تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
زبان کشور مالزی

زبان کشور مالزی | زبان رسمی و رایج مردم مالزی

زمان مطالعه: 7 دقیقه
4.9/5 - (228 امتیاز)

زبان مردم کشور مالزی، مالایی یا باهاسا مالایی است؛ به دلیل حضور نژادها و قومیت‌های مختلف در مالزی، زبان‌های رایج زیادی در این کشور دیده می‌شود. در میان ۱۳۷ زبان کشور مالزی، سه زبان اصلی باهاسا مالزی، تامیل و ماندارین کاربرد بیشتری دارد. با این وجود زبان دوم مردم مالزی انگلیسی است که به طور گسترده در این کشور استفاده می‌شود. اگر قصد سفر به مالزی را دارید؛ اما از زبان کشور مالزی چیزی نمی‌دانید، این مقاله برای شماست!

مشاوره شریف، همراه شما برای زندگی بدون چالش در کشور مالزی است.

رویای زندگی در مالزی رو داری؟

اینجا رو کلیک کن

زبان مردم مالزی چیست؟

زبان مردم مالزی، مالایی معروف به باهاسا مالایو که یکی از آسان‌ترین زبان‌های موجود در دنیا برای یادگیری است. بیش از 80 درصد از جمعیت مالزی به زبان مالایی صحبت می‌کنند. جالب است بدانید که لهجه مختلف از این زبان در سراسر کشور مالزی صحبت می‌شود. از میان این گویش‌ها باهاسا اندونزی که در جنوب شبه جزیره مالایی رایج است، مهم‌ترین و رایج‌ترین گویش است. سرود ملی مالزی نیز به زبان مالایی نوشته شده است.

زبان باهاسا مالایی دارای کلمات عربی، سانسکریت، تامیل، فارسی، پرتغالی، هلندی و برخی گویش های چینی است. ضمن آن که کلماتی از زبان انگلیسی نیز به این زبان وام داده شده که عمدتاً برای اصطلاحات علمی و فنی به کار می‌رود. 

مالایی به مسلمانانی می‌گویند که بومی کشور مالزی هستند. البته این افراد به Bumiputra (پسری از خاک) نیز شهرت دارند.
اطلاعات کلی درباره زبان مالزی
زبان رسمی و ملی مالزی مالایی (باهاسا مالایی)
زبان هندی ها در مالزی تأمیل
زبان چینی ها در مالزی ماندارین
زبان مردم ساراواک  کازاداندوسون و ایبان 
زبان مردم صباح دوسونیک
گویش منحصر به فرد انگلیسی در مالزی Manglish انگلیسی با تأثیراتی از زبان مالایی، چینی و هندی

تاریخچه خط و زبان رسمی مالزی

کارشناسان تاریخ، زبان مالایی را به پنج دوره تاریخی تقسیم می کنند:

 1. مالایی قدیم
 2. مالایی دوره انتقالی
 3. مالایی دوره مالاکا (کلاسیک)
 4. مالایی مدرن متأخر
 5. و مالایی مدرن

زبان سانسکریت به شدت تحت تأثیر مالایی قدیم قرار گرفت و در دوره مالاکا و سال‌های (1402 – 1511) زبان به سرعت تحت تأثیر ادبیات اسلامی در طول سلطنت سلطنت مالاکا توسعه یافت. باستان شناسان خط های اولیه زبان مالایی را در اوایل سال 683 پس از میلاد در سوماترای جنوبی و جزیره بانگکا پیدا کردند.

در قرن چهاردهم، زبان مالایی به خط هندی و سپس عربی نوشته شد و سال‌ها بعد در قرن هفدهم با خط لاتین جایگزین شد.   

برای آشنایی با کشور مالزی

کلیک کنید

حقایق جالب درباره زبان مالزی

 • زبان مالایی با ده گویش یکی از رایج‌ترین زبان های در کشور مالزی است اما گویش استاندارد و رسمی مالزی باهاسا است.
 • زبان مالایی بیش از 20 میلیون کاربر در کشورهای دیگر مانند اندونزی و فیلیپین دارد.
 • در مالزی، همه دانش آموزان مدارس محلی ملزم به یادگیری زبان مالایی هستند.
 • زبان مالایی پس از شورش های نژادی در سال 1969 در مالزی شهرت بیشتری پیدا کرد. 
 • زبان‌هایی مانند اندونزیایی گونه ای از زبان مالایی هستند. 

3 زبان اصلی و رسمی مالزی

مالزی از سوی سازمان ملل متحد به عنوان کشور نمونه و موفق در حفظ تعادل و هماهنگی میان اقوام مختلف شناخته شده است. کشور متنوع مالزی خانه 137 زبان زنده مختلف دنیا است! از جمعیت مالزی حدود 50 درصد مالایی، تقریبا 24 درصد چینی و کمی بیش از 7 درصد هندی هستند. این سه نژاد اصلی در مالزی هستند که هر کدام زبان و گویش منحصر به فرد خود را دارند. 

انواع گویش‌ های 3 زبان اصلی مالزی

 • زبان باهاسا مالایی مربوط به نژاد مالایی با 10 گویش
 • زبان ماندارین چینی ها با 7 گویش
 • زبان تامیل هندی ها با 6 گویش 

باهاسا مالایی زبان استاندارد و قانونی مالزی

زبان استاندارد و قانونی مالزی باهاسا مالایی است که در قانون اساسی این کشور نیز مدون شده است. زبان ملی مالزی، مالایی با نام های باهاسا مالزی (“زبان مالزی”) و باهاسا ملایو (“زبان مالایی”) و مالزیایی شناخته می شود.

مالایی زبان اصلی آموزشی در مدارس ملی ابتدایی و دبیرستان مالزی باهاسا ملایو است، هر چند زبان ماندارین و تامیل در مدارس ملی مالزی استفاده می‌شود. 

10 گویش رایج زبان باهاسا مالایی 

زبان مالایی در مجموع دارای 10 گویش است که برخی از آنها در مالزی صحبت می‍‌شود که عبارتند از:

 • باهاسا مالزی
 • کلانتانی
 • ترنگانو
 • کداهان
 • ساراواکیان
 • پراک مالایی
 • باجائو
 • نگری سمبیلان مالایی
 • بانجار
 • برونئی
 • اندونزیایی 
عبارات و ترجمه رایج زبان باهاسا ملایو
سلام  Salam alleykom
خوش آمدی Selamatdatang
خداحافظ Selamatjalan/ selamattinggal
دوباره می بینمت  جومپالاگی
خیر  تیداک Tidak
متشکرم  Terima Kasih
چطور هستید؟  آپاخبر؟
آیا می توانید باهاسا مالزی صحبت کنید؟  BolehcakapMlayu؟
 آشامیدن Minum
خوردن Makan

زبان چینی (ماندارین) در مالزی

زبان چینی (ماندارین) در مالزی

چینی های مالزی از نوادگان چینی هایی هستند که بین قرن اول تا اواسط قرن بیستم به مالزی مهاجرت کردند. چینی ها دومین گروه قومی بزرگ در مالزی هستند.

زبان چینی استاندارد مالزی به ماندارین معروف است. به عبارت بهتر گویش مالزیایی اقتباس شده از زبان چینی که در دسته چینی‌های مالزیایی قرار می‌گیرد ماندارین نام دارد. تعداد زیادی از جمعیت کشور مالزی به زبان ماندارین صحبت می‌کنند. حدود نود و سه درصد از خانواده‌های چینی مستقر در کوالالامپور نه تنها به زبان ماندارین صحبت می‌کنند، بلکه به برخی از لهجه های اقتباس شده آن نیز مسلط هستند. این زبان به طور گسترده در مدارس و مشاغل چینی استفاده می‌شود اما از تنها زبان چینی مورد استفاده در این کشور فاصله زیادی دارد. چینی های مالزی به زبان هوکین، هاکا، کانتونی، تئوچو و غیره صحبت می کنند.

گویش‌های چینی در مالزی

 • بسیاری از چینی ها می توانند بیش از یک گویش چینی صحبت کنند.
 • هوکین بزرگترین گویش چینی در مالزی است که بیشتر در پنانگ، شمال پراک و کداه صحبت می شود.
 • زبان کانتونی به طور گسترده در ایپوه پراک و کوالالامپور صحبت می شود.
 • در صباح، برخی از چینی های سانداکان می توانند به زبان کانتونی صحبت کنند. 
 • ماندارین در Johor و Foochow و Hakka در Sarawak و Sabah محبوب است.
عبارات و ترجمه های رایج چینی در مالزی
سلام  Nǐhǎo (نی چگونه)
متشکرم  Xièxiè (شیه شیه)
خواهش میکنم Bù kèqì (بو کوه چی)
صبح بخیر  Zǎo (Zhow)
اسم من هست…..  Wǒ jiào… (Wuh jeow…)
چقدر؟  Duō shǎo؟ (دوو شاو؟)
من نمی فهمم Wǒ bù dǒng (ووه بو دونگ)
آره  شی (شه)
خداحافظ  زایجیان (ژای جیان)
خیر  بو شی (بوشه)

زبان هندی (تامیل) در مالزی

زبان هندی (تامیل) در مالزی

زبان مالزی مخصوص هندی‌ها تأمیل است. بیش از 1.8 میلیون از جمعیت مالزی را هندی‌هایی تشکیل می‌دهند که به زبان تأمی صحبت می‌کنند. اکثریت هندی ها در شبه جزیره مالزی سکونت دارند. گویش‌های مختلف تامیلی در مالزی صحبت می‌شود، با تفاوت‌هایی که در استفاده از آنها منعکس‌کننده الگوهای مهاجرت تاریخی و وضعیت اجتماعی، اقتصادی آنها است. هندی های جدید در مالزی با آمیختن کلمات مالایی و انگلیسی، ترکیب جدیدی در لهجه خود به وجود آورده‌اند.

بیش از پانصد مدرسه در سراسر مالزی وجود دارد که برای آموزش از زبان ​​تامیل استفاده می‌کنند. هر چند برخی از هندی ها برای یادگیری زبان اضافی فرزند خود را به مدارس چینی می‌فرستند. 

گویش های زبان هندی در مالزی

زبان های هندی که در مالزی صحبت می شود عبارتند از:

 • گجراتی
 • هندی
 • بنگالی
 • مالایالام
 • پنجابی
 • تلوگو و اردو 
عبارات و ترجمه رایج زبان هندی
سلام خوش آمدید  ونککام
چی؟  انا؟
جایی که؟  ینگا
چگونه؟  یپادی؟
چرا؟  ین/یدوککو؟
چه زمانی؟ بله؟
با تشکر نندری
متاسف  مانیچورونگا / مانیپو
شما اهل کجا هستید؟  Nienga Engirundhu Varrienga?
تو خیلی مهربونی! Ungalai santhithathil magizhchi یا Magizhchi!

بهترین کشورها برای یادگیری زبان انگلیسی

کلیک کنید

آیا در مالزی انگلیسی صحبت می شود؟

آیا در مالزی انگلیسی صحبت می شود

بعد از زبان های رایج مالزی، دومین زبان مردم مالزی انگلیسی است. انگلیسی زبان گسترده‌ای است که در آموزش، ارتباطات و حتی ادارات دولتی مالزی کاربرد زیادی دارد. 

برای تحصیل در مدارس بین المللی، دانشگاه های خصوصی و پردیس های خارجی مالزی باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. چون زبان آموزشی و امتحاناتی که در مراکز آموزشی مالزی برگزار می‌شود همه به زبان انگلیسی بریتانیایی است. کسب و کار و آموزش در مالزی به زبان انگلیسی بریتانیایی است ولی گفتار انگلیسی در مالزی به دلیل نفوذ تلویزیون به شدت تحت تأثیر انگلیسی آمریکایی است.

ضمن آن که مردم مالزی برای انجام معاملات تجاری خود در سطوح بین المللی از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. استفاده از زبان انگلیسی در برقراری روابط مفید بین گروه‌ها و قومیت‌های مختلف مالزی به ایجاد هماهنگی میان آنها کمک می‌کند. 

از مزایای استفاده از زبان انگلیسی در مالزی آسایش و راحتی مهاجران در این کشور است. کسانی که اقامت در مالزی را انتخاب کرده‌اند در این کشور هیچ مشکلی برای برقراری ارتباط با دیگران ندارند. مخصوصا در شهرهای بزرگ مانند کوالالامپور صحبت کردن به زبان انگلیسی آسان است.  

دوره زبان انگلیسی در مالزی

کلیک کنید

انگلیسی مالزی Manglish

Manglish زبان انگلیسی با تأثیراتی از زبان مالایی، چینی و هندی است. این سبک گویش منحصر به فرد انگلیسی در مالزی است. زبان انگلیسی مالزی یک رسانه آموزشی است که بیشتر در مؤسسات دانشگاهی مالزی استفاده می‌شود. کشور مالزی دارای انگلیسی استاندارد مالزی (MySE) است که با نام Manglish معروف است که ریشه در انگلیسی بریتانیایی دارد.

حدود 60 درصد جمعیت مالزی به زبان انگلیسی مالزی مسلط هستند. MySE زبان ترکیبی و ناشی از نفوذ عمیق مالایی، تامیلی و چینی بر زبان انگلیسی است. MySE غیر روتیک است و به سه دسته تقسیم می‌شود.

 • acrolect (نزدیک بومی)
 • mesolect (انگلیسی معمولی مالزی)
 • basilect (دانش پایین)

باهاسا روژاک

باهاسا روژاک ترکیبی از انگلیسی، مالایی، چینی و هندی در زبان مردم مالزی است. مالزیایی ها هنگام صحبت از این گویش استفاده می‌کنند. در این زبان که به انگلیسی شروع  می‌شود، با زبان باهاسا مالزی ادامه یافته و در حین صحبت از کلمات چینی و هندی نیز استفاده می‌شود. 

منشا باهاسا روژاک را می‌توان به سال های اولیه مالاکا (1402) نسبت داد، زمانی که بازرگانان از سراسر جهان در مالاکا گرد هم می آمدند و برای خرید و فروش کالا با استفاده از ترکیبی از کلمات مختلف با هم گفتگو می‌کردند. 

زبان های بومی مالزی

زبان های بومی مالزی

بیش از 30 قبیله بومی با زبان های اجدادی و گویش‌های فرعی در مالزی وجود دارد. به طور کلی زبان‌های بومی مالزی به خاطر تسلط  مهاجران رو به نابودی هستند. زبان‌های بومی مالزی از این قرارند:

 • بیشتر مردم ساراواک به زبان بومی کازداندوسون و ایبان مسلط هستند.
 • مردم بومی صباح به زبان دوسون و کادازان، باجائو، موروت، لون، برونئی، رونگوس، بیسایا، ایرانون، باوانگ، سونگای، سولوک و ساما صحبت می کنند. این زبان‌ها به دلیل محدود بودن دامنه‌شان در معرض انقراض هستند.
 • در شبه جزیره مالزی، سه گروه زبانی اصلی به نام‌های نگریتو، سنویی و مالایی وجود دارد که 18 زیر گروه دیگر را تشکیل می‌دهند. زبان های بومی دیگر عبارتند از Semai و تایلندی.
 • به غیر از اینها، بیش از سی گروه بومی در مالزی وجود دارد که هر کدام گویش‌های خاص خود را دارند که در آستانه انقراض هستند. این زبان‌های بومی به دلیل تأثیر محدود و ناتوانی در دستیابی به مخاطبان بیشتر و به خاطر اندازه کوچک گروه‌های بومی در حال انقراض هستند. 

زبان های رایج در شبه جزیره غربی مالزی

زبان کشور مالزی که در شبه جزیره غربی مالزی صحبت می‌شود را می‌توان به زبان‌های مالایی و زبان های آسلی تقسیم کرد. رایج‌ترین زبان کشور مالزی که در شبه جزیره مالزی استفاده می‌شود عبارتند از:

 • کداه مالایی، عمدتاً در شمال غربی مالزی صحبت می شود.
 • کلانتان مالایی، Kelantan Malay که با نام Kelantan-Pattani Malay نیز شناخته می شود، حدود 2 میلیون زبان بومی در مالزی و 3 میلیون نفر دیگر در تایلند به این گویش صحبت می‌کنند.
 • پراک مالایی، حدود 1.4 میلیون نفر از این زبان استفاده می‌کنند. پراک مالایی دو گویش فرعی دارد: کوالا کانگسار و پراک تنگاه.
 • ترنگانو مالایی، در ایالتی به همین نام استفاده می‌شود. 
 • نگری سمبیلان مالایی، در نگری سمبیلان و الور گاجه صحبت می شود. 
 • تایلندی جنوبی، به طور گسترده در جنوب تایلند و شمال مالزی کاربرد دارد. 
 • Semai، زبان بومی غرب مالزی است، از میان بسیاری از زبان‌های آسلیایی مالزی تنها زبانی است که در خطر انقراض نیست. 
 • جکون، Jakun در ساحل شرقی شبه جزیره مالزی و همچنین بیشتر در داخل کشور کاربرد دارد. 

سایر زبان های مردم مالزی در شبه جزیره غربی مالزی

علاوه بر زبان های ذکر شده در بالا، شبه جزیره مالزی خانه بسیاری از زبان های بومی دیگر است. این شامل:

 • تموان
 • تمیار
 • بابا مالایی
 • جاه هات
 • سملای
 • Duano’
 • ماه مری
 • کریستانگ
 • سماق بری
 • Seletar People
 • باتک
 • جاهایی
 • سمنم
 • چک ونگ
 • تندن/شستشو
 • چیتی مالایی
 • جِدِک
 • مینریک
 • کنسیو
 • لانو
 • نعنا
 • کینتاق
 • اورنگ کناق
  

دوست داری از جغرافیای مالزی بیشتر بدونی؟

اینجا رو کلیک کن

زبان‌ مردم مالزی در شبه جزیره شرقی

در شبه جزیره شرقی مالزی صباح، ساراواک و لابوان قرار دارند. علاوه بر نژادهایی که در سایر نقاط مالزی زندگی می‌کنند، قبایل کوچک بومی زیادی نیز در شرق مالزی هستند. گروه قبیله‌ای دایاک نماینده بزرگترین جمعیت در ساراواک است. ایبان ها و بیدایوها بخشی از قبیله دایاک هستند که به زبان ایبان در ساراواک صحبت می‌کنند. 

سایر زبان های مالزی شرقی

زبان‌ مردم مالزی در بورنئو  یا مالزی شرقی از این قرارند:

 • للک
 • سرو
 • بوکیتان
 • ترینگگوس
 • ایبان
 • سکاپان
 • ساراواک مالایی
 • توتوه
 • ترینگ
 • کجامان
 • پاپار
 • سونگای
 • باجاو
 • لحنان
 • سرودونگ
 • سوگوت هملت
 • تاوسوق
 • Kanowit
 • دوسون مرکزی
 • Ukit
 • ملانو
 • سما
 • بیاته
 • برونئی ویسایاس
 • کادازان ساحلی
 • رانگوس
 • جریان اصلی کنیا
 • تاگل
 • سیان
 • سادونگ را باز کنید
 • جانگ کانگ
 • دوسون
 • پونان باتو
 • جاگوی
 • ایرانون
 • صباح ویسایاس
 • تاتانا
 • کادازان شرقی
 • لوتود
 • Nonukan Tidong
 • باهاو
 • ون باوانگ
 • کایان (برام)
 • پنان
 • Tombonuwo
 • آیدائان
 • کیناباتنگان
 • لوندیه
 • Sebuyau
 • تیموگون
 • کویجاو
 • آرایش مو
 • Keningau Murut
 • مولبوگ
 • اوما لسان
 • کلابیت
 • پالوان
 • کوکوس مالایی
 • اوکلود
 • بینتولو
 • براوان
 • رمون
 • لنگیلو
 • کیپوت
 • ناروم
 • کالابکان
 • مینوکوک
 • صعبان
 • Sembakung
 • کوتا مارودو تالانتانگ
 • Sebop
 • بوکان
 • بونگگی
 • سلونگای موروت
 • موریک کایان
 • دامپا
 • گانا
 • رودخانه کلیاس کادازان
 • ابایی
 • بلیت
 • برونئی مالایی
 • کندایان
 • کیمارگنگ
 • مارانائو
 • صباح مالایی
 

سؤالات متداول درباره زبان مردم مالزی

1- زبان رسمی مردم مالزی چیست؟

باهاسا مالزی زبان رسمی مردم مالزی است.

2- زبان تأمیل بیشتر در میان کدام تژاد و قوم مردم مالزی رایج است؟

تامیل زبان رایج هندی در مالزی است.

3-دلیل اصلی تنوع و گستردگی زبان مردم مالزی چیست؟

مالزی، اگرچه یک کشور است، اما توسط دریای چین به دو منطقه شبه جزیره غربی و شبه جزیره شرقی تقسیم شده است. این کشور همچنین با سنگاپور، تایلند، برونئی و اندونزی مرزهای زمینی دارد که همین مسئله باعث تنوه زبان های رایج در کشور مالزی شده است.

4- زبان مورد استفاده مردم کشور مالزی در صباح و ساراواک چیست؟

ایبان زبان بومی مورد استفاده در ساراواک و دوسونیک زبان بومی مورد استفاده در صباح است.

5-خط مردم مالزی در گذشته چگونه بوده است؟

زبان باهاساملایو در گذشته به خطی شبیه عربی به نام خط حاوی نوشته می‌شد. در گذر زمان در الگوی نگارشی با خط لاتین ترکیب شد. هدف از ایجاد این خط که ناشی از نفوذ نظام آموزشی استعمار بود آموزش خط لاتین به جای خط عربی به دانش آموزان بود. 

اخذ ویزای توریستی مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف، تنها تیم تخصصی در ارائه‌ی خدمات اخذ ویزای مالزی برای ایرانیان است.

ما با پشتوانه‌ی بیش از 18 سال تجربه در پرونده‌های اقامتی، تحصیلی، ثبت‌نام مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های برتر مالزی، امروز به عنوان مجری و حامی توانمند شما در مالزی هستیم. برای اخذ هر کدام از ویزای مالزی با ما تماس بگیرید:

 • ویزای سوشال مالزی
 • ویزای توریستی مالزی
 • ویزای بازنشستگی مالزی

رویای زندگی در کشور سرسبز مالزی را دارید؟

با مشاوره شریف در ارتباط باشید. 

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

 

منبع:

https://www.holidify.com/pages/languages-of-malaysia-3710.html

https://www.worldatlas.com/articles/what-languages-are-spoken-in-malaysia.html

https://www.tomedes.com/translator-hub/malaysian-language

https://www.mm2h.com/languages-in-malaysia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *