تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی تحصیل و زندگی در مالزی کلیک کنید
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.
دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ۲۰۲۱
دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ۲۰۲۱

دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت در مالزی 2022

4.9/5 - (260 امتیاز)

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورمان طی بررسی‌های همه جانبه، لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در مالزی را برای ورودی‌های سال تحصیلی 2023-2022 اعلام کرد. اگر قصد تحصیل در مالزی و دانشگاه های معتبر و مورد تأیید را دارید، شما هم جزو مخاطبین این مقاله هستید.

مشاوره شریف؛ با بیش از 18 سال تجربه‌ی تخصصی در زمینه‌ی اقامت و تحصیل در مالزی، با داشتن بانک اطلاعاتی قوی و به‌روز، مجری و راهنمای شما جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی است.

میخوای تو دانشگاه های تاییدیه دار تحصیل کنی؟

اینجا رو کلیک کن

چرا تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت؟ 

پدرم همیشه می گفت: «یا کاری را شروع نکن یا آن را به بهترین نحو ادامه بده و تمامش کن.» بعضی از اطرافیان به پدرم انتقاد می‌کردند که این افکار خیلی آرمان طلبانه است، من هم تحت تأثیر حرف دیگران همیشه به این حرف پدرم نقد داشتم. البته این انتقادهای من فقط تا زمانی بود که خارج از گود بودم و خودم وارد میدان عمل نشده بودم، وقتی خودم پا به میدان گذاشتم و با پستی و بلندی‌های زندگی روبرو شدم؛ تازه فهمیدم پدرم راست می گوید، کاری ارزشمند است که با حساب و کتاب شروع شود و با موفقیت به پایان برسد. از آن زمان به بعد این حرف پدرم آویزه گوشم شد «یا کاری را شروع نکن یا آن را به بهترین نحو ادامه بده و تمامش کن.»

یکی از زمان‌هایی که حرف پدرم خیلی به دردم خورد، وقتی بود که می‌خواستم برای تحصیل در مالزی پذیرش دانشگاه بگیرم. گزینه‌های زیادی برای انتخاب داشتم، ولی باید به پایان کار و خوب تمام شدنش هم فکر می کردم. از آنجا که علاقه اصلی من تحصیل در رشته های پزشکی مالزی بود، باید دانشگاه‌هایی را انتخاب می‌کردم که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بود.

با تحقیقات زیادی که کردم فهمیدم وزارت بهداشت ایران در هر سال لیستی از دانشگاه های مورد تأیید در کشورهای مختلف را اعلام می‌کند؛ و این لیست را در اختیار دانشجویان متقاضی تحصیل در سایر کشورها قرار می‌دهد. من تنها در صورتی می‌توانستم مدرک معتبری برای کار کردن در ایران داشته باشم که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت درس می‌خواندم. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت چگونه انتخاب می شوند؟

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت چگونه انتخاب می شوند؟

از آنجا که می‌خواستم پایان خوشی برای انتخابم رقم بزنم، درباره دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و چگونگی انتخاب‌شان تحقیقات زیادی کردم، طوری که تبدیل به بانک اطلاعاتی جامعی در این زمینه شدم. از جمله نتایجی که در تحقیقاتم به دست آوردم این بود که فهمیدم دو وزارتخانه علوم و بهداشت، هر سال با بررسی دانشگاه های دنیا و براساس معیارهایی خاص، آنها را رتبه بندی می‌کنند و لیست دانشگاه های مورد تأییدشان را دراختیار دانشجویان قرار می‌دهند. 

بنابراین تنها مدرک دانشجویانی در ایران قابل قبول است که در دانشگاه های مورد تأیید وزارتخانه بهداشت و علوم تحصیل کرده باشند، حتی برای ارزیابی و بررسی مدارک هم باید در این دانشگاه ها درس خوانده باشید. 

ناگفته نماند، ملاک این بررسی آخرین مقطع تحصیلی فرد است.

نکته دیگری که فهمیدم این بود که هر چند لیست دانشگاه های مورد تأیید به صورت سالانه بررسی و اعلام می‌شود، ولی دیده شده در برخی موارد پس از گذشت چند ماه به خاطر گزارشات رسیده و بررسی های مجدد، نام برخی دانشگاه ها از لیست خارج می‌شود. پس باید لیست به روز و آپدیت شده برای سال 2022 را از وزارت بهداشت دریافت می‌کردم. 

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

کلیک کنید

ملاک مورد تأیید بودن دانشگاه های مالزی از نظر وزارت بهداشت

تحقیقات وسیع از من یک کارشناس تعیین صلاحیت ساخته بود، طوری شده بودم که هر کس از دوستانم که قصد تحصیل در مالزی را داشت، برای گرفتن پاسخ سؤالاتش به من مراجعه می‌کرد.

ناگفته نماند که من با تکیه بر اطلاعات کوچینگ شخصی‌ام به آنها مشاوره می‌دادم، کوچینگ من مشاوره شریف و کارشناسانی که همیشه پاسخگوی سؤالاتم بودند.

به لطف اطلاعاتی کوچینگم، فهمیدم که ملاک مورد تأیید بودن دانشگاه های وزارت بهداشت به این شرح است:

 1. ملاک اصلی پذیرش مدرک دانشگاهی از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ زمان شروع به تحصیل در مالزی بود.
 2. مدارکی که نشان دهنده زمان شروع تحصیل در دانشگاه های مالزی، تاریخ ویزا، تاریخ خروج از کشور، و تاریخ اولین حضور در کلاس‌های مقطع تحصیلی مورد نظر است. 

لیست دانشگاه‌های مالزی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ورودی‌های سال تحصیلی 2023-2022

آن قدر لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت را برای خودم و دوستانم زیر و رو کرده بودم که نخ نما شده بود. به لطف مشاوره شریف نام دانشگاه ها و خصوصیات هر کدام را به طور کامل می‌دانستم. دانشگاه های مالزی که در لیست وزارت بهداشت بود شامل: 

 1. University Kebangsaan Malaysia (UKM)
 2. University Malaysia (UM)
 3. University Putra Malaysia (UPM)
 4. University Sains Malaysia (USM)
 5.  University Teknologi MARA
 6.  National University of  Malaysia
 7. University of Science, Malaysia

آشنایی با دانشگاه UKM مالزی University Kebangsaan Malaysia

دانشگاه ملی مالزی UKM یکی از دانشگاه‌های دولتی مالزی است که در ۳۵ کیلومتری جنوب کوالالامپور در شهر بنگی و منطقه‌ای به نام کاجانگ واقع شده‌است. 

این دانشگاه در زمان شروع تنها با سه دانشکده شروع به کار کرد، ولی در حال حاضر به 13 دانشکده، 13 موسسه تحقیقاتی عالی و دو نهاد تجاری، UKM Holdings Sdn تبدیل شده است.

دانشگاه UKM مالزی میزبان روشنفکران و دانشمندانی بوده که در حال حاضر از افتخارات کشور مالزی هستند.

آشنایی با دانشگاه um مالزی University Malaysia UM

دانشگاه مالایا یکی از اولین دانشگاه های مالزی است که در زمینی به وسعت ۳ کیلومتر مربع در محدوده جنوبی غربی کوالالامپور احداث شد.

دانشگاه مالایا متعهد به انجام آموزش و یادگیری، انجام تحقیقات و ارائه خدمات با کیفیت در سطح جهانی، تولید و افزایش دانش از طریق تلاش‌های بهبود مستمر به نفع همه دانشجویان است.

این دانشگاه از بهترین دانشگاه ها است که مفتخر به حضور افراد معروف‌ و سرشناس مالزی است. این دانشگاه با 2500 عضو در سال ۱۹۴۹ تأسیس شد.

آشنایی با دانشگاه پوترا مالزی University Putra Malaysia UPM

دانشگاه پوترا هدایت کنندهٔ تحقیقات مالزی است که در سال ۱۹۳۱ میلادی به عنوان دانشکدهٔ کشاورزی آغاز به کار کرد.

دانشگاه تحقیقاتی پیشرو مالزی UPM در سردانگ پایتخت اداری مالزی واقع شده است.

UPM به عنوان یک مرکز مشهور یادگیری و تحقیق در جهان، دانشجویان و کارکنان را از سراسر جهان جذب کرده و آن را به یک نهاد جهانی معتبر تبدیل کرده است.

آشنایی با دانشگاه University Sains Malaysia مالزیUSM

USM یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مالزی است که در 1 ژوئن 1969 به عنوان یک نهاد قانونی تأسیس شد.

این مرکز آموزش عالی جزو قدیمی‌ترین مؤسسات آموزش عالی در شمال مالزی محسوب می‌شود که دارای 17 مدرسه آکادمیک در پردیس اصلی (جزیره پنانگ)، 6 مدرسه در پردیس مهندسی (Nibong Tebal) و 3 مدرسه در پردیس بهداشت (کوبانگ کریان) است.
USM فرصت های عالی برای تحقیق، نوآوری و آموزش را به دانشجویان داخلی و خارجی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

دریافت خدمات تحصیل در مالزی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

در بخشنامه جدید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام شد: «داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، می‌توانند درخواست بهره‌مندی از خدمات و تسهیلات از وزارتخانه را داشته باشند.»

باید به یاد داشته باشید که در صورتی مجاز به دریافت خدمات هستید که با هزینه شخصی برای تحصیل در مالزی اقدام کرده باشید. 

داوطلبانی که با هزینه‌ی شخصی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت پذیرش گرفته باشند، باید در زمان ارائه‌ی درخواست‌ بهره‌مندی از خدمات وزارتخانه، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زبان را ارائه دهند.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم در مالزی

کلیک کنید

مدرک زبان لازم برای دریافت تسهیلات از وزارت بهداشت

مدارک زبان مورد نیاز، توسط دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت صادر شده و نشان دهنده‌ی تسلط لازم شما به زبان خارجی کشور محل تحصیل است.

مدارک زبان مورد نیاز به شرح زیر است:

برای کشورهای انگلیسی زبان: مدرک حداقل نمره ۶ برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون (۶۰ درصد – ۷۸ درصد) TOEFL.

برای کشورهای روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A۲ (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL.

برای کشور چین: مدرک حداقل نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK.

برای کشورهای ترک زبان: مدرک سطح B۲ آزمون تومر(TÖMER) با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰.

برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تأیید پذیرش دهنده.

نکات مهمی که باید درباره مدرک زبان و دریافت تسهیلات بدانید!

متقاضیان باید توجه داشته باشند؛ در صورتی‌که دانشگاه خارجی مورد نظر، قبولی و کسب حداقل نمره در آزمون زبان خاصی را معیار و شرط پذیرش قرار دهد، داوطلب ملزم است آن شرط را نیز (علاوه بر موارد فوق) احراز کند.

در خصوص دوره‌های تحصیلات تکمیلی و PhD، زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه ملاک است.

دوره‌های کالج، پادفک، Pre-Med ،Foundation و … که ممکن است برای ورود به برخی رشته‌ها و یا دانشگاه‌ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نشده و هیچگونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره‌ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد.

ممنوعیت انتقال دانشجویان به داخل کشور

داوطلبان باید توجه کنند که با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورای‌ عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۱ دیماه ۱۳۹۷) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید خارج از کشور آغاز کرده‌اند، ممنوع بوده و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی است.

مزایای تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در مالزی 

دوستان بسیاری دارم که من را از تحصیل در مالزی منع می‌کردند و برای تحصیل در سایر کشورها مثل کانادا و ترکیه دعوت می‌کردند. من دلایل زیادی برای انتخاب تحصیل این کشور داشتم، برای همین هرگز تحت تأثیر دوستانم نظرم تغییری نکرد، ولی آنها پس از مدتی زندگی در کانادا و ترکیه با من هم عقیده شدند که مزایای تحصیل در مالزی با سایر کشورها قابل مقایسه نیست. 

 • مالزی کشوری مسلمان بود که هیچ ردپایی از نژاد پرستی در آن دیده نمی‌شد، حفظ عزت نفس و عدم نگاه تحقیرانه به ایرانیان در مالزی، بزرگ‌ترین دلیل من برای ادامه تحصیل در این کشور بود.
 • آب و هوای همیشه بارانی و بهاری مالزی، برای من که از تغییرات آب و هوایی و مخصوصاً سوز سرمای زمستان فراری بودم، بهترین پناهگاه بود.  
 • هزینه پایین زندگی در مالزی همراه با کیفیت بالا، همان چیزی بود که من در مالزی داشتم و دوستانم در کانادا و ترکیه از آن بی‌نصیب بودند.
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی و یادگیری آن در کشور مالزی، همان چیزی بود که باعث شد من  یک قدم از دوستانم جلوتر باشم و زودتر از آنها فارغ التحصیل شوم.

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت با مشاوره شریف

مشاوره شریف ثمره 18 سال زندگی در مالزی را با شما به اشتراک می‌گذارد. مزیت برتر ما تخصص در مالزی است، چون ما فقط در مالزی هستیم نه هیچ جای دیگری. 

تیم مشاوره شریف بزرگترین ارائه دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی است. ما راهنما و مجری شما در امور ثبت نام، اخذ ویزا، تهیه خوابگاه و شركت در كلاس در كمترین زمان هستیم. 

چرا مشاوره شریف؟!

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از با تجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روزل
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و کالج‌های زبان مالزی
 • ارتباطات مستقیم با کالج‌ها، اساتید و کارکنان کالج‌ها بین‌المللی مالزی اشاره کرد.

دریافت آخرین اخبار دانشگاه‌های مالزی از مشاوره شریف

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *