تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI) دانشگاه APU

کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI) دانشگاه APU

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI) دانشگاه APU مالزی، یکی از زمینه‌های پیشرو و نوظهور در علوم کامپیوتر است. این رشته به مدل‌سازی و ایجاد هوشی مشابه به هوش انسانی در ماشین‌ها می‌پردازد. اگر علاقه مند به تحصیل در رشته هوش مصنوعی هستید در ادامه اطلاعات تکمیلی را بخوانید.

می خوای دانشجوی بهترین رشته های دانشگاه APU باشی؟

اینجا رو کلیک کن

معرفی رشته کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI) دانشگاه APU

کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI) دانشگاه APU مالزی به مطالبی مانند یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی، تشخیص الگو و رباتیک می‌پردازد. کاربردهای هوش مصنوعی خیلی زیاد است. امروزه هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلفی از جمله پزشکی، بازاریابی، تجارت الکترونیک، امنیت سایبری، و تحقیقات علمی کاربرد دارد. 

با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان به تحلیل داده‌های بزرگ پرداخت، سیستم‌های تصمیم‌گیری خودکار ایجاد کرد، و به ارتقاء کارایی و دقت در بسیاری از زمینه‌ها کمک کرد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در نقش‌هایی مانند مهندس هوش مصنوعی، متخصص داده کاوی، تحلیل‌گر داده، و توسعه‌دهنده رباتیک فعالیت کنند. 

دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی دانشگاه APU طوری طراحی شده است که به شما آخرین و جدیدترین فناوری های پیشرفته ی روز را همراستا با طرح انقلاب صنعتی چهارم (IR4.0) ارائه می دهد.
اطلاعات کلی درباره هوش مصنوعی (AI) 
مقطع کارشناسی ارشد
دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری
رشته  هوش مصنوعی
طول مدت تحصیل
 • تمام وقت (1 سال)
 • پاره وقت (2.5 تا 3 سال)
تاریخ ثبت نام
 • تمام وقت 16 اکتبر 2023
 • پاره وقت: 18 آگوست 2023 و 20 اکتبر 2023

با 4 چت بات هوش مصنوعی آشنا شوید

هوش مصنوعی مولد (Generative AI) قادر است در پاسخ به درخواست کاربر، متن، تصویر یا محتواهای دیگر را تولید کند. این مدل، ساختار داده های ورودی خود را می گیرد، بر اساس آن آموزش می بیند و سپس داده های جدیدی را تولید می کند. چت بات ها و مدل های هنری AI بر اساس این مدل های زبانی شکل گرفتند.

1-ChatGPT: در نوامبر 2022، شرکت openAI با پشتیبانی مایکروسافت، ربات چت هوش مصنوعی chatGPT را راه اندازی کرد. این یک عضو از خانواده مدل های زبانی ترانسفورماتور از پیش آموزش دیده (GPT) است. ChatGPT بر اساس خانواده های GPT-3.5 و GPT-4 (که در مارس 2033 معرفی شد) مدل های زبان بزرگ (LLM) است. ChatGPT قادر است حجم زیادی از داده ها را به طور دقیق پردازش کند و مانند یک انسان هوشمندانه تعامل داشته باشد.

2-(Google Bard (LaMBDA : گوگل بارد که در سال 2023 راه‌اندازی شد، قوی‌ترین رقیب ChatGPT است. این نرم‌افزار بر پایه‌ی یک پلتفرم به نام “Transformer” ساخته شده است که از یک معماری جدید شبکه عصبی برای فهم و درک زبان بهره می‌برد. به گفته گوگل، این معماری بر مبنای مکانیزم توجه به خود است که به ویژه برای درک زبان بسیار مناسب می‌باشد. لامدا با دیتاستی شامل بیش از 1.56 تریلیون کلمه و بهره‌گیری از 137 میلیارد پارامتر آموزش داده شده است.

3-Microsoft Bing AI: مایکروسافت بینگ مجهز به هوش مصنوعی در فوریه 2023 راه اندازی شده است. این ابزار هوش مصنوعی با مرورگر Edge به ما کمک می کند تا نتیجه جستجوی بهتری داشته باشیم و محتوا تولید کنیم. ترکیب Bing و Edge جستجو، مرور و چت را در یک پنجره به ارمغان می‌آورد که از هر نقطه وب قابل دسترسی است.

4-Amazon Bedrock: آمازون یک API جدید با نام Bedrock برای خدمات وب خود (AWS) ارائه کرده است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد از ابزارهای هوش مصنوعی در تولید متون و تصاویر بهره‌برداری کنند. این API به‌عنوان یک جایگزین ابری و قابل تنظیم برای مدل‌های ChatGPT و DALL-E 2 شناخته شده است و کسب‌و‌کارها و توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای نیازهای خود استفاده کنند.

مهارت هایی که در رشته هوش مصنوعی (AI) کسب می‌کنید:

رشته هوش مصنوعی (AI) به طور کلی به دانشجویان کمک می کند تا به توانایی های زیر دست یابند: 

 • مهارت ها و تکنیک های پیشرفته در هوش مصنوعی
 • فرصت های تحقیق برای حل مشکلات صنعتی با استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی
 • فرصت های تحقیقاتی پیشرفته در هوش مصنوعی به منظور آمادگی برای تحصیل در مقطع دکترا
 • کسب تجربه عملی پیاده سازی هوش مصنوعی (AI) برای حل مشکلات
 • کسب دانش به روز در مورد طیف وسیعی از مواد درسی از یادگیری ماشین و رباتیک گرفته تا پردازش زبان های طبیعی
 • توانایی مدیریت پروژه های هوش مصنوعی (AI) با کیفیت و قابلیت اطمینان بالا
 • درک اینکه فناوری هوش مصنوعی (AI) مبتنی بر یک زیرساخت کارآمد، عامل اصلی در توانمندسازی کسب و کارها برای به دست آوردن مزیت رقابتی است.
 • استفاده از مجموعه دانش ها برای غلبه بر محدودیت های انسانی در حل مشکلات پیچیده با استفاده از هوش مصنوعی (AI)

ارشد امنیت سایبری در APU

اینجا رو کلیک کن

مزایای تحصیل در رشته هوش مصنوعی دانشگاه APU مالزی

تحصیل در رشته هوش مصنوعی دانشگاه APU مالزی یک معامله دو سر برد است. شما با تحصیل در این رشته علاوه بر مدرک اصلی دانشگاه APU مالزی، یک مدرک همزمان از دانشگاه انگلستان و یک گواهینامه معتبر بین المللی از شرکت نرم افزاری TIBCO دریافت خواهید کرد. در این باره بیشتر بخوانید:

 • دریافت گواهینامه حرفه ای از شرکت نرم افزاری TIBCO

پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی، دانشجویان علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد، گواهینامه حرفه ای از شرکت نرم افزاری TIBCO نیز دریافت خواهند کرد.

TIBCO یکی از شرکت های پیشرو در جهان در زمینه ی پلتفرم های یکپارچه سازی، مدیریت و تحلیل داده هاست که مشتریان جهانی دارد. علاوه بر این گواهینامه، شرکت TIBCO به عنوان شریک صنعتی دانشگاه APU دسترسی رایگان دانشجویان به نرم افزار TIBCO Spotfire را برای اهداف آکادمیک فراهم کرده است. دانشجویان می توانند از این نرم افزار برای انجام وظایف و پروژه های مربوط به تحلیل داده ها استفاده کنند. گواهینامه TIBCO در زمینه های زیر به دانشجویان اعطا می شود:

 1. سیستم های هوش تجاری
 2. یادگیری ماشین کاربردی
 3. یادگیری عمیق
 • اخذ دو مدرک همزمان از دانشگاه APU مالزی و DMU انگلستان

اگر همیشه دنبال مصداقی برای ضرب المثل «یک تیر و دو نشان» هستید، همین جا بمانید تا برایتان بگوییم چطور می‌توانید با تحصیل در مالزی دو نشان را هدف بگیرید! با تحصیل رشته هوش مصنوعی دانشگاه APU مالزی یک بار در مقطع دکتری درس بخوانید و دو مدرک از دو دانشگاه معتبر در 2 کشور بگیرید. شما می‌توانید با تحصیل در این دانشگاه 2 مدرک بگیرید: 

 1. یکی از دانشگاه APU مالزی
 2. یکی از دانشگاه دِمونتفورت (DMU) انگلستان

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI)

برای اخذ پذیرش در رشته هوش مصنوعی دانشگاه APU مالزی باید این مدارک را داشته باشید:

 • مدرک کارشناسی با حداقل معدل 2.75 از 4.00 یا معادل آن که مورد تایید هیات علمی دانشگاه باشد.
 • مدرک کارشناسی با معدل بین 2.50 و 2.75 از 4.00 نیز با ارزیابی (شامل آزمون، مصاحبه یا نمونه کار) قابل قبول است.
 • مدرک کارشناسی با معدل 2.50 از 4.00 با حداقل 5 سال کار مرتبط نیز قابل قبول است.
 1. دانشجویانی که مدرک کارشناسی مرتبط با رشته های کامپیوتر ندارند باید دروس پیش نیاز را هم بگذرانند.
 2. هر یک از شرایط فوق ممکن است بر اساس استانداردهای آژانس تشخیص صلاحیت مالزی (MQA) از یک رشته به رشته ی دیگر متفاوت باشد.

به APU بپیوندید

مشاوره شریف ایجنت تخصصی دانشگاه APU، برترین دانشگاه فناوری و IT مالزی است. برای پذیرش دانشگاه APU و انتخاب بهترین و جدیدترین رشته های تحصیلی این دانشگاه با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

مدرک زبان لازم برای دانشجویان بین الملل

مدرک زبان برای تحصیل در مالزی از اصول مهم و ضروری است. با مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته هوش مصنوعی باید مدرک آیلتس داشته باشید:  

 • آیلتس: نمره 5.0
  دانشجویانی که از کشورهای انگلیسی زبان می آیند یا دانشجویانی که مقطع لیسانس خود را به انگلیسی گذرانده اند از شرط مدرک زبان معاف می شوند. 

رشته هوش مصنوعی مناسب چه کسانی است؟

این رشته برای متخصصان فناوری اطلاعات و کامپیوتر که به دنبال مدرک رسمی هوش مصنوعی هستند، طراحی شده است.

این رشته برای متخصصان و مدیرانی که می‌خواهند خود را با دانش و مهارت های هوش مصنوعی تا سطح کارشناسی ارشد ارتقا دهند نیز جذاب است.

دانشجویان سال اول مقطع کارشناسی با پیشینه هوش مصنوعی، مهندسی نرم افزار علم داده نیز این رشته را به عنوان راهی برای ارتقای بیشتر مدارک تحصیلی خود ارزشمند خواهند دید.

دروس کارشناسی ارشد هوش مصنوعی (AI) 

رشته هوش مصنوعی شامل 3 درس پیش نیاز (برای دانشجویان غیر کامپیوتری)، 10 درس اصلی و یک پروژه است. 

از این 10 درس، 7 درس اجباری است و 3 درس انتخابی را می توانید از بین موارد ذکر شده در لیست دروس اختیاری، انتخاب کنید.

دانشجویان رشته های غیر کامپیوتری، باید ظرف مدت یک ماه از شروع دوره، دروس پیش نیاز را گذرانده باشند.

دروس پیش نیاز

 • برنامه نویسی پایتون
 • برنامه نویسی R مقدماتی
 • مبانی هوش مصنوعی

دروس اصلی

 • هوش مصنوعی
 • پردازش تصویر و بینایی کامپیوتری
 • منطق فازی
 • یادگیری ماشین کاربردی
 • بهینه سازی هوش محاسباتی
 • پردازش زبان طبیعی
 • روش تحقیق در محاسبات و مهندسی
 • پروژه

دروس اختیاری (3 مورد انتخاب شود)

 • رباتیک کاربردی
 • تشخیص الگو
 • سیستم های خبره و مهندسی دانش
 • سیستم های هوش تجاری
 • روش های چند متغیره برای تحلیل داده ها
 • یادگیری عمیق  
  
دروس اختیاری ممکن است در ابتدای ترم برای دانشجویان از قبل انتخاب شده باشد. اگر دانشجویان بخواهند دروس اختیاری از پیش انتخاب شده را تغییر دهند می توانند از بین دروس موجود در ترم یا دروس با ارائه فشرده انتخاب کنند- هر چند چنین تغییراتی ممکن است طول مدت تحصیل را طولانی تر کند.

چگونگی انتخاب پروژه

از دانشجویان انتظار می رود که در رابطه با هوش مصنوعی برای اهداف دانشگاهی و صنعتی تحقیق کنند. در هر یک از این مسیرها، شما نیاز به برنامه ریزی و انجام تحقیقات آکادمیک موثر و تولید یک مقاله دانشگاهی، گزارش مشاوره یا مقاله دانشگاهی در رابطه با جنبه ای از هوش مصنوعی خواهید داشت.

افزایش تقاضا و رشد بازارکار هوش مصنوعی

طبق آخرین آمارهای سال 2023  انتظار می‌رود بازار هوش مصنوعی در سال های پیش رو، رشد چشمگیری داشته باشد. بازار هوش مصنوعی 207 میلیارد دلار در سال 2023 ارزش گذاری شده است و پیش بینی می‌شود این میزان تا سال 2030 به 1847 میلیارد دلار برسد که نرخ رشد مرکب سالانه ی 32.9% را از سال 2022 تا 2030 ثبت می کند.

همه چیز از زنجیره های تامین، بازاریابی، ساخت محصول، تحقیق، تحلیل و موارد دیگر هوش مصنوعی را در ساختارهای تجاری خود به کار می گیرند. چت ربات ها، هوش مصنوعی تولید کننده تصویر، ابزارهای تشخیص صدا و اپلیکیشن های موبایل، همگی از جمله روندهای اصلی بهبود هوش مصنوعی در سال های آینده هستند.

هوش مصنوعی (AI) در حال متحول کردن چندین صنعت است و خود را به عنوان یک محرک کلیدی برای فناوری های نوظهور مانند تحلیل داده های بزرگ، روباتیک و اینترنت اشیا (IoT) قرار داده است. علاوه بر این، ظهور ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT و مولدهای هنری AI،  روند پیشرفت این علم را در عمل نشان می دهد. هوش مصنوعی قرار است در ادامه ی مسیرش به عنوان یک مبتکر فناوری قدرتمند باقی بماند.

چشم انداز آینده هوش مصنوعی تا سال 2030

گزارش بازار هوش مصنوعی، نقشه راه این فناوری را تا سال 2030 به تفکیک تحولات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت پوشش می‌دهد. مشاوره شریف در این بخش چشم انداز آینده شغلی این رشته در چند سال اخیر را تقدیم‌تان می‌کند:

نقشه راه کوتاه مدت (2023 تا 2025)

 • پیشرفت در مدل های هوش مصنوعی مولد برای تولید محتوا
 • پذیرش رو به رشد یادگیری مشارکتی (فدرال) برای آموزش مدل توزیع شده حفظ حریم خصوصی
 • افزایش شفافیت و تفسیر پذیری از طریق روش های هوش مصنوعی توجیه پذیر در تصمیم گیری 

نقشه راه میان مدت (2025 تا 2028)

 • هوش مصنوعی مولد خبره، کیفیت و تنوع را مدلسازی می کند.
 • پیشرفت در الگوریتم های بهینه سازی مشارکتی و روش های تجمیع امن، مقیاس پذیری و کارایی سیستم های یادگیری مشارکتی را افزایش می دهد.
 • هوش مصنوعی توجیه پذیر، تفسیر پذیری و شفافیت مدل های هوش مصنوعی را افزایش می دهد.
 • هوش مصنوعی لبه ای پیچیده تر خواهد شد و از سخت افزارها و الگوریتم های پیشرفته استفاده می کند.

نقشه راه بلند مدت (2028 تا 2030)

 • محتوای تولید شده انسانی به سطح هوش انسانی می رسد و تعریف جدیدی از خلاقیت مصنوعی و انسانی ارایه می دهد.
 • افزایش فراگیر یادگیری مشارکتی، راه حل های ایمن و مقیاس پذیر را در صنایع مختلف تقویت می کند.
 • هوش مصنوعی توجیه پذیر به عنوان یک نیاز اساسی برای سیستم های هوش مصنوعی در همه ی صنایع ظاهر می شود.
 • پردازش هوش مصنوعی پیشرفته در دستگاه های لبه برای تصمیم گیری مستقل، هوشمندی بی درنگ و پردازش کارآمد داده ها در محیط های مختلف

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان هوش مصنوعی (AI)

اگر می‌خواهید درباره آینده شغلی رشته هوش مصنوعی بیشتر بدانید، این بخش را با دقت بخوانید:

 • مهندس نرم افزار
 • دانشمند داده
 • محقق هوش مصنوعی
 • کارشناس اطلاعات
 • مشاور
 • تحلیلگر داده های هوش مصنوعی
 • مهندس یادگیری ماشین
 • مهندس تحقیق و توسعه رباتیک
 • مهندس بینایی ماشین
 • تحلیلگر هوش مصنوعی
 • دانشمند یادگیری عمیق

تحصیل دکتری در بهترین رشته های دانشگاه APU مالزی

مشاوره شریف؛ باسابقه‌ترین و تخصصی‌ترین مرجع تحصیل در خارج از کشور است که به صورت تخصصی تنها در کشور مالزی فعالیت دارد. ما بزرگترین مجری خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی و ایجنت قانونی بهترین دانشگاه های مالزی در ایران هستیم. 

از جمله توانایی‌های منحصر به فرد مشاوره شریف برای تحصیل در دانشگاه APU مالزی: 

 • جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ APU مالزی‌‌ و معرفی رشته‌های تاپ
 • استفاده از با تجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه APU مالزی و تمامی دانشکده‌های آن 
همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *