تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
آشنایی با آب و هوای مالزی
آشنایی با آب و هوای مالزی

آب و هوای مالزی | دمای هوای مالزی در چهار فصل سال

زمان مطالعه: 12 دقیقه
4.9/5 - (234 امتیاز)

آب و هوا در مالزی فقط تصویری از یک پوستر جذاب و رنگارنگ طبیعی نیست، بلکه رؤیایی ملموس و دست یافتنی ار طبیعت شاهکار مالزی است. رهاورد وضعیت آب و هوای مالزی، جنگل‌های انبوهی است که روح را جلا می‌دهد و آدم را سر ذوق می‌آورد. با ما همراه شوید تا همه چیز را درباره وضعیت اب و هوای مالزی برایتان بگوییم.

مشاوره شریف، برایتان از آب و هوای کشوری می‌گوید که تجربه سال‌ها زندگی در آن را دارد. 

دلت می‌خواد همه چیز رو درباره آب و هوای مالزی بدونی؟

اینجا رو کلیک کن

آشنایی با آب و هوای مالزی

من آن قدر نازک نارنجی هستم که زمستان‌ها از ترس سرماخوردگی جرأت بیرون رفتن از خانه را ندارم و تابستان‌ها هم از ترس خون و دماغ و گرمازدگی مجبورم زیر کولر بمانم. برای همین نه از فصل تابستان خوشم می‌آید نه زمستان‌ها را دوست دارم. تنها فصل‌های مورد علاقه من بهار و پاییز است. از همان بچگی دلم می‌خواست جایی زندگی کنم که خبری از زمستان‌های سرد و استخوان سوز نباشد و تابستان‌ها هم هوا معتدل و دل‌انگیز باشد تا من هم بتوانم مثل همه بقیه آدم‌ها راحت زندگی کنم و از خانه بیرون بروم.

تا قبل از سفر کاری بابا به مالزی، تصور می‌کردم هیچ جایی روی زمین وجود ندارد که مختصات مورد نظر من را داشته باشد و من بتوانم آنجا به خوبی و خوشی زندگی کنم. اما روزی که بابا از سفر مالزی برگشت با هیاهوی زیاد صدایم و کرد و گفت: یافتم… یافتم …

اولش فکر کردم بابا در این سفر ملاقاتی با نیوتن داشته و یک نیروی جدید یا سیب نوینی را یافته! ولی وقتی با ذوق و شوق برایم از آب و هوای مالزی تعریف کرد مطمئن شدم که بابا خود نیوتن است و به جای سیب، سرزمین رؤیاهای من را کشف کرده است.  

همه چیز به سرعت برق و باد آماده شد و این بار که بابا برای سفر به مالزی رفت، من را هم با ویزای توریستی مالزی همراهش برد. باورم نمی شد. اینجا همان سرزمینی بود که من در رؤیاهایم برای خود ساخته بودم. آب و هوایی گرمسیری، معتدل و مرطوب، روزهای بارانی، شب‌های خنک و دلچسب… بعد از ورود به مالزی بود که افسوس خوردم که چرا این قدر دیر این کشور را پیدا کرده‌ام.

وضعیت آب و هوای مالزی درست همان طور بود که من دلم می‌خواست و همیشه آرزویش را داشتم. نهایت تغییرات دمایی مالزی در سردترین فصل سال 21 تا 32 درجه سانتیگراد در گرم‌ترین فصل سال بود. هر چند دلم نمی‌خواست از مالزی برگردم، ولی بابا قول داد کارهایم را درست کند تا هر چه زودتر برای ادامه تحصیل به کشور دوست داشتنی‌ام مالزی برگردم.  

میانگین سالانه دمای هوا و میزان بارش در مالزی

بیشترین دما (سانتی گراد)

کمترین دما (سانتی گراد)

دما (سانتی گراد)

بارش باران (میلی متر)

میانگین

29.5

22.1

25.8

199.9

Jan

30.2

22.1

26.1

146.4

Feb

30.9

22.4

26.5

170.4

Mar

31.3

22.8

26.9

198.3

Apr

31.3

22.9

27

203

May

31

22.6

26.7

177.3

Jun

30.6

22.4

26.5

180.2

Jul

30.6

22.4

26.4

200.6

Aug

30.4

22.3

26.2

249.4

Sep

30.3

22.4

26.2

294.8

Oct

29.8

22.3

26

317

Nov

29.5

22.2

25.8

301.6

De

تغییرات آب و هوایی در مالزی

پس از اخذ پذیرش دانشگاه بود که با اخذ ویزای سوشال مالزی راهی این کشور شدم، هیچ وقت از رفتن به جایی تا این اندازه ذوق زده نبودم. از این که مجبور نبودم کلی لباس گرم یا تجهیزات خنک کننده همراهم ببرم خیلی خوشحال بودم. تنها با یک چمدان وسایل شخصی، خوشحال و سبک بار به سوی مالزی پرواز کردم.

پس از مدتی زندگی در مالزی فهمیدم اینجا فقط دو فصل دارد، یا پاییز است و یا بهار! درست همان طور که من دلم می‌خواست!

در مالزی من در تمام روزهای سال می‌توانستم از خانه بیرون بروم و در یک کلام مطابق میلم زندگی کنم. 
کل مسافت کشور مالزی در 1 تا 6 درجه شمالی است و برای همین آب و هوای کلاسیک استوایی دارد، همان هوای مطبوع و دوست داشتنی من! البته از نظر بعضی‌ها میزان رطوبت مالزی بالا است ولی برای من تغییرات آب و هوایی و حتی رطوبت مالزی هم خوشایند و دوست داشتنی است.

دمای هوای مالزی از 21 درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد متغیر است و میزان بارندگی سالانه از 2000 میلی متر تا 2500 میلی متر است. اگر هم کسی که دلش هوای خنک‌تر بخواهد می‌تواند به ارتفاعات بروند و هوای خنک تا 15 درجه را به ریه بکشد. 

وضعیت آب و هوای مالزی کاملاً قابل پیش بینی است و هیچ وقت شما را غافل‌گیر نمی‌کند. خورشید هر روز ساعت 12 در وسط آسمان مالزی می‌درخشد و در طول روز فقط 6 ساعت اشعه شدید خورشید را احساس می‌کنید.

اخذ ویزای مالزی

کلیک کنید

موقعیت جغرافیایی مالزی

آب و هوای مالزی تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی این منطقه است. مالزی درست در منطقه استوا قرار گرفته؛ ولی این همه ماجرا نیست! واقعیت نهفته‌ای آب و هوای مالزی را کنترل می‌کند. مالزی از 2 منطقه مجزا تشکیل شده است. منطقه Peninsular که در میان کشورهای سنگاپور و تایلند قرار گرفته و جزیره Borneo در شرق مالزی که در طول دریای چین جنوبی واقع شده است.

با ترکیب زمین‌های این دو منطقه، مالزی حدود 330 هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت دارد. منطقه Peninsular که توسط ناحیه‌ی Banjaran Titiwangsa به 2 ساحل شرقی و ساحل غربی تقسیم شده است. این مناطق از حاشیه‌ی تایلند و مالزی در شمال تا ایالت‌های جنوبی Negeri Sembilan امتداد دارد.

شرق مالزی پستی و بلندی‌های دلپذیری دارد و زادگاه رشته‌کوه‌های فراوانی است. رشته‌کوه‌های Crocker در صباح که در امتداد کوه‌های Kinabalu قرار دارند، مقر بلندترین قله در جنوب شرق آسیاست. مرتفع‌ترین قله‌ی آن در فاصله 4,093 متری از سطح دریا قرار دارد. بسیاری از آسیایی‌های ساکن در اطراف این منطقه نیز وضعیت آب و هوای مالزی را تحسین می‌کنند.

فصل باران های موسمی در مالزی 

ماه باران های موسمی در مالزی چه زمانی است؟

فصل باران‌های موسمی در مالزی بین سپتامبر و فوریه به اوج خود می‌رسد. با این حال، همه مناطق به طور یکسان تحت تأثیر بارش‌ها نیستند. به عنوان مثال، در بورنئو، باران‌های موسمی عمدتاً ساحل غربی ساراواک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این منطقه، باران های موسمی بین نوامبر و فوریه به اوج خود می‌رسد.

وضعیت اب و هوای مالزی در سواحل غربی شبه جزیره مالزی مانند جزایر پنانگ و لنکاوی و ایالت صباح در بورنئو  است. بیشترین باران‌های موسمی این منطقه مربوط به ماه‌های سپتامبر و اکتبر است. در سواحل شرقی ولی وضعیت اب و هوای مالزی متفاوت است و شدیدترین باران‌ها بین ماه‌های نوامبر تا مارس اتفاق می‌افتد.  

اگر ویزای بازنشستگی مالزی یا «اقامت خانه دوم من مالزی» را دارید که خودتان بهتر می‌دانید باران‌های موسمی در مالزی، می‌تواند سفرهای با قایق و کشتی را به تأخیر بیندازد و یا سفرهای دریایی را به طور کلی تعطیل کند. پس باید قید غواصی در این فصل را بزنید. با این اوصاف اگر هدف‌تان از اخذ ویزای مالزی سفر به شهرهای ساحلی است، فصل باران های موسمی در مالزی زمان خوبی برای اخذ ویزای مالزی نیست. 

نمودار میانگین بارندگی سالانه مالزی

نمودار میانگین بارندگی سالانه مالزی

میزان بارندگی در مالزی

باید برنامه سفر به مالزی را برای ماه آوریل و نوامبر بچینید؛ در این ماه‌ها میزان بارندگی در مالزی به اوج خود می‌رسد. طوفان، آغازگر باران‌های مالزی است و با آذرخش و صاعقه همراه است. وضعیت اب و هوای مالزی در بعدازظهرها بارانی است و باید منتظر بارش باران باشید. باران‌هایی که معمولا یک یا دو ساعته است. بعد از تمام شدن باران، کفش‌های ضدآب خود را بپوشید و راهی خیابان‌های خیس خورده مالزی شوید و از دمای هوای مالزی پس از باران لذت ببرید. 

اینجا چون همیشه باران می‌بارد خبری از آب‌های گل آلود و کثیف نیست و باران‌ها انگار چشمه‌ای است که از آسمان می‌جوشد. حتی دلت می‌خواهد دهانت را رو به آسمان باز کنی تا قطرات زلال باران‌ مستقیم وارد دهانت شود. میزان بارندگی‌ در مالزی بستگی به منطقه زندگی شما هم دارد.

 • میزان بارندگی در مالزی و در جنوب غربی از ماه می تا سپتامبر بیشتر از سایر ماه ها است. 
 • در شمال شرقی بیشترین میزان بارندگی در مالزی، مربوط ماه نوامبر است. 
 • در سواحل غربی مالزی ژانویه و فوریه فصل بارندگی است.
 • سواحل شرقی مثل ساراواک، ژوئن و جولای و در صباح ماه آوریل بیشترین میزان بارندگی در مالزی را شاهد هستید.  

حال و هوای روزهای بارانی مالزی

روزهای بارانی خاطراتی را به جا می‌گذارند که تا آخر عمر از یاد نمی‌رود. باید اب و هوای روزهای بارانی مالزی را ببینید؛ جان می‌دهد برای خاطره ساختن! روزهایی که بوی چمن خیس و عطر خاک نم خورده را با پوست و استخوان حس خواهید کرد.

سواحلی تمیز که باران، دستی به سر و رویش کشیده است و درختانی که گویی پس از باران سبزتر به نظر می‌رسند! اگر بخواهیم به زبان آمار وضعیت اب و هوای مالزی را توصیف کنیم، دارای رتبه ششم در دنیا است! درست است که باران جزء جداناشدنی از آب و هوای مالزی است؛ با این حال به هیچ وجه نگران نباشید، قطعاً با گذر زمان به این روزهای بارانی عادت می‌کنید.

از طرفی باران در مالزی دوام زیادی ندارد و به سرعت تمام می‌شود؛ آن وقت شما می‌مانید و یک هوای تمیز که می‌توانید حسابی از خجالت شش‌ها و ریه‌های خود دربیایید. میزان رطوبت در مالزی حدودا 97 درصد در روز و 62 درصد در شب است. شاید ابتدا این میزان رطوبت مالزی، برای شما عادی نباشد که پس از چند روز، بدنتان به خوبی به آن عادت می‌کند.

آشنایی با کشور مالزی

کلیک کنید

دمای هوای مالزی

دمای هوای مالزی شاید از نظر خیلی‌ها مرطوب و شرجی باشد، ولی برای من خیلی عالی و لذت بخش است. دمای هوا در مالزی در تمام طول سال معتدل، مرطوب و گرمسیری است. وضعیت اب و هوای مالزی نه آن قدر گرم است که از از آفتاب فراری باشی، نه آن قدر سرد است که مغز استخوانت یخ بزند. 

دمای هوای مالزی مطلوب و دوست داشتنی است، بادهای موسمی در خط ساحلی شبه جزیره مالزی میزان بارندگی‌ها را از مارس تا آوریل و سپتامبر تا نوامبر نتظیم می‌کنند. در خارج از فصل باران‌های موسمی، وضعیت آب و هوا بسیار مطبوع است، دمای هوای مالزی در روزها نه چندان گرم و آفتابی است و شب‌های کمی خنک‌تر است، راز دلپذیر بودن هوای مالزی در همین مسئله نهفته است. میانگین بارندگی در شبه جزیره مالزی سالانه 2500 میلی‌متر است و در مالزی شرقی 5080 میلی متر بارندگی سالانه است. می‌دانید بهترین بخش دمای هوای مالزی، مربوط به ساعات پس از باران است.  

از آنجا که کشور مالزی در معرض بادهای موسمی باران‌زا قرار دارد؛ هجوم این ابرهای بارانی از سمت جنوب غربی از ماه آوریل تا اکتبر و شمال شرقی از ماه اکتبر تا فوریه، تعیین کننده‌ی وضعیت اب و هوای مالزی است. دارندگان ویزای سوشال مالزی می‌دانند بهترین بخش دمای هوای مالزی، مربوط به ساعات پس از باران است.

نمودار میانگین دمای سالانه مالزی

نمودار میانگین دمای سالانه مالزی

آب و هوای مالزی در 10 روز آینده

آب و هوای مالزی در 10 روز آینده برای دارندگان ویزای توریستی اهمیت دارد، چون 10 روز پس از دریافت ویزای توریستی حیاتی‌ترین روزها برای دارندگان این ویزا است. به عبارت بهتر دارندگان ویزای توریستی مالزی، فقط 14 روز فرصت دارند که از جاذبه‌های گردشگری مالزی دیدن کنند.

برای اطلاع از آب و هوای مالزی در 10 روز آینده، باید زمان سفرتان به مالزی را مشخص کنید که در چه تاریخی است؛ تا ما برایتان از وضعیت آب و هوای 10 روز آینده مالزی بگوییم. با این حال مشاوره شریف برایتان از دمای هوا و میزان بارندگی در مالزی در فصل‌های مختلف سال می‌گوید، آن وقت خودتان می‌توانید در هر فصل که ویزای مالزی را می‌گیرید اب و هوای مالزی در 10 روز آینده را محاسبه کنید.

آب و هوای مالزی در بهار

در تقویم مالزی، فصل بهار از ماه آوریل شروع شده تا ماه می تمام می‌شود. آب و هوای مالزی در بهار، مورد علاقه آدم‌های مثبت اندیش و خیال پرداز است. هر چند حجم بارش‌ها در فصل بهار کمتر می‌شود، ولی زمان خوبی برای سفر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری مالزی است.

حداکثر دما در فصل بهار 33 و حداقل دمای هوا 23 درجه است. هنگام رصد کردن آب و هوای مالزی در بهار، شاهد بارش باران 15 روز در هر ماه و با حجم تقریبی  200 میلی متر خواهید بود. اخذ ویزای سوشال مالزی برای بازدید از جاذبه‌های فراموش نشدنی فصل بهار در مالزی، پیشنهاد مشاوره شریف به دوستداران این کشور است. 

اگر عضو برنامه MM2H مالزی شوید، متوجه تفاوت اب و هوا در مناطق مختلف مالزی خواهید شد. در واقع آب و هوای مالزی در تمام مناطق یکسان نیست! بیشتر تفریحگاه‌ها و اقامتگاه‌های کوهستانی مالزی دارای آب و هوای بهاری است. مناطقی که چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از طبیعت دارند و عطر بهار را به مشام شما می‌رسانند شامل:

 • تپه frasers
 •  مناطق کوهستانی و سرسبز کامرون
 •  سواحل زیبای پنانگ
 •  جزایر لنکاوی 

آب و هوای مالزی در تابستان

آب و هوای مالزی در تابستان، گرم‌تر از سایر فصل‌های سال است. در فصل تابستان مالزی، میزان بارش‌ها کمتر شده و به جای آن وزش طوفان‌های دوره‌ای در بخش غربی افزایش پیدا می‌کند. سه ماه جون، جولای و آگوست در فصل تابستان مالزی میزبان توریست ها و گردشکران زیادی از سراسر دنیا هستند. هر چند تغییرات آب و هوای مالزی در تابستان چندان زیاد نیست و میزان بارش‌ها در تابستان کمتر است. ولی دارندگان ویزای مالزی می‌دانند که تجهیزات تابستانی مانند چتر، لباس نخی و خنک و کرم ضد آفتاب همراه همیشگی توریست‌ها در این کشور است. 

آب و هوای مالزی در پاییز

پاییز فصل آدم‌های سرسخت و پرتلاش است که از تغییر و ماجراجویی لذت می‌برند. وضعیت اب و هوای مالزی در پاییز، مطلوب کسانی است که اعتماد به نفس بالایی دارند و برای آینده رؤیاهای زیادی در سر می‌پرورانند. 

آب و هوای مالزی در پاییز مملو از باران‌های موسمی و طولانی است. در فصل پاییز، زیبایی و شادی‌های طبیعت مالزی بیشتر رخ می‌نماید. سپتامبر ماه بارش‌های سیل آسا در مالزی است، البته ماه نوامبر هم دمای هوای مالزی کمی سرد شده و سردترین و پربارش‌ترین ماه سال است. 

آب و هوای مالزی در زمستان

مالزی کشوری پهناور و زیبا با آب و هوایی متفاوت است. برای اطلاع از وضعیت آب و هوای مالزی در زمستان، باید بدانید بادهای موسمی همیشه مالزی را تحت نوازش قرار می‌دهند. در ماه دسامبر یا همان دی ماه در تقویم ما ایرانی‌ها، بیشتر مناطق مالزی خشک، آفتابی و گرم است و خبری از رطوبت هوا نیست. در این ماه و در آب و هوای مالزی در زمستان، سواحل غربی بهترین جا برای تفریح به شمار می‌رود. 

دمای هوای مالزی در زمستان ​​30 درجه سانتی گراد است و رطوبت کم است. آب و هوای مالزی در زمستان این فصل را به بهترین زمان از سال برای استراحت در سواحل مالزی بدل کرده است.

در ماه دسامبر دمای هوای مالزی خشک، آفتابی و گرم است. در این ماه می‌توانید بهترین آب و هوای مالزی در سواحل غربی و مناطقی مانند کوالالامپور را حس کنید. اب و هوای مالزی در زمستان و در سواحل شرقی همراه با بادهای موسمی فصلی روزانه و دریای طوفانی است؛ بنابراین اگر قصد لذت بردن از تفریحات ساحلی را دارید، سفر به مالزی را در ماه دسامبر کنسل کنید. با وجود تمام اما و اگرها، فراموش نکنید سرمای مالزی در زمستان هم به اندازه روزهای بارانی بهاری مطلوب و زیبا است. ویزای سوشال مالزی کلید ورود شما به این کشور و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعی آن است.

بهترین زمان سفر به مالزی

بهترین زمان سفر به مالزی همان وقتی است که شما برایش برنامه ریزی کرده‌اید. البته رصد وضعیت اب و هوای مالزی در فصل‌های مختلف سال، برای سفر به مالزی دیدگاه بهتری به شما می‌دهد. اجازه دهید برایتان دمای هوای مالزی و وضعیت آب و هوا در ماه‌های مختلف مالزی را شرح دهیم:

ماه‌های مارس و اکتبر بهترین زمان برای سفر به مالزی است. در این دو ماه هوای مالزی کمی خشک‌تر و آسمان صاف‌تر است. اگر از رطوبت هوا چندان دل خوشی ندارید، توصیه می‌شود برای سفر به مالزی در این ماه‌ها برنامه ریزی کنید؛ چون بیشتر نقاط کشور مالزی در این ماه‌ها با افت رطوبت مواجه هستند و گردش و تفریح از جاذبه های گردشگری مالزی در این زمان برایتان خوشایندتر خواهد بود. 

اگر ویزای مالزی را برای سفر به جزایر ساحل غربی مالزی گرفته‌اید، دو ماه اول سال بهترین زمان سفر به مالزی است. ژانویه و فوریه بهترین زمان برای بازدید از جزایر لنکاوی و پنانگ، بدون نگرانی در مورد مشکلات مربوط به آب و هوا در مالزی است.

بهترین زمان سفر به مالزی، بین فوریه و سپتامبر است، اگرچه این کشور در تمام سال گرم و مرطوب است و با بارش های بارانی استوایی پراکنده است. فصل مرطوب در ساحل شرقی بین نوامبر و فوریه است، زمانی که ساحل غربی هوای آفتابی و خشک را تجربه می کند. برعکس، مرطوب‌ترین ماه‌های سواحل غربی، آوریل تا اکتبر است که خشک‌ترین ماه‌های سواحل شرقی هستند

آب و هوای شهرهای مالزی

وضعیت اب و هوای مالزی در شهرهای شرقی و غربی چندان تفاوتی ندارد. یعنی در سفر به شهرهای مالزی، روزهای آفتابی و مرطوب، همراه با بارش را تجربه خواهید کرد. میزان بارش‌ها در تمام سال یکسان نیست و در ماه‌های سپتامبر و اکتبر شدیدتر از بقیه ماه‌های سال است. نه این که فکر کنید اب و هوای شهرهای مالزی در فصل‌های پربارش قابل تحمل نیست، اتفاقاً در این فصل تماشای زیبایی‌های شهرهای مالزی وقتی پس از باران تمیز و شسته و درخشان شده‌اند، لذت بیشتری دارد. فقط کافی است با خرید بلیط هواپیما، مهر ویزای توریستی مالزی را در فرودگاه بگیرید و به مقصد سواحل غربی حرکت کنید.

بهترین شهرهای مالزی برای مسافرت تحصیل

کلیک کنید

آب و هوای کوالالامپور مالزی

خوشبختانه کوالالامپور از چند جهت با دره‌های کوهستانی مجاور بوده و نسبتا خنک‌تر از دیگر مکان‌ها در مالزی است. دمای هوای مالزی در کوالالامپور بین 29 تا 35 درجه سانتیگراد در طول روز و بین 25 تا 29 درجه در طول شب است. به خصوص پس از بارش‌ باران، هوا کمی خنک شده و جان می‌دهد برای پیاده روی در کوچه و بازارهای پایتخت. در کل پایتخت مالزی، کوالالامپور شهری است که کمترین تاثیر را از بادهای موسمی می‌گیرد. 

بارندگی‌ها در این شهر از جنوب غربی نشأت گرفته و معمولا در ماه‌های سپتامبر تا آوریل رخ می‌دهد. در اواسط ماه ژانویه و فوریه می‌توانید آماده سفر به کوالالامپور شوید؛ چراکه میزان بارندگی در این ماه‌ها بسیار کمتر بوده و با خیال راحت می‌توانید به جاذبه های گردشگری این شهر سر بزنید.

از آنجایی که پایتخت مالزی، کوالالامپور از شرق و غرب توسط کوهستان محاصره شده است. آب و هوای کوالالامپور در مالزی نسبت به مناطق اطرافش مانند سنگاپور بهتر است. علاوه بر این با وجود این کوه‌ها کوالالامپور مالزی در برابر طوفان‌های نیز محفوظ می‌ماند.

البته باید گفت آب و هوای کوالالامپور مالزی مرطوب بوده و میانگین رطوبت سالانه آن بیش از 80% می‌باشد و در ماه‌های مرطوب سال حتی تا 90% هم می‌رسد. رطوبت هوای کوالالامپور معمولا صبح‌ها بیشتر از عصرها است. اگر قصد سفر به کوالالامپور را دارید باید بدانید که هیچ نیازی به کت یا ژاکت نخواهید داشت؛ بهتر است بجای آن از لباس‌های نخی و گشاد برای خنک ماندن استفاده کنید. 

آب و هوای مالزی در پنانگ

بیایید با هم سری سواحل غربی مالزی بزنیم. می‌خواهیم برایتان از آب و هوای مالزی در پنانگ مروارید شرق بگوییم. سواحل غربی مالزی همان سرزمین اصلی و جزایر نزدیک شبه جزیره مالایا هستند که هوای گرمسیری دارند. دمای هوای مالزی در پنانگ و فصل‌های مرطوب مطلوب است. در سواحل غربی شبه جزیره از آوریل تا اکتبر هر روز عصر باید منتظر باران همراه با رعد و برق باشید. این رعد و برق‌ها معمولاً کوتاه است ولی رطوبت هوا را با خودش می‎برد و دمای هوای مالزی را حسابی دل انگیز می‌کند. 

 • آب و هوای مالزی در پنانگ در تمام سال گرم و نیمه ابری است.
 • بر اساس امتیاز گردشگری، بهترین زمان برای بازدید از شهر پنانگ مالزی از اوایل ماه مه تا اوایل اکتبر است.
 • ماه مارس گرمترین زمان در شهر پنانگ است و دمای هوای مالزی در شهر پنانگ میانگین دمای 28 درجه سانتیگراد را دارد.
 • سردترین ماه در شهر پنانگ ماه جولای با دمای 27 درجه سانتیگراد و بیشترین ساعات آفتابی در روز است. 
 • مرطوب‌ترین ماه در شهر پنانگ مالزی ماه اکتبر با میانگین 340 میلی متر بارش است.
 • بهترین ماه برای شنا در دریا ماه مارس با میانگین دمای دریا 30 درجه سانتیگراد است.
 • صاف‌ترین ماه سال در پنانگ آگوست است که در طی آن به طور متوسط ​​آسمان در 53 درصد مواقع صاف، عمدتاً صاف یا نیمه ابری است.
 • قسمت ابری سال از 3 نوامبر شروع می شود و به مدت 5.7 ماه ادامه دارد و در حدود 24 آوریل به پایان می رسد .
 • وضعیت اب و هوای مالزی در ماه ژانویه پنانگ ابری‌ است که در طی آن به طور متوسط ​​در 86 درصد مواقع آسمان ابری و بارانی است.

دمای هوا در ملاکا مالزی

اگر دلتان ریلکس کردن در نسیم دریایی را می‌خواهد جایتان در ساحل ملاکا خالی است. در سواحل ملاکا مای هوا 1 تا 2 درجه خنک‌تر از بقیه نقاط است. اگر دلتان می‌خواهد از وضعیت آب و هوای کوالالامپور، مالاکا و کامرون هایلندز در دشت و ارتفاعات مالزی بیشتر بدانید، باید برایتان بگوییم آب و هوای کوالالامپور و ملاکا در طول سال گرم و مرطوب است. نهایت تغییرات دمایی در طول سال از 22 درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد متغیر است. در این شهرها چون آب و هوا گرمسیری است، باید چترتان همیشه همراه‌تان باشد چون تقریباً هر روز شاهد بارش باران هستید. آوریل تا اکتبر نسبت به بقیه ماه‌های سال فصل‌های پربارش‌تری هستند. 

دمای هوا در ارتفاعات کامرون

دمای هوا در ارتفاعات کامرون در کشور مالزی

این قسمت را کسانی بخوانند که دلشان اکسیژن خالص در ارتفاعات 1500 متری از سطح دریا می‌خواهد. در ارتفاعات کامرون آب و هوایی متفاوت را تجربه می‌کنید، دمای هوا مالزی در ارتفاعات کامرون نسبت به سایر جاها خنک‌تر است و کاهش دما در ارتفاعات کامرون تا 16 درجه هم رفته و خنکای مطبوعی زیر پوست‌تان را نوازش می‌دهد. ارتفاعات کامرون با مزارع چای، گل و میوه تضاد دل انگیزی با دشت‌ها دارد. 

اگر ویزای توریستی مالزی دارید، برای یک روز مفرح زیر آسمان آبی صبحگاهی، بعدازظهرهای بارانی و شب‌های سرد است برنامه ریزی کنید. وضعیت اب و هوای مالزی در ارتفاعات کامرون بسیار مطلوب است و بارندگی در ماه سپتامبر و اوایل دسامبر به بیشترین میزان خود می‌رسد.

دمای هوا در سواحل شرقی مالزی

دمای هوا در سواحل شرقی در کشور مالزی

شهرهای سواحل شرقی مالزی مانند کوانتان، جزیره تیومان، جزایر پرهنتیان، ترنگانو، ردانگ و کوتا بهارو در بیشتر سال گرم و آفتابی و جان می‌دهند برای ساحل گردی و تفریحات آبی.   

در این جزایر مالزی نسیم دریای چین کمی از رطوبت هوا را کم کرده و دمای هوای مالزی را مطبوع‌تر از سایر نقاط است. در سواحل شرقی مالزی باید در ماه‌های نوامبر و فوریه منتظر بادهای موسمی شمال شرقی باشید. در این ماه‌ها از سواحل فاصله بگیرید تا گرفتار جذر و مد دریا نشوید. حفظ فاصله از سواحل فقط به خاطر جذر و مد نیست، باید بدانید که باران‌ها در این سمت از شبه جزیره بسیار شدیدتر هستند و ممکن است حمل و نقل قایق‌ها را دچار اختلال کند. پس اگر در این فصل سال مناطق تفریحی و استراحتگاه‌ها بسته بود، دلیلش همین بارش‌ها است. اگر با ویزای سوشال مالزی وارد این کشور شده‌اید به اندازه کافی وقت دارید چون ماه مارس فصل بازگشایی این مناطق است و دمای هوای مالزی برای گردش و تفریح عالی است. 

وضعیت اب و هوای مالزی در سواحل شرقی معمولاً خشک تر از بقیه نقاط است و به همین دلیل این مناطق مقاصد مناسبی را برای رفتن به ساحل هستند. از دمای هوای مالزی در سواحل می‌توانید لذت ببرید و تعطیلات فراموش نشدنی برای خود رقم بزنید. زیرا سواحل شرقی و غربی مرطوب ترین ماه های خود را در زمان های متناوب سال تجربه می کنند.

با این حال، سواحل شرقی معمولاً فصل مرطوب‌ طولانی‌تری دارد و بهتر است در طول دوره بارانی (نوامبر-فوریه) که دمای هوای مالزی در این نقاط مرطوب‌تر است از سفر کردن اجتناب شود. در طول این ماه ها، بسیاری از استراحتگاه های ساحلی بسته می شوند ولی در ماه مارس دوباره باز می شوند.

ویزای سوشال مالزی

کلیک کنید

با اخذ ویزای مالزی از آب و هوای دلچسب مالزی لذت ببرید

من که با پذیرش از دانشگاه های مالزی، تحصیل و اقامت در این کشور دوست داشتنی را شروع کردم و از زندگی در طبیعت بی‌نظیر و وضعیت آب و هوای مالزی بی‌نهایت خوشحالم، شما هم اگر مایل به گشت و گذار یا اقامت در کشور مالزی و لذت بردن از دمای هوای مالزی و آب و هوای این اقلیم آسیایی هستید، می‌توانید از چند شیوه برای ورود به کشور مالزی استفاده کنید:

 1. با ویزای توریستی مالزی که اعتبار 14 روزه دارد به مدت 2 هفته مهمان کشور مالزی و آب و هوای مطلوبش شوید.
 2. ویزای سوشال با زمان اعتبار 15 تا 60 روزه فرصت خوبی برای گشت و گذار در مالزی به شما می‌دهد، حتی اگر بخواهید، می‌توانید مدت اعتبار ویزایتان را به مدت 30 روز دیگر هم تمدید کنید.
 3. اخذ ویزای تحصیلی که فرصتی برای تحصیل در مالزی و زندگی در این کشور برایتان فراهم می‌کند.
 4. ویزای زبان مالزی هم با اعتبار یک ساله فرصت خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی در کشوری بین المللی و بازدید از جاهای دیدنی مالزی است.
 5. و در نهایت اخذ ویزای توریستی مالزی یا عضویت در برنامه MM2H «مالزی خانه دوم من» اقامت ۵ ساله در کشور خوش آب و هوای مالزی را انتخاب کنید.

سوالات متداول درباره آب و هوای مالزی

1-سردترین ماه سال از نظر اب و هوایی کدام است؟

هر چند تغییرات اب و هوایی در مالزی چندان زیاد و چشمگیر نیست ولی شاید بتوان ماه دسامبر را سردترین ماه سال در مالزی با میانگین دمای بالا 30.6 درجه سانتیگراد و متوسط ​​دمای پایین 23.1 درجه سانتیگراد نامید.

2-دمای هوای مالزی در گرم ترین فصل و ماه سال چقدر است؟

بالاترین دمای هوا در مالزی در فصل بهار و ماه می است که حداکثر دما به ۳۳ درجه سانتیگراد می‌رسد.

3-بهترین ماه برای سفر به مالزی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به مالزی معمولا بین دسامبر تا آوریل است. با بارش باران از اینجا و آنجا، هوا در بیشتر مواقع در طول سال گرم و مرطوب است. آب و هوای موسمی استوایی مالزی باعث می‌شود که حتی در خشک‌ترین فصل‌ها نیز بارش‌های کوتاهی وجود داشته باشد، بنابراین حتماً چتر به همراه داشته باشید. 

4-بهترین ماه برای سفر به کوالالامپور چه زمانی است؟

آب و هوای کوالالامپور به طور کلی کاملاً مرطوب است و باید همیشه در هر زمانی از سال برای بارندگی آماده بود. بنابراین، بهترین زمان برای سفر به کوالالامپور از می تا جولای یا دسامبر تا فوریه است. می توان در ماه دسامبر، زمانی که شهر برای جشن کریسمس و سال نو آماده می شود، از کوالالامپور دیدن کنید. 

5-آب و هوای کدام شهر یا قسمت مالزی از بقیه خنک تر است و رطوبت کمی هم دارد؟

تنها نقطه مالزی که برخلاف سایر نقاط هوای خنکی دارد ارتفاعات و رشته کوه های این کشور است. به عنوان مثال، در شبه جزیره مالزی، مناطقی مانند ارتفاعات کامرون دمای هوای 20 درجه سانتی گراد را تجربه می‌کنند و می‌توانند در طول ماه‌های زمستان به زیر 15 درجه سانتی گراد برسند. دما در کوه کینابالو، واقع در بورنئو 10 درجه سانتی گراد است و می‌تواند در شب به زیر صفر برسد.

6- اختلاف دمای شب و روز در مالزی چقدر است؟

 تفاوت دمای شب و روز مالزی گاهی تا 10 درجه هم می رسد.

اخذ اقامت مالزی با مشاوره شریف

امروزه بالاترین تعداد مشتریان مشاوره شریف، از طریق معرفی مشتریان قدیمی ما صورت می‌پذیرد. ما نیاز به تبلیغ نداریم، پی‌گیری نسل دوم مشتریان ما برای اقامت مالزی، گواه همین امر است.
لذا اعتماد مشتریان به مشاوره شریف، ارزشمندترین سرمایه این گروه بوده که در حراست از این سرمایه‌ی غنی، نهایت تلاش خود را می‌نماییم.

رویای زندگی در مالزی را دارید؟

با مشاوره شریف در ارتباط باشید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴0140 – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *