تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
رشته مهندسی نرم افزار

تحصیل رشته مهندسی نرم افزار در مالزی

زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل در رشته مهندسی نرم افزار مالزی، نه آن قدر دور از دسترس است که نتوانید به سادگی به دستش بیاورید؛ نه آن قدر فرآیند سهلی دارد که تصور کنید مثل آب خوردن است. با انتخاب رشته مهندسی نرم افزار در بهترین دانشگاه های مالزی برای کسب جایگاه‌ شغلی مطمئن، پردرآمد و با پتانسیل کاری بالا آماده شوید.

مشاوره شریف، همراه همیشگی شما برای تحصیل و اقامت در مالزی است.

دلت می خواد مدرک مهندسی نرم افزار مالزی رو داشته باشی؟

اینجا رو کلیک کن

مهندس نرم افزار کیست؟

مهندسی نرم افزار در مالزی

نرم‌افزار قسمت‌هایی از کامپیوتر است که دیده نمی‌شود و قابل لمس نیست. نرم افزار مثل روحی است که کامپیوتر را به حرکت وادار می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید مهندس نرم افزار کیست؟ باید برایتان بگوییم وظیفه مهندس نرم‌افزار طراحی، برنامه نویسی و پیاده‌سازی نرم‌افزارهای بزرگ، قابل اعتماد، کارآمد و اقتصادی با استفاده از اصول و شیوه‌های مهندسی است.

مهندس نرم افزار روش‌های عملی برای راه‌حل‌های مشکلات کامپیوتری ارائه می‌دهد. همانطور که یک مهندس عمران مطمئن باید مطمئن شود که پل ساخته شده دارای پایه‌های محکم است، مهندس نرم افزار نیز با مطالعه کامل نیازمندی‌های کامپیوتر باید روشی سیستماتیک آن را مدیریت کرده و توسعه دهد.

مهندس نرم افزار اصول ریاضیات و علوم کامپیوتر را با شیوه‌های مهندسی ادغام می‌کند تا مطمئن شود که سیستم‌های نرم افزاری بزرگ قابل اعتماد و کارآمد بوده و در عین مقرون به صرفه بودن، قابلیت برآورده کردن نیازهای مشتریان را دارد.

و در نهایت؛ مهندسی نرم افزار در زندگی روزمره ما نقش پررنگی داشته و در بسیاری جهات بر زندگی ما تأثیر مستقیم دارد. از سیستم‌های بانکی آنلاین و پلت‌فرم‌های رزرو خطوط هوایی گرفته تا بازی‌های اپلیکیشن موبایلی که هنگام رفت‌وآمد به کلاس انجام می‌دهید، حضور آن را می‌توان در همه جا احساس کرد. در واقع، بیشتر فناوری‌های امروزی نتیجه مهندسی نرم افزار دقیق است که اطمینان می‌دهد نرم افزار مورد استفاده شما قابل اعتماد، کارآمد و مقرون به صرفه است.

تفاوت رشته مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر

ادامه تحصیل در مهندسی نرم افزار شما را در معرض انواع سیستم‌های پایه‌ای قرار می‌دهد. در حالی که دانشجویان علوم کامپیوتر با تمرکز بر توسعه و نگهداری نرم افزار آماده‌ای که توسط دیگران طراحی شده، وظیفه اطمینان و نگهداری نرم افزار و اطمینان از کارکرد صحیح آن را بر عهده دارند.

بسیاری از موضوعاتی که در مهندسی نرم افزار آموزش داده می‌شود، مشابه دروس علوم کامپیوتر است. ریشه اصلی مهندس نرم افزار در تئوری و ریاضیات است در حالی که دروس آن شباهت های زیادی با علوم کامپیوتر دارد.

آشنایی با رشته علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات مالزی

کلیک کنید

اصلاً اصطلاح مهندسی نرم افزار از کجا آمده است؟

می‌دانید اصطلاح مهندسی نرم افزار از کجا آمده؟ دهه 1960 یعنی حدود 60 سال پیش بود که مارگارت همیلتون، دانشمند کامپیوتر و مهندس سیستم آمریکایی، اصطلاح “مهندسی نرم افزار” را ابداع کرد. مارگارت همیلتون در حین توسعه سیستم های هدایت و ناوبری برای ماموریت های آپولو بود که این نام را اختراع کرد. شاید مارگارت احساس کرده بود که حق توسعه دهندگان نرم افزار است که مهندس نامیده شوند. 

آشنایی با وظایف مهندس نرم افزار در مالزی

مسئولیت‌پذیری از ویژگی‌هایی است که کاریزمای زیادی به آدم‌ها می‌دهد و آنها را تبدیل به فردی قابل تحسین و اطمینان در زندگی می‌کند. مسئولیت پذیر بودن کار سختی نیست، فقط باید وظایفی را که به شما محول شده را به خوبی شناخته و انجام دهید. برای آشنایی با وظایف مهندس نرم افزاری این چند خط را بخوانید:

 • وظیفه اصلی مهندسین نرم افزار ایجاد نرم افزارهای با کیفیت بالا به شیوه‌ای سیستماتیک، کنترل شده و کارآمد برای سیستم‌های کامپیوتری است.
 • مهندسان نرم‌افزار در تمام جنبه‌های چرخه عمر نرم‌افزار، از مشخصات تا تحلیل و طراحی، تست نگهداری و ارزیابی محصول، تسلط و اشراف دارند.
 • هزینه، زمانبندی، توسعه، ایمنی و اطمینان از کیفیت نرم افزارهای تولیدی برای هدایت کامپیوترها وظیفه دیگر مهندسین نرم افزار است.
 • مهندسان نرم افزار برای ایجاد نرم افزار با کیفیت بالا به شیوه‌ای سیستماتیک، کنترل شده و کارآمد فعالیت می‌کنند.
 • مهندسین نرم افزار باید با اصول اولیه علوم کامپیوتر مانند برنامه نویسی و الگوریتم‌ها آشنا بوده و به آن تسلط داشته باشند.  

رشته‌ های تحصیلی دوره نرم افزار در مالزی

استراتژی اصلی رسیدن به هدف، داشتن الگویی مشخص است. الگوی مناسب برای موفقیت در رشته مهندسی نرم افزار انتخاب رشته مورد نظر شما است. رشته های تحصیلی دوره نرم افزار در مالزی خیلی زیاد هستند و شما می‌توانید یکی را که مطابق علاقه و میل‌تان باشد برای تحصیل در مالزی انتخاب کنید. با رشته‌های تحصیلی دوره نرم افزار در مالزی آشنا شوید:

توسعه IOS و Android

 • توسعه برنامه‌های iOS و Android

چنین برنامه‌هایی بر گسترش ویژگی‌های گرافیکی و رابط کاربری برای جامعه بازی تمرکز دارد. توسعه برنامه iOS و Android معماری نرم افزار پیشرفته‌ای در گوشی‌های هوشمند و مرورگرهای کامپیوتر است که برنامه‌های کاربردی موبایل را موشکافی می‌کند.

بازی iOS و Android

 •  بازی iOS و Android

فرق توسعه بازی iOS و Android با توسعه نرم افزارهای iOS و Android در طراحی برنامه‌های نرم افزاری است که در این رشته برای بازی های رایانه‌ای است. توسعه بازی iOS و Android شامل توسعه برنامه‌ها و شبکه و طراحی مکانیک بازی‌ها برای هماهنگی با داستان است.

رشته هوش مصنوعی

 • هوش مصنوعی (AI)

مهندسی نرم افزار در هوش مصنوعی علم داده و مهارت‌ها برای اجرای دستور کار سازمانی مبتنی بر هوش مصنوعی است.

داده کاوی

 • داده کاوی

داده کاوی شامل جمع آوری داده‌های مهندسی نرم افزار است. داده کاوی دانش استخراج شده را “عملیاتی” می‌کند. به عنوان مثال، محققان الگوهای استفاده شده را از میلیون‌ها خط کد هسته لینوکس استخراج کرده تا باگ‌ها را پیدا کنند.

دروس رشته مهندسی نرم افزار مالزی 

برای این که در رشته مهندسی نرم افزار تبدیل به یک فارغ التحصیل موفق و کارکشته شوید، باید در دروس رشته مهندسی نرم افزار مانند زبان برنامه نویسی، ریاضیات و سخت افزار کامپیوتر مهارت زیادی کسب کنید. دروس رشته مهندسی نرم افزار در مالزی به ترتیب سال‌های تحصیلی از این قرار است:

دروس سال اول رشته مهندسی نرم افزار مالزی

 • محاسبات و فناوری اطلاعات در محل کار
 • مبانی توسعه نرم افزار
 • مقدمه‌ای بر پایگاه های داده
 • مقدمه‌ای بر مدیریت
 • مقدمه‌ای بر شبکه سازی
 • مفاهیم ریاضی برای محاسبات
 • سیستم عامل و معماری کامپیوتر
 • تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم

دروسی که در سال دوم رشته مهندسی نرم افزار مالزی می‌خوانید

 • خلاقیت و نوآوری
 • توسعه شی گرا با جاوا
 • برنامه نویسی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • روش‌های تحقیق برای محاسبات و فناوری
 • روش‌های توسعه سیستم

دروس سال سوم رشته های مهندسی نرم افزار مالزی

 • مدیریت نوآوری و توسعه محصول جدید
 • مفاهیم زبان برنامه نویسی پیشرفته
 • الگوریتم
 • الگوهای طراحی
 • مهندسی کیفیت نرم افزار
 • طراحی و توسعه برنامه های کاربردی در فضای ابری
 • تحقیقات در مهندسی نرم افزار
 • پروژه مهندسی نرم افزار
 • مدیریت پروژه

مهارت‌های تضمین کننده موفقیت رشته نرم افزار در مالزی

جنگجویان حرفه‌ای از همان لحظه ورود به امید موفقیت وارد زمین می‌شوند، شاید شما جنگجوی حاضر در میدان نباشید؛ ولی شرط اصلی برای موفقیت‌تان کسب مهارت‌ به امید رسیدن به موفقیت است. قبل از تصمیم گیری برای شرکت در دوره مهندسی نرم افزار وضعیت خودتان را بسنجید و ببینید که مهارت‌های تضمین کننده موفقیت رشته نرم افزار در مالزی را دارید؟ 

 • مهارت‌های برنامه نویسی قوی
 • مهارت حل مسئله
 • توانایی کار در یک مهلت مقرر
 • توجه به جزئیات
 • خلاقیت در یافتن راه حل برای مسائل محاسباتی
 • پیگیر بودن و دنبال راه هایی برای بهبود نحوه استفاده از رایانه 
 • مهارت ریاضی

نقشه راه موفقیت در رشته مهندسی نرم افزار مالزی

نقشه راه موفقیت در رشته مهندسی نرم افزار

ورزشکاری که قصد بالا بردن مدال پیروزی بر روی سر دارد، نقشه راه مدون و مشخصی برای خودش تعریف کرده و مطابق نقشه در مسیر حرکت می‌کند. نقشه راه موفقیت در رشته مهندسی نرم افزار مالزی؛ از مقاطع پایه و ابتدایی گذر می‌کند. برای دیدن نقشه راه موفقیت در رشته مهندسی کامپیوتر با دقت این پارگراف را بخوانید:

برای بالا بردن مدال پیروزی در رشته مهندسی نرم افزار باید پس از پایان SPM و دوره دبیرستان در مالزی، در یک برنامه پیش دانشگاهی مثل A Level، STPM یا برنامه بنیادی ثبت نام کنید.

 1. دانش آموزان پیش دانشگاهی با نتایج مربوطه در STPM ، A-Levels ، SAM  CPU ، AUSMAT و غیره می‌توانند مستقیماً وارد سال اول رشته علوم کامپیوتر یا مهندسی نرم افزار در بهترین دانشگاه مالزی شوند. برنامه‌های بنیاد در علوم از دانشگاه های خصوصی برتر در مالزی نیز برای ورود پذیرفته می‌شوند.
 2. با 3 واحد در SPM یا O-Levels از جمله ریاضی، دانش آموزان می‌توانند برای دیپلم 2 ساله در فناوری اطلاعات ، دیپلم در مطالعات کامپیوتر یا دیپلم مهندسی نرم افزار شرکت کنند و سپس وارد مقطع کاردانی رشته علوم کامپیوتر یا مهندسی نرم افزار شوند.
 3. مسیر دیگری که شما را مفتخر به دریافت مدال پیروزی رشته مهندسی نرم افزار در مالزی می‌کند شرکت در دوره دیپلما یا کاردانی مالزی است. با اخذ مدرک کاردانی می‌توانید مسیر راه را کوتاه‌تر کرده و زودتر وارد دنیای کسب و کار شوید.
 4. هر چند در صورت تمایل می‌توانید 2 سال دیگر در مقطع کارشناسی مدرک لیسانس نرم افزار را بگیرید.
 5. اگر پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی هم می‌توانید با تحصیل کارشناسی در مالزی پس از 3 تا 4 سال مدرک لیسانس یا کارشناسی خود را بگیرید. 
 6. اخذ مدرک فوق لیسانس مهندسی نرم افزار 2 تا 3 سال زمان نیاز دارد. 
 7. برای کسب مدرک دکترا رشته مهندسی مالزی باید 2 تا 4 سال دیگر درس بخوانید. 

رشته مهندسی نرم افزار در دانشگاه APU

اینجا رو کلیک کن

شرایط تحصیل رشته نرم افزار در مالزی

پس از آشنایی با زمان بندی و مقاطع تحصیلی مهندسی نرم افزار در دانشگاه های مالزی، وقت آن رسیده که با شرایط تحصیل رشته نرم افزار در مالزی آشنا شوید.

شرایط اخذ مدرک کادرانی رشته نرم افزار مالزی

سطوح A :  حداقل 2Es
STPM :  حداقل CGPA 2.00 در هر 2 موضوع
مدرک تحصیلی استرالیا :    حداقل 55 ATAR
پایه در علم یا پایه در محاسبات :  حداقل CGPA 2.00
دیپلم : حداقل CGPA 2.50
یک اعتبار در ریاضیات اضافی  در سطح SPM 

 

شرایط اخذ مدرک کارشناسی مهندسی نرم افزار مالزی

*STPM:  حداقل درجه C با CGPA 2.00
سطح 2 :  قبولی در سطح A و یک اعتبار در ریاضیات در SPM/O-Level/IGCSE
*پایه:  حداقل CGPA 2.00
*UEC 5:  درجه B در UEC، از جمله ریاضیات اضافی
*مدرک بین المللی (IB):  حداقل. 25 امتیاز در 6 موضوع
انگلیسی:  آیلتس (حداقل 5.5 – 7.0 در کل)، تافل (حداقل 550 یا 90)
*دیپلم بین المللی  حداقل 25 امتیاز
*SPM (یا معادل):  حداقل 3C از جمله در ریاضیات

*مدارک فوق در دوره پیش دانشگاهی مالزی به دانش آموزان داده می‌شود.

تحصیل کارشناسی ارشد مالزی

کلیک کنید

شرایط اخذ مدرک کارشناسی ارشد نرم افزار مالزی

مدرک لیسانس:  حداقل CGPA 2.75 – 3.0
انگلیسی:  آیلتس (حداقل 5.5 در کل) یا تافل (حداقل 550 یا 83)
پیش نیازهای اضافی:  سابقه کار 2 سال

هزینه تحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر در مالزی

سنگ بنای موفقیت هر کاری خودباوری است. باید به خودتان ایمان داشته باشید که توانایی انجام کار را از ابتدا تا انتها دارید. مدیریت هزینه تحصیل در مالزی بخشی از فرآیند باورپذیری در مسیر موفقیت است. هزینه تحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر در مالزی بر اساس رتبه دانشگاه و سطح دوره ارائه شده متفاوت است. در نمودار زیر یک قیمت تقریبی داده شده است.

هزینه تحصیل رشته نرم افزار در مالزی

هزینه کاردانی  سالیانه ۱۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ رینگت
کارشناسی   سالانه ۱۲،۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ رینگت
کارشناسی ارشد  ۱۵,۰۰۰ رینگت تا ۳۰،۰۰۰ رینگت
دکتری  ۱۵,۰۰۰ رینگت تا ۳۰،۰۰۰ رینگت

به خاطر داشته باشید هزینه های فوق فقط هزینه تحصیل را پوشش می‌دهد و شامل هزینه‌ زندگی در مالزی نیست. 

هزینه تحصیل در مالزی

کلیک کنید

برترین دانشگاه های مهندسی نرم افزار در مالزی

یک تیرانداز باید یاد بگیرد چطور تیر را به سمت هدف شلیک کند. معطوف کردن تمرکز و توجه است تیر را به سمت هدف هدایت می‌کند. شما هم برای تحصیل مهندسی نرم افزار در مالزی باید بهترین دانشگاه‌ها را هدف گرفته و برای اخذ پذیرش تمرکز کرده و اقدامات لازم را انجام دهید. البته بهتر است قبل از آن با بهترین دانشگاه های مهندسی نرم افزار در مالزی آشنا شوید.  

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار مالزی:

در مسیر موفقیت باید بهترین‌ها را انتخاب کنید. مشاوره شریف بهترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل مهندسی نرم افزار را به شما معرفی می‌کند:

 • دانشگاه TAYLORS مالزی
 • دانشگاه SUNWAY مالزی
 • دانشگاه UM مالزی
 • دانشگاه UKM مالزی
 • دانشگاه UNIMY مالزی
 • دانشگاه UPM مالزی
 • دانشگاه UTM مالزی
 • دانشگاه USM مالزی

برترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی نرم افزار در مالزی:

 • دانشگاه SUNWAY مالزی
 • دانشگاه TAYLORS مالزی
 • دانشگاه MONASH مالزی
 • دانشگاه UPM مالزی
 • دانشگاه UM مالزی

چشم انداز شغلی رشته مهندسی نرم افزار در مالزی 

حقوق و چشم‌انداز رشد شغلی آینده به درجه مهندسی نرم افزار شما و همچنین منطقه یا نوع برنامه مهندسی نرم افزاری که دنبال می‌کنید بستگی دارد.

می‌دانید با مدرک مهندسی نرم افزار چه کارها و مشاغلی می‌توانید انجام دهید؟ لیست زیر را بررسی کنید تا با چشم انداز شغلی رشته مهندسی نرم افزار در مالزی آشنا شوید:

 • توسعه دهنده وب
 • مهندس ارشد نرم افزار
 • معمار فنی
 • مدیر توسعه نرم افزار
 • مدیر ارشد فناوری (CTO)
 • دانشمند داده
 • توسعه دهنده بازی
 • توسعه دهنده Front-end / Back-end
 • متخصص تضمین کیفیت نرم افزار (QA)
 • توسعه دهنده برنامه‌های کاربردی
 • تحلیلگر امنیت سایبری
 • تحلیلگر سیستم
 • مدیر سیستم‌های اطلاعاتی
 • برنامه نویس چند رسانه‌ای
 • طراح وب
 • مشاور فناوری اطلاعات

حقوق مهندس نرم افزار در مالزی

حقوق مهندس نرم افزار در مالزی

در حال حاضر برنامه نویسی و پشتیبانی فنی رایج‌ترین شغل مهندسان نرم افزار در مالزی است. سهم افراد حرفه‌ای کسب 80 درصد از فرصت‌های شغلی است، در حالی که 20 درصد باقی مانده برای فارغ التحصیلان تازه کار است.

میانگین حقوق یک متخصص فناوری اطلاعات حدود 7000 رینگیت است. یک مدیر پروژه معمولی فناوری اطلاعات ماهیانه حدود 9000 رینگیت حقوق دریافت می‌کند.

در زیر انواع مختلف مشاغل در مهندسی نرم افزار و حقوق مورد انتظار (در سال) در مالزی را طبق PayScale مشاهده خواهید کرد :

حقوق مهندس نرم افزار در مالزی

توسعه دهنده وب:  RM 36,000 – 70,000
مهندس ارشد نرم افزار:  RM 119,000 – 246,000
معمار فنی:  RM 133,000 – 291,000
دانشمند داده: RM 58,000 – 126,000
مدیر ارشد فناوری:  183000 – 405000 RM

تضمین تحصیل در مالزی با مشاوره شریف!

مشاوره شریف؛ باسابقه‌ترین مؤسسه برای ارائه خدمات تخصصی به ایرانیان در مالزی است. 

برای انجام هر کدام از کارهای زیر می‌توانید با ما تماس بگیرید:

 • ثبت نام در مدارس مالزی
 • پذیرش دانشگاه‌های مالزی
 • اخذ ویزا
 • تهیه‌ی خوابگاه
 • و غیره

ما به شما کمک می‌کنیم تا از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

 

منبع:

https://eduadvisor.my/course-guide/software-engineering

https://www.easyuni.my/en/malaysia-software-engineering/

https://www.educationmalaysia.in/stream/software-engineering

https://bestuniversitymalaysia.com/2017/07/18/malaysia-top-universities-best-software-engineering-degree/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *