تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
گواهی نامه رانندگی در مالزی

گواهینامه رانندگی در مالزی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اگر در مالزی زندگی می‌کنید، اما گواهینامه رانندگی مالزی را ندارید؛ آب در هاون کوبیده‌اید! چراکه درصد بالایی از خارجی‌های مقیم این کشور، بیشتر به عشق رانندگی با اتومبیل‌های لوکس و حس رها شدن در جاده‌های شیک و رؤیایی این کشور، اقامت مالزی را گرفته‌اند. اما هنوز دیر نشده! اینجا به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید در مالزی گواهینامه رانندگی بگیرید.

می خوای درباره مهاجرت مالزی ببشتر بدونی؟

اینجا رو کلیک کن

مزیت داشتن گواهینامه رانندگی مالزی

داشتن گواهینامه رانندگی در مالزی برای افرادی که ویزای اقامت مالزی را دارند یک مزیت فوق‌العاده محصوب می‌شود. در کل اگر خودتان گواهینامه و ماشین داشته باشید، می‌توانید بخشی از هزینه‌های زندگی که مربوط به حمل و نقل و کرایه اتومبیل هست را کاهش بدهید؛ بخصوص اگر در کوالالاکپور زندگی کنید!

داشتن گواهینامه رانندگی مالزی یک مزیت جذاب هم دارد! فرض کنید به عنوان یک مسافر برای مدتی به مالزی سفر می‌کنید. از زمانیکه از فرودگاه کوالالامپور خارج می‌شود تا گشت و گذارهای شهری و بیرون شهری، تا چشم کار می‌کند خودروهای لوکس و مدرن خواهید دید. در واقع تماشای اتومبیل‌هایی که نظیرش را فقط در فیلم و عکس‌ها دیده‌اید، بخشی از حذابیت‌های سفرتان هستند که اغلب فقط تماشایش نصیب‌تان می‌شود؛ چون گواهینامه رانندگی مالزی را ندارید! حالا فکر کنید گواهینامه دارید و شانس رانندگی با اتومبیل در خیابان‌های مدرن کوالالامپور و رانددگی تا جنگل‌های بکر و سواحل دیدنی مالزی را دارید. مزیت از این بهتر!

انواع گواهینامه رانندگی در مالزی

گواهینامه رانندگی مالزی چندین نوع مختلف دارد و هر یک از آنها نشان دهنده مهارت راننده است. انواع گواهینامه‌ها، معیاری برای نشان دادن مهارت های رانندگی افراد در مسیر تبدیل شدن به یک راننده ی حرفه‌ای است. 

 • گواهینامه یادگیرنده یا LDL: این گواهینامه دروازه ای برای ورود به دنیای رانندگی است. این گواهینامه نشان می‌دهد که دارنده مهارت های اولیه رانندگی را در کنار یک مربی کارآزموده آموزش دیده است.
 • گواهینامه آزمایشی یا PDL: پس از یادگیری مهارت‌های اولیه، به عنوان یک راننده جدید به دنیای رانندگی واقعی با این گواهینامه وارد می‌شوید.
 • گواهینامه شایستگی یا CDL: پس از دو سال تجربه ی عملی با گواهینامه PDL، به عضویت جامعه ی رانندگان حرفه ای با این گواهینامه می‌پیوندید.
 • گواهینامه حرفه ای یا VDL: اگر علاقه مند به رانندگی وسایل نقلیه تجاری هستید، این گواهینامه ی تخصصی را باید بگیرید. 
 • مجوز بین المللی رانندگی یا IDP: برای کسانی که قصد دارند مهارت های رانندگی خود را در جاده های بین المللی به نمایش بگذارند، این گواهینامه می‌تواند یکی از بهترین انتخاب باشد.

مراحل گرفتن گواهینامه در مالزی

در کشور مالزی همه چیز آداب و رسوم خودش را دارد و برای دریافت گواهینامه نیز باید مراحلی را قدم به قدم طی کنید. با مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی در کشور مالزی آشنا شوید:

مرحله اول: ثبت نام در یک آموزشگاه رانندگی

اولین گواهینامه ای که باید دریافت کنید گواهینامه رانندگی یادگیرنده LDL است که معمولاً به عنوان “L License” شناخته می شود. برای شروع این فرآیند، باید در یک موسسه رانندگی معتبر ثبت نام کنید.

بیش از 120 آموزشگاه رانندگی در مالزی وجود دارد و یک جستجوی سریع در گوگل یا مرور لیست آموزشگاه های رانندگی مالزی به شما کمک می کند، نزدیک‌ترین مرکز را شناسایی کنید. بهتر است بدانید هزینه های ثبت نام در آموزشگاه‌های مختلف با هم فرق دارد. 

مرحله دوم: شرکت در آزمون تئوری با کامپیوتر 

در این مرحله باید در یک دوره پنج ساعته شرکت کنید تا اصول اولیه رانندگی در مالزی را آموزش ببینید. آموزش 5 ساعته را می‌توانید در یک جلسه انجام دهید، ولی در جریان باشید که این دوره در بیشتر آموزشگاه ها به زبان مالایی انجام می‌شود.

پس از ثبت نام در آموزشگاه رانندگی، یک کتابچه راهنمای با 500 سؤال در مورد رانندگی در جاده های مالزی دریافت خواهید کرد. این کتابچه را می‌توانید به زبان انگلیسی هم پیدا کنید. پس از مطالعه دفترچه راهنما نوبت شرکت در آزمون کامپیوتر است که به آن آزمون کد بزرگراه نیز می‌گویند. برای قبولی در این آزمون باید 50 سوال که از کتاب راهنما پرسیده می‌شود را پاسخ دهید. برای رفتن به مرحله بعد به نمره 84٪ یا بالاتر نیاز دارید.

مرحله بعدی 6 ساعت دیگر کلاس تئوری و عملی است. در این کلاس‌ها یاد می‌گیرید چطور لاستیک خودرو را عوض کنید، مراقبت‌های اولیه موتور و سایر مسائل مربوط به خودرو را آموزش خواهید دید. پس از تکمیل این مراحل می‌توانید گواهینامه LDL را دریافت کنید. 

خرید ماشین در مالزی

کلیک کنید

مرحله سوم: 16 ساعت فعالیت عملی در جاده 

پس از دریافت گواهینامه LDL از آموزشگاه رانندگی که در آن ثبت نام کرده‌اید، همراه یک مربی رانندگی می‌توانید در جاده رانندگی کنید. اگر مشتاق دریافت گواهینامه D یا دستی هستید، باید نحوه رانندگی با ماشین دستی و تعویض دنده با کلاچ را نیز آموزش ببینید. از طرف دیگر، می‌توانید گواهینامه کلاس DA (اتوماتیک) را نیز بگیرید و نحوه رانندگی با وسایل نقلیه گیربکس اتوماتیک را هم آموزش ببینید. در بیشتر آموزشگاه‌های رانندگی مالزی، متقاضیان باید حداکثر 22 ساعت درسی با خودروی انتخابی خود به صورت دستی یا خودکار کار کنند. 

مرحله چهارم: انجام تست جاده و قبولی در آزمون

هنگامی که مربی رانندگی شما مطمئن شد که قادر به تکمیل تست جاده هستید، نوبت شرکت در آزمون عملی است. انجام تست جاده در آزمون رانندگی شامل تست شیب، پیچ 3 نقطه، پارک معکوس، پارک موازی و رانندگی در جاده باز است.

برخی از آموزشگاه های راننندگی، به متقاضیان اجازه می‌دهند در امتحان عملی تا زمان قبولی مجدد به صورت رایگان شرکت کنند.  

مرحله 5: اخذ گواهینامه رانندگی با اعتبار 2 ساله

تبریک می گویم! پس از قبولی در آزمون عملی، گواهینامه رانندگی را دریافت خواهید کرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که مجوز شما توسط امتیازات ضایعات در مجموع 2 سال لغو نشده است.

از طرف دیگر باید پلاک P (آزمایشی) را روی شیشه جلوی سمت چپ بالا و شیشه جلوی عقب ماشین خود ثبت کنید. پس از پایان دوره آزمایشی 2 ساله، گواهینامه رانندگی مالزی شما به گواهینامه رانندگی معتبر (CDL) ارتقا خواهید یافت.

اخذ گواهینامه رانندگی موتور سیکلت در مالزی نیز ساده است و مراحل مشابهی دارد. فقط باید در کلاس های KPP02 و KPP03 در دوره اختصاصی موتور سواری شرکت کنید.

قصد مهاجرت به مالزی داری؟

اینجا رو کلیک کن

هزینه گواهینامه رانندگی در مالزی 

هزینه گواهینامه رانندگی بسته به ایالت و محل موسسه رانندگی متفاوت است. با این حال کمیته صدور گواهینامه موسسات رانندگی (JKPIM) ​​تحت مدیریت JPJ حداکثر میزان شهریه و هزینه آموزش عملی رانندگی را برای کلیه موسسات رانندگی تعیین کرده است.

با توجه به نرخ مشخص اعلام شده قیمت گواهینامه رانندگی در مالزی دارای حداکثر سقف است و در هر ایالت ثابت است. برای اطلاع از هزینه گواهینامه رانندگی در مالزی نگاهی به این جدول بیندازید. در نظر داشته باشید که قیمت کل دوره ممکن است در موسسات رانندگی با توجه به هزینه ها و خدمات ارائه شده متفاوت باشد.

مجوز کلاس  قیمت مجوز قیمت کل دوره
گواهینامه موتور سیکلت B2 RM350 – RM450 700 رینگیت – 900 رینگیت
گواهینامه موتور سیکلت  B RM900 – RM1100 700 رینگیت – 900 رینگیت
گواهینامه ماشین دستی D   RM1,150 – RM1,300 RM1,400 – RM2,000
گواهینامه خودرو اتوماتیک RM1600 – RM2500 RM1,250 – RM1,500 RM1600 – RM2500

می خوای هزینه های زندگی در مالزی رو بدونی؟

اینجا رو کلیک کن

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی (IDP)

اگر قصد دارید به تعطیلات بروید یا در خارج از کشور کار می کنید و می خواهید یک گواهینامه رانندگی بین المللی که مجوز رانندگی بین المللی یا IDP نیز نامیده می شود، داشته باشید، می‌توانید برای درخواست آن به هر دفتر JPJ مراجعه کنید.

IDP فقط یک سال اعتبار دارد و اگر هنوز به آن نیاز دارید باید سالیانه تمدید شود. از جمله شرایط دریافت گواهینامه بین المللی یا IDP، داشتن گواهینامه رانندگی با بیش از یک سال اعتبار است. علاوه بر آن نام شما نباید در لیست سیاه JPJ یا PDRM باشد. 

مدارک لازم برای درخواست گواهینامه (IDP)

 • اصل و فتوکپی شناسنامه (دو طرف)
 • اصل و فتوکپی گواهینامه رانندگی معتبر (فقط CDL)
 • یک عکس به اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید
 • فرم تکمیل شده JPJ L1 (فرم درخواست گواهینامه رانندگی)
 • پرداخت RM150 برای یک IDP معتبر برای یک سال

نحوه تمدید گواهینامه رانندگی

می‌توانید گواهینامه رانندگی خود را از اداره پست، دفتر JPJ و یا به صورت آنلاین در وب‌سایت MyEG تمدید کنید. این کار به صورت سالانه با حداقل دوره تمدید یک ساله قابل انجام است. به تازگی اعلام شده در سال 2023، مالزیایی ها می‌توانند گواهینامه رانندگی خود را تا حداکثر اعتبار 10 سال تمدید کنند. علاوه بر این، اگر برای 10 سال تمدید کنید، فقط باید برای 9 سال تمدید، هزینه بپردازید. این یک تخفیف 10 درصدی در مجوز شما است.

چگونگی تبدیل به گواهینامه بین المللی در مالزی

اگر شهروند کشوری هستید که با مالزی توافق نامه دوجانبه داشته باشد، تا زمانی که گواهینامه‌تان در کشور خودتان معتبر باشد، مجاز به رانندگی در مالزی با گواهینامه رانندگی اصلی خود هستید. 

فقط اتباع کشورهای زیر می توانند با گواهینامه رانندگی اصلی خود در مالزی رانندگی کنند، البته به شرط آن که دارای ویزای اقامت کوتاه یا طولانی مدت در مالزی باشند، دارندگان ویزای MM2H و کسانی که با یک فرد مالزیایی ازدواج کرده‌اند نیز واجد این شرایط هستند.

استرالیا، بلژیک، برونئی، چین، دانمارک، مصر، فیجی، فنلاند، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، ایران، عراق ، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لائوس، لیبی، موریس، هلند، نیوزیلند، نیجریه، پاپوآ گینه نو، فیلیپین، لهستان، روسیه، سنگاپور، اسپانیا، سوئیس، تایلند و ترکیه کشورهای مجاز به رانندگی با گواهینامه خود هستند.

به خاطر داشته باشید که اگر گواهينامه رانندگي شما به زبان انگليسي نیست، بايد آن را به زبان مالايي يا انگليسي ترجمه کنید. از سوی دیگر ترجمه باید توسط کنسولگری کشور خودتان یا مقاماتی که مجوز اصلی را صادر کرده اند تأیید شود.

در صورتی که که قصد اقامت بیش از 90 روز در مالزی را داشته باشید، باید گواهینامه خود را به گواهینامه رانندگی مالزیایی تبدیل کنید. برای این کار باید در دفتر اداره حمل و نقل جاده ای (RTD) مالزی درخواست دهید.

اخذ ویزای سوشال برای اقامت دو ماهه در مالزی

کلیک کنید

مدارک لازم برای درخواست گواهینامه مالزیایی

 • یک کپی از مجوز رانندگی
 • یک عکس رنگی از پاسپورت
 • پرداخت 40 رینگیت برای هزینه های اداری
 • پرداخت سالانه RM60 برای تمدید مجوز 
 • در برخی موارد لازم است مدارکی مانند گواهی ازدواج با فرد مالزیایی یا گواهی رسمی که نشان دهنده در حال تحصیل یا کار هستید را ارائه دهید.

گواهینامه رانندگی در مالزی برای اتباع خارجی

خارجی‌هایی که اجازه رانندگی در مالزی به آنها داده نشده است باید گواهینامه رانندگی مالزیایی دریافت کنند. برای دریافت گواهینامه رانندگی مالزیایی باید مراحلی که در این مقاله گفته شد را انجام دهید، یعنی ابتدا باید در هر موسسه رانندگی در مالزی ثبت نام کنید و تمام مراحل عادی را برای دریافت گواهینامه رانندگی مالزی دنبال کنند. 

سؤالات متداول گواهینامه رانندگی در مالزی 

1-چقدر زمان می‌برد تا گواهینامه در مالزی دریافت کنم؟

بستگی به فرآیند آموزشی دارد اما معمولاً 1 تا 2 ماه طول می‌کشد.

2-آیا گواهینامه بین‌المللی در مالزی قابل قبول است؟

بله، اگر گواهینامه شما بر اساس کنوانسیون رانندگی بین‌المللی است، معمولاً در مالزی قابل قبول است.

3-آزمون رانندگی در مالزی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؟

بله، آزمون رانندگی به چندین زبان از جمله انگلیسی ارائه می‌شود.

4-می‌توان با گواهینامه مالزی در سایر کشورها رانندگی کرد؟

بله، گواهینامه مالزی بین‌المللی تلقی می‌شود و در بیشتر کشورها قابل قبول است.

5-می‌توان بلافاصله پس از دریافت گواهینامه با ماشین بزرگتری مانند ون یا کامیون را رانندگی کرد؟

 خیر، برای رانندگی با وسایل نقلیه سنگین، نیاز به گواهینامه خاص برای رانندگی این نوع خودروها دارید.

6-تا چند بار می‌توان در آزمون رانندگی مالزی شرکت کرد؟

می‌توانید آزمون را تا وقتی که قبول شوید، بارها و بارها ادامه بدهید. البته هر بار نیاز به پرداخت هزینه آزمون دارید.

اقامت مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف ایجنت تخصصی تحصیل و اقامت در مالزی است. اخذ نمایندگی بیش از هفتاد دانشگاه، مدارس و کالج‌های زبان مالزی افتخاری است که در سایه اعتماد شما کسب کرده ایم.

با ما زندگی را ورای مرزهای مالزی تجربه کنید. برای دریافت خدمات زیر با ما در تماس باشید:

 • اخذ انواع ویزا برای تحصیل و اقامت در مالزی
 • اخذ پذیرش از دانشگاه ها و مدارس مالزی
 • تمدید ویزا در کشور مالزی 
  همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

.expat.com/en/guide/asia/malaysia/11901-driving-in-malaysia.html#:~:text=Only%20nationals%20of%20the%20following,Mauritius%2C%20Netherlands%2C%20New%20Zealand%2C //www.carsome.my/news/item/driving-license-in-malaysia#:~:text=In%20Malaysia%2C%20the%20minimum%20age,E%20to%20I%20driving%20license.<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *