تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
چهارشنبه ,۳۰ مهر ۱۳۹۹
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

ویژه‌نامه مشمولان خارج از کشور

دفاع از تمامیت ارضی کشور با ۲ سال خدمت وظیفه عمومی

ویژه‌نامه مقررات خدمت وظیفه عمومی، ویژه مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور دارای فصول زیر می‌باشد:

فصل اول: کلیات

فصل دوم: اعزام به خدمت

فصل سوم: معافیت تحصیلی

فصل چهارم: معافیت کفالت

فصل پنجم: معافیت پزشکی

فصل ششم: معافیت موارد خاص

فصل هفتم: معافیت در قبال پرداخت وجه

فصل هشتم: تردد مشمولان مقیم خارج از کشور

فصل نهم: میزان وثیقه برای خروج از کشور

فصل دهم: سوالات مربوط به مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

امروزه در کشورهای مختلف دنیا متناسب با شرایط محیطی، جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و دفاعی هر کشور و نیز تهدیداتی که از سوی دشمنان آن کشور متصور است، در خصوص خدمت وظیفه عمومی جوانان خود، تصمیمات متفاوتی را اتخاذ کرده‌اند.

در جمهوری اسلامی ایران با توجه به وسعت کشور و داشتن بیش از چند هزار کیلومتر مرز مشترک زمینی و دریایی با تعداد ۱۵ کشور در مجاورت، تهدیداتی از سوی دشمنان دین و کشور علیه این نظام متصور است.
گفتنی است؛ حضور ۲ ساله جوانان در سن مشمولیت در نیروهای نظامی و انتظامی برای ایجاد امنیت و دفاع از استقلال، تمامیت ارضی ایران و نظام جمهوری اسلامی، جان، مال و ناموس مردم به عنوان یک تکلیف دینی و ملی پیش‌بینی شده است.

استفاده بهینه از توانایی‌های جوانان در طول ۲ سال خدمت سربازی

لازم به ذکر است؛ مدت ۲ سال مشمولیت در شرایط بحرانی و یا عادی با تصویب مقام معظم رهبری قابل تغییر است که در سال ۸۷ این مدت در مناطق عملیاتی ۱۷ ماه، محروم و بد آب و هوا ۱۸ ماه و سایر مناطق کشور ۲۰ ماه می‌باشد .

رویکردی که امروز در جمهوری اسلامی ایران در خصوص خدمت وظیفه عمومی مطرح شده، این است که ما باید تلاش کنیم علاوه بر استفاده بهینه از توانایی‌های جوانان در طول ۲ سال خدمت سربازی، این ۲ سال را به دوران رشد و تعالی جوانان و تربیت و کادرسازی برای کشور تبدیل نماییم.
با این رویکرد؛ اقدامات اساسی ذیل به عنوان اولویت در نیروهای مسلح، پیش‌بینی و در حال اجرا می‌باشد:

۱ ـ  به کارگیری نیروهای متخصص در تخصص‌های مربوطه در حد توان و متناسب با نیاز نیروهای مسلح

۲ ـ  اصلاح قوانین با هدف خوشایند‌سازی خدمت سربازی

۳ ـ  تلاش برای به کارگیری سربازان در نزدیک‌ترین مکان ممکن به محیط زندگی فرد، با حفظ توان رزمی نیروهای مسلح
۴ ـ  تقویت آموزش‌های اخلاقی و تربیتی سربازان در طول خدمت

۵ ـ  پیش‌بینی اجرای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کنار سایر آموزش‌های نظامی ـ  تخصصی برای سربازان

۶ ـ  ساماندهی مراکز آموزشی رزم مقدماتی نظامی و بهبود وضعیت آنها، اصلاح نسبی حقوق، جیره ادواری و تغذیه سربازان

۷ ـ  استفاده از سربازان متخصص در امور سازندگی، آموزشی، بهداشتی و درمانی با مامور نمودن سربازان به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی با رعایت حفظ آمادگی رزمی نیروهای مسلح که هم اکنون تعداد زیادی از جوانان را در حال خدمت در این مجموعه‌ها داریم.

مقررات ویژه مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

در خصوص موضوع خدمت وظیفه عمومی مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور در حال حاضر از نظر ضوابط و مقررات، مشکل چندانی وجود ندارد و برای بیش از ۹۰% از مشکلات، تدابیر لازم اتخاذ شده است.

در این راستا در گذشته، ضوابطی در خصوص مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور وضع و اجرایی گردید.

گفتنی است؛ این امر با تشکیل شورای ایرانیان مقیم خارج از کشور و تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی قوت گرفت و ضمن پیش‌بینی تسهیلات خاص برای این افراد، اقدام به شفاف‌سازی وضعیت خدمت وظیفه آنان گردید.
در ادامه، عناوین اقداماتی که در این راستا انجام شده به همراه کلیاتی از قوانین خدمت وظیفه عمومی در این ویژه‌نامه اعلام می‌گردد.

به موجب ماده ۱ قانون خدمت وظیفه عمومی، دفاع از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران، جان، مال و ناموس مردم، وظیفه دینی و ملی هر فرد ایرانی است.
در اجرای این وظیفه، تمام اتباع ذکور دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی برابر مقررات این قانون هستند.
خاطرنشان می‌شود؛  هیچ فرد مشمول، خدمت وظیفه عمومی را جزء در موارد مصرحه در این قانون نمی‌توان از خدمت معاف کرد.

سن مشمولیت در جمهوری اسلامی ایران

هر فرد ذکور ایرانی از اول فروردین ماه سالی که طی آن سال وارد سن ۱۹ سالگی می‌شود، مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی خواهد شد.

سال احضار: سالی که طی آن سال، افراد ذکور به سن ۱۸ سال تمام می‌رسند، سال احضار نامیده می‌شود که به شرح زیر محاسبه و تعیین می‌شود:

سال احضار = سال تولد +  18

مثال:  1387 =  1369 +  18

تذکر: واحدهای وظیفه عمومی موظف هستند، در طول سال احضار به وضع مشمولان مقیم یا متولد حوزه مأموریت خود رسیدگی نمایند به طوری که قبل از رسیدن به سال اعزام، تکلیف تمام مشمولان، روشن شده باشد.
این مسئولیت برای مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور بر عهده نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارج است که باید وضعیت مشمولان را با هماهنگی سازمان وظیفه عمومی مشخص نمایند.

سال اعزام:

سالی که طی آن سال، افراد ذکور به سن ۱۹ سال تمام می‌رسند و برای انجام خدمت دوره ضرورت، بلامانع تشخیص داده شده و به خدمت اعزام می‌شوند، سال اعزام نامیده شده و به شرح زیر محاسبه و تعیین می‌گردد:

سال اعزام =  سال تولد  +  19

مثال:  1388  =  1369  +  19

تذکر: به موجب ماده ۳ قانون خدمت وظیفه عمومی، سن مشمولان و افراد تحت تکفل آنان از لحاظ خدمت وظیفه عمومی و یا معافیت از آن، تابع مندرجات اولیه اولین شناسنامه بوده و هر گونه تغییری که بعد به عمل آمده باشد، از لحاظ وظیفه عمومی، معتبر نخواهد بود.

مدت خدمت وظیفه عمومی:

به موجب ماده ۴ قانون خدمت وظیفه عمومی، مدت خدمت وظیفه عمومی ۳۰ سال است و مراحل آن برای تمام مشمولان به شرح زیر است:

الف ـ  دوره ضرورت ۲ سال است که در حال حاضر با توجه به مصوبه فرماندهی معظم کل قوا تا   یکم فروردین ماه ۱۳۸۹ با توجه به شرایط جغرافیایی محل خدمت، دوره ضرورت به شرح جدول ذیل خواهد بود:

ب ـ  دوره احتیاط  8 سال

ج ـ  دوره ذخیره اول  10 سال

د ـ  دوره ذخیره دوم  10 سال

ردیف

محل خدمت

مدت خدمت

۱

مناطق عادی

 18  ماه

۲

مناطق محروم و بد آب و هوا

۱۷   ماه

۳

مناطق عملیاتی

۱۶   ماه

توضیح: مدت خدمت وظیفه عمومی در مناطق عادی برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس ۱۷  ماه، ‏ فوق لیسانس  16  ماه، ‏ دکترا  15  ماه و فوق دکترا  14  ماه می‌باشد.

مدارک مورد نیاز درخواست برگه اعزام به خدمت

۱ ـ  اخذ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی از دفاتر پلیس + ۱۰ در داخل کشور و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

۲ ـ  برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان (برگ شماره ۲ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی تکمیل شود)

۳ ـ  برگ تکمیل شده معاینه اولیه مشمولان (برگ شماره ۵ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی تکمیل شود، مشروط بر اینکه پزشک، نتیجه معاینه تمامی اندام‌ها را طبیعی تشخیص داده باشد)

۴ ـ  تصویر کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمولان

۵ ـ  تصویر صفحه اول شناسنامه عکس‌دار (در صورت داشتن توضیحات، یک نسخه از صفحه آخر)

۶ ـ  تصویر گواهی آخرین مدرک تحصیلی (مشمولان دارای تحصیلات غیر دانشگاهی برگه شماره ۳ را تکمیل نمایند)

۷ ـ  عکس ۳ ×۲  زمینه سفید و تمام‌ رخ مشمول (علاوه بر عکس‌های الصاقی به برگ‌ها، یک قطعه عکس)

۸ ـ  برگ واکسیناسیون که تاریخ تلقیح واکسن در آن درج گردیده باشد.
این تاریخ باید حداقل ۱۵ روز قبل از تاریخ اعزام به مرکز آموزش باشد. (برگه شماره ۴ تکمیل شود)

۹ ـ  و برگه تکمیل شده استعلام آخرین وضعیت مشمول، سنوات قبل از ۶۴ (برگه شماره ۱ تکمیل گردد)

برگ واکسیناسیون

۱ ـ  مشمول باید قبل از ارائه درخواست اعزام به خدمت با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت نسبت به واکسیناسیون مننژیت و چندگانه اقدام نماید.

۲ ـ  مرکز بهداشت پس از انجام واکسیناسیون، ضمن درج تاریخ و نام واکسیناتور، محل‌های تعیین شده را با مهر واکسیناسیون و مرکز بهداشت ممهور نماید.

۳ ـ  مشمول باید قسمت اول را پس از انجام واکسیناسیون جدا نموده و همرا با سایر مدارک به سازمان وظیفه عمومی ناجا ارسال نماید.

۴ ـ  قسمت دوم برگه نیز توسط مشمول جدا شده و نزد وی نگهداری شود تا هنگام مراجعه به مرکز آموزش ارائه گردد.

تبصره: چنانچه روز اعزام با ایام تعطیلات مواجه گردید، اعزام به اولین روز کاری بعد از تعطیلات موکول خواهد شد.

معافیت تحصیلی

**   معافیت تحصیلی دانش‌آموزان

دانش‌آموزانی که وارد سن ۱۹ سالگی شده و طبق مقررات وزارت آموزش و پرورش و وظیفه عمومی در دوره متوسطه مشغول به تحصیل می‌باشند، برای اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی تا سن ۲۴ سال تمام و برای اخذ دیپلم کار و دانش و فنی و حرفه‌ای تا سن ۲۲ سال تمام، مجاز به ادامه تحصیل به صورت حضوری و پیوسته بوده و تا پایان دوره تحصیل از معافیت تحصیلی بهره‌مند خواهند بود.

تذکر ۱: تحصیل دانش‌آموزان باید به صورت پیوسته باشد.

تذکر ۲: به دانش‌آموزان داوطلب آزاد، معافیت تحصیلی تعلق نمی‌گیرد.

تذکر ۳: تمام افراد برخوردار از معافیت تحصیلی در صورت انصراف و یا ترک تحصیل باید طی مدت ۴ ماه در داخل کشور و یک سال در خارج از کشور خود را به سازمان وظیفه عمومی ناجا در داخل کشور معرفی نمایند، تا غایب شناخته نشده و نسبت به تعیین تکلیف نمودن وضعیت خدمتی آنان اقدام گردد.

مثال: مشمول؛ رضا نادری متولد ۲۵ / ۷ / ۱۳۶۴ در سال تحصیلی ۸۵ و ۸۴ در دوره متوسطه مشغول به تحصیل بوده و در تاریخ ۱۷ / ۲ / ۸۵ ترک تحصیل نموده است و در مورخه  30 / 3 / 85 خود را معرفی نموده و درخواست اعزام به خدمت می‌نماید که پس از بررسی برابر روش جاری به تاریخ ۱۹/ ۵ / ۸۵ برای وی برگ اعزام به خدمت بدون غیبت صادر خواهد شد.

 **   معافیت تحصیلی دانشجویان

مشمولان فارغ‌التحصیل دیپلم و پیش‌دانشگاهی غیر غایب که طبق مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا دانشگاه آزاد اسلامی در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مورد تائید وزارتخانه‌ها و دانشگاهی مذکور پذیرفته شوند تا پایان سقف تعیین شده به شرح جدول ذیل از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

ردیف

مقطع تحصیلی

حداکثر مدت مجاز

۱

کاردانی

۳   سال

۲

کارشناسی ناپیوسته

۳    سال

۳

کارشناسی ارشد ناپیوسته

۳    سال

۴

دکترای ناپیوسته

۵   سال

۵

کارشناسی پیوسته

۶   سال

۶

کارشناسی ارشد پیوسته

۸   سال

۷

دکترای پزشکی پیوسته

۸   سال

بر اساس مصوبه جدید ستاد کل نیروهای مسلح، سقف تحصیلی معافیت تحصیل مشمولان وظیفه عمومی به شرح زیر افزایش یافت:

الف ـ  مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته یک ترم

ب ـ  مقاطع کارشناسی پیوسته، دکترای پزشکی پیوسته و دکترای PHD دو ترم

تذکر ۱ : دانشجویانی که بیش از سقف مجاز به تحصیل خود ادامه دهند، غایب شناخته خواهند شد.

تذکر ۲ : معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی یک بار و حداکثر تا اخذ مدرک تحصیلی دکترا صادر می‌شود.

تذکر ۳ : مشمولان فارغ‌التحصیل فوق دیپلم و بالاتر، پس از فراغت از تحصیل حداکثر مدت ۶ ماه در داخل کشور و یک سال در خارج از کشور فرصت دارند تا مدارک خود را برای روشن نمودن وضع مشمولیت خود، به سازمان وظیفه عمومی و یا دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی ارسال نمایند، تا غایب شناخته نشوند.

مثال: مشمول جواد کاظمی در تاریخ ۱۵/ ۸ / ۸۶ در مقطع کاردانی فارغ‌التحصیل گردیده است و در تاریخ ۱۰ / ۲ / ۸۷ خود را معرفی و درخواست اعزام به خدمت را دارد که پس از بررسی مدارک برای وی برگه اعزام به خدمت بدون غیبت به تاریخ ۱/ ۴ / ۸۷ صادر و ارسال می‌گردد.

تذکر ۴ : مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر را دارند، باید طی مدت حداکثر ۶ ماه پس از تاریخ فراغت از تحصیل در داخل کشور و یک سال در خارج از کشور در آزمون مقطع بالاتر شرکت نموده و در صورت قبولی در آزمون و عدم ورود به غیبت، مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود.
این افراد چنانچه قبل از سپری شدن مدت فوق، مدارک خود را ارسال و به خدمت اعزام شوند در صورت قبولی در آزمون در هر مرحله از خدمت، ترخیص و معافیت تحصیلی برای آنان صادر خواهد شد.

تذکر ۵ : ورود مشمولان به غیبت، مانع برخورداری آنان از معافیت تحصیلی خواهد بود.

تذکر ۶ : دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده و ترک تحصیل نمایند، باید طی مدت حداکثر ۴ ماه از تاریخ انفصال از تحصیل در داخل کشور و یک سال در خارج از کشور مدارک خود را به سازمان وظیفه عمومی ارسال نمایند تا بدون غیبت به خدمت اعزام شوند.

**   معافیت تحصیلی طلاب حوزه‌های علمیه

مشمولان غیر دیپلم که قبل از ورود به سن مشمولیت (۱۹ سالگی) در حوزه‌های علمیه به تحصیل اشتغال یابند، می‌توانند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی دوره مقدمات را طی و از معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند.

مشمولان تارک تحصیل دوره دبیرستان که طی مدت ۶ ماه از تاریخ ترک تحصیل، در حوزه علمیه به تحصیل اشتغال یابند در صورتی که دوره مقدمات را حداکثر تا سن ۲۴ سالگی به اتمام رسانند، می‌توانند از معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند.

خاطرنشان می‌شود؛ برخورداری از معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر از مقدمات در حوزه‌های علمیه مشروط به عدم ورود به غیبت مشمول می‌باشد.

 چگونگی ادامه تحصیل مشمولان در خارج از کشور

ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور، صرفاً در موارد زیر مجاز می‌باشد.

*   در اجرای مصوبات مربوط به نخبگان و استعدادهای برتر

*   قانون نحوه تأمین اعضای هیئت علمی

*  قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور

*  معافیت دانش‌آموزی (ماده ۱۹)

*  و معافیت دانشجویی (ماده ۲۱).

قانون ادامه تحصیل نخبگان

۱ ـ  نخبگان با معرفی بنیاد ملی نخبگان، مجاز به خروج از کشور برای ادامه تحصیل می‌باشند.
همچنین نخبگانی که پروژه‌های تحقیقاتی خود را در نزد بنیاد نخبگان نیروهای مسلح انتخاب کرده‌اند، صرفاً با موافقت این بنیاد، مجاز به خروج از کشور هستند.

۲ ـ  برای احراز استعدادهای برتر و نخبگی، مصوبات متعددی وجود دارد که برابر فرآیند تعیین شده توسط بنیاد ملی نخبگان، انجام شده و به طور کلی شامل افراد ذیل می‌باشد:

برگزیدگان المپیادهای علمی معتبر داخلی و جهانی

*   نفرات اول تا سوم المپیادهای معتبر جهانی و بین‌المللی دانش‌آموزی

*   راه‌یافتگان مرحله نهائی المپیادهای معتبر جهانی و بین‌المللی دانش‌آموزی

*   نفرات اول تا سوم المپیادهای معتبر بین‌المللی دانش‌آموزی

*   نفرات اول تا سوم المپیادهای علمی دانشجویی کشور

  و نفرات اول تا سوم المپیادهای معتبر علمی دانش‌آموزی کشور.

برگزیدگان از میان آزمون‌های سراسری

100 نفر اول گروه ریاضی فیزک مقطع کارشناسی

*   50 نفر اول گروه علوم تجربی مقطع کارشناسی

*   50 نفر اول گروه علوم انسانی مقطع کارشناسی

  و ۲۰ نفر اول رشته‌های هنر.

مخترعان، مکتشفان و آفرینندگان آثار بدیع و ارزنده ادبی و هنری

*    برگزیدگان مسابقات و جشنواره‌های علمی معتبر داخلی و خارجی از قبیل خوارزمی و رازی

   برگزیدگان از میان مخترعان و مکتشفان ایرانی که اختراع و اکتشاف آنان در مراجع ذی‌صلاح داخلی و خارجی به ثبت رسیده باشد.

*  و برگزیدگان از میان آفرینندگان آثار بدیع و ارزنده هنری درحوزه‌های موسیقی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، معماری و غیره با معرفی مراجع معتبر.

دانش‌آموختگان برتر

برگزیدگان از میان نفرات اول دانش‌آموخته رشته‌های دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) داخل کشور و حوزه‌های علمیه (سطح یک بالاتر)

*  برترین‌های مسابقات علوم قرآنی

*  برگزیدگان نفرات اول تا سوم مسابقات معتبر قرآنی داخلی و بین‌المللی

*   شخصیت های برجسته علمی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور

*   برگزیدگان از میان محققان ایرانی که بر اساس معیارهای موسسات معتبر اطلاعات علمی بین‌المللی و داخلی به لحاظ تعداد ارجاعات به مقالات آنها و یا سایر شاخص‌های مرتبط به عنوان پژوهشگران و دانشمندان ملی و بین‌المللی شناخته شده‌اند.

*   برگزیدگان از میان افرادی که برای حل مشکلات ملی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی راهکارهای مناسبی ارائه کرده و این راهکارها تجربه شده و نتایج حاصل از آن به تائید مراجع ذی‌ربط رسیده باشد.

  برگزیدگان از میان افرادی که در هر یک از رشته‌ها و گروه‌های علمی اعم از: علوم انسانی، معارف اسلامی، علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و هنر، نظریه یا تئوری جدید ارائه کرده و از سوی مراجع معتبر ملی و بین‌المللی مربوط، تاثیرگذار شناخته شده باشند.

*   برگزیدگان ازمیان مولفان و مترجمان کتب، نویسندگان مقالات، واعظان و شاعران که آثار فاخر ایشان دارای نقش مهم و تاثیر ویژه در توسعه مرزهای دانش و فناوری یا ترتیبی و اخلاقی در حوزه مربوط بوده است.

برگزیدگان برتر اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مدرسان و محققان علوم حوزوی

*   برگزیدگان از میان اعضای هیئت علمی دانشگاهی که کار ممتاز و شاخصی انجام داده‌اند

*   برگزیدگان از میان اساتید نمونه و ممتاز در سطح کشور

  برگزیدگان از میان پژوهشگران نمونه‌ی کشوری

*   برگزیدگان از میان مدرسان حوزه‌های علمیه کشور که تدریس می‌کنند

  برگزیدگان از میان محققان برتر حوزوی

تسهیلات به نخبگان و استعداد‌های برتر برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

نخبگان و استعداد‌های برتر از ضوابط ادامه تحصیل در خارج از کشور مستثنی است اما دانشگاه محل تحصیل آنان باید مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

گفتنی است؛ افراد یاد شده، در حین تحصیل در داخل کشور، در صورت انصراف و ترک تحصیل، مجاز به خروج از کشور برای ادامه تحصیل هستند.
همچنین افرادی که در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند، در صورت تائید مراجع ذی‌ربط می‌توانند انصراف داده و در داخل کشور ادامه تحصیل دهند.

لازم به ذکر است؛ مدت زمان خروج از کشور برای ادامه تحصیل، همانند سایر دانشجویان از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر حسب نیاز و ضرورت تعیین می‌گردد.

یادآور می‌شود؛ نخبگان و استعدادهای برتر مشمول بورسیه وزارتخانه و سازمان‌ها، صرفا با اجازه سازمان‌های فوق، از طریق سازمان وظیفه عمومی، مجاز به خروج از کشور می‌باشند.

قانون ادامه تحصیل اعضای هیئت علمی درخارج از کشور

ادامه تحصیل اعضای هیئت علمی در خارج از کشور به ۲ شرط امکان‌پذیر است:

شرط اول : درخواست معافیت تحصیلی از سوی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت و درمان یا دانشگاه آزاد اسلامی از سازمان وظیفه عمومی ناجا انجام گرفته باشد.

شرط دوم : تضمین مراجعت بعد از اتمام تحصیل یا ترک تحصیل از سوی مبادی که درخواست معافیت تحصیلی نموده‌اند، انجام گرفته باشد.

قانون تمدید ادامه تحصیل در مقطع دکترا

دانشجویانی که با اخذ معافیت تحصیلی در خارج، در مقطع ارشد، تحصیل می‌نمایند و تمایل دارند،  در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند باید:
 1 ـ  وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان برای این مقطع، معافیت تحصیلی درخواست نمایند.
 2 ـ   دانشجو حداکثر طی یک سال پس از فراغت از تحصیل در مقطع ارشد، در مقطع دکترا شروع به تحصیل نماید.

 نکته :  تضمین مراجعت قبلی با توجه به شرایط زمانی، تطبیق داده می‌شود، چنانچه تغییر کرده باشد، متناسب با شرایط جدید باید تضمین، ارائه شود.

قانون اعزام دانشجو به خارج

دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی، با رعایت سایر شرایط این قانون، مجاز به خروج از کشور برای ادامه تحصیل هستند.
ناگفته نماند؛ پس از رعایت قوانین، با درخواست خروج از کشور از سوی وزارت علوم یا بهداشت و درمان، صدور معافیت تحصیلی برای آنان در دستور کار سازمان وظیفه عمومی قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است؛ در رابطه با مورد یاد شده، رعایت نکات ذیل الزامی است:

۱ ـ  مشمول باید فاقد غیبت باشد.

۲ ـ  تاریخ پذیرش در دانشگاه خارج از کشور مشخص شده و به هنگام آغاز تحصیل حداکثر یک سال از تاریخ مجوز خروج از کشور، نگذشته باشد.

۳ ـ  طی مدت یک سال پس از صدور مجوز خروج از کشور، شروع به تحصیل آنان به سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام شود.

۴ ـ  مشمول در همان رشته، دانشگاه و کشوری که مجوز صادر شده تحصیل خود را آغاز نماید.

 نکته ۱ :  دانش‌آموزانی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت، از کشور خارج و در دوره دبیرستان مشغول به تحصیل شده باشند، در صورتی که تحصیل آنان واجد شرایط مشمولان مشابه در داخل کشور بوده و مورد تائید وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 نکته ۲ : مشمولانی که در خارج از کشور موفق به اخذ دیپلم شده باشند، چنانچه در رشته‌های مورد تائید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت و درمان مشغول به تحصیل شده باشند، تا رسیدن به درجه دکترا می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

سایر تسهیلات پیش‌بینی شده برای تحصیل در خارج از کشور

مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که موفق به اخذ دیپلم در خارج از کشور شده باشند یا قبل از رسیدن به سن مشمولیت از کشور خارج و در دوره دبیرستان مشغول به تحصیل شده باشند، می‌توانند در رشته‌های مورد تأیید وزارت علوم تا مقطع دکترا به شرطی که پیوستگی تحصیلی آنها رعایت شده باشد، با هماهنگی وزارت علوم یا وزارت بهداشت و درمان و اخذ معافیت تحصیلی، ادامه تحصیل بدهند.

خاطرنشان می‌شود؛ آن دسته از دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور، که قبل از مهر ماه ۸۵ از کشور خارج شده و بدون اخذ معافیت تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های معتبر مورد تائید وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت و درمان اشتغال به تحصیل دارند، چنانچه برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخل کشور پذیرش شوند، به شرطی که فاصله تحصیلی آنان بیش از یک سال نباشد، از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

نکات مهم دیگری برای ادامه تحصیل مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

الف ـ  هرگونه تغییر رشته یا دانشگاه محل تحصیل، با رعایت مقررات وظیفه عمومی به شرح ذیل امکان‌پذیر می‌باشد:
 *  حداکثر ۴ نیم‌سال تحصیلی از آغاز تحصیل در رشته یا دانشگاه اولیه نگذشته باشد.

 *   رشته و دانشگاه، مورد تایید وزارتین علوم و بهداشت و درمان قرار گرفته باشد.

 *   موضوع از سوی وزارتین علوم و بهداشت و درمان به سازمان وظیفه عمومی برای اخذ معافیت مجدد، منعکس گردد.
ب ـ  معافیت تحصیلی صادره، صرفاً برای آن مقطع تحصیلی که صادر شده اعتبار دارد.
چنانچه مشمولی قصد ادامه تحصیل داشته باشد، باید با تائید وزارت علوم و تحقیقات و یا بهداشت و درمان و قبل از اتمام و حداکثر یک سال فاصله از فارغ التحصیلی مقطع قبلی برای وی درخواست معافیت تحصیلی شود، تا امکان استفاده از معافیت تحصیلی برای مقطع جدید فراهم شود.
ناگفته نماند؛ در موارد یاد شده، حتماً تضمین مراجعت قبلی با توجه به شرایط زمانی تطبیق داده خواهد شد.

ج ـ  برگشت به کشور، حداکثر یک سال پس از فراغت، انصراف یا اخراج از تحصیل، باید صورت گیرد تا مشمول وارد غیبت نشود.

د ـ  دانشجویان اخراجی یا انصرافی، مجاز به خروج از کشور برای ادامه تحصیل نیستند.

ایجاد تسهیلات برای ادامه تحصیل فرزندان مأموران ثابت دولت درخارج از کشور، پس از مراجعت پدر از مأموریت

تمام  فرزندان مأموران ثابت دولتی در خارج از کشور، برابر ضوابط موجود باید در صورت پایان یافتن مأموریت والدین، طی مدت ۶ ماه خود را برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند.

خاطرنشان می‌شود؛ در صورت پایان یافتن مأموریت والدین، مشمولانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند با تبدیل وجه‌‌الضمان وزارت، سازمان یا نیرو به وجه‌الضمان معتبر شخصی تا پایان تحصیلات در خارج ادامه تحصیل دهند.
  نکته : برای تسهیل کردن این بخش، توافق‌نامه‌ای نیز میان وزارت امور خارجه و سازمان وظیفه عمومی امضاء شده است.

معافیت کفالت

معافیت کفالت در حقیقت معافیت از خدمت دوره ضرورت به سبب سرپرستی بستگان درجه اول (پدر، مادر، خواهر، برادر) و پدر بزرگ و مادر بزرگ با توجه به شرایط مندرج در جدول ذیل می‌باشد.
معافیت کفالت در حال حاضر به ۲ دسته تقسیم می‌شود:

*   معافیت‌هایی که در قانون خدمت وظیفه عمومی به صراحت تعیین شده است.

   معافیت‌هایی که متناسب با شرایط به تصویب مقام معظم رهبری می‌رسد.

ردیف

نوع کفالت

شرایط احراز

۱

پدر بالاتر از ۵۹ سال

  * پدر مشمول بیش از ۵۹ سال تمام دارد.

  * مشمول برادر تنی یا ناتنی بیش از ۱۸ سال از پدر نداشته باشد و اگر دارد با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی توانایی کافی برای مراقبت از پدر را نداشته باشد.

  مشمول فاقد غیبت باشد.

۲

پدر کمتر از ۵۹ سال و نیازمند به مراقبت

  * پدر مشمول کمتر از ۵۹ سال داشته و برابر نظریه شورای پزشکی وظیفه عمومی نیاز به مراقبت داشته باشد.

  * مشمول برادر تنی یا ناتنی بیش از ۱۸ سال، از پدر نداشته باشد و اگر دارد با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی توانایی کافی برای مراقبت از پدر را نداشته باشد.

 *  مشمول فاقد غیبت باشد. 

۳

مادر فاقد همسر

  *   پدر مشمول در قید حیات نباشد.

  * مادر مشمول طلاق قطعی گرفته باشد.

 * مادر مشمول ازدواج مجدد نداشته باشد.

  مشمول برادر تنی بیش از ۱۸ سال، از مادرش نداشته باشد و اگر دارد، با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی توانایی کافی برای مراقبت از مادر را نداشته باشد.

  *   مشمول فاقد غیبت باشد.

۴

جد فاقد فرزند ذکور و اناث و نیازمند مراقبت (پدربزرگ پدری و مادری)

 * پدربزرگ مشمول فرزند ذکور و اناث نداشته باشد.

 * پدربزرگ مشمول برابر نظریه شورای پزشکی وظیفه عمومی قادر به اداره امور خود نباشد.

 * مشمول یگانه نوه ذکور بیش از ۱۸سال، پدربزرگ باشد و یا در صورت وجود نوه ذکور دیگر به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی قادر به مراقبت از پدربزرگ نباشد.

 * مشمول فاقد غیبت باشد.

۵

جده فاقد همسر و فرزند ذکور و اناث(مادربزرگ پدری و مادری)

 * مادربزرگ مشمول فاقد فرزند ذکور و اناث باشد.

 * همسر مادربزرگ فوت نموده باشد.

 * مادربزرگ از همسرش طلاق گرفته باشد (قبل از سن مشمولیت)

 * مکفول نوه ذکور بالای ۱۸ سال دیگری نداشته باشد و اگر دارد به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی توانایی کافی برای مراقبت از مادربزرگ را نداشته باشد.

 * مشمول فاقد غیبت باشد.

۶

برادر بیش از ۱۸ سال فاقد پدر، همسر و فرزند و نیازمند مراقبت

 * برادر مشمول باید فاقد پدر، همسر و فرزند باشد یا اینکه پدر در حبس باشد.

 * برادر مشمول (مکفول) به علت بیماری یا نقص عضو نیاز به مراقبت داشته باشد .

 * برادر مشمول بیش از ۱۸ سال سن داشته باشد.

 * مشمول فاقد غیبت باشد.

 * برادر سالم بالای ۱۸ سال دیگری نداشته باشد.

۷

خواهر بیمار بیش از ۱۸سال فاقد پدر، همسر و فرزند و نیازمند مراقبت

  *  خواهر مشمول باید فاقد پدر، همسر و فرزند باشد یا اینکه پدر در حبس باشد.

  *  مشمول یگانه برادر ذکور بالای ۱۸سال خواهرش باشد و یا در صورت وجود به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی توانایی کافی برای مراقبت از مکفول را نداشته باشد.

 * خواهر مشمول به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی قادر به اداره امور خود نیست و نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

  *  مشمول فاقد غیبت باشد.

۸

خواهر مجرد فاقد پدر

 * مشمولانی که تنها برادر خواهری باشند که فاقد پدر بوده یا اینکه پدر در حبس باشد و تا سن ۲۴ سالگی شوهر اختیار ننمایند، می‌توانند از معافیت دائم بهره‌مند گردند.

(خواهر مجرد باید فاقد برادر تنی و ناتنی بیش از ۱۸ سال باشد)                            

۹

برادر یا خواهر صغیر

  برادر یا خواهر صغیر مشمول زیر سن ۱۸ سال باشد.

* پدر مشمول در قید حیات نباشد یا اینکه پدر در حبس باشد.

مشمول یگانه برادر بالای ۱۸ سال باشد و در صورت وجود برادر دیگر، بنا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی توانایی کافی برای مراقبت از مکفول را نداشته باشد.

  مشمول فاقد غیبت باشد.

قانون حمایت جامع از حقوق معلولان

به موجب قانون مصوب سال ۸۳ مجلس شورای اسلامی، افرادی که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم، اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارایی آنان ایجاد گردد به طوری که موجب کاهش استقلال آنان در زمینه اقتصادی و اجتماعی و اقتصادی شود و در یکی از گروه‌های ۶ گانه اصلی به شرح ذیل قرار داشته باشند، معلول شناخته می‌شوند:

۱ ـ  معلولیت جسمی حرکتی

۲ ـ  معلولیت ذهنی

۳ ـ  معلولیت بینایی

۴ ـ  معلولیت شنوایی

۵ ـ  معلولیت گفتاری

۶ ـ  و معلولیت بیماران روانی مزمن.

 نکته :  درصد معلولیت در هر گروه بر اساس درجه‌بندی، رتبه‌ای بوده و در ۴ سطح خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید تعیین شده است.

تبصره ۱: وضعیت جسمی، روحی و روانی معلول باید مجدد در شورای پزشکی وظیفه عمومی محل مطرح و در مورد عدم کارآئی و نیاز به مراقبت وی اظهار نظر شود.

تبصره ۲: یک یا دو نفر از فرزندان یا برادران معلولان به شرح زیر از خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند:

ردیف

نوع کفالت

شرایط احراز

۱

پدر یا مادر یا هر دو معلول باشند

۱ ـ  معلولیت پدر یا مادر مورد تائید سازمان بهزیستی باشد.

۲ ـ معلولیت، مورد تائید شورای پزشکی معاونت وظیفه عمومی شهرستان ـ استان باشد.

۳ ـ  مشمول فاقد غیبت باشد.

۴ ـ  با رضایت پدر یا مادر یکی از فرزندان معرفی شود.

۲

دو فرزند (خواهر یا برادر) معلول باشند.

۱ ـ  معلولیت فرزندان مورد تائید سازمان بهزیستی باشد.

۲ ـ  معلولیت فرزندان مورد تائید شورای پزشکی معاونت وظیفه عمومی شهرستان ـ استان باشد.

۳ ـ  مشمول فاقد غیبت باشد.

۴ ـ  با رضایت پدر یا مادر یکی از فرزندان معرفی شود.

۳

پدر یا مادر و دو نفر از فرزندان معلول باشند. (حداکثر دو نفر معاف هستند)

۱ ـ معلولیت پدر یا مادر و دو فرزند مورد تائید سازمان بهزیستی باشد.

۲ ـ معلولیت پدر یا مادر و دو فرزند مورد تائید شورای پزشکی معاونت وظیفه عمومی شهرستان ـ استان باشد.

۳ ـ  مشمول فاقد غیبت باشد.

۴

همسر معلول باشد

۱ ـ  معلولیت همسر مورد تائید سازمان بهزیستی باشد.

۲ ـ  معلولیت همسر مورد تائید شورای پزشکی معاونت وظیفه عمومی شهرستان ـ استان باشد.

۳ ـ  مشمول فاقد غیبت باشد.

۴ ـ  معلولیت همسر بعد از ازدواج حادث شده باشد.

۵ ـ  افرادی که تا قبل از ابلاغ آئین نامه (۲۲/ ۱/ ۸۵) با خانمی معلول ازدواج کرده باشند واجد شرائط هستند.

تبصره : خواهر یا برادر مشمول که معلول است، در صورتی که متأهل باشد، خودشان می‌توانند فرزند خود را معاف نمایند و نمی‌توانند یک بار برادر و بار دیگر فرزند خود را از خدمت معاف کنند.

بر اساس ماده ۱۱۰ و ۱۱۱ آئین‌نامه اجرایی:
مشمولان مقیم خارج از کشور که مدعی کفالت هستند، مکلفند مدارک مورد نیاز را به نمایندگی سیاسی یا کنسولگری جمهوری اسلامی محل اقامت و در صورت نبودن نمایندگی سیاسی در محل اقامت به نزدیک‌ترین نمایندگی سیاسی تسلیم نمایند تا از طریق وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی ارسال گردد.

به وضع مشمولیت این قبیل مشمولان درحوزه مرکزی تهران رسیدگی و در صورتی که رای هیئت رسیدگی مبنی بر معافیت صادر گردد، کارت معافیت به منظور تحویل به مشمول به وزارت امور خارجه ارسال خواهد شد.

تذکر : در صورت درخواست انواعی از معافیت کفالت که لازم است، بستگان مشمول در شوراهای پزشکی معاینه شوند مانند (پدر کمتر از ۵۹ سال و نیازمند مراقبت، خواهر یا برادر بیمار و….) با توجه به اینکه هنوز هیچ سازوکاری در خصوص تشکیل شوراهای پزشکی در خارج از کشور وجود ندارد، باید برای معاینه در شوراهای پزشکی به داخل کشور مراجعه نمایند.

معافیت پزشکی

برابر  ماده ۳۹  قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به ۴ دسته به شرح زیر تقسیم می‌شوند:
۱ ـ  افرادی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت هستند، ( این قبیل مشمولان باید به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند).

۲ ـ  افرادی که به علت نقص عضو یا ابتلاء به بیماری از سلامتی کامل برخودار نبوده اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی می‌باشند، ( این قبیل افراد به خدمت اعزام شده اما در امور غیر رزم خدمت می‌نمایند).

۳ ـ  مشمولانی که به علت عدم رشد یا ابتلاء به بیماری، موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند، (باید خود را معرفی و تعیین تکلیف نمایند).

۴ ـ  مشمولانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند، (باید خود را معرفی و از معافیت پزشکی استفاده نمایند).

تبصره : نحوه‌ی طبقه‌بندی مشمولان و نوع معاینه و ضوابط معافیت پزشکی آنان به موجب آئین‌نامه معاینه و معافیت پزشکی خواهد بود.
متقاضیان این نوع معافیت، می‌توانند با مراجعه به دفاتر پست یا دفاتر پلیس +۱۰، آئین‌نامه مذکور را تهیه و استفاده نمائید.

تذکر : با توجه به اینکه در حال حاضر آئین‌نامه و دستورالعملی برای تشکیل شوراهای پزشکی در خارج از کشور وجود ندارد، تمام متقاضیان معافیت پزشکی که در خارج از ایران می‌باشند، باید توسط شوراهای پزشکی در داخل کشور معاینه و به درخواست آنان رسیدگی گردد.
گفتنی است؛ مدارک لازم و روند رسیدگی به درخواست آنان دقیقا مشابه روند رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی در داخل کشور است.

معافیت موارد خاص

**  فرزند دوم شهدا از انجام خدمت دوره ضرورت، معاف می‌باشد.

**   یکی از فرزندان مفقودالاثرها و آزادگان که به واسطه استفاده برادر آنها (مفقودالاثر و آزاده) از معافیت خانواده شهدا، سرباز شناخته شده از خدمت، معاف می‌باشد.

**   یکی از برادران مفقودالاثرها و آزادگان که به واسطه استفاده فرزند آنها (شهید، مفقودالاثر و آزاده) از معافیت خانواده شهدا، سرباز شناخته شده از خدمت، معاف می‌باشد.

**   یکی از فرزندان مفقودالاثرها و آزادگان که قبلاً برادرش (فرزند دیگر مفقودالاثر و آزاده) از معافیت خانواده شهداء استفاده نموده اما به دلیل فوت یا مهاجرت تا پایان سال ۱۳۷۹ نزد خانواده‌اش نباشد، از خدمت، معاف می‌باشد.

**   تمام جانبازان ۱۵% و بالاتر و یکی از فرزندان جانبازان ۲۵% و بالاتر و ۲ فرزند جانبازان ۵۰% و بالاتر، از خدمت، معاف می‌باشند.
**   یکی از فرزندان رزمندگان دارای ۳۰ ماه سابقه جبهه و ۲ فرزند رزمندگان دارای ۶۰ ماه سابقه جبهه، از خدمت، معاف می‌باشند.

**   یکی از فرزندان افرادی که جمع درصد جانبازی و سابقه جبهه آنها به ۳۰ امتیاز و ۲ فرزند افرادی که جمع درصد جانبازی و سابقه جبهه آنها به ۶۰ برسد، از خدمت، معاف می‌باشند.

**   یکی از فرزندان آزادگانی که بیش از ۳ سال در اسارت بوده ولی فرزند آنان بعد از آزادی به سن سربازی رسیده است، از خدمت، معاف می‌باشد.

**   آن دسته از خانواده شهدا، مفقودالاثرها، جانبازن، آزادگان و رزمندگان که یکی از فرزندان آنان از خدمت معاف شده اما ضرورت استفاده از معافیت صادره مذکور به دلیل فوت، استخدام در نیروهای مسلح و . . . منتفی گردیده می‌تواند، با ابطال کارت معافیت صادر شده، کارت جدید را برای نفر دوم خانواده اختصاص دهند.

**  تمام خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول جسمی ذهنی باشند و یک فرزند ذکور سالم بالای ۱۸ سال دارند، آن فرزند از خدمت، معاف می‌باشد.

**  تمام مادران فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) که حداکثر دارای ۲ فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشند، یکی از فرزندان آنان از خدمت، معاف می‌گردد.

**  یکی از فرزندان خانواده‌ای که یک فرزند آنان در حین خدمت سربازی فوت شده و عنوان فوت، قیود خدمتی تشخیص داده شده است، از انجام خدمت، معاف می‌باشد.

**  تمام مشمولان زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم (متولدین ۱۳۳۸ تا پایان ۱۳۵۴) ـ لیسانس (متولدین تا پایان سال ۱۳۵۴) ـ فوق لیسانس (متولدین تا پایان سال ۱۳۵۲) ـ دکترای غیر پزشکی (متولدین تا پایان سال ۱۳۵۰) ـ دکترای دامپزشکی و پزشکی (متولدین تا پایان سال ۱۳۴۴) می‌توانند از معافیت عفو رهبری استفاده نموده و از خدمت، معاف می‌باشند.

**  مشمولینی که با جانبازان ۲۵% و بالاتر ازدواج کنند، به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف شده و پس از ۵ سال معافیت دائم می‌گیرند.

**  به ازای انجام خدمت ۳ نفر از فرزندان خانواده، یکی از دیگر فرزندان آن خانواده از انجام خدمت سربازی معاف خواهد شد و به تناسب در خانواده‌هایی که ۶ یا ۹ فرزند آنان از یک پدر خدمت سربازی را انجام داده‌اند، به ترتیب ۲ یا ۳ فرزند دیگر از انجام خدمت، معاف خواهند شد.

**  مشمولی که دارای یک فرزند معلول است، از انجام خدمت دوره ضرورت، معاف خواهد شد.

تذکر : با توجه به اینکه شرط لازم و ضروری در تعلق معافیت‌های موارد خاص (به جز معافیت عفو رهبری) تایید و ارسال برگه‌های تاییدیه از سوی ارگان‌های ذی‌ربط در رابطه با هر یک از انواع معافیت‌های موارد خاص بوده و و تمامی مراجع تاییدکننده این نوع معافیت، در داخل کشور حضور دارند، لذا در صورت تمایل مشمولان خارج از کشور از استفاده از این نوع معافیت‌ها، باید مدارک در داخل کشور تکمیل و به سازمان وظیفه عمومی ارسال گردد.
در صورت نیاز به طی آموزش رزم مقدماتی، باید در تاریخ مشخص شده از سوی سازمان وظیفه عمومی حضور به هم رسانند.

معافیت در قبال پرداخت وجه

در راستای رفع مشکلات تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج که مدت مدیدی را در خارج از کشور بوده‌اند، طرح معافیت آنان در قبال پرداخت وجه مطرح و به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح رسید.
لازم به ذکر است؛ در چارچوب این طرح، مشمولان وظیفه می‌توانند با داشتن شروط ذیل و با پرداخت مبلغ ۱۰ میلیون تومان وجه، از معافیت مذکور استفاده نمایند:

شرط اول: قبل از ۲۹/ ۱۲/ ۸۲ از کشور خارج شده باشند.

شرط دوم: حداقل ۲ سال در خارج از کشور اقامت و سکونت داشته باشد.

شرط سوم: در هر مرحله حداقل ۹ ماه در خارج از کشور سکونت داشته باشند.

تبصره : مدت زمانی که افراد در هر مرحله (حداکثر ۳ ماه) به داخل کشور سفر می‌کنند، از زمان اقامت آنان کسر نمی‌شود.

شرط چهارم: آن دسته از ایرانیان مقیم خارج از کشور که از تاریخ ابلاغ اولیه مقررات (۴/ ۱۱/ ۸۲) حداکثر ۳ سال قبل از سن مشمولیت وارد کشور شده‌اند، در شمول مقررات قرار می‌گیرند.
گفتنی است؛ افرادی که قبل از تاریخ مذکور (۴/ ۱۱/ ۸۲) و در زیر سن مشمولیت وارد کشور شده‌اند، در شمول مقررات قرار نمی‌گیرند.

شرط پنجم: مبنای محاسبه اقامت ۲ ساله بعد از سن ۱۳ سالگی تمام خواهد بود.

تذکر ۱: مشمولانی که با سپردن ودیعه از کشور خارج شده اما برنگشته‌اند، با داشتن سایر شرایط هم مجاز به استفاده از معافیت می‌باشند.

تذکر ۲: مشمولانی که به خدمت اعزام شده اما ترک محل خدمت نموده‌اند، در صورتی که تاریخ فرار از خدمت آنان حداکثر تا پایان سال ۱۳۸۶ باشد، مجازات فرار از خدمت آنان مورد عفو مقام معظم فرماندهی کل قوا قرار گرفته است.

تذکر ۳: دانشجویان بورسیه یا مشمولان دارای تعهد که برابر ضوابط از کشور خارج شده‌اند، در صورت واجد شرایط بودن و پس از موافقت سازمان مربوطه و انجام تسویه‌حساب، مجاز به استفاده از این معافیت می‌باشند.

ایجاد سهولت در تردد مشمولان وظیفه مقیم خارج از کشور به ایران

مشمولان ایرانی مقیم خارج به چند گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول: مشمولانی که قبل از سال ۸۲ از کشور خارج شده‌اند ۲ دسته هستند:

دسته ۱ ـ  مشمولانی که شرایط معافیت با پرداخت وجه را دارند و مایل به استفاده از این تسهیلات هم هستند.
این افراد باید به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در آن کشور مراجعه و مدارک خود را تکمیل و پس از تائید وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی برای صدور کارت معافیت ارسال نمایند.
به محض صدور و تحویل کارت، دیگر هیچ محدودیتی برای تردد به کشور نخواهند داشت.

دسته ۲ ـ  مشمولانی هستند که شرایط استفاده از این نوع معافیت را ندارند یا تمایلی به استفاده از این تسهیلات ندارند.
این افراد می‌توانند با درج مهر در گذرنامه، هر سال یک مرتبه و حداکثر به مدت ۳ ماه به کشور تردد کنند.

گروه دوم: مشمولان دانشجوی فاقد معافیت تحصیلی هستند که تا پایان شهریور ماه ۱۳۸۵ از کشور خارج شده و در یکی از دانشگاه‌های معتبر و مورد تائید وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت و درمان مشغول به تحصیل شده‌اند.
این افراد مجاز هستند، سالانه ۲ بار و در مجموع حداکثر ۳ ماه به کشور تردد کنند.

گروه سوم: دانش‌آموزان یا دانشجویانی که بر اساس ضوابط وظیفه عمومی، با دریافت معافیت تحصیلی از کشور خارج شده‌اند و یا در آینده از کشور خارج خواهند شد.
این افراد مجاز به تردد به کشور سالانه ۲ بار و جمعا ۳ ماه هستند.

تبصره : چنانچه برای دانشجویان، شرایط اضطراری به وجود آید، با تائید کمیسیونی که وجود دارد، تردد آنان برای یک بار دیگر تمدید می‌شود.

گروه چهارم: فرزندان مأموران ثابت دولت ج . ا .ا در خارج از کشور که برابر قانون از کشور خارج شده‌اند، تا زمان اتمام مأموریت والدین خود، به طور متناوب و بدون محدودیت مجاز به تردد به کشور هستند.

لازم به ذکر است؛ در راستای ایجاد سهولت در تردد نخبگان به خارج از کشور برای تحصیل تا هر مقطع تحصیلی و فرصت‌های مطالعاتی بدون محدودیت، با تائید بنیاد ملی نخبگان در ایران هیچ محدودیتی برای تحصیل و تردد این قبیل افراد وجود ندارد.

همچنین در خصوص ایجاد تسهیلات برای خروج از کشور مشمولان دانشجوی در حال تحصیل به همراه والدین خود که به خارج از کشور به عنوان مامور ثابت دولت اعزام می‌شوند، باید گفت؛ این افراد ۲ دسته هستند:

چنانچه دانشجویی بیش از ۴ نیم‌سال تحصیلی از تحصیلش نگذشته باشد و طی یک سال از تاریخ خروج از کشور وارد دانشگاه (درخارج از کشور) شود، نسبت به معافیت تحصیلی برای وی اقدام می‌شود و چنانچه در سقف مجاز اعلام شده ذیل :

ردیف

مقطع تحصیلی

حداکثر مدت مجاز برای تحصیل

۱

کاردانی

۳

۲

کارشناسی ناپیوسته

۳

۳

کارشناسی ارشد ناپیوسته

۳

۴

دکترای ناپیوسته

۵

۵

کارشناسی پیوسته

۶

۶

کارشناسی ارشد پیوسته

۸

۷

دکترای پزشکی پیوسته

۸

تحصیل خود را به پایان برساند و در خاتمه پس از معرفی به موقع خود (حداکثر یک سال پس از فارغ‌التحصیلی) برگ اعزام بدون غیبت، دریافت و به خدمت اعزام خواهد شد.

چنانچه از تحصیل دانشجویی ۴ نیم‌سال گذشته باشد و یا بعد از یک سال از تاریخ خروج از کشور، وارد دانشگاه شده باشد و یا حداکثر طی یک سال پس از فارغ‌التحصیلی خود را معرفی ننماید، می‌تواند تحصیل خود را ادامه دهد اما با ۳ ماه اضافه به خدمت، اعزام خواهد شد.

 نکته : مشمول غایب و مشغول به خدمت دوره ضرورت، نمی‌تواند به همراه پدر به مأموریت در خارج از کشور برود.

میزان وثیقه برای خروج از کشور

۱ ـ  نخبگان با معرفی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، نیاز به سپردن وثیقه یا ضمانت بانکی نداشته و با سپردن تعهد کتبی از سوی اقوام درجه یک خانواده، مجاز به خروج از کشور هستند.

۲ ـ  سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره و همچنین عتبات عالیات با هماهنگی ستاد عمره دانشجویی و دانش‌آموزی ضمانت مشمولان از سوی این ستادها انجام می‌شود و سایر موارد زیارتی تا ۱۵ میلیون تومان سپرده نقدی.

۳ ـ  فرزندان ماموران ثابت دولت ج.ا.ا درخارج از کشور با تائید وزارت امور خارجه و اخذ تضمین لازم از سازمان ذی‌ربط و بدون پرداخت وجه، مجاز به خروج از کشور می‌باشند.

۴ ـ  خروج از کشور برای فرصت‌های مطالعاتی، ارائه مقالات و سایر سفرهای علمی برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های داخل با پرداخت مبلغ ۵ میلیون تومان وجه نقد یا ضمانت‌نامه بانکی انجام می‌شود.

۵ ـ  خروج مشمولان برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر با پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون تومان وجه نقد، ضمانت‌نامه بانکی و یا وثیقه ملکی انجام خواهد شد.
تلاش است تا به تناسب افراد برای کسانی که بورسیه وزارتخانه‌ها هستند، حداکثر مساعدت به عمل آید.

۶ ـ  خروج در سایر موارد هم برابر ضوابط با مبلغ ۱۵ میلیون تومان وجه نقد، ضمانت‌نامه بانکی و یا وثیقه ملکی انجام خواهد شد.

چگونگی ضبط وثیقه‌ها

چنانچه افراد پس از ۱۰ روز از اتمام مهلت تعیین شده به سازمان وظیفه عمومی مراجعه نکنند، وثیقه‌های نقدی ضبط شده و ضمانت‌های بانکی هم حداکثر پس از ۱۵ روز ضبط خواهد گردید.

سایر اقدامات انجام شده برای مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

۱ ـ  اطلاع‌رسانی از طریق مصاحبه‌های تلویزیونی و رادیویی و همکاری تنگاتنگ با امور مخاطبان جام جم که الحمدالله ارتباط بسیار خوبی از این طریق با ایرانیان مقیم خارج از کشور برقرار شده است.

۲ ـ  ایجاد وب سایت وظیفه عمومی با اطلاعات به‌روز و کامل با آدرس WWW.POLICE.IR

۳ ـ  تسریع در روند رسیدگی به درخواست مشمولان وظیفه مقیم خارج از کشور با راه‌اندازی اداره مشمولان خارج از کشور در سازمان وظیفه عمومی

۴ ـ  پیگیری در مورد تمدید مقررات مشمولان خارج از کشور تا پایان سال ۱۳۹۰

۵ ـ  تشکیل کمیته‌ای دائمی با مسئولیت ستاد کل نیروهای مسلح و با حضور وزارتخانه‌های امور خارجه، کشور، دفاع، اطلاعات و سازمان وظیفه عمومی.
لازم به ذکر است؛ در خصوص بررسی مستمر مسائل و مشکلات خدمت وظیفه عمومی ایرانیان مقیم خارج از کشور و پیشنهاد به مبادی مربوطه به منظور تصویب، اولین بحثی که تصویب شده انجام اقدامات مربوط به معافیت کفالت و موارد خاص و پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور می‌باشد.

سوالات مربوط به مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

سوال :  آیا مشمولان خارج از کشور که کارت معافیت خود را مفقود نموده‌اند، می‌توانند مجدد کارت المثنی دریافت نمایند، سیر مراحل چگونه است؟
پاسخ :  بلی، باید مراتب را به سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی در محل اقامت اطلاع داده و پس از گذشت ۶ ماه خود و یا وکیل وی با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی درخواست صدور المثنی کارت معافیت نمایند.

سوال :  مدارک مورد نیاز و فرآیند استفاده از معافیت با پرداخت وجه چگونه است؟
پاسخ :
۱ ـ
گواهی اقامت (سکونت) بیش از ۲ سال در خارج از کشور که به تایید یکی از کنسولگری‌های ایران و وزارت امور خارجه رسیده باشد.
۲ ـ  عکس رنگی ۲ در ۳ تمام رخ و با زمینه کاملاً سفید مشمول به تعداد ۵ قطعه که مشخصات مشمول در پشت آن درج شده و به مهر کنسولگری ممهور گردد.
۳ ـ  تصویر تمام صفحات شناسنامه مشمول (۲ سری)
 4 ـ  در صورتی که معافیت از طریق وکیل پیگیری می‌شود، اصل وکالت‌نامه و تصویر شناسنامه و کپی یک برگ تصویر آخرین گواهی تحصیلی (در صورتی که در خارج از کشور اخذ شده باشد باید ترجمه رسمی آن ارائه شود)
۵ ـ  بررسی توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا و واریز وجوه تعیین شده توسط مشمول یا وکیل وی و ارائه مدارک خواسته شده
۶ ـ  صدور کارت معافیت و ارسال به آدرس مورد نظر و تحویل به مشمول یا وکیل وی.

سوال :  آیا مشمولانی که در سن مشمولیت از کشور خارج شده‌اند، برای معافیت مشمولان مقیم خارج می‌توانند، اقدام نمایند؟
پاسخ : بلی، در صورت داشتن سایر شرایط می‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

سوال :  آیا فرزندان مأموران دولت ج.ا.ا. در خارج از کشور و دانشجویان بورسیه می‌توانند از معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی خارج از کشور استفاده نمایند؟
پاسخ :
۱ ـ 
در حال حاضر فرزندان مأموران دولت در خارج از کشور مجاز به استفاده از این نوع معافیت هستند.
۲ ـ  دانشجویان بورسیه ضمن رعایت سایر شرایط پس از کسب رضایت و تسویه حساب از سازمان ذی‌ربط می‌توانند از معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور بهره‌مند شوند.

سوال :  فردی که دارای پدر ایرانی و مادر خارجی است آیا باید خدمت سربازی را انجام دهد؟
پاسخ : بلی، تمام افراد ذکور ایرانی (پدرشان ایرانی باشد)، باید خدمت سربازی را انجام دهند.

سوال :  مشمول دارای ۲ تابعیت ایرانی و خارجی است آیا پس از گذراندن خدمت سربازی خود در خارج، در ایران نیز باید خدمت کند؟
پاسخ : بلی، بر اساس قانون، خدمت سربازی در ایران را نیز باید سپری نماید.
ناگفته نماند؛ افرادی که به تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران در آیند و خدمت سربازی را قبلاً در کشور خود انجام داده باشند، نیازی به طی دوره خدمت وظیفه عمومی در ایران ندارند.

سوال :  مهلت اجرای مصوبه معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور تا چه سالی اعتبار دارد؟
پاسخ : اعتبار این مصوبه تا پایان سال ۱۳۹۰ تمدید گردیده است.

سوال :  آیا دانشجویانی که از کشور خارج شده‌اند، می‌توانند به داخل و خارج کشور تردد نمایند؟
پاسخ : دانشجویانی که تا پایان شهریور ۸۵ از کشور خارج شده و در یکی از دانشگاه‌های معتبر و مورد تائید وزارت علوم و یا بهداشت و درمان مشغول تحصیل هستند، می‌توانند تا پایان تحصیلات و در سقف زمانی تعیین شده سالی ۲ بار جمعاً ۳ ماه به کشور تردد نمایند.

سوال :  ­شرایط تردد (رفت و آمد) برای مشمولانی که قبل از پایان سال ۸۲ از کشور خارج شده و دانشجو نیستند و تمایل به خرید خدمت دوره ضرورت خود ندارند، چگونه است؟
پاسخ : این افراد چنانچه تا پایان سال ۸۲ از کشور خارج شده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سفارت و یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در آن کشور، درخواست تردد به کشور را نمایند.
به این افراد  یک بار در سال و به مدت ۳ ماه با درج مهر در گذرنامه، مجوز تردد داده خواهد شد.

سوال :  آیا مشمولان دانشجو که همراه پدر به عنوان مأمور ثابت دولت به ماموریت خارج از کشور می‌روند، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند؟
پاسخ : مشمولانی که دانش‌آموز داخل کشور بوده و پس از اخذ مجوز خروج، به منظور همراهی والدین طی مدت یک سال در دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی در خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند و نیز مشمولانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی بوده و طی مدت یک سال از صدور مجوز خروج، در دانشگاه‌های خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند و همچنین مشمولانی که دانشجوی داخل کشور بوده و از تاریخ صدور مجوز خروج طی مدت یک سال در دانشگاه خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند، پس از تائید دانشگاه‌ها و یا مدارس خارج از کشور از سوی وزارتخانه‌های مربوطه در ایران و اعلام تاریخ شروع به تحصیل، نسبت به صدور معافیت تحصیلی برای مشمولان مذکور اقدام می گردد.

لازم به ذکر است؛ پس از اتمام مأموریت والدین و تمایل فرزندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور وثیقه اولیه (ضمانت سازمان‌های اعزام‌کننده به مأموریت والدین ) به وثیقه جاری همانند سایر دانشجویان در خارج از کشور تبدیل خواهد شد.

سوال : نحوه‌ی خروج از کشور فرزندان مأمور ثابت دولت در خارج از کشور چگونه است؟
پاسخ : با تایید ماموریت از طرف وزارت امور خارجه و به شرط نداشتن غیبت و سپردن تضمین از سوی سازمان مربوطه، همراهی فرزندان ماموران ثابت دولت در خارج از کشور تا پایان ماموریت والدین امکان‌پذیر است.

سوال :  آیا مشمول می‌تواند در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام نماید؟
پاسخ : مشمولان در حین تحصیل نمی‌توانند تقاضای معافیت پزشکی نمایند.
گفتنی است؛ چنانچه درخواست معافیت پزشکی خود را قبل از ثبت‌نام اولیه در دانشگاه‌ها در دفاتر پلیس +۱۰ به ثبت رسانند، رسیدگی به درخواست مشمول در حین تحصیل نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

 سوال :  آیا دانشجویان اخراجی، مجاز به شرکت مجدد در آزمون ورودی دانشگاه‌ها می‌باشند؟
پاسخ : خیر،‏ دانشجویان اخراجی و انصرافی صرفاَ پس از اتمام خدمت، می‌توانند مجدد در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت و ادامه تحصیل دهند..

سوال :  دانشجویان انصرافی اگر بدون غیبت به خدمت اعزام شوند، مجاز به ادامه تحصیل هستند؟
پاسخ : خیر، ‏ تا پایان خدمت، مجاز به شرکت مجدد در آزمون و ادامه تحصیل نمی‌باشند.

سوال :  مدت زمان معرفی دانشجویان اخراجی و انصرافی چند ماه است؟
پاسخ : دانشجویان اخراجی حداکثر ۶ ماه فرصت دارند در صورت تایید دانشگاه مربوطه اعاده به تحصیل نمایند.

سوال :  شرایط درخواست معافیت تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در خارج از کشور چیست؟
پاسخ :
**
   اخذ پذیرش از دانشگاه خارج از کشور
**    تایید وزارت علوم، ‏ تحقیقات و فناوری و درخواست صدور معافیت تحصیلی از سازمان وظیفه عمومی ناجا
**    نداشتن غیبت مشمول
**    واگذاری ودیعه
**    دانشجوی انصرافی نبودن
**    و اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی.

سوال :  آیا تحصیل همزمان در ۲ دانشگاه مجاز است؟
پاسخ : خیر، فقط دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان مجاز می‌باشند.

سوال :  شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترای تخصصی رشته‌های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی چگونه است؟
پاسخ : ادامه تحصیل در مقطع دکترای تخصصی رشته‌های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی صرفاَ با تایید ستاد کل و یا عضویت در هیئت علمی امکان‌پذیر می‌باشد.

سوال :  معافیت تحصیلی چند بار در هر مقطع تحصیلی به مشمول تعلق می‌گیرد؟
پاسخ : معافیت تحصیلی به مشمول برای هر مقطع صرفاَ یک بار تعلق می‌گیرد.

سوال :  آیا به مشمولانی که به طور غیر مجاز از کشور خارج می‌شوند، معافیت تحصیلی تعلق می‌گیرد؟
پاسخ : خیر، معافیت تحصیلی صرفاَ برای مشمولانی که به طریق قانونی از کشور خارج می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

سوال :  مشمولانی که در خارج از کشور از معافیت تحصیلی برخوردار هستند، پس از اخراج یا فراغت یا ترک تحصیل، طی چه مدتی باید خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند؟
پاسخ : این افراد حداکثر تا یک سال فرصت دارند، خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنند.

 سوال :  آیا یگانه مراقب برادر و خواهر صغیر (زیر ۱۸ سال) که پدرشان فوت کرده، می‌تواند درخواست معافیت کفالت نماید؟
پاسخ : بله، مشروط به نداشتن غیبت می‌تواند تقاضای معافیت کفالت نماید.

سوال :  آیا برادران ناتنی مانع رسیدگی به درخواست کفالت خواهر و برادر صغیر می‌شوند؟
پاسخ : خیر.

سوال :  آیا یگانه مراقب خواهر مجرد فاقد پدر، در قواره معافیت کفالت قرار می‌گیرد؟
پاسخ : بله، مشروط به نداشتن غیبت.
گفتنی است؛ منظور از مجرد بودن خواهر، خواهری است که از سن ۱۸ سالگی تا ۲۴ سالگی به عقد کسی در نیامده و مجرد باقی مانده باشد و همچنین پدر وی در قید حیات نباشد.

سوال :  آیا خواهری که طلاق گرفته، در قواره رسیدگی خواهر مجرد قرار می‌گیرد؟
پاسخ : خیر، به عنوان خواهر مطلقه محسوب شده و در قواره قرار نمی‌گیرد.

 سوال :  آیا برادران ناتنی مانع از رسیدگی خواهر مجرد می‌شوند؟
پاسخ : بله

 سوال :  آیا یگانه مراقب برادر یا خواهر بیمار فاقد پدر و همسر و فرزند، در قواره معافیت کفالت قرار می‌گیرند؟
پاسخ : بله، مشروط به نداشتن غیبت مشمول.

سوال :  آیا تنها مراقب و نوه ذکور بالای ۱۸ سال جد و جده می‌تواند درخواست رسیدگی نماید؟
پاسخ : بله، مشروط بر اینکه جد و جده فاقد فرزند ذکور یا اناث باشند (فرزندان فوت کرده باشند) در خصوص جده نیز فاقد همسر باشد.

سوال :  آیا در حین تحصیل می‌توان درخواست معافیت کفالت نمود؟
پاسخ : بله، مشروط بر اینکه در زمان درخواست، از معافیت تحصیلی معتبر برخوردار باشند.

 سوال :  به منظور صحت یگانه مراقب بودن مشمول، گواهان چه کسانی هستند؟
پاسخ : ۳ نفر از بستگان نسبی و سببی باید گواهی نمایند.

سوال :  در صورت گواهی خلاف واقع، چه عواقبی در نظر گرفته شده است؟
پاسخ : در راستای ماده ۶۰ قانون، گواهان به همراه مشمول و مکفول به مرجع قضایی معرفی، ضمن ابطال معافیت، برابر قانون، مجازات‌هایی نیز برای آنان در نظر گرفته خواهد شد.

سوال :  متعهدین خدمت به سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی ذکر شده در قانون وظیفه عمومی چه کسانی هستند؟
پاسخ : متعهدین خدمت به آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان هواپیمایی، شرکت کشتیرانی، بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی کشور.

سوال :  نحوه‌ی صدور معافیت برای متعهدین خدمت ذکر شده چگونه انجام می‌پذیرد؟
پاسخ : با تائید سازمان مربوطه مبنی بر انجام تعهد مربوطه و طی دوره آموزشی مقدماتی نظامی نسبت به صدور کارت معافیت برای این افراد اقدام می‌شود.

سوال :  آیا به متعهدین خدمت (شرکت ملی نفتکش ‏ کشتیرانی و سازمان هواپیمایی) پس از اخراج، معافیت تحصیلی تعلق می‌گیرد؟
پاسخ : به متعهدین خدمت در سازمان‌ها پس از اخراج، معافیت تحصیلی تعلق نمی‌گیرد.

سوال :  آیا مشمولان استخدام شده از طریق پذیرش آزمون در دانشگاه‌های نظامی و انتظامی نیروهای مسلح، پس از اخراج، از معافیت تحصیلی برخوردار می‌شوند؟
پاسخ : خیر، این دسته از افراد در صورت اخراج از دوره آموزش، مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشند.

سوال :  معافیت‌های رهبری شامل چه گروهی از مشمولان می‌شود؟
پاسخ:

ردیف

مقطع تحصیلی

سال

۱

زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم

متولدین ۱۳۳۸ تا پایان ۱۳۵۴

۲

لیسانس

متولدین تا پایان سال ۱۳۵۴

۳

فوق لیسانس

متولدین تا پایان سال ۱۳۵۲

۴

دکترای غیر پزشکی

متولدین تا پایان سال ۱۳۵۰

۵

دکترای پزشکی و دامپزشکی

متولدین تا پایان سال ۱۳۴۴

تذکر : مشمولانی که بیش از ۵۰ سال از سن آنان سپری شده نیازی به درخواست معافیت ندارند.
گفتنی است؛ شناسنامه عکس‌دار آنان مشروط بر اینکه تغییرات سنی نداشته باشد، به منزله روشن بودن وضعیت وظیفه عمومی آنان می‌باشد.

سوال :  آیا اگر سن خواهر مجرد فاقد پدر بیش از ۲۴ سال باشد، می‌تواند تنها برادر بالای ۱۸ سال خود را معاف کند؟
پاسخ : بله، در قواره معافیت‌های عنایات مقام معظم رهبری.

سوال :  آیا خانواده‌های دارای فرزند معلول در قواره معافیت قرار می‌گیرند؟
پاسخ : بله، مشروط بر اینکه در خانواده فقط یک فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشد، می‌توانند از معافیت موارد خاص استفاده کنند.

سوال :  آیا مادران فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد امام می‌توانند فرزند خود را معاف نمایند؟
پاسخ : در صورتی که حداکثر دارای ۲ فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشند، یکی از فرزندان آنان از خدمت، معاف می‌باشد.
مشروط بر اینکه برادر دیگر از معافیت کفالت مادر استفاده نکرده باشد.

سوال :  نحوه‌ی رسیدگی به وضعیت نخبگان چگونه است؟
پاسخ : مشمولان نخبه ابتدا باید به بنیاد ملی نخبگان به آدرس: تهران . خیابان ولیعصر (عج) . زعفرانیه . خ شهید فلاحی . کوچه شیرکوه . پ  1/24 مراجعه و سوابق و مستندات نخبگی خود را برای احراز نخبگی به بنیاد مذکور ارائه نمایند.
ناگفته نماند؛ در صورت احراز نخبگی خواهند توانست از امتیازات خدمت وظیفه عمومی، ادامه تحصیل، خروج از کشور و غیره بهره‌مند گردند.
برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی  www.bonyade-nokhbegan.ir  مراجعه نمایند.

سوال :  آیا مشمولان غایب که در خارج از کشور حضور دارند، می‌توانند از معافیت پزشکی یا کفالت استفاده نمایند؟
پاسخ : رسیدگی به درخواست معافیت کفالت صرفاً در صورت نداشتن غیبت امکان‌پذیر است.
رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی در صورت داشتن غیبت نیز امکان‌پذیر است.
لازم به ذکر است؛ همزمان به وضعیت غیبت ایشان نیز رسیدگی خواهد شد.

سوال :  ضرورت استفاده از معافیت تحصیلی برای دانشجویان چیست؟
پاسخ : برای اینکه مشکلی برای واجدین شرایط استفاده از معافیت کفالت پیش نیاید، مطلوب است افراد در چارچوب ضوابط ابلاغی به موقع اقدام به درخواست و اخذ معافیت تحصیلی نمایند تا مشمول غایب محسوب نگردیده و بتوانند از مزایای مربوط به کفالت، ادامه تحصیل، تردد به خارج از کشور و….. استفاده نمایند.

سوال :  علت عدم تمدید قانون معافیت در قبال پرداخت وجه مشمولان مقیم خارج، پس از تاریخ پایان سال ۸۲ چیست؟
پاسخ : خدمت سربازی در راستای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی ایران و جان، مال و ناموس مردم بوده و همه اتباع ذکور ایرانی مکلف به انجام این خدمت هستند.
در قانون تفاوتی میان اتباع ایرانی مقیم داخل و خارج وجود ندارد.
اقدامی که برای معافیت با پرداخت وجه صورت گرفت، برای حل مشکلات ایرانیان مقیم خارج از کشور در گذشته بوده که مدت‌های مدید در خارج زندگی کرده‌اند.
همچنین هدف این بوده که مشکلات موجود بر سر راه حضور و تردد آنان در ایران مرتفع شود.
تسهیلاتی که ارائه می‌شود، نباید تشویق و تبلیغی برای خروج افراد از کشور و اقامت آنان در خارج شده و تفاوت و اختلاف فاحشی میان افرادی که در ایران زندگی می‌کنند با آنان که چند سالی به خارج سفر می‌کنند ایجاد نماید.
بنابر این تاکنون هیچ تصمیمی در خصوص تمدید تاریخ این معافیت پس از پایان سال  82 اتخاذ نشده و کماکان این تاریخ مبنا می‌باشد.

سوال :  غیبت از چه زمانی شروع می‌شود؟
پاسخ :
**
  از موعد اعزام قانونی برای خدمت (پایان ۱۹ سال تمام برای مشمولان عادی که به طور روزانه و پیوسته در حال تحصیل نمی‌باشند)
**  از ۴ ماه پس از تاریخ ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج از تحصیل برای محصلان بالای ۱۹ سال تمام
**  برای دانشجویان، پس از ۶ ماه از زمان فارغ‌التحصیلی
**  دیپلمه‌ها پس از ۶ ماه از فارغ‌التحصیلی
**  و دانشجویان اخراجی، انصرافی و فارغ‌التحصیل خارج از کشور حداکثر یک سال بعد.

سوال :  خروج از کشور دانشجویان به چه صورت می‌باشد؟
پاسخ : به منظور سفر علمی و فرصت مطالعاتی و اخذ پذیرش با درخواست و تایید دانشگاه و سپردن ودیعه ۵ میلیون تومانی مجوز خروج برای دانشجویان صادر می‌شود.
در حال تحصیل در دانشگاه‌های داخل کشور نیز پس از اخذ پذیرش با درخواست و تائید دانشگاه و وزارت علوم و با پرداخت تضمین‌های لازم در سقف ۵ میلیون تومان.

سوال :  میزان ودیعه برا ی مجوز خروج از کشور چه مبلغ و نوع وثیقه چه می‌باشد؟
پاسخ : برای سفرهای زیارتی چک به مبلغ ۱۵ میلیون تومان ، سفرهای علمی کوتاه مدت ۵ میلیون تومان نقد و برای سفرهای سوریه و تحصیل در دانشگاه‌های خارج مبلغ ۱۵ میلیون تومان نقد ‏ ضمانت‌نامه بانکی یا وثیقه ملکی.

سوال :  اخذ ودیعه به صورت ضمانت‌نامه بانکی چگونه است؟
پاسخ : ضمانت‌نامه تمام بانک‌ها با هماهنگی امور مالی سازمان وظیفه عمومی ناجا معتبر می‌باشد.

سوال :  نحوه‌ی خروج از کشور دانشجویان از طریق ستاد عمره دانشجویی چگونه است؟
پاسخ : با درخواست ستاد عمره دانشجویی و تعهد آن ستاد و نداشتن غیبت مشمول، امکان خروج از کشور دانشجویان برای عمره وجود دارد.

سوال :  آیا به مشمولان غایب، مجوز خروج تعلق می‌گیرد؟
پاسخ : هیچ مشمول غایبی به هیچ وجه مجاز به خروج از کشور نمی‌باشد.

سوال : مجوز خروج به مقصد چه کشورهایی و به چه منظور صادر می‌شود؟
پاسخ :
**   تمامی کشورها به منظور سفر علمی به جز فلسطین اشغالی
**   کشورهای زیارتی (عراق، ‏ سوریه ‏و عربستان)

سوال :  مدت خروج از کشور به منظور فرصت مطالعاتی در دوره‌های فوق لیسانس، لیسانس و دکترا به چه صورت می‌باشد؟
پاسخ : فوق لیسانس ۶ ماه و دکترا یک سال است.

منبع : www.police.ir

مقاله مفید بود؟ با دوستانتون به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *