تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
دانشگاه علوم مالزی

دانشگاه USM مالزی

زمان مطالعه: 6 دقیقه
4.9/5 - (337 امتیاز)

دانشگاه USM مالزی؛ دانشگاهی تمام عیار با رنکینگ بین‎‌المللی 146 که همه آن را با نام دانشگاه علوم مالزی می‌شناسند. دانشگاه USM یکی از 5 دانشگاه برتر مالزی است که شما را برای برداشتن گام‌های بلندتری در مسیر تحصیلی‌تان هدایت می‌کند. تمام اطلاعات این مقاله بر مبنای منبع موثق خود دانشگاه USM است و می‌تواند به شما در شناخت بهتر دانشگاه علوم مالزی کمک کند.

مشاوره شریف؛ ایجنت برتر دانشگاه علوم مالزی می‌باشد.

میخوای از دانشگاه USM پذیرش بگیری؟

اینجا رو کلیک کن

video
play-rounded-fill

شناسنامه دانشگاه علوم مالزی (2024)

نام دانشگاه دانشگاه علوم مالزی
رنکینگ جهانی 2025 146 در سطح بین‌المللی
رنکینگ آسیایی 2025 35 در سطح آسیا
شعار دانشگاه USM ما رهبری می‌کنیم
وضعیت دانشگاه USM دولتی
تعداد دانشجویان دانشگاه USM 18570 نفر
تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه USM ۴,۱۹۸ نفر
تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه ۲,۲۴۹ نفر
تعداد مقالات بین‌المللی

بسیار زیاد

افتتاح دانشگاه ۱ جوئن ۱۹۶۹
موقعیت دانشگاه  مالزی، پنانگ
وب سایت رسمی دانشگاه www.usm.my

جالب است بدانید؛ دانشگاه USM مالزی در کلیه مقاطع (کارشناسی، ارشد، دکتری) به جز رشته های پزشکی مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

درباره دانشگاه علوم مالزی (USM)

مسیر تحصیل در دانشگاه مالزی

Universiti Sains Malaysia (USM) دومین دانشگاه قدیمی مالزی و یکی از پیشروهای دانشگاه های مالزی است. محور اصلی این دانشگاه توسعه آموزش عالی در زمینه علوم طبیعی، علوم کاربردی، پزشکی و بهداشت علوم، علوم دارویی، علوم و فناوری ساختمان، علوم اجتماعی، علوم انسانی و آموزش است.

USM دارای 26 مدرسه، 14 مرکز و 5 مؤسسه است که در زمینه تحصیل کارشناسی مالزی، کارشناسی ارشد و مطالعات مبتنی بر تحقیق برای دانشجویان محلی و بین المللی بی‌نظیر است. USM دارای 4 پردیس است که پردیس اصلی در جزیره گرمسیری پنانگ، تنها چند کیلومتر خارج از سایت میراث جهانی جورج تاون واقع شده است.

امکانات دانشگاه usm مالزی

کلیک کنید

تاریخچه دانشگاه USM مالزی را بخوانید!

ژوئن سال ۱۹۶۹

 ژوئن ۱۹۶۹؛ آغازی هدفمند برای USM بود. در این سال USM به‌عنوان یک نهاد قانونی با قانون اساسی مخصوص به خود شروع فعالیت کرد.

سال ۱۹۶۲

در واقع طرح اولیه‌ی دانشگاه USM مالزی پس از اخذ موافقت‌نامه از مجلس قانون‌گذاری پیننگ در سال ۱۹۶۲ پایه‌گذاری شد.

نکته: در پیوست این مطلب لازم است بدانید که در مالزی صدور مجوز ساخت یک کالج دانشگاهی بر عهده‌ی مجلس قانون‌گذاری پیننگ است.

آگوست سال ۱۹۶۷

سنگ بنای دانشگاه USM مالزی در ناحیه‎‌ای در سونگای آرا (Sungai Ara) توسط نخست وزیر وقت تونکو (عبدالرحمان پوترالحاجی) در ۷ اگوست۱۹۶۷گذاشته شد.

ژوئن سال ۱۹۶۹

به‌منظور برپایی یک محیط علمی بزرگ‌تر و مناسب‌تر و برطرف نمودن احتیاجات علمی و پژوهشی آینده کشور، دانشگاه USM مالزی در ژوئن سال ۱۹۶۹ تأسیس شد.

آوریل سال ۱۹۶۹

در آوریل ۱۹۶۹ پروفسور حمزه سندوت (Hamzah Sendut) به عنوان قائم مقام دانشگاه انتخاب شد. دو ماه بعد دانشگاه فعالیت آموزشی خود را با پذیرش یک گروه ۵۷نفری از دانشجویان آغاز کرد. به نوعی می‌توان گفت دوره‌ی پیشرفت و توسعه‌ی دانشگاه USM مالزی از همین زمان آغاز شد.

نکته: از آنجایی‌که منطقه‌ی سونگای آرا (Sungai Ara) نمی‌توانست به سرعت توسعه پیدا کند؛ گروه ایجاد شده در کالج آموزشی معلمان مالایا، از وزارت آموزش درخواست وام کردند.

سال ۱۹۷۱

در سال ۱۹۷۱، پردیس دانشگاه USM با یک ساختار زیربنایی و جامع طرحی و با وسعت حدود ۲۰۲ هکتار در منطقه‌ای بسیار زیبا، جایگزین کمپ قدیمی در سونگای آرا (Sungai Ara) شد. چشم انداز تپه ها و سرسبزی که به ساحل زیبای دریا منتهی می‌شود، USM را به یکی از خوش‌منظره‌ترین دانشگاه های مالزی تبدیل کرده است.

[/toggle]

ساختار آموزشی دانشگاه USM مالزی

رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه USM به زبان ملی بهاسای مالزی، زبان مالایی و زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. ینابراین از آنجایی که از اتباع خارجی هستید، داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از مهمترین شرایط تحصیل در مالزی است.

ساختار آموزشی دانشگاه USM بر اساس زبان بهاسا مالزی است. دانشجویان بین‌المللی که دانشی از این زبان ندارند، می‌بایست دوره‌هایی از آموزش مهارتی این زبان که بخشی از شرایط ورودی آنها محسوب می‌شود را بگذرانند.

متقاضیانی که مهارت کافی در این زبان را نداشته باشند، نیاز خواهند داشت که برای تحصیل کارشناسی در مالزی قبل از پذیرش در رشته‌ی مورد نظرشان در یک دوره‌ی آموزش 6 ماهه (یک ترم) جهت کسب آمادگی‌های لازم شرکت کنند.

این دوره‌ها جهت پذیرش در دانشگاه 4 بار در طول یک سال برگزار می‌شوند که طول مدت آن 1 ماه است.

علاوه بر اطلاعات ذکر شده دانشگاه فوق افتخارات دیگری نیز دارد. خالی از لطف است اگر همکاری این مجموعه را با دانشگاه‌های خارجی نادیده بگیریم. در این زمینه USM طی همکاری خود با دانشگاه KLE از کشور هند، مدرک دکترای پزشکی (USM) را ارائه می‌دهد.

رشته و هزینه دانشگاه usm مالزی

کلیک کنید

 دانشکده‌های دانشگاه علوم مالزی

معرفی دانشکده های ارشد و دکترای دانشگاه USM

دانشکده فیزیک

Physics

دانشکده علوم انسانی

Humanities

دانشکده طراحی و ساخت

Housing , Building and Planning

دانشکده شیمی

 Chemical Science

دانشکده کامپیوتر

Computer Science

دانشکده ریاضی

Mathematical Sciences

دانشکده هنر

Arts

دانشکده تکنولوژی صنایع

Industrial Technology

دانشکده آموزش

Educational Studies

دانشکده آموزش از راه دور

Distance Education

دانشکده داروسازی

Pharmacy

دانشکده مدیریت

Management

دانشکده علوم زیستی

Biological Science

دانشکده علوم اجتماعی

Social Science

دانشکده مهندسی برق و الکترونیک

Electrical & Electronic Engineering

مهندسی مواد و منابع معدنی

Material & Mineral Resource Engineering

دانشکده مهندسی هوانوردی

Aerospace Engineering

دانشکده مهندسی شیمی

Chemical Engineering

دانشکده مهندسی عمران

Civil Engineering

دانشکده مهندسی مکانیک

Mechanical Engineering

دانشکده علوم بهداشت

Health Science

دانشکده دندانپزشکی

Dental Science

دانشکده پزشکی

Medical science

دندانپزشکی و پزشکی پیشرفته

Advanced Medical and Dental

مهندسی رودخانه

River Engineering & Urban Drainage

دانشکده زبان ، ادبیات و مترجمی

Languages, Literacies and Translation

موسسه تحقیقاتی پزشکی مولکولی

Molecular Medicine INFORMM

 ساختار و تکنولوژی مالتی مدیا

Instructional Technology & Multimedia

 مطالعات سیاست بین الملل

 Policy and International Studies

مرکز تحقیقات توسعه زنان

Women’s Development

مرکز زیست شناسی بیوشیمی

Center for Chemical Biology

 مرکز مطالعات ساحلی و دریایی

Centre for Marine and Coastal Studies

مرکز تحقیقات داروئی

Centre for Drug Research

 مرکز کنترل دوپبنگ

Doping Control Centre

مرکز سم شناسی

National Poison Centre

مرکز باستان شناسی مالزی

Archaeological Research Malaysia

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

آدرس دانشگاه USM مالزی کجاست؟

آدرس دانشگاه USM مالزی

در نظر داشته باشید که دانشگاه علوم مالزی فراتر از یک دانشگاه معمولی است. USM بر خلاف روال سایر دانشگاه‌ های مالزی، یک سیستم دانشکده محور است. طبق این سیستم، شما دانشگاه علوم مالزی را در مجموعه‌ای از سه دانشکده‌ی تخصصی در مناطق مختلف خواهید شناخت. البته برای مراجعه به هر کدام از دانشکده‌های مورد نظر باید آدرس دقیق آن‌ها را بدانید. دانشگاه USM مالزی شامل 4 پردیس زیر می‌باشد.

 1. دانشکده‌ی علوم  با مساحت ۲۰۲ هکتار در جزیره‌ی گرمسیری پنانگ (Penang) 
 2. دانشکده‌ی مهندسی در 30 کیلومتری دانشکده‌ی علوم و در نیبونگ تبل (Nibong Tebal) واقع شده است
 3. دانشکده‌ی پزشکی و دندانپزشکی در کلانتان(Kelantan) در ۳۰۰ کیلومتری دانشکده‌ی علوم و در سواحل شرقی مالزی.
 4. موسسه پزشکی و دندانپزشکی پیشرفته که خدمات و تحقیقاتی را در زمینه علوم پزشکی و دندانپزشکی ارائه می‌دهد.

خب گمان می‌کنم که تقریباً با لوکیشن دانشگاه علوم مالزی آشنا شدید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره‌ رایگان تیم تخصصی مشاوره شریف بهره‌مند شوید.

خوابگاه دانشگاه USM مالزی

کلیک کنید

شعبه پیننگ usm، میزبان دانشجویان دانشکده‌ی علوم USM

همانطور که قبلاً اشاره کردیم؛ دانشکده‌ی علوم یکی از سه مجموعه‌ی دانشگاهی مجزا در دانشگاه USM می‌بشد که در جزیره‌ی پیننگ واقع شده است. متقاضیان تحصیل در دانشکده‌ی علوم باید خود را برای زندگی در جزیره آماده کنند. پردیس سلامت در کوبانگ کریان، واقع در ایالت ساحلی شرقی کلانتان، بر مطالعات بهداشتی و پزشکی تمرکز دارد در حالی که پردیس مهندسی، دوره های مهندسی مختلفی را ارائه می دهد. موسسه پزشکی و دندانپزشکی پیشرفته خدمات و تحقیقاتی را در زمینه علوم پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهد. 

پیننگ یکی از بهترین شهرهای مالزی برای سکونت است. شهری توریستی صنعتی با نیروی کار ماهر و کار آمد و غذاهایی فوق خوشمزه!

ایالت کلانتان، مقر دانشکده‌ی مهندسی USM

دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه USM در ایالت کلانتان واقع شده است. ایالت کلانتان را مهد فرهنگ مالزی می‌نامند و پایتخت آن کوتا بارو (Kota Bharu) است.

کلانتان در شمال شرقی پنینسولوا (Peninsulva) واقع شده و جمعیتی در حدود یک و نیم میلیون نفر دارد که بخش اصلی آن را مردم مالایی و ۷ درصد آن را مردم تایلندی، هندی و چینی تشکیل می‌دهند.

داشتن فرهنگ‌ها و سنت‌های غنی در کنار مهارت‌های صنعتی از عواملی است که این منطقه را مورد توجه قرار می‌دهد.

کلانتان به‌خاطر تولید لباس‌هایی از پارچه‌های طراحی شده، به‌عنوان یک مرکز پیشرفته در هنرهای سنتی مانند Wayang Kulit ،Dikir Barat ،Mak Yong و شناخته شده است. 

افتتاح پردیس جدید USM در کوالالامپور!

بهتر است بدانید که USM قصد دارد یک پردیس جهانی به نام پردیس کوالالامپور در پایتخت مالزی (KLCE) افتتاح کند. قطعاً تأسیس این پردیس جهانی، شهرت و اعتبار دانشگاه علوم مالزی را در میان بهترین دانشگاه های مالزی و دنیا، بیش از پیش نمایان می‌کند. بنابراین اگر تصمیم دارید برای تحصیل کارشناسی در مالزی یا حتی مقاطع بالاتر از دانشگاه USM پذیرش بگیرید، در نظر داشته باشید که صدور ویزای دانشجویی مالزی برای شما تنها از طریق خود دانشگاه و به منظور تحصیل در USM خواهد بود و نه سایر دانشگاه های مالزی! پس قبل از هر کاری تصمیم خود بگیرید.

هزینه و بورسیه دانشگاه USM مالزی

هزینه‌ی زندگی و تحصیل در دانشگاه USM

هزینه تحصیل دانشگاه Sains Malaysia (USM) به نسبت دیگر دانشگاه‌های جهان قابل قبول و به صرفه است. هزینه تحصیل بر اساس دوره تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است، برای مثال، برای برنامه های کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی معمولاً از 4,000 تا 12,000 دلار در سال است. البته باید هزینه های دیگر مانند هزینه زندگی و اقامت، صدور ویزای تحصیلی و سایر هزینه‌ها را به آن اضافه کنید. با این حال، دانشگاه USM علاوه بر قیمت منصفانه، بورسیه‌های فراوانی را تقدیم دانشجویان ملی و بین المللی می‌کند. 

تاریخ ثبت نام و شروع ترم دانشگاه 

برای اخذ پذیرش از دانشگاه USM ابتدا باید درخواست پذیرش دهید که البته در پیرو آن باید مدارک تحصیلی موردنیاز برای پذیرش دانشگاه علوم مالزی را به موقع ارسال کنید تا بررسی و سپس تأیید شود. البته جای نگرانی نیست؛ مشاوره شریف صفر تا صد پذیرش شما در دانشگاه USM مالزی، از درخواست پذیرش گرفته تا ارسال مدارک و اخذ ویزا برای تحصیل در مالزی را در اسرع وقت انجام می‌دهد.

کارشناسی دانشگاه    USM

زمان تحویل مدارک و شروع ترم هر سال

تاریخ تحویل مدارک

شروع سال تحصیلی

1 می

سپتامبر

کارشناسی ارشد و دکتری    USM

زمان تحویل مدارک و شروع ترم هر سال

تاریخ تحویل مدارک

شروع سال تحصیلی

1 ژوئن

سپتامبر

توجه!

 • از آنجایی‌ که در دانشگاه USM مالزی کلیه رشته‌ها در ترم دوم تحصیلی تنها به شیوه‌ی تحقیق Reaserch ارائه می‌گردد، برای ثبت‌نام در تمامی سال می‌توان اقدام نمود.
 • متقاضیان می‌بایست کلیه‌ی مدارک مورد نیاز را دو هفته قبل از تاریخ اعلام شده به مؤسسه تحویل دهند.

سوالات متداول درباره دانشگاه علوم مالزی

1- دانشگاه USM در مالزی چند شعبه دارد؟

دانشگاه USM دارای سه پردیس است. پردیس اصلی واقع در جزیره پنانگ، و دو پردیس شعبه دیگر مستقر در Kubang Kerian، Kelantan (پردیس سلامت) و Nibong Tebal، Penang (پردیس مهندسی) می‌باشند.

2-دانشگاه علوم مالزی در چه رشته‌هایی معروف است؟

 USM دوره های مختلفی از علوم طبیعی، علوم کاربردی، علوم پزشکی و بهداشت، علوم دارویی تا علوم و فناوری ساختمان، علوم اجتماعی، علوم انسانی و آموزش را ارائه می دهد.

3- دانشگاه علوم مالزی دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه علوم مالزی یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مالزی است. این موسسه در 1 ژوئن 1969 به عنوان یک نهاد قانونی با قانون اساسی خود تأسیس شد و یکی از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی در شمال مالزی است.

4- چرا دانشگاه USM انتخاب بهتری برای تحصیل در مالزی است؟

 دلایل اصلی که اغلب در تصمیم گیری برای انتخاب USM بسیار مهم تلقی می‌شوند عبارتند از: ارتباط خوب با بازار کار، شهرت خوب دانشگاه، در دسترس بودن دوره یا برنامه مورد نظر و کفایت امکانات … که دانشگاه علوم مالزی از هر جهت مناسب است. USM دومین دانشگاه قدیمی مالزی و یکی از دانشگاه های پیشرو در این کشور است.

تضمین پذیرش در دانشگاه USM مالزی!

مشاوره شریف این افتخار را دارد تا به تمامی علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه USM مالزی خدمات استثنایی در رابطه با اخذ پذیرش تضمینی ارائه نماید.

مشاوره شریف پس از قریب به دو دهه تجربه‌ی فعالیت و ارائه خدمات در خصوص دانشگاه USM مالزی، قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین شرکت ایرانی ارائه‌دهنده خدمات دانشجویی فعال در این دانشگاه می‌باشد. از جمله توانایی‌های منحصر به فرد مشاوره شریف می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از با تجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه USM مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه USM مالزی 
  همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱
منبع:
http://www.usm.my/

یک دیدگاه

 1. آخرین بار سال 2018 آنجا بودم و بهترین سالهای تحصیلم در این مکان بوده.
  اگر قصد ادامه تحصیل در مالزی رو دارید به شدت این دانشگاه رو توصیه میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture