تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
دانشگاه utm مالزی

دانشگاه UTM مالزی

زمان مطالعه: 7 دقیقه
4.9/5 - (372 امتیاز)

اگر می‌خواهید رشته‌های فنی و مهندسی را همگام با تکنولوژی‌های روز دنیا بیاموزید، به دانشگاه UTM مالزی بیایید! دانشگاهی قدیمی‌ اما مدرن! کهن‌ترین دانشگاه تکنولوژی مالزی با بیش از 20 مرکز تحقیقاتی که فراتر از ۱۰۰ رشته ی علوم مهندسی و تکنولوژی را در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد!

افتخارات دانشگاه UTM مالزی در سطح جهانی مثال زدنی است؛ پس اگر می‌خواهید به جمع افتخارآفرینان UTM بپیوندید، این مطلب برای شماست!

مشاوره شریف؛ جزء تاپ ایجینت‌های دانشگاه utm مالزی، می‌باشد.

میخوای از دانشگاه UTM پذیرش بگیری؟

اینجا رو کلیک کن!

video
play-rounded-fill

شناسنامه دانشگاه تکنولوژی مالزی (utm)

دانشگاه UTM مالزی (Universiti Teknologi Malaysia) یکی از مراکز برتر آموزشی و پژوهشی آسیا است که دارای دو پردیس در 2 شهر بزرگ مالزی است.

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های منطقه‌ی آسیا است که در زمینه‌های مهندسی، علوم و تکنولوژی تمرکز دارد. این دانشگاه با کیفیت آموزشی بالا، پژوهش‌های کاربردی، ارتباطات گسترده با صنعت، استادان مجرب و امکانات دانشگاهی عالی، فرصت‌های رشد و موفقیت بی‌بدیلی برای دانشجویان فراهم می‌کند.

آشنایی با شناسنامه دانشگاه تکنولوژی مالزی (UTM) چراغ راهی است که مسیر تحصیل در مالزی را برایتان روشن می‌کند. با نگاهی به این جدول این دانشگاه مالزی را با دقت بیشتری ارزیابی کنید.

نام‌های پیشین دانشگاه تکنولوژی مالزی
رنکینگ جهانی دانشگاه UTM 188
رنکینگ UTM در آسیا ۳۹ 
شعار به نام خدا برای بشریت
وضعیت دانشگاه دولتی
تعداد دانشجویان ۲۰,۳۵۴
تعداد اعضای هیئت علمی ۱,۸۶۹
تعداد دانشجویان کارشناسی ۱۴,۵۳۸
تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد تکمیلی ۸,۷۷۵
تعداد مقالات بین المللی بسیار زیاد
افتتاح دانشگاه ۱۴ مارس ۱۹۷۹
موقعیت مالزی، کوالالامپور، جوهوربهرو
وب‌سایت www.utm.my

جالب است بدانید؛ دانشگاه UTM در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

درباره دانشگاه UTM مالزی

اگر بخواهیم دانشگاه UTM مالزی را در یک نگاه معرفی کنیم؛ یکی از بهترین دانشگاه‌ های مالزی است که عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه فناوری و تکنولوژی را به دوش می‌کشد. 

آنچه در مورد این دانشگاه دولتی قابل تأمل است؛ فارغ التحصیلان چیره‌دستی است که در بخش‌های مختلف جامعه در حال خدمت به مردم هستند. علاوه بر این دانشگاه تکنولوژی مالزی به‌طور فعال در برنامه‌های تحقیقاتی مشترک با برترین دانشگاه‌های بین‌المللی همچون دانشگاه کمبریج، MIT، آکسفورد، امپریال کالج، پژوهشگاه استنفورد، کیوتو و توکیو مشارکت دارد.

رتبه بندی دانشگاه UTM مالزی در وبسایت QS سال2024

اگر شما هم از طرفداران رتبه بندی‌های سالانه وبسایت QS هستید، آخرین آمار و رتبه بندی ارائه شده در سال 2024 را در این جدول ببینید: 

افتخارات دومین دانشگاه مهندسی در مالزی

سردر دانشگاه فناوری مالزی

 • دانشگاه بین‌المللی UTM به دلیل داشتن متدهای جدید آموزشی و تحقیقاتی؛ در ردیف اول آموزش‌های تکنولوژیکی و حرفه‌ای قرار دارد.
 • افزایش تعداد تحقیقات انجام شده در دانشگاه UTM، باعث مشارکت‌های دائمی دانشگاه با مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی داخلی و خارجی شده است. 
 • دریافت ۱۶۰ نشان تحقیقاتی و تقدیر شامل: تقدیر از دانشمندان جوان و مخترعین ملی، ۷۰ تقدیرنامه بین‌المللی از کشورهای ژنو، کره جنوبی، آلمان و آمریکا 
 • در حال حاضر این مرکز به یک دانشگاه تحقیقاتی معتبر در سطح جهانی تبدیل شده و بر روی تحصیلات تکمیلی متمرکز می‌باشد.
 • تأسیس دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی در سال ۱۹۹۳ نشان از اهمیت دانشگاه UTM به تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دارد.
 • دانشگاه UTM در راستای ارائه‌ی بیش از ۱۰۰ رشته در مقاطع ارشد و دکتری در علوم مهندسی و تکنولوژی، بیش از ۵۰۰ عضو متعهد از دانشکده، فارغ‌التحصیلان با مدارج بین‌المللی را به خدمت گرفته است.

افتخارات جهانی دانشگاه تکنولوژی مالزی!

با جهشی که دنیا به سوی تکنولوژی برداشته، باید بپذیریم که زندگی الکترونیکی، واقعیتی انکارناپذیر است. تأثیری که این پدیده روی زندگی بشری دارد، روز به روز نیاز به علم و دانش فنی را محسوس‌تر می‌کند. پس طبیعی است که دانشگاه utm در مالزی، خط تولید بهترین مهندسان و نخبگان فناوری تکنولوژی را بدست بگیرد، تا امروز شاهد افتخارات این دانشگاه در سطح جهانی باشیم. افتخاراتی که باعث می‌شود بیشتر از گذشته به تحصیل در مالزی بیاندیشیم.

 • دانشگاه فناوری مالزی علاوه بر بخش‌های علمی، دارای بیش از ۲۰ مؤسسه و مراکز تحقیقاتی نیز می‌باشد، که با ۴ هزار و ۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی، در زمینه‌ی تکنولوژی ـ آموزشی و تحقیقات مشغول به فعالیت است.
 • دانشـگاه تکنولوژی مالزی با عملکرد عالی در زمینه ‌ی تحقیقات و پژوهش‌های فنی- مهندسی، موفق به دریافت ۱۶۰ نشان تحقیقاتی بین‌المللی شده است.
 • از دیگر افتخارات این دانشگاه؛ دریافت ۷۰ تقدیرنامه بین‌المللی از کشورهای ژنو، کره جنوبی، آلمان و آمریکا و همچنین تقدیر از دانشمندان جوان و مخترعین ملی مالزی، می‌باشد.
 

لازم به ذکر است؛ در حال حاضر این مرکز به یک دانشگاه تحقیقاتی معتبر در سطح جهانی تبدیل شده که بر روی تحصیلات تکمیلی متمرکز می‌باشد.

امکانات دانشگاه UTM مالزی

کلیک کنید

تاریخچه دانشگاه utm مالزی

دانشگاه تکنولوژی مالزی در سال ۱۹۳۰ در قالب یک مدرسه‌ی تکنیکی ممتاز تأسیس شد. utm در سال ۱۹۴۶ به رتبه‌ی دانشکده، ترفیع یافت و پس از ۲ دهه تلاش تبدیل به آکادمی تکنولوژی شد. این آکادمی در سال ۱۹۷۵ موفق به اخذ رتبه‌ی دانشگاه شد. دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی آن در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد.

گفتنی است؛ شهرت و آوازه‌ی دانشگاه فانوری مالزی در رشته‌های مهندسی و تکنولوژی است که اهداف برجسته‌ای در سر دارد. ایجاد تخصص‌هایی در زمینه‌ی گسترش خلاقیت منابع انسانی، ابتکار در فن‌آوری و گسترش و ارتقاء شاخه‌های مختلف علمی فنی و مهندسی و معماری سایر اهداف این دانشگاه است. 

نخست‌وزیر مالزی، دکتر مهاتیر محمد، دانشگاه UTM (دانشگاه تکنولوژی مالزی) را به‌ عنوان دانشگاه کاشف، لقب داده است.

پردیس های دانشگاه utm مالزی

بیایید سری به پردیس‌های دانشگاه utm مالزی بزنیم. ۲ پردیس در ۲ شهر مختلف:

 1. پردیس دانشگاه utm در جوهور بارو، این پردیس با مساحتی بالغ بر ۱۸ هکتار در جنوبی‌ترین قسمت شبه جزیره مالزی در منطقه جوهور بهرو با ۴ ساعت فاصله از کوالالامپور واقع شده است.
 2. پردیس دانشگاه utm در کوالالامپور، کمپ دانشگاه UTM یکی از دانشگاه های کوالالامپور است که در تمام مالزی و آسیا شناخته شده و به نام است. 

تعداد دانشجویان در حال تحصیل دانشگاه UTM

 • بیش از ۲۵ هزار دانشجو در کالج جوهوربارو در منطقه جنوبی Pensular
 • بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ دانشجو در کالج کوالالامپور
 • بیش از ۵ هزار دانشجوی خارجی در رشته‌های پاره‌وقت
 • بیش از ۳ هزار فارغ‌التحصیل در زمینه‌های مختلف تخصصی

ساختار آموزشی دانشگاه UTM

دانشجویان دانشگاه UTM تحت یکی از این 3 ساختار آموزشی، تحصیل در مالزی را آغاز کنند: 

 1. Thought Course ( فقط واحد درسی)
 2. Research (تحقیق و پژوهش)
 3. Taught Course& Research (ترکیبی از تحقیق و واحد درسی)

ساختار آموزشی Thought Course ( فقط واحد درسی):

دانشجویان باید در مقطع کارشناسی ارشد، حداقل معادل ۳۰ واحد درسی را کامل کرده و در پایان نمره‌ی حداقل معادل ۰/۳ CGPA را کسب نمایند.

از تعداد ذکر شده، 20 واحد درسی شامل واحدهای درسی اجباری و انتخابی و 10 واحد مختص پروپزال ارشد است.

در این برنامه‌ی آموزشی هر درس شامل ۲ یا ۳ واحد بوده و ارزیابی نهایی بر اساس تکالیف انجام شده و امتحانات، صورت می‌گیرد.

در نظر داشته باشید پروپزال ارشد که در حدود ۱۰ واحد است باید در یک ترم کامل شود.

ناگفته نماند؛ ارزیابی بر اساس پروپزال تحقیقاتی و یک مقاله پایانی است.

ساختار آموزشی Research (تحقیق و پژوهش)

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری می‌توانند این شیوه‌ی تحصیلی را انتخاب نمایند.

تحصیل با این شرایط فقط به صورت تحقیق و پژوهش است. پروژه‌ی انتخابی دانشجو تحت نظر یک یا گروهی از اساتید نظارت و رسیدگی می‌شود.

لازم به ذکر است؛ دانشجو برای دستیابی به دانشی جدید تحت نظارت گروه تحقیقات راهنمایی و هدایت می‌شود.

فرآیند تحصیلی دانشجویان در این روش، با ارائه‌ی گزارش پیشرفت کار در پایان هر ترم، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

دانشجویان برای اخذ مدرک باید طی یک امتحان جامع (به صورت شفاهی) از پروژه خود دفاع کنند.

۳- Taught Course& Research (ترکیبی از تحقیق و واحد درسی):

دانشجو با انتخاب این روش، می‌بایست علاوه بر ارائه‌ی یک پروپزال تحقیقاتی، تعدادی واحد درسی را نیز بگذراند.

دانشجویان در این دوره باید حداقل معادل ۳۰ واحد درسی را کامل نموده و در پایان حداقل نمره معادل ۰/۳ CGPA را کسب نمایند. همچنین؛ پروژه‌ی ارشد که ۴ تا ۷ واحد است باید در طول ۱ یا ۲ ترم کامل شود.

گفتنی است؛ ارزیابی بر اساس پروپزال تحقیقاتی و یک مقاله پایانی است.

خاطر نشان می‌شود؛ دوره Taught Course فقط برای دانشجویان ارشد است و هدف از آن دریافت فهم عمیق از بعضی موضوعات پیچیده در رشته‌های وابسته است.

لیست رشته و هزینه دانشگاه UTM

کلیک کنید

دانشکده‌های دانشگاه utm مالزی

دانشگاه UTM مالزی بیش از ۱۰۰ رشته ی علوم مهندسی و تکنولوژی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. تمام رشته های دانشگاه UTM مالزی، در دانشکده‌های اختصاصی utm به دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می‌شود. در ادامه فهرستی از دانشکده‌های دانشگاه utm مالزی را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 • دانشکده‌ کامپیوتر و آی تی (Computer & Information System)
 • دانشکده‌ محیط زیست (Built Environment)
 • دانشکده مهندسی شیمی (Chemical and Natural Resource Engineering)
 • دانشکده‌ مهندسی عمران (Civil Engineering)
 • دانشکده‌ آموزش (Education)
 • دانشکده‌ مهندسی (Geoinformation & Engineering)
 • مدیریت و منابع انسانی (Management and Human Resource)
 • دانشکده‌ مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)
 • دانشکده‌ مهندسی الکترونیک (Electrical Engineering)
 • دانشکده‌ علوم پایه (Siences)
 • دانشکده‌ علوم تجارت (International Business School)
 • دانشکده‌ تکنولوژی تجاری (Business & Advanced Technology Centre)
 • دانشکده‌ علوم زیستی (Bios and Bioengineering)

هزینه دانشگاه UTM مالزی

دانشگاه UTM مالزی یکی از بهترین دانشگاه‌های آسیاست که فرصت‌های بسیار عالی برای یادگیری و کسب مهارت‌های جدید در اختیار دانشجویان خوش‌ذوق قرار می‌دهد. این دانشگاه با هزینه‌های مناسب و امکانات عالی مثل خوابگاه‌ دانشگاه UTM، کتابخانه‌ با تجهیزات و آخرین کتب روز، محیط و فضای وسیع و مدرن، امکانات پژوهشی بی‌شمار میزبان دانشجویان زیادی از سراسر دنیا است. 

خبر خوب این که ضمن هزینه پایین تحصیل، دانشگاه UTM مالزی برای جذب دانشجویان برتر، بورسیه‌های مختلفی در اختیار آنها قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها شامل حمایت‌های مالی تحصیلی و پژوهشی هستند که به دانشجویان کمک می‌کنند تا با آرامش بیشتری در مقاطع مختلف تحصیل کنند. پس با خیال راحت به دانشگاه UTM مالزی بیایید و در کنار دوستان جدید و استادان مجرب، به اهداف‌تان نزدیک‌تر شوید!

بورسیه تحصیلی دانشگاه UTM مالزی

کلیک کنید

مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه تکنولوژی مالزی

برای تحصیل در تمام رشته‌های تحصیلی این دانشگاه، دانشجویان دانشگاه UTM باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند. نمره آیلتس و تافل قابل قبول برای اخذ پذیرش دانشگاه به این شرح است:

 • ارائه‌ی مدرک تافل با کسب حداقل نمره‌ی ۵۵۰
 • ارائه‌ی مدرک آیلتس با کسب حداقل نمره‌ی 6

لازم به ذکر است؛ دانشجویانی که نمرات آزمون تافل یا آیلتس آن‌ها پایین‌تر از حد نصاب ذکر شده باشد (نمره‌ی ۴ آیلتس یا ۴۵۰ تافل)، با این شرط که در کلاس‌های آموزش زبان دانشگاه IEC شرکت نمایند، می‌توانند در دانشگاه ثبت‌نام کنند.

خاطرنشان می‌شود؛ تا زمانی که دانشجویان در این دوره IEC‌ ثبت‌نام می‌کنند، اجازه‌ی شرکت در نیم ترم تحصیلی هیچ دانشکده‌ای را به طور همزمان ندارند.

تاریخ ثبت نام و شروع ترم دانشگاه UTM

ثبت‌نام دانشگاه ممکن است در هر زمانی از سال صورت گیرد، با این حال به شما پیشنهاد می‌کنیم که به تاریخ اعلام شده برای پذیرش در دانشگاه‌های مالزی دقت کنید.

از آنجا که سال تحصیلی در دانشگاه UTM؛ شامل ۲ ترم (۱۸ هفته با یک هفته تعطیلات در بین دو ترم) است، لذا شما می‌توانید در دوره‌های تحصیلی به صورت نیمه‌وقت یا تمام‌وقت ثبت‌نام کنید.

لازم به ذکر است؛ حداکثر و حداقل دوره‌ی تحصیلی برای دانشجویان تمام‌وقت و نیمه‌وقت در جدول زیر نشان داده شده است:

نیمه وقت

تمام وقت

 

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

مقطع

۱۰

۴

۶

۲

ارشد

۱۸

۸

۱۴

۶

دکترا

 
تاریخ تحویل مدارک و شروع ترم دانشگاه utm
ترم اول
تاریخ تحویل مدارک شروع ترم دانشگاه
۳۱ می سپتامبر
ترم دوم
شروع ثبت‌نام تاریخ تحویل مدارک شروع ترم دانشگاه
۱۸ – ۱۹ نوامبر ۳۰ نوامبر فوریه

سوالات متداول درباره دانشگاه UTM مالزی

1- دانشگاه utm مالزی در چه زمینه‌ای در دنیا معروف است؟

این دانشگاه اکنون به عنوان مؤسسه برتر مالزی در حوزه های مهندسی، علم و فناوری در نظر گرفته می‌شود و در رتبه بندی 100 لیگ برتر در رتبه بندی دانشگاه های جهانی در زمینه مهندسی و فناوری قرار دارد.

2- دانشگاه UTM مالزی دولتی است یا خصوصی؟

UTM یک دانشگاه دولتی است که با بودجه دولتی با تمرکز عمده بر علم، مهندسی و فناوری فعالیت می‌کند. این دانشگاه مستقیماً تحت صلاحیت وزارت آموزش عالی مالزی است و همچنین به وزارت علوم و نوآوری مالزی مرتبط می‌باشد.

3- آیا دانشگاه UTM در کشور مالزی دانشگاه خوبی است؟

دانشگاه تکنولوژی مالزی در رتبه بندی دانشگاه های برتر QS سال 2024 در رتبه 188 قرار گرفته است و طبق بررسی های دانشجویان در پورتال های مطالعاتی، رتبه 5 ستاره دارد. دانشگاه UTM مالزی بهترین مکان برای تحصیل و تجربه زندگی در دانشگاه های خارج از کشور است.

فیلم و عکس های دانشگاه UTM مالزی

video
play-rounded-fill

university utm

university utm

university utm

university tutm

سردر ورودی دانشگاه utm

university utm

university utm

تضمین پذیرش در دانشگاه UTM مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف با افتخار اعلام می‌کند که در زمینه اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه UTM مالزی به تمامی علاقه‌مندان خدمات ویژه‌ ارائه می‌دهد. با توجه به 20 سال تجربه در این حوزه، مشاوره شریف به عنوان بهترین شرکت ایرانی در ارائه خدمات دانشجویی شناخته شده‌ است. توانایی‌های مشاوره شریف شامل:

 • داشتن بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی
 • کار با مشاوران با تجربه و دانش به‌روز
 • شناخت کامل ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • برقراری ارتباط مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی

مشاوره شریف به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن ثبت‌نام کنید، ویزای تحصیلی بگیرید، خوابگاه تهیه کنید و در کلاس‌های دانشگاه UTM مالزی شرکت کنید.

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱
منبع:
www.utm.my

2 دیدگاه

 1. مکانی آرام، منطقه بسیار سرسبز، نسبت به بقیه مالزی بسیار خنک است.
  به نظر من بهترین دانشگاه برای گرفتن مدرکه.

 2. می خواستم بدونم من که ازدواج کردم و برای بار اوله که می خوام برم مالزی دانشگاه UTM زنم رو هم ببرم یا نه ؟
  اصلا این دانشگاه خوابگاه متاهلی می ده ؟ قیمتش چقدره حدودا ؟ وضعیت خونه چطوره ؟ می شه اونجا خونه گرفت ؟ کلا با پول پیش و اجاره چقدر می شه؟
  و اینکه وضعیت کار تو مالزی چطوره ؟ گیر میاد ؟ با چقدر حقوق ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture