تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
جمعه ,۲ آبان ۱۳۹۹
اطلاعیه: با توجه به سوءاستفاده از نام شریف در بسیاری از سایت ها دقت کنید که sharifstudy.com تنها سایت رسمی مشاوره شریف می باشد.

واحد انتقال دانشجو ( از خارج به داخل کشور )

فرآیند انتقال دانشجو از خارج به داخل

در راستای تسهیل در امر انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور که متقاضی انتقال به دانشگاه‌ها، موسسه‌های آموزش عالی و مراکز پژوهشی داخل می‌باشند، واحد انتقال دانشجو (از خارج به داخل) تشکیل و برای نظام‌مند نمودن فرآیند آن، آیین‌نامه انتقال که به امضای وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری رسیده، تدوین و به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ گردیده است.

این آیین‌نامه صرفاً برای دانشجویان شاغل به تحصیل در رشته‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین گردیده و دانشجویان رشته‌های گروه پزشکی و زیرگروه‌های آن باید به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه نمایند.

فرآیند انتقال از خارج به داخل به شرح ذیل می‌باشد:

نحوه ارائه تقاضا

دانشجویان متقاضی انتقال، پس از مطالعه آیین‌نامه و حصول اطمینان از دارا بودن شرایط انتقال (مطابق مفاد مواد ۴ و ۵ آیین‌نامه) می‌توانند تقاضای خود را به همراه مدارک لازم حداکثر تا یک‌ ماه قبل از شروع هر نیم‌سال تحصیلی به یکی از ۲ روش زیر ارائه نمایند:

۱ ـ   ارائه از طریق تکمیل تقاضانامه اینترنتی

در این روش دانشجو می‌تواند، بدون نیاز به مراجعه حضوری، ضمن تکمیل تقاضانامه یاد شده به آدرس: http://www.msrt.ir/sites/ddstu/Lists/List3/NewForm.aspx، مدارک لازم را نیز اسکن و همراه تقاضانامه ارسال نماید.
در تقاضانامه‌ی فوق دانشجو باید با توجه به:

**   سوابق تحصیلی خود (محل تحصیل و میانگین کل نمرات مقاطع تحصیلی قبلی و فعلی)

**   اعتبار دانشگاه و کشور محل تحصیل مقطع فعلی

**   محل سکونت خود یا والدین در ایران

**   و جداول ۱ و ۲ منضم به آیین‌نامه و مفاد تبصره ۱ ماده ۶ آیین‌نامه، نسبت به انتخاب و پیشنهاد حداقل ۱ و حداکثر ۹ موسسه در داخل کشور جهت انتقال اقدام نماید.

گفتنی است؛ در این صورت، شورا پس از بررسی سوابق تحصیلی و مدارک ارسالی دانشجو، نسبت به تعیین موسسه در داخل، برای ادامه تحصیل دانشجو اقدام می‌نماید.
ناگفته نماند؛ چنانچه موسسه‌های پیشنهادی دانشجو متناسب با سوابق تحصیلی قبلی و فعلی وی باشد، شورا از میان موسسه‌های پیشنهادی دانشجو و در غیر این‌ صورت با نظر اعضاء نسبت به تعیین موسسه اقدام می‌نماید.

 ۲ ـ   ارائه تقاضا مستقیماً به موسسه مورد نظر

با توجه به مفاد تبصره ۸ ماده ۸ آیین‌نامه، تمام موسسات، اعم از: دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور، آزاد اسلامی و جامع علمی کاربردی می‌توانند راساً نسبت به پذیرش و انتقال دانشجویان متقاضی انتقال اقدام نمایند.

لازم به ذکر است؛ در صورت موافقت هر یک از موسسات یاد شده با انتقال دانشجو، نیاز به استعلام یا مجوز از وزارت علوم برای انتقال و ثبت‌نام دانشجو نمی‌باشد.
متقاضیان انتقال، می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی و یا تماس با هر یک از موسسات مورد نظر و آگاهی از نحوه‌ی پذیرش آنها نسبت به ارائه تقاضای خود اقدام ‌نمایند.

خاطرنشان می‌شود؛ موسسات موظف هستند، مطابق مفاد ماده ۱۲ آیین‌نامه گزارش ثبت‌نام تمام دانشجویان انتقالی اعم از دانشجویانی که با حکم شورای انتقال معرفی می‌شوند و یا دانشجویانی که موسسه راساً نسبت به انتقال و ثبت‌نام اقدام می‌نماید را حداکثر تا ۲ ماه پس از ثبت‌نام، به دبیرخانه شورا، مستقر در اداره کل امور دانشجویان داخل ارسال نمایند.

با توجه به تبصره ۲ ماده ۶ آیین‌نامه، به دانشجویان دوره دکترا اکیداً توصیه می‌شود، تقاضای خود را از این طریق (مستقیماً به دانشگاه مورد نظر) ارائه نمایند.

مدارک لازم

 **   تصویر مدارک تحصیلی دانشگاه مبداء

برای مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد؛ گواهی ثبت‌نام و اشتغال به تحصیل و اتمام حداقل یک نیم‌سال تحصیلی به صورت حضوری در دانشگاه مبداء، کارنامه و کد نمرات (تعیین‌کننده ارزش نمرات یا ارزیابی دانشگاه از واحدهای اخذ شده دانشجو) که از طرف دانشگاه مبداء در خارج از کشور در سربرگ رسمی و با مهر و امضای دانشگاه صادر گردیده و به تایید سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور رسیده باشد.

همچنین برای دانشجویان دوره دکترا؛ گواهی حضور، ثبت‌نام و اشتغال به تحصیل حداقل دو نیم‌سال تحصیلی در دانشگاه مبدا و گزارش استاد راهنما مبنی بر میزان پیشرفت تحصیلی و موضوع رساله دانشجو که به تایید سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور رسیده باشد.

**  تصویر مدارک معتبر تمام مقاطع تحصیلی قبلی

چنانچه مدارک یاد شده، در خارج از کشور اخذ شده باشند، مدارک تا پیش‌دانشگاهی باید در وزارت آموزش و پرورش قسمت مدارس ایرانیان خارج از کشور تایید و یا معادل‌سازی و مدارک دانشگاهی نیز باید در اداره کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم ارزشیابی شده باشد.

**   تصویر صفحات گذرنامه

شامل: صفحات دارای مشخصات، صفحات دارای ویزای زمان تحصیل و مهر ورود و خروج ایران و کشور محل تحصیل در زمان تحصیل که تعیین‌کننده زمان و میزان حضور دانشجو در آن کشور ‌باشد.

**   تصویر شناسنامه و کارت ملی

**   تصویر مدارک، دال بر وضعیت نظام وظیفه (ویژه مردان)

**   تصویر احکام شروع و پایان ماموریت والدین یا همسر

ویژه فرزندان و یا همسر مامورین دولت و یا اعضای هیئت علمی که برای فرصت مطالعاتی عزیمت نموده‌اند، برای استفاده از تسهیلات شهریه، موضوع تبصره‌های ۱ تا ۳ ماده ۹ آیین‌نامه

**   تصویر احکام شروع و پایان بورسیه تحصیلی والدین یا همسر

ویژه فرزندان و یا همسر دانشجویان بورسیه برای استفاده از تسهیلات شهریه، موضوع تبصره‌های ۱ تا ۳ ماده ۹ آیین‌نامه

برای مرور تمام قوانین مربوط به این طرح انتقال، کلیک کنید.

 انتقال آسان دانشجو از دانشگاه‌های خارج به داخل

معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجوی ایرانی که در یک کالج کم‌رتبه و دور افتاده هند که حتی مورد تأیید وزارت علوم هند نیز نیست درس می‌خواند، می‌تواند در یک دانشگاه مورد تأیید جمهوری اسلامی ایران ادامه تحصیل دهد.
محمود ملاباشی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: برای انتقال به داخل دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، آئین‌نامه سهل و ساده‌ای تهیه شده است.
وی افزود: نقطه برجسته این آئین‌نامه در آن است که پاسخ هر مورد گنگ برای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارج کشور که متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل بودند، را می‌دهد.

معاون دانشجویی وزیر علوم در این زمینه ادامه داد: تاکنون برای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارج کشور گنگ بود که اگر تقاضای انتقال به دانشگاه‌های داخل کشور را ارائه کنند از دانشگاه یا کالجی که هم‌اکنون مشغول به تحصیل هستند به کدام دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در ایران منتقل خواهند شد.

گروه‌بندی دانشگاه‌های ایران برای انتقال

وی از هم‌سطح سنجی دانشگاه‌های خارج با دانشگاه‌های داخل کشور به عنوان یک نقطه برجسته آئین‌نامه جدید انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور نام برد.
وی گفت: به عنوان مثال اگر یک ایرانی در یک دانشگاه هند مشغول به تحصیل باشد و درخواست انتقال و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران را داشته باشد، بر اساس آئین‌نامه جدید انتقال برایش روشن می‌شود که به کدام دانشگاه در ایران منتقل می‌شود.

ملاباشی ۱۱ آبان ماه در نشستی مطبوعاتی از قرارگیری آئین‌نامه جدید انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارجی طی یک هفته پس از این نشست بر روی سایت وزارت علوم خبر داد.
وی همچنین در توضیح علت تاخیر در انتشار این آئین‌نامه به مهر گفت: سه شنبه ۲ آذر ماه آخرین موردی که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از این آئین‌نامه اشکال گرفته بود را رفع کردیم و امیدواریم وزیر علوم نیز به زودی تائید کنند.

معاون دانشجویی وزیر علوم در تشریح دلیل تاخیر در انتشار این آئین نامه افزود: اینکه بتوانیم دانشگاه‌های خارجی را با دانشگاه‌های داخل کشور همسنگ کنیم، کار آسانی نبود.
ملاباشی ادامه داد: به هر ترتیب نقشه اولیه همسنگ‌سازی دانشگاه‌های خارج کشور با دانشگاه‌های داخل را تهیه کردیم.

وی از تقسیم‌بندی دانشگاه‌های داخل و خارج کشور به ۴ گروه متناظر یکدیگر خبر داد.
معاون دانشجویی وزیر علوم گفت:
گروه یک شامل ۱۲ دانشگاه ایران
*  گروه ۲ شامل ۳۰ دانشگاه
*  گروه ۳ شامل بیش از ۳۰ دانشگاه ایران
*  و گروه ۴ نیز، بیشتر شامل: دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، غیرانتفاعی و جامع علمی کاربردی می‌شود.

ملاباشی در تشریح همسنگ‌سازی دانشگاه‌های داخل و خارج کشور به مهر گفت: اگر یک دانشجوی ایرانی از یک کالج کم‌رتبه و دورافتاده هند که حتی مورد تایید وزارت علوم هند نیز نیست، بخواهد در یک دانشگاه مورد تایید جمهوری اسلامی ایران ادامه تحصیل دهد، می تواند به یکی از دانشگاه‌های گروه ۴ منتقل شود.

معاون دانشجویی وزیر علوم در خاتمه در پاسخ به مهر خاطرنشان کرد: دانشجوی ایرانی که در دانشگاه خارجی که اصلا هم در دنیا معتبر نیست و وزارت علوم ایران نیز آن را قبول ندارد، درس می‌خواند، می‌تواند به یکی از دانشگاه‌های:
*    آزاد اسلامی
*    پیام نور
*   غیرانتفاعی
*   و جامع علمی کاربردی منتقل شود.

کمیته اطلاع‌رسانی و ارتباطات انجمن ایسام

مقاله مفید بود؟ با دوستانتون به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *