تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
تحصیل رایگان در مالزی
تحصیل رایگان در مالزی

تحصیل رایگان در مالزی 2023

زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اگر برای تحصیل در بهترین دانشگاه های خارجی پول کافی ندارید، شانس خودتان را برای تحصیل رایگان در مالزی امتحان کنید! حضور پر رنگ شعب دانشگاه های خارجی در مالزی آن هم با یک چهارم قیمت، زمینه‌ای شد برای ورود دانشجویانی از بیش از 100 کشور دنیا! در این میان آنچه که تحصیل در مالزی را بیشتر به چشم می‌آورد، بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی فراوانی است که امکان تحصیل رایگان در مالزی را برای‌ دانشجویان فراهم می‌کند. به همین دلیل این مبحث جذاب را انتخاب کردیم تا به سوالات شما درباره تحصیل رایگان در مالزی پاسخ دهیم؛ پس با عناوین زیر به همراهی شما مفتخریم.

مشاوره شریف؛ ایجنت برتر بیش از 70 مدرسه، کالج زبان و دانشگاه های مالزی در ایران است.

می‌خوای تو مالزی رایگان درس بخونی؟

اینجا رو کلیک کن

آیا تحصیل رایگان در مالزی امکان پذیر است؟

خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در مالزی مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته فراهم است. مالزی کنونی مملو از دانشگاه های استارتاپ بین المللی است که در رقابت با یکدیگر برای جذب بهترین دانشجویان بین‌المللی اقدام به اعطای بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی می‌کنند. از طرفی هم میزان رقابت دانشجویان خارجی برای دریافت بروسیه از بهترین دانشگاه های مالزی چشمگیر است. البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه برای مدیریت هزینه تحصیل در مالزی برنامه‌ریزی کنید؛ شانس خودتان را برای تحصیل رایگان در مالزی امتحان کنید. شاید نفر بعدی شما باشید!

مزایای تحصیل رایگان در مالزی

شاید با خودتان بگویید هیچ ارزانی بی حکمت نیست! ولی یادتان باشد که این ارزانی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های مالزی فقط مختص افرادی است که شایستگی دریافت بورسیه و کم هزینه را دارند و نه همه! پس قطعا تحصیل رایگان در مالزی دست آوردهایی را برای شما به همراه دارد که در زیر به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تحصیل مجانی در بهترین دانشگاه های مالزی
 • امکان تحصیل ارزان رشته پزشکی در مالزی
 • دریافت مدارک معتبر دانشگاهی با کمترین هزینه
 • کاهش هزینه زندگی در مالزی 
 • استفاده از تجهیزات دانشگاهی با کمترین قیمت

در نهایت بهتر است بدانید که در دانشگاه های مالزی، تمام دانشجویان بومی و بین‌المللی از شرایط آموزشی یکسان برای تحصیل در مالزی بهره‌مند خواهند شد.

شرایط تحصیل رایگان در مالزی

در مالزی دانشجویان بومی می‌توانند از تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی مالزی بهره‌مند شوند. این درحالی است که دانشجویان خارجی حتی برای دانشگاه های دولتی باید هزینه‌ای معادل هزینه تحصیل در دانشگاه های بین‌المللی را پرداخت کنند. پس در هر حالتی، نمی‌توان از بورسیه و کمک هزینه‌های اعطایی دانشگاه های دولتی و بین‌المللی چشم پوشی کرد. 

شرایط تحصیل رایگان در مالزی منوط به داشتن شرایط اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی است. بنابراین شرایط دانشگاه های مالزی برای تحصیل رایگان دانشجویان خارجی متفاوت است. برخی دانشگاه ها فقط تحت شرایط خاصی و تنها برای برخی رشته ها و مقاطع تحصیلی بورسیه می‌دهند. پس شما باید ابتدا وارد سایت دانشگاه مورد نظرتان شوید و برای اخذ بورسیه یا کمک هزینه درخواست بدهید؛ البته به شرط آنکه دانشگاه مذبور این خدمات را ارائه دهد و شما نیز واجد شرایط آن باشید.

5 روش برای تحصیل رایگان در مالزی 

 • دریافت وام تحصیلی Loan
 • استفاده از جایزه تحصیلی (Awards)
 • بهره‌مندی از کمک هزینه Grant
 • تحصیل رایگان در مالزی با حذف شهریه Tuition Waiver
 • استفاده از بورسیه برای تحصیل مقرون به صرفه در مالزی [/cta7]

مزایای تحصیل رایگان در مالزی

 

  1) شرایط استفاده از وام دانشجویی یا تحصیلی (Student loan) 

وام دانشجویی یا تحصیلی (Student loan)، نوعی کمک هزینه است که به دانشجویان برای کمک به پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه کتاب‌ها و مخارج دیگر اختصاص داده می‌شود تا طعم تحصیل ارزان در مالزی را بچشند. 

 • لازم است بدانید وام تحصیلی تنها در اختیار شهروندان کشور ارائه دهنده وام قرار می‌گیرد و به دانشجویان بین‌‌المللی تعلق نمی‌گیرد!
 • بازپرداخت وام‌های تحصیلی بعد از اتمام دوره دانشگاه شروع می‌شود؛ البته نرخ سود این وام‌ها پایین‌تر و بازپرداخت آن‌ها نیز انعطاف‌پذیرتر از وام‌های دیگر است.
 • برای دریافت وام دانشجویی، باید فردی که دارای سابقه و اعتبار خوبی است را به عنوان ضامن معرفی کنید.

  2) شرایط دریافت جایزه تحصیلی (Award) در مالزی 

دریافت جایزه همیشه حسِ خوبِ برنده شدن دارد. جایزه تحصیلی برای درس خواندن ارزان در مالزی، نه تنها حس خوشایند پیروزی را در وجودتان بیدار می‌کند، بلکه باعث تقویت موتور انگیزه شما برای حرکت در مسیر پیشرفت می‌شود. 2 شرط اصلی دریافت جایزه تحصیلی در مالزی:

 •  کسب رتبه برتر در ترمی خاص
 • تأییدیه هیئت علمی و صلاحیت برتر علمی دانشجو

اجازه دهید واقعیتی را برایتان بگوییم، این پاداش‌‌ها ممکن است در طول چند ترم به شما تعلق بگیرد و از آنجا که نوعی جایزه محسوب می‌شود، نیازی به بازگشت آن نیست.

البته میزان مبلغ پاداش به اندازه‌ای نیست که از پس کل مخارج تحصیل‌تان برآید، ولی قادر به تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل است.

این را هم برایتان بگوییم که جایزه تحصیلی همیشه نقدی نیست و ممکن است گاهی به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی برای تحصیل مقرون به صرفه در مالزی باشد.

  3) شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی (Grant) در مالزی 

کمک هزینه تحصیلی (Grant) همان طور که از نامش پیدا است، کمکی از سوی دانشگاه برای تأمین یا کاهش بخشی از هزینه‌های تحصیل در مالزی است. شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی در مالزی به این شرح است:

 • کمک هزینه Grant بر اساس وضعیت مالی دانشجو یا خانواده او اعطا می‌شود. 
 • Grant کمک هزینه‌ای بلاعوض است و انواع مختلفی دارد. این کمک هزینه تحصیلی از سوی نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های خیریه برای هر سال تحصیلی جدید ارائه می‌شود.
 • میزان این کمک هزینه‌ها نیز متغیر است و شرایط دریافت آن نیز از سوی سازمان و یا نهاد ارائه‌دهنده مشخص می‌شود. 

  4) شرایط حذف شهریه Tuition Waiver برای تحصیل رایگان در مالزی 

حذف شهریه (Tuition Waiver) برای تحصیل رایگان در دانشگاه های مالزی دو حالت دارد:

 • معاف از پرداخت شهریه به صورت کامل (Full Fund)، در این در حالت تمام هزینه‌های دانشگاه، محل زندگی یا خوابگاه، خوراک، کتاب‌های درسی و غیره برای کل مدت تحصیل (یا زمان مشخصی مثلا ۱ سال) توسط دانشگاه پرداخت می‌شود.
 • معاف از پرداخت شهریه به صورت جزئی (Partial Fund)، حالت جزئی تنها بخشی از هزینه‌های دانشگاه (حدود ۵۰ درصد) را دربرمی‌گیرد. این کمک هزینه تحصیلی می‌تواند شامل هزینه خوابگاه یا هزینه یک بازدید علمی باشد.

  5) تحصیل ارزان در مالزی با دریافت بورسیه تحصیلی  

واقعیت این است که بورسیه تحصیلی رایگان مالزی مثل عبور از یک جاده پرترافیک برای رسیدن به مقصد است. برای موفقیت و گذر از این جاده باید یک ماشین تندرو، صبر و حوصله فراوان و انرژی زیادی داشته باشید. اگر واجد این شرایط هستید به اخذ بورسیه تحصیلی رایگان مالزی فکر کنید، اگر هم نشد نگران نباشید با کمی پس انداز می‌توانید کاندید تحصیل در رشته‌ های بورسیه دار مالزی شوید و هزینه‌هایتان را مدیریت کنید. 

برای تحصیل ارزان در دانشگاه های مالزی گزینه‌های مختلفی در بقچه پیشنهادات مراکز علمی مالزی وجود دارد. کافی است خوب چشمانتان را باز کنید تا یکی از چشم‌گیرترین بورسیه‌ها را برای تحصیل مقرون به صرفه در مالزی شکار کنید.

با دیدن لیست بورسیه دانشگاه‌ها و مدارس مالزی نوبت سوا کردن بهترین و درشت‌ترین آنها است. به طور مثال در سبد دانشگاه سان‌وی مالزی که جزو بهترین دانشگاه‌های خصوصی مالزی برای ایرانیان است، بورسیه‌های زیادی وجود دارد که چشم‌انتظار دانشجویان ممتاز و نخبه است.

تحصیل در رشته های بورسیه دار مالزی

کلیک کنید

تحصیل رایگان پزشکی در مالزی

بورسیه‌های تحصیلی در مالزی

اجازه دهید تا بی‌پرده واقعیت را برایتان بگوییم، تحصیل رایگان پزشکی در مالزی سرابی بیش نیست، چون تحصیل پزشکی در مالزی نسبت به سایر رشته‌های دانشگاهی پرهزینه‌تر و چالش برانگیزتر است. پس اگر جایی شنیدید که امکان تحصیل رایگان پزشکی در مالزی وجود دارد، بشنوید و باور نکنید! حداقل هزینه تحصیل پزشکی در مالزی سالانه 100 هزار تا 120 هزار رینگیت است که هر طور هم حساب و کتاب کنید نه تنها مقرون به صرفه نیست، بلکه گران‌تر از سایر رشته‌ها برای تحصیل در مالزی است. 

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد و دکترا در مالزی

برای آن که سازنده سرنوشت خودتان باشید باید پشت فرمان زندگی بنشینید و تمام مسیر را با قدرت برانید. برای شما که انگیزه زیادی برای پیشرفت دارید هیچ محدودیتی برای رسیدن وجود ندارد. خبر خوب این که برای تحصیل رایگان کارشناسی ارشد و دکترا در مالزی، مسیر پر پیچ و خمی پیش رویتان نیست. بسیاری از دانشگاه های مالزی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان را بورسیه می‌کنند.

4 روش برای کاهش هزینه های تحصیل در مالزی

تا اینجا هر چه در چنته داشتیم برایتان رو کردیم تا تجربه شیرین تحصیل رایگان در دانشگاه های مالزی را به شما هم بچشانیم. از اینجا به بعد می‌خواهیم توصیه‌های درگوشی داشته باشیم و از راهکارهایی بگوییم که به کاهش هزینه تحصیل در مالزی منجر می‌شود. برای آن که هزینه‌های تحصیلی‌تان را مدیریت کنید، این نکات را مد نظر قرار دهید:

1) انتخاب دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل رایگان در مالزی

دانشگاه‌های دولتی مالزی برای تحصیل رایگان مالزی

رنکینگ دانشگاه‌های مالزی در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته، از سوی دیگر هزینه ناچیز و بسیار کم درس خواندن در مالزی دانشجویان زیادی را مشتاق به تحصیل در این کشور کرده است. با معرفی 5 دانشگاه برتر دولتی در مالزی، پنجره‌ای رو به تحصیل رایگان در دانشگاه های مالزی که نمی‌شود گفت، ولی تحصیل ارزان برایتان باز می‌کنیم، برای انتخاب دانشگاه های دولتی که شرایط تحصیل اقتصادی و مقرون به صرفه را دارند، این لیست را بخوانید:

 • دانشگاه UM مالزی(دانشگاه مالایا مالزی)
 • دانشگاه USM مالزی(دانشگاه علوم مالزی)
 • دانشگاه مالزی پاهانگ
 • دانشگاه مالزی پرلیس 
 • دانشگاه صباح مالزی 
 • دانشگاه تون حسین اون مالزی
 • دانشگاه فنی مالزی، ملاکا

2) کار دانشجویی برای کاهش مخارج درس خواندن در مالزی

یک راهکار دیگر برای کاهش مخارج درس خواندن در مالزی، کار دانشجویی است. این شیوه مخصوص دانشجویان سخت‌کوش است. البته کار دانشجویی در مالزی هم پیچ و خم‌های خودش را دارد که بد نیست با برخی از آنها آشنا شوید:

 • دانشجویان بین المللی برای انجام کار پاره وقت باید ویزای دانشجویی داشته باشند.  
 • دانشجویان بین المللی اجازه کار کردن تا سقف 20 ساعت در هفته در طول تعطیلات ترم یا تعطیلات پایان ترم را دارند. 
 • دانشجویان دانشگاه های مالزی، محدود به کار کردن در مشاغل خاصی هستند و اجازه ندارند به عنوان صندوقدار، خواننده، ماساژور، نوازنده یا افسر روابط مهمان کار کنند.

3) کاهش هزینه های روزمره زندگی راهی برای تحصیل ارزان در مالزی 

تحصیل ارزان در مالزی

به منظور کاهش هزینه‌های تحصیل در مالزی، بدون هیچ گونه کمک هزینه یا بورس تحصیلی باید به دنبال جایگزین مؤثری باشید. کاهش هزینه های زندگی راهی برای تحصیل ارزان در این کشور است. شما می‌توانید با حذف هزینه‌های‌ حمل و نقل، تفریح در مناطق رایگان، استفاده از غذا و پوشاک ارزان قیمت تا حد زیادی هزینه های تحصیلی خود را مدیریت کنید. 

 هزینه های زندگی دانشجویی در مالزی

 • شهریه دانشگاه های بین المللی مالزی: 6 تا 8 هزار دلار در سال هزینه دارد.
 • هزینه تحصیل پزشکی در هر سال تحصیلی به 25 تا 30 هزار دلار در سال می‌رسد.
 • برای هزینه خوابگاه‌های دانشجویی باید چیزی حدود 65 تا 255 دلار در ماه هزینه کنید.البته این مبلغ ارزان‌ترین گزینه است. 
 • برای اجاره آپارتمان در مالزی باید مبلغی بین 85 تا 680 دلار در ماه را کنار بگذارید.
 • هزینه آب و برق ماهانه حدود 40 تا 70 دلار است.
زندگی در مرکز شهر زندگی با صرف مبالغ بیشتری همراه است. می‌توانید با به اشتراک گذاشتن یک آپارتمان با دانشجویان دیگر، هزینه‌های خود را کاهش دهید.

ریز هزینه و قیمت اقلام غذایی در مالزی

 • 1 قرص نان: 0.70  دلار
 • 1 لیتر شیر: 1.40 دلار
 • 12 تخم مرغ: 1.15 دلار
 • 1 کیلوگرم پنیر سفید: 9.50 دلار
 • 1 کیلوگرم سیب: 2.10 دلار
 • 1 کیلوگرم موز: 1.15 دلار
 • 1 وعده غذایی در رستوران های مقرون به صرفه: 2 دلار

4) کاهش هزینه حمل و نقل در مالزی

اگر به دنبال تحصیل اقتصادی و مدیریت هزینه‌ها در مالزی هستید و دلتان می‌خواهد طعم تحصیل ارزان در مالزی را بچشید، بهتر است با هزینه حمل و نقل در مالزی آشنا شوید و راهکارهایی برای کاهش هزینه حمل و نقل در مالزی پیدا کنید:

 • استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در مالزی مانند اتوبوس شهری، مترو و ترولی‌بوس، تراموا یا قطار سبک، قطارهای مسافربری، حمل‌ونقل سریع، کشتی‌ها و غیره بسیار راحت و ارزان هستند. 
 • کرایه‌ها در مالزی معمولاً بین 1.00 تا 3.00 رینگیت است، بسته به جایی که می‌خواهید بروید مبلغ هزینه پرداختی متغیر است.
 • در مالزی می‌توانید کرایه را با استفاده از کارت پیش پرداختی به نام Touch n’ Go پرداخت کنید. 

اخذ ویزای مالزی

کلیک کنید

سؤالات متداول برای تحصیل رایگان در مالزی

1- تحصیل رایگان در مالزی برای ایرانیان نیز امکان پذیر است؟

  بله تحصیل در مدارس دولتی مالزی رایگان است ولی تحصیل در این مدارس مخصوص دانش آموزان بومی مالزی است و دانش آموزان ایرانی باید در مدارس بین المللی تحصیل کنند.

2- چرا دولت مالزی امکان تحصیل رایگان برای دانش آموزان و دانشجویان فراهم می‌کند؟

دولت مالزی به چند دلیل شرایط تحصیلات رایگان در مالزی را برای مردم فراهم می‌کند. با وجود تحصیل رایگان در مالزی وضعیت جامعه بهبود پیدا می‌کند، آدم‌های تحصیل کرده در جامعه توانایی برخورد بهتر با چالش‌ها و حل مشکلات را دارند، تحصیلات رایگان در مالزی باعث افزایش نیروی کار متخصص می‌شود.

3- منظور از بورسیه تحصیلی Full Fund برای تحصیل رایگان در مالزی چیست؟

 این نوع بورسیه بدون فعالیت جانبی در مالزی و همه هزینه‌های تحصیل در مالزی را پوشش می‌دهد. برای همین برای کسب این بورسیه رقابت بالا و متقاضیان زیادی وجود دارد. 

تحصیل رایگان در مالزی با مشاوره شریف!

اگر برای تحصیل رایگان در مالزی پیش قدم شدی، با ما تماس بگیر! 

مشاوره شریف؛ با 19 سال تجربه در ارائه خدمات اقامت، ویزا و تحصیل در کشور مالزی،باسابقه‌ترین ایجنت ایرانی است که مسیر تحصیل رایگان در مالزی را برای‌تان هموار می‌کند.

توانایی‌های منحصر به فردی که مشاوره شریف را یکه تاز عرصه تحصیل و اقامت در مالزی کرده است:

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از باتجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از مزایای تحصیل رایگان در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *