تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
هزینه مهاجرت

هزینه مهاجرت

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

هزینه مهاجرت، کلیدواژه‌ پرتکرار و دغدغه اصلی کسانی است که قصد مهاجرت از کشور خودشان به سایر نقاط دنیا را دارند. محاسبه و برآورد هزینه مهاجرت، اولین مرحله از شروع زندگی جدید است. با ما همراه شوید تا در این مسیر پر از چالش و شادی، کنار شما باشیم و راهنمایی‌تان کنیم. 

دلت می خواد مهاجرت کنی ولی اطلاعات کافی نداری؟

اینجا رو کلیک کن

آشنایی با هزینه های مهاجرت

وقتی قصد مهاجرت به کشوری خارج از محل زندگی‌تان را داشته باشید باید آمادگی کامل برای پرداخت این هزینه‌ها را داشته باشید:

 1. هزینه های درخواست ویزا، هزینه ویزا بسته به کشور مقصد متفاوت است، اما معمولاً چند صد دلار است.
 2. هزینه های سفر، هزینه های سفر شامل هزینه بلیط هواپیما، اقامت، غذا و حمل و نقل است.
 3. هزینه های زندگی، هزینه های زندگی در کشور جدید شامل هزینه اجاره، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی و سایر هزینه های روزمره است. 
 4. هزینه‌های آموزشی و تحصیلی؛ اگر فرزندانی در سن تحصیل داشته باشید باید هزینه تحصیل را به هزینه مهاجرت اضافه کنید. 
 5. هزینه‌های قانونی و اداری، شامل مواردی مثل هزینه‌ وکالت، دستمزد مشاوران مهاجرت، هزینه‌های اداری و فرم‌های رسمی. مثلاً، ممکن است برای تهیه و ترجمه رسمی اسناد و مدارک، پرداخت هزینه به مترجم قانونی یا وکیل نیاز باشد.
 6. هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی، هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی می‌توانند در هر لحظه پیش بیایند. این موارد می‌تواند شامل مسائل پزشکی غیرمنتظره، تعمیرات غیرمنتظره یا هر چیزی دیگری باشند. 

هزینه مهاجرت با روش های مختلف 

روش های مختلفی برای مهاجرت به کشورهای مختلف وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها هزینه های متفاوتی دارند. با این روش‌ها آشنا شوید:

 1. مهاجرت سرمایه گذاری
 2. مهاجرت کاری
 3. مهاجرت از طریق ازدواج
 4. مهاجرت تحصیلی
 5. مهاجرت از طریق پناهندگی

هر یک از این روش ها دارای شرایط و الزامات خاص خود است و هزینه های متفاوتی را دارد. در جدول زیر برخی از روش های رایج مهاجرت همراه با هزینه های آنها آورده شده است:

روش مهاجرت شرایط هزینه
مهاجرت کاری داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر در کشور مقصد بسته به نوع شغل و مهارت های فرد، ممکن است از چند هزار دلار تا چند صد هزار دلار باشد
مهاجرت تحصیلی  پذیرش در یک دانشگاه یا کالج معتبر در کشور مقصد بسته به نوع دانشگاه یا کالج و مقطع تحصیلی، ممکن است از چند هزار دلار تا چند صد هزار دلار باشد
مهاجرت با سرمایه گذاری سرمایه گذاری در یک کسب و کار یا پروژه اقتصادی در کشور مقصد بسته به میزان سرمایه گذاری، ممکن است از چند میلیون دلار تا چند ده میلیون دلار باشد
مهاجرت از طریق ازدواج ازدواج با یک شهروند یا مقیم دائم کشور مقصد هزینه ای ندارد
مهاجرت با پناهندگی  داشتن شرایط پناهندگی و اثبات اینکه در کشور خود در معرض خطر جانی یا شکنجه قرار دارید هزینه ای ندارد

هزینه مهاجرت با سرمایه‌گذاری 

برای مهاجرت با سرمایه گذاران، یکی از بهترین کشورها پرتغال است. پرتغال یک کشور با کیفیت زندگی بالا، معیشت مناسب و آب و هوای خوب است. با این حال، سرمایه گذاری در هر کشوری ریسک های خاص خود را دارد و باید با دقت بررسی شود. برنامه “گلدن ویزا” در پرتقال سرمایه گذاران زیادی را جذب کرده است. این برنامه به افرادی که در پرتغال سرمایه گذاری می‌کنند، اجازه اقامت دائمی و دریافت ویزای شینگن را می‌دهد. برای مهاجرت با سرمایه گذاری در پرتغال و دریافت “گولدن ویزا” می‌توانید به یکی از روش‌های زیر می‌توانید عمل کنید:

 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با ارزش حداقل 500,000 یورو. اگر املاک در مناطق کمتر توسعه یافته باشد، این مقدار به 400,000 یورو کاهش می یابد.
 • سرمایه گذاری حداقل 1 میلیون یورو در شرکت های پرتغالی.
 • ایجاد حداقل 10 فرصت شغلی برای شهروندان پرتغالی.

هزینه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به پرتقال

 • هزینه های وکالت: بسته به پیچیدگی سرمایه گذاری، می تواند بین 4,000 تا 10,000 یورو باشد.
 • هزینه درخواست: 532 یورو برای متقاضی اصلی، و 83 یورو برای هر وابسته.
 • هزینه صدور ویزا: 5,324 یورو برای متقاضی اصلی، و 2,663 یورو برای هر وابسته.
 • هزینه تجدید ویزا (هر دو سال یک بار): 2,663 یورو برای متقاضی اصلی، و 532 یورو برای هر وابسته.

هزینه مهاجرت کاری 

انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کاری به توانایی ها، تجربیات، مهارت های شغلی و اهداف شخصی هر فرد بستگی دارد. به دلیل فرصت‌های شغلی ویژه، کیفیت زندگی، و تعداد بالای مهاجران کاری، کشورهایی مثل کانادا، آلمان، استرالیا، آمریکا و سوئد بهترین مکان‌ها برای مهاجرت کاری هستند.

هزینه مهاجرت کاری به کانادا

 • هزینه درخواست ویزا: در حدود 825 دلار کانادایی (CAD)
 • هزینه تأیید اسناد تحصیلی: بین 200 تا 500 CAD
 • هزینه شرکت در آزمون زبان (IELTS/TEF): بین 200 تا 300 CAD
 • هزینه تأیید پزشکی: حدود 250 CAD
 • هزینه بیمه سلامت: بین 600 تا 800 CAD سالانه
 • هزینه های اولیه زندگی (اجاره مسکن، غذا و غیره): بین 1,500 تا 2,500 CAD در ماه بر اساس شهر و سبک زندگی

هزینه مهاجرت با ازدواج 

هزینه مهاجرت با ازدواج در هر کشور متفاوت است و بستگی به کشور مورد نظر و الزامات ویزا دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا و کانادا، برنامه‌هایی دارند که افراد می‌توانند به صورت خانوادگی به این کشورها مهاجرت کنند. 

در آمریکا، اگر با شهروند آمریکایی ازدواج کنید، می توانید برای ویزای نوع K-1، یا ویزای نامزدی، درخواست کنید. این ویزا به شما اجازه می دهد تا به آمریکا بروید و در آنجا با نامزد آمریکایی خود ازدواج کنید. بعد از ازدواج، شما می توانید برای اقامت دائمی درخواست کنید.

هزینه مهاجرت با ازدواج در آمریکا

 • هزینه درخواست ویزای K-1: 535 دلار آمریکا.
 • هزینه درخواست کارت سبز (اقامت دائمی): 1,225 دلار آمریکا.
 • هزینه تجدید کارت سبز (هر 10 سال): حدود 540 دلار آمریکا.
 • هزینه های مربوط به بررسی پزشکی و آزمایش های لازم: متغیر، اما معمولاً حدود 200 دلار آمریکا.
 • هزینه های وکالت: متغیر بر اساس پیچیدگی پرونده و هزینه های وکیل، اما می تواند بین 1,500 تا 3,000 دلار آمریکا باشد. 
توجه داشته باشید که ویزای K-1 نیازمند اثبات رابطه معتبر ازدواج است و اگر نتوانید این رابطه را اثبات کنید، ممکن است درخواست‌تان رد شود. همچنین اگر در آمریکا هستید و با یک شهروند آمریکایی ازدواج می کنید، ممکن است بتوانید مستقیماً برای کارت سبز درخواست کنید بدون نیاز به ویزای K-1.

لیست بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل رایگان

کلیک کنید

هزینه مهاجرت تحصیلی 

مهاجرت تحصیلی برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در کشورهای دیگر را دارند. هزینه‌های مهاجرت تحصیلی، شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های ویزا و غیره است که می‌توانند بسته به کشور مقصد، بین 10,000 تا 50,000 دلار در سال باشد.

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی مالزی است. هزینه مهاجرت تحصیلی به مالزی در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. لازم است بدانید هزینه پایین مهاجرت تحصیلی به مالزی دلیلی بر پایین بودن کیفیت آموزش در این کشور نیست. باید بدانید مالزی با دانشگاه های مطرح و شناخته شده در دنیا، یازدهمین مقصد محبوب دانشجویان جهان است. 

هزینه مهاجرت تحصیلی به مالزی

 •  شهریه: شهریه دانشگاه مالزی بستگی به برنامه و دانشگاهی که انتخاب می کنید دارد. به طور کلی، شهریه سالانه برای یک برنامه کارشناسی می تواند از 10,000 تا 25,000 رینگیت مالزی (MYR) باشد. برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا، شهریه می تواند بین 15,000 تا 50,000 MYR باشد.
 • هزینه زندگی: هزینه های معیشتی در مالزی نسبتاً مناسب است. بسته به نوع زندگی که انتخاب می کنید، این هزینه ها می تواند از 1,500 تا 3,500 MYR در ماه باشد. این شامل اجاره خانه، غذا، حمل و نقل، و فعالیت های تفریحی است.
 • هزینه ویزا: هزینه درخواست ویزا دانشجویی حدود 60 MYR و هزینه بررسی گذرنامه حدود 1,200 MYR است. 

هزینه مهاجرت به روش پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی، یکی از روش‌های پرریسک و نامطمئن است. این روش مهاجرت اغلب توسط افرادی استفاده می‌شود که در کشور خود با تعقیب، سوء استفاده، تهدید یا خطرات دیگر روبرو بوده و به دنبال پناه و امنیت در کشور دیگری هستند. از لحاظ هزینه مهاجرت، پناهندگی یکی از روش‌های کم هزینه‌ است.

بهترین کشور برای مهاجرت برای پناهندگی، جایی است که حقوق بشر را رعایت کند، برنامه‌های حمایتی مناسبی برای پناهندگان داشته باشد و فرصت‌های کاری و آموزشی مناسبی برای مهاجرین فراهم کند.

کانادا یکی از این کشورهاست که در تمام این زمینه ها عملکرد خوبی دارد. این کشور یکی از میزبانان بزرگ پناهندگان در جهان است. کانادا برنامه‌های حمایتی گسترده‌ای از جمله دسترسی به خدمات بهداشتی و آموزشی، حمایت مالی و کمک در یافتن کار و غیره برای ادغام پناهندگان در جامعه اجرا می کند.

هزینه مهاجرت به روش پناهندگی به کانادا

 • هزینه های ویزا
 • هزینه های ترجمه اسناد
 • هزینه های خدمات حقوقی
 • هزینه های سفر
 • هزینه های زندگی 

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2023

کلیک کنید

انتخاب بهترین روش مهاجرت

بهترین روش مهاجرت بستگی به شرایط و نیازهای شخصی شما دارد. به عنوان مثال، اگر دانشجو هستید، مهاجرت تحصیلی ممکن است بهترین گزینه باشد. اگر کسب‌وکاری دارید و می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید، مهاجرت سرمایه‌گذاری، بهترین گزینه باشد.

 • اگر فردی دارای مهارت های خاصی هستید و می توانید در یک کشور دیگر شغل پیدا کنید،مهاجرت کاری برای‌تان گزینه مناسبی است.
 • اگر قصد تحصیل در کشوری دیگر را دارید، مهاجرت تحصیلی بهترین انتخاب است. 
 • اگر دارای سرمایه کافی هستید و می خواهید در یک کشور دیگر کسب و کار راه اندازی کنید، مهاجرت سرمایه گذاری انتخاب خوبی است. 
 • اگر با یک شهروند یا مقیم دائم کشور دیگری ازدواج کنید، بلیط مهاجرت با ازدواج به نامتان خورده است. 
 • اگر در کشور خود در معرض خطر جانی یا شکنجه قرار دارید، مهاجرت از طریق پناهندگی راهکار مناسبی برای شما است. 

حداقل و حداکثر هزینه مهاجرت به کشور های مختلف

از آنجا که هر کشور برنامه های مهاجرتی و قوانین مالیاتی خاص خود را دارد، هزینه مهاجرت به کشورهای مختلف نیز با هم فرق دارد. حداقل و حداکثر سرمایه برای مهاجرت، متغیری اساسی است که می‌تواند مقصد مهاجرتی شما را تغییر دهد.

برای مهاجرت به برخی کشورها نیاز به سرمایه کلان و برخی کشورها نیز سرمایه اندک دارید. با حداقل و حداکثر هزینه های مهاجرتی به کشورهای مختلف آشنا شوید:

مهاجرت به کشور حداقل هزینه  حداکثر هزینه 
کشور کانادا 10,000 تا 20,000 دلار 100,000 تا 200,000 دلار
کشور استرالیا بین 2,000 تا 3,000 دلار بین 20,000 تا 30,000 دلار
ایالات متحده بین 500 تا 1,000 دلار بین 50,000 تا 100,000 دلار
کشور فرانسه بین 500 تا 1,000 دلار بین 5,000 تا 10,000 دلار
کشور انگلستان بین 1,000 تا 2,000 دلار بین 10,000 تا 20,000 دلار

ارزان ترین کشور انگلیسی زبان برای مهاجرت

کلیک کنید

چگونه با بودجه کم مهاجرت کنیم؟ 

مهاجرت یک تصمیم و تجربه پرهزینه است، اما با برنامه ریزی و تحقیق مناسب می‌توانید با بودجه کم مهاجرت کنید. برخی از کشورها از نظر هزینه زندگی مقرون به صرفه تر از سایر کشورها هستند. برخی از برنامه های مهاجرتی نیز، نیاز به سرمایه کمتری دارند. برای مثال مهاجرت کاری به کشورهایی مانند کانادا می‌تواند برایتان کم هزینه باشد. از سوی دیگر برخی کشورهای دنیا به طور کلی گران بوده و شما نمی‌توانید با بودجه کم به یک کشور گران قیمت مهاجرت کنید.

روش هایی برای کاهش هزینه مهاجرت

هزینه‌های مهاجرت گسترده و متنوع هستند. این هزینه‌ها بر حسب شرایط شخصی، خانوادگی و حتی کشور مقصد رقم‌های متفاوتی دارد. برای مدیریت بهتر و کاهش هزینه های مهاجرت ابتدا باید درک کاملی از آن‌ها داشته باشید. خواندن این نکات کمک بزرگی برای کاهش هزینه مهاجرت خواهد بود:

 • برنامه ریزی و تحقیق، مطالعات نشان می‌دهند که برنامه ریزی دقیق و تحقیقات کامل درباره کشور مقصد، باعث کاهش هزینه های غیرمنتظره و احتمالی می‌شود. 
 • استفاده از خدمات مهاجرت رایگان یا کم هزینه، بسیاری از کشورها، بخصوص کشورهای با رشد سریع مثل کانادا و استرالیا، خدمات مهاجرتی رایگان یا با هزینه پایین ارائه می‌دهند. این خدمات ممکن است شامل مشاوره حقوقی، کلاس های زبان، و راهنمایی برای جستجوی شغل باشند.
 • جمع آوری و ارائه مدارک به طور کامل و درست، یکی از اتفاقات رایج که باعث افزایش هزینه‌های مهاجرت می‌شود، ارسال ناقص یا غلط مدارک است. این امر می تواند منجر به تأخیر در فرآیند، افزایش هزینه ها و حتی رد درخواست شما شود.
 • مهاجرت به شهرهای کوچکتر، در برخی موارد، مهاجرت به شهرهای کوچکتر یا مناطق کمتر مورد توجه می‌تواند منجر به کاهش هزینه مهاجرت شود.
 • استفاده از اپلیکیشن ها و وبسایت های مقایسه قیمت، برای کاهش هزینه های سفر و حمل و نقل، استفاده از وبسایت ها و اپلیکیشن هایی که قیمت پرواز، بیمه سفر و حتی مسکن را مقایسه می کنند، می تواند مفید باشد.
 • ساده زندگی کردن و کاهش اثاثیه، هزینه های حمل و نقل می‌تواند یکی از بزرگترین هزینه های مهاجرت باشد. فروش، اهدا، یا بازیافت اقلام غیرضروری قبل از حرکت می‌تواند به کاهش این هزینه مهاجرت کمک کند.
 • پیشنهادات کاری، در برخی موارد، اگر توانایی های خاص یا تحصیلات تخصصی دارید، به دنبال پیشنهادات کاری باشید تا هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهید.  
 • کار در مقصد، کار کردن در حین مهاجرت می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند. بسیاری از کشورها به مهاجران اجازه می دهند به صورت موقت یا برخی موارد به صورت دائم کار کنند.
 • شبکه سازی و اتکا به جوامع مهاجر، شبکه سازی با دیگران که در فرآیند یا بعد از مهاجرت تجربیات مشابهی داشته‌اند، می‌تواند منجر به کشف منابع و اطلاعات مفید برای کاهش هزینه ها شود. 
 • تحصیل در کشور مقصد، برخی کشورها برای دانشجویان بین المللی تسهیلاتی ارائه می دهند که می توانند کلیه یا بخشی از هزینه های مهاجرت را پوشش دهند. در برخی موارد، این ممکن است شامل تحصیل رایگان یا با هزینه کم، حق بیمه سلامت، یا حتی اجازه کار برای دانشجویان بین المللی باشد.

تحصیل با هزینه مقرون به صرفه با مشاوره شریف

برای مهاجرت و اقامت در یازدهمین مقصد تحصیلی دنیا کمک می خواهید؟

با انتخاب خدمات مشاوره شریف، از تجربیات ما برای اخذ ویزا و اقامت بهره مند شوید. مشاوره شریف با کارشناسان باتجربه و بانک اطلاعاتی جامع آماده ارائه خدمات به شما است. با مشاوره شریف فقط یک گام تا موفقیت فاصله دارید.  

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *