تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
مقایسه تحصیل در مالزی با کانادا

مقایسه تحصیل در مالزی با کانادا ( چرا دانشگاه های مالزی بهتر از کانادا است؟)

زمان مطالعه: 10 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل در مالزی یا کانادا، مسئله این است! سرنوشت و زندگی انسان ها در گرو انتخاب‌هایی است که آینده آنها را رقم می‌زند؛ انتخاب مقصد و رشته تحصیلی، فاکتوری مهم و تعیین کننده برای تضمین موفقیت شغلی و تحصیلی هر کسی است. ما اینجاییم تا کمک کنیم با شناختی که از خود، مهارت‌ و توانمندی‌هایتان دارید، شانستان را برای موفقیت افزایش دهید. اگر برای محل تحصیل میان 2 کشور مالزی و کانادا دچار تردید شده‌اید، این نوشتار برای شما است. آنچه در این مقاله خواهید خوانید مقایسه شرایط تحصیل، موقعیت، رنکینگ و غیره دانشگاه های مالزی با کانادا است.

مشاوره شریف، همراه شما برای تحصیل و اقامت در مالزی است. با ما در مالزی تنها نیستید.

دلت می خواد تحصیلات عالی داشته باشی ولی نمی دونی کجا؟

اینجا رو کلیک کن

تحصیل در مالزی یا کانادا؛ مسئله این است!

شاید شما کنترلی بر روی حوادثی که در اطراف‌تان رخ می‌دهد، نداشته باشید ولی می‌توانید انتخاب کنید که چه واکنشی در برابر آنها از خود نشان دهید. اگر مهارت انتخاب درست و صحیح را نداشته باشید با انتخابی غلط، آینده خود را تباه خواهید کرد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید، زندگی پراسترس و همراه با درد و رنجی داشته باشید یا از آرامش و بودن در کنار عزیزان‌تان لذت ببرید.

کشور مالزی و کانادا 2 مقصد تحصیلی محبوب مخصوصاً برای ایرانیان هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را داند. اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره تحصیل در مالزی و کانادا به دست بیاورید با ما همراه شوید. هر آنچه برای تحصیل در 2 کشور مالزی و کانادا نیاز دارید را در این نوشتار برایتان لیست کرده ایم.

اطلاعات کلی درباره کشور مالزی

نام رسمی: مالزی
پایتخت: کوالالامپور
حکومت: دولت فدرال مالزی | نخست وزیر رئیس دولت
زبان رسمی: باهاسا مالایی
مساحت کل کشور: ۳۳۰ هزار و ۸۰۳ کیلومتر مربع
تعداد استان ها: 11 ایالت 3 قلمرو
واجد پول: رینگیت
جمعیت: 33 میلیون نفر 2021
معروف ترین شهرها: کوالالامپور، پنانگ، جرج تاون، جوهور بهرو، ملاکا، کوچینگ و…
شرایط آب و هوایی: معتدل و استوایی

 

اطلاعات کلی درباره کشور کانادا

نام رسمی: کانادا (به لاتین Canada)
پایتخت: اتاوا (Ottawa)
حکومت: دموکراسی پارلمانی فدرال / پادشاهی مشروطه
زبان رسمی: انگلیسی و فرانسوی
مساحت کل کشور: 9.985 میلیون کیلومتر مربع (دومین کشور بزرگ جهان)
تعداد استان و قلمرو: 13
واحد پول: دلار کانادا (CAD)
جمعیت: 38 میلیون نفر (آمار 2 فوریه 2022 – رتبه 39 در جهان)
معروف ترین شهرها: تورنتو، ونکوور، مونترال، کبک، اتاوا، همیلتون و…
شرایط آب و هوایی: عموما سردسیر

مقایسه تحصیل ابتدایی در مالزی با کانادا

تحصیلات ابتدایی مقدمه و پیش زمینه تحصیلات عالی است. یکی از معضلات تحصیل ابتدایی برای ایرانیان در کانادا تغییر پایه تحصیلی دانش آموزان است. در صورتی که دانش آموزان ایرانی بخواهند در مقطع ابتدایی و مدارس این کشور درس بخوانند 1 تا 2 سال از وضعیت فعلی خود عقب می‌مانند چون باید به کلاس پایین‌تر بروند. مثلاً دانش آموز کلاس 11 برای تحصیل در مدارس کانادا باید به 2 کلاس پایین تر یعنی کلاس نهم بروند.

در حالی که در مالزی قضیه کاملاً برعکس است. اولین نکته تحصیل در مدارس مالزی این است که دانش آموزان با انتخاب مدارس بین المللی در این کشور می‌توانند تحصیلات خود را در همان دوره‌ای که در ایران بوده اند ادامه دهند. مثلاً اگر دانش آموز در ایران کلاس هشتم باشد در مالزی نیز می‌تواند در کلاس هشتم ادامه تحصیل دهد.

نکته جالب توجه دیگری که باید بدانید این است که علاوه بر ادامه تحصیل در همان کلاس قبلی، در صورتی که مدرسه تشخیص دهد که دانش آموز شرایط ارتقا به کلاس بالاتر را دارد؛ با یک پله جهش، می‌تواند به کلاس بالاتر یعنی کلاس نهم برود. لازمه این ارتقای تحصیلی، وضعیت مطلوب زبان دانش آموز است.

شرط تحصیل رایگان در مدارس مالزی و کانادا

شرط تحصیل رایگان در مدارس مالزی و کانادا

تحصیل رایگان یکی از گزینه های مطلوبی است که همه به دنبال آن هستند، لازم است بدانید شرط تحصیل رایگان در مدارس مالزی و کانادا کمی دشوار است. برای آن که بتوانید تحصیل رایگان در مدارس کانادا را تجربه کنید باید این شرایط را داشته باشید:

 • تنها در صورت داشتن اقامت اجازه تحصیل رایگان در مدارس کانادا را خواهید داشت.
 • داشتن اقامت موقت مجوزی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای تحصیل رایگان نیست.
 • برای تحصیل در مدارس کانادا، والدین کودک باید مقیم دائم یا شهروند کانادا باشند.
 • در صورت داشتن ویزای موقت باید اجازه تحصیل فرزند زیر 18 سال را داشته باشد.

مقایسه تحصیل در مالزی یا کانادا باید بدانید در مالزی نیز شرایط تحصیل رایگان در مدارس دولتی چیزی شبیه کانادا است. با این تفاوت که برخی مدارس بین المللی مالزی بورسیه های دلچسبی برای کم کردن هزینه تحصیل برای شما رو می‌کنند. به طور مثال یکی از شیرین‌ترین بورسیه های تحصیلی مدارس مالزی مربوط به مدرسه تیلورز است. مدرسه تیلورز اولین مدرسه کوانتومی جهان در مالزی است که رویکرد مبنی بر دانش روز دنیا دارد.

تفاوت شرایط انتخاب دانشگاه های مالزی با کانادا

شما برای انتخاب دانشگاه های مالزی دامنه وسیعی دارید و گزینه‌های زیادی پیش رویتان وجود دارد. از دانشگاه های خصوصی مالزی تا دانشگاه های بین المللی و پردیس هایی که شعبی از بهترین دانشگاه های دنیا هستند؛ گزینه های موجود در سبد انتخاب‌ شما برای تحصیل در مالزی است.

در مقایسه دانشگاه های مالزی با کانادا، شما می‌توانید با توجه به علاقه، شرایط و هزینه‌ها، رشته‌ تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کرده و دوران تحصیلی خوشی را در مالزی سپری کنید.

اما در کانادا چون پذیرش دانشگاه ها شرایط سختی دارد. صرفاً برای پذیرش گرفتن دانشگاه مجبور هستید خودتان را با هر دانشگاهی که به شما پذیرش داد وفق دهید. در واقع شما نیستید که دانشگاه را انتخاب می‌کنید، شرایط است که شما را مجبور به انتخاب می‌کند. 

شرایط عمومی اخذ پذیرش دانشگاه های مالزی و کانادا

شرایط عمومی اخذ پذیرش دانشگاه های کانادا این موارد است:

 1. حداقل 18 و حداکثر 35 سال سن
 2. نداشتن وقفه یا گپ تحصیلی
 3. ارائه مدرک زبان
 4. ارائه گواهی تمکن مالی برای نشان دادن قدرت تأمین مالی برای تأمین هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا
 5. ارائه معدل کل و معدل دو سال آخر مقطع تحصیلی قبلی به اضافه حداقل نمرات برخی از دروس خاص و مرتبط با رشته انتخابی

برای انتخاب تحصیل در مالزی یا کانادا باید بدانید تحصیل در دانشگاه های مالزی هم چندان ساده نیست! ولی در مقایسه با شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا وضعیت مطلوب تری دارد. لااقل برای ایرانیان متقاضی تحصیل در مالزی، شرایط مساعدی نسبت به کانادا فراهم است. تفاوت شرایط تحصیل در دانشگاه های مالزی با کانادا از این قرار است:

 1. برای تحصیل در دانشگاه های مالزی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.
 2. برای درس خواندن در هر کدام از مقاطع تحصیلی مالزی از کارشناسی تا دکتری نیازی به توضیح برای وقفه یا گپ تحصیلی ندارید.
 3. برای درس خواندن در مالزی هیچ نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نیست.
 4. برای تحصیل کارشناسی در مالزی نیاز به ارائه مدرک زبان ندارید.
 5. شرط معدل برای تحصیل در مقاطع مختلف مالزی وجود دارد ولی معدل دو سال قبل یا ریز نمرات تأثیری در پذیرش و عدم پذیرش دانشگاه ندارد.

1) مقایسه شرط سنی برای تحصیل در مالزی و کانادا

برای تحصیل در کشور کانادا و دانشگاه های آن باید در بازه سنی مشخصی باشید. اگر حداقل 18 و حداکثر 35 سال دارید می‌توانید به تحصیل در دانشگاه های کانادا فکر کنید. البته شرایط سنی برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است:

 • آخرین فرصت برای تحصیل کارشناسی در کانادا 23 سال
 • شرط سنی برای درس خواندن در مقطع کارشناسی ارشد 28 سال
 • آخرین فرصت تحصیل دکتری در کانادا 35 سال 

برای پذیرش دانشگاه‌های مالزی در مقایسه با کانادا تنها چیزی که اهمیت ندارد، شرط سنی است. شما در هر سن و سالی که باشید یک کُرسی خالی در دانشگاه های مالزی برایتان وجود دارد. شرط سنی برای تحصیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در مالزی هیچ قاعده‌ی خاصی ندارد. برخلاف دبیرستان های مالزی که پذیرش با محدودیت سنی همراه است، درب دانشگاه های مالزی به روی دانشجویان با هر سن و سالی باز است؛ اگر شرایط دیگرش را داشته باشید!

البته فراموش نکنید که باید تحصیلات دبیرستان خود را به پایان رسانده باشید تا واجد شرایط اپلای دانشگاه مورد نظرتان باشید.

2) گپ تحصیلی (شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در مالزی با کانادا)

منظور از گپ تحصیلی عدم وجود فاصله زمانی طولانی میان مقاطع تحصیلی است. کسانی که بیشتر از 4 تا 5 سال گپ تحصیلی داشته باشند مجاز به ادامه تحصیل در کانادا نیستند. مخصوصاً وقتی بخواهید در کانادا با مدرک دیپلم ادامه تحصیل بدهید، باید به گپ تحصیلی دقت بیشتری داشته باشید. فاصله زمانی از دریافت مدرک دیپلم تا آغاز تحصیل در دانشگاه های کانادا نباید بیشتر از دو تا سه سال باشد. یعنی اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا را داشته باشید باید سن‌تان بیشتر از 22 یا نهایتا 23 سال باشد.

یکی از دلایل ریجکتی ویزای کانادا گپ تحصیلی بالای دانشجویان است که از آن غافل هستند. جالب است بدانید در اکثر دانشگاه‌های کانادا شرایط تحصیل با مدرک دیپلم به این شرح است:

 • داشتن نمره ۶٫۵ آیلتس
 • داشتن معدل مدرک دیپلم حداقل ۱۴

هر چه از تاریخ آخرین مدرک تحصیلی شما زمان بیشتری گذشته باشد، شانس دریافت پذیرش دانشگاه کم و کمتر خواهد شد. علاوه بر کوتاه بودن گپ تحصیلی، شما باید دلایل قانع کننده‌ای برای این وقفه ارائه دهید، مواردی مثل سابقه کار، رفتن به خدمت سربازی، دریافت آموزش‌های زبان، صدمه حاد فیزیکی و غیره شاید بتواند توجیهی برای وقفه تحصیلی شما باشد. 

در حالی که اگر بخواهید تحصیل با مدرک دیپلم در مالزی را شروع کنید، هیچ ملالی نیست جز تهیه مدارک لازم و دریافت اپلای دانشگاه های مالزی! حتی برای تحصیل در مقاطع بالای دانشگاهی هم نیازی به رعایت شرط سنی ندارید.

در مالزی هیچ پرسش و پاسخی برای دلیل فاصله و وقفه تحصیلی از شما نخواهد شد؛ و در هر سن و سالی که باشید می توانید تحصیل در دانشگاه های مالزی را شروع کنید چون گپ تحصیلی در مالزی معنایی ندارد. 

3) مقایسه مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مالزی با کانادا

تحصیل در مالزی یا کانادا بستگی زیادی به مدرک زبان شما دارد. برای تحصیل در مدارس ابتدایی کانادا، داشتن مدرک زبان معیار نیست ولی امتیازی برای دانش آموز خواهد بود.

اما تحصیل در دانشگاه های کانادا منوط به داشتن مدرک زبان است.  آیلتس، تافل، PTE یا  است. شما باید حداقل یک مدرک از آزمون‌های معتبر مانند IELTS ،TOEF،CAEL ،GRE یا PTE با نمره قابل قبول را ارائه دهید تا بتوانید اپلای دانشگاه مورد نظر را بگیرید.

ضمن آن که چون زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسه است برای تحصیل در این کشور نیازمند به تسلط کامل و داشتن تحصیلات آکادمیک در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی هستید. بد نیست بدانید برای تحصیل در استان کبک کانادا باید به زبان فرانسوی مسلط باشید چون زبان آموزشی دانشگاه های این این استان زبان فرانسوی است. به طور کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا، باید یکی از این مدارک معتبر زبان را ارائه دهید:

 • آیلتس حداقل ۶.۰ حداقل ۶.۵ حداقل ۷.۰
 • تافل حداقل ۷۹ حداقل ۸۶ حداقل ۹۰
 • PTE حداقل ۵۰ حداقل ۶۵ حداقل ۶۵
 • CAEL حداقل ۷۰

برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه های مالزی، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید، چون بهترین کالج‌های زبان انگلیسی در مالزی با ارائه آموزش‌های لازم، مدرک زبان مورد نیاز شما را تأمین می‌کنند. دانشجویان دانشگاه های مالزی مجاز هستند پس از اخذ پذیرش با شرکت در کالج های زبان مستقر در دانشگاه های مالزی یا کالج های آزاد، مدرک زبان خود را گرفته و سپس تحصیل در دانشگاه را آغاز کنند. البته برای مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و تحصیل دکتری مالزی هر چه زودتر مدرک زبان خود را بگیرید تا مشکلی برای شروع تحصیل در مالزی نداشته باشید. 

بهترین کالج های مالزی برای اخذ مدرک زبان

کلیک کنید

4) تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا

مهم‌ترین شرط تحصیل در دانشگاه های کانادا، داشتن تمکن مالی است. برای اثبات تمکن مالی باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. حساب بانکی با سرمایه کافی که اثبات کننده منبع مالی مناسب برای تأمین هزینه های تحصیل در کانادا است.
 2. ارائه اسناد و مدارک مالی که نشان دهنده توانالی مالی متقاضی برای پرداخت هزینه های تحصیل به علاوه هزینه یک سال زندگی در کانادا است.

در مقایسه تحصیل در مالزی یا کانادا همین قدر بدانید که برای تحصیل در مالزی نیازی به اثبات تمکن مالی ندارید! در واقع دانشگاه های مالزی برای پذیرش از شما مدرک یا گواهی تمکن مالی نمی‌خواهند. 

5) مقایسه شرط معدل برای تحصیل در مالزی با کانادا

از جمله شرایط تحصیل در کانادا که نباید از آن غافل شوید، شرط معدل است. سیستم نمره دهی و ارزیابی دانشگاه های مختلف کانادا برای معدل، تفاوت زیادی با هم دارد. مقیاس محاسبه معدل برای تحصیل در دانشگاه های کانادا از 4 تا 9 است. البته این مقیاس محاسبه در ایالت های محتلف کانادا نیز تفاوت هایی با هم دارد. مثلاً در برخی ایالت‌ها کانادا شرط معدل عدد 9 است. با این وجود معیار کلی برای محاسبه معدل و تحصیل در کانادا از این قرار است: 

 • معدل بالای 4.0 مطلوب ترین و بهترین معدل است. 
 • معدل بالای 3.5 معدل خیلی خوب است.
 • معدل بالای 3.0 معادل خوب است.
 • معدل بالای 2.5 معدل رضایت بخشی است. 

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های تحصیل در مالزی یا کانادا همین شرط معدل است. برای تحصیل در دانشگاه های مالزی هم شرط معدل لازم است؛ ولی تفاوت اصلی در معیار محاسبه آن است. ارزیابی معدل برای تحصیل در مالزی اصلاً کار پیچیده‌ای نیست و خودتان به سادگی می‌توانید تشخیص دهید که برای تحصیل در دانشگاه های مالزی شرایط لازم را دارید یا خیر؟ 

البته باید بدانید شرط معدل در هر کدام از دانشگاه های مالزی با بقیه متفاوت است. شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های ممتاز 15 و سایر دانشگاه های مالزی 14 است. 

مقایسه رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه های مالزی و کانادا

مطابق رتبه بندی شناخته شده QS، Times Higher Education و Shanghai University نام چند دانشگاه کانادا در فهرست 300 دانشگاه های برتر دنیا جای گرفته اند. حتی 3 دانشگاه کانادا در میان 50 دانشگاه برتر دنیا خودنمایی می‌کنند. ولی مسئله اینجا است که شرایط سخت اپلای و پذیرش دانشگاه های کانادا، دسترسی دانشجویان را به  این مراکز سخت و دشوار کرده است. 

رشد رنکینگ دانشگاه های مالزی در سال های اخیر بسیار قابل توجه و در سطح بالایی بوده است. برای همین برای تحصیل در مالزی، شانس انتخاب دانشگاه هایی با رنک بالا را خواهید داشت. دانشگاه های مالزی با به روز کردن امکانات، تجهیزات و منابع علمی خود در حال ورود به فهرست برترین دانشگاه های دنیا هستند. پذیرش دانشگاه های ممتاز مالزی هم کار سختی نیست، فقط باید شرایط عمومی برای پذیرش داشته باشید. رتبه بندی برخی دانشگاه های مالزی را با هم بخوانیم:

 • دانشگاه um مالزی در رتبه بندی QS رده ۶۵ جهانی را از آن خود کرده است.
 • دانشگاه پوترای مالزی (UPM) با رنکینگ جهانی ۱۴۳، یکی از مراکز تحقیقاتی پیشرو در مالزی است که با حمایت بودجه‌های دولتی، با بزرگان صنایع دنیا قراردادهای تحقیقاتی کلان می‌بندد.
 • دانشگاه ملی مالزی طبق آمار QS در سال ۲۰۲۲، توانست رتبه 144 را در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا به خود اختصاص دهد. هم اکنون این دانشگاه با بیش از 17 هزار دانشجو، طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه تکنولوژی مالزی (UTM)؛ دانشگاهی برجسته با شهرت جهانی است که در حرکتی صعودی، توانست رنکینگ بین‌المللی ۱۸۷ را در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص دهد.
 • دانشگاه علوم مالزی (USM)؛ دانشگاهی تمام عیار با رنکینگ بین‎المللی 147 و یکی از 5 دانشگاه برتر علمی تحقیقاتی در مالزی است.

بهترین دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در 2 کشور مالزی و کانادا

چه قصد بازگشت به وطن را داشته باشید و چه نخواهید پس از پایان تحصیلات به ایران برگردید، باز هم بهتر است دانشگاه هایی را برای تحصیل انتخاب کنید که مورد تأیید وزارت علوم در ایران باشند. برای این کار می توانید نام دانشگاه را در فهرست DLI جستجو کنید. دانشگاه های کانادا که در فهرست DLI موجود هستند به دانشجویان بین المللی پذیرش می‌دهند.

وزارت علوم ایران نام تعدادی از دانشگاه های مالزی که مورد تأیید این وزارتخانه است به صورت سالانه اعلام می‌کند، برای آگاهی از این فهرست باید تا قبل از سپتامپر آن را بررسی کنید. در مقاله لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران می توانید فهرست این دانشگاه ها را بخوانید. 

مقایسه لوکیشن دانشگاه های مالزی با کانادا

مشاوره شریف مقید به انتخاب دانشگاه هایی در مالزی است که در پایتخت یا شهرهای بزرگ قرار گرفته‌اند. علاوه بر سطح بالای علمی و رنک دانشگاه، دسترسی به امکانات شهری، بهداشتی و تفریحی و سرگرمی و غیره بزرگ‌ترین معیار برای انتخاب دانشگاه ها در مالزی است. 

از آنجا که لوکیشن کشور کانادا بسیار گسترده و وسیع است، شما اشرافی بر روی انتخاب منطقه تحصیلی خود نخواهید داشت و با انتخاب دانشگاهی در لوکیشن جغرافیایی دور، مجبور به تحمل زندگی سخت همراه با مشکلات زیاد خواهید بود. هنگام انتخاب تحصیل در مالزی یا کانادا به این نکته توجه زیادی داشته باشید.

مشاوره شریف در شبکه های اجتماعی

شرایط تحصیل در مناطق جغرافیایی مختلف کانادا و مالزی

کشور کانادا یکی از وسیع‌ترین کشورهای دنیا است که نام دومین کشور بزرگ دنیا را بر جبین دارد. جالب است بدانید سیستم اداره این کشور وسیع توسط دولت‌های استانی است و همین مسئله باعث شده که در هر استان این کشور، شاهد شرایط و قوانین متفاوتی باشید.

نظام آموزشی کانادا نظام هماهنگ و یکپارچه ای در سطح فدرال نیست و قوانین تحصیلی در هر استان با استان دیگر متفاوت است. برای نمونه بد نیست بدانید در برخی استان‌ها سن مجاز برای پایان تحصیل در مدارس کانادا 18 و در برخی دیگر 19 سالگی است.

در تمامی استان های کانادا به جز استان کبک برای ورود به دانشگاه یا کالج ارائه اصل دیپلم یا پیش دانشگاهی کفایت می کند؛ در حالی که دانش آموزان ساکن در استان کبک باید پس از تحصیل در دبیرستان دوره‌ای تحت عنوان سِژپ CÉGEP را بگذرانند. این دوره 2 تا 3 سال طول می کشد.

این تضادها باعث بر هم خوردن آرامش روانی افراد و گیجی و سردرگمی آنها می شود. برای تحصیل در کانادا شرایط شما تعیین کننده انتخاب‌هایتان نیست؛ بلکه آنچه اهمیت دارد شرایط استانی است که می‌خواهید برای تحصیل به آنجا بروید. در واقع حق انتخاب از شما گرفته شده و به دست شرایط است و شما هستید که باید با شرایط سازگار شوید!

هر چند مالزی هم کشوری متشکل از 11 ایالت و 3 قلمرو فدرال است؛ ولی در اداره کشور یکپارچگی و هماهنگی وجود دارد. کلیه مراکز علمی و آموزشی در مالزی تحت نظارت آموزش عالی در مالزی است و مدیریت واحدی دارد. برای تحصیل در مالزی هیچ گونه محدودیت در تعیین شهر یا ایالت ندارید و با فراغ بال می توانید تصمیم بگیرید که کدام شهر مالزی و کدام دانشگاه با شرایط شما جوراست.

پیش شرط انتخاب منطقه جغرافیایی برای تحصیل در مالزی یا کانادا مسئله مهمی است که نباید آن را از یاد ببرید!  

هزینه تحصیل در دانشگاه های مالزی و کانادا

برای محاسبه هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا باید به موقعیت مکانی دانشگاه و برنامه تحصیلی ارائه شده از سوی مرکز آموزشی توجه داشته باشید. هزینه تحصیل در شهرهای کوچک کانادا بسیار کمتر از شهرهای بزرگ است. در واقع معیار اصلی محاسبه شهریه دانشگاه های کانادا، لوکیشن و موقعیت مکانی است. متوسط هزینه تحصیل دانشجوی کارشناسی کانادا بستگی مستقیم به محل زندگی فرد دارد. این مسئله باعث محدود شدن دامنه انتخاب دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا شده است.

برای مثال بین دو شهر بزرگ مونترال و ونکوور کانادا که هر دو جزو شهرهای بزرگ، پیشرفته و مرفه کانادا هستند، تفاوت واضح و آشکاری در تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل وجود دارد. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا برای یک رشته و مقطع تحصیلی یکسان از 10 هزار تا 40 هزار دلار در سال متغیر است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانشگاه های منطقه نیوفاندلند در کانادا جزو ارزان ترین و دانشگاه های آنتاریو گران ترین مراکز آموز عالی در کانادا هستند. 

در مقایسه وضعیت تحصیل در مالزی یا کانادا باید بدانید تنها عامل تعیین هزینه تحصیل در مالزی، خصوصی یا دولتی بودن و امکانات ارائه شده است. مسئله شهریه در دانشگاه های مالزی هیچ ارتباطی به موقعیت و لوکیشن مکانی و شهری که دانشگاه در آن واقع شده ندارد. شما می توانید در یکی از بهترین دانشگاه های دولتی در قلب کوالالامپور مثل دانشگاه پوترای مالزی (UPM) درس بخوانید و کمترین هزینه را بپردازید.

هزینه تحصیل در مالزی

کلیک کنید

اخذ بورسیه برای تحصیل در مالزی و کانادا

اخذ بورسیه برای تحصیل در مالزی و کانادا

پر واضح است که هزینه تحصیل در مالزی بسیار ارزان‌تر از کانادا است. در کانادا شما باید هزینه‌هایتان را به دلار تنظیم کنید، ولی در مالزی مدیریت هزینه‌ها با رینگت است. با احتساب این که هر دلار چندین برابر رینگت مالزی است، برای پرداخت هر هزینه‌ای در کانادا باید 4 برابر مالزی پول بپردازید.

برای مقایسه بورسیه‌های دانشگاهی مالزی با کانادا همین قدر بدانید که بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی وجود ندارد! شاید اگر با ذره‌بین دنبال بگردید، چیزی به اسم بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری پیدا کنید که آن هم شرایط بسیار سخت و دست نیافتنی دارد. معیار دریافت بورسیه دانشگاه های کانادا میزان بودجه مد نظر دانشگاه، سطح توانایی فرد، ارزش علمی پروژه و… است.

اما دانشگاه‌های مالزی بسیار سخاوتمند هستند و بورسیه‌های تحصیلی مالزی بسیار متنوع و فراوان است، شما حتی برای تحصیل در مدارس بین المللی، مثل مدرسه تیلورز مالزی می‌توانید واجد دریافت بورسیه تحصیلی باشید. 

مقایسه شرایط فارغ التحصیلان مالزی با کانادا

بسیاری از کسانی که تحصیل در مالزی را آغاز کرده‌اند، آزادی زیادی برای انتخاب محل اشتغال خود پس از فارغ التحصیلی دارند. مدرک معتبر دانشگاه های مالزی به شما اجازه می‌دهد در هر نقطه‌ای از دنیا از کشورهای اروپایی گرفته تا آسیایی و آمریکایی مشغول به کار شوید. 

در مقایسه شرایط دانشجویان در مالزی یا کانادا پس از فارغ التحصیلی، بد نیست بدانید کسانی که از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل می‌شوند، تنها مجاز به کار کردن در همین کشور هستند و شانس کمی برای اشتغال در سایر نقاط دنیا دارند.  

مقایسه ویزای تحصیلی مالزی در مقایسه با ویزای کانادا

مراحل اخذ ویزای کانادا مخصوصا برای ایرانیان مسیر پرچالشی و با فراز و نشیب زیادی است.

 1. اولین معضل برای اخذ ویزای کانادا عدم وجود سفارت این کشور در ایران است، متقاضیان ویزای کانادا برای اخذ آن باید به سفارت کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کنند.
 2. مسئله بعدی سختگیری دولت کانادا به خاطر روابط دیپلماتیک با ایران است.
 3. زمان نامشخص برای دریافت ویزای کانادا را نیز به سایر معضلات تحصیل در این کشور بیفزایید.

برای اخذ ویزای مالزی تقریبا هیچ سنگ بزرگی پیش پایتان نیست.

 1. سفارت مالزی در ایران شعبه دارد و شما می‌توانید برای اخذ ویزای به صورت حضوری به سفارت مراجعه کنید.
 2. روابط میان کشور مالزی و ایران حسنه و مطلوب است و کشور مالزی بدون هیچ سختگیری دیپلماسی برای متقاضیان ویزا صادر می کند.
 3. زمان لازم برای اخذ ویزای مالزی کاملاً مشخص است، شما می توانید برای دریافت ویزای فوری مالزی در مدت 48 ساعت نیز اقدام کنید.

ادامه تحصیل در مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف، بزرگترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی است.

تجربه دو دهه زندگی در مالزی به ما ثابت کرده که این کشور بهترین نقطه برای زندگی فرهیختگان و نخبگانی است که به دنبال جایی برای زندگی بهتر هستند. برای اخذ اقامت و دریافت انواع ویزای مالزی با ما تماس بگیرید:

 • ویزای توریستی مالزی
 • ویزای سوشیال مالزی
 • ویزای تحصیلی دانشجویی و دانش آموزی
 • ویزای اقامت خانه دوم من SMM2H و MM2H
همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴0140 – ۰۲۱

 

یک دیدگاه

 1. مشاوره شریف

  عرض سلام و ادب خدمت کاربر گرامی
  همان طور که در مقاله تحصیل در مالزی گفته شده شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های مالزی متفاوت است و حداقل معدل برای اخذ پذیرش 14 است. هر چند برای تحصیل در برخی رشته های نیاز به مدرک بالاتری دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به کارشناسان مشاوره شریف تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *