تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
تابعیت و شهروندی مالزی

تابعیت و شهروندی مالزی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

تابعیت و شهروندی مالزی برای افراد غیرمالزیایی یک فرصت طلایی است، چون مساوی با دریافت پاسپورت مالزی است که برگ برنده‌‌ شما در جهان بین الملل خواهد بود. اما واقعیت این است که برای دریافت تابعیت و شهروندی مالزی نیاز به رعایت شرایط خاص و دشواری دارید. برای دریافت تابعیت مالزی باید علاوه بر اقامت طولانی مدت در مالزی، پیشینه تحصیلی و کاری قوی داشته باشید. برای دریافت اطلاعات ریز و جزئی‌تر، این نوشتار تقدیم نگاه‌تان….

دلت می خواد اقامت مالزی بگیری؟

اینجا رو کلیک کن

فرق تابعیت و شهروندی مالزی چیست؟

“تابعیت” و “شهروندی”دو مفهوم بوده که حقوق و وظایف افراد را در یک کشور تعیین می‌کنند.

تابعیت نوعی رابطه حقوقی بین یک فرد و یک کشور است و بیشتر به حقوق قانونی فرد مربوط می‌شود، مانند حقوق مربوط به کار، تحصیل، حق رای، و به طور کلی استفاده از خدمات دولتی.

شهروندی وضعیتی است که به موجب آن فرد عضو یک کشور بوده و از حقوق و وظایف شهروندی برخوردار می‌شود. شهروندی به مسائلی مانند مشارکت در فرآیندهای دموکراتیک، مسئولیت‌های اجتماعی و مشارکت در جامعه می‌پردازد.

مقایسه‌ی تابعیت و شهروندی برای تعیین اینکه کدام “بهتر” است ممکن نیست، زیرا این دو مفهوم در حقیقت دو جنبه از یک پدیده هستند.

تابعیت مالزی به شما حقوق قانونی می‌دهد، در حالی که شهروندی مالزی شما را به عضویت در جامعه مالزی دعوت می‌کند.

از نظر حقوقی، تابعیت ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد. اما از نظر اجتماعی و فرهنگی، شهروندی ممکن است به شما امکان فراهم کند که به طور کامل در جامعه مالزی شرکت کنید.

تفاوت اصلی بین تابعیت و شهروندی این است که تابعیت یک رابطه حقوقی است، در حالی که شهروندی یک وضعیت است.

دارندگان PR یا اقامت دائم که شهروندی مالزی را نیز دارند، از مزایایی برخوردار هستند که یک شهروند مالزیایی دارد، اما تابعیت مالزی را ندارند. مهم‌ترین تفاوت تابعیت و شهروندی مالزی در حفظ تابعیت اصلی کشور خود است. در واقع با اخذ حقوق شهروندی مالزی، تابعیت کشور خود را هم خواهید داشت.

سه راه به دست آوردن تابعیت و شهروندی مالزی

دریافت تابعیت و شهروندی در مالزی فرایند پیچیده‌ای است و با توجه به سیاست‌ها و قوانین جاری کشور مالزی در هر سال تغییرات زیادی دارد. در مجموع 3 راه به دست آوردن تابعیت و شهروندی مالزی از این قرار است:

 1. تابعیت به وسیله تولد: مالزی تابع قانون خون است و اگر حداقل یکی از والدین شهروند مالزی باشند؛ فرزند متولد شده به طور خودکار تابعیت مالزی را به دست می‌آورد.
 2. تابعیت به وسیله ازدواج: پس از ازدواج با یک فرد مالزیایی ممکن است بتوانید تقاضای تابعیت کنید، اعطای تابعیت کاملاً به تصمیم دولت مالزی بستگی دارد و هیچ تضمینی برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج وجود ندارد.
 3. تابعیت  از طریق naturalization، تابعیت از طریق naturalization زمانی اتفاق می‌افتد که فرد که شهروند یک کشور نیست، پس از مدتی زندگی در آن کشور، شهروندی آن کشور را به دست می‌آورد. به طور مثال اگر شما برای یک دوره زمانی مشخص حداقل 10 سال به طور قانونی و مداوم در مالزی زندگی کرده باشید، ممکن است بتوانید برای اخذ تابعیت اقدام کنید. اما باز هم، این حق مطلق برای شما نیست و همه چیز به تصمیم دولت مالزی بستگی دارد.

اقامت در مالزی

کلیک کنید

حقوقی که با تابعیت مالزی به دست می‌آید

تابعیت یک کشور به یک فرد اجازه می‌دهد تا از حقوق و مزایای شهروندی آن کشور برخوردار شود. این حقوق و مزایا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حق زندگی، کار و تحصیل در مالزی
 • حق داشتن پاسپورت و ویزای مالزی
 • حق رای در انتخابات 
 • حق برخورداری از حمایت دولت مالزی

حقوقی که با شهروندی مالزی به دست می آید

شهروندی یک کشور به یک فرد اجازه می‌دهد تا از حقوق و وظایف شهروندی آن کشور برخوردار شود. این حقوق و وظایف می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اقامت به طور نامحدود در کشور مالزی
 • اجازه ورود و خروج آزادانه
 • مجاز بودن به انجام کسب و کار در مالزی
 • داشتن حق تجارت.
 • حق شرکت در امور سیاسی آن کشور
 • حق خدمت در ارتش آن کشور
 • حق پرداخت مالیات به آن کشور
 • حق احترام به قانون و مقررات آن کشور

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

بزرگترین تفاوت شهروندی و اقامت دائمی مالزی این است که برخلاف شهروندان، ساکنان دائمی به شدت از شرکت در هر گونه فعالیت سیاسی مثل رأی دادن منع می‌شوند.

چگونگی اخذ شهروندی در مالزی

چگونگی اخذ شهروندی در مالزی

واقعیت این است که به دست آوردن PR یا حق شهروندی مالزی یک فرآیند بسیار دشوار است.
شاهد این ادعا انبوه مهاجرانی هستند که در مالزی زندگی کرده، فرزندان خود را بزرگ کرده و از پایه شروع به کار کرده اند و بارها و بارها از حقوق شهروندی یا روابط عمومی محروم شده‌اند. 

هیچ تضمینی برای اخذ شهروندی مالزی وجود ندارد، اما در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید شانس اخذ شهروندی شما بالاتر می‌رود:

 1. داشتن پیشینه تحصیلی و کاری قوی و در هم تنیده با ارتباطات تأثیرگذار
 2. اثبات توانایی متقاضی برای مشارکت مؤثر در جامعه مالزی 

برای مهاجرت به مالزی

اینجا رو کلیک کن

مزایای اخذ شهروندی مالزیایی

 • معافیت از شرایط ویزا و مهاجرت برای ورود و خروج از کشور.
 • امکان اقامت در کشور به مدت نامحدود.
 • کسب و کار خود را داشته باشید و اداره کنید.
 • بدون نیاز به مجوز کار به دنبال کار باشید.
 • دسترسی به مراقبت های بهداشتی عمومی. 

محدودیت های شهروندی مالزی

 • محدودیت خرید ملک برای افراد خارجی 
 • ممنوع بودن دخالت در هر حزب یا انجمن سیاسی
 • ممنوعیت رای دادن در زمان انتخابات.
وضعیت روابط عمومی ممکن است در هر زمان، در صورت لزوم توسط دولت، لغو شود.

اخذ اقامت و شهروندی مالزی با برنامه MM2H

راه های زیادی برای اقامت در مالزی وجود دارد که در مقاله اقامت پس از فارغ التحصیلی در مالزی به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. برای شهروندی مالزی باید حداقل 5 سال به طور مداوم در این کشور زندگی کنید. برای اقامت 5 ساله می‌توانید از ویزای کار یا ویزای «مالزی خانه دوم من MM2H» استفاده کنید. شانس دریافت اقامت برای این دسته از افراد بیشتر از بقیه است: 

 1. سرمایه گذار
 2. کارشناس
 3. حرفه ای
 4. سیستم مبتنی بر نقطه
 5. همسر شهروند مالزیایی

هزینه تابعیت و شهروندی مالزی 

هزینه درخواست تابعیت و شهروندی مالزی بسیار ساده است. هزینه اولیه برای پردازش اسناد فقط 40 رینگیت است.
با این حال، اینکه آیا شما شرایط مالی لازم، برای گرفتن روابط عمومی را دارید یا نه، موضوع کاملاً دیگری است.

 • اگر از طریق سرمایه‌گذاری و ارزش افروده برای شهروندی درخواست داده‌اید، از شما خواسته می‌شود حداقل ۲ میلیون دلار را به حساب سپرده ثابت (FD) در هر بانکی در مالزی واریز کنید. این مبلغ فقط پس از یک دوره 5 ساله قابل برداشت است.
 • اگر فردی با ارزش خالص بالا نیستید، همچنان باید نشان دهید که در موقعیت مالی خوبی قرار دارید و حداقل توانایی حمایت مالی از خود را دارید.
 • با سایر «جایگزین‌های روابط عمومی» مانند MM2H، همچنین باید مدرکی مبنی بر حداقل معیار دارایی‌های قابل بانکی ارائه دهید و همچنین یک حساب بانکی با حداقل سپرده باز کنید. 

پاسپورت مالزی

کلیک کنید

مدارک لازم برای دریافت تابعیت و شهروندی مالزی  

دریافت تابعیت یا شهروندی مالزی مستلزم تهیه و ارائه سند معتبر و قابل اعتماد است. با مدارک لازم برای دریافت تابعیت و شهروندی مالزی آشنا شوید:

 1. فرم درخواستی که به درستی پر شده است.
 2. پاسپورت یا گذرنامه معتبر.
 3. مدارک هویتی، مانند کارت هویت یا شناسنامه.
 4. گواهی تولد.
 5. اگر از طریق ازدواج اقدام به دریافت تابعیت می‌کنید، گواهی ازدواج لازم است.
 6. اگر از طریق طول عمر اقدام به دریافت تابعیت می‌کنید، مدارکی که نشان دهنده سال‌های زندگی قانونی در مالزی باشد، مثل گواهی‌های کار، مالیات و غیره.
 7. شواهد مالی مثل فیش حقوقی، گزارش‌های بانکی، و غیره.
 8. توانایی در بیان زبان مالایی: شما باید اثبات کنید که می‌توانید به زبان رسمی مالزی، ممکن است دولت مالزی شواهد دیگری را هم بخواهد که به تشخیص آنها بستگی دارد.

این فرآیند ممکن است چندین ماه یا حتی چندین سال طول بکشد. بنابراین، صبور باشید و برای ارائه اطلاعات بیشتر در صورت درخواست آمادگی داشته باشید.

سرمایه گذاران و کارشناسان برای ارائه مدارک تابعیت مالزی باید به دفتر مرکزی اداره مهاجرت در پوتراجایا مراجعه کنند. سایر افراد باید به اداره مهاجرت ایالتی مربوطه درخواست دهند. 

نکته طلایی درخواست شهروندی مالزی

هیچ راه میانبری برای دریافت شهروندی مالزی وجود ندارد. حتی اگر چند میلیون دلار اضافی در بانک داشته باشید، هنوز هیچ تضمینی 100% وجود ندارد که بتوانید اقامت دائم دریافت کنید.
با این حال، نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که برای اخذ شهروندی مالزی بهتر است بتوانید سهم خود را در کشور به نحوی ثابت کنید.
چه از طریق سرمایه خارجی باشد یا از طریق یک مجموعه مهارت حرفه ای خاص! نشان دادن دارایی‌ها و توانایی‌هایتان در این مرحله کمک بزرگی برای اخذ تابعیت و شهروندی مالزی است. 

عواقب اقامت در مالزی بدون تابعیت و شهروندی 

برای اقامت در مالزی راه حل های کوتاه مدت و بلند مدت زیادی وجود دارد که اگر از روش‌های قانونی استفاده نکنید و بدون مجوز قانونی در مالزی بمانید؛ مرتکب جرم کیفری شده‌اید.

 • مجازات جرم اقامت غیرقانونی در مالزی بیش از 10،000 رینگیت جریمه و حبس از پنج سال یا هر دو و همچنین حداکثر 6 ضربه شلاق است.
 • اگر پس از انقضا یا لغو ویزا یا مجوز خود در مالزی به اقامت خود ادامه دهید، مجازات این کار جریمه نقدی کمتر از 10000 رینگیت یا حبس بیش از 5 سال یا هر دو است.

سؤالات متداول برای تابعیت و شهروندی مالزی

1- چگونه می توان تابعیت مالزی را گرفت؟

تابعیت مالزی اغلب از طریق تولد از پدر و مادر مالزیایی، ازدواج یا سرمایه گذاری میسر است. هر چند پذیرش از طریق مهاجرت قانونی بعد از سال ها اقامت در مالزی نیز ممکن است.

2- آیا می توان همزمان با تابعیت مالزی تابعیت کشور دیگری را هم داشت؟

خیر، مالزی دو تابعیت را نمی پذیرد. اگر تابعیت مالزی را دریافت کنید، باید تابعیت اصلی خود را رها کنید.

3- چه مدت باید در مالزی زندگی کرد تا اجازه دریافت تابعیت داشته باشید؟

برای درخواست تابعیت، باید حداقل 10 سال در مالزی زندگی کرده باشید.

4- پس از ازدواج با شهروند مالزی، می‌توان به طور خودکار تابعیت مالزی گرفت؟

ازدواج با یک شهروند مالزی به تنهایی منجر به دریافت تابعیت نمی شود، ولی فرایند را ساده تر می کند.

5-چه حقوقی برای شهروندان مالزی وجود دارد؟

شهروندان مالزی از حقوق کامل مدنی و سیاسی برخوردارند، از جمله حق رای، حق دسترسی به خدمات دولتی و حمایت از سفارتخانه ها و کنسولگری ها در خارج از کشور.

اقامت در مالزی با مشاوره شریف

خانه همان جایی است که در آن احساس راحتی داشته باشید، از آنجا که مالزی خانه دوم ماست و در آن احساس راحتی و رضایت داریم، سررشته این خوشی و رضایت را در خانه دوم خود به شما نشان می‌دهیم. با ما در خانه دوم خود، مالزی زندگی کنید و لحظات حوش و مسرت بخشی داشته باشید. برای دریافت هر کدام از خدمات ویزای مالزی با کارشناسان مشاوره شریف تماس بگیرید:

 • اخذ ویزای مالزی
 • اخذ ویزای بازنشستگی مالزی
 • ویزای همراه مالزی
 • ویزای سوشیال 
  همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.lawofficemalaysia.com/obtain-a-residence-permit-in-malaysia

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *