تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
منو
مشاوره شریف پلی بسوی مدارس بین‌المللی در مالزی کلیک کنید
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

شرایط جدید انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور

در راستای تسهیل در امر انتقال دانشجو از خارج به داخل، آیین‌نامه‌ای توسط واحد انتقال دانشجو در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تدوین و به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ابلاغ گردید. ازین پس، دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در مالزی که متقاضی انتقال به دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های آموزش عالی و مراکز پژوهشی داخل می‌باشند، بر اساس ضوابط و شرایط تعیین شده در این آیین‌نامه، می‌توانند برای دانشگاه‌ آزاد یا دولتی و سایر مراکز آموزش عالی کشورمان، انتقالی بگیرند.

مشاوره شریف؛ بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مالزی در ایران است.

شرایط انتقال دانشجو از خارج به داخل

این آئین نامه با هدف انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های مالزی به مراکز آموزش عالی داخل، اعم از دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ آزاد و سایر مراکز آموزشی_پژوهشی، با توجه به ظرفیت متناسب دانشگاه‌ها، با شرایط ذیل تدوین می‌گردد:

1- شرایط عمومی انتقال دانشجو

1- معتبر بودن دانشگاه مبدأ در زمان پذیرش و ثبت‌نام از نظر اداره کل دانش آموختگان سازمان.

2- نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل از نظر مقررات عمومی.

3- نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل از نظر نظام وظیفه.

4- تحصیل در مالزی باید به صورت قانونی و رسمی صورت گرفته و روادید توریستی و سیاحتی در زمان تحصیل در دانشگاه مبدأ، مورد قبول نمی‌باشد.

5- نداشتن وقفه تحصیلی بیش از یک سال به هنگام ارائه تقاضا.

6- حداقل اقامت در کشور مبدأ یک نیمسال برای مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد ودکتری حرفه‌ای و دو نیمسال تحصیلی برای مقطع دکتری تخصصی الزامی می‌باشد.

7- دارا بودن مدارک تحصیلی معتبر در مقاطع قبلی مورد تأیید مراجع ذی صلاح داخل کشور.

تبصره ۱. مرجع اعتبارسنجی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی وزارت آموزش و پرورش و مدارک دانشگاهی اداره‌های کل دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

تبصره ۲. دارندگان مدرک معادل از دانشگاه‌های دارای مجوز برگزاری دوره، در صورت تأیید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت با ادامه تحصیل، امکان انتقال خواهند داشت.

2- شرایط اختصاصی انتقال دانشجو

1- انتقال از طریق سوابق تحصیلی:

انتقال در این بخش، تنها به دانشگاه‌هایی است که دارای مجوز پذیرش از طریق سوابق تحصیلی هستند و در صورت گذراندن واحد‌های تحصیلی در دانشگاه خارج از کشور، تطبیق واحد‌های تحصیلی مشروط به احراز شرایط عمومی ذیربط در ماده ۴ در اختیار گروه آموزشی مربوطه می‌باشد.

2- انتقال به رشته‌های با آزمون ورودی:

انتقال در این بخش، مشروط به احراز شرایط عمومی ذیربط در ماده ۴ در مقاطع مختلف تحصیلی به شرح ذیل می‌باشد:

2-1- مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته:

گذراندن دو نیمسال یا حداقل ۱۲ واحد اصلی و یا تخصصی با حداقل میانگین دوازده

تبصره ۱. ارائه مدرک پیش دانشگاهی با پایه چهارم دوره متوسطه (مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش) توسط دانشجویانی که با دیپلم ۳ ساله دوره متوسطه در هر یک از دانشگاه‌های خارج از کشور مشغول به تحصیل شده‌اند برای انتقال و ادامه تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های داخل، الزامی است. چنانچه مدرک مذکور پس از ورود به دانشگاه مبدأ نیز اخذ شده باشد، بلامانع است.

2-2- مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته:

گذراندن یک نیمسال تحصیلی یا حداقل ۶ واحد اصلی و یا تخصصی با حداقل میانگین چهارده.

2-3- مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری حرفه‌ای و دکترای پیوسته:

 • متقاضیان انتقال به مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌های مربوطه بر اساس مفاد بند 3.
 • گذراندن حداقل سه نیمسال تحصیلی یا حداقل ۳۰ واحد اصلی و یا تخصصی با حداقل میانگین پانزده برای ادامه تحصیل در مقاطع دکتری حرفه‌ای، کارشناسی ارشد پیوسته یا دکتری پیوسته داخل کشور.

تبصره ۱. در صورتی که دانشجو در رشته دامپزشکی در مقطع کاردانی یا کارشناسی در مالزی مشغول به تحصیل باشد، انتقال این افراد صرفاً در مقطع کاردانی یا کارشناسی در رشته‌های مرتبط صورت می‌گیرد.

تبصره ۲. برای دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته یا دکتری پیوسته، در صورت عدم وجود رشته و مقطع در دانشگاه‌های داخل کشور صرفأ امکان انتقال به دوره کارشناسی میسر می‌باشد.

2-4- مقطع دکتری تخصصی:

 • ثبت نام در مقطع دکتری در رشته متناسب با مقطع کارشناسی ارشد در مالزی
 • گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی
 • داشتن ریزنمرات و گزارش پیشرفت تحصیلی
 • ارائه گزارش پیشرفت تحصیلی رساله و تصویب پروپوزال برای دانشجویان دوره‌های پژوهش محور

تبصره ۱. انتقال دانشجویان دوره نیمه حضوری صرفاً به شرط تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارجی گروه الف و ب امکان پذیر می‌باشد.

تبصره ۲. برای پذیرش دانشجویان پژوهش محور در صورت انتقال به داخل کشور، محل پذیرش نسبت به شکل دوره تصمیم گیری خواهد نمود.

تبصره ۳. دانشجویان پژوهش محور در صورت انتقال به دوره‌های آموزشی – پژوهشی دانشگاه‌های کشور، ملزم به گذراندن واحد‌های آموزشی می‌باشند.

تبصره ۴. درخواست انتقال دانشجویان بورسیه مالزی، بعد از اعلام نظر اداره کل بورس و اعزام دانشجویان قابل بررسی خواهد بود.

3- انتقال دانشجو در مواقع بروز شرایط حاد

در مواقع بروز شرایط حاد سیاسی مانند قطع رابطه دو کشور و یا وقوع حوادث غیرمترقبه مانند جنگ، ناامنی، سیل، زلزله، بیماری‌های پاندمیک و … که منجر به اجبار دانشجو به ترک محل تحصیل و عزیمت به کشور می‌گردد، به شرط ثبت نام در دانشگاه محل تحصیل و ارائه گواهی تأیید شده مربوطه، روند انتقال و فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخل کشور توسط شورا بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

4- انتقال دانشجویانی که با این آئین‌نامه تطبیق ندارند

شرایط انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل دانشگاه آزاد و سایر مراکز آموزش عالی داخلی، واضح و مبرهن هست. بنابراین تقاضای دانشجویانی که شرایط آن‌ها با این آئین نامه تطبیق ندارد و دارای شرایط خاص باشند به تشخیص دبیر شورا در شورا قابل طرح، بررسی و تصمیم گیری می‌باشد. موارد خاص به مواردی گفته می‌شود که به دلایل امنیتی و سیاسی به تأیید مراجع ذیربط یا به دلیل مشکلات بیماری خاص و صعب العلاج در فرایند تحصیل متقاضی، مشکلاتی به وجود آمده باشد.

تبصره. مدت ارائه درخواست برای افراد مذکور حداکثر تا یکسال بعد از به وجود آمدن شرایط خاص می‌باشد.

نحوه ارائه تقاضای انتقال و رسیدگی به آن‌ها

1- کلیه متقاضیان انتقال صرفاً از طریق سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد)، نسبت به ثبت درخواست انتقال اقدام نمایند.

2- پس از ثبت درخواست در سامانه، اعتبار دانشگاه مبدأ و ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجو توسط اداره کل امور دانش آموختگان مورد بررسی قرار گرفته و بعد از احراز شرایط از طریق دبیرخانه درخواست‌ها به دانشگاه‌های پیشنهادی متقاضی و دبیرخانه ارسال می‌شود.

3- دانشگاه‌های مورد تقاضای دانشجو برای انتقال، بایستی همتراز با سطح دانشگاه مبدأ، و همچنین متناسب با وضعیت تحصیلی مقطع مورد درخواست، سوابق علمی و تحصیلی و در نظر گرفتن محل سکونت دائم دانشجو و والدین متقاضی باشد.

4- تقاضا فقط برای همان مقطع تحصیلی که دانشجو در دانشگاه مبدأ مشغول به تحصیل بوده و یا مقاطع تحصیلی پایین‌تر (در صورت عدم منع قانونی مانند مقررات نظام وظیفه برای آقایان)، قابل بررسی است.

5- تأیید صحت صدور مدارک خارج از کشور از طریق سامانه تأیید اسناد کنسولی وزارت امور خارجه الزامی می‌باشد.

6- در صورتی که دانشجو متقاضی تغییر رشته همزمان با انتقال در مقاطع کاردانی و کارشناسی باشد، تقاضا فقط برای تغییر رشته به یکی از رشته‌های تحصیلی مشابه و یا رشته تحصیلی مرتبط با واحد‌های گذرانه قابل بررسی می‌باشد.

7- در صورت عدم وجود رشته متقاضی در دانشگاه‌های داخل کشور تعیین رشته برای مقاطع کاردانی و کارشناسی متناسب با نوع دیپلم و در مقاطع بالاتر متناسب با رشته مقطع قبلی به تشخیص دانشگاه پذیرش دهنده خواهد بود.

8- در صورت پذیرش دانشجویان واجد شرایط معرفی شده از طریق سامانه، پس از اعلام مراتب به دبیرخانه، ثبت نام از سوی دانشگاه پذیرنده وفق مقررات بلامانع است.

وظایف و اختیارات دانشگاه پذیرنده (مقصد)

 • اعلام نتیجه بررسی درخواست‌ها به دبیرخانه شورا.
 • معادل سازی و تطبیق واحد‌های درسی کلیه مقاطع تحصیلی به تشخیص دانشگاه پذیرنده می‌باشد.
 • محاسبه سنوات تحصیلی دانشجویان انتقالی از تاریخ شروع به تحصیل در داخل کشور می‌باشد و به ازای هر ۱۴ واحد تطبیق در مقطع کاردانی و کارشناسی و هر ۸ واحد در مقطع کارشناسی ارشد یک نیمسال از سنوات دانشجو کسر خواهد شد.
 • دانشجویان انتقالی در دانشگاه پذیرنده، مشمول کلیه مقررات آموزشی متناسب با مقطع تحصیلی آن دانشگاه می‌باشند.
 • بررسی کلیه مدارک تحصیلی و صحت آن (شامل مدارک تحصیلی خارج از کشور با تأیید نهایی سامانه تأیید اسناد کنسولی وزارت امور خارجه) و دریافت اصل مدارک مطابق با مدارک ارائه شده در سامانه بر عهده دانشگاه پذیرنده خواهد بود.
 • مسئولیت استعلام صلاحیت عمومی پذیرفته شدگان نهایی در صورت نیاز براساس مقررات پذیرش دانشجو، برعهده دانشگاه‌های پذیرنده می‌باشد.
 • پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در کلیه دانشگاه‌ها با رعایت سقف ظرفیت تعیین شده از سوی معاونت آموزشی وزارت انجام می‌شود.
 • نظر به اینکه پذیرش این افراد در دانشگاه‌های داخل کشور، مازاد بر سهمیه پذیرش آموزش رایگان، مستلزم پرداخت شهریه می‌باشد؛ شهریه این دانشجویان مطابق مصوبه هیئت امنای دانشگاه تعیین می‌گردد.
 • دانشگاه‌ها ملزم به بررسی درخواست‌ها و پاسخگویی در کمترین زمان ممکن می‌باشند. ضمناً در صورت پذیرش و ثبت نام قطعی، گزارش مربوطه از طریق سامانه ارسال شود.

شرایط انتقال دانشجو از خارج به داخل دانشگاه آزاد

در خصوص متقاضیان انتقال به دانشگاه آزاد داخلی، شرایط انتقال دانشجو از خارج به داخل دانشگاه آزاد، مطابق با ضوابط آیین‌نامه فوق در این مقاله می‌باشد. بنابراین کلیه دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در مالزی، که خواستار انتقال به دانشگاه‌های آزاد داخل ایران هستند، باید به آیین‌نامه شرایط جدید انتقال دانشجو از خارج به داخل رجوع و مطابق با آن، برای پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاه‌ آزاد داخلی اقدام نمایند.

تضمین پذیرش در دانشگاه‌های مالزی با مشاوره شریف

مشاوره شریف؛ بزرگترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات تخصصی به ایرانیان در کشور مالزی می‌باشد.

همچنین؛ راهنما و مجری شما در امور ثبت نام، اخذ ویزا، تهیه‌ی خوابگاه و شرکت در کلاس در کمترین زمان ممکن خواهد بود.

از جمله توانایی‌های منحصر به فرد مشاوره شریف می‌توان به:

 • دارا بودن جامع‌ترین و بزرگترین بانک اطلاعاتی دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و مدارس بین‌المللی در مالزی‌‌
 • استفاده از باتجربه‌ترین مشاوران با اطلاعات به‌روز
 • شناخت بسیار دقیق از ساختار دانشگاه‌های مالزی و تمامی دانشکده‌های آن
 • ارتباطات مستقیم با دانشکده‌ها، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های مالزی اشاره کرد.

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از مزایای تحصیل در مالزی برخوردار شوید، فرصت را از دست ندهید.

همین حالا تماس بگیرید۲۲۷۷۹۴۶۲ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *