تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
رشته پرستاری در مالزی

تحصیل رشته پرستاری در مالزی

زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (4 امتیاز)

تحصیل پرستاری در مالزی منشوری است که هر ضلعش به رنگی از عشق و محبت است. پرستارانی که تحصیل در مالزی را انتخاب می‌کنند، انسان‌های فداکاری هستند که وجودشان وقف کمک و یاری به دیگران است. 

اگر شما هم به فکر تحصیل رشته پرستاری در مالزی هستید، یا خواندن این نوشته چند قدم به هدف‌تان نزدیک‌تر می‌شوید. چون قرار است پاسخ سؤالات خود را اینجا پیدا کنید!  

مشاوره شریف شما را که به دنبال کشف مسیر تحصیل پرستاری در مالزی هستید، تحسین می‌کند و کوتاه‌ترین راه را نشان‌تان می‌دهد.

دوست داری تو مالزی پرستاری بخونی؟

اینجا رو کلیک کن

چرا تحصیل پرستاری در مالزی؟

شاید این سؤال در ذهن شما هم می‌چرخد که در میان این همه کشور در این دنیا پهناور چرا تحصیل پرستاری در مالزی؟ بگذارید برایتان از دلایل تحصیل در رشته پرستاری مالزی بیشتر بگوییم تا چراغی باشد در تاریکی‌های کوچه پس کوچه‌های ذهن‌تان: 

 • دلیل اصلی محبوبیت تحصیل در رشته‌های پزشکی مالزی، وضعیت بهداشت و درمان مطلوب این کشور است.
 • جالب است بدانید سرمایه گذاری دولت مالزی در زمینه بهداشت و سلامت، آن را جزو کشورهای آسیایی صادر کننده سلامت در منطقه کرده است.  
 • مزیت دیگر تحصیل در مالزی برای ایرانیان، نزدیکی فرهنگی مردم این کشور آسیایی و مسلمان بودن مردم  است.
 • مهم‌تر از موارد گفته شده وجود دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا و تجهیزات مدرن است که با آغوش باز در انتظار دانشجویان بین‌المللی است.
 • و در نهایت رواج زبان انگلیسی در میان مردم این کشور است که شرایط ایده‌آلی برای دانشجویان اینترنشنال به وجود آورده است.

مزایای تحصیل در رشته پرستاری در مالزی

تحصیل پرستاری در مالزی مانند سایر رشته‌های پزشکی محاسن زیادی دارد. با هم مزایای تحصیل پرستاری در مالزی را بخوانیم:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • کسب آمادگی در دوره‌های پریمدیکال و یا فاندیشن
 • امکان بالا بردن مهارت زبان قبل از تحصیل در دوره‌های فاندیشن
 • هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیلی
 • فرصت‌های شغلی خوب با درآمد بالا پس از فارغ التحصیلی
 

– تحصیل پرستاری در عصر دیجیتال

امروزه رد پای تکنولوژی را در همه بخش‌های زندگی می‌توان مشاهده کرد. آقای جورج کوروس می‌گوید: “تکنولوژی هرگز جایگزین معلمان بزرگ نخواهد شد؛ اما همین تکنولوژی در دستان معلمان بزرگ، تحول‌آفرین است.” تمام رشته‌های دانشگاهی مخصوصاً رشته‌های پزشکی و پرستاری در عصر دیجیتال دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند. 

با همه‌گیری کووید-19 لزوم استفاده از فناوری دیجیتال در رشته پرستاری بیشتر از قبل احساس شد. توجه به حفظ فاصله اجتماعی و در عین حال امکان برقراری ارتباط با بیماران برای دانشجویان پرستاری، ضرورت استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی مختلفی را بیشتر از گذشته کرد. 

به طور مثال انفورماتیک پرستاری یک رشته در حال شکوفایی است که بر پایه فناوری الکترونیک و روش‌های دیجیتال بنیان‌گذاری شده است. دانشجویان پرستاری از این روش برای تمرینات آکادمیک و بالینی استفاده می‌کنند.

تأثیرات فناوری در پیشرفت رشته پرستاری

  تأثیر شگفت فناوری بر رشته پرستاری را با هم بخوانیم:

 1. کاهش خطای انسانی، با استفاده از فناوری اطلاعات درصد خطاها و اشتباهات انسانی کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.
 2. مانکن‌ها و تجهیزات شبیه‌سازی پرستاران را قادر می‌سازد تا مهارت‌های خود را بدون آسیب رساندن به بیمار واقعی بیشتر تمرین کنند.
 3. تقویت ارتباطات، پیام‌رسانی فوری و راه‌حل‌های همکاری تیمی ارتباطات میان بخش‌های مختلف و مراقبت‌های بهداشتی را تسهیل می‌کند.
 4. حفظ و بالابردن استانداردهای پرستاری، استفاده از نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی بهبودیافته به کارمندان اجازه می‌دهد تا استانداردهای مراقبت را در سراسر بخش‌ها حفظ کنند.

مهارت‌های لازم برای تحصیل پرستاری مالزی

مهارت های لازم برای تحصیل پرستاری در مالزی

برای تحصیل در رشته پرستاری نه فقط در مالزی، در هر جای دنیا که باشید نیاز به دقت ظرافت‌ها و نکته سنجی‌ دارید. مهارت‌های لازم برای تحصیل پرستاری را با هم بخوانیم:  

 • توجه به جزئیات، یک پرستار موفق باید با دقت وضعیت بیمار و روند بهبودی آنها را با جزئیات بررسی کند.  
 • مدیریت زمان، مهارت‌ مدیریت زمان برای حفظ تعادل زندگی هر انسانی ضروری است. مدیریت زمان به پرستاران کمک می‌کند تا در حرفه و شغل خود پیشرفت کنند و تعادل زندگی شخصی خود را نیز حفظ کنند.
 • مهارت برقراری ارتباط با دیگران، از آنجا که پرستاران رابط حیاتی میان بیمار، پزشک و خانواده هستند، باید توانایی برقراری ارتباط و مدیریت و کنترل احساسات خود را داشته باشند.
 • محبت و دلسوزی، پرستار باید نسبت به بیماران دلسوز، مهربان و رئوف باشد تا بتواند آنها را در شرایط سخت یاری کند. 
 • ثبات عاطفی، بیمارستان‌ آبستن حوادث مختلفی است و پرستاران هر روزه شاهد جدال مرگ و زندگی هستند. بنابراین باید با اراده‌ای قوی توانایی کنترل و اداره این شرایط آسیب‌زا و متشنج را داشته باشند. 
 • یک پرستار عالی کسی است که بتواند استرس ناشی از شرایط دلخراش را کنترل کند.
 • ارزیابی وضعیت بیماران و حمایت از آنها مهارتی است که موفقیت پرستاران را تضمین می‌کند.
 • پیگیری وضعیت بیمار تا رسیدن به سلامتی هم که نیاز به صبر و حوصله زیاد دارد.

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

کلیک کنید

با اولین بانوی پرستار دنیا آشنا شوید

اولین پرستار زندگی هر کسی مادر اوست، از مادرها که بگذریم اولین بانوی پرستار دنیا بانو نایتینگل است. فلورانس نایتینگل معروف به بانوی چراغ به دست، اولین بانویی بود که نام پرستاری را در دنیا جاودانه کرد. این پرستار در مراکز مذهبی قواعد سختگیرانه پزشکی، سلامت و مراقبت علمی را آموخت.

او در سال ۱۸۵۹ کتابی باعنوان “نکاتی درباره پرستاری” منتشر کرد. نوشته‌های این بانو اولین‌ قوانین تئوری پرستاری بود که انقلابی در روش‌های آموزش پرستاری دنیا به وجود آود. بانو نایتینگل مؤسس جنبش جهانی صلیب سرخ و هلال احمر بود و تأثیر بسیار زیادی در جدایی مدارس تخصصی پرستاری از مراکز مذهبی داشت. 

مدرک زبان برای تحصیل رشته پرستاری مالزی

داشتن مدرک زبان برای تحصیل پرستاری در مالزی یا نداشتن! مسئله این است! همان‌طور که بارها و بارها مشاوره شریف برایتان گفته است برای تحصیل در مالزی نیازی به هیچ گونه مدرک زبان انگلیسی ندارید! 

البته ناگفته نماند که داشتن مدرک زبان انگلیسی برگ برنده‌ای برای پذیرش دانشگاه های مالزی است. کالج‌های زبان مالزی، جزو بهترین مراکز دنیا هستند که با ارائه دوره‌های آموزشی مورد نیاز، شما را برای ورود به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظرتان آماده می‌کنند. 

بسیاری از دانشگاه‌های مالزی مانند دانشگاه سان وی دارای کالج‌ زبان هستند که می‌توانید قبل از شروع تحصیل در مالزی، آموزش زبان انگلیسی را برای دریافت مدرک آیلتس شروع کنید. به نظرتان یک سال برای اخذ مدرک آیلتس با نمره 5.5 آکادمیک کافی نیست؟

تحصیل بدون کنکور در رشته پرستاری مالزی

مسیر تحصیل بدون کنکور در رشته پرستاری مالزی هموار است ولی ساده نیست؛ چون هر کاری قوانین و ضوابط خاص خودش را دارد. کنکور در مالزی معنایی ندارد و قرار نیست برای ورود به دانشگاه های مالزی در آزمون سراسری یا کنکور شرکت کنید. ولی به هر حال همه چیز به همین سادگی‌ها هم نیست، برای تحصیل در رشته پرستاری باید شرایط لازم را داشته باشید. 

تحصیل بدون کنکور در مالزی

کلیک کنید

شرایط تحصیل در رشته پرستاری مالزی 2023

شرایط تحصیل رشته پرستاری در مالزی برای رسیدن به موفقیت را با هم بخوانیم:

 • پذیرفته شدن در آزمون ورودی، برخی دانشگاه‌های مالزی برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی دارند. این آزمون شامل دروس علوم پایه است و شرط ورود دانشجویان بین‌الملل هم شرکت در آزمون زبان است. 
 • داشتن مدرک پایه دیپلم، SPM/O-level یا حداقل 5 واحد شامل BM، ریاضیات و علوم.
 • گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر

به یاد داشته باشید که شرایط گفته شده مربوط به دانشجویان ملی است و ایرانیان برای تحصیل رشته‌های پزشکی در مالزی شرایط متفاوتی دارند. برای آشنایی با شرایط تحصیل ایرانیان در رشته‌های پزشکی مالزی با کارشناسان مشاوره شریف تماس بگیرید.

مراحل تحصیل پرستاری در مالزی

بگذارید از اول برایتان بگوییم که مراحل تحصیل پرستاری در مالزی چگونه است:

 • قبل از اینکه در مالزی تبدیل به یک پرستار شوید باید SPM یا مدرک معادل آن را دریافت کنید.
 • شرکت در دوره پیش دانشگاهی مالزی مانند STPM ،A-Level یا یک پایه در علوم هم نقش مهمی در تضمین موفقیت شما برای تحصیل پرستاری در مالزی دارد.
 • بعد از تکمیل پیش دانشگاهی باید در هیئت پرستاری ثبت نام کنید؛ در آزمون هیئت پرستاری مالزی شرکت کرده و قبول شوید. (هیئت پرستاری مالزی (MNB) برای همسویی با قانون پرستاران تأسیس شده و عملکرد پرستاران را کنترل می‌کند)
 • گواهی تمرین سالانه APC خود را از شورای پرستاری دریافت کنید.
 • پس از تکمیل درخواست برای APC گواهی تمرین سالانه برای شما صادر می‌شود و با دریافت جزئیات ثبت نام پرستاران شاغل در مالزی برای شروعی موفق آماده می‌شوید.
 • پس از آن شما رسماً یک پرستار ثبت نام شده در مالزی هستید و می توانید در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مدارس، سازمان‌های دولتی، خانه سالمندان و… فعالیت خود را آغاز کنید.

زمان لازم برای تحصیل پرستاری در مالزی 

زمان لازم برای تحصیل پرستاری در مالزی بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. برای تحصیل رشته پرستاری در مالزی چند گزینه پیش رویتان است:

 • تحصیل پرستاری در مقطع دیپلم
 • تحصیل پرستاری در مقطع لیسانس
 • تحصیل در مقطع دکتری DNP یا PhD

زمان لازم برای گرفتن دیپلم پرستاری در مالزی 3 سال است. در این دوره دانشجویان اصول اولیه پرستاری، ارتباطات، مراقبت‌های اولیه بهداشتی، روانشناسی، مراقبت‌های پرستاری برای انواع مختلف بیماران و غیره را آموزش می‌بینند. 

در دوره ۴ ساله نیز دانشجویان تمام دوره‌های تدریس شده در برنامه دیپلم را به صورت تکمیلی یاد گرفته و موفق به اخذ مدرک کارشناسی می‌شوند. پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانید برای نقش‌هایی به عنوان متخصص پرستاری، متخصص بیهوشی و پرستار ماما درخواست دهید.

پرستارانی که می‌خواهند پیشرفت بیشتری داشته باشند می‌توانند وارد دوره دکتری DNP یا PhD شوند تا بتوانند به عنوان محقق علمی یا استاد دانشگاه در علوم پرستاری کار کنند. 

مدارک لازم برای تحصیل در رشته پرستاری کشور مالزی

این بخش برای آنهایی است که همه کارهای مقدماتی مثل پذیرش دانشگاه را انجام داده و در حال آماده کردن مدارک لازم برای تحصیل در رشته پرستاری مالزی هستند:

 • مدرک تحصیلی قبلی
 • رونوشت رسمی سوابق (لیست نمره)
 • نمرات معدل
 • رزومه ای با تجربه مرتبط در زمینه پرستاری
 • توصیه نامه از معلمان یا کارفرمایان گذشته
 • اطلاعات تماس توصیه کننده
 • یک انگیزه نامه مقاله شخصی

هزینه تحصیل رشته پرستاری در مالزی

هزینه تحصیل پرستاری در مالزی

هزینه تحصیل در مالزی و رشته پرستاری بستگی به دانشگاه منتخب‌تان دارد. اگر در دانشگاه های دولتی مالزی درس بخوانید که دیگر غمی از بابت هزینه‌ها نخواهید داشت. با این حال برای تحصیل در دانشگاه های اینترنشنال باید مبالغ بیشتری در نظر بگیرید. به طور میانگین هزینه تحصیل پرستاری در مالزی برای یک سال چیزی حدود 6,000 تا 8,000 دلار است که معادل 24,000 تا 32,000 رینگیت می‌شود.

مشاغل حوزه پرستاری در مالزی

تحصیل در دوره پرستاری مالزی به این معنا نیست که گزینه شغلی شما محدود به پرستاری می‌شود؛ چراکه تخصص‌ها و گزینه‌های زیادی برای مشخص کردن مسیر شغلی در این رشته وجود دارد. البته باید بدانید که هر یک از این مشاغل چالش‌ها و مسئولیت‌های خاص خود را دارند. 

متقاضیان تحصیل پرستاری مالزی پس از گرفتن لیسانس، می‌توانند به عنوان پرستار یا کارمند در هیئت پرستاری مالزی ثبت نام کرده و کار خود را به عنوان پرستار آغاز کنند. مشاغل دیگری که پرستاران می‌توانند داشته باشند:

 1. پرستار کودکان
 2. پرستار RN
 3. پرستار زایمان و زایمان
 4. پرسنل پرستار
 5. پرستاری بیماران ناتوان و بیماران روانی
 6. مدیر خدمات بهداشتی
 7. پرستار ناتوانی یادگیری
 8. مربی پرستار
 9. پرستار مسافرتی
 10. مدیر پرستاری
 11. پرستار مراقبت پرستاری
 12. پرستار مدرسه
 13. پرستار بیمارستان و کلینیک‌ها
 14. پرستار مراکز توانبخشی

درآمد رشته پرستاری در مالزی

آینده شغل پرستاران و کسانی که در زمینه مراقبت‌های بهداشتی مالزی فعال هستند، بسیار درخشان و روشن است. برای پرستاران در مالزی، فرصت‌های شغلی زیادی فراهم است ولی حقوق و دستمزد بین شاخه‌های مختلف پرستاری به شدت متفاوت است. با نگاهی به این جدول، حداقل و حداکثر درآمد پرستاری در مالزی را ببینید.

 • درآمد مشاغل پرستاری در مالزی، ماهیانه حدود 6,360 رینگت است.
 • کمترین دامنه حقوق شغل پرستاری در مالزی 4,080 رینگت است.
 • بیشترین سقف درآمد پرستاری در مالزی تا 12,300 رینگت است.

بهترین دانشگاه‌های مالزی برای تحصیل پرستاری

بهترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل پرستاری در مالزی

نوبتی هم که باشد وقت تصمیم‌گیری و انتخاب است. برای تحصیل در مالزی و بهترین دانشگاه‌های آن آماده شوید! چون می‌خواهیم لیستی از بهترین‌های مالزی را به شما معرفی کنیم. با بهترین دانشگاه های مالزی ارائه دهنده رشته پرستاری آشنا شوید:

1-دانشگاه UM مالزی

دانشگاه UM مالزی (دانشگاه مالایا) قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی در مالزی است که با مساحتی بالغ بر 922 هکتار در جنوب غربی کوالالامپور واقع شده است. این دانشگاه متعهد به آموزش، یادگیری، انجام تحقیقات و ارائه خدمات با کیفیت در سطح جهانی است. رسالت اصلی مالایا تولید و ارتقای دانش از طریق تلاش‌های بهبود و مستمر است.

2-دانشگاه UKM مالزی

دانشگاه UKM مالزی، معروف به دانشگاه ملی مالزی است که دارای رتبه 150 در سال 2021 است. این دانشگاه دولتی در بندر بارو بانگی، سلانگور، در جنوب کوالالامپور واقع شده است. همکاری این مرکز علمی با دانشگاه‌های سراسر جهان امتیازی برای تحصیل در آن است. 

3-دانشگاه بین المللی پزشکی مالزی

دانشگاه بین المللی پزشکی مالزی IMU اولین دانشگاه خصوصی پزشکی و علوم بهداشتی مالزی است. 29 سال سابقه تمرکز اختصاصی در آموزش مراقبت‌های بهداشتی این دانشگاه شهره است. این دانشگاه متخصص در رشته‌های پزشکی، علوم بهداشتی و برنامه‌های طب مکمل است و شامل پنج دانشکده پزشکی و بهداشت است. 

4-دانشگاه AIMST مالزی

دانشگاه AIMST، یک مؤسسه آموزشی عالی در مالزی است که در سال 1996 تأسیس شد. این دانشگاه به طور رسمی فعالیت خود را در 30 اکتبر 2001 آغاز کرد. 

5-دانشگاه علوم مالزی

دانشگاه علوم مالزی (USM)، اولین دانشگاه در مالزی است که توسط دولت برای شرکت در برنامه تسریع شده تعالی (APEX) انتخاب شده است. APEX برنامه‌ای سریع است که به مؤسسات عالی کمک می‌کند تا به جایگاهی جهانی برسند.

6-دانشگاه SEGi مالزی

دانشگاه SEGi، به عنوان یکی از بزرگترین ارائه دهندگان آموزش عالی خصوصی در مالزی است. این دانشگاه در حال حاضر به 20,000 دانشجو در پنج پردیس اصلی واقع در کوتا دامانسرا، کوالالامپور، سوبانگ جایا، پنانگ و ساراواک خدمات می‌دهد.

7-دانشگاه ماهسا مالزی

دانشگاه ماهسا، یک مؤسسه آموزش عالی خصوصی مشهور و معتبر در مالزی است. در دانشگاه MAHSA برنامه‌هایی در سطوح مختلف از پایه و دیپلم گرفته تا کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. رشته‌های علوم پزشکی ارائه شده در ماهسا شامل مراقبت‌های بهداشتی، پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، علوم زیستی و غیره است.

8-دانشگاه موناش مالزی

دانشگاه موناش، سومین پردیس بزرگ دانشگاهی در مالزی است. موناش یک دانشگاه برتر استرالیایی با تحقیقات فشرده است که در بین 100 دانشگاه برتر جهان جایگاه ممتازی دارد. پردیس موناش یک محیط بین‌المللی با تقریباً 8,400 دانشجو از 78 کشور جهان است که توسط کادر علمی بسیار ماهر از سراسر جهان آموزش می‌بینند.

9-دانشگاه UPM مالزی

دانشگاه UPM مالزی یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو در مالزی است که در سردانگ، در کنار پایتخت اداری مالزی، پوتراجایا واقع شده است. UPM یک مرکز یادگیری و تحقیقاتی مشهور جهانی است که دانشجویان و کارکنان زیادی از سراسر جهان جذب کرده است.

تحصیل در مالزی با مشاوره شریف!

مشاوره شریف؛ راهنما و مجری شما در کلیه امور مربوط به ثبت نام مدارس، دانشگاه و کالج‌های زبان در مالزی است.

توانایی‌های ممتاز مشاوره شریف:

 • جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی مالزی‌‌ را در اختیار دارد.
 • کارشناسان مشاوره شریف سابقه و اطلاعات به‌روز دارند.
 • شناخت دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن دارد.
 • ارتباط مستقیم با اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی دارد.

ما به شما کمک می‌کنیم از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *