تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
معافیت تحصیلی دانش آموزی (معافیت تحصیلی پسران پشت کنکور)
معافیت تحصیلی دانش آموزی (معافیت تحصیلی پسران پشت کنکور)

معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور ( پاسخ به سؤالات پرتکرار)

زمان مطالعه: 7 دقیقه
4.9/5 - (237 امتیاز)

معافیت تحصیلی دانش آموزی متوقف کردن یا خرید زمان بیشتر برای ادامه تحصیل است. پس چرخ زمان را در دست بگیرید و از این فرصت طلایی برای افزایش علم و مهارت‌تان استفاده کنید. دنیا منتظر شما است تا با دریافت معافیت تحصیلی با کوله باری از دانش به دل آن بزنید.

مشاوره شریف، با 18 سال تجربه آماده پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه تحصیل در مالزی است.   

می خوای بدونی واجد شرایط تحصیل در مالزی هستی؟

اینجا رو کلیک کن

قوانین معافیت تحصیلی دانش آموزی

اگر شما هم مثل خیلی‌ها دوست دارید تحصیل در کشوری دیگر مثل مالزی را تجربه کنید و پس از فارغ التحصیلی با مدرک معتبر و مهارتی مطلوب به کشور بازگردید، بهتر است قبل از هر تصمیمی با قوانین مشمولین نظام وظیفه و شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزی آشنا شوید.

آنهایی که به دنبال قوانین معافیت تحصیلی دانش آموزی هستند، باید بدانند در صورتی که دانش آموز در حال تحصیل در مقطع متوسطه به پایان 18 سالگی برسد، مشمول محسوب می‌شود و برای ادامه تحصیلات در خارج از کشور دیگر اجازه خروج ندارد. 

نکته مهم دیگری که دانستنش مثل نان شب واجب است اینجاست که: سازمان نظام وظیفه به دانشجویان مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی نمی‌دهد.  

در هر صورت جایی برای نگرانی نیست چون مشاوره شریف در سفر تحصیلی شما به مالزی همراه و در کنارتان است. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سؤالات‌ شما هستند.

چرا نظام وظیفه و معافیت تحصیلی؟

 درست همان وقتی که پسرها به سن 18 سالگی می‌رسند، باید حسابی درس بخوانند، کنکور قبول شوند، دانشگاه بروند، و از همه مهم‌تر برای رفتن به سربازی آماده شوند….

روانشناسان معتقدند خدمت سربازی باعث افزایش تجربیات، دانش و مهارت‌هایی است که به ساخته شدن شخصیت پسرها منجر می‌شود. 

مسئولین جامعه می‌گویند خدمت جوانان در دوره سربازی برای تأمین نیروهای مسلح کشور و افزایش قدرت نظامی کشور لازم است.

بزرگترها و والدین هم معتقدند که خدمت سربازی برای ورود به دنیا جدیدی است که نامش را ابهت مردانه می‌گذارند. 

در این دنیای جدید است که پسرها، تبدیل به یک مرد قوی و پرابهت می‌شود. این دگردیسی شاید برای پسرها خیلی خوشایند نباشد، ولی برای بزرگترها و مخصوصاً والدین، خیلی هیجان انگیز است.

اگر شما هم به عنوان یک پسر 18 ساله وقت سربازی رفتن‌تان شده است و هنوز در پیچ و خم کنکور و تحصیلات دانشگاهی و متوسطه گرفتارید، خیلی نگران نباشید. ما در کنارتان هستیم تا دنیا را به کام‌تان بچرخانیم. شما فقط درس بخوانید و از فرصت معافیت تحصیلی دانش آموزی برای خرید زمان استفاده کنید.

وقتی نقشه موفقیت‌تان را برای آینده ترسیم کردید و درس‌تان تمام شد، نوبت سربازی رفتن و خدمت کردن شما هم می‌رسد.

دانش آموز مشمول چه کسی است؟

مطابق قوانین، کلیه اشخاص مذکر ایرانی یا پسرانی که به سن 19 سالگی می‌رسند یا در پایان 18 سالگی هستند و هنوز به صورت حضوری و پیوسته در حال تحصیل هستند، دانش آموز مشمول گفته می‌شود.

دانش آموز مشمول کسی است که 18 سال تمام داشته و مطابق قوانین سازمان نظام وظیفه کشور اجازه خروج از کشور را ندارد. 

سن مجاز دانش آموزان برای خروج از ایران و ادامه تحصیل کارشناسی

اگر می‌خواهید سن مجاز دانش آموزان برای خروج از ایران و تحصیل در مقطع کارشناسی را بدانید باید برایتان بگوییم بهترین زمان برای خروج پسران دانش آموز از ایران، قبل از رسیدن به سن 18 سالگی است.

در واقع اگر می‌خواهید به طور قانونی از ایران خارج شده و پل های پشت سرتان را برای بازگشت خراب نکنید، باید قبل از رسیدن به پایان 18 سالگی و مشمولیت از ایران خارج شوید. حتی اگر یک روز قبل از رسیدن به این سن قصد خروج از ایران برای ادامه تحصیل را داشته باشید، چون جزو مشمولین نظام وظیفه محسوب می‌شوید، اجازه خروج نخواهید داشت.

اگر می‌خواهید خودتان زمان مشمولیت فرزندتان را حساب و کتاب کنید، می‌توانید از این فرمول استفاده کنید:

فرزند شما تا یک ماه قبل از 18 سالگی مجاز به خروج از کشور است. محاسبه تاریخ دقیق براساس آخرین روز ماه و سال تولد دانش آموز است. 

اجازه دهید به طور دقیق و با مثال خدمت‌تان عرض کنیم که ملاک محاسبه سن مجاز برای خروج از کشور چیست؟

جانمان برایتان بگوید که اگر فرزند شما متولد تیر ماه سال 1383 باشد، تا 31 خرداد ماه 1401 مشمول نیست و اجازه خروج از ایران را دارد، ولی اگر 31 خرداد به پایان برسد و وارد تیرماه شود، دیگر مجاز به خروج از کشور نخواهد بود، این ماجرا خیلی ساده است، چون از این تاریخ به بعد فرزند شما مشمول نظام وظیفه محسوب شده و نمی‌تواند از کشور خارج شود.

معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی مالزی

یک نکته بسیار مهمی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان از آن آگاهی ندارند این است که سازمان نظام وظیفه ایران برای دانش آموزانی که قصد خروج از کشور و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند؛ هیچ گونه معافیت تحصیلی صادر نمی‌کند، بله درست است، فرزند شما برای تحصیل کارشناسی در خارج از کشور مجاز به دریافت معافیت تحصیلی نیست!

پس چاره چیست؟

مشاوره شریف برای اخذ پذیرش دانشگاه های مالزی راه حل پرفکتی برایتان رو می‌کند. برای آن که بدون هیچ مشکل و دغدغه‌ای بتوانید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به مالزی بروید با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

ویژه نامه مشمولین خارج از کشور

کلیک کنید

پیشنهاد مشاوره شریف برای معافیت تحصیلی پایه دوازدهم

پیشنهاد مشاوره شریف برای معافیت تحصیلی پایه دوازدهم، تحصیل دوره پیش دانشگاهی در مالزی است. با این کار یک تیر و دو نشان می‌زنید.

 1. تا قبل از سن مشمولیت بدون هیچ مشکلی می‌توانید از کشور خارج شوید.
 2. با گذراندن دوره پیش دانشگاهی یا کلاس 12 در مدارس مالزی، مدرک معتبری دریافت کرده و دامنه انتخاب وسیعی برای دریافت پذیرش دانشگاه های معتبر مالزی خواهید داشت.

مدرسه سان وی یکی از بهترین مدارس بین المللی مالزی است که با سیستم آموزشی ایران کاملاً هماهنگ است و فرزندتان می‌تواند برای تحصیل پیش دانشگاهی از این مدرسه و امکانات مطلوبش بهره مند شود. 

از قلم نیفتد: مشاوره شریف تنها نماینده اختصاصی گروه آموزشی سان وی در ایران است.

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور 

معافیت تحصیلی دانش آموزی برای مشمولان خارج از کشور 

 درست است که فرزند شما به عنوان دانش آموز مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزی است، اما استفاده از این معافیت هم شرط و شروط خودش را دارد.

 اگر فرزندتان در حال تحصیل در کشور دیگری مثل مالزی است و در حين تحصيل به سن مشموليت برسد، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهد، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف است. برای اطلاع از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور باید بدانید تنها با تحصیل در این گونه مراکز است که می‌توانید از معافیت تحصیلی دانش آموزی استفاده کنید:

 1. در صورتی که دانش آموز مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و يا مراکز مورد تأييد آن باشید.
 2. در مراکز دولتی يا غير دولتی داخلی و خارجی در حال تحصیل باشید.

مشمولان سربازی چگونه به خارج بروند

کلیک کنید

دانش آموز مجاز به دریافت معافیت تحصیلی مقیم خارج از کشور 

لطفاً این لیست را با دقت بخوانید و ببینید نام‌تان جزو افراد مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان مقیم خارج از کشور قرار می‌گیرد یا خیر؟

 • دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت بخواهند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند، در صورتی که مرکز تحصیلی آنها در خارج از کشور مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش باشد، می‌توانند از معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور استفاده کنند.
 • تحصیل فرزندان ایرانیان مقیم و مأمورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و کسانی که قانوناً تحت کفالت یا ولایت قانونی آنها هستند، تا اخذ دیپلم و ادامه تحصیل در رشته‌های عالی و دانشگاهی با تأیید وزارت فرهنگ و آموزش عالی بلامانع خواهد بود. 
 • دانش آموزانی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت از کشور خارج و در دبیرستان‌های سایر کشورها مشغول به تحصیل شده باشند در صورتی که تحصیل آنان واجد شرایط مشمولان مشابه داخل کشور بوده و مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.
 • مشمولانی که در خارج از کشور موفق به اخذ دیپلم شده‌اند، چنانچه در رشته‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برابر مقررات و ضوابط ادامه تحصیل بدهند تا رسیدن به درجه دکتری می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 • کنترل وضعیت پیوستگی تحصیلی و سایر شرایط این قبیل مشمولین به عهده وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و اداره کل بورس و دانشجویان خارج از کشور است. 

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی در خارج از کشور

اگر در به در به دنبال مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی در خارج از کشور هستید، این بخش از نوشته برای شما است، مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی در خارج از کشور:

 1. تکمیل پرسشنامه درخواست معافیت تحصیلی 
 2. اصل شناسنامه عکس دار دانش آموز مشمول و دو نسخه از تصویر تمام صفحات شناسنامه
 3. ارائه اصل گذرنامه معتبر و دو نسخه از تصویر تمام صفحات
 4. اصل مدرک اقامت معتبر و دو نسخه تصویر تمام صفحات
 5. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در دبیرستان، هنرستان، دوره پیش دانشگاهی یا نیمه دوم سال آخر دوره راهنمایی با ذکر تاریخ شروع و پایان تحصیل با مهر و امضای مدیر دبیرستان
 6. یک قطعه عکس 3 * 2 رنگی و پشت نویسی شده با زمینه روشن و تمام رخ 
 7. نام و نام خانوادگی، نشانی و تلفن یکی از بستگان مشمول در ایران جهت پیگیری امور

عواقب عدم اعلام پایان معافیت تحصیلی دانش آموزی

بعضی‌ها تصور می‌کنند چون در خارج از کشور زندگی می‌کنند در صورت فراغت از تحصیل نیاز به مراجعه به سازمان نظام وظیفه ندارند. باید بدانید در صورتی که پایان زمان معافیت تحصیلی خود را اعلام نکنید باید منتظر عواقبی باشید که به زودی دامنگیرتان خواهد شد:

 1. مجازات متخلفين از اجراء اين ماده اولین بار توبیخ کتبی و درج در پرونده است.
 2. در صورت تخلف برای بار دوم علاوه بر توبيخ كتبی به يك ماه انفصال از خدمت محکوم می‌شوند.
 3. مشمولینی که برای بار سوم تخلف کنند به دو ماه انفصال از خدمت محكوم می‌شوند.

شرایط لازم برای خروج دانش آموزان مقیم خارج از کشور 

معافیت تحصیلی دانش آموزان پسر پشت کنکور

دانش آموزانی که مشمول قوانین نظام وظیفه هستند، تنها در صورت رعایت موارد زیر است که اجازه خروج از کشور را دارند:

 • مشمول هیچ گونه غيبتی نداشته باشد.
 • مشمول وضعيت تحصيلی مشخصی داشته باشد.
 • در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی باشد. 
 • برای مراجعت به موقع به کشور، وثيقه مورد نياز را بسپارند.
 • گواهی اشتغال به تحصيل و معافیت تحصیلی داشته باشد.

مهم است که بدانید موارد گفته شده برای خروج موقت دانشجوی مشمول از کشور و انجام سفرهای زیارتی و سیاحتی است. 

نظام وظیفه کشور مالزی 

اگر تصور می‌کنید خدمت سربازی فقط مخصوص ایران است، باید برایتان بگوییم در کشور مالزی هم جوانان از سن 17 سالگی مشمول محسوب می‌شوند. جوانان 17 ساله مالزی باید به مدت 6 ماه برای خدمت داوطلبانه سربازی اعزام شوند. سن بازنشستگی اجباری هم در این کشور 60 سال مقرر شده است؛ حتماً برایتان جالب است که بدانید زنان مالزی هم در نیروهای مسلح خدمت می‌کنند.

شاخه‌ها و نیروهای مسلح نظامی در کشور مالزی به چند دسته تقسیم می‌شود:

 1. ارتش مالزی
 2. نیروی دریایی سلطنتی مالزی
 3. نیروی هوایی سلطنتی مالزی

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور

 باید خودتان پشت سد کنکور مانده باشید تا بفهمید پشت کنکور ماندن چه حالی دارد و معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور چه قدر می‌تواند در این شرایط برایتان مفید و سودمند باشد؛ درست مثل آبی که روی آتش ریخته می‌شود!

دریافت معافیت تحصیلی مخصوصاً برای دانش آموزان پسر اهمیت زیادی دارد، چون اگر دانش آموز مشمول نظام وظیفه در کنکور قبول شود و تا پایان دوران تحصیل، خودش را به نظام وظیفه معرفی نکند، قبولی دانشگاهش لغو می‌شود.

دانش آموزان پسر که پشت کنکور هستند، تحت این شرایط می‌توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی استفاده کرده و برای خودشان فرصت بیشتری بخرند:

 • دانش آموزان پسر در صورتی که سن‌شان به 20 سالگی نرسیده و هنوز فارغ التحصیل نشده‌اند می‌توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی استفاده کنند.
 • پس از ورود به سن 20 سالگی در صورتی که خودشان را به نظام وظیفه عمومی معرفی نکنند، غایب محسوب می‌شوند.
 • اگر تا قبل از 20 سالگی در دانشگاه قبول شدند می‌توانند حین خدمت سربازی از معافیت تحصیلی دانش آموزی استفاده کنند.

سوالات متداول درباره معافیت تحصیلی دانش آموزی

1)معافیت تحصیلی برای دانشجویان پسر ایرانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری چگونه است؟

مشمولان پسر ایرانی پس از دریافت تأیید گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه میخک و مراجعه به یکی از 2 وزارتخانه علوم و بهداشت، باید نامه درخواست معافیت تحصیلی خود را از نظام وظیفه دریافت کنند.

2) شرط سازمان نظام وظیفه عمومی برای صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان مقیم خارج از کشور چیست؟

دانش آموزانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند با ارائه وثیقه مورد نیاز می‌توانند از شرایط صدور معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه عمومی بهره مند شوند.

3) آیا با داشتن وقفه تحصیلی می‌توان از معافیت تحصیلی دانشجویی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا استفاده کرد؟

در صورتی که وقفه تحصیلی شما بیشتر از یک سال نباشد، امکان دریافت معافیت تحصیلی وجود دارد.”

4) حداکثر چند سال می توان از معافیت تحصیلی برای مقاطع مختلف تحصیلی استفاده کرد؟

استفاده از معافیت تحصیلی در مقاطع کارشناسی 5 سال، کارشناسی ارشد 3 سال و دکتری تخصصی 5 سال و برای تحصیل در رشته های پزشکی مالزی مانند دندانپزشکی و داروسازی 9 سال می‌توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد.

5) آیا دانش آموزان دختر هم نیاز به معافیت تحصیلی دارند؟

خیر نیاز ندارند.

6) آیا در بازگشت از سفر برای استرداد وديعه حضور مشمول در وظيفه عمومي الزامي است؟

درحال حاضر بله صرفا باحضور مشمول و رؤيت گذرنامه او وديعه قابل استرداد است.

7) دانش آموزان و دانشجويان خارج از كشور در صورت فراغت، اخراج و يا ترك تحصيل تا چه مدت می‌توانند خود را به وظيفه عمومی معرفی کنند؟

در اين گونه موارد مشمولان باید حداكثر 1 سال از تاريخ فراغت، اخراج يا ترك تحصيل خود را به سازمان وظيفه عموم معرفی کنند.

8) آيا مشمولانی كه دارای معافيت تحصيل دانش آموزی يا دانشجويی خارج از كشور هستند می‌توانند به دفعات متعدد به كشور مسافرت کنند؟

بله، هيچ گونه محدوديتي ازسوی وظيفه عمومی در اين زمينه وجود ندارد. وزارتخانه های مربوطه باید مجوزهای تردد سالانه را برای اين گونه مشمولان صادر كنند.

9) مشمولان نظام وظیفه با داشتن معافیت تحصیلی مجاز به کدام نوع سفرهای خارجی هستند؟

مشمولان می‌توانند برای شرکت در هر نوع سفر علمی، زيارتی، سیاحتی (غیرعلمی ، غیرزیارتی)، ورزشی، مطالعاتی، کاری، مأموریتی و شرکت در دوره‌های مشترك از معافیت خود استفاده کنند.

10) با دانشجویان مشمول نظام وظیفه داخل ایران كه با صدور مجوز برای سفرهای زیارتی و سیاحتی به خارج از كشور سفر کرده و در موعد مقرر به كشور بازنگشته‌اند، چگونه رفتار خواهد شد؟

حسب مورد ضبط وثیقه و ممنوع الخروج برای آنها اعمال خواهد شد.

معافیت تحصیلی دانش آموزی برای تحصیل در مالزی

اگر نیازمند دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزی برای تحصیل در مالزی هستید، با کارشناسان مشاوره شریف تماس بگیرید.

راهکارهایی که کارشناسان مشاوره شریف به شما پیشنهاد می‌دهند، آزموده شده و بدون خطا است. گواه این ادعا دانشجویانی هستند که برای تحصیل به مالزی رفته و بدون هیچ مشکلی با مدرک معتبر به کشور بازگشته‌اند. 

ما ثمره 18 سال فعالیت تخصصی در مالزی را سخاوتمندانه در اختیارتان قرار می‌‌دهیم. با ما تماس بگیرید چون مالزی تخصص ماست.

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴0140 – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *