تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
تحصیل در رشته آشپزی مالزی

تحصیل رشته آشپزی در مالزی

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اگر آرزوی سرآشپز بودن دارید و در خواب و بیداری برای رسیدن به این آرزوی بزرگ نقشه می‌کشید، لطفاً دست از رؤیاپردازی بردارید و برای تحصیل رشته آشپزی در مالزی پیشقدم شوید. تحصیل رشته آشپزی در مالزی از شما یک سرآشپز فوق حرفه‌ای می‎سازد. مالزی سرزمین غذاهای خوشمزه‌ای است که طعم‌ها و مزه‌های بی‌نظیر را در آن تجربه خواهید کرد. با انتخاب دانشگاه های مالزی برای یادگیری دوره آشپزی، این هنر از سرچشمه آموزش ببینید. 

مشاوره شریف همراه شما برای اخذ پذیرش بهترین دانشگاه‌های مالزی برای تحصیل در دوره آشپزی است. 

برای تبدیل شدن به یه سرآشپز ماهر تو مالزی

اینجا رو کلیک کن

آشنایی با هنر آشپزی در مالزی

هنر آشپزی کاری بیشتر از چیدن یک ظرف غذا برای پر کردن شکم است. آشپزی ایجاد و سِرو غذاهای به یاد ماندنی است که هم چشم و هم کام را به وجد می‌آورد. هرکسی می‌تواند برای رفع گرسنگی غذا بپزد، اما فقط افراد باهوش هستند که می‌توانند غذایی با طعمی به یاد ماندنی تهیه کنند و تا همیشه مشتریان را اسیر غذاهای خود کنند، طوری که وسوسه چشیدن دوباره غذاها، آنها را تبدیل به مشترین وفادار این سرآشپزها کند. 

با تحصیل در رشته آشپزی مالزی دانش، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی را یاد می‌گیرید که در تهیه انواع غذاهای بین المللی، غربی و آسیایی، نان، کیک و شیرینی و نوشیدنی‌ها استاد می‌شوید. تحصیل در رشته آشپزی مالزی به شما یاد خواهد داد که چگونه در یک آشپزخانه مجهز کار، مدیریت و زندگی کنید.

آشپزی در مالزی تنها هنز تهیه غذا نیست و شما باید علاوه بر دروس تخصصی، موضوعات تجاری و مدیریتی مانند بازاریابی، حسابداری و کارآفرینی را نیز بخوانید. اگر می‌خواهید در صنعت F&B (غذا و نوشیدنی) یا مهمان‌نوازی موقعیت ممتازی پیدا کنید یا رستوران زنجیره‌ای خود را راه اندازی کنید، دوره‌های آشپزی بهترین دانشگاه های مالزی را از دست ندهید.  

تحصیل در مالزی

کلیک کنید

امتیازاتی که با تحصیل رشته آشپزی در مالزی نصیب‌تان می‌شود

تحصیل در رشته آشپزی مالزی تنها کسب مهارت‌های جدید نیست بلکه امتیاز و برگ برنده‌ای است که در سرزمین غذاهای رنگارنگ مالزی نصیب‌تان می‌شود. اگر دلتان می‌خواهد شما هم دریافت کننده این امتیازات تکرار نشدنی باشید این چند خط را بخوانید:

 • فارغ التحصیلان رشته آشپزی مالزی قادر به سفر در سراسر جهان هستند
 • قادر به به دست آوردن شغل در سراسر جهان هستید.
 • امکان دریافت امتیاز اضافی و درخواست اقامت دائم (PR) در برخی کشورها مانند استرالیا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا یا اروپا
 • قادر به برقراری ارتباط با افراد از تمام سطوح خواهید بود

مهارت‌هایی که شما را تبدیل به آشپز کاریزماتیک می‌کند

مهارت های لازم برای یک آشپز کاریزماتیک

معمولی بودن اتفاق چندان جالبی نیست! برای این که تبدیل به فردی کاریزماتیک شوید باید بهترینِ خود را نشان دهید. کافی است اراده کنید؛ عزمتان را جزم کنید و بخواهید که بهترین ورژن خود را به نمایش بگذارید. در هر سن و سالی که هستید مهم نیست، مهم مهارت‌هایی است که با کسب آن از خوب به عالی گذر خواهید کرد. مهارت‌هایی که از شما یک سرآشپز کاریزماتیک می‌سازد از این قرار است:

 • مهارت‌های فنی
 • مدیریت و مهارتهای ارتباطی عالی
 • دانش گسترده و عمیق در مورد مواد غذایی
 • مهارت‌های مدیریتی و سازمانی قوی
 • خلاقیت برای ارائه غذاهای خلاقانه
 • توانایی خوب کار کردن تحت فشار
 • مهارت‌های تصمیم گیری سریع
 • توانایی همکاری و کار تیمی

هنر آشپزی مناسب چه کسانی است؟

آموزش هنر آشپزی، مهمان‌نوازی، گردشگری و مدیریت خدمات، برای افرادی ایده‌آل است که دلشان می‌خواهد آموخته‌هایشان را به صورت عملی تجربه کنند و دانش خود را بلافاصله در تمرین به کار ببرند. اگر واجد این ویژگی‌ها هستید شما یک کاندیدای عالی برای یادگیری هنر آشپزی در مالزی هستند: 

 • عاشق آشپزی هستید
 • از ملاقات با افراد جدید و هیجان انگیز لذت می‌برید
 • متفکر و خلاق هستند
 • طرفدار ایده‌های عملی و کاربردی هستید
 • از ارائه خدمات به دیگران و شاد کردن آنها لذت می‌برید. 
 • توانایی ارائه راه حل‌های سریع و خلاقانه برای چالش‌های مختلف را دارید
 • از بودن در یک محیط هیجان انگیز لذت ببرید
 • توانایی کار کردن در ساعات منعطف را دارید
 • عاشق کشف فرهنگ‌های جدید و متفاوت هستید
 

رشته‌های اصلی آشپزی در مالزی

هنر آشپزی با تهیه غذاهای مختلف و پخت و پز شیرینی و کیک و غیره سروکار دارد. هر کدام از این کارها مربوط به رشته‌ای خاص در آشپزی است. رشته های اصلی آشپزی در مالزی از این قرار است:

 • شیرینی پزی: در رشته شیرینی پزی شما اصول اولیه هنرهای آشپزی را یاد خواهید گرفت. این رشته بیشتر بر ایجاد دسرها و کالاهای نانوایی تأکید دارد.
 • مدیریت آشپزی: شما می‌توانید در این رشته کارهایی بیشتر از سرو غذای عالی را یاد بگیرید. این رشته مناسب کسانی است که می‌خواهند مهارت‌های تجاری و مدیریتی خود را با دانش غذا ترکیب کنند. 
 • هنرهای آشپزی: این مدرک همه کاره دانش عمومی و گسترده‌ای در زمینه هنرهای آشپزی در اختیار شما قرار می‌دهد. در این رشته شما دانش گسترده‌ای در زمینه خدمات غذایی، تاریخچه و طعم و مزه‌ها دریافت خواهید کرد.

دروسی که در دوره آشپزی مالزی می‌خوانید

دروسی که در دوره آشپزی می‌خوانید مهارت‌های آشپزی شما را تقویت می‌کند. با این دروس مهارت‌های مربوط به تهیه غذا، خدمات آشپزخانه و رستوران و غیره که برای تبدیل شدن به یک آشپز حرفه‌ای نیاز دارید را توسعه خواهید داد!

دروسی که با تحصیل در رشته آشپزی می خوانید

در اینجا برخی از دروسی که با تحصیل در رشته آشپزی مالزی خواهید خواند برایتان آورده‌ایم: 

 • خدمات غذا و نوشیدنی
 • تکنیک‌های ضروری آشپزی
 • عملیات و مدیریت آشپزخانه
 • بهداشت و بهداشت مواد غذایی
 • شیرینی پزی و شیرینی پزی
 • مدیریت درآمد و سود
 • طراحی و ایجاد منو
  
در اکثر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های آشپزی مالزی دانشجویان باید در دوره‌های کارآموزی یا صنعتی شرکت کنند تا بتوانید تجربه عملی در این صنعت کسب کنند. شرکت در این دوره‌ها شانسی برای کار کردن قبل از فارغ التحصیلی است. 

نقشه راه تحصیل آشپزی در مالزی 

داشتن نقشه فقط برای یافتن گنج نیست، هنر آشپزی در مالزی هم گنجی است که برای به دست آوردنش نیاز به نقشه راه دارید. مشاوره شریف برایتان از نقشه راه تحصیل رشته آشپزی حرفه‌ای در مالزی می‌گوید. برای تحصیل در رشته آشپزی مالزی می‌توانید یکی از این 2 نقشه راه را دنبال کنید:

نقشه راه شماره یک برای تحصیل آشپزی در مالزی

 • پس از تکمیل SPM در مقطع دبیرستان مالزی یا معادل آن، می‌توانید وارد یکی از دوره‌های پیش دانشگاهی مالزی A-Level، STPM، Matrikulasi یا یک بنیاد در هنر شوید.
 • تحصیل پیش دانشگاهی 1 تا 2 سال طول کشیده و پس از آن شما می‌توانید با اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی وارد دوره کارشناسی آشپزی شوید و پس از 3 سال مدرک لیسانس آشپزی را بگیرید. 
 • اگر مایل به ادامه تحصیل باشید مسیر شما برای ادامه تحصیل کارشناسی و غیره نیز هموار است. 

نقشه راه شماره دو برای تحصیل آشپزی در مالزی

 • پس از تکمیل SPM در دوران دبیرستان مالزی می‌توانید به جای دوره پیش دانشگاهی، وارد یکی از کالج‌ها یا دانشگاه های مالزی شده و برای اخذ مدرک دیپلما یا کاردانی اقدام کنید. زمان لازم برای اخذ مدرک کاردانی مالزی 2 تا 2 و نیم سال است. 
 • تکمیل این دوره به شما این امکان را می‌دهد که مستقیماً وارد بازار کار در حرفه آشپزی  شده و مسیر رشد و پیشرفت را در پیش بگیرید. 
 • پس از اخذ کاردانی آشپزی می‌توانید برای ادامه تحصیل کارشناسی و یا کارشناسی ارشد مالزی اقدام کنید. توجه داشته باشید با داشتن مدرک کاردانی مدت زمان تحصیل در مالزی و مقطع کارشناسی یک سال کمتر خواهد بود. 

مدارک لازم برای اخذ مدرک آشپزی در مالزی

آماده کردن مدارک لازم برای اخذ مدرک آشپزی مالزی، قدم‌هایی است که شما را به رسیدن به آرزوهایتان نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند. ما برایتان از مدارک لازم برای تحصیل کاردانی مالزی در رشته آشپزی و کارشناسی این رشته می‌گوییم.

مدارک لازم برای اخذ مدرک کاردانی آشپزی در مالزی

*A-Level:  حداقل 2Es
*STPM برای مقطع کاردانی: حداقل 2Cs
*مدرک تحصیلی استرالیا:  حداقل ATAR 50
*پایه در هنر یا بنیاد در علم:  حداقل CGPA 2.00
دیپلم:  حداقل CGPA 2.00
*SPM یا معادل برای مقطع کاردانی:  حداقل 3Cs
IELTS:  5.5
*مدارک گفته شده مربوط به سیستم‌های آموزشی مختلف مالزی است که در دوره پیش دانشگاهی مالزی به دانش آموزان داده می‌شود.  

تحصیل پیش دانشگاهی در مالزی

کلیک کنید

مدت زمان تحصیل در رشته آشپزی مالزی

مقطع تحصیلی و دانشگاه منتخب شما است که تعیین کننده مدت زمان تحصیل در رشته آشپزی مالزی است. به طور کلی مدت زمان تحصیل دوره آشپزی مالزی به شرح زیر است:

طول مدت تحصیل در رشته آشپزی مالزی

دیپلما یا کاردانی: 2 تا 3 سال
لیسانس: 1 تا 3 سال
کارشناسی ارشد: 1 تا 2 سال
دوره های آشپزی:  9 تا 12 ماه
در مقایسه با دیپلم، مدرک هنرهای آشپزی بیشتر بر توسعه مهارت‌های کارآفرینی و مدیریت در صنعت F&B متمرکز است.

هزینه تحصیل آشپزی در مالزی

هزینه‌های تخمینی تحصیل آشپزی در مالزی با توجه به سطوح مختلف تحصیلی را با هم بخوانیم: 

هزینه تحصیل در رشته آشپزی مالزی

گواهینامه پاره وقت یا تمام وقت

<  15000 رینگیت
هزینه اخذ مدرک دیپلما یا کاردانی  19,000 – 56,000 رینگیت

هزینه اخذ مدرک کارشناسی مالزی

 45,000 –  100,000 رینگیت

هزینه اخذ مدرک کارشناسی ارشد مالزی

 20,000 – 50,000 رینگیت

هزینه‌ تحصیل در مدرسه آشپزی مالزی

بین 30,000 تا 100,000 رینگیت

بهترین دانشگاه‌های مالزی برای دوره‌ آشپزی 

سخت‌ترین بخش تحصیل در مالزی انتخاب دانشگاه است. چون دانشگاه های مالزی یکی از دیگری بهترند و انتخاب میان مجموعه‌ای از خوبان کار سختی است. با این وجود عوامل زیادی هستند که در انتخاب دانشگاه های مالزی دخیلند، عواملی مانند هزینه و شهریه، رشته مورد نظر، خصوصی و دولتی بودن دانشگاه، موقعیت مکانی و لوکیشن آن و غیره فاکتورهایی هستند که می‌توانید برای انتخاب دانشگاه مد نظر قرار دهید.

بهترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل آشپزی در مالزی

 • دانشگاه TAYLORS مالزی
 • دانشگاه SUNWAY مالزی
 • دانشگاه UCSI مالزی

آشنایی با دوره های آشپزی بهترین دانشگاه های مالزی

 1. موسسه هنرهای آشپزی کوردن بلو در دانشگاه سان وی (Sunway Le Cordon Bleu)
  نتیجه مشارکت استراتژیک گروه آموزشی Sunway و Le Cordon Bleu (موسسه هنرهای آشپزی Sunway Le Cordon Bleu در فرانسه ) است که منجر به اخذ مدرک بین المللی آشپزی در دانشگاه سان وی مالزی می‌شود. در دوره آشپزی دانشگاه سان وی مالزی مسیرهای حرفه‌ای آموزش هنرهای آشپزی را فرا خواهید گرفت.
 2. دانشگاه تیلورز
  دانشگاه تیلورز یکی از بهترین دانشگاه های مالزی در رشته آشپزی است. سالانه 3000 دانشجوی تیلور نزد کارفرمایان برتر کارآموزی می‌کنند. موسسه آشپزی تیلورز (TCI) دیپلم هنرهای آشپزی را ارائه می‌دهد و دانش آموزان را با مهارت‌ها و دانش اساسی در مورد تولید غذا مجهز می‌کند تا مشاغل هیجان انگیزی مانند آشپز شیرینی، آرایشگر غذا، مدیر تولید غذا و غیره را دنبال کنند.
 3. دانشگاه UCSI
  دانشگاه UCSI یک دانشگاه خصوصی در کوالالامپور، مالزی است که در حال حاضر یک برنامه هنرهای آشپزی را در پردیس خود در کوالالامپور ارائه می‌دهد. 

دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

بهترین مشاغل با مدرک آشپزی دانشگاه‌های مالزی

بهترین مشاغل دنیا با مدرک آشپزی دانشگاه‌های مالزی

وقتی از سرآشپز صحبت می‌کنیم، منظورمان فقط یک آشپز نیست بلکه داریم از یک هنرمند، یک مدیر، یک شیمیدان و یک کارآفرین حرف می‌زنیم. سرآشپز موفق کسی است که خود را با تغییرات مدرنیزاسیون و خواسته‌های مشتریان وفق می‌دهد. سرآشپز اجرایی در مؤسسات بزرگ بر همه چیز از سس گرفته تا شکلات نظارت و تخصص دارد.

صنایعی که فارغ التحصیلان رشته آشپزی مالزی می‌توانند در آن کار کنند

فارغ التحصیلان رشته آشپزی در مالزی می‌توانند در این صنایع کار پیدا کنند:

 • استودیوی تدریس در کالج بین المللی مدیریت هتل YTL (YTL-ICHM)
 • امکانات آشپزخانه درجه یک در کالج بین المللی مدیریت هتل YTL (YTL-ICHM)
 • رستوران‌ها
 • نانوایی‌ها
 • کافه‌ها و میخانه‌ها
 • باشگاه‌های انحصاری
 • خدمات غذایی سازمانی
 • فست فود
 • هتل‌ها و استراحتگاه‌ها
 • خطوط هوایی
 • بازی و کازینو
 • خطوط کشتی رانی مسافری
 • عملیات خدمات غذایی در بیمارستان‌ها یا دانشگاه‌ها
 • رسانه‌های غذایی
 • باشگاه‌های خصوصی
 • کنفرانس و نمایشگاه
 • فروشگاه‌های مواد غذایی
 • کارخانه‌های شراب سازی
 • هایپر مارکت های زنجیره‌ای
 • صنعت سرگرمی مانند سرآشپز مشهور
 • آموزش – تدریس در کالج‌ها یا دانشگاه‌ها
 

تضمین تحصیل در بهترین دانشگاه های مالزی با مشاوره شریف 

مشاوره شریف، مفتخر است که از تجربه بیست سال زندگی در مالزی برایتان می‌گوید. ما در مالزی زندگی کرده و همه چیز را از نزدیک بررسی کرده‌ایم. اقدامات مشاوره شریف برای پذیرش بهترین دانشگاه های مالزی را با هم بخوانیم: 

 • اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های مالزی
 • دریافت ویزا از سفارت مالزی در تهران
 • راهنمایی برای اجاره خوابگاه و محل اقامت در مالزی

همین حالا برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴0140 – ۰۲۱

منبع:

https://eduadvisor.my/course-guide/culinary-arts https://bestuniversitymalaysia.com/top-universities-colleges-malaysia-best-courses-culinary-arts-baking/
https://www.easyuni.my/en/malaysia-culinary-ar/ https://www.coursesuggest.com/top-10-culinary-schools-in-malaysia/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *