تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
جمعه ,۲ آبان ۱۳۹۹
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

امور مشمولین (نظام وظیفه)

خلاصه‌ای از مقررات و قوانین مربوط به خدمت وظیفه عمومی

بر اساس ماده ۲ قانون خدمت وظیفه عمومی، هر فرد مذکر ایرانی از اول فروردین ماه سالی که در آن سال وارد سن ۱۹ سالگی می‌شود، مشمول مقررات وظیفه عمومی خواهد شد.

۱۸ سال تولد مشمول = سال احضار به خدمت (فرد مشمول قادر به خروج از کشور نخواهد بود)

۱۹ سال تولد مشمول = سال اعزام به خدمت مشمول.

توضیح :

به موجب قانون فوق، خروج افراد مشمول از کشور، قبل از خدمت وظیفه عمومی فقط به موجب شرایط خاصی میسر می‌گردد.
همچنین بر اساس موافقت مقام معظم رهبری و فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ایرانیان مقیم خارج از کشور در صورت احراز شرایط، باید ضمن مراجعه به کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران تقاضای مهر خروج یک بار در سال (ویژه مشمولین) را بنمایند، در غیر این صورت به علت مشمولیت وظیفه عمومی هنگام خروج از کشور با مشکلات متعددی روبرو خواهند شد.

برای اطلاع بیشتر جدول زیر نشان‌دهنده مشمولین از سال ۱۳۶۵ لغایت ۱۳۷۰  می‌باشد:

سال اعزام به خدمت

سال مشمولیت و احضار و سال منع خروج ازکشور

سال تولد

۱۳۸۴

۱۳۸۳

۱۳۶۵

۱۳۸۵

۱۳۸۴

۱۳۶۶

۱۳۸۶

۱۳۸۵

۱۳۶۷

۱۳۸۷

۱۳۸۶

۱۳۶۸

۱۳۸۸

۱۳۸۷

۱۳۶۹

۱۳۸۹

۱۳۸۸

۱۳۷۰

گفتنی است؛ مشمولانی که در مقاطع فوق‌دیپلم و بالاتر در خارج از کشور فارغ‌التحصیل شده باشند، از تاریخ فراغت از تحصیل (نه از تاریخ اعلام آن) یک سال مهلت دارند خود را به حوزه‌های وظیفه عمومی معرفی نمایند، تا غایب شناخته نشوند.( تبصره ۱ ماده ۳۴ قانون خدمت وظیفه عمومی )
بدیهی است، مشمولان در هر مقطعی از مهلت یک ساله که خود را معرفی نمایند، دفترچه آماده به خدمت دریافت خواهند نمود.

همچنین، به موجب ماده ۳ ، سن مشمولان افراد تحت تکفل از لحاظ خدمت و معافیت از آن، تابع مندرجات اولیه شناسنامه بوده و هرگونه تغییری که به عمل آمده باشد، از لحاظ وظیفه عمومی معتبر نخواهد بود.

خاطرنشان می‌شود؛ به موجب ماده ۱۸ به وضع خدمت مشمولان خدمت وظیفه عمومی یک سال قبل از اعزام به خدمت دوره ضرورت، یعنی در سالی که مشمولان در آن سال وارد سن ۱۹ سالگی می‌شوند، رسیدگی خواهد شد.

به موجب ماده ۱۹  نیز افرادی که به سن ۱۹ سالگی می‌رسند، پس از انتشار آگهی احضار موظف هستند، برای روشن نمودن وضع مشمولیت خود به سازمان وظیفه عمومی محل تولد مراجعه و خود را معرفی نمایند.
این افراد در صورتی که در خارج از محل تولد اقامت داشته باشند، می‌توانند به سازمان وظیفه عمومی محل اقامت خود مراجعه کنند.

یادآور می‌شود؛ مشمولان مقیم خارج از کشور باید به نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود و در صورت نبودن آن به نزدیک‌ترین نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

به موجب ماده ۲۲ نمایندگان کنسولی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارج، مسئول اجرای مقررات قانون وظیفه عمومی نسبت به مشمولان مقیم حوزه‌های مأموریت خود هستند.
این نمایندگان همچنین موظف هستند، به وضع مشمولیت آنان رسیدگی کرده و نتیجه اقدامات را از طریق وزارت امور خارجه به اداره وظیفه عمومی اعلام دارند.

لازم به ذکر است؛ به موجب ماده ۲۳ مشمولانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مسافرت می‌کنند، پس از ترک تحصیل یا فراغ از تحصیل، همچنین مشمولانی که پس از احضار به خدمت، بر اساس آئین‌نامه اجرائی این قانون به طور موقت به خارج از کشور مسافرت می‌کنند، در پایان مدت تعیین شده، باید برای رسیدگی به وضع مشمولیتشان، خود را به سازمان‌های وظیفه عمومی داخل کشور معرفی نمایند.

 نکته : مشمولان مقیم خارج از کشور، در صورت احضار باید اقداماتی را به انجام برسانند.
ناگفته نماند؛ سال احضار سالی است که هر فرد ذکور ایرانی از اول فروردین ماه سالی که طی آن سال وارد سن ۱۹ سالگی می‌شود، مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی می‌شود.

سال احضار = سال تولد + عدد ثابت ۱۸

شایان ذکر است؛ هر مشمول باید در سال احضار، برای تعیین وضعیت خدمت وظیفه عمومی خود اقدام نماید.
مگر اینکه در این سال مشغول به تحصیل باشد که در این صورت تا پایان تحصیلات از معافیت تحصیلی برخوردار خواهد بود.
لذا باید پس از پایان تحصیلات، خود را برای اعزام به خدمت آماده نماید، در غیر این صورت غایب محسوب می‌گردد.

گفتنی است؛ مشمولان ترک تحصیل‌ کرده یا فارغ‌التحصیل شده خارج از کشور که دارای معافیت تحصیلی هستند، حداکثر یک سال از تاریخ ترک تحصیل یا فراغت از تحصیل فرصت دارند، خود را معرفی نمایند.

معافیت نظام وظیفه برای مردان

انجام خدمت نظام وظیفه یا دریافت معافیت از خدمت، جهت خروج از کشور ضروری است.
لازم به ذکر است؛ در موارد خاص می‌توانید با سپردن وثیقه به مدت کوتاه از کشور خارج شوید، اما چنانچه قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، انجام یا دریافت معافیت نظام وظیفه لازم است.

شرایط و چگونگی اعزام مشمولین نظام وظیفه به خارج

دانشجویان مشمول، برای برخورداری از معافیت تحصیلی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

این دسته از دانشجویان باید ۶ ماه قبل از فارغ‌التحصیلی، برگه پذیرش در یکی از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور را به وزارت علوم تحویل دهند.
همچنین، در صورت نداشتن مدرک معتبر زبانی مانند IELTS و یا TOFEL در امتحان زبان MCHE شرکت نمایند (حداقل امتیاز در این آزمون ۴۰  می‌باشد).
یادآور می‌شود؛ این افراد پس از ارائه مدرک زبان می‌توانند، نامه معافیت نحصیلی دریافت نموده و با در دست داشتن این گواهی به اداره نظام وظیفه مراجعه و معافیت تحصیلی بگیرند.
همچنین باید وثیقه معافیت از تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را استفاده نمایند.

نحوه آزاد کردن مدارک

دانشجویان برای تشکیل پرونده باید:
**   کپی پذیرش (مشروط)
**   کپی شناسنامه و کارت ملی
**   کپی نمره زبان
**   و نامه‌ی مربوط به فارغ‌التحصیلی را به همراه داشته باشند.

پس از تشکیل شورا مدارک یاد شده؛ بررسی و نامه‌ای به نظام وظیفه ارائه می‌شود.
در پایان یادآور می‌شود؛ دانشجویان سپس با گذاشتن وثیقه می‌توانند نامه از وزارت علوم دریافت کرده و به دانشگاه برده تا مدارک آنان آزاد شود.

منبع : http://www.iran-embassy.org.

مقاله مفید بود؟ با دوستانتون به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *