تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
بورسیه تحصیلی چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی خارج از کشور

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اگر دانشجوی بین المللی هستید، پیدا کردن بورسیه تحصیلی برای تأمین هزینه‌ها کمک بزرگی برایتان خواهد بود. در بسیاری از دانشگاه های دنیا هزاران فرصت اعطای بورسیه تحصیلی وجود دارد که دانشجویان بین المللی از هر کشوری در جهان می‌توانند کاندیدای دریافت آن باشند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که با انواع بورسیه های تحصیلی آشنا شده و شرایط اخذ آن را بدانید. اطلاعاتی که در این مقاله تقدیم شما شده در همین زمینه است. 

بورسیه (scholarship) چیست؟

بورسیه تحصیلی یا scholarship به معنای کمک مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی دانشجویان است. این کمک مالی می‌تواند شامل پرداخت شهریه، کتاب‌ها و مبالغی جهت هزینه‌های زندگی باشد. به عبارت دقیق‌تر بورسیه تحصیلی نوعی پشتیبانی و کمک مالی است که برای دانشجویان، پژوهشگران و دانشمندان در نظر گرفته شده است. دریافت بورسیه به آنها امکان ادامه تحصیل در خارج و پژوهش‌ در بالاترین سطح تخصص و کیفیت را می‌دهد. 

انواع بورسیه تحصیلی

 • بورسیه های تحصیلی: بورسیه‌هایی که به دانشجویان برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی، از جمله شهریه، کتاب و مسکن، اختصاص داده می‌شود.
 • بورسیه های تحقیقاتی: بورسیه‌هایی که به پژوهشگران و دانشمندان برای انجام تحقیقات و پروژه‌های خاص اختصاص داده می‌شود.
 • بورسیه های وابسته به کار: بورسیه‌هایی که به دانشجویان و فارغ التحصیلان برای ارتقاء توانمندی و کسب تجربه در حوزه‌های مرتبط با شغل اختصاص داده می‌شود.
 • بورسیه های مذهبی: بورسیه‌هایی که بر اساس اعتقادات مذهبی به صورت خصوصی یا دولتی اختصاص داده می‌شود. 
دریافت بورسیه نیازمند انجام تعهدات و وظایف خاصی مانند حضور در کلاس‌های درسی، ارائه گزارش پیشرفت، شرکت در تحقیقات و پروژه‌های خاص و … است.

نهادهای تأمین کننده کمک هزینه 

 • دانشگاه های دولتی و خصوصی
 • دولت
 • نهادهای خصوصی
 • سازمان‌های غیرانتفاعی
 • شرکت‌های ذی نفع 

بورسیه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بورسیه تحصیلی چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی خارج از کشور

بورسیه‌ متعلق به دانشجویانی است که قصد دارند هزینه‌های تحصیل در خارج را مدیریت کنند. برای دریافت بورسیه باید شرایط ممتازی داشته باشید یا در آزمون‌های مربوطه شرکت کرده و نمرات بالایی کسب کنید. اگر جزو این دسته افراد هستید، بدانید که شانس بالایی برای دریافت کمک هزینه دارید:

 • دانشجویان با معدل بالا، عملکرد تحصیلی خوب و رزومه قوی
 • دانشجویان بین المللی 
 • دانشجویان برخی رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی، مهندسی و هنرهای زیبا به دلیل نیاز بیشتری به نیروی انسانی، بورسیه‌های بیشتری در اختیار دارند.
 • دانشجویانی که سابقه کار مرتبط با رشته خود دارند. 
 • دانشجویانی که به زبان کشور محل تحصیل مسلط هستند
 • کسانی که در حوزه‌هایی مانند تحقیقات، مسابقات و فعالیت‌های داوطلبانه فعالیت می‌کنند، 
 • دانشجویانی که به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانند هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند.
 • قبولی در آزمون و مصاحبه حضوری

مقاطع تحصیلی کاندیدای دریافت بورسیه

بیشترین کمک هزینه های تحصیلی، سهم دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد است. با این حال دانشجویان کارشناسی برخی دانشگاه ها، نیز می‌توانند شانس خود را برای دریافت کمک هزینه امتحان کرده و بخشی از هزینه‌های مربوط به شهریه، مسکن، هزینه‌های زندگی، کتاب‌ها و مواد درسی، هزینه‌های سفر و تحقیقات و غیره را پوشش دهند. مقاطع مختلف تحصیلی کاندیداهای دریافت بورسیه را با هم بخوانیم:

 1. دانشجویان دکترا به دلیل نیاز بیشتر به تحقیقات و کارآفرینی و انجام امور پژوهشی و تخصصی، غالباً بورسیه‌های بسیاری را در اختیار دارند.
 2. دانشجویان کارشناسی ارشد به خاطر فعالیت‌های تخصصی و توانایی‌های خاص بعد از دانشجویان دکترا، بیشترین سهم بورسیه‌ها را دارند. 
 3. دانشجویان کارشناسی، در برخی دانشگاه ها دانشجویان کارشناسی نیز سهمی هر چند کوچک از کمک هزینه‌ها دارند. 

آشنایی با 10 بورسیه دانشگاهی  

بورسیه‌های دانشگاهی تنوع زیادی دارند که با توجه به شرایط، مقطع تحصیلی و رشته دانشجویان تعیین می‌شود. به طور کلی انواع بورسیه دانشگاهی عبارتند از:

1. بورسیه عمومی: General Scholarship
2. بورسیه پژوهشی: Research Scholarship
3. بورسیه دانشجویی: Student Scholarship
4. بورسیه فوق لیسانس: Master’s Scholarship
5. بورسیه دکتری: PhD Scholarship
6. بورسیه ورزشی: Athletic Scholarship
7. بورسیه هنری: Artistic Scholarship
8. بورسیه مذهبی: Religious Scholarship
9. بورسیه خیریه: Charity Scholarship
10. بورسیه دولتی: Government Scholarship

هر کدام از این بورسیه‌ها شرایط و ملاک‌هایی مخصوص به خود دارند و برای دریافت آن‌ها، نیاز به مدارک و شرایط معینی دارید که باید با آن‌ها آشنا باشید.

معرفی بهترین دانشگاه های دنیا

کلیک کنید

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

بورسیه تحصیلی چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی خارج از کشور

برای اخذ بورسیه تحصیلی در خارج از کشور باید با مراحل دریافت آن آشنا شوید. فرآیند درخواست کمک هزینه دانشجویان در خارج از کشور را با هم بخوانیم: 

 1. شناسایی بورسیه‌های موجود در رشته و محل تحصیل 
 2. تکمیل فرم و ارسال مدارک شامل مدارک تحصیلی، رزومه، نامه توصیه و سایر مدارک مرتبط به صورت آنلاین یا حضوری
 3. شرکت در مصاحبه، آزمون و غیره
 4. پیگیری وضعیت درخواست و ارائه مدارک اضافی یا اطلاعات بیشتر در صورت نیاز  
 5. اعلام نتیجه درخواست بورسیه
 6. پذیرش بورسیه و پایبندی به آن 
 7. پوشش هزینه‌‌های مربوط به تحصیل

مدارک لازم برای دریافت بورسیه 

 • ارائه رزومه و سوابق تحصیلی و فعالیت‌های علمی، تجربیات پژوهشی و خدماتی 
 • گواهی‌نامه‌ و مدارک تحصیلی مثل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا.
 • مدارک زبان مانند نمره قبولی در آزمون‌ آیلتس و تافل 
 • ارائه رفرنس‌ از سوی استادان، مشاوران آموزشی و افراد دیگر با سابقه حرفه‌ای مرتبط با حوزه تحصیلی
 • انتشار مقالات علمی، پژوهشی برای اخذ بورسیه پژوهشی   

دانشگاه کوردن بلو

کلیک کنید

بورسیه رایگان (فول فاند)، بهترین نوع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی رایگان یا “Fully Funded Scholarship” بهترین نوع بورسیه‌ تحصیلی است که می‌توانید دریافت کنید. بورسیه رایگان یا فول فاند تمام هزینه‌های دانشجویان را پوشش می‌دهد. هزینه‌هایی مانند هزینه‌های شهریه، مسکن، سفر و زندگی! در واقع با دریافت این نوع بورسیه، دانشجویان مشمول پوشش تمام هزینه‌های مربوط به تحصیل خود می‌شوند.

دانشجویان زیادی هستند که مایل به دریافت این کمک هزینه هستند، برای همین بر سر دریافت آن رقابت سختی برقرار است. فرصت‌های بورسیه تحصیلی رایگان در وب‌سایت‌های دانشگاهی درج شده که با تیزهوشی و ظرافت می‌توانید صاحب یکی از آنها شوید. برای دریافت این نوع بورسیه، نیاز است که دانشجویان مدارک و شرایط مورد نیاز را تهیه کرده و شانس خود را امتحان کنند.

بهترین کشور برای بورسیه تحصیلی 

انتخاب بهترین کشور برای بورسیه تحصیلی به مجموعه‌ای از عوامل بستگی دارد، مواردی مانند رشته تحصیلی مورد علاقه، هدف‌های آموزشی و کاری، میزان تسلط به زبان کشور، تعیین کننده مقصد تحصیل شما است.

با تمام این اوصاف می‌توان از میان کشورهای مختلف با سیستم‌های آموزشی متفاوت نام این کشورها را به عنوان بهترین کشور برای بورسیه تحصیلی ذکر کرد:

 1. بورسیه ایالات متحده: بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های ایالات متحده بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها ممکن است بر اساس عملکرد تحصیلی، نیاز مالی یا استعدادهای خاص اعطا شوند.
 2. بورسیه کانادا: کانادا نیز بورسیه‌های متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد و دارای سیستم آموزشی بسیار قوی است.
 3. بورس استرالیا: استرالیا نیز با توجه به کیفیت بالای آموزش و بورسیه‌های متعدد، گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی است.
 4. بورسیه تحصیلی کشورهای اروپایی مانند آلمان، سوئد و هلند: این کشورها برنامه‌های بورسیه بزرگی دارند و همچنین بسیاری از دوره‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

سؤالات متداول درباره بورسیه تحصیلی

1-محبوب ترین بورسیه تحصیلی کدام است؟

بورسیه تحصیلی فول فاند، یک بورسیه کامل است که تمام هزینه‌های دانشگاهی را در بر می‌گیرد و بیشترین ارزش را دارد. 

2-بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه به مبلغی یا منابع مالی و حمایتی گفته می‌شود که هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف را پوشش می‌دهد.

3- بورسیه تحصیلی زیر 18 سال چیست؟

بورسیه تحصیلی زیر 18 سال به بورسیه‌هایی اشاره دارد که برای دانش‌آموزانی تعیین می‌شود که زیر 18 سال هستند. این بورسیه‌ها می‌توانند برای تحصیلات متوسطه اول یا دوم، یا حتی برنامه‌های تحصیلی خاص مثل موسیقی، هنر یا ورزش اعطا شوند.

4- شرط معدل برای بورسیه شدن چیست؟

بسیاری از بورسیه‌ها براساس عملکرد تحصیلی برتر مانند معدل بالا یا کسب نمره بالا در آزمون‌ها داده می‌شود در حالی که در موارد دیگر، نیازهای مالی، فعالیت‌های خارج از برنامه درسی، یا استعدادهای خاص ممکن است نقش مهم‌تری داشته باشند. در بسیاری از مراکز آمزشی معدل به تنهایی ملاک نیست  و جنبه‌های مختلفی از رزومه تحصیلی مانند فعالیت‌های خارج از برنامه درسی، نامه‌های توصیه، و غیره در روند دریافت بورسیه مؤثر است.

5-آیا پذیرش بورسیه به معنای پذیرش در دانشگاه است؟

خیر، پذیرش بورسیه به معنای پذیرش در دانشگاه نیست. بورسیه مبلغی یا منابعی است که برای پوشش هزینه های درس خواندن فراهم شده است، در حالی که پذیرش به معنای قبولی در دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر است.

 

منبع:

https://www.collegeavestudentloans.com/blog/breaking-down-types-of-scholarships/

https://www.scholarshipportal.com/article/different-kinds-of-scholarships-an-overview

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *