بخش زایمان
 •  پرستار پرسنل بیمارستانی

طول دوره تحصیل پرستاری در مالزی:

مدت زمان تحصیل پرستاری در مالزی بسته به مقطع تحصیلی شما به شرح زیر است:

 • تحصیل دوره دیپلم، یک تا سه سال
 • تحصیل دوره لیسانس، دو تا چهار سال
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، یک تا دو سال

تحصیل داروسازی در مالزی

تحصیل در مالزی برای مقاطع مختلف رشته‌‌ی داروسازی، یکی از پرسرچ‌ترین عبارات در مرورگر گوگل است. تصور رایج مردم در مورد داروسازی این است که داروساز باید موقعیت اجتماعی مشابهی مانند پزشک یا وکیل داشته باشد. اما واقعیت این است که اهمیت داروسازی نه تنها کمتر از این رشته‌ها نیست، بلکه بسیار وسیع‌تر و فراتر از آنها است.

وظیفه اصلی دانشجویان برای تحصیل داروسازی در مالزی، مطالعه و ارزیابی داروها و تأثیر آن بر روی بیماری‌ها است. فرآیند یادگیری مؤثر و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های آزمایشگاهی، بیشترین تأثیر را در جذب دانشجویان بین‌المللی داشته است. تقاضای بالای تحصیل داروسازی در مالزی، نیز گواه دیگری بر محبوبیت رشته‌های علوم پزشکی برای تحصیل در مالزی است. 

دروسی که در رشته داروسازی مالزی می‌خوانید:

دانشجویان رشته داروسازی با مواد شیمیایی زیادی سروکار دارند، بنابراین شیمی یکی از موضوعاتی است که باید طی تحصیل در مالزی بیاموزید. برخی از سرفصل‌های آموزشی رشته داروسازی را با هم بخوانیم: 

 • شیمی فیزیک
 • شیمی ارگانیک
 • شیمی دارویی
 • یوشیمی
 • ایمونولوژی
 • میکروبیولوژی
 • فارماکولوژی
 • مکانیسم اقدامات دارویی
 • آناتومی انسان و سیستم عصبی
 • تمرین داروسازی

تحصیل دندانپزشکی در مالزی

تحصیل دندانپزشکی در مالزی

 اغلب دارندگان دیپلم تجربی برای تحصیل در مالزی، سراغ دانه درشت‌ها می‌روند؛ رشته‌هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی و … آن هم در دانشگاه‌های تراز اول! شما نیز می‌توانید شانس خودتان را امتحان کنید.

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در مالزی را دارید، می‌توانید پزشک عمومی یا متخصص دندانپزشکی شوید. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیماری‌های دهان و دندان از شایع‌ترین بیماری‌ها است و رشته دندانپزشکی شاخه‌ای است که ارتباط مستقیم با سلامت دندان مردم دارد. دندانپزشکان علاوه بر درمان و بازگرداندن سلامت دهان، اقدامات لازم برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری‌های دهان را ارائه می‌دهند. 

تخصص‌های رشته‌ دندانپزشکی

برخی از تخصص‌های رشته دندانپزشکی در مالزی را با هم بخوانیم:

 • جراحی دهان و فک و صورت
 • ارتودنسی
 • دندانپزشکی ترمیمی
 • پریودنتولوژی
 • دندانپزشکی کودکان

تحصیل فیزیوتراپی در مالزی

برای تحصیل فیزیوتراپی در مالزی علاوه بر دانش و تخصص، نیازمند کسب مهارت‌های لازم برای انجام تشخیص‌های فیزیوتراپی و روش‌های درمانی مناسب هستید.

با تحصیل فیزیوتراپی در مالزی یاد می‌گیرید که چگونه از جدیدترین تجهیزات و ابزارهای فیزیوتراپی برای درمان بیماری‌ها استفاده کنید. شایستگی لازم برای ارزیابی بیماری‌ها را به دست بیاورید و در به کارگیری تکنیک‌های درمانی حرفه‌ای، متخصص شوید. 

برای دریافت مدرک فیزیوتراپی مالزی باید 4 سال زمان در نظر بگیرید، البته این مدت در قبال تجربه‌ی شیرین تحصیل در مالزی به اندازه‌ی یک چشم بر هم زدن است!

بهترین دانشگاه مالزی برای دریافت مدرک فیزیوتراپی در مالزی دانشگاه AIMST است.

شرایط تحصیل در رشته فزیوتراپی:

 • برای گرفتن مدرک فیزیوتراپی، ابتدا باید SPM (یا مدرک مشابه) و مدرک پیش دانشگاهی خود را تکمیل کنید.
 • شما همچنین به حداقل باند 3 در MUET Band 3 یا نمره باند 5.5 در آیلتس نیاز دارید.
 • علاوه بر این، شما همچنین ملزم به انجام یک پروژه تحقیقاتی در سال آخر خود خواهید بود.

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

مدارک لازم برای تحصیل در مالزی (2022)

اگر بخواهید چند گام از بقیه جلوتر باشید و ایده‌ی تحصیل در مالزی را عملی کنید، باید ابتدا مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مالزی را کسب کنید. بعد از اخذ و تهیه‌ی این مدارک می توان گفت گام اساسی را برداشته اید؛ حالا می‌توانید بقیه‌ی کار را به مشاوره شریف بسپارید.

توجه: متقاضی گرامی از آنجايی‌كه بخش بسيار مهمی از روند پذيرش شما در گرو تحويل مدارک بدون نقص می‌باشد، لذا از شما خواهشمنديم با دقت فراوان به موارد ذيل، مدارک خود را آماده نموده و به ما ارائه دهيد.

لیست مدارک لازم برای تحصیل در مالزی (2022):

ردیفليست مدارک مورد نياز دانشگاه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشدتوضیحات
1دانشنامه ( مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)Certificate
2ريزنمرات (کارشناسی و کارشناسی ارشد)Transcript
3توصیه نامه اساتیدReferee’s reportهر دانشگاهی فرم جداگانه دارد
که مؤسسه آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.
فرم توصيه نامه اساتيد دارای دو بخش است
كه بخش اول توسط خود داوطلب و بخش دوم
توسط اساتيد و يا همكاران متقاضی تكميل می‌گردد.
شايان ذكر است شما بايد برای هر دانشگاه
دو فرم توصيه نامه اساتيد را ارائه دهيد.
هر دو فرم بايد دارای مهر و امضا باشد.
4توصیه نامه اساتیدResume- CV
5نامه پشتوانه مالیFinancial supportبرای تهيه‌ی نامه‌ی پشتوانه مالی بايد مبلغ نه ميليون تومان را در حساب بانكی خود يا پدر و مادر واريز كرده و همان روز از بانک نامه تأیيديه بگيريد.
در اين نامه، نام و نام خانوادگی دارنده‌ی حساب و ميزان سپرده اعلام می‌گردد.
اين نامه بر روی سر برگ بانک، همراه با مهر و امضاء می‌باشد.
بعد از اخذ نامه‌ی تأیيديه (همان روز) می‌توانيد اين مبلغ را از حساب خود خارج كنيد.
6مدرک زبانIELTS / TOFELدر صورت دارا بودن
7سوابق شغلیWork experience
8كپي کلیه صفحات پاسپورت پاسپورت باید بیش از یک سال اعتبار داشته باشد.
9پروپوزال Proposal در مقطع دکترا و در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های تحقیقاتی و یا درس و واحد تحقیق
10عكس پشت زمینه سفید
11فرم اظهارنامه سلامت این فرم توسط مؤسسه به شما ارائه می‌شود و بعد از اخذ پذیرش جهت ویزا مورد نیاز می‌باشد.

لیست مدارک مورد نیاز ویزای VAL:

 ليست مدارک مورد نياز ویزای VAL
1دانشنامه و ریز نمرات دیپلم
2کپی کلیه صفحات پاسپورت (اعتبار پاسپورت بالای 18 ماه باشد)
3عکس با پشت زمینه سفید سایز 3.5 * 4.5 *
4تکمیل فرم اظهارنامه سلامت **

– کلیه‌ی مدارک بالا بايد با کیفیت قابل قبول باشد.
*عکس: می‌بايست فایل عکس باشد در اندازه 4.5×3.5، کاملا تمام رو با پشت زمينه سفید و ترجیحا بدون روتوش باشد و با کیفیت بالای 300 dpi ایمیل شود.
**فرم اظهارنامه سلامت برای شما ارسال می‌شود و باید امضا گردد.

چگونه ویزای تحصیلی مالزی بگیریم؟

اخذ ویزای تحصیلی مالزی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید برای اهداف تحصیلی خود، در مالزی بمانید. با این اوصاف بدون این ویزا باید قید تحصیل در مالزی را بزنید.

نگران نباشید؛ مشاوره شریف به عنوان بزرگترین سایت تخصصی اقامت و تحصیل در مالزی، مجری و راهنمای شما برای اخذ ویزای دانشجویی خواهد بود. در ادامه مراحل اخذ ویزای تحصیلی مالزی را ارائه می‌کنیم:

مراحل اخذ ویزای تحصیلی مالزی

 • اخذ نامه‌ی تأییدیه ویزا (val)
 • اخذ ویزای یکبار ورود (SEV)
 • ورود به مالزی و ثبت‌نام دانشگاه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

 • -کپی مدارک تحصیلی
 • کپی تمام صفحات پاسپورت
 • فایل عکس عکس با پشت‌زمینه‌ی سفید سایز 3.5 در 4.5
 • نامه‌ی پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم اظهارنامه سلامت
 • پرداخت هزینه ویزا (بسته به دانشگاه شما متفاوت می باشید و به شما اعلام می‌شود)

گفتنی است؛ با در نظر گرفتن همه‌گیری کوید-19، دولت مالزی قوانین سختگیرانه‌ای را برای ورود دانشجویان بین‌المللی به مالزی اعمال کرد. قوانین جدید اخذ ویزای دانشجویی در زمان پاندمی را می‌توانید در مقاله‌ی ویزای تحصیلی مالزی بخوانید.

شرایط جدید اخذ ویزای تحصیلی مالزی

اینجا رو کلیک کن

شرایط کار دانشجویی در مالزی

در این بخش بهتر است به سؤال رایجی که اغلب دانشجویان از مشاوران ما می‌پرسند پاسخ دهیم؛ آیا می‌توان در حین تحصیل در مالزی کار کرد؟

تمامی دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، تا زمانی که ویزای دانشجویی ایشان دارای اعتبار است، مجاز هستند به صورت پاره‌وقت و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و انحصاراً درطول تعطیلات میان‌ترم یا تعطیلات بیشتر از ۷ روز در رستوران‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، سوپرمارکت‌ها و هتل‌ها کار کنند. لطفاً توجه داشته باشید که ابتدا لازم است از ادارۀ مهاجرت اجازۀ کار دریافت گردد.

این به‌این معنا است که تأمین هزینه‌های زندگی و شهریه با کار دانشجویی امکان‌پذیر نیست.

درخواست اجازه‌ی کار پاره‌قت باید از طریق مؤسسه‌ای که دانشجوی بین‌المللی در آن مشغول به تحصیل است ارائه گردد. جهت ثبت درخواست اجازه‌ی کار پاره‌وقت در اداره‌ی مهاجرت کشور مالزی، لازم است دانشجوی بین‌المللی توسط نماینده‌ی رسمی مؤسسه آموزشی معرفی شود.

مشاغل غیر مجاز برای دانشجویان بین‌المللی

 • دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در شغل صندوق‌داری نمی‌باشند.
 • در بخش مشاغل هتل نیز دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در موقعیت‌هایی نظیر خواننده، ماساژور، نوازنده یا GRO (مهماندار هتل) نمی‌باشند.
 • دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در مشاغل یا فعالیت‌هایی که غیراخلاقی محسوب می‌شوند نمی‌باشند.

اقامت پس از تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی بیش از آنچه شما تصور کنید، آینده‌ی شما را می‌سازد! البته این مسیری است مشخص که نیاز به برنامه‌ریزی و هدایت دارد؛ در غیر اینصورت بهتر است راه‌تان را جدا کنید. اگر بتوانید تحصیل در مالزی را به سرانجام برسانید؛ قطعا سازگاری با شرایط موجود مالزی را با پوست و استخوان حس خواهید کرد. اینجاست که اولین زمزمه‌های اقامت پس از تحصیل در مالزی تدائی می‌شود.

بسیاری از دانشجویان دغدغه‌ی اقامت پس از تحصیل در مالزی دارند. اغلب کسانی‎‌که هرچند کوتاه تجربه زندگی در مالزی را داشته باشند، ماندگار می‌شوند. این شرایطی است که ممکن است برای هر فردی ایجاد شود؛ حتی شما! پس بهتر است پیگیر اقامت پس از تحصیل‌تان باشید.

خوشبختانه اقامت پس از تحصیل در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است. طرحی که این برنامه را پشتیبانی می‌کند موسوم به MM2H می‌باشد که تحت عنوان “مالزی خانه دوم من” ارائه می‌شود.

شما با عضویت در این طرح با هر ملیتی که باشید می‌توانید با رعایت اصول مقرراتی خاص و با داشتن ویزای مالتی پل و یا توریستی مدت زمان زیادی را در مالزی زندگی کنید. جزئیات بیشتر این طرح را می‌توانید در مقاله اقامت خانه دوم مالزی (MM2H) بخوانید.

سوالات متداول درباره تحصیل در مالزی

۱- آیا تحصیل در مالزی گران است؟

هزینه تحصیل در مالزی در مقایسه با همتایان خود در اروپا، آمریکا، کانادا و … حتی به چشم هم نمی‌آید! مالزی؛ میزبان تعدادی از مقرون‌به صرفه‌ترین دانشگاه‌های جهان است که با شهریه‌ی مناسب، ارائه‌ی بورسیه تحصیلی و کمک‌ هزینه‌‌ به دانشجویان بین‌المللی؛ یازدهمین مقصد محبوب تحصیلی در دنیاست. کوالالامپور، پایتخت مالزی؛ دومین شهر دانشجویی مقرون‌به صرفه در جهان است.

۲- مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های مالزی چیست؟

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مالزی برای مقاطع تحصیلی مختلف به‌صورت زیر است: برای تحصیل در مقطع کاردانی نمره 5 مدرک آکادمیک آیلتس، برای مقطع کارشناسی 5.5 و برای مقطع کارشناسی ارشد نمره 6 آیلتس مورد نیاز است. تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است و متقاضیان می‌توانند دوره آموزش زبان را در دانشگاه بگذرانند.

۳- آیا دانشجویان در مالزی ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند؟

بله، دانشجویان در پروسه اخذ ویزای دانشجویی با هماهنگی اداره بیمه و اداره مهاجرت مشمول بیمه هم می شوند و نیازی به پیگیری خاصی از طرف دانشجو نیست.

۴- آیا میتوانم علاوه بر فرزندان و همسرم، والدینم را نیز به مالزی ببرم؟

اگر مجرد هستید، میتوانید والدین خود را (پدر و مادر هر دو با هم) همراه خود به مالزی ببرید، و اگر متاهل هستید میتوانید همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه خود ببرید.در صورتی که متاهل هستید امکان بردن همزمان والدین همراه با فرزندان و همسر میسر نیست. به عبارت دیگر یا باید برای والدینتان ویزای همراه بگیرید یا برای همسر و فرزندانتان

۵- شروع سال تحصیلی مدارس در مالزی چه وقت هست؟ آيا برای ادامه تحصيل بچه ها در مقطع ابتدايي بايد در مدارس ايرانی ادامه تحصیل دهند يا مدارس مدارس بین المللی و اينكه كدام مدارس بهتره ؟

شروع سال تحصیلی در مدارس ایرانیان مانند ایران از اول مهر  تا خرداد می باشد و هزینه تحصیل در مدارس بین المللی بیشتر از مدارس ایرانی است

۶- پس از اتمام دانشگاه، با ویزای دانشجویی تا چه مدت می توان در مالزی اقامت داشت؟

نهایتا دو ماه

۷- آیا امکان تحصیل پاره وقت در مالزی وجود دارد؟

طبق قوانین موجود تحصیل دانشجویان بین المللی فقط بصورت تمام وقت امکانپذیر می باشد

۸- تفاوت بین کالج و دانشگاه چیست؟

کالج ها اغلب مؤسسات کوچکتری هستند که بر تحصیل در مقطع کارشناسی در طیف وسیعی از زمینه های دانشگاهی تأکید دارند. دانشگاه‌ها معمولاً مؤسسات بزرگ‌تری هستند که انواع برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند.

۹- در هنگام عقد قرارداد اجاره ی خانه در مالزی، چه هزینه هایی باید پرداخت شود؟

مبلغ ودیعه رهن معادل 2.5 برابر مبلغ اجاره است. مستاجر ملزم به پرداخت اجاره ماه اول در زمان قرارداد خواهد بود. یعنی مجموعا در هنگام قرارداد می بایست 3.5 برابر مبلغ اجاره را پرداخت کرد که در انتهای قرار داد و بعد از تسویه قبوض آب و برق و اینترنت، مبلغ ودیعه رهن برگشت داده می شود

۱۰- آيا دولت مالزی تسهيلاتي برای ادامه تحصیل فرزندان دانشجويان متاهل در نظر گرفته است؟

خیر، دولت حمایتی از نظر مادی انجام نمیدهد ولیکن مدارس ایرانیان به دانشجویان برای 1 فرزند 50 درصد و برای 2 فرزند 60 درصد تخفیف قائل میشوند

۱۱- آیا در مالزی امکان انجام کار اینترنتی وجود دارد؟

بله، و به این نوع درآمد مالیات تعلق می‌گیرد

۱۲- آیا دانشجویان خارجی در مالزی امکان کار کردن دارند؟

بله، تمامی دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، تا زمانی که ویزای دانشجویی ایشان دارای اعتبار است، مجاز هستند به صورت پاره‌وقت و حداکثر 20 ساعت در هفته و انحصاراً درطول تعطیلات میان‌ترم یا تعطیلات بیشتر از 7 روز در رستوران‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، سوپرمارکت‌ها و هتل‌ها کار کنند. لطفاً توجه داشته باشید که ابتدا لازم است از ادارۀ مهاجرت اجازۀ کار دریافت گردد.
دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در شغل صندوق‌داری نمی‌باشند. علاوه بر این، در بخش مشاغل هتل نیز دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در موقعیت‌هایی نظیر خواننده، ماساژور، نوازنده یا GRO (مهماندار هتل) نمی‌باشند. دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در مشاغل یا فعالیت‌هایی که غیراخلاقی محسوب می‌شوند نمی‌باشند.
درخواست اجازۀ کار پاره‌قت بایستی از طریق موسسه‌ای که دانشجوی بین‌المللی در آن مشغول به تحصیل است ارائه گردد. جهت ثبت درخواست اجازۀ کار پاره‌وقت مهاجرت کشور مالزی، لازم است دانشجوی بین‌المللی توسط نمایندۀ رسمی موسسه آموزشی معرفی شود.

۱۳- شرایط سنی تحصیل در مالزی چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در مالزی نداشتن محدودیت سنی برای ثبت‌نام و تحصیل در دانشگاه‌های مالزی است. از فرد ۱۶ ساله گرفته تا ۶۰ ساله می تواند رؤیاهای تحصیلی خود را در این کشور برآورده سازد.

۱۴- آیا هر دانشجوی بین المللی برای تحصیل در مالزی به کارت دانشجویی نیاز دارد؟

بله، طبق قوانین و مقررات دولت مالزی این یک الزام اجباری است.

۱۵- من زیر 18 سال سن دارم می توانم برای تحصیل در دانشگاه درخواست بدهم؟

اگر متقاضی هستید که هنگام ثبت نام در دانشگاه کمتر از 18 سال سن دارید، ضروری است که والدین یا قیم قانونی شما یک فرم رضایت زیر 18 سال را تکمیل کنند. اطلاعات بیشتر در سایت دانشگاه موجود است .

۱۶- آیا برای دانشجویان بین المللی اجازه کار پس از تحصیل در مالزی فراهم است؟

خوشبختانه اقامت پس از تحصیل در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است. طرحی که این برنامه را پشتیبانی می‌کند معروف به MM2H است که تحت عنوان “مالزی خانه دوم من” ارائه می‌شود.

وقتی در این طرح عضو شوید از هر ملیتی که باشید می‌توانید با رعایت اصول مقرراتی خاص و با داشتن ویزای مالتی پل و یا توریستی زمان طولانی را در مالزی زندگی کنید. جزئیات بیشتر این طرح را می‌توانید در مقاله اقامت خانه دوم مالزی (MM2H) بخوانید.

۱۷- چرا تحصیل در مالزی را به سایر کشورها ترجیح می‌دهید؟

 

از هر جنبه‌ای که به این موضوع نگاه کنیم؛ تحصیل در مالزی انتخاب مقرون‌ به صرفه‌‌تری برای ایرانیان بوده و هست. ما الان در شرایطی هستیم که هیچ کجای دنیا براحتی به ایرانیان ویزا نمیدن. بتونی ویزا هم بگیری هزینه زندگی و تحصیل تو کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا سر به فلک میزنه. مالزی به نظرم هم کلاس کاری بالایی داره و هم هزینه تحصیل در مالزی خیلی کمتر و اغلب تا یک سوم کشورهای دیگه هست. پس اگه کمی زرنگ باشین، این فرصت رو از دست نمیدین.

۱۸- شانس دانشجویان برای اقامت پس از تحصیل در مالزی چقدره؟

تحصیل در مالزی بیشتر از اونیکه شما فکر کنید، آینده‌تون رو میسازه! البته مالزی هم از اون کشورهاییه که قوانین و مقررات خاص خودش رو داره. پس نباید بیگدار به آب زد. برای تحصیل در مالزی نیاز به راهنمایی و برنامه‌ریزی دارید؛ در غیر اینصورت بهتره قیدش رو بزنید. اگه تونستی تحصیل در مالزی رو به سرانجام برسونی؛ قطعا سازگاریت برای زندگی در مالزی بیشتر میشه. البته این دغدغه برای اغلب دانشجوها هست و دوس دارن بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های مالزی، اونجا بمونن و کار کنن. پس اگه قصد دارین بعد از فارغ التحصیلی همونجا بمونین، بهتره از همین حالا پیگیر کارای اقامتتون باشین.

میتونی با مشاوره شریف تماس بگیری و در این مورد مشاوره بگیری تا بهت بگن چطوری میتونی اقامت مالزی بگیری.

 

صفر تا صد تحصیل در مالزی با مشاوره شریف!

مشاوره شریف؛ بزرگترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی می‌باشد. مشاوره شریف راهنما و مجری شما در امور ثبت نام، اخذ ویزا، تهیه‌ی خوابگاه و شرکت در کلاس در کمترین زمان ممکن خواهد بود.
از جمله توانایی‌های منحصر به فرد مشاوره شریف می‌توان به:

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌؛
 • استفاده از باتجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز؛
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن؛
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی اشاره کرد.

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

8 دیدگاه

 1. من از بعضی شرکت های مهاجرتی شنیدم دوره دکتری در مالزی دوساله است این خبر ایا صحت داره یا نه؟

 2. سلام من امسال می‌خوام ارشد معماری بخونم بین سنگاپور و مالزی شما کدوم کشور رو بهم پیشنهاد می‌دید؟

 3. اگه توی یک رشته ورزشی تخصص داشته باشیم میشه برای دانشگاه های مالزی بورسیه گرفت ؟؟

 4. سوالی که برام پیش اومده اینه که توی کشور مالزی، میشه به طور همزمان در دو رشته تحصیل کرد ؟

 5. باسلام لطفا شرایط تحصیل بورس در مقطع فوق دکتر را اعلام کنید

 6. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  آیا برای تحصیل در مالزی نیاز به برگه تمکن مالی هست؟

 7. من برای فوق لیسانس میخوام برم مالزی تحصیل کنم.اگه گپ تحصیلی زیاد باشه آیا میشه از دانشگاه پذیرش گرفت؟لیسانسم رو حدود 10 سال پیش گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture