تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ۲۰۲۱
دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ۲۰۲۱

دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مالزی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
4.9/5 - (267 امتیاز)

دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مالزی برای ورودی‌های سال تحصیلی سال 2023-2024 اعلام شد. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورمان طی بررسی‌های همه جانبه، لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در مالزی را مشخص کرد. اگر قصد تحصیل رشته‌های پزشکی در مالزی و دانشگاه های معتبر و مورد تأیید را دارید، شما هم جزو مخاطبین این مقاله هستید.

مشاوره شریف؛ 20 سال تجربه‌ی تخصصی در زمینه‌ی اقامت و تحصیل در مالزی را با شما به اشتراک می‌گذارد.  

میخوای تو دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم درس بخونی؟

اینجا رو کلیک کن

چرا تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت؟ 

پدرم همیشه می گفت: «یا کاری را شروع نکن یا آن را به بهترین نحو ادامه بده و تمامش کن.» بعضی از اطرافیان به پدرم انتقاد می‌کردند که این افکار خیلی آرمان طلبانه است، من هم تحت تأثیر حرف دیگران همیشه به این حرف پدرم نقد داشتم. البته این انتقادهای من فقط تا زمانی بود که خارج از گُود بودم و خودم وارد میدان عمل نشده بودم، وقتی خودم پا به میدان گذاشتم و با پستی و بلندی‌های زندگی روبرو شدم؛ تازه فهمیدم پدرم راست می گوید، کاری ارزشمند است که با حساب و کتاب شروع شود و با موفقیت به پایان برسد. از آن زمان به بعد این حرف پدرم آویزه گوشم شد «یا کاری را شروع نکن یا آن را به بهترین نحو ادامه بده و تمامش کن.»

یکی از زمان‌هایی که حرف پدرم خیلی به دردم خورد، وقتی بود که می‌خواستم برای تحصیل در مالزی پذیرش دانشگاه بگیرم. گزینه‌های زیادی برای انتخاب داشتم، ولی باید به پایان کار و خوب تمام شدنش هم فکر می کردم. از آنجا که علاقه اصلی من تحصیل در رشته های پزشکی مالزی بود، باید دانشگاه‌هایی را انتخاب می‌کردم که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بود.

با تحقیقات زیادی که کردم فهمیدم وزارت بهداشت ایران در هر سال لیستی از دانشگاه های مورد تأیید در کشورهای مختلف را اعلام می‌کند؛ و این لیست را در اختیار دانشجویان متقاضی تحصیل در سایر کشورها قرار می‌دهد. من تنها در صورتی می‌توانستم مدرک معتبری برای کار کردن در ایران داشته باشم که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت درس می‌خواندم. 

چگونگی انتخاب دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت چگونه انتخاب می شوند؟

از آنجا که می‌خواستم پایان خوشی برای انتخابم رقم بزنم، درباره دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و چگونگی انتخاب‌شان تحقیقات زیادی کردم. طوری که تبدیل به بانک اطلاعاتی جامعی در این زمینه شدم. از جمله نتایجی که در تحقیقاتم به دست آوردم این بود که فهمیدم دو وزارتخانه علوم و بهداشت، هر سال با بررسی دانشگاه های دنیا و براساس معیارهایی خاص، آنها را رتبه بندی می‌کنند و لیست دانشگاه های مورد تأییدشان را دراختیار دانشجویان قرار می‌دهند. 

بنابراین تنها مدرک دانشجویانی در ایران قابل قبول است که در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم تحصیل کرده باشند، حتی برای ارزیابی و بررسی مدارک هم باید در این دانشگاه ها درس خوانده باشید. ناگفته نماند، ملاک بررسی مدارک دانشجویان، آخرین مقطع تحصیلی فرد است.

نکته دیگری که فهمیدم این بود که هر چند لیست دانشگاه های مورد تأیید به صورت سالانه بررسی و اعلام می‌شود، ولی دیده شده در برخی موارد پس از گذشت چند ماه به خاطر گزارشات رسیده و بررسی های مجدد، نام برخی دانشگاه ها از لیست خارج می‌شود. پس باید لیست به روز و آپدیت شده برای سال 2023 را از وزارت بهداشت دریافت می‌کردم. 

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم

کلیک کنید

ملاک دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت

 • ملاک اصلی پذیرش مدارک از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت، از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، زمان شروع به تحصیل در مالزی است.
 • مدارک نشان دهنده زمان شروع تحصیل در بهترین دانشگاه های مالزی شامل:
 • تاریخ ویزا، تاریخ خروج از کشور، و تاریخ اولین حضور در کلاس‌های مقطع تحصیلی مورد نظر است. 

لیست دانشگاه‌های مالزی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مالزی

 • دانشگاه Kebangsaan (UKM)
 • دانشگاه (UM)
 • دانشگاه Putra (UPM)
 • دانشگاه Sains (USM)
 • دانشگاه Teknologi MARA
 • دانشگاه National
 • دانشگاه Science  

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

دریافت خدمات از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران 

 • در بخشنامه جدید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام شد: «داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، می‌توانند درخواست بهره‌مندی از خدمات و تسهیلات از وزارتخانه را داشته باشند.»
 • در صورتی مجاز به دریافت خدمات هستید که با هزینه شخصی برای تحصیل در مالزی اقدام کرده باشید. 
 • داوطلبانی که با هزینه‌ی شخصی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت پذیرش گرفته باشند، باید در زمان ارائه‌ی درخواست‌ بهره‌مندی از خدمات وزارتخانه، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زبان را ارائه دهند. 

نکات مهم اخذ مدرک تسهیلات از دانشگاه های مورد تأیید

برای اخذ مدرک از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مالزی علاوه بر کسب شرایط تعیین شده از سوی وزارت بهداشت باید شرایط دانشگاه های مالزی را نیز رعایت کنید:

 • اخذ پذیرش و قبولی در آزمون‌های مربوطه
 • کسب حداقل نمره در آزمون زبان
 • در خصوص دوره‌های تحصیلات تکمیلی و PhD، کسب زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه نیاز است.  

دوره‌های کالج، پادفک، Pre-Med ،Foundation و … که ممکن است برای ورود به برخی رشته‌ها و یا دانشگاه‌ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نشده و هیچگونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره‌ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد. 

الزامات زبان برای تأیید مدرک دانشگاهی

مدارک زبان مورد نیاز، توسط دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت صادر شده و نشان دهنده‌ی تسلط شما به زبان خارجی کشور محل تحصیل است. مدارک زبان مورد نیاز برای تأیید مدرک دانشگاهی به شرح زیر است:

برای کشورهای انگلیسی زبان:  حداقل نمره ۶ برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون (۶۰ درصد – ۷۸ درصد) TOEFL.
برای کشورهای روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A۲ (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL.
برای کشور چین:  مدرک حداقل نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK.
برای کشورهای ترک زبان:  مدرک سطح B۲ آزمون تومر(TÖMER) با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰.
برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تأیید پذیرش دهنده.

انتقال دانشجو از دانشگاه های مورد تأیید به داخل کشور!

اگر شما هم تصور می‌کنید دلیل اصلی تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران اجازه انتقال به داخل کشور است؛ باید بدانید که با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورای‌ عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور حتی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم وجود ندارد.

ورود دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۱ دیماه ۱۳۹۷) در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید خارج از کشور تحصیل را آغاز کرده‌اند، ممنوع است! اما در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی است.

مزایای تحصیل در مالزی

کلیک کنید

مزایای تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت 

اگر می‌خواهید با مزایای تحصیل در  دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در مالزی آشنا شوید، این چند خط را با دقت بیشتری دنبال کنید: 

 • مالزی کشوری مسلمان بود که هیچ ردپایی از نژاد پرستی در آن دیده نمی‌شد، حفظ عزت نفس و عدم نگاه تحقیرانه به ایرانیان در مالزی، بزرگ‌ترین دلیل من برای ادامه تحصیل در این کشور بود.
 • آب و هوای همیشه بارانی و بهاری مالزی، برای من که از تغییرات آب و هوایی و مخصوصاً سوز سرمای زمستان فراری بودم، بهترین پناهگاه بود.  
 • هزینه پایین زندگی در مالزی همراه با کیفیت بالا، همان چیزی بود که من در مالزی داشتم و دوستانم در کانادا و ترکیه از آن بی‌نصیب بودند.
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی و یادگیری آن در کشور مالزی، همان چیزی بود که باعث شد من  یک قدم از دوستانم جلوتر باشم و زودتر از آنها فارغ التحصیل شوم.

سؤالات متداول برای تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم مالزی

1-امکان انتقال دانشجویانی که در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مالزی درس می‌خوانند به دانشگاه‌های ایرانی وجود دارد؟

خیر؛ طبق مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی، دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های خارج از کشور شروع کرده باشید، امکان دریافت انتقالی نخواهند داشت.

2-اگر برای تحصیل پزشکی در مالزی دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت را انتخاب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر قصد ادامه تحصیل یا کار کردن با مدرک دریافتی در ایران را داشته باشید باید مدرک تحصیلی خود را معادلسازی کنید. 

3-مزایای تحصیل در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مالزی چیست؟

با تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید امکان بازگشت به ایران برای کار و ادامه‌تحصیل بدون نیاز به معادلسازی مدرک تحصیلی خود را خواهید داشت.

تحصیل در بهترین دانشگاه های مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف ثمره 20 سال زندگی در مالزی را با شما به اشتراک می‌گذارد. مزیت برتر ما تخصص در مالزی است، چون ما فقط در مالزی هستیم نه هیچ جای دیگری. 

تیم مشاوره شریف بزرگترین ارائه دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی است. ما راهنما و مجری شما در امور ثبت نام، اخذ ویزا، تهیه خوابگاه و شركت در كلاس در كمترین زمان هستیم. 

چرا مشاوره شریف؟!

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از با تجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روزل
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و کالج‌های زبان مالزی
 • ارتباطات مستقیم با کالج‌ها، اساتید و کارکنان کالج‌ها بین‌المللی مالزی اشاره کرد.

دریافت آخرین اخبار دانشگاه‌های مالزی از مشاوره شریف

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *