تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
بهترین شهرهای مالزی برای تحصیل
شهرهای دانشجویی مالزی

برج مردکا 118 مالزی | دومین آسمان خراش بلند دنیا

زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

برای رسیدن به اوج آسمان لازم نیست ساعت‌ها کوهنوردی کنید، کافی است برج  مردکا 118 مالزی را تا آخرین طبقه بالا بروید تا خودتان را لای ابرها پیدا کنید. آسمان خراش Merdeka 118 مالزی، دومین سازه بلند دنیا است که پس از برج خلیفه در دبی با ۸۲۸ متر از آسمان خراش شانگهای با ۶۳۲ متر پیشی گرفته است.

مشاوره شریف، با معرفی برج Merdeka 118 مالزی، دومین برج بلند دنیا از شما دعوت می‌کند با گرفتن ویزای توریستی مالزی از این شگفتی باشکوه در اوج آسمان دیدن کنید. 

دوس داری بلندترین آسمان خراش مالزی رو ببینی؟

اینجا رو کلیک کن

برج مردکا 118 مالزی ایستاده بر فراز آسمان کوالالامپور

برج Merdeka 118 مالزی بلندترین سازه در حال ساخت این کشور و دومین آسمان خراش مرتفع دنیاست که بر فراز آسمان کوالالامپور خودنمایی می‌کند. 

آسمان خراشی با ۱۱۸ طبقه و ارتفاع ۶۷۹ متر که پایتخت مالزی، کوالالامپور سر به آسمان ساییده است برای همه تماشایی و شگفت انگیز است. به گزارش CNN برج Merdeka 118 مالزی پس از تکمیل در سال 2022 نام دومین ساختمان بلند جهان را به دوش می‌کشد. در حال حاضر این برج مرتفع از برج شانگهای ۶۳۲ متری چین پیشی گرفته است و تنها حریف قدر این آسمان خراش مالزی، برج خلیفه در دبی با 200 متر اختلاف ارتفاع است.

اسماعیل صبری یعقوب، نخست وزیر مالزی از پروژه برج مردکا 118 به عنوان «برجی نمادین برای آینده» یاد کرد. نخست ویز مالزی معتقد است: «این نه تنها دستاوردی شگرف در حوزه ی مهندسی است، بلکه باعث تقویت جایگاه مالزی به عنوان کشوری مدرن و توسعه یافته خواهد شد.»

نام گذاری برج مردکا 118 مالزی

نام رسمی برج Merdeka PNB 118 به طور خلاصه Merdeka 118 است. PNB مخفف Permodalan Nasional Berhad است که بزرگترین شرکت سرمایه گذاری و مالک این برج است.

118 Merdeka در زبان مالایی به معنای استقلال و آزادی است. اما در بین عموم مردم، مردکا به معنای روز استقلال مالزی است. در واقع این نامگذاری برای زنده کردن حماسه استقلال مالزی است که در این برج ظهور پیدا کرده است. 

البته نام‌گذاری برج مردکا 118 مالزی به دلیل لوکیشن و موقعیت مکانی این سازه مرتفع هم هست. البته که مجاورت این برج عظیم با استادیوم مردکا و هم جوتری با پارک سابق مردکا هم در نامگذاری آن بی‌تأثیر نبوده است. استادیوم مردکا نقطه ی عطف تاریخی کوالالامپور است، این استادیوم جایی است که تونکو عبدالرحمن، رهبر سابق مالزی، در سال ۱۹۵۷ استقلال مالزی را اعلام کرد. زمانی استادیوم مردکا در کشور مالزی محل اصلی برگزاری مراسمات مذهبی و ملی و میزبان آداب و رسوم مردم در جشن‌ها و رویدادهای ورزشی بود. ضمن آن که این استادیوم میزبان کنسرت‌های مهمی مانند کنسرت تور دور دنیای مایکل جکسون در اکتبر 1996  با بیش از 110 هزار تماشاگر بود. 

بد نیست بدانید این برج قبلاً معروف به KL 118 بود. دلیل این نامگذاری واقع شدن این برج مردکا در پایتخت مالزی کوالالامپور بود. اگر هم جایی نام Menara Wasrisan Merdeka را شنیدید، بدانید که برج مردکا 118 مالزی در گذشته به این نام هم مشهور بوده است. Menara Wasrisan Merdeka در انگلیسی به معنای میراث استقلال است. 

متراژ و موقعیت مکانی برج  Merdeka 118

متراژ + موقعیت مکانی برج  Merdeka 118

کسانی که بیش از اندازه از شکست خوردن می‌ترسند در زندگی به جایی نمی‌رسند. روزی که سازندگان برج Merdeka 118 مالزی روزی که مساحت 29 هکتار یا 3,143,062 فوت مربع برای کف این سازه مرتفع را در نظر گرفتند، از چالش‌ها و شکست‌های پیش رو نترسیدند و کار را شروع کردند.  

اگر سازندگان برج مردکا 118 مالزی از شروع ساخت چنین برج عظیمی درپارک سابق مردکا هراس داشتند، هرگز چنین سازه شگفت انگیزی در 100 متری شمال استادیوم  و در منطقه جلان هنگ جبات مالزی سر بر نمی‌آورد.

نکته جالب دیگر این آسمان خراش بلند مالزی، همراستایی برج مردکا با دو برج دیدنی دیگر یعنی پتروناس و برج KL مالزی است، به عبارت بهتر برج KL حدوداً وسط دو برج دیگر قرار گرفته است. 

بهترین شهرهای مالزی

کلیک کنید

نوع کاربری برج مردکا 118 در کشور مالزی

برج مردکا 118 در کشور مالزی

مگر می‌شود برجی به این عظمت در پایتخت مالزی سربرآورد و کاربری‌های مختلفی برایش تعریف نشود؟ کاربری برج مردکا 118 مالزی اداری، هتل، مسکونی، تجاری، تفریحی، علمی و مرکز خرید است. از همان روز اول قرار بود بیشتر از نصف فضای برج برای کاربری اداری در نظر گرفته شود. بقیه بخش‌های برج Merdeka 118 مالزی هم برای مرکز خرید، مسجد، هتل، پارک حیات وحش اختصاص داده شده است. اگر دوست دارید به صورت ریز و جزئی از کاربری طبقات برج مردکا مالزی مطلع شوید، این چند خط را با دقت بیشتری بخوانید:

 • از بین 118 طبقه برج مردکا مالزی، سازندگان طبقات پایینی برج را برای مرکز خرید و فروشگاه های بزرگ در نظر گرفته‌اند.
 • 80 طبقه بالایی این آسمان خراش کاربری اداری دارد. از این 80 طبقه، تعداد 60 طبقه از آن به وسیله مالک و توسعه دهنده ساختمان رزرو شده است.
 • 12 طبقه بالاتر شامل هتل و 5 طبقه مسکونی است. هتل برج Merdeka 118 مالزی توسط پارک هایت اداره خواهد شد.
 • در طبقه 113 رستورانی دایر می‌شود که تقریباً در آسمان میزبان شما خواهد بود. 
 • شگفتانه برج مردکا 118 مالزی در طبقات 114 تا 117 انتظار شما را می‌کشد. یک عرشه رصد چند طبقه‌ای که یکی از مرتفع‌ترین سکوهای رصد جهان خواهد شد.
 • به نظرتان طبقه آخر یا طبقه 118 هتل چه کاربردی دارد؟ این طبقه برای یک سالن VIP رزرو شده است. 
 • برج بدون پارکینگ هم که فایده‌ای ندارد، سازندگان این برج پارکینگی با گنجایش 5000 خودرو برای آن در نظر گرفته‌اند. 

از ارتفاع بلندترین سازه مالزی چه می‌دانید؟ 

همه شکوه و عظمت آسمان خراش یا  برج مردکا 118 مالزی به ارتفاع دست نیافتنی آن است، جایی که اکسیژن خالص وجود دارد و خبری از هوای آلوده نیست. اخذ ویزای مالزی برای دیدن از این سازه عظیم در آسمان کمترین کاری است که می‌توانید برای خوشحالی خودتان انجام دهید. بد نیست قبل از ورود به مالزی از ارتفاع دقیق برج Merdeka 118 مالزی بیشتر بدانید:

 • ارتفاع سازه مرتفع مردکا 118 حدود 678 متر یا 2227 فوت است، البته این ارتفاع از سطح زمین تا نوک تاج برج اندازه گیری شده است.
 • تاریخ این اندازه گیری 30 نوامبر 2021 بود، زمانی که برج به ارتفاع کامل خود رسید. ارتفاع بالای تاج آسمان خراش مردکا در حدود 570 متر از سطح دریا تخمین زده می‌شود که ارتفاع آن از محل برج 55 متر است، بنابراین بدون این تاج ارتفاع ساختمان در حدود 515 متر بالاتر از سطح زمین است.
 • بام ساختمان نیز 555 متر از سطح دریا یا 500 متر بالای زمین است. بالاترین طبقه نیز 485 متر از سطح زمین ارتفاع دارد.

همه چیز درباره طراحی و ساخت برج مردکا 118 مالزی

همه چیز درباره طراحی و ساخت برج مردکا 118 مالزی (بیش از ۶ دهه پیش، تونکو عبدالرحمن دستش را بالا برد و فریاد زد «مردکا»)

در طراحی برج مردکا 118 مالزی یک دکل 150 متری بر فراز آن در نظر گرفته شده است. اجازه دهید تا فلسفه این دکل را برایتان توضیح دهیم:

ظاهر برج مردکا شبیه برج Uptown Dubai دبی است. این برج یکی دیگر از ابر آسمان خراش های دنیاست که قرار است بزرگترین ساختمان تجاری جهان شود. ناگفته نماند طراحی برج مردکا مالزی، قبل از برج Uptown Dubai دبی انجام شده بود.

دکلی که بر روی برج مردکا 118 مالزی خودنمایی می‌کند، از فرم دست راست برافراشته ی تونکو عبدالرحمان الهام گرفته شده است. تونکو عبدالرحمن بنیانگذار و پدر مالزی است که در عکسی در حین صدور یک اعلامیه دست راستش را به نشانه استقلال مالزی بلند کرده و این برج نماد دست پدر مالزی است که به افتخار مستقل شدن این کشور بلند شده است. البته برخی هم این دکل را الهام گرفته از مجسمه آزادی در مرکز تجارت جهان شهر نیویورک می‌دانند که آن هم نمادی از آزادی و استقلال است. 

اسماعیل صبری نخست وزیر مالزی اعلام کرد که طراحی این برج «بازتاب دهنده ی تصویر» زمانی است که بیش از ۶ دهه پیش، عبدالرحمن دستش را بالا برد و فریاد زد «مردکا» (که در زبان مالایی یعنی “مستقل”).

سازندگان و مالک آسمان خراش مردکا 118 مالزی

همانطور که از اسم Merdeka PNB هم پیدا است مالک این برج، گروه Permodalan Nasional Bhd (PNB) است. این گروه از طریق یکی از زیرمجموعه‌های تحت مالکلیت خود به نام PNB Merdeka Ventures Sdn Bhd مالکیت این برج را در اختیار دارد.

Fender Katsalidis، شرکت معماری استرالیایی که اجرای این پروژه را به عهده دارد گفته سطوح شیشه مثلثی در نمای ساختمان از هنر مالزیایی الهام گرفته است.

مسلم است که ساختن آسمان خراشی به این وسعت و ارتفاع، نیاز به محاسبات پیچیده فنی و معماری زیادی دارد، ضمن آن که دانش و تکنولوژی پیشرفته‌ای هم می‌طلبد.

برج مردکا 118 مالزی هنر دست معماران و مهندسین مالایی است. البته وظیفه طراحی این سازه عظیم در سال 2010 بر عهده یک شرکت معماری مالایی به نام RSP Architects Sdn Bhd بود که با همکاری شرکت Fender Katsalidis  که یک شرکت معماری مستقر در ملبورن انجام شد. برج Eureka ملبورن استرالیا از افتخارات این شرکت استرالیایی است. 

برج مردکا 118 مالزی از 2014 تا افتتاح در سال 2022

همان طور که قبلاً گفتیم ساخت برج  118 Merdeka مالزی در سال 2014 آغاز شد. روند ساخت این برج چنان با شتاب آغاز شد که در دسامبر 2014 بیش از نیمی از کار فنداسیون تکمیل شده بود! سپتامبر 2016 بود که کار شمع گذاری دومین آسمان خراش دنیا به پایان رسید.

ناگفته نماند دو شرکت مالایی UEM Bhd (PNB) و شرکت سامسونگ، پیمانکاران اصلی ساخت و ساز این برج انتخاب شدند. جالب است بدانید شرکت سامسونگ قبل از این در ساخت چند آسمان خراش دیگر دنیا مانند برج های دوقلوی پتروناس و برج خلیفه دبی مشارکت فعال داشته است. 

همان سال بود  شرکت توسعه دهنده دومین آسمان خراش مرتفع دنیا اعلام کرد این پروژه در چارچوب بودجه‌های تعیین شده مطابق برنامه‌ریزی‌ها در حال کامل شدن و پیشرفت است.

3 سال بعد و در مارس 2019 بود که هسته ی برج به طبقه 50 رسید و طبقات کامل شده بیشتر از 40 طبقه شده بود. باور کردنی نبود ولی به گفته رئیس شرکت PNB، هسته ی برج تا دسامبر 2019 به طبقه 91 رسید!

روند ساخت و ساز برج 118 Merdeka مالزی به طور موقت از اواسط مارس 2020 به دلیل همه گیری ویروس کرونا متوقف شد و از اواسط می 2020 دوباره از سر گرفته شد.

چند ماه بیشتر طول نکشید که در جولای 2020، ارتفاع مردکا 118 از برج Vincom Landmark پیشی گرفت و مفتخر به نام بلندترین ساختمان آسیای جنوب شرقی شد. 

آگوست 2020 بالاخره هسته بتنی برج تکمیل شد و ساختار ظاهری برج کاملاً عیان و آشکار شد.

30 نوامبر 2021 روز تاریخی برای سازندگان بلندترین آسمان خراش مالزی بود، چون در این تاریخ ساخت این برج از نظر معماری به پایان رسید.

تا پایان سال 2022 تمام مراحل فنی و دکوراسیون داخلی برج مردکا 118 مالزی نیز تکمیل شده و در سال 2023 مردم مالزی و گردشگران با داشتن ویزای توریستی مالزی، شانس دیدن آسمان مالزی از ارتفاع نیم کیلومتری را خواهند داشت. 

مرتفع ترین آسمان خراش های مالزی و دنیا

کلیک کنید

عکس های پانورما در برج مردکا مالزی 

از آنجایی که برج KL نزدیکترین برج به مردکا است، این آسمان خراش یکی از بهترین مکان‌ها برای گرفتن عکس‌های پانورما از بالا خواهد بود. علاقمندان به پیشرفت ساخت و ساز این برج می‌توانند برای عکس گرفتن به سکوی رصد برج KL بروند. برج KL از دیرباز یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری کوالالامپور بوده است، چون بهترین چشم انداز برج های پتروناس و آسمان خراش های کل شهر را ارایه می‌دهد. حالا با وجود سکوی رصد 566 متری برج Merdeka 118 مالزی دیگر هیچ کم و کسری برای نشان دادن زیبایی‌های مالزی از فراز آسمان ندارید.

توریست‌هایی که با اخذ ویزای توریستی مالزی برای دیدن این برج راهی کشور مالزی می‌شوند، باید مجهز به دوربین‌های باکیفیت باشند تا مناظر تکرار نشدنی برج مردکا 118 مالزی را برای همیشه در قاب دوربین‌شان جاودان کنند.

جاذبه های گردشگری برج 118 Merdeka 

جاذبه های گردشگری برج 118 Merdeka را با ویزای توریستی مالزی رصد کنید

بهترین بخش مالزی برای توریست‌ها، همین جاذبه‌های گردشگری مالزی و صد البته برج مردکا 118 مالزی است. دارندگان ویزای توریستی مالزی با اعتبار 14 روزه فرصت کافی برای گشت و گذار در آسمان مالزی از فراز این برج را دارند. اگر اهل آسمان گردی و رصد ستاره‌های درخشان هستید اینجا جای شما است. چون قرار است مطابق برنامه ریزی‌های انجام شده یک رصدخانه عظیم در طبقات 114 تا 117 برج بنا شود.

تماشای آسمان از این فاصله نزدیک، تجربه غریبی است که شاید هیج جای دیگر دنیا نتوانید نظیرش را پیدا کنید. حتی اگر دانشجوی تحصیل در مالزی هستید یا با ویزای بازنشستگی مالزی اقامت 5 ساله این کشور را دارید برای بازدید از این رصدخانه برنامه‌ریزی کنید و بلیط بازدید را رزرو کنید. مطمئن باشید دیدن شکوه و عظمت خلقت آسمان‌ها تجربه‌ای است که هرگز فراموش نخواهید کرد. 

اگر دلتان می‌خواهد از ششمین سکوی دنیا با ارتفاع نزدیک با 500 متر کهکشان‌ها را رصد کنید هر چه زودتر برای اخذ ویزای مالزی اقدام کنید تا جزو اولین نفراتی تماشاچی آسمان از این ارتفاع باشید. 

صبر کنید همه چیز به همین جا ختم نمی‌شود، علاوه بر این قرار است یک سکوی رصد دیگر هم بر روی دکل به ارتفاع 566 متر اضافه شود. این سکو دیگر در دنیا نظیر ندارد و یگانه سکوی مرتفع رصد آسمان در جهان خواهد شد.

تا قبل از ساخت برج مردکا سکوهای رصد برج دوقلوی پتروناس و برج KL تنها مکان‌هایی مرتفعی بودند که توریست‌ها می‌توانستند مناظر شهر را از ارتفاع بالا ببینید و لذت ببرید. حالا تصور کنید تماشای جریان بی‌نظیر زندگی از ارتفاعات برج مردکا 118 مالزی چه صحنه شگفت انگیزی خواهد بود!

سؤالات متداول درباره برج مردکا 118 مالزی

1-مسیر دسترسی به بلندترین آسمان خراش مالزی در کوالالامپور چیست؟

 بهترین راه دسترسی به بلندترین برج مالزی مردکا از طریق مترو است. بازدیدکنندگان می‌توانند از خط Sungai Buloh-Kajang استفاده کنند و در ایستگاه مردکا پیاده شوند. از این ایستگاه تا برج Merdeka فقط 2 دقیقه پیاده روی لازم است.

2- چرا دومین برج مالزی به نام Merdeka 118 نام گرفته است؟

همانطور که از نام Merdeka 118 پیدا است چون دارای 118 طبقه است و اولین ساختمان در آسیای جنوب شرقی با تعداد طبقات بیش از 100 طبقه است.

3- مساحت برج مردکا 118 مالزی چند متر است؟

مساحت خالص قابل اجاره این آسمان خراش 400000 متر مربع (4300000 فوت مربع) است. از 118 طبقه، 100 طبقه فضای اجاره ای است که 80 طبقه آن فضای اداری است.

4- ارتفاع برج مردکا 118 مالزی چقدر است؟

لازم است بدانید در میان آسمان خراش های مرتفع دنیا، برج Merdeka 118 مالزی 679 متر ارتفاع دارد. این ساختمان نه تنها مرتفع ترین ساختمان در مالزی و آسیای جنوب شرقی است، بلکه دومین ساختمان بلند جهان است که از برج شانگهای با ارتفاع 632 متر پیشی گرفته است. در حال حاضر تنها ساختمان بلندتر از مردکا مالزی، برج خلیفه در دبی است که 828 متر ارتفاع دارد.

بازدید از بلندترین آسمان خراش دنیا با انواع ویزای مالزی

مشاوره شریف، تنها ایجنتی است که به طور تخصصی و تنها فقط در حوزه مالزی فعال است. ما برای شما در مالزی برنامه‌های زیادی داریم. 

 • اگر برای ورود به مالزی به ویزای سوشال فوری 48 ساعته نیاز دارید؛
 • اگر برای بازدید از جاذبه های گردشگری به ویزای توریستی مالزی نیاز دارید،
 • اگر قصد تحصیل در مالزی را دارید و به دنبال دریافت ویزای تحصیلی مالزی هستید؛
 • اگر قصد اقامت طولانی مدت در مالزی را دارید و می‌خواهید از مزایایی ویزای بازنشستگی مالزی بهره مند شوید؛
 • اگر …

با کارشناسان مشاوره شریف تماس بگیرید. مالزی تخصص ماست، شعاری است که در عمل به آن رسیده‌ایم، ما تجربه 18 سال زندگی در مالزی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. 

همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *