تماس مستقیم
تماس واتساپ
منو

بستن

مشاوره شریف - مالزی تخصص ماست
مشاوره شریف پلی بسوی تحصیل و زندگی در مالزی کلیک کنید
تماس با ما
ساراواک مالزی

ساراواک و صباح در مالزی | آشنایی با ساراواک برای اخذ اقامت S-MM2H

زمان مطالعه: 7 دقیقه
4.9/5 - (234 امتیاز)

چشمانتان را ببندید و شهر رؤیاهای خود را تجسم کنید! آب و هوای مطبوع، رودخانه‌ شفاف، جنگلی با حیوانات دوست داشتنی، درختان سر به فلک کشیده و ساحلی تمیز و براق. این موارد در تصورات شما هم وجود دارد نه؟ تبریک می‌گوییم شما شهر رویاهای خود را پیدا کردید! جزایر صباح و ساراواک مالزی.

مشاوره شریف، همراه شما است تا با اخذ ویزای توریستی مالزی، مسافر 14 روزه ایالت ساراواک شوید.

دلت می خوای از بهترین جاذبه های مالزی دیدن کنی؟

اینجا رو کلیک کن

آشنایی با صباح و ساراواک مالزی

از روی نقشه دست روی شرق مالزی بگذارید! در حوالی ایالت برونئی، جزایر صباح و ساراواک را خواهید دید. این دو جزیره بزرگترین ایالات در مالزی هستند که با طبیعتی بکر و زیبا حتی اروپایی‌ها را شیفته خود کرده‌اند! جزایری آرام و دنج برای یک زندگی بی‌دغدغه! دقیقا در یکی از شرقی‌ترین کشورهای دنیا! جایی که فکرش را هم نمی‌کردید به این زیبایی باشد!

در مالزی شرقی، جایی در میان جزیره بورنئو به ساراواک خواهید رسید. بزرگترین ایالت مالزی که توسط دریای چین جنوبی از شبه جزیره مالزی جدا شده و در فاصله 600 کیلومتری از آن میزبان دارندگان اقامت S-MM2H است.

مساحت ساراواک 124449.5 کیلومتر مربع و جمعیت آن 2.74 میلیون نفر است؛ به‌نظر کم جمعیت و دنج می‎‌آید!

باید برایتان بگوییم ساراواک مستقیماً به ایالت صباح در شمال شرقی متصل می‌شود! جایی که سلطنت برونئی یک منطقه دوگانه را تشکیل می‌دهد. در داخل کشور، ساراواک با کالیمانتان اندونزی هم مرز است. به واقع جزایر صباح و ساراواک از زیباترین چشم‌اندازهای ساحلی برخوردارند.

ساراواک 12 منطقه دارد که کوچینگ نام پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن را از آن خود کرده است. راستی کوچینگ به «شهر گربه‌ها» معروف است. این شهر با پذیرش کامل فرهنگ گربه‌ها، نام خود را به تمام معنا ارضا می‌کند. بنابراین اگر گربه‌‌ی خانگی دارید و قرار است همراه خود به مالزی بیاورید، در شهر کوچینک ایالت ساراواک به گرمی از این حیوانات پشمالو استقبال خواهد شد. 

یک نکته درگوشی: ساراواک یک ایالت خودگردان در مالزی است که مرزهای خود را حتی در برابر ملیت مالزیایی کنترل می‌کند.

معرفی ایالت ساراواک مالزی

ساراواک ایالتی در مالزی شرقی است که قصه‌ای جذاب و شنیدنی دارد. در سال 1839 میلادی، فردی انگلیسی به نام جیمز بروک با ثروتی که به ارث برده بود یک کشتی تفریحی خرید و آن را مسلح کرد. او با این کشتی به سنگاپور رفت و سپس در پی ماجراجویی به بورنئی سفر کرد. در آن برهه از زمان، برونئی طعمه جنگ داخلی بود و بروک توانست حکومت این منطقه را به دست بگیرد.

سپس در سال 1841 به او لقب راجا دادند و بعد از آن در منطقه کوچینگ حکومت کرد. طولی نکشید که ساراواک به مستعمرات انگلیس پیوست! این اتفاق دقیقا در فردای جنگ جهانی دوم که در سال 1946 رخ داد. دیری نپایید که ساراواک به استقلال رسید و به فدراسیون مالزی ملحق شد. امروزه این ایالت مستقل بیش از 2 میلیون جمعیت دارد و مرکز آن یعنی کوچینگ بیش از پیش می‌درخشد.

توپوگرافی ایالت ساراواک در مالزی

ساراواک به سه منطقه تقسیم می‌شود:

 1. زمین‌های پست ساحلی شامل باتلاق ذغال سنگ نارس و همچنین دشت‌های باریک دلتایی و آبرفتی.
 2. تپه‌های موج‌دار به ارتفاع حدود 300 متر. 
 3. ارتفاعات کوهستانی که تا مرز کالیمانتان امتداد دارند.

رودخانه باتانگ راجانگ، طولانی‌ترین رودخانه مالزی است که از رشته کوهی در جنوب غربی به کاپیت می‌رود، جایی که به سمت غرب می‌پیچد و در یک مسیر 563 کیلومتری به دریای چین جنوبی می‌ریزد. سواحل این رودخانه در مسافت‌های دور و نزدیک، شاهد حضور کشتی‌های اقیانوس پیما، کشتی‌های کم عمق و قایق‌های کوچک است. منظره‌ای که حتما با دیدن آن به هیجان می‌آیید.

جغرافیای ساراواک

ساراواک بلافاصله در شمال استوا بین عرض جغرافیایی 0 درجه و 50 دقیقه و 5 درجه شمالی و طول جغرافیایی 109 درجه و 36 دقیقه و 115 درجه و 40 دقیقه شرقی واقع شده است. این منطقه حدود 800 کیلومتر در امتداد ساحل شمال غربی بورنئو امتداد دارد و مساحتی معادل 124449.51 کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

بد نیست بدانید این ایالت توسط دریای چین جنوبی از شبه جزیره مالزی با فاصله 600 کیلومتری جدا شده است. جایی که سلطنت برونئی یک منطقه دوگانه را تشکیل می دهد. در داخل کشور، ساراواک با کالیمانتان اندونزی هم مرز است.

موقعیت جغرافیایی مالزی

کلیک کنید

ساراواک؛ سرزمین منقارشاخی‌ها

با آغوشی باز به سمت طبیعت ساراواک بروید تا تمام داشته‌هایش را برایتان رو کند! طبیعتی محض و زیبا. در ساراواک غرق خوشگذرانی شوید. در جشن‌های فصلی شرکت کنید، به دل جنگل بزنید و در سواحلش خاطره‌بازی کنید. ساراواک سرزمینی است با حیات وحش متفاوت و حیوانات بومی زیبا. از عجیب‌ترین حیواناتی که در ساراواک خواهید دید، پرندگان منقارشاخی و میمون‌های دماغ دراز است.

چشمه‌ های آب گرم ساراواک مالزی با شهرت جهانی

سونای طبیعی فقط چشمه‌های آب گرم مالزی! برای ریلکس کردن عالی ست. دهکده آب گرم در پنگور، اقامتگاه لوت و ماندارا در لانگ کاوی و چراتینگ از بهترین چشمه‌های آبگرم مالزی است. چشمه‌های آبگرم خواص درمانی دارند و برای امراض بسیاری التیام‌بخش هستند. 

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

پارک ملی گونونگ مولو در ساراواک؛ میراث جهانی یونسکو

اگر خواستید ساراواک را دست‌کم بگیرید، سری به پارک ملی گونونگ مولو (Gunung Mulu) بزنید. این پارک از میراث جهانی یونسکو است که در ساراواک می‌درخشد. مطالعات زیادی روی این منطقه گرمسیری شده است. تنوع زیستی بالا و ویژگی‌های خاص کشف شده، این پارک ملی را متمایز از همتایان خود می‌سازد. ساراواک همچنین میزبان شگفتی طبیعی دیگر است؛ یک غار! این جاذبه با وسعت 600 متر در 415 متر و ارتفاع 80 متر، بزرگترین اتاق غار شناخته شده‌ی جهان است.

ساراواک همچنین دارای یک سایت میراث جهانی یونسکو – پارک ملی Gunung Mulu است. مولو که هم به دلیل تنوع زیستی بالا و هم ویژگی‌های کارستی آن مهم است، مطالعه‌شده‌ترین منطقه کارست گرمسیری در جهان است. اتاقک ساراواک با 600 متر در 415 متر و ارتفاع 80 متر، بزرگترین اتاق غار شناخته شده جهان است.

جنگل های بارانی بورنئو

جنگل های بارانی بورنئو از مکان‌های گردشگری کوچینگ است که به عنوان یکی از متمایزترین و غنی ترین جنگل های جهان شناخته شده است. حدود 80 درصد یا تقریباً 10 میلیون هکتار از مساحت کل ساراواک پوشیده از جنگل (جنگل های طبیعی و ثانویه) است. 2.3 میلیون هکتار باقیمانده زیر آبادی، شهرک، کشت محصولات کشاورزی و حقوق عرفی بومی است.

پوشش جنگلی ایالت ساراواک در مالزی

جنگل‌های بارانی بورنئو به عنوان یکی از متمایزترین و غنی‌ترین جنگل‌های جهان شناخته شده است. حدود 80 درصد یا تقریباً 10 میلیون هکتار از مساحت کل ساراواک پوشیده از جنگل (جنگل های طبیعی و ثانویه) است. 2.3 میلیون هکتار باقیمانده زیر آبادی، شهرک، کشت محصولات کشاورزی و حقوق عرفی بومی است.

آب و هوای ساراواک مالزی

آب و هوای ساراواک مالزی

آب و هوای استوایی ساراواک محال است که خسته کننده باشد! دمایی دلچسب و مطبوع که بین 23 الی 32 درجه سانتی‌گراد نوسان دارد. این آب و هوا، مناسب هر تفریحی است. از کایاک سواری گرفته تا آبتنی و جنگل‌نوردی. نوامبر و فوریه منتظر باران باشید و کفش‌هایتان را برای پیاده‌روی در هوایی پاک، جفت کنید. 

ساراواک آب و هوای استوایی دارد و دمای هوا در طول سال نسبتاً یکنواخت است. در اوایل صبح باید انتظار دمایی حدود 23 درجه سانتیگراد را داشته باشید که در طول روز تا 32 درجه افزایش پیدا می‌کند. 

اگر از گرما خسته شدید، می‌توانید به مناطق مرتفع ساراواک که البته کم هم نیست بروید! دمای هوا در مناطق مرتفع مانند باریو در طول روز بین 16 تا 25 درجه سانتیگراد است و در برخی از شبها تا 11 درجه سانتیگراد هم می رسد و شما را مجبور به پوشیدن لباس گرم می‌کند!

بادهای موسمی شمال شرقی، معمولاً بین نوامبر و فوریه، باران شدیدی را به همراه دارند؛ در حالی که بادهای موسمی جنوب غربی از ژوئن تا اکتبر معمولاً رفتار ملایم‌تری دارند.

میزان بارندگی در ساراواک

میانگین بارندگی در سال بسته به منطقه بین 3300 میلی متر تا 4600 میلی متر است؛ پس اگر موفق به اخذ ویزای S-MM2H شدید، همراه داشتن چتر از روتین‌های روزمرگی شما در ایالت ساراواک مالزی خواهد بود.

فصل بارندگی بین ماه‌های نوامبر و فوریه است. بادهای موسمی شمال شرقی در این زمان باران‌های شدیدی به همراه می‌آورد.

البته همیشه اوضاع این طور نیست؛ از ژوئن تا اکتبر معمولاً دمای هوا ملایم‌تر است چون بادهای موسمی از جنوب غربی می‌وزد. میانگین بارندگی در سال بسته به منطقه بین 3300 میلی متر تا 4600 میلی متر است.

رطوبت ولی در مناطق با ارتفاع کمتر؛ چیزی بین 80 تا 90 درصد متغیر است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای اقامت در ساراواک، خانه‌های مناطق مرتفع‌تر را انتخاب کنید.

دمای مالزی در 4 فصل سال

کلیک کنید

سیستم‌های حمل و نقل ساراواک در مالزی

در مالزی سیستم حمل و نقل عمومی در ساراواک متنوع است و شما می‌توانید بنا بر شرایط و مقتضیات خود یکی از این شیوه‌ها را انتخاب کنید:

 • حمل و نقل هوایی
 • حمل و نقل زمینی
 • حمل و نقل آبی
 • حمل و نقل بین المللی و ساحلی 

حمل و نقل هوایی در ساراواک

خطوط هوایی ساراواک توسط 2 فرودگاه بین‌المللی در کوچینگ و میری، پنج فرودگاه منطقه‌ای و تعدادی فرودگاه کوچکتر پوشش داده می‌شوند. فرودگاه‌ها اتصال هوایی حیاتی را در بزرگترین ایالت مالزی فراهم می‌کنند و جابجایی بیشتر مردم و کالاها را بین شهرها به ارمغان می‌آورند.

اگر شرایط جدید اخذ ویزای مالزی را داشته باشید، می‌توانید بلیط هواپیمایتان را به مقصد کوالالامپور بگیرید. برای سفر از شبه جزیره مالزی به ساراواک باید یک پرواز داشته باشید.

می‌توانید با استفاده از مسیرهای هوایی زیر به ساراواک پرواز کنید:

 •  از کوالالامپور: 1 ساعت و 45 دقیقه با پرواز داخلی
 •  از سنگاپور: 1 ساعت 30 دقیقه با پرواز بین المللی

اطلاعات ورود به فرودگاه کوالالامپور

اینجا رو کلیک کن

حمل و نقل زمینی در ساراواک

تحت سیاست توسعه، شبکه گسترده جاده‌ها و پل‌های ساراواک، مردم را به جریان اصلی توسعه نزدیک‌تر می‌کند. در حال حاضر ساراواک حدود 30000 کیلومتر جاده دارد. مسیر اصلی جاده از طریق بورنئو، بزرگراه ترانس بورنئو است که تقریباً 2083 کیلومتر از ابتدا تا انتهای آن، شهرهای اصلی ساراواک را به هم متصل می‌کند.

اکثر شهرها و شهرهای بزرگ انواع مختلفی از خدمات حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس، تاکسی و خدمات لیموزین را ارائه می‌دهند. خدمات اتوبوس نیز برای کسانی که در داخل ایالت سفر می‌کنند و همچنین مسیرهای بین‌المللی به اندونزی (پونتیاناک) و برونئی در دسترس است.

حمل و نقل آبی در ساراواک

رودخانه‌ها مایه حیات ساراواک هستند. ساراواک در مجموع دارای 55 رودخانه قابل کشتیرانی با طول مجموع 3300 کیلومتر است. سیستم حمل و نقل رودخانه‌ای ایالت برای بخش بزرگی از جمعیت ساراواک که در داخل و در امتداد ساحل زندگی می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. خدمات قایق اکسپرس از آبراه‌های متعدد داخلی برای رسیدن به مناطق روستایی غیرقابل دسترس، استفاده می‌شود.

حمل و نقل بین‌المللی و ساحلی

بنادر اصلی ساراواک به منظور کشتیرانی بین‌المللی و ساحلی در شهر کوچینگ، سیبو، بینتولو و میری می‌باشند. تمامی بنادر ساراواک برای جابجایی محموله‌های عمومی و فله اعم از خشک، مایع یا گازی مجهز هستند. به استثنای بندر بینتولو که زیر نظر دولت فدرال است، همه بنادر این ایالت به عنوان مقامات بندری ایالتی مدیریت می‌شوند.

چگونگی تأمین آب در ساراواک

در جزیره ساراواک مشکل آب آشامیدنی نخواهید داشت! ساراواک برای تأمین آب آشامیدنی کاملاً از استانداردهای بین المللی سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیروی می‌کند.

علاوه بر اداره آب روستایی ساراواک، هیئت آب کوچینگ (KWB) و هیئت آب سیبو (SWB) دو مقام قانونی هستند که به ترتیب مدیریت و ارائه خدمات آبرسانی به کوچینگ و سیبو را بر عهده دارند. در حالی که LAKU Management Sdn متعلق به دولت است؛ Bhd منابع آب میری، بینتولو و لیمبانگ را مدیریت می‌کند.

اداره تامین آب روستایی ساراواک (JBALB) مسئول برنامه ریزی توسعه، بهره برداری و نگهداری خدمات تامین آب ارائه شده به سایر مناطق است.

معرفی ایالت صباح مالزی

شن‌های نرم و سواحل روشن جزیره صباح، استراحتگاهی دنج برای فراموشی روزمرگی‌هاست. محل تلاقی 3 دریای بزرگ! دریای چین، سولو و سلبز. جزیره صباح در شمال شرقی جزیره بورنئو و در همسایگی ایالات ساراواک قرار دارد. مرکز این ایالت شهر  کوتا کینابالو بوده؛ شهری که در دوران استعمار انگلیس، جسلتون نام داشته و در زمان جنگ جهانی دوم به طور کلی نابود شده است! البته امروزه کوتا کینابالو پیشرفت چشمگیری داشته و به عنوان یکی از مراکز بازرگانی و تفریحی مالزی شناخته می‌شود.

جذاب ترین جاهای دیدنی صباح

برای دیدن جاذبه‌های طبیعی صباح لازم نیست پول خرج کنید؛ فقط کافی ست با چشم و گوش باز به دل جنگل بروید! حیوانات نادری به استقبال شما می‌آیند که از دیدن آنها، ماتتان می‌برد. یکی از بامزه‌ترین حیوانات این منطقه اورانگوتان‌ها هستند. برای دیدن این موجودات دوست‌داشتنی به منطقه سپیلوک در صباح سر بزنید.

در سپیلوک، تجربه‌ای به یاد ماندنی از ملاقات با میمون‌ها خواهید داشت. همیشه در گوشه ذهنمان در‌ه‌ای پر از گل‌های زیبا را تصور می‌کنیم؛ برای از نزدیک دیدن این شاهکار طبیعت باید به دره دانوم بروید! منطقه‌ای پر از گل‌های گوناگون. برای دیدن عجایب بیشتر باید سری به سانداکان در سوکائو بزنید. محلی جذاب و دیدنی که پناهگاه میمون پوزه‌دار است!

در جزایر سلینگان، گولیسان و باکونگان کچیل که در 40 کیلومتری سانداکان قرار دارد، گونه‌ای جالب از لاک‌پشت‌ها را خواهید دید. اگر خوش‌شانس باشید صحنه تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها را می‌بینید. صباح، بهشت ورزش‌دوستان است! در پارک تونکو عبدالرحمن، انواع ورزش‌های آبی در انتظار شماست. وقت به چالش کشیدن شناگران حرفه‌ای رسیده! با شیرجه از روی صخره‌ای 2000 متری چطورید؟ برای این تجربه هیجان‌انگیز باید به لایانگ لایانگ در 165 کیلومتری کوتا کینابالو بروید. 

کوه‌نوردان هم در سفر به جزیره صباح مالزی، دست خالی برنمی‌گردند!  کوه کینابالو پذیرای آن‌هاست. البته پارکی نیز به همین نام در این منطقه وجود دارد که می‌توانید گل رافلزیا، بزرگترین گل دنیا را در آن ببینید. یک سورپرایز عالی برای قایق‌سواران حرفه‌ای! رودخانه‌های پاداس و کیولو‌ ایالت صباح، برنامه‌ای مهیج برای شما دارد. منطقه‌ای که فقط قایق‌سواران حرفه‌ای از پس آن برمی‌آیند.

رودخانه کیناباتانگان صباح؛ دومین رودخانه بلند مالزی

رودخانه‌های پیچ در پیچ پنهان شده میان جنگل‌های انبوه را به یاد دارید! این رودخانه‌ها را بیشتر در انیمیشن‌های کودکی دیده‌ایم! ایالت صباح جایی است که می‌توانید رودخانه رویاهای خود را به چشم ببینید. فوق‌العاده است، نه؟ از اسم رودخانه کیناباتانگان مالزی مشخص است که رمز و رازهای بسیاری دارد. دومین رودخانه بلند مالزی در صباح با طول 560 کیلومتر! آدم فیوز می‌پراند این عدد به گوشش می‌خورد. 

رودخانه Kinabatangan از کوه‌های جنوب غربی صباح سرچشمه می‌گیرد و خروجی آن به دریای سولو در شرق سانداکان می‌ریزد. با قایق به دل رودخانه کیناباتانگان بزنید، حیوانات بومی فراوانی را می‌بینید که در حال بازیگوشی و شیطنت هستند. فیل‌ها با خرطوم درازشان، درگیر استحمام بوده و آب بازی می‌کنند. دیدن این چنین صحنه‌هایی حتما برایتان جذاب خواهد بود! پس دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

دره دانوم صباح؛ طبیعتی از جنس استوا

حیف است تا صباح بروید و از دره اسرارآمیز دانوم غافل شوید. این دره محل زندگی حیوانات و پرندگان کمیابی همچون میمون شبگرد هندی و کرگدن سوماترایی است. حیوانات بامزه‌ای که از دوستی با گردشگران بدشان نمی‌آید و تا چشمشان به شما بخورد بیشتر شیطنت می‌کنند تا نظرتان را جلب کنند. این منطقه حافظت شده، مکانی بکر برای انس گرفتن با طبیعت است.

این دره، در 70 کیلومتری غرب Lahad Datu، در ایالت صباح مالزی قرار دارد. منطقه‌ای خاص با وسعت 438 کیلومتر مربع که از جنگل‌ها و دشت‌های زیبایی تشکیل شده است. دره دانوم تپه‌های کوچک و بزرگی دارد؛ با این حال هیچ‌کدام از آنها کوهستانی نیست. بلندترین تپه‌‌ی این منطقه به ارتفاع 1093 متر است.

سریع‌ترین راه برای رسیدن به دره دانوم، کوالالامپور است. بعد از رسیدن به Lahad Datu باید به سمت Gunung Silam حرکت کنید و علامت‌های Danum Valley یا همان دره دانوم را در جاده دنبال نمایید. دره دانوم زیبایی‌های دیگری هم دارد. آبشارهای Tembaling، استخرهای هفت طبقه Sungai Purut و غارهای Madai مکان‌های خوبی برای تفریح و ماجراجویی است. مالزی بهشتی‌ست برای از یاد بردن روزمرگی‌ها! بخصوص اگر عضو برنامه MM2H باشید.

پارک ملی کینابالو؛ محل رویش گیاه کوزه‌ای گوشت‌خوار

گیاه کوزه‌ای، بیشتر در کشورهای جنوب شرقی دیده شده که از جاذبه‌های حیرت‌انگیز پارک ملی کینابالو است. پارکی در شرق ایالت صباح مالزی. شاید گیاهان گوشت‌خوار فراوانی را دیده باشید که یکی از جذاب‌ترین آنها، گیاه کوزه‌ای است. حتی گیاه کوزه‌ای نیز دارای گونه‌های متنوع بوده و از بزرگترین انواع گیاهان حشره‌خوار شناخته می‌شود. اگر در کینابالو با یکی غول‌پیکرترین آنها به ارتفاع 60 متر مواجه شدید، وحشت نکنید!

این گیاه بیشتر در مرداب‌ها و لجن‌زارها می‌روید و هر گیاه دارای یک ساقه بلند و صاف و یک گل بزرگ با گلبرگ‌های سرخ و مادگی چترمانند است که در تابستان می‌شکفد. در واقع کوزه‌های این گیاه، برگ‌های آن هستند که دور تا دور این ساقه و نزدیک به زمین قرار دارند. برگه‌هایی لوله‌ای شکل که مانند کوزه‌ای دهان گشاد به نظر می‌رسد.

شهد این گیاه در اطراف کلاهک و دهانه کوزه ترشح می‌شود و حشرات را به سوی خود جلب می‌کند. حشره با رسیدن بر روی برگ به درون کوزه حرکت می‌کند، تارهای مومانند که به سمت پایین متمایل هستند و سطح لغزنده‌ی کوزه، حشره را به پایین هدایت می‌کند و این شکار نگون‌بخت که نمی‌تواند از کوزه خارج شود در آب موجود در آن، غرق می‌شود! برگ کوزه‌ای منزلگاه موجودات کوچکی مانند تک یاخته‌ها، کرم‌های بسیار کوچک و سخت‌پوستان ذره‌بینی آبزی است.

اخذ ویزای توریستی مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف; بزرگترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی است.

مشاوره شریف راهنما و مجری شما در امور مربوط به تحصیلُ اقامت و گردش در مالزی است.

از جمله توانایی‌های منحصر به فرد مشاوره شریف می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از با تجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباط مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی 
  همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://sarawak.gov.my/web/home/article_view/159/176/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *