تماس فوری
پیام از طریق واتساپ

نظام آموزشی مالزی

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

نظام آمورشی مالزی در مدارس و دانشگاه های این کشور منتخب به روزترین سیستم‌های آموزشی دنیا است. سیستم آموزشی مالزی بر تحصیل اجباری شهروندان و افزایش آگاهی آنها تمرکز دارد. در مدارس مالزی در چهار سطح ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه تکمیلی و پیش دانشگاهی می‌توانید درس بخوانید و مقاطع تحصیلی دانشگاهی مالزی نیز شامل فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. آشنایی با نظام آموزشی مالزی پاسخگوی اشتیاق و انگیزه شما برای تحصیل در این کشور آسیایی است. 

مشاوره شریف همراه شما برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی کشور مالزی است. 

می خوای از سیستم آموزشی مالزی بیشتر بدونی؟

اینجا رو کلیک کن

نظام آموزشی مدارس و دانشگاه های مالزی

در دنیایی که به یمن پیشرفت علم و فناوری همواره درحال تغییر است؛ مالزی به عنوان عضوی از دهکده جهانی، چاره‌ای جز رقابت در فعالیت‌های اقتصادی جهانی و در عین حال تضمین رشد و توسعه داخلی ندارد. در چارچوب چنین پارامترهایی به موضوعاتی همچون عدالت، دسترسی و دموکراتیزه کردن آموزش، کیفیت آموزش، کارایی و همچنین آموزش ارزشی به منظور بهبود زندگی فرزندان و نسل های آینده توجه ویژه‌ای شده است. مصداق چنین تحولی را می‌توانید در نظام آموزشی مالزی به وضوح ببینید.

نظام آموزشی مالزی یکی از پیشرفته ترین و به روزترین سیستم‌های آموزشی جهان است. معماری شناخته شده جهانی و برنامه‌های آموزشی کارآمد سیستم آموزشی مالزی، توجه بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده است. در سال‌های اخیر مهم‌ترین سرمایه گذاری کشور مالزی بر روی آموزش شهروندان بوده. تأمین نیازهای آموزشی دانش‌آموزان و در مرحله بعد دانشجویان، مهم‌ترین اولویت دولت مالزی است.

آموزش و پرورش و آموزش عالی در مالزی

 • مدیریت مدارس مالزی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش مالزی (MOE) است.
 • مدیریت دانشگاه های مالزی با اداره آموزش عالی (MOHE) است که یک وزارتخانه کامل زیر نظر وزیر فدرال است.   
وزارت آموزش مالزی یا Kementerian Pendidikan Malaysia به زبان مالایی در سال 2015 تقسیم شد و در سال 2018 دوباره ادغام شد. در سال 2020 این دو وزارتخانه بار دیگر با وزارت آموزش عالی تحت نظر وزیر جدید فدرال تقسیم شدند.

سیستم آموزشی کشور مالزی

تحصیل در مالزی در مقاطع ابتدایی و متوسطه اجباری بوده و دانش آموزان می‌توانند در مدارس دولتی، ملی یا بین المللی تحصیل را شروع کنند. در سیستم آموزشی کشور مالزی، امکان تحصیل رایگان برای همه ساکنان این کشور در مدارس دولتی فراهم شده است. دانش آموزان در مالزی از سن 4 تا 6 سالگی در پیش دبستانی، از 6 تا 12 سالگی در دبستان، از سن 12 تا 17 سالگی در دبیرستان‌های مالزی تحصیل می کنند.

پس از پایان تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های مالزی، نوبت پیش دانشگاهی است. دوره پیش دانشگاهی مالزی که 1 تا 2 ساله است به دانش آموز کمک می‌کند تا بفهمند کدام رشته تحصیلی برایشان مناسب‌تر است. 

پس از پیش دانشگاهی، نوبت انتخاب رشته برای ورود به کالج‌ها و دانشگاه های این کشور است. کالج ها و دانشگاه های دولتی و خصوصی مختلفی در مالزی وجود دارد که پذیرای دانشجویان ملی و بین المللی هستند. 

در مرحله آموزش عالی در دانشگاه های مالزی، فرصت‌های تحصیلی شامل گواهینامه‌ها، فوق دیپلم، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دکتری و پست دکتری در اختیار دانشجویان قرار دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی با ارائه مدارک لیسانس و مدارک حرفه‌ای معتبر همراه است. تحصیلات تکمیلی نیز با اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکترا به پایان می‌رسد.

مقطع تحصیلی سن ورود طول مدت تحصیل
آموزش پیش دبستانی و مهدکودک  کودکان 3 تا 5 سال 2 سال
آموزش ابتدایی دانش آموزان 5 تا 11 سال 6 سال
متوسطه اول  دانش آموزان 12 تا 14 سال 3 سال
متوسطه تکمیلی (دبیرستان)  دانش آموزان 15تا 16 ساله 2 سال
پیش دانشگاهی از 17 تا 18 سالگی  1 تا 2 سال
فوق دیپلم  از 17 سالگی  2 سال
کارشناسی  از 19 سالگی 3 تا 5 سال
کارشناسی ارشد از 22 سالگی 1 تا 5 سال
دکتری از 25 سالگی 3 تا 5 سال
فوق دکتری از 27 سالگی 3 تا 5 سال

نظام آموزش مالزی در مدارس ابتدایی 

نظام آموزشی مدارس مالزی

نظام آموزشی مالزی در مدارس شامل یک دوره 11 ساله (6+3+2) است. دوره 6 سال ابتدایی، 3 سال مقدماتی دبیرستان و 2 سال تکمیلی متوسطه است. آموزش ابتدایی ادامه آموزش پیش دبستانی در این کشور است. در کنار خواندن، نوشتن و حساب، کودکان می توانند دروس دیگری مانند علوم، تربیت بدنی، معارف اسلامی و اخلاقی را نیز آموزش ببینند. 

دسته بندی مدارس مالزی

سیستم آموزشی مدارس مالزی به گونه ای شکل گرفته است که نیازها و هویت یک جامعه چند فرهنگی را منعکس کند. مؤسسات آموزشی که دوران ابتدایی را در مالزی را تحت پوشش قرار می‌دهند شامل مدارس دولتی یا مؤسسات خصوصی هستند. در کشور مالزی چند دسته مدارس ابتدایی وجود دارد.

انواع مدارس مالزی

 • مدارس دولتی یا مدارس ملی که با بودجه دولتی و تحت برنامه درسی و آزمون ملی مالزی اداره می‌شوند. 
 • مدارس خصوصی مالزی که از برنامه درسی ملی و آزمون ملی مالزی پیروی می‌کنند
 • مدارس متوسطه مستقل چینی که برنامه درسی 6 ساله توسعه یافته داشته و از سیستم آموزشی دونگ جیائو زونگ استفاده می‌کنند. 
 • مدارس با سیستم آموزشی خارجی مانند مدارس بین المللی مالزی 

انواع مدارس دولتی در مالزی

مدارس دولتی یا مدارس ابتدایی ملی مالزی که از برنامه درسی و آزمون ملی مالزی پیروی می کنند عبارتند از:

 • مدارس ابتدایی ملی چین (که در آن آموزش زبان چینی است)
 • مدارس ابتدایی ملی تامیل (که در آن آموزش تامیل است) 
تعداد مدارسی که با سیستم آموزشی خارجی در مالزی اداره می‌شوند بسیار زیاد است، باید بدانید زبان آموزشی مدارس بین المللی انگلیسی بوده و سیستم آموزشی آنها برگرفته از سیستم‌های آموزشی روز دنیا مانند کانادایی، بریتیش، استرالیایی، آمریکایی و غیره است. 

نظام آموزشی مالزی در مقطع متوسطه

نظام آموزشی مالزی در مقطع متوسطه، برای تحصیل دانش آموزان 13 تا 17 ساله است. دوران دبیرستان در مالزی به 2 دوره زیر تقسیم می‌شود:

 1. متوسطه اول 3 سال
 2. متوسطه دوم یا تکمیلی 2 سال
در پایان دوران دبیرستان بسته به اینکه دانش آموزان مسیر آموزش فنی یا حرفه‌ای را دنبال کرده باشند باید در آزمون نهایی پایان دوره متوسطه Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) آماده شوند. 

انواع دبیرستان های مالزی

 • دبیرستان آکادمیک
 • آموزش متوسطه فنی
 • دبیرستان حرفه ای
 • مدارس متوسطه ورزشی 
 • مدارس متوسطه ملی
 • مدارس متوسطه مذهبی و دینی 

تحصیل در دبیرستان های مالزی

کلیک کنید

نظام آموزشی مالزی در دوره پیش دانشگاهی

دوره پیش دانشگاهی مخصوص دانش آموزانی است که مقطع متوسطه را به پایان رسانده‌اند. دانش آموزانی که می‌خواهند بعد از دوره متوسطه تحصیلات عالی را دنبال کنند، می‌توانند با شرکت در دوره پیش دانشگاهی توانایی‌های خود را سنجیده و آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را پیدا کنند.

در نظام آموزشی مالزی زمان مورد نیاز برای تکمیل برنامه پیش دانشگاهی به نوع برنامه پیش دانشگاهی انتخابی دانش آموز بستگی دارد و از 1 تا 2 سال متغیر است. سن دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی 17 تا 18 سال است. تحصیلات عالی بعد از دیپلم برای فارغ التحصیلان مقطع متوسطه دارنده مدرک SPM امکان پذیر است، فارغ التحصیلان دبیرستان که مدرک SPM دارند می‌توانند یکی از این دو راه را انتخاب کنند:

 1. شرکت در دوره پیش دانشگاهی
 2. ورود به کالج یا دانشگاه برای اخذ گواهینامه‌های آموزشی کوتاه مدت یا فوق دیپلم 

طول مدت دوره‌های پیش دانشگاهی در مالزی

 •  دوره پیش دانشگاهی STAM یک و نیم تا دو سال
 • طول دوره پیش دانشگاهی STPM دوسال
 • پیش دانشگاهی A-levels و O-level دو سال 
 • دوره پیش دانشگاهی SACE و AUSMAT یک سال
 • پیش دانشگاهی CPU یا CIMP دو سال 
 • برنامه مدرک بین المللی دیپلم (IBDP) دو سال
 • گواهی بنیاد دانشگاه یک سال 
برای اطلاع دقیق از دوره های مختلف به مقاله پیش دانشگاهی در مالزی مراجعه کنید و همه چیز در این باره را به تفصیل بخوانید.

نظام آموزشی مالزی در دانشگاه ها

نظام آموزشی دانشگاه های در مالزی

همان طور که اشاره شد سیستم و ساختار آموزش عالی توسط وزارت آموزش عالی MOHE کشور اداره می شود. نظام آموزشی دانشگاه های مالزی بسیار پویا و توسعه یافته است. در حال حاضر، بیش از 100 دانشگاه عمومی و خصوصی در مالزی وجود دارد که به دانشجویان داخلی و خارجی خدمات آموزشی ارائه می‌دهند. بیشتر دانشگاه‌های این کشور از تکنولوژی‌های نوین و ابزارهای آموزشی مدرن استفاده می‌کنند. اساتید مجرب و با تجربه در بخش پژوهش و تحقیقات نیز پاسخگوی رشد همه جانبه دانشجویان است. نظام آموزشی مالزی در دانشگاه ها از این قرار است: 

 • یک دوره 1 تا 2 ساله تحصیل کالج های دانشگاهی مالزی
 • دوره 3 تا 5 ساله برای تحصیل کارشناسی در مالزی
 • دوره 1 تا 3 ساله برای تحصیل کارشناسی ارشد مالزی
 • دوره 5 ساله برای تحصیل دکتری مالزی

انواع دانشگاه های مالزی

 • دانشگاه‌های دولتی، پلی‌تکنیک‌ها و کالج‌های دولتی که با بودجه دولتی تأمین می‌شوند.
 • مؤسسات آموزش عالی خصوصی که توسط دولت تأمین مالی نمی‌شوند. 

تحصیل در بهترین دانشگاه های مالزی

کلیک کنید

انواع دانشگاه های خصوصی در مالزی

 • موسسات غیر دانشگاهی مانند کالج های خصوصی
 • دانشگاه های خصوصی و کالج های دانشگاهی
 • پردیس های شعبه دانشگاه های خارجی مانند دانشگاه موناش مالزی و پردیس دانشگاه ناتینگهام مالزی 

سیستم آموزشی دانشگاه های دولتی مالزی 

دانشگاه های دولتی مالزی با رنکینگ جهانی بالا، بهترین گزینه برای دانشجویانی است که قصد رشد و پیشرفت تحصیلی با جهش بلند را دارند. سیستم آموزشی دانشگاه های دولتی مالزی بسیار پویا و جذاب است. دانشگاه های مالزی از تکنولوژی های پیشرفته و روش‌های مدرن آموزشی استفاده کرده و دارای رنکینگ بالای جهانی هستند. بهترین دانشگاه های دولتی مالزی دانشگاه مالایا، دانشگاه تکنولوژی مالزی، دانشگاه علوم اسلامی مالزی و غیره است که هر یک دارای مجموعه ای از رشته های تحصیلی متنوع و گسترده می‌باشند. 

دانشجویان دانشگاه های دولتی مالزی، آموزش‌های تئوری و عملی را همراه با مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را آموزش می‌بینند، برای همین کارفرمایان از ورود آنها به مشاغل مختلف استقبال می‌کنند.

سیستم آموزشی پردیس‌های خارجی مالزی

شعبه های خارج از کشور یا پردیس‌های دانشگاه های خارجی در واقع شعبه‌ای از دانشگاه های کشور مبدأ هستند که همان دروس را به دانشجویان ارائه می‌دهند. شعبه های دانشگاه های خارجی مدارک با اعتبار بین المللی را با همکاری دانشگاه های خارج از کشور ارائه می دهند. دانشجویان در این پردیس‌ها دو گزینه پیش رو دارند:

 1. از برنامه انتقال اعتبار دانشجو استفاده کرده و پس از گذشت چند ترم به دانشگاه های معروف انگلستان، آمریکا، اروپا و استرالیا نقل مکان کنند.
 2. در مالزی بمانند و دو مدرک همزمان از دانشگاه های مالزی و دانشگاه های خارجی بگیرند.

اخذ دو مدرک همزمان در مالزی

کلیک کنید

سیستم آموزشی دانشگاه های خصوصی مالزی

با افزایش تقاضا برای آموزش عالی، تعداد دانشگاه های خصوصی در مالزی رو به افزایش است. با توجه به اینکه این موسسه توسط وزارت آموزش عالی مالزی تایید شده است، دانشجویان مستقیماً در دانشگاه خصوصی یا دولتی مالزی مورد نظر خود درخواست می دهند. جالب است بدانید هر چند منابع مالی دانشگاه‌های خصوصی توسط شرکت‌های خصوصی تامین می‌شوند ولی این دانشگاه ها نیز زیر نظر وزارت آموزش عالی مالزی MOHE هستند. 

مدارک دانشگاهی در نظام آموزشی مالزی

اگر می‌خواهید با عبارات اختصاصی مدارک دانشگاهی در سیستم آموزشی مالزی بیشتر آشنا شوید این جدول را با دقت و تأمل بیشتری بررسی کنید:

معادل مدارک دانشگاهی ایرانی در مالزی
پیش دانشگاهی  (fun dation)
دیپلم (Certificate)
فوق دیپلم (Diploma)
کارشناسی (Bachelor) و (Degree)
کارشناسی ارشد (Master) یا (M.A) یا (M.SC)
دکترا (PhD) یا (Doctor)

سؤالات متداول برای نظام آموزشی مالزی

1- مقطع ابتدایی در مالزی چند سال است؟

مقطع ابتدایی در مالزی 11 سال است. دانش آموزان 6 سال اول را باید در مدارس ابتدایی درس خوانده و 5 سال بعدی در مقطع متوسطه و دبیرستان های مالزی تحصیل کنند. 

2- در سیستم آموزشی مالزی طول مدت تحصیل دبیرستان چند سال است؟

تحصیل دبیرستان در مالزی 5 ساله بوده که به دو دوره 3 سال متوسطه اول و 2 سال متوسطه تکمیلی تقسیم می‌شود.

3- دوره پیش دانشگاهی در مالزی چند سال است؟

طول دوره پیش دانشگاهی در مالزی به نوع دوره انتخابی دانش آموز بستگی دارد و از 1 سال تا 2 سال ممکن طول بکشد. 

4- در سیستم آموزشی دانشگاه های مالزی اخذ مدرک کارشناسی چند سال طول می‌کشد؟

اخذ مدرک کارشناسی در رشته های مختلف 3 تا 4 سال است. 

تحصیل در مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف ایجنت و مجری شما برای تحصیل و اقامت در مالزی است. تجربه 29 سال زندگی در مالزی و فعالیت تخصصی در حوزه مالزی چیزی است که به آن می‌بالیم. برای انجام امور زیر با ما در تماس باشید:

 • اخذ انواع ویزای مالزی
 • اقامت در کشور زیبای مالزی
 • اخذ پذیرش از دانشگاه ها، مدارس و کالج های زبان در مالزی
همین حالا تماس بگیرید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.studymalaysia.com/international/higher-education-in-malaysia/a-glance-at-the-malaysian-education-system

https://www.malaysiaeducation.info/education-system/features-of-the-education-system.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *