تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
تحصیل دکترا در مالزی

تحصیل دکتری در مالزی 2024

زمان مطالعه: 6 دقیقه
4/5 - (227 امتیاز)

اگر به دنبال یک مقصد جذاب تحصیلی برای مقطع دکتری هستی به مالزی بیا! تحصیل دکتری در مالزی شما را به بهره‌مندی از آموزش استاندارد جهانی با یک چهارم هزینه‌های رایج در آمریکا، کانادا و اروپا دعوت می‌کند. در واقع با پذیرش دکتری در مالزی، عضوی از جامعه بزرگ محققان خواهید شد و در قبال تحصیل بعضاً رایگان به توسعه علم و رفع نیازهای روز دنیا می‌پردازید.

مشاوره شریف؛ راهنما و مجری توانمند شما برای تحصیل PHD در مالزی است.

می‌خوای تو مالزی تحصیل کنی؟

کلیک کنید

مزایای تحصیل دکتری در مالزی!

 • طیف وسیعی از دانشگاه ها و رشته‌ ها برای تحصیل دکتری در مالزی وجود دارد که جذابیت این کشور را برای دانشجویان بین المللی دوچندان کرده است.
 • در این میان، دانشگاه‌هایی وجود دارند که در کنار برنامه‌های متنوع تحصیلی، بر علم و فناوری تمرکز دارند و برنامه‌های تحقیقاتی را با کیفیت بالایی ارائه می‌دهند.
 • مزیت دیگر اینکه هزینه دریافت مدرک دکترا در مالزی می تواند کسری از قیمت در مقایسه با دانشگاه های اروپا و ایالات متحده باشد.
 • دانشجویان همچنین می توانند از حضور بین المللی و همچنین فرهنگ محلی آسیایی بهره‌مند شوند و محیطی هیجان‌انگیز را برای ادامه تحصیل در مالزی ارائه دهند.
 • الزامات برنامه های دکترا متفاوت است؛ با این حال، تحصیل PHD به تحقیقات گسترده در زمینه تحصیلی نیاز دارد که منجر به نگارش پایان نامه و سپس دفاع از پایان نامه در مقابل گروه متخصصان می‌شود.
 • دانشگاه های مالزی چه دولتی و چه خصوصی، مقصدی محبوب و شناخته شده برای تحصیلات تکمیلی در سطح جهان هستند.
 • در 3 دهه گذشته، مالزی با دانشگاه‌های معروفی در کشورهای بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، نیوزلند و کانادا برای توسعه برنامه‌های آموزشی دانشگاهی همکاری داشته است.

شرایط تحصیل دکتری در مالزی

مدت تحصیل دوره دکتری در مالزی بین 3 تا 5 سال (6-10 ترم) است. برای ادامه تحصیل دکترا داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل 15، مدرک زبان آیلتس 6 یا معادل آن و ترجمه ریز نمرات کارشناسی و ارشد مورد نیاز است. میانگین هزینه تحصیل دکتری بین ۲۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ رینگیت مالزی معادل ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار می‌باشد.

آنچه مسلم است، شرایط پذیرش دکترا در مالزی در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی مالزی متقاوت است. بنابراین لازم است مطابق شرایط اپلای دانشگاه مورد نظرتان، مدارک خواسته شده را تکمیل و ارائه نمایید. از این جهت می‌توانید با مشاوره شریف تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

اطلاعات مقطع دکتری در مالزی
تعداد دانشگاه های مقطع دکتری 63 دانشگاه
مدت تحصیل دکتری  3-5 سال 
تعداد دانشجویان بین المللی دکتری 81,953 دانشجو
شروع سال تحصیلی ژوئیه و فوریه

تحصیل دکترا مبتنی بر تحقیق یا پایان نامه!

تحصیل دکترا در مالزی ماهیت آکادمیک یا حرفه‌ای دارد. دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند، باید تحقیقات متمرکز و دقیقی را در یک زمینه خاص انجام دهند و پس از ارائه پایان نامه آن را در مجله دانشگاهی معتبر منتشر کنند. دانشجویان برای ادامه تحصیل مقطع دکتری، 2 شیوه را می‌توانند انتخاب کنند:

1) تحصیل دکترا مبتنی بر تحقیق

در تحصیل مبتنی بر تحقیق از دانشجویان مقطع دکتری انتظار می‌رود که تحقیقات مستقلی در مورد پروژه انتخابی خود انجام دهند و در سمینارهای منظمی گزارش پیشرفت خود ارائه دهند.

بسته به این که کدام یک از دانشگاه های مالزی را برای تحصیل دکترا انتخاب کرده‌اید، باید آمادگی این را داشته باشید که تعدادی از ماژول‌های تدریس شده را به عنوان بخشی از برنامه تکمیل کنید. حتی در برخی دانشگاه های مالزی از شما خواسته می‌شود قبل از دریافت مدرک دکتری، یافته‌های خود را در یک مجله معتبر علمی منتشر کنید.

2) تحصیل دکترا با ارائه پایان نامه

در این روش تحصیلی، دانشجویان باید در پایان دوره دکتری برای دریافت مدرک، پایان نامه‌ای در مورد موضوع رشته خود تهیه و ارائه کنند. این پایان نامه باید اساتید را قانع کند که حاوی اطلاعات لازم در حوزه دانش و رشته دانشجوی مقطع دکتری است. 

علاوه بر آن باید در جلسه دفاعیه یا سمینار، پایان نامه خود را به اساتید و متخصصان آن حوزه ارائه داده و از یافته‌های علمی خود دفاع کنند؛ در صورت پذیرش پایان نامه از سوی اساتید، مجاز به دریافت مدرک دکتری در مالزی خواهند شد.  

بهترین دانشگاه های مالزی 2023

کلیک کنید

هزینه تحصیل در مالزی برای دانشجویان دکترا

هزینه تحصیل در مالزی برای دانشجویان مقطع دکترا، بسته به رشته و دانشگاه انتخابی‌شان متغییر است. با این حال میانگین شهریه و هزینه‌ تحصیل در مقطع دکتری به شرح زیر است:

 • میانگین هزینه تحصیل دکتری در مالزی سالانه 1,200 تا 1,800 دلار یا 7,000 تا 8,000 رینگیت برای هر ترم برآورد شده است.
 • هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه های خصوصی مالزی 2,500 تا 3,000 دلار است که به رینگیت مالزی معادل 10,000 تا 12,000 رینگیت می‌شود.

بورسیه دکتری در مالزی

خوشبختانه امکان اخذ بورسیه دکتری در بسیاری از رشته‌ها و دانشگاه‌های مالزی وجود دارد. با توجه به اینکه که اغلب بورسیه‌های دکترا فقط برای دوره‌های‌ کوتاه مدت اعطا می‌شوند، بهتر است دوره دکتری در مالزی را 3 ساله تمام کنید.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه دکتری می‌شوند، علاوه بر امکان تحصیل رایگان در مالزی از مزایای دیگری نیز برخوردار می‌شوند که مهم‌ترین آن عبارت است از:

 • دریافت حقوق ماهانه
 • دریافت هزینه تأیید شده مخارج تحصیلی
 • کمک‌های بلاعوض
 • بلیط هواپیما از پایتخت کشور محل اقامت تا مالزی
 • بیمه درمانی رایگان

ناگفته نماند؛ بسیاری از دانشگاه های مالزی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دکتری ارائه می‌دهند. این کمک هزینه ها به صورت وام دانشجویی بدون بهره خواهد بود که تا حد زیادی شرایط مالزی دانشجویان را برای ثبت نام دکتری بهتر می‌کند. برای مثال دانشگاه موناش تا سقف 3000 دلار به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی می‌دهد.

اطلاعات بیشتر بورسیه دکتری و مزیت‌های آن را می‌توانید در مقاله بورسیه تحصیلی مالزی بخوانید.

بورسیه تحصیلی مالزی

اینجا رو کلیک کن

15 دکترای برتر برای تحصیل در مالزی

برای ادامه تحصیل دکتری، گزینه‌های زیادی در مالزی وجود دارد. از آنجا که تحصیل phd در مالزی با تحقیقات آکادمیک همراه است؛ رشته‌هایی مانند بیوتکنولوژی، علوم محض، علوم کاربردی و فناوری جزو گزینه‌های مطلوب تحصیلی هستند. در ادامه 15 دکترای برتر در مالزی را معرفی می‌کنیم :

 1. دکترای علوم طبیعی 
 2. دکترای مطالعات مهندسی 
 3. دکترای مطالعات علوم انسانی
 4. دکترای مطالعات فناوری 
 5. دکترای علوم اجتماعی
 6. دکترای مراقبت های بهداشتی
 7. دکترای اقتصاد
 8. دکترای علوم زیستی
 9. دکترای مدیریت 
 10. دکترای بازرگانی 
 11. دکترای روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی
 12. دکترای مطالعات هنر 
 13. دکترای زبان ها 
 14. دکترای گردشگری و هتلداری 
 15. دکترای مطالعات مواد غذایی و آشامیدنی

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکتری در مالزی

ادامه تحصیل دکتری در مالزی، بهترین انتخاب کسانی است که می‌خواهند مدرک phd معتبر و شناخته شده بین المللی با هزینه مقرون به صرفه داشته باشند. برای رسیدن به این هدف بسیاری از دانشجویان دکترا دانشگاه‌های دولتی مالزی را ترجیح می‌دهند. هر چند دانشگاه های خصوصی هم طیف قابل توجهی از رشته های پرطرفدار برای اخذ مدرک دکتری را ارائه می‌دهند.

در حال حاضر 63 دانشگاه در مالزی برنامه‌های دکتری را ارائه می‌دهند. در ادامه دانشگاه‌هایی را که می‌توانید برای تحصیل دکترا در مالزی پذیرش بگیرید معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه مالایا (UM): قدیمی‌ترین دانشگاه های مالزی که در 12 دانشکده رشته‌های تحصیلی متعددی را در مقطع دکتری ارائه می‌دهد. 
 • دانشگاه ملی مالزی (UKM): این دانشگاه به تحقیقات علمی در دانشکده ها و موسسات تحقیقاتی شُهره و به نام است. 
 • دانشگاه پوترا مالزی (UPM): دانشگاه پوترا یکی از برجسته‌ترین دانشگاه های مالزی است که با ادغام 3 دانشگاه کشاورزی، دانشگاه مالایا و دانشکده کشاورزی در سردانگ تأسیس شد. تعداد دانشکده های پوترا بسیار زیاد است و تمام رشته ها که اغلب در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، جنگلداری و حوزه‌های مرتبط را پوشش می‌دهد. همچنین دانشکده‌هایی برای رشته های مهندسی، طراحی، معماری و علوم پزشکی نیز در این دانشگاه تأسیس شده‌اند. در UPM نیز می‌توانید مزه تحصیل با بورسیه دکتری و پست دکتری در مالزی را بچشید. 
 • دانشگاه علوم مالزی (USM): دانشگاه علوم یکی از 5 دانشگاه برجسته مالزی است که برای آموزش تمام گرایش ها و رشته های تحصیلی، دانشکده ها و مراکز آموزشی تخصصی در نظر گرفته است. بنابراین گمان نمی‌کنیم رشته‌ای باشد که در مقطع دکترای USM ارائه نشود!

 • دانشگاه فناوری مالزی (UTM): اگر می‌خواهید رشته های فنی و مهندسی را در یکی از بهترین دانشگاه های مالزی بخوانید، به UTM بیایید! این دانشگاه با بیش از 20 مرکز تحقیقاتی و امکانات فوق‌العاده‌ای که دارد، فراتر از 10 رشته مهندسی و تکنولوژی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

 • دانشگاه سان وی: از دانشگاه های بین المللی درجه یک در مالزی است که تجربه خوب تحصیل در مالزی را رقم می‌زند. تحصیل phd در مالزی در رشته فلسفه، محاسبات، بازرگانی، روانشناسی، هنرهای خلاق، علوم ریاضی و غیره را در دانشگاه سان وی آغاز کنید.
 • دانشگاه APU: برای تحصیل دوره دکتری در رشته‌های فناوری، مدیریت، محاسبات و مدیریت مالی یک گزینه عالی است.
 • دانشگاه تیلورز: دوره دکترای مدیریت هتلداری و توریسم، فلسفه، علوم کامپیوتر و مهندسی در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

اعتبار مدرک PHD دانشگاه های مالزی

از هرچه بگذریم، نمی‌توان اعتبار مدرک دکتری را نادیده گرفت! در واقع عمری که برای تحصیل phd صرف می‌کنید، تجربه شایانی است که ارزش آن در مدرک Phd نمود پیدا می‌کند. پس به دنبال رشته و دانشگاهی باشید که مدرکش علاوه بر قاب روی دیوار، به درد زندگی‌تان هم بخورد!

بنابراین آنچه پس از فارغ‌التحصیلی به کسب و کار شما اعتبار می‌دهد مدرکی است که از دانشگاه دریافت می‌کنید. خوشبختانه مدرک دکتری دانشگاه های مالزی اعتبار جهانی دارند. با مدرک phd دانشگاه های مالزی نه تنها در ایران؛ بلکه در سراسر دنیا می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از بهترین دانشگاه های دنیا پذیرش بگیرید.

مدارک لازم برای پذیرش دکتری در مالزی

اولین قدم برای رسیدن به آرزوها دانستن نقطه شروع است. نقطه شروع شما آماده کردن مدارک لازم برای پذیرش دکتری در مالزی است. توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع دکتری تمام مدارک تحصیلی از دیپلم به بعد به همراه ترجمه آنها لازم است.

ردیف ليست مدارک مورد نياز دانشگاه مقطع دکتری توضیحات
1

دانشنامه (مدرک مقطع کارشناسی ارشد)

Certificate
2 ريزنمرات ( مقطع کارشناسی ارشد) Transcript
3 توصیه نامه اساتید Referee’s report هر دانشگاهی فرم جداگانه دارد
که موسسه آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.
فرم توصيه نامه اساتيد داراي دو بخش است
كه بخشی توسط خود داوطلب و بخش دوم
توسط اساتيد و يا همكاران متقاضی تكميل می‌گردد.
شايان ذكر است شما بايد براي هر دانشگاه
دو فرم توصيه نامه اساتيد ارائه دهيد.
هر دو فرم بايد داراي مهر و امضا باشد.
4  رزومه Resume- CV
5 نامه پشتوانه مالی Financial support برای تهيه‌ی نامه‌ی پشتوانه مالی بايد مبلغ نه ميليون تومان را در حساب بانكی خود يا پدر و مادر واريز كرده و همان روز از بانک نامه تأیيديه بگيريد.
در اين نامه، نام و نام خانوادگی دارنده‌ی حساب و ميزان سپرده اعلام می‌گردد.
6 مدرک زبان IELTS / TOFEL در صورت دارا بودن
7 سوابق شغلی Work experience
8 كپي کلیه صفحات پاسپورت   پاسپورت باید بیش از یک سال اعتبار داشته باشد
9 پروپوزال Proposal   در مقطع دکتری و در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های تحقیقاتی و یا درس و واحد تحقیق
10 عكس   پشت زمینه سفید
11 فرم اظهارنامه سلامت   این فرم توسط مؤسسه به شما ارائه می‌شود و بعد از اخذ پذیرش دکتری جهت ویزا مورد نیاز می‌باشد

*کپی و اسکن‌ کلیه مدارک ذکر شده مورد نیاز می‌باشد. (با کیفیت قابل قبول 300 dpi)

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

در صورتی که درخواست شما برای پذیرش دکتری از سوی دانشگاه تأیید شود، می‌توانید برای گرفتن ویزا اقدام کنید. ماجرا از این قرار است که ابتدا باید ویزای VAL (ویزای سوشیال یکبار ورود مبتنی بر ویزای تحصیلی) را بگیرید تا بتوانید برای ثبت‌نام و گرفتن ویزای تحصیلی از سوی دانشگاه وارد کشور مالزی شوید. 

با توجه به اینکه پروسه اخذ ویزا و پذیرش دکتری با حساسیت‌های زیادی همراه است؛ پیشنهاد می‌کنیم دریغ نکنید و از راهنمایی ها و تجربه مشاوره شریف در خصوص تحصیل phd در مالزی بهره‌مند شوید. ضمناً مشاوره‌ها کاملا رایگان است!

راهنمای اخذ ویزای سوشیال مالزی

کلیک کنید

شرایط کار حین ادامه تحصیل دکتری

در مالزی وضعیت کار و اشتغال برای دانشجویان مقطع دکتری مشابه مقاطع دیگر است و با محدودیت‌هایی همراه است. به عنوان دانشجویی که مشغول به تحصیل دکتری در مالزی هستید، مشروط به ارائه دلیل قانع کننده به افسر ویزای دانشجویی و پشتیبانی دانشگاه‌تان، می‌توانید 20 ساعت در هفته و در ایام تعطیلات ترم کار نیمه وقت انجام دهید.

این محدودیت‌ها فقط شامل ساعت کاری نیست؛ بلکه در انتخاب شغل نیز با موانعی روبرو می‌شوید. برای مثال در شغل‌هایی نظیر صندوق داری در رستوران، هایپرمارکت، خوانندگی و نوازندگی در هتل ها و مشاغل غیر اخلاقی در مالزی نمی‌توانید فعالیت داشته باشید.

البته با توجه به شرایط تحصیلی دانشجویان دکترا که پژوهش محور می‌باشند، فرصت زیادی برای کار دانشجویی نمی‌ماند. بنابراین همین کار پاره وقتی که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مالزی لحاظ شده، می‌تواند ایده آل باشد.

اقامت پس از تحصیل دکتری در مالزی

هر چه بیشتر درباره مالزی بدانید، بیشتر عاشقش می‌شوید! چه بسا دانشجویانی که بعد از فارغ‌التحصیلی ترجیح می‌دهند اقامت مالزی بگیرند و از موقعیت‌های شغلی عالی در این کشور بهره‌مند شوند. این شرایط به ویژه برای فارغ التحصیلان مقطع دکتری نیز مهیاتر است. فقط کافی‌ست با مشاوران ما تماس بگیرید تا میانبرهای راحت‌تری را برای اخذ اقامت مالزی نشان‌تان دهیم. 

سؤالات متداول درباره تحصیل PHD در مالزی

۱-برای ادامه تحصیل دکتری در مالزی نمره آیلتس چند نیاز است؟

داشتن نمره 6 آیلتس برای دکتری کافیست. در صورت نداشتن آیلتس می‌توانید دروه‌های زبان انگلیسی را در بهترین کالج‌های زبان مالزی بگذرانید و پس از اخذ نمره کافی از دانشگاه‌های مالزی پذیرش بگیرید.

2-حداقل و حداکثر زمان لازم برای تحصیل phd در مالزی چند سال است؟

حداقل زمان لازم برای تحصیل PHD در مالزی، 3 سال است. حداکثر زمان تحصیل در این دوره نیز ممکن است تا 6 سال طول بکشد.

3-آیا داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای ثبت نام دکتری در مالزی الزامی است؟

تحصیل دکترا در مالزی تنها در صورتی امکان پذیر است که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید.

4-برای تحصیل دکتری در مالزی شرط سنی وجود دارد؟

خیر شرط سنی برای تحصیل phd در مالزی وجود ندارد و شما از 18 سالگی در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانید تحصیلات تکمیلی خود را آغاز کنید.

ثبت نام دکتری در دانشگاه های مالزی

ادامه تحصیل PhD در مالزی در تمام طول سال امکان پذیر است؛ اما برخی از دانشگاه‌ها در سال دو بار پذیرش دارند، که بستگی به رشته انتخابی و دانشگاه شما دارد. شروع سال تحصیلی برای دانشجویان دکترا ماه‌های ژوئیه و فوریه می‌باشد. اگر بخواهید برای پذیرش دکتری در  مالزی چند گام از بقیه جلوتر باشید، پیشنهاد می‌کنیم کار را به متخصصان این حوزه بسپارید تا بدون خطا در سریع‌ترین حالت ممکن، شرایط تحصیل در مالزی را برای‌تان فراهم نمایند.

مشاوره شریف ایجنت برتر بیش از هفتاد دانشگاه، کالج و مدارس مالزی، راهنما و مجری شما در امور ثبت نام، اخذ ویزای دانشجویی، تهیه‌ی خوابگاه و شرکت در کلاس در کمترین زمان ممکن خواهد بود.
از جمله توانایی‌های منحصر به فرد مشاوره شریف می‌توان به؛

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از باتجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی اشاره کرد.

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم برای تحصیل دکتری از دانشگاه‌های معتبر مالزی پذیرش بگیرید.

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.malaysiaeducation.info/admission-requirements/admission-requirements-for-doctorate-phd.html

https://www.findaphd.com/guides/phd-study-in-malaysia#:~:text=PhD%20structure,awarded%20for%20this%20shorter%20period.

https://www.phdstudies.com/PhD/Malaysia/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *