تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
تحصیل در رشته روانشناسی مالزی

تحصیل رشته روانشناسی در مالزی

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل رشته روانشناسی در مالزی ویژه کسانی است که شیفته پیچیدگی‌های ذهنی هستند. اگر علاقه مند به یادگیری نظریه‌های روانشناسی هیجان انگیز هستید و  از کشف تأثیرات محیطی و روانی بر رفتار انسان‌ها لذت می‌برید برای تحصیل دوره روانشناسی در مالزی فرصت را غنیمت بشمارید.

مشاوره شریف، راهنمای شما در سفر تحصیلی به مالزی است.  همه چیزهایی که در مورد ادامه تحصیل رشته روانشناسی در مالزی باید بدانید را در این نوشتار بخوانید.  

دلت می خواد با تحصیل در مالزی تبدیل به روانشناس حرفه ای بشی؟

اینجا رو کلیک کن

روانشناسی Psychology چیست؟

روانشناسی یا Psychology دانش مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان ها است. رشته روانشناسی به طور خاص به درک اینکه مردم چگونه فکر می‌کنند، احساس می‌کنند، عمل می‌کنند و با خود و دیگران تعامل دارند می پردازد. روانشناسی یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های دانشجویان نه تنها مالزی، بلکه در سراسر جهان است.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که روانشناسان فقط می‌نشینند و به مشکلات مردم گوش می‌دهند، در حالی که باید بدانید روانشناسان به دنبال کشف روش‌های خاص برای درک و حل مشکلات دیگران هستند. روانشناسی دانش مطالعات اجتماعی، علوم شناختی، علوم اعصاب پایه و روش‌های تحقیق است.

شما با تحصیل رشته روانشناسی در مالزی و گذراندن دوره‌های خاص، اصول اساسی روان‌شناسی را یاد می‌گیرید و درک جامعی از ذهن انسان به دست می‌آورید. 

با تحصیل در مالزی روش‌های تحقیقاتی آزمایشگاهی، بررسی‌های میدانی و مشاهدات طبیعی که در زمینه روان‌شناسی حیاتی هستند را آموزش خواهید دید. 

تحصیل روانشناسی در مالزی شامل مطالعه عمیق در مورد ادراک، شناخت، توجه، احساسات، شخصیت، رفتار و روابط بین فردی است.

روانشناس چه کارهایی انجام می‌دهد؟

روانشناس چه کارهایی انجام می‌دهد؟

روانشناس متخصص سلامت روان است که مشکلات رفتاری انسان‌ها را درمان می‌کند. عوامل خارجی زیادی در زندگی انسان ها وجود دارد که باعث افزایش استرس و اضطراب در آنها می‌شود. روان‌شناسان به انسان‌ها کمک می‌کنند تا خود را دوباره کشف کنند، زخم‌های قدیمی را التیام داده و و رفتارها و الگوهای فکری سالم را تجربه کنند.

روانشناس با درک افکار، عواطف، هیجانات و رفتارهای انسان‌ها و استفاده از تکنیک‌هایی بر باور و احساسات آنها تأثیر می‌گذارد. روانشناس با روش‌های مختلفی مانند مصاحبه، مشاهده، نظرسنجی، تست، آزمون و غیره اطلاعات لازم زا جمع آوری کرده و الگوهای رفتاری مناسب با هر شخص را برایش تدوین می‌کند.  

مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز برای موفقیت در رشته روانشناسی

مهارت­‌های فردی (Personal Skills) آن بخش از ویژگی‌های افراد است که باعث موفقیت در زندگی می‌شود. مهارت را می‌توان به 2 دسته مهارت نرم و سخت تقسیم کرد. مهارت نرم غیرملموس و اندازه گیری است، ولی مهارت سخت آن بخش از داشته‌های قابل افزایش با آموزش و اندازه گیری است. در این بخش می‌خواهیم برایتان از مهارت شغلی (Job Skills) که تضمین کننده موفقیت شما در رشته روانشناسی مالزی خواهد بود، بگوییم: 

 • مهارت کنار آمدن با آدم‍‌ها

رشته روانشناسی مستلزم برخورد با افرادی آسیب دیده است، طیف وسیعی از افراد پیر و جوان، زن و مرد مخاطب شما هستند که بیشترشان از باز کردن و گفتن مشکلات خود هراس دارند. شما به عنوان روانشناس باید توانایی برقراری ارتباط با آدم‌های مختلف را داشته باشید تا شانس‌تان برای درمان بیماران افزایش پیدا کند.

 • توضیح مسائل پیچیده به زبان ساده

روانشناس باید بتواند سوالاتی را برای بیماران بالقوه مطرح کرده و به آنها کمک کند تا به علت اصلی مشکلشان هدایت شوند. شما همچنین باید توضیحات پیچیده‌ای را به شیوه‌ای آسان به بیماران خود منتقل کنید.

 • صبوری و سعه صدر

روند درمان بیماران گاهی سریع و گاهی کند است. ممکن است درمان یک بیمار سال‌ها به طول بینجامد. مهم‌ترین مهارت برای تحصیل در رشته روانشناسی مالزی داشتن صبر و حوصله فراوان است. 

 • مهارت در تجزیه و تحلیل رفتار بیماران

اگر علاقه عمیقی به تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها و افراد دارید، برای تحصیل در رشته روانشناسی مالزی آمادگی لازم را دارید. چون در این صورت است که توانایی درک مشکلات و چالش‌های مراجعان را خواهید داشت و می‌توانید برای مشکلات مختلف آنها راه حلی ابداع کنید.

 • داشتن تفکر انتقادی قوی

مهارت‌های تفکر انتقادی و تصمیم گیری آگاهانه برای کمک به بیماران جزو موارد مهمی است که نباید از آن غافل شوید. برای آن که روانشناس موفقی شوید باید بتوانید در جنبه‌های مختلف به طور انتقادی فکر کنید، بینش‌هایی به دست آورید که بتوانید پیشرفت‌های قابل توجهی در افراد به وجود بیاورید. 

 • تفسیر و توجه زبان بدن

روانشناسان باید در تفسیر زبان بدن و کلمات مهارت داشته باشند. این یک مهارت برای تجزیه و تحلیل رفتار افراد است. 

 • توانایی ارائه راه حل‌های شخصی مؤثر برای هر بیمار 

از آنجایی که شغل‌ روانشناسی برای حل مسائل و مشکلاتی است که در درون افراد ایجاد شده، روانشناس باید مهارت کشف مشکلات و ارائه راه حل‌های منحصر به فرد برای رفع مسائل یا نگرانی‌های هر فرد را داشته باشد.  

شرایط عمومی تحصیل روانشناسی در مالزی

شرایط عمومی دوره روانشناسی در مالزی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. در زیر فقط راهنمایی‌های حداقلی برایتان آورده شده است.

شرایط تحصیل کارشناسی روانشناسی 

*STPM:  موضوعات ریاضی و علوم، CGPA 2.00 برای 2 موضوع با حداقل. نمره C برای هر موضوع
*A-Level:  حداقل 2Es یا معادل آن حداقل 80 امتیاز
*مدرک تحصیلی استرالیایی:  حداقل ATAR 60
*بنیاد در هنر یا بنیاد در علم:  حداقل CGPA 2.00 یا 2.50 گذراندن تمام موضوعات (حداقل 50٪ اعتبار)
دیپلم:  حداقل CGPA 2.00 گذراندن تمام موضوعات (حداقل 30٪ اعتبار)
*UEC : 3 به عنوان 2Bs
*SAM/AUSMAT: ATAR از 75
* مدارک دوره پیش دانشگاهی مالزی است که در سیستم های آموزش مختلف ارائه می‌شود.

دوره پیش دانشگاهی در مالزی

کلیک کنید

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی 

مدرک لیسانس  حداقل ممتاز کلاس 2 (بخش بالا)، یا حداقل CGPA 3.0 یا معادل آن

PTE Academic 

50 در کل
انگلیسی  آیلتس (حداقل 6.0 در کل) یا تافل (حداقل 550)

نقشه راه تحصیل روانشناسی در مالزی

با شنیدن نام نقشه راه، یاد اپلیکیشن های مسیریاب می‌افتید، شاید چندان هم بی ربط نباشد چون قرار است مانند یک مسیریاب شما را از نزدیک‌ترین راهی که می توانید به مدرک روانشناسی در مالزی برسید راهنمایی کنیم. پس از پایان تحصیل دبیرستان در مالزی و اخذ مدرک SPM یا IGCSE/O-Levels 3 می‌توانید از این 2 نقشه راه استفاده کنید.

نقشه راه شماره یک برای تحصیل روانشناسی در مالزی

 1. دانش‌آموزان پس از اخذ مدرک SPM یا IGCSE/O-Levels در دوره دبیرستان می‌توانند وارد یک دوره پایه یا پیش دانشگاهی در مالزی مانند A-Levels، SACEi، AUSMAT و غیره شوید.
 2. پس از اتمام برنامه پیش دانشگاهی، دانشجویان می‌توانند پس از 3 سال تحصیل کارشناسی در مالزی مدرک لیسانس خود را بگیرند. 

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

نقشه راه شماره دو برای تحصیل روانشناسی در مالزی

 1. دانش آموزان پس از دریافت مدرک SPM یا IGCSE/O-Levels در دوره دبیرستان به جای تحصیل پیش دانشگاهی در مالزی وارد دوره کاردانی شوند و پس از 2 تا 2 و نیم سال تحصیل کاردانی در مالزی موفق به اخذ مدرک دیپلما شوند.
 2. پس از اخذ مدرک کاردانی رشته روانشناسی مالزی دانشجویان می‌توانند برای اخذ مدرک لیسانس اقدام کنند. با این تفاوت که یک سال کمتر از دانشجویانی که دوره پیش دانشگاهی را گذرانده‌اند درس می‌خوانند. یعنی با داشتن مدرک دیپلما با 3 سال تحصیل کارشناسی در مالزی می‌توانید مدرک لیسانس بگیرید.
به طور خلاصه مدت زمان لازم برای تبدیل شدن به متخصص روانشناسی در مالزی حداقل 5 تا 6 سال بعد از SPM یا پایان دبیرستان در مالزی است. 

هزینه تحصیل روانشناسی در مالزی 

مدیریت هزینه یا cost management راهکاری است که شاید امروز چندان به کارتان نیاید، ولی به عنوان یک مدیر یا متخصص آینده باید از امروز برای آن برنامه ریزی کنید. آگاهی از هزینه تحصیل روانشناسی در مالزی اولین گامی است که برای موفقیت در مدیریت هزینه هایتان به عنوان مدیر و متخصصان آینده برمی‌دارید.

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در مالزی 

مدرک لیسانس:  ۲۲،۰۰۰ تا ۳۳،۰۰۰ رینگت در سال
مدرک کارشناسی ارشد:  ۱۲،۰۰۰ تا ۳۰،۰۰۰ رینگت سالانه
مدرک دکتر ۱۲،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ رینگت در سال
هزینه تخمینی تحصیل کارشناسی روانشناسی در مالزی در طول 3 سال بین 40،000 تا 120،000 رینگیت است.

مدت زمان تحصیل دوره روانشناسی در مالزی

مدت زمانی که دانشجویان بعد از پایان دبیرستان برای تبدیل شدن به یک روانشناس حرفه‌ای باید در نظر بگیرند حدود 6 تا 8 سال است. به این ترتیب که دانش آموزان دوره متوسطه 1 تا 1.5 سال برای تحصیل پیش دانشگاهی باید درنظر بگیرند.

پس از اتمام دوره پیش دانشگاهی، دانش آموزان وارد مقطع کارشناسی روانشناسی در مالزی شده و به مدت 3 سال باید درس بخوانند. 

برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد نیز باید 2 سال زمان در نظر بگیرید. 

مدت زمان تحصیل دوره روانشناسی در مالزی

اخذ مدرک کاردانی در مالزی 2 تا 2.5 سال
اخذ مدرک کارشناسی مالزی 3 سال یا بیشتر
کارشناسی ارشد مالزی 1 تا 2 سال تمام وقت و 3 سال پاره وقت
دانشجویان دوره روانشناسی در مالزی باید در یک دوره کارآموزی به مدت حداقل 16 هفته شرکت کنند تا برای به کارگیری دروس آموخته شده در محیط کار آمادگی لازم را پیدا کنند. 

رشته‌های روانشناسی در مالزی

رشته های روانشناسی که در مالزی می‌توانید بخوانید از این قرار است:

رشته‌های روانشناسی در مالزی

روانشناسی زیستی روانشناسی زیستی مطالعه عملکرد مغز در سطح نورون و انتقال دهنده‌های عصبی است. در روانشناسی زیستی یاد می‌گیرید چگونه  بر افکار، رفتار و احساسات دیگران تأثیر بگذارید.
روانشناسی بالینی روانشناسی بالینی مربوط به ارزیابی و درمان اختلالات روانی جدی و مشکلات روانپزشکی مانند افسردگی، اختلالات خوردن، اسکیزوفرنی می‌پردازد.
روانشناسی مشاوره روانشناسی مشاوره بر حل مشکلات و اختلالات روزمره مانند تعارض زناشویی، مشاوره شغلی و مقابله با رویدادهای منفی تمرکز دارد.
روانشناسی شناختی روانشناسی شناختی به مطالعه فرآیندهای ذهنی مانند یادگیری، حافظه، حل مسئله، تصمیم گیری و ادراک می‌پردازد.
روانشناسی آموزشی روانشناسی آموزشی به روانشناسی تدریس می‌پردازد و به دنبال درک و بهبود نحوه یادگیری افراد در محیط‌های آموزشی است.
روانشناسی قانونی روانشناسی قانونی کاربرد روانشناسی در زمینه تحقیقات کیفری و حقوقی، روان‌شناسی مجرمان، ارزیابی اعتبار شاهد و نمایه‌های جنایی است. برخلاف روانشناسی شناختی و بالینی شامل درک کامل قانون است.
روانشناسی صنعتی و سازمانی روانشناسی صنعتی و سازمانی به بهبود بهره وری و کارایی کارکنان در محل کار و به حداکثر رساندن رفاه جسمی و روانی کارکنان مربوط می‌شود.
روانشناسی اجتماعی  روانشناسی اجتماعی با تمرکز بر جنبه‌های روانشناختی افراد در یک محیط اجتماعی می‌پردازد. ویژگی‌هایی مانند وابستگی متقابل، سازگاری، دیپلماسی، توانمندسازی، عدالت اجتماعی و موارد دیگر در این رشته بررسی می‌شود.
روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت نشان می‌دهد که چگونه زیست شناسی و زمینه اجتماعی بر بیماری و سلامتی تأثیر می‌گذارد. 

 

روانشناسی رشد

 روان‌شناسی رشد تلاش می‌کند تا رشد انسان را در طول زمان یعنی از نوزادی تا بزرگسالی و بلوغ هم در سطح کلان یعنی تکامل فرهنگ در طول سال‌ها می‌پردازد.

روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی، مطالعه علمی رفتار انسان در محیط آموزشی است و به مسائلی مانند اختلالات یادگیری، رفتارهای نوجوانی و غیره می‌پردازد.

روانشناسی تجربی

روانشناسی تجربی به مطالعه انسان‌ها و حیوانات برای درک علل رفتاری آنها در یک محیط آزمایشگاهی می‌پردازد. 

دروس رشته روانشناسی 

دوره‌ روانشناسی در مالزی از دستورالعمل‌های حرفه‌ای پیروی می‌کند. هر چند دروس رشته روانشناسی مالزی بسته به تخصص و نوع دانشگاه شما متفاوت است با این وجود بد نیست نگاهی به این لیست بیندازید.

دروس سال اول رشته روانشناسی

دروس عمومی

 • ارتباطات بین فرهنگی
 • روندها و تفکر بصری
 • اصول روابط عمومی

دروس تخصصی:

 • مقدمه‌ای بر روانشناسی
 • روانشناسی رشد
 • اخلاق در روانشناسی
 • دیدگاه‌های تاریخی در روان‌شناسی
 • روانشناسی اجتماعی
  

دورس سال دوم رشته روانشناسی در مالزی

سال 2

دروس عمومی:

 • رسانه‌های اجتماعی
 • مدیریت خلاقیت و نوآوری

دروس تخصصی:

 • اختلالات روانی
 • روانشناسی زیستی
 • مقدمه‌ای بر روش تحقیق و تحلیل کیفی
 • روانشناسی شخصیت
 • روانشناسی شناختی
 • روش تحقیق و آمار در روانشناسی
  

دروس سال سوم رشته روانشناسی

 • روانشناسی سلامت یا روانشناسی سایبری
 • روانشناسی تربیتی یا روانشناسی عوامل انسانی

دروس تخصصی:

 • اصول و فلسفه مشاوره
 • تست و اندازه گیری روانشناسی
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • مسائل مفهومی و بحث‌های انتقادی در روانشناسی
  

بهترین مشاغل برای فارغ التحصیلان روانشناسی

مشاغل برای فارغ التحصیلان روانشناسی

می‌دانید بهترین مشاغل برای فارغ التحصیلان روانشناسی در مالزی چیست؟ برای تبدیل شدن به یک روانشناس خبره و مجرب باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشته تخصصی روانشناسی داشته باشید. تازه پس از تحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی است که فرصت‌های شغلی زیر برای شما باز خواهد شد:

 • روانشناس بالینی
 • روانشناس مشاوره
 • روانشناس صنعتی و سازمانی
 • روانشناس تربیتی
 • روانشناس بالینی
 • روانشناس مشاوره
 • روانشناس مدرسه
 • روانشناس قانونی
 • روانشناس سلامت
 • روانشناس ورزش 
 • مربی زندگی
 • محقق بازار
 • روان درمانگر
 • روانشناس کودک
 • مشاور بحران
به خاطر داشته باشید که برخی از این مشاغل به حداقل مدرک کارشناسی ارشد در روانشناسی نیاز دارند و بسیاری از آنها حتی به مدرک دکترا نیاز دارند.

حقوق روانشناسان در مالزی

جدول زیر انواع مختلف مشاغل در روانشناسی و حقوق مورد انتظار سالانه در مالزی را طبق SalaryExpert نشان می‌دهد:

حقوق متخصص روانشناسی در مالزی

روانشناس بالینی:  79000 تا 140000 رینگیت

روانشناس صنعتی-سازمانی: 

RM 102,000 – RM 182,000
روانشناس قانونی:  36000 – 58000 رینگیت

برترین دانشگاه‌های مالزی دوره روانشناسی

برترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل روانشناسی هستند که تعیین کننده مرزهای پیروزی شمایند. پس این لیست را با دقت ببینید:

بهترین دانشگاه های خصوصی مالزی برای تحصیل کارشناسی مالزی

 • دانشگاه UCSI
 • دانشگاه تیلور
 • دانشگاه TAYLORS
 • دانشگاه آسیا و اقیانوسیه (APU)
 • دانشگاه MONASH
 • دانشگاه SUNWAY

 

بهترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی در مالزی
 • دانشگاه خصوصی SUNWAY مالزی
 • دانشگاه خصوصی TAYLORS مالزی
 • دانشگاه دولتی UPM مالزی

تحصیل در بهترین دانشگاه های مالزی با مشاوره شریف 

مشاوره شریف، مفتخر است که از تجربه بیست سال زندگی در مالزی برایتان می‌گوید. ما در مالزی زندگی کرده و همه چیز را از نزدیک بررسی کرده‌ایم. اقدامات مشاوره شریف برای پذیرش بهترین دانشگاه های مالزی را با هم بخوانیم: 

 • اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های مالزی
 • دریافت ویزا از سفارت مالزی در تهران
 • راهنمایی برای اجاره خوابگاه و محل اقامت در مالزی

همین حالا برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴0140 – ۰۲۱

منبع:

https://afterschool.my/psychology

https://eduadvisor.my/course-guide/psychology

https://www.easyuni.my/en/malaysia-psychology/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *