تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
دانشگاه-های-مالزی

دانشگاه های مالزی

زمان مطالعه: 13 دقیقه
4.9/5 - (453 امتیاز)

“در جستجوی دانشگاه‌های برتر مالزی هستید؟ با ما همراه شوید تا به لیست جامعی از معتبرترین دانشگاه‌های مالزی دست یابید. این دانشگاه‌ها با ارائه آموزش‌های با کیفیت و دارا بودن رتبه‌های بین‌المللی، محیطی ایده‌آل برای تحصیل و پیشرفت علمی فراهم می‌کنند. اما اینکه چگونه این دانشگاه‌ها می‌توانند آینده تحصیلی شما را تضمین و به شما در رسیدن به اهداف علمی‌تان کمک کنند را در ادامه خواهید خواند.

مشاوره شریف؛ راهنما و مجری شما برای اخذ پذیرش تضمینی بهترین دانشگاه‌ های مالزی است. ثبت‌نام، اخذ ویزای دانشجویی، تهیه خوابگاه و هرآنچه برای تحصیل در مالزی نیاز دارید را از ما بخواهید!

میخوای تو دانشگاه های مالزی تحصیل کنی؟

اینجا رو کلیک کن

video
play-rounded-fill

دانشگاه های مالزی در یک نگاه!

دانشگاه‌ های مالزی را اگر بخواهیم در یک قاب به تصویر بکشیم، مجموعه‌ای دیدنی و البته کم‌نظیر برای تحصیل در مالزی می‌یابید؛ چه به لحاظ ساختاری و چه از نظر سیستم آموزشی!
در یک بررسی کلی و در جدیدترین آمارهای QS در سال 2024، شاهد رشد رنکینگ دانشگاه‌ های مالزی در سطح جهانی و همچنین در سطح آسیا هستیم. قطعاً اگر می‌توانستیم خلاصه‌ای از دانشگاه‌ های رنکینگ‌دار مالزی را در چند خط معرفی کنیم؛ اینگونه شروع می‌کردیم:

دانشگاه‌های مالزی، با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع و به‌روز، فرصت‌هایی بی‌نظیر برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. این مراکز علمی با دارا بودن استانداردهای آموزشی بین‌المللی، امکانات پژوهشی پیشرفته و فضای چندفرهنگی، محیطی کاملاً مناسب برای رشد علمی و فرهنگی ارائه می‌دهند. تجربه تحصیل در دانشگاه‌های مالزی نه تنها به شما در دستیابی به اهداف آکادمیک کمک می‌کند، بلکه فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی را نیز بهبود می‌بخشد.

چرا دانشگاه های مالزی؟ اکنون بیایید با آمار ارقام صحبت کنیم؛ اطلاعات زیر بر مبنای جدیدترین داده‌های 2024 است:

 • 5 دانشگاه مالزی رتبه رنکینگ جهانی زیر 200 را دارند.
 • 13 دانشگاه مالزی 5 ستاره و 2 دانشگاه مالزی 5 stars plus.
 • 6 دانشگاه مالزی جزء 20 دانشگاه برتر آسیا هستند.
 • دانشگاه UTM مالزی، هشتمین دانشگاه برتر مهندسی عمران در دنیا است.
 • دانشگاه تیلورز مالزی رتبه 16 جهان را در رشته توریسم دارد.
 • دانشگاه تیلورز مالزی، یو تی ام مالزی و APU مالزی در لیست دانشگاه‌های 5 ستاره دنیا در آموزش آنلاین از سوی QS معرفی شده‌اند.
 • 4 دانشگاه مالزی از جمله تیلورز، جزء 14 تا از بهترین دانشگاه‌های جهان برای تعامل دانشجو با اساتید هستند.
 • سیستم آموزشی دانشگاه‌های مالزی در سطح کشورهای انگلستان، استرالیا و نیوزلند ارزیابی شده است. مدارک معتبر دانشگاهی در سطح بین المللی، تضمین ورود شما به بازار کار در آمریکای شمالی و بریتانیا و استرالیا است.
 • امکان انتقال از دانشگاه های مالزی به دانشگاه های پارتنر در آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند فراهم بوده و شما می‌توانید پس از یک یا دو ترم از دانشگاه های مالزی انتقالی بگیرید و در دانشگاه های پارتنر ادامه تحصیل دهید.

دانشگاه های مالزی

رنکینگ دانشگاه‌ های مالزی (2024)

     نام دانشگاه رنکینگ جهانی
دانشگاه UM رتبه 65 جهانی
دانشگاه USM

رتبه 137 جهانی

دانشگاه UPM

رتبه 158 جهانی

دانشگاه UKM

رتبه 159 جهانی

دانشگاه UTM

رتبه 188 جهانی
دانشگاه تیلورز رتبه ۲۸۴ جهانی
دانشگاه UCSI
رتبه 300 جهانی  

دانشگاه UTP

رتبه 307 جهانی

دانشگاه UUM

رتبه 538 جهانی

دانشگاه UiTM

رتبه 555 جهانی

دانشگاه Sunway 

رتبه 586 جهانی
 

دانشگاه APU

رتبه 621-630 جهانی
 

دانشگاه MSU

رتبه 621-630جهانی
 

دانشگاه IIUM

رتبه711-720 جهانی
university uniten-1

دانشگاه UNITEN

رتبه 761-770 جهانی
university utar-1

دانشگاه PAHANG

رتبه 781-790 جهانی

طبق آمارهای QS در سال 2024 پنج دانشگاه مالزی دارای رتبه جهانی زیر 200 هستند. بسیاری از دانشگاه های معتبر مالزی که در سال های قبل، صاحب امتیاز و رنکینگ جهانی بودند؛ در سال 2024 با رشد چشمگیر صاحب رتبه‌های برتر جهانی و آسیایی شد‌ه‌اند. هم اکنون رنکینگ دانشگاههای مالزی در جهان ستودنی است؛ اما این پایان کار نیست! چراکه مراکز تحصیلی مالزی، در جا نمی‌زنند و به پشتوانه همکاری های گسترده با برندهای آموزشی دنیا، خودشان را برای برترین بودن آماده می‌کنند.

مدارک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های مالزی در کشورهای اروپایی و آمریکا از اعتبار بالایی برخوردارند؛ همچنین این مدارک توسط وزارت علوم ایران نیز مورد تأیید است.

دانشگاه‌های مالزی مورد تأیید وزارت بهداشت:

1. National University of  Malaysia
2. University of Science, Malaysia
3. University Kebangsaan Malaysia (UKM)
4. University Malaysia (UM)
5. University Putra Malaysia (UPM)
6. University Sains Malaysia (USM)
7. University Teknologi MARA

نکته: لازم است بدانید کالج‌ها و شعب وابسته به دانشگاه اصلی در سایر کشورها که در فهرست بالا گفته شد، مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نخواهد بود.

دانشگاه‌های مالزی مورد تأیید وزارت علوم:

 • دانشگاه Malaya مالزی
 • دانشگاه (MMU) مالزی
 • دانشگاه Taylor’s مالزی
 • دانشگاه UCSI مالزی
 • دانشگاه (UKM) مالزی
 • دانشگاه (USM) مالزی
 • دانشگاه (UTM) مالزی
 • دانشگاه (UTP) مالزی
 • دانشگاه (UNITEN) مالزی
 • دانشگاه (UTAR) مالزی  [/cta7]

معرفی بهترین دانشگاه های مالزی 2024

۱– دانشگاه مالایا مالزی (Malaya)

دانشگاه مالایای مالزی

دانشگاه مالایا مالزی یکی از بهترین دانشگاههای دولتی و دارنده بالاترین رنکینگ جهانی است! دانشگاه UM مالزی در پایتخت این کشور کوالالامپور قرار دارد. دانشگاه مالایا در مالزی، طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. حدود ۰۴،۵۸۱ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۳۷۰۰، در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

لازم به ذکر است دانشگاه مالایا از محبوبیت بالایی در بین دانشجویان خارجی مخصوصاً برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی برخوردار است، به گونه ای که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۰ درصد از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی آن، از خارج کشور مالزی بوده اند.

در سال 2023 رنکینگ یا رتبه جهانی دانشگاه مالایا 70 و رتبه آسیایی آن 9 است! 

۲– دانشگاه پوترا مالزی (upm)

دانشگاه دولتی پوترای مالزی

دانشگاه پوترا مالزی یکی دیگر از دانشگاههای دولتی است که در سال ۱۹۳۱ به عنوان مدرسه کوچک کشاورزی در شهر سردانگ و در جنوب کوالالامپور فعالیت خود را آغاز کرد. دانشگاه UPM مالزی، اکنون به یک دانشگاه پیشرو در زمینه تحقیقات و یادگیری تبدیل شده است. این دانشگاه با مقالات بین المللی متعدد در دنیا شناخته شده و به نام است.  

از آنجا که دانشگاه پوترای مالزی از ابتدا به­ عنوان دانشکدۀ کشاورزی تأسیس شد، همچنان تمرکز خود را بر آموزش رشته‌های کشاورزی و جنگلداری حفظ کرده و آموزش سایر دوره‌های علوم و تکنولوژی را در برنامه کار خود قرار داده ­است.

در سال ۱۹۹۴ دانشگاه پوترا UPM به مکانی دیگر منتقل شد و نام و اعتبارش فراسوی مرزهای ملی گسترش یافت. اوج تغییرات یاد شده؛ در نهایت منجر به تبدیل نام دانشگاه به PUTRA شد که به طور رسمی در ۳ آوریل ۱۹۹۷ توسط دکتر ماهاتیر محمد اعلام شد.

دانشگاه پوترا در سال 2023 موفق به کسب رنکینگ۸ ۲ آسیا و رنکینگ 123 در سطح بین‌المللی شده است. 

۳– دانشگاه ملی مالزی (ukm)

۳- دانشگاه ملی مالزی (ukm)

 

دانشگاه ملی مالزی یا (Kebangsaan) از معتبرترین دانشگاههای مالزی است که توانست از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۵ با موفقیتی چشمگیر، بیش از ۵۰ میلیون دلار از بورسیه‌های تحقیقاتی را کسب کند.

رئیس جمهور مالزی در ۲۸ آوریل ۲۰۰۶؛ با افتتاح مؤسسه‌ی جهش ژنوم مالزی در دانشگاه UKM، بر قدرت تحقیقاتی این دانشگاه در زمینه‌ی ژنومیک و میکروبیولوژی صحه گذاشت.

پوترا در حال حاضر ۱۷ هزار دانشجو دارد که بیشتر آنها در رشته‌های سیاسی، مهندسی و حقوق تحصیل می‌کنند.

دانشگاه ملی مالزی در سال 2023 توانست با کسب رنکینگ 129 در سطح جهان و رنکینگ ۳۵ درسطح آسیا، نام خود را به عنوان بهترین دانشگاه‌ مالزی ثبت کند. 

بزرگ ترین دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

۴- دانشگاه تکنولوژی مالزی (usm)

دانشگاه دولتی تکنولوژی مالزی

دانشگاه تکنولوژی (Teknologi) مالزی یکی دیگر از بهترین دانشگاه های مالزی (2023) است که می‌توان برای تحصیل رشته‌هایی نظیر علوم، علوم پزشکی، مهندسی پزشکی، مدیریت و منابع انسانی به آن اعتماد کرد.

دانشکده‌های دانشگاه فناوری مالزی در دو شهر کووالالامپور و جوهوربارو مستقر هستند و در رشته‌های فنی و مهندسی طیف وسیعی از رشته‌ها را به‌صورت کاملاً تخصصی آموزش می‌دهند.

دانشگاه فناوری مالزی usm در حال حاضر با کسب رتبه‌ی 143 در سطح جهان و رتبه‌ی 34 در سطح آسیا به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ مالزی خودنمایی می‌کند.

۵– دانشگاه علوم مالزی (utm)

دانشگاه دولتی علوم مالزی

دانشگاه علوم مالزی (Sains) از معروف‌ترین دانشگاه هاي مالزي است که با سه مجموعه دانشگاهی مجزا در سواحل شرقی مالزی، میزبان دانشجویان بین‌المللی است.

 1. دانشکده علوم (main campus) درجزیره پیننگ (Penang).
 2.  دانشکده مهندسی در ۳۰کیلومتری دانشکده علوم.
 3. دانشکده پزشکی و دندانپزشکی در کلانتان (Kelantan) در ۳۰۰ کیلومتری دانشکده علوم.

دانشگاه ملی مالزی در سال 2023 توانست با کسب رنکینگ 129 در سطح جهان و رنکینگ ۳۵ درسطح آسیا، نام خود را به عنوان بهترین دانشگاه‌ کشور مالزی ثبت کند. 

تفاوت دانشگاه های خصوصی و دولتی مالزی

کلیک کنید

6– دانشگاه سان‌وی مالزی (Sunway)

دانشگاه بین المللی سان وی مالزی

دانشگاه سان‌وی یک دانشگاه بین المللی مالزی غیرانتفاعی در قلب «سان وی سیتی» است. این دانشگاه خصوصی مالزی به دستاوردهای مطرح ملی و بین‌‌المللی قابل توجهی مفتخر است و جایگاه مورد اعتمادی در بین بهترین دانشگاه‌های بین المللی مالزی دارد. کشور مالزی به میزبانی این دانشگاه کانادایی می‌بالد! لیست افتخارت دانشگاه سان وی مالزی را با هم بخوانیم:

 • رتبه ۱ در کشور مالزی برای «تجربه‌ی آموزش جامع» و «دروس کیفی و استخدام»
 • این دانشگاه در میان ۲.۵% دانشگاه‌ های برتر آسیا رتبه بندی می‌شود.
 • سان وی در رتبه بندی آسیایی QS در سال ۲۰۱۸، موفق به کسب رتبه‌ی برتر در بین دانشگاه‌ های مالزیایی و کالج‌های دانشگاهی شد.
 • طبق آمار وب سایت معتبر QS این دانشگاه در رده بندی‌های سال ۲۰۲۲، در محدوده ۷۰۰-۶۵۱ قرار گرفت.
 • دانشگاه سان وی همچنین در ارزیابی SETARA ۲۰۱۷ از مؤسسات آموزش عالی مالزی، موفق به دریافت رتبه‌ی ۵ ستاره برای آموزش، امکانات و استخدام شده است.
 • sunway یکی از ۱۱ دانشگاه در مالزی است که توسط دانشگاه اقتصاد دیجیتال مالزی موفق به دریافت رتبه‌ی دانشگاه برتر فناوری دیجیتال شده است.
 • از رتبه بندی ستاره‌های دانشگاهی QS در سال ۲۰۱۵ تا کنون ۱۴۶۰۰۰ کتاب در مجموعه کتابخانه‌ای پردیس دانشگاه سان وی وجود دارد.

7- دانشگاه تیلورز مالزی (Taylor’s)

دانشگاه بین المللی تیلورز مالزی

دانشگاه تیلورز TAYLOR’S بهترین دانشگاه بین المللی خصوصی مالزی در زمینه صنعت توریسم و جهانگردی است. دانشگاه Taylor’s مالزی تحت تأثیر رشد و پیشرفت جمعیت جوان کشور، از سال ۱۹۶۹ برای بیش از ۴ دهه تقسیم‌بندی تحصیلات عالی، در راستای رقابتی شدن، ارتقاء و انعطاف‌پذیری سرمایه‌ی انسانی پیش رفت. دانشگاه تیلورز از جمله بهترین دانشگاه های مالزی (2023) است که کارنامه‌ی درخشانی دارد.

موارد زیر تنها بخشی از هویت واقعی دانشگاه تیلورز است:

1- در سال ۲۰۰۶، دانشگاه تیلورز Taylor’s به صورت رسمی به موقعیت ” کالج دانشگاه ” دست یافت.

تیلورز در نتیجه‌ی موقعیت به دست آمده، به ۲ ماهیت مشخص اعم از:
۱) کالج تیلورز: ارائه‌‌دهنده‌ی تمامی برنامه‌های آموزشی پیش دانشگاهی و رشته‌های قابل انتقال
۲) کالج دانشگاه تیلورز: ارائه‌دهنده‌ی رشته‌های تحصیلات تکمیلی دست یافت.

2- در حال حاضر دانشگاه تیلورز Taylor’s به‌ عنوان بزرگ‌ترین مرکز پیش دانشگاهی در مالزی به شمار می‌آید.

3- تیلورز همچنین به‌ عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مرکز مهمانداری و مدیریت توریسم در جنوب شرق آسیا نیز محسوب می‌شود.

4- دانشگاه تیلور Taylor’s همچنین به دلیل ممتاز بودن در آموزش توریسم و مهمانداری و تعهد به کار حرفه‌ای در بخش صنعت، برنده‌ی ۲ جایزه‌ی اصلی شده است.
۲ جایزه‌ی یاد شده اعم است از:

 • جوایز طلایی PATA (انجمن مسافرتی آسیای صلح‌جو) در سال ۲۰۰۸ (گروه تعلیم و آموزش)
 • جوایز پلاتینی مهمانداری آسیا (HAPA) برای مرکز مهمانداری در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۷

خوابگاه دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

8- دانشگاه UCSI مالزی

دانشگاه بین المللی UCSI مالزی

دانشگاه UCSI با مجموعه پردیس‌های اِسپرینگ‌هیل (بندر دیکسون)، کوچینگ و تِرِنگ‌گانو، یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی کشور مالزی است که در کوالالامپور واقع است. تمام دانشکده‌های UCSI مجهز به امکانات و تجهیزات پیشرفته برای تأمین نیازهای دانشجویان است.

این دانشگاه مالزی در حال حاضر  طیف گسترده ای از رشته‌های پزشکی، داروسازی، پرستاری، مهندسی و معماری، موسیقی، چندرسانه‌ای، آموزش هنرهای آزاد، مهمانداری و … را ارائه می‌دهد.

دانشگاه UCSI با تکیه بر اصول جسارت، پشتکار، یکپارچگی و تعالی، یک مؤسسه‌ی پیشرو در آموزش عالی است. دانشگاه فوق به عنوان یکی از اولین دانشگاه‌ های خصوصی مالزی، سال‌ها بر فضای آموزش عالی ملی تأثیر گذاشته است. در حال حاضر، این دانشگاه با بیش از 12000 دانشجو از 110 کشور مختلف، یکی از بزرگترین جوامع دانشگاهی با تنوع فرهنگی بالاست.

9- دانشگاه APU مالزی (Asia Pasific)

دانشگاه بین المللی APU مالزی

دانشگاه نوآوری و فن آوری آسیا و اقیانوسیه Asia Pacific University College of Technology and Innovation دانشگاه قرن بیست و یکم است. دانشگاه APU 
مکانی ایده ال برای آموختن ارتباط فناوری و نوآوری و بررسی نقش آنها در زمینه های متفاوت زندگی روزمره مانند تجارت، اقتصاد، اجتماع و محیط پیرامونی است. دانشگاه APU متناوباً برنده جوایز بسیاری در زمینه آموزش‌های تخصصی، تحقیق و توسعه بوده و جوایز ارزنده‌ای برای فعالیت‌های دانشجویی بدست آورده است.

10- دانشگاه موناش مالزی (Monash)

دانشگاه بین المللی موناش مالزی

دانشگاه موناش در مالزی، شعبه یكی از بهترین و معتبرترین پردیس های خارجی دانشگاه‌های استرالیاست که طبق آموزش‌های اختصاصی خود، میزبان دانشجویان بین‌المللی زیادی در مالزی است. دانشگاه موناش Monash اولین دانشگاه خارجی است كه در مالزی شروع به كار كرد. این دانشگاه مالزی در منطقه سان وی (Sunway) در 20 كیلومتری كوالالامپور قرار گرفته است.

11- دانشگاه ناتینگهام مالزی (Notiingham)

دانشگاه بین المللی ناتینگهام مالزی

در میان دانشگاه‌های مالزی، دانشگاه ناتینگهام به هویت انگلیسی تباری خود معروف است. دانشگاه ناتینگهام مالزی، اولین شعبه‌ی دانشگاه‌ های انگلیسی در خارج از انگلستان و نماینده‌ی دانشگاه ناتینگهام انگلستان است.

ناتینگهام، در سال 1881، با هدف تأسیس دانشگاهی اجتماعی، پایه‌گذاری شد و در سال 1948 به عنوان کالج ناتینگهام به رسمیت شناخته شد.

دانشگاه ناتینگهام، در پایان سال 1999، توانست مجوز احداث شعب دیگر خود را در کشورهای مختلف کسب نماید و سرانجام در سال 2000 میلادی، شعبه مالزی خود را افتتاح کرد.

کالج ناتینگهام همچون دیگر دانشگاه‌ های کشور مالزی است که دست از رشد و توسعه برنداشت و با ایجاد دانشکده‌های مختلف در زمینه‌های گوناگون، به آموزش دانشجویان بی‌شماری پرداخت. از این دانشكده‌ها می‌توان به دانشکده پزشکی، پرستاری و مامائی اشاره کرد که در اوایل سال 1970 ایجاد شد. مجتمع آموزشی ناتینگهام، هم اکنون یکی از پایه‌های اصلی آموزش در اروپاست.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

کلیک کنید

12- دانشگاه ژئومتیکا در مالزی (Geomatika)

دانشگاه بین المللی ژئوماتیکا مالزی

قبل از انتخاب دانشگاه ژئومتیکا (GUC) بهتر است دلایل مشاوره شریف برای گزینش این دانشگاه بین المللی برای ایرانیان را بخوانید: 

 • دانشگاه Geomatika یکی از مراکز آموزش عالی مالزی با کارایی بالا است.
 • این دانشگاه مفتخر به میزبانی دانشجویان بین المللی از بیش از 46 کشور در سراسر جهان است.
 • برای تحصیل در مالزی از برنامه پایه، گواهی، دیپلم، لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید روی این دانشگاه معتبر مالزی حساب کنید. 
 • لوکیشن این دانشگاه مالزی درست در قلب زنده‌ترین شهر مالزی یعنی کوالالامپور است.
 • دانشگاه GUC مجهز به امکانات لازم برای رفاه دانشجویان است. 
 • در دانشگاه GUC برنامه‌های مقرون به صرفه برای ارتباط با حوزه‌های صنعتی فراهم است.

13- دانشگاه هنر مالزی (Limkokwing)

دانشگاه بین المللی لیم کوک وینگ مالزی

دانشگاه لیم کوک وینگ Limkokwing یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های مالزی است که سايبرجايا قرار دارد.

باید برایتان بگوییم که دانشگاه لیم کوک وینگ Limkokwing مالزی جزو بهترین دانشگاه های بين‌المللی مالزی است که موفق به دریافت جایزه بيشترين پذيرش دانشجويان خارجی از وزارت آموزش مالزی در سال 2003 شده است. راستی این دانشگاه مالزی در سال 2002 نيز جايزهِ برتری صادراتی را از وزارت صنايع و بازرگانی دريافت كرد.

بيش از ۶ هزار دانشجو از ۹۰  كشور جهان سهم این دانشگاه از دانشجویان بین المللی است. به نظرتان سهم دانشجویان ایرانی در دانشگاه موناش مالزی چند تا است؟

اجازه دهید برایتان از بخش جذاب این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی بگوییم. در دانشگاه لیم کوک وینگ Limkokwing مالزی 34 كلوپ هست که تعداد دانشجويان كشورها مختلف مثل چين، اندونزی، هند، ايران و سریلانكا و غیره را نشان می‌دهد. اعضای كلوپ‌ها در فعاليت‌های ورزشی، فرهنگی، مذهبی و غیره شرکت کرده و ضمن نشان دادن آداب و رسوم و فرهنگ خود محيط شاد، دوستانه و متنوعی ايجاد مي‌كنند.

14- دانشگاه MMU مالزی

دانشگاه بین المللی MMU مالزی

نوبتی هم که باشد، نوبت دانشجویانی است که به مالتی مدیا علاقه‌مند هستند. در دانشگاه MMU مالزی قرار است آموزش‌هایی ببینید که پیشرفتی چشمگیر در تکنولوژی اطلاعات، آخرین دستاوردهای IT و صنعت مالتی مدیا پیدا کنید. رسالت اصلی این دانشگاه مالزی، پرورش متخصصانی است که توانایی تطبیق دانش آموخته شده با نوآوری‌های جدید را دارند. 3 اصل اساسی دانشگاه MMU:

 1. آموزش
 2. تحقیق
 3. کارآفرینی

ارزش‌های اصلی دانشگاه MMU بر پایه احترام و مراقبت از دانشجویان بین المللی و ترویج روحیه تیمی و همکاری میان آنها است. ارائه خدمات دوستانه، با کیفیت و به موقع، پاسخگویی به دانشجویان، استقبال از ایده‌های جدید برای بهبود خدمات و آموزش‌ها ویژگی ممتاز این دانشگاه خصوصی مالزی است. 

15- دانشگاه ماهسا مالزی

دانشگاه بین المللی ماهسا مالزی

دانشگاه MAHSA مالزی یکی از معروف‌ترین دانشگاه های بین المللی مالزی در رشته پزشکی است. این کالج پزشکی با ایجاد مرکز آموزشی درمانی کاملا حرفه‌ای، دانشجویان را با تمام مهارت‌های آموزشی پزشکی آشنا می‌کند.

دانشگاه MAHSA یکی از برترین دانشگاه های مالزی است که با استاندارهای آموزشی بالا و روش‌های نوین آموزشی محیطی امن، راحت و مرفه برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. 

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

دانشگاه های فنی مهندسی در مالزی

اکنون به این مرحله می‌رسیم که در مالزی چه دانشگاهی برویم؟ ابتدا باید رشته و مقطع تحصیلی خود را انتخاب و سپس دانشگاهی را که بهترین دوره ها را برای شما ارائه می‌دهد انتخاب کنید. ما در ادامه بهترین دانشگاه های فنی مهندسی را برای تحصیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در مالزی معرفی می‌کنیم.

بهترین دانشگاه های فنی مهندسی در مالزی

Sunway

Taylors

APU

utm

 

بهترین دانشگاه های هنر در مالزی

Sunway

Taylors

UCSI

UM

نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه های مالزی

برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مالزی می‌توانید از طریق شریف اِستادی اقدام کنید:

1- در مرحله اول نیاز است تا رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی مورد نظرتان را انتخاب کنید.در این زمینه به شما مشاوره می‌دهیم.

2- سپس مدارک خواسته شده از سوی دانشگاه را برای‌تان ارسال می‌کنیم؛ دقت کنید تا مدارک کامل را به شریف اِستادی ارائه کنید.

3- ما در تاریخ ددلاین دانشگاه برای گرفتن پذیرش اقدام می‌کنیم.

4- درخواست پذیرش را همراه با مدارک مورد نیاز از طریق وبسایت ارسال می‌کنیم.

5- در صورت تأیید، نامه پذیرش از سوی دانشگاه برای ما ارسال می‌شود.

6- سپس برای شما ویزای یکبار ورود مالزی می‌گیریم.

7- پس از صدور ویزا در زمان مناسب برای‌تان بلیط هوایپمای مستقیم (ماهان) برای کوالالامپور می‌گیریم تا وارد مالزی شوید و پروسه ثبت نام را تکمیل کنید.

8- پس از تکمیل ثبت نام، دانشگاه پاسپورت شما را دریافت و برای اخذ ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت مالزی ارسال می‌کند. پس از صدور ویزا و الصاق مهر ویزای تحصیلی یکساله در پاسپورت‌تان می‌توانید در مالزی بمانید و در دانشگاه موردنظرتان تحصیل کنید.

توجه! مشاوره شریف نماینده بیش از هفتاد مدرسه، کالج و دانشگاه مالزی در ایران است. ما صفر تا صد مراحل پذیرش تحصیلی شما را تا گرفتن اخذ ویزای تحصیلی مالزی، برای‌تان انجام می‌دهیم. با ما ریجکت نمی‌شوید…

تاریخ پذیرش دانشگاه مالزی

 • فوریه: بررسی درخواست‌ پذیرش در ماه مه تا ژوئن آغاز می‌شود؛ زیرا برنامه‌ها تا اکتبر بسته می‌شوند.
 • جولای: بررسی درخواست‌ها در نوامبر تا دسامبر آغاز می‌شود و در ماه مارس به پایان می‌رسد؛ بنابراین درخواست ها باید تا مارس ارسال شوند. 
 • اکتبر: بررسی درخواست‌ها در فوریه تا مارس آغاز می‌شود، بنابراین باید درخواست ها تا ژوئن ارسال شوند تا دانشگاه در جولای پاسخ دهد. 

مدارک مورد نیاز برای اپلای مالزی

 • دانشنامه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد (Certificate)
 • ريزنمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد (Transcript)
 • توصیه نامه اساتید (Referee’s report)
 • نامه پشتوانه مالی (Financial support)
 • مدرک زبان IELTS یا TOFEL
 • سوابق شغلی Work experience
 • كپي کلیه صفحات پاسپورت
 • پروپوزال (Proposal) برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های تحقیقاتی 
 • فرم اظهارنامه سلامت
 • عکس  [/cta7]
هر دانشگاهی فرم جداگانه برای توصیه نامه اساتید دارد که مؤسسه آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. فرم توصيه نامه اساتيد دارای دو بخش است كه بخش اول توسط خود داوطلب و بخش دوم توسط اساتيد و يا همكاران متقاضی تكميل می‌گردد. شايان ذكر است شما بايد برای هر دانشگاه دو فرم توصيه نامه اساتيد را ارائه دهيد. هر دو فرم بايد دارای مهر و امضا باشد.
برای تهيه‌ی نامه‌ی پشتوانه مالی بايد مبلغ نه ميليون تومان را در حساب بانكی خود يا پدر و مادر واريز كرده و همان روز از بانک نامه تأیيديه بگيريد. در اين نامه، نام و نام خانوادگی دارنده‌ی حساب و ميزان سپرده اعلام می‌گردد. اين نامه بر روی سر برگ بانک، همراه با مهر و امضاء می‌باشد. بعد از اخذ نامه‌ی تأیيديه (همان روز) می‌توانيد اين مبلغ را از حساب خود خارج كنيد.

مدرک زبان برای اخذ پذیرش دانشگاه کشور مالزی

یکی از شرایط ثبت نام در دانشگاه های مالزی، منوط به ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره حد نصاب است. برای اخذ پذیرش این یک مورد را باید جدی بگیرید! 

به طور کلی می‌توان مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مالزی و دانشگاه این کشور را اینگونه قلمداد کرد:

 • مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کاردانی آیلتس 5
 • مدرک زبان لازم برای تحصیل کارشناسی آیلتس 5.5
 • مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری مالزی، آیلتس با نمره 6
بسیاری از دانشگاههای مالزی با برگزاری دوره زبان فرصت کافی برای اخذ مدرک زبان مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهند.

شهریه دانشگاه های مالزی

 شهریه دانشگاه های مالزی در مقطع ارشد و دکترا

دانشگاه یو پی ام (upm)

از 3،000 تا 5،000 دلار

دانشگاه یو ام (um)

از 4،000 تا 6،000 دلار

دانشگاه یو کی ام (ukm)

از 3،000 تا 5،000 دلار

دانشگاه یو تی ام (utm)

از 3،000 تا 4،000 دلار

دانشگاه یو اس ام (usm)

از 3،000 تا 7،000 دلار

دانشگاه تیلورز Taylor’s

7،000 تا 8،000 دلار (کارشناسی)
5،000 تا 6،000 دلار (ارشد و دکترا)

بزرگ ترین دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

شرایط گرفتن انتقالی از دانشگاه های مالزی

انتقال دانشجویان دانشگاه های مالزی به دانشگاه های پارنتر، فرصتی است برای آنهایی که می‌خواهند برای ادامه تحصیل از مالزی خارج شده و در کشورهای اروپایی، آمریکا یا استرالیا درس بخوانند. در برنامه انتقال اعتبار دانشجویان می‌توانند از دانشگاه های مالزی پذیرش گرفته و تحصیل  را در کشور مالزی شروع کنند.

پس از گذشت چند ترم (حداقل یک سال) در صورت داشتن شرایط لازم، مجاز هستند برای ادامه تحصیل به دانشگاه های پارتنر در سایر نقاط دنیا منتقل شوند. مطابق توافقات صورت گرفته، دانشجویان می‌توانند در این شرایط از برنامه انتقال استفاده کنند:

 • 2 سال در مالزی و 2 سال در دانشگاه پارتنر درس بخواند.
 • 3 سال در مالزی باشد و 1 سال آخر را به دانشگاه پارتنر بروند.
 • دانشجو می‌تواند در مالزی بماند و از مزیت اخذ دو مدرک همزمان استفاده کند. 

آشنایی با برنامه انتقال اعتبار دانشجویان

کلیک کنید

دانشگاه های پارنتر دانشگاه های مالزی 

 • دانشگاه های ایالات متحده آمریکا
 • دانشگاه های کشور انگلستان
 • دانشگاه های کشور استرالیا
 • دانشگاه های کانادا
 • دانشگاه های فرانسه
 • دانشگاه های کشور آلمان
 • دانشگاه های کشور نیوزلند 

 اخذ دو مدرک همزمان در مالزی (dual degree)

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های مالزی اخذ دو مدرک همزمان یا dual degree است. ماجرا از این قرار است که شما می‌توانید با تحصیل در پردیس‌های دانشگاه های خارجی مالزی، پس از پایان تحصیلات دو مدرک معتبر دریافت کنید، حتی می‌توانید برای یک یا دو ترم میهمان دانشگاه میزبان در خارج از کشور مالزی شوید. و در نهایت مدرک دوگانه یا همزمان خود را از پردیس واحد دانشگاه خارجی دریافت کنید. یک مدرک تحصیلی از دانشگاه های مالزی و دیگری از دانشگاه شریک خارج از کشور!

وضعیت خوابگاه در دانشگاه های مالزی

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تحصیل در مالزی، انتخاب خوابگاه و مکانی برای اقامت دانشجویان است. اکثر دانشگاه‌های بین‌المللی در مالزی، دارای خوابگاه‌هایی در محوطه و بیرون از دانشگاه می‌باشند که طبق سلیقه زندگی دانشجویی، تجهیز شده‌اند. اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه، علاوه بر کاهش هزینه زندگی در مالزی، آلبوم خاطرات شیرین تحصیل در مالزی را تکمیل می‌کند. در همین راستا خوابگاه های دانشگاه های مالزی را می‌توان به ۳ دسته تقسیم کرد:

 • خوابگاه های داخل دانشگاه های مالزی
 • خوابگاه های خارج از دانشگاه
 • اجاره آپارتمان ها و هتل‌ها در مرکز شهر

انتخاب نوع خوابگاه در مالزی، بستگی به خصوصی و دولتی بودن دانشگاه دارد. بیشتر خوابگاه های دانشگاه های دولتی در محوطه دانشگاه قرار دارند. هر چند امکان اسکان دانشجویان در خوابگاه های خارج از دانشگاه هم وجود دارد. حتی در بسیاری از دانشگاه ها، خوابگاه متاهلی مالزی هم در نظر گرفته شده است.

اگر سلیقه‌تان با خوابگاه خارج از محوطه سازگارتر بود، نگران رفت و آمد نباشید، چون سرویس‌ها همیشه آماده خدمت رسانی به دانشجویان هستند تا رأس ساعت شما را سر کلاس برسانند. 

پاسخ به سؤالات شما

۱- آیا دانشگاه‌ های مطرح بین‌المللی هم در مالزی شعبه دارند؟

بله، برخی از معتبرترین دانشگاه‌ های دنیا همچون دانشگاه ناتینگهام انگلستان، دانشگاه موناش استرالیا و دانشگاه سان‌وی در مالزی، شعبه دارند.

۲- امکان اخذ ویزای همراه مالزی برای دانشجویان در این کشور فراهم است؟

بله، در صورت مجرد بودن، می‌توانند برای والدین خود ویزای همراه مالزی بگیرند. در صورت متأهل بودن، می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه بگیرند.

۳- امکان مهاجرت تحصیلی، به مالزی بدون داشتن مدرک زبان وجود دارد؟

واقعیتی در این خصوص وجود داره که باید بدونین. برای تحصیل در دانشگاههای مالزی داشتن مدرک زبان و نمره بالای آیلتس الزامیه و در مورد دانشگاه های مختلف متفاوته. اما به این معنی نیست که بدون مدرک زبان نمی تونی ویزای تحصیلی بگیری. مزیتی که اغلب دانشگاه های مالزی داره اینه که یک فرصت یک ساله یا چند ماهه بهتون میده تا دوره‌های پیش نیاز زبان رو داخل دانشگاه بگذرونید و بعد قبولی در آزمون آیلتس و کسب نمره حد نصاب زبان، میتونین سر کلاس درس بشینید.

4-برترین دانشگاه مالزی کدام دانشگاه است؟

اغلب دانشگاه‌ های مالزی از اون اسم و رسم داران. دانشگاه های دولتی مالزی خیلی معروفن مثل مالایا، پوترا، دانشگاه ملی مالزی که خب برای پذیرش لیسانس خیلی سخت میگیرن. البته به عنوان دانشجوی خارجی بهتره دانشگاه های بین المللی مالزی رو انتخاب کنین چون با سیستم‌های آموزشی روز دنیا عجین ترند. خودم دانشگاه APU ، سان وی یا تیلورز رو پیشنهاد می‌کنم. تو مالزی اکثر دانشگاه ها شعب دانشگاه های معروف دنیا هستن؛ پس هم مدرک معتبری دارن و هم با زبان انگلیسی تحصیل می کنی که خیلی برای بعدتون بهتره.

5- چرا تحصیل در دانشگاه‌های مالزی را توصیه می‌کنید؟

خب وقتی میتونی داخل مالزی تو شعب دانشگاه‌های کانادا و آمریکا و استرالیا و … با یک سوم هزینه تحصیل کنی، چرا اصرار دارین کلی هزینه کنین و برید دانشگاه مادر؟ تازه اینکه با تحصیل در دانشگاه های مالزی همون مدرک دانشگاه مادر رو با همون اعتبار بهتون میدن. بخصوص اینکه مالزی قطعا کشور دلچسب‌تری برای زندگی دانشجویی هست.

6- ددلاین دانشگاه های مالزی چیست؟

ددلاین، زمانی است که برای ثبت نام دانشگاه در اختیار دانشجویان گذاشته می‌شود و در واقع آخرین فرصت دریافت پذیرش و ثبت نام دانشگاه در مالزی است. 

در بسیاری از دانشگاه های دنیا، ددلاین یا ضرب الاجل از اول دسامبر به بعد است. دقت کنید که هر چه از تاریخ ددلاین دانشگاه بگذرد و زمان را از دست بدهید، تعداد دانشگاه‌هایی که پذیرش دارند، کم و کمتر می‌شود و شما باید یک سال دیگر صبر کنید تا دوباره ددلاین دانشگاه ها آغاز شود.

لازم است بدانید ددلاین مراکز عالی آموزشی مالزی با هم فرق دارد و هر دانشگاه مطابق سیاست‌های خود، زمان پذیرش مشخصی برای دانشجویان اعلام می‌کند. برای اطلاع از ددلاین دانشگاه های مالزی با مشاوره شریف تماس بگیرید.

7- اپلای دانشگاه های مالزی چیست؟

اپلای (Apply) همان درخواست پذیرش دانشگاه است. در واقع اپلای دانشگاه در مالزی مجموعه کارهایی است که متقاضیان ورود به مراکز تحصیلی باید انجام دهند تا بتوانند پذیرش تحصیلی (Admission) بگیرند. 

بسیاری از متقاضیان می‌دانند که به مراحل بعد از دریافت پذیرش، مثل دریافت فرم‌های مربوط به ویزا، تعیین وقت سفارت و تهیه بلیط هواپیما نیز اپلای گفته می‌شود. و در نهایت Applicant کسی است که متقاضی دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه های مالزی است. بعد از اپلای دانشگاه مالزی آنها که موفق به دریافت Admission یا پذیرش تحصیلی شده‌اند وارد مرحله بعد می‌شوند. این مرحله پذیرفتن Offer دانشگاه است. به عبارت بهتر در مرحله پذیرفتن Offer ممکن است متقاضیان به خاطر داشتن پذیرش از چند دانشگاه بخواهند پیشنهاد یا Offer از یک دانشگاه را رد کنند یا آن را بپذیرند.

ثبت‌ نام در دانشگاه‌ های مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف، تنها ایجنت رسمی پذیرش تحصیلی مالزی در ایران است. مشاوره شریف پس از 2 دهه تجربه‌ی فعالیت و ارائه خدمات، یکی از قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین شرکت‌های ایرانی ارائه‌دهنده خدمات دانشجویی فعال در کشور مالزی به ایرانیان است. ما مفتخریم به:

 • داشتن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از با تجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌ های کشور مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌ ها

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

 

3 دیدگاه

 1. مشاوره شریف

  سلام و عرض ادب علیرضای عزیز
  مدرک دانشگاه های مالزی در تمام دنیا شناخته شده و معتبر است و شما با استفاده از مزیت انتقال اعتبار می‌توانید تحصیل در مالزی را آغاز کنید و در کشورهای انگلستان، استرالیا، کانادا و غیره تحصیلات خود را به پایان برسانید و دو مدرک همزمان بگیرید.
  نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که آموزش های دانشگاه های مالزی، مهارت محور بوده و فارغ التحصیلان دانشگاه ها آماده ورود به بازار کار هستند و کارفرمایان نیز با اطلاع از این موضوع از حضور فارغ التحصیلان دانشگاه های مالزی استقبال می کنند. شما در هر نقطه دنیا که مایل باشید می توانید با مدارک دانشگاه های مالزی مشغول به کار شوید.

 2. مهیار رجب نیا

  سلام، من لیسانس مکانیک دارم از دانشگاه فردوسی با معدل 17، میخوام برای هوافضا اقدام کنم.اول اینکه کدوم دانشگاه رو پیشنهاد میدید؟و دوم اینکه من شنیدم دانشگاه های مالزی به ایرانی ها بورسیه نمیدن درسته؟؟

  • مشاوره شریف

   دانشگاه upm و دانشگاه ukm برای تحصیل هوافضا در مالزی فوق‌العاده هستند. بله، با توجه به بالا بودن معدل شما امکان اخذ بورسیه برای شما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture